N°. 196. 1880. meijer, Augustus» Vrijdag Het Atelier du Lys, WIL rüjiT" DIENST. 1ELDE. k 2 uren op I2S* Jaargarigt 20 Augustus Middelburg 19 Augustus. PEUILLETOISr. odigd, bij Mej. Si ele, K 385. ia verkrijgbaar tboezemlng ala ppr O w/I v, Arnhem. ST. ontafel tot sieraad druk, die zoowel m zullen bevallen, r op berekend is, en hand niet bij lies zijn de voor leidt de nieuwe tl-TOUSSAINT, vering bij alle ige voorbanden ia. evierde Schrijfster verzuime niet met ive van J. MINK- rken. gen v. v. 5; nm. 1,3,30, 7. in plaats van 1 uur. 2,30, 5, 8. (dagen: 15, 11.30; nm. 1, 30, 7, 8.30. nm. 1.30, 2.30, 4, ienjst N ROTTERDAM,- Augustus. ■N ROTTERDAM ird.l9'smorg.9,—o. «.20 0 10,- l. 21 0 10, 1. 23 0 11,30 24 0 11,30, sd.25 0 11,30, rd.26 0 11,30, «27 0 11,30, i. 28 0 11,30, 1. 30 0 11,30, ag31 0 11,30, M. U. M. 3.45 en 5.45. 4.15 6.15. WOENSOAft a, ATEEDAG. .30 nam. 4. 3.— 4.30 0.30 1— 6.midd. 12.— 6,30 nam. 12.30 >or dien dag. 10.25 I 10.35 6.50 6.5 7.52 8.45 9.12 10.18 10.41 10.50 11 0.55 2.5 6.85 ).4Ü 1.45 6.10 1.50 3.15 7.30 40 3.55 8.15 .3 4.13 8.35 .20 4.30 8.50, middelburgsche: courant. Dit blad verschijnt dagelijks} toet uitzondering van Zon- en Feestdagen} Prijs per 3/m. franco 8,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent} t Advertentieni 20 Oent per regel! Geboorte-," Trouw-; Doodberichten enz,: van 17 regels 7 1(50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daübe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Het Handelsblad „takes it coolly" met den afloop der verkiezing en doet recht wedervaren aan den gekozene, dien het dan ook in den ganschen veld tocht enkel als den mindere van twee verkieselijke caudidaten heeft bestreden. Een zeer juiste toon wordt aangeslagen door te wjjzen op hetgeen alle liberalen in Amsterdam, blijkens den gevoerden strijd, vereenigt. Wij mogen dan constateeren, zegt het Handelsblad lo dat allen het daarover eens waren, dat het te genwoordige ministerie moet worden gesteund, zoolang het in liberalen zin blijft regeeren: 2o dat allen bezield waren door het ernstig streven om het kanaal naar den Bovenrijn een levensbelang voor Amsterdam niet op de lange baan te laten schuiven; 3o dat allen gestemd zijn voor een wijziging der grondwet. Het nut dat groote internationale tentoonstel lingen, zich uitbreidende over ieder vak der nijverheid, opleveren in evenredigheid met de enorme geldsommen welke eraan besteed worden, is dikwerf betwist. Een der grootste voordeelen van het bijeenbrengen der producten van alle landen is dat de industrieel of de koopman wordt in staat gesteld eene vergelijkende studie te maken van een zeker product in al de vormen waarin verschillende landen het aan de markt brengen. De gelegenheid daarvoor op groote tentoonstel lingen is pover. De rangschikking geschie<ft naar de landen van herkomst, behalve voor machine- icën, rijtuigen en enkele andere omvangrijke zaken /aarmee men in de afdeelingen geen weg weet. Door deze schikking moet men op zulk eene tentoonstelling zijn punt van vergelijking soms een duizend el ver gaan zoeken. Wie in 1878 «enig product onzer Aziatische koloniën met dat der Engelsche koloniën wilde vergelijken, had de gausche lengte van het gebouw af te loopen. Van vergelijkende studie kan op die w^ze niet veel komen. Het is ons ook voorgekomen dat op die groote t€D toonstellingen dikwerf te veel aan het deco ratief wordt opgeofferd, zoodat soms zeer be langrijke producten des lands, als zij het ongeluk hadden van een aard te zijn dat ze in doosjes ot stopflesschen moesten verpakt worden, op den achtergrond werden gedrongen door sierlijker étalages van producten van minder belang. Qui trop embrasse mal étreint. De groote ten toonstellingen werden eene kermis van nationale ijdelheid, eene gelegenheid soms voor natiën om ernstig tot zich zelve in te keeren, een oord van DOOK de schrijfster van Mlle More, HOOFDSTUK VII. VBIEND OF VIJAND? Terwijl zij zaten te naaien werd er aan de voor deur gescheld cn na eenig heen en weder praten wie zou opendoen, kwamen zij tot het besluit dat do schijn vermeden moest worden, als wilde Ed mée zich schuilhoudenzij ging dus naar het hek en zag tot haar verbazing geen ontzagwekkenden beambte of iemand die er uitzag als hoorde hij te Mortemart thuis; maar een net gekleed heer, niettegenstaande het lang niet veilig was om in die dagen schoon linnen te dragen of er als een fatsoenlijk man uit te zien; zijn houding en ma nieren waren geheel in overeenstemming met zijne kleeren en hij vroeg op eenigszins gemeenzamen toon: „Is de burger Alain hier en daar zij jhlijkbaar dien naam niet dadelijk verstond, zonder ontspanning en genot voor wie tijd en geld had en haar gewoel verkoos boven de vrije natuur! maar als veld van studie voor den weten- sehappelijken industrieel, voor den nieuwe bronnen zoekenden koopman, bleven ze beneden hetgeen men zich van haar had voorgesteld. Men begint dat te begrijpen. Terwijl eenige speculanten te Eome trachten eene groote ten toonstelling op 't getonw te zetten, begrepen onze practische Amsterdammers eergisteren, toen de heer Agostini hen wilde verleiden om eene groote internationale tentoonstelling te honden, dat ze niet te veel hooi op hun vork moesten nemen. Niet dit kwam hun wenschelijk voor, maar wel eene beperkte internationale tentoon stelling van den handel, een zoover ons bekend is nieuw denkbeeld, waarbij het moeilijk schijnt te zijn de scheidingslijn te trekken tusschen han del en nijverheid, wijl de producten dezer laatste voor een goed deel de objecten van den handel zijn. Hetzeltde streven naar beperking openbaart zich in een plan van de administratie van het Crystal Palace te Londen. Deze instelling is zelve het overblijfsel van de eerste groote internationale tentoonstelling van 1851zij beschikt over groote ruimte en behoeft niet opzettelijk een gebouw te plaatsenhaar gebouw wordt onder gewone om standigheden reeds door twee millioen personen in het jaar bezochtzij heeft een georganiseerd en geoefend nersoneel van administratie en staat in nanwe be.rekking tot een aantal wetenschappe lijke en nijverheidsinstellingen. Met het oog op deze gnostige omstandigheden, heeft de directie van het Crystal Palace besloten eene reeks speciale internationale tentoonstellin gen te honden, ieder van een bepaald onderdeel der nijverheid. Zij zal deze in 1881 openen met eene tentoonstelling van wol, hare verschillende toepassingen en fabrikaten, enkele verwante producten en de machinerieën en hulpmiddelen der wol-indnstrie. Eén binnen vaste grenzen te beperken veld van menschelijk weten en werken zal daar zijn besten oogst heