Laatste berichten. "BtrïTlS Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Landbouw. Weerkundige w< Algemeen den tijd overlaten, die wel grooter wonderen heeft verricht." Bij min. beschikking is de heer J. P. Wouters, thans eerste machinist bij de Kon. Nederl. Stoom bootmaatschappij te Amsterdam, gesteld ter beschik king van den Gouv. Gen. van Ned. Indië, om tijdelijk te worden benoemd tot derden werktuig kundige bij de Bataviasche havenwerken. Zaterdag a. zal te Rotterdam aan den Boezem singel ten noorden van den Goudschen rijweg de eerste openbare kinderspeeltuin aldaar worden geopend. Door de commissie zal aanvankelijk alleen toegang worden verleend aan kinderen voorzien van een bewijs van toegang af te geven door de hoofdonderwijzers dor gemeentelijke kos- telooze of tusschenscholen of daarmede gelijk staande inrichtingen van bijzonder onderwijs. Vooreerst zal het getal toegangbiljetten voor eiken speeltijd 500 niet te boven gaan. Eet dagelijksch toezicht is opgedragen aan den heer E. F. Meinhardt, gymnastiek onderwijzer te Rotterdam, die door een opzichter en een portier wordt bijgestaan. De minister van financiën maakt bekend, dat te beginnen met den 1 September a. door de betaal meesters in alle arrondissementen, in betalingen gebezigd en, voor zooveel de aanwezige voorraad strekt, aan ingezetenen op hunne aanvrage, in kleine partijen, tegen overneming van ander wet tig betaalmiddel of van biljetten der Nederland- sche bank, afgegeven zullen worden, muntbiljetten van tien gulden, uitgegeven ingevolge de wet van 26 April 1852 (Stbl. no. 90), naar den nieuwen daarvoor bij koninklijk beslnit van 13 Maart 1879 (Stbl. no. 42) bepaalden vorm. De bij dat besluit, betreffende dien vorm vastge stelde bepalingen lniden aldus: -Met wijziging in zoover van art. 1 van ona besluit van den 30en Augustus 1853 (Stbl. no. 33) te bepalen, dat de muntbiljetten van tien gulden, die voortaan inge volge art. 2 der wet van den 26en April 1852 {Stbl. no. 90) worden uitgegeven, zijn van den volgenden inhoud "Muntbiljet Tien Gulden. «Eiken werkdag betaalbaar in Nederlandsche standpen ningen bij de Nederlandsche bank, als agent van 's rijks schatkist, ingevolge de wet van 26 April 1852 (Stbl. no. 90).'' «Gezien bij de 's Graveuhage Nederlandsche Bank." «Geregistreerd." «De Minister van Financiën." «Deze inhoud, in grijsbruine kleur gedrukt, wordt omgeven door een in dezelfde kleur gedrukten, gegra- veerden kunstraud, waarin onder anderen voorkomt «aan de bovenzijde in het middenhet rijkswapen «aan de onderzijde in het midden: de woorden «koningrijk der Nederlanden" «in de beide bovenhoeken de letters van de reeks, tot welke het biljet behoort en bet nommer van het biljet; «in de beide benedenhoeken bet getal 10, omgeven door de woorden: «wettig betaalmiddel." «De gebeele voorzijde is overdekt door een blauwach- tigen overdruk, waarin de «llollandsche leeuw in den tuin" voorkomt. «Aan de achterzijde worden de biljetten over een oranjekleurigen ondergrond voorzien van een blauw ge- kleurden, gefigureerden druk. In het midden komt een medaillon voor, waarin het getal 10 geplaatst is en in welks tandsgewijs verdeelden buitenrand herhaaldelijk voorkomt: «10 gulden 10." Aan de beide zijden van dat medaillon zijn twee armen aangebracht, waarin de strafbepaling van art. 10 der wet van den 26en April Ï852 (Stbl. no. 90) is afgedrukt, ter linkerzijde in gewone ter rechterzijde in omgekeerde of spiegelletters. «De biljetten worden gedrukt op uitsluitend daarvoor vervaardigd papier van bijna 18 bij 12»/. centimeter, waarin als watermerken voorkomen ongeveer in bet mid den bet woord: «muntbiljet" en aan de vier boekeu het getal «10." «Zij worden voorzien van den stempel der handteeke- ning van onzen minister van financiën, van wege de te spannen of berichten aan refugés over te brengen." „Dat was niet meer dan billijk." „Juist, het was niet meer dan billijk, maar ongelukkig werden die voorwaarden niet nageko men. Er is te Parijs een samenzwering ontdekt, een van de velen die in den laatsteu tijd aan het licht gekomen zijn, om de koningin te be vrijden, ik wil u niet kwetsen door haar dien titel te onthouden „Spreek mij niet van haar, mijnheer! Als ik bedenk wat zij geleden heeft, kan ik niet voor mijzelven instaan 1 Ik schaam mij dat ik behoor tot een land en een volk dat haar als koningin gehoond en als vrouw mishandeld heeft!" „Ondanks alle voorzorgsmaatregelen zijn er brieven gevonden door die arme vrouw ondertee kend en aan haar eigen familie gerieht, of aan zekere koningsgezinden die in ballingschap leven, zij waren toevertrouwd aan den graaf en zijn zoon." „Onmogelijk, mijnheer, ik zeg u dat het on mogelijk is." „Helaas, mademoiselle, juist het onmogelijke is dikwijls waar. Er valt niet aan te twijfelen. Als die heeren Parijs niet vroeger verlaten had den dan men mij had doen verwachten, zouden wij meer weten." De stem van Do Pelven was volstrekt niet luider geworden en alleen bij die laatste woorden Nederlandsche bank voor «gezien" en door personen, daartoe door onzen genoemden minister aan te wjjzen, voor «geregistreerd" geteekend." De nog in omloop zijnde muntbiljetten, ver vaardigd naar de bepalingen van het koninklijk besluit van 30 Augustus 1853 (Staatsblad no. 33), blijven bij voortduring wettig betaalmiddel. In de den Hen Augustus jl. gehouden verga dering der Vereeniging ter benordering van het Zeevaartkundig Onderwijs, had eene ernstige ge- dachtenwisseling plaats over den treurigen toe stand van dit onderwijs, welks bevordering zij zich ten doel stelt, en dat op denzelfden dag een punt van beraadslaging uitmaakte in de verga dering van het Nut. Een der sprekers wees erop, hoe door do invoering van de staatsexamens de toestand van het zeevaartkundig onderwijs nog onhoudbaarder is gewordenwerd er nl. geklaagd over den geringen lust voor het varen, thans bestaat er schrik en vrees voor, en jongelieden, die reeds eenigen tijd gevaren hebben, zoeken een baantje aan den wal. Om in den bestaanden toestand verbetering te brengen, zag hij maar éen middel, nl. goed degelijk onderwijs door ot onder toezicht van den staat, en verplichte examens volgens nauwkeurig omschreven programma. Het eerste gevolg daarvan zal wezen gebrek aan officieren en gezagvoerders, maar dat is juist het begin van het herstel. Deze spreker verklaarde ten slotte dat in hooge mate zijne bezorgdheid is gaande gemaakt, omdat de regeling van het zeevaartkundig onder wijs en het ontwerpen van een plan daarvoor waarschijnlijk in handen is van personen, dieniet genoegzaam bekend zijn met het zeevaartkundig onderwijs en de gebreken ervan. Een ander besprak de vraagwaarom het zee vaartkundig onderwijs, dat onder de regeling, bedoeld bij art. 149 van de grondwet, voor eene zeevarende natie als de onze toch wel eene voor name plaats mocht innemen, bij de nienwe wet op het onderwijs zoo misdeeld is. Hij wees erop, dat de wet op het middelbaar onderwijs alleen bevat eene opgave van de vereischte kundigheden voor het geven van schoolonderwijs in dat vak, dat in de toelichtende stukken op de onderwijs- wet van de inrichting van het zeevaartkundig onderwijs geen melding gemaakt wordt, terwijl bij de behandeling der wet in de beide kamers der staten-generaal geen woord van het zeevaartkundig onderwijs werd gerept. De spreker kwam tot de conclusie, dat het antwoord op de gestelde vraag moet zijn, dat de wetgever niet genoeg doordrongen is van de groote noodzakelijkheid van eene regeling van het zeevaartkundig onderwijs bij de wet, en van eene voorziening van staatswege in de opleiding van bekwame zeelieden ter koopvaardij, terwijl ook genoegzame voorlichting van bevoegde zijde ontbrak. De oorzaak van het dralen met de invoering eener betere regeling van dit belangrijk onder werp acht deze spreker gelegen in de groote toeneming der uitgaven voor het onderwijs in het algemeen, waardoor dit speciaal onderwijs op den achtergrond geraakt. Het rijke Holland heeft gebrek aan middelen waar het betreft de regeling van een onderwerp, waaraan het zijne grootheid te danken heeft, en nog een groot deel van zijn bestaan verschul digd is! De heer Rovers, expert van Veritas, hield eene voordracht over: „Onze scheepvaart, in verband met ons zeevaartkundig onderwijs, en de praeti- sche voiming onzer zeelieden". De commissie van enquête over den toestand onzer koopvaar dijvloot, in 1874 gehouden, zegt in haar verslag: „Of alle de in die verschillende betrekkingen geplaatste personen gezagvoerders, stuurlieden, machinisten van wier kennis de toekomst der scheepvaart onder Nederlandsche vlag afhangt» kwam er even een flikkering in zijne oogen, die hij echter terstond weer bedwong, maar als Mile De St Aignan de wraakzucht en den doodelijken haat, die daaruit sprak, had kunnen zien, zou zij geen oogenblik meer aan zijne gevoelens getwij feld hebben, maar zij was te zeer ontsteld om erop te letten. „Weet gij dit zeker Vergist gij u niet 1" vroeg zij met al de schaamte en verontwaardiging eener fatsoenlijke vrouw, die zich de schande harer familie aantrekt, als ware het haar eigen. „Dan moet mijn broeder gemeend hebben dat zijn plicht als royalist boven alles ging wat hij den republikeinen verschuldigd was, maar Alain heeft er zeker niet in gedeeldAlain heeft niets gewe ten van hetgeen zijn vader deed Er kwam een niet zeer aangename glimlach op de lippen van Do Pelven. „Ik zou dat liever van hem zelf vernemen." „Ik wilde dat dat kon! Ik wilde dat dat mogelijk was 1" Mile De St Aignan had alle ge vaar voor Alain vergeten door haar spijt dat hij zich niet kon rechtvaardigen. „Maar hij is hier niet ik had nooit gedacht dat ik het zou betreuren dat hij Frankrijk verliet. Ik weet niet waar hij ziju kan, maar hier is hij niet." De Pelven haalde zijne schouders op en geloofde er geen woord van. (Wordt vervolgd.) geregelde opleiding genoten, hing tot dusverre grootendeels van het toeval af". Het ideaal der staatszorg in zake het zeevaartkundig onderwijs bestond in overwegen. Hoe treurig steekt dit af bij de aanhoudende en ernstige zorgen, die in alle zeevarende landen aan dit gedeelte van zulk een grooten tak van volksbestaan worden besteed. De heer R. zou gaarne zien dat men de be staande of nog op te richten zeevaartscholen, daar waar dit gevoegelijk kan, tot rijksinstellingen maakte. Hij acht het noodig geen leerlingen toe te laten dan hen die door het afleggen van een admissie-examen blijken gegeven hebben met vrucht het onderwijs te knnnen volgen. Het «pprcBfiVe-stelsel, niet te verwarren met het midsiilpmeii-stelBel, biedt zoovele voordeelen aan, dat spreker niet kan nalaten het met kracht aan te bevelen. Onder de bestaande voorwaarden moet onze scheepvaart wel kwijnen, al bezaten wij ook alle overige inrichtingen en hulpmiddelen, wat intusschen volstrekt niet het geval is; zoolang de hoofdzaak, het personeel te wenschen overlaat, is de concurrentie met vreemde beter beslagen zeelieden onmogelijk vol te houden. Deze spreker spoorde aan tot aanhoudend en krachtig aandringen bij de regeering en staten- generaal op verbetering van het zeevaartkundig onderwijs, ja, op onmiddelijke, volledige en krach tige invoering van al de 17 maatregelen door de commissie van enquête in 1875 voorgesteld. Dat de noodige gelden daartoe niet zonden aanwezig zijn ot niet zonden te verkrijgen zijn, is volgens hem niet aan te nemen. De vereeniging besloot zich opnieuw te wenden tot den minister van waterstaat, handel en nijver heid, om aan te dringen, op eene spoedige regeling van het zeevaartkundig onderwijs, in overeenstemmig met hetgeen vroeger door haar werd gevraagd. pensioenen. Pensioen verleend aan G. Meijer, gewezen directeur van het huis van arrest en ju stitie te Assen, ten bedrage van f 917 's jaars. belasting i n. Met intrekking van het kon. besluit waarbij R. U. Mesdag werd benoemd tot ontvanger der dir. belast, en ace. te Tnbbergen c. o., zijn benoemd tot ontvanger der dir. bel. en ace.te Tubbergen c. a. J. H. A. M. Heinsius, ontvanger te Gieten c. te Hasselt c. o. R. O. Mesdag, ontvanger te Beilen c. te Waardenburg 0. a. E. Bamstra, ontvanger te Millingen. koloniën. Benoemd tot gezaghebber van het eiland Saba de heer J. H. W. Gravenhorst, waar nemend gezaghebber van het eiland Bonaire, tevens ontvanger en ambtenaar van het O. M. aldaar. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden als wachtschip te Amsterdam dienst doende, is gisteren uit het droge dok gehaald, waar de huid onder water is nagezien. De belangrijke vertimmering welke het schip heelt ondergaan, heeft dit flinke vaartuig weder als nieuw doen herscheppen. De masten, welke mede gerepareerd zijn, worden nu weder ingezet3 waarna het schip zal worden opgetuigd. Gisteren middag vertrok vau 's rijks mari' newerf te Amsterdam de nieuwgebouwde stoom- kanonneerboot Haddaonder bevel van den luit. t/z. Ie kl. W. A. Arriëns, naar Hellevoetsluis alwaar het schip na aankomst zal worden opgelegd tot nadere instructiën. Het schip is, evenals de vroeger gebouwde, van éen stuk geschut van 28 cM. voorzien. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat den len October a. eeni- ge pupillen op de pupillenschool te Nieuwersluis zullen worden geplaatst. Van deze plaatsen zullen er ook eenige kunnen worden vervuld door zonen van met-militairen, en wel tegen betaling eeaer jaarlijksche bijdrage vau 50. De vereischten tot toelating en verdere inlich tingen zijn in de St. Ctvan heden opgenomen. De berkenbladwesp vertoont zich te Zelhcm op onrustbarende wijze. In weinige dagen werden op sommige plaatsen ten oosten van het dorp geheele perceelen berkenplantsoen van alle blad beroofd. De verzending van appelen en peren uit Otrecht naar Engeland wordt thans weder op groote schaal gedreven. De commissionairs heb ben de vruchten uit geheele boomgaarden uit den omtrek tegen hooge prijzen gekocht. Te Bergen op Zoom hebben de werklieden op het terrein van het in aanbouw zijnde gasthnis eergisteren morgen strike gemaakt, wijl hun verzoek om verhooging van loon van f 1.25 tot 1.5C per dag niet werd ingewilligd. Zij trokken met hun gereedschap van het werk en bezochten eenige kroegen. Ten 1 nur 's middags waren de werkstakers weder op het terrein, waar zij, weder aan den arbeid togen, zoodat te halftwee allen weder aan het werk waren. Een storm in een glas water dus. Bij het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is opnieuw van een belang stellend onbekende een gift van f1000 ontvangen. Het dienstmeisje, te Amsterdam, dat de on voorzichtigheid had petroleum in een strijkkachel te werpen, waardoor hare kleederen in brand geraakten, is aan de gevolgen der bekomen brandwonden overleden. In de afgeloopen week zijn aan de inrichting Feyenoord weder een 25tal werklieden ontslagen. Na het weivolbracht muzikaal gedeelte van het feest hadden de leden der Haagsche Cecilia Dinsdag een gezelligen dag samen. Men spoorde naar Leiden en voer vandaar den Rijn op naar Bodegraven. Onderweg vielen de zangers een aantal attenties te beurt, welke zij met een gulten stroom van liederen beantwoordden. Des middags was er feestmaal op het Scheveningscbe badhuis en 's avonds vnnrwerk op het terras. Wie van dat alles op den warmen dag nog niet moede was, kon het feest besluiten met een lnstigen dans in het Gebouw voor Kunsten en wetenschappen in Den Haag. Een botanicus, die reeds meermalen vergeef- sehe moeite had aangewend ter verdrijving van insecten, voornamelijk wandluizen, uit zijne ver trekken, heeft toevalligerwijze een uitstekend verdelgingsmiddel voor deze dieren ontdekt. Hij had eenige exemplaren van het zoogenaamd peperkruid (Saturcia) in een zijner kamers laten leggen, en toen hij na eenige dagen terugkwam, vond hij duizenden wandluizen bijna allen gedood op de bladeren en stengels. Door den gemeente-veldwachter te Oldemarkt zijn twee jonge mannen, die in het dorp langs de huizen eene collecte deden voor de „Christelijke scholen" bekeurd en is de bij hen bevonden bus in beslag genomen. Een en ander geschiedde op grond dat zij van de bevoegde autoriteiten geen vergunning tot het houden der collecte bekomen hadden. Te Koevorden schijnt men van het kanaal Nieuw-AmsterdamKoevorden groote dingen te verwachten. Binnen weinige dagen werden aldaar vier kapitale hnizen tegen totnntoe ongehoorde prijzen verkocht. Op de beste standen zijn de huizen plotseling meer dan verdubbeld in waarde. Een en ander is alleen begrijpelijk door de spe culatie op de toekomst. Te Stadskanaal doet zich het in dezen tijd, nu bijna ieder dorp aanspraak maakt op spoor- of tramwegverbinding, opmerkelijk feit voor dat een adres circuleert om het gemeentebestnnr te verzoeken den aanleg van een stoomtram niet toe te staan. Door het lossen van kanonschoten in den waan gebracht dat Nederland reeds door de ge boorte van een prins of prinsesje was verblijd, werden eergisteren te Brum men algemeen de vlaggen uitgestoken. Later bemerkte men echter dat de artillerie-sckutterjj uit Zntfen oefening gehouden bad en men haalde de driekleur weer in. Een 8jarig meisje te Berlijn werd ziek hals, hoofd en schouders waren met gezwellen bedekt. De dokter meende de oorzaak te moeten zoeken in een ohignon, dien het meisje kort te voren van een kapper had gekocht. Bij onder zoek bleek het, dat de chignon was gemaakt van het haar van een vrouw, die aan een besmette lijke ziekte was gestorven. De vader van het meisje klaagde den kapper aan on deze werd tot betaling der kosten der genezing, tot het teruggeven van den prijs van den chignon en betaling van de kosten van het proces veroordeeld. De dag van gisteren werd te Brussel inge nomen door den historischen optocht en de avond door eene gala-voorstelling in hot Thé&tre de la Monnaic, ter eere der door de stad Brnssel nitgenoodigde burgemeesters enz. van buitenland- sche hoofdsteden. Het gymnastiekfeest eindigde gisteren. Vrijdag avond groot vuurwerk op de hoogten van Koekelberg. Het letterkundig con gres bracht zijne werkzaamheden ten einde, en dat der apothekers zal spoedig geopend worden. Ieder kent de verhalen uit den tijd der Nationale Conventie in Frankrijk toen een ontbijt, bestaande uit een broodje en een kop koffie, betaald werd met 24.000 franken in assigna ten. Te Lima, in Pern, begint men dergelijke toestanden te krijgen door den enormen omloop van ongedekt papieren geld. Een ei kost er een gnlden, een kool f 3.75, een dozijn uien f 12.50, een gewoon pak kleeren f 500. Een man met een klein hnisgezin kan met eenig overleg leven van f 50.000 in het jaar in papier althans. Vier Engelsehe heeren zijn bij den koning van België ten gehoore ontvangen om dezen te spreken over een plan tot het aanleggen van nieuwe havens aan de Medway en aan do Bel gische kust, teneinde een snellen en geregelden stoombootdienst tusschen beide landen tot stand te brengen. De heeren bleven bg den koning eten. De bekende vioolspeler Ole Bull is in zeventigjarigen leeftijd in zijne geboorteplaats, Bergen in Noorwegen, overleden. Hij leefde de laatBte jaren in de Vereenigde Staten, waarheen hij weer spoedig van plan was terug te keeren. 's Gravcnliage. Benoemd tot lid van het bestuur van den Hoofdplaatpolder de heer Thu- maestot dijkgraaf van den Seijdlitzpolder de heer Vleeschkouwer tot dijkgraaf van don Re- moorterepolder den heer Wijffels. Uagusa. Tengevolge van het verzet der Albaneezen heeft de Porte do overgave van Dul- oigno uitgesteld. De Montenegrijnen hebben veel van koortsen te lijden. Londen. Wegens den ernstigeu toestand in Ierland is de heer Forster naar Dublin vertrokken om te onderzoeken of eene vernieuwing der dwang- wetten noodig zal blijken. 19 Augustus des mol namen deb PLAATSEN. Ba- rom. afwijk.J richt Delfzijl- Groningen. Helder. - - Vlissingen Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamborg Swinemunde. Leipzig. - - - Carlsruhe Grisnez - - Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth 3.3 OZO 3.1 O 2.5 ONO 0.7 OZO 0.9 ONO 4.8 N 6.9 NO 4.1 N 3.7 ZO 4.2 NNO 1.8 NNO 1.5 NO 0.1 NO 2.5 NO 2.2 O 4.2 NO 6.1 ZZO 6.2 stil 6.7 Z O NO Grootste verschil in Nederf 's ochtends 8 urenG. 2.| Barometer te Middelburg, l Thermometer 181 19 Ang. 's morg. 8 u. 66 gl 's av. 5 n. 69 grf Geen economische ot poll zoo duidelijk den toestand ais eene eenvoudige opa welke de Londensche blader Nog veel opwinding in van Ierland, luidt het. Eenl non bericht dat gisteren deeling politiedienaren, eene volksmenigte werd aa| hun steenen en gebroken en echoot op hen. De p| Eenige manschappen vinei welke de menigte dreigdi beslissende oogenblik kwj geweren gewapende politi zetten. Te Cork kwam een kisl boot van Londen. Zij wa| aan een gefingeerd adrea niet afgehaald. Maandag avond vielen I huis van den Lawrence onlangs een twist over eenl Er werd acht malen door f steenen tegen de voordeur! In de buurt van Long morgen biljetten aang land zouden koopen, wa| afgezet, met den dood alle Ieren werd de oproepil vereenigen en alle grondbe| j'agen. Deze berichten zijn slecl genomen en zouden dagel te vermeerderen zijn. DeT bevolking die tot zulke i geeft, is hoogst treurig. GJ wezen kent de Iersche bot handelingen, zoodra stoffel: Is het nu niet verbazingwe wanoogsten aan den agrari land niets anders is gedaaj ettelijke duizende pondei wier tijdelijke karakter werking uitsluit Is hel redding van eigen voorrecl hebben verworpen, welke was dat ze eer een dc scheen dan eene flinke tege; lands grieven Kandahar wordt thans b heeft zich in drieën verdee sities rond de stad aangen echter nog niet druk aap optimisten zoeken daar aangenaam kunnen zijn. Er is niets bijzonders in i beid van Ayoeb, zegt de j is een Oosterling in den welslagen van een gevech meeste voordeelen nit zijn Dan vormen Ayoebs troep wat men daar ook van ze; de organisatie niet welke zette militaire bewegingen, troepen bestaat nit Ghazi's bazen, die meer vechten vc dan voor iets anders en kennen. Al moest generaal kan het toch zeker geac vijand groote verliezen hee boven heeft Ayoeb waars van generaal Roberts die is waarschijnlijker dat hij dat hij Kandahar zal innei Het komt ons niet voor

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2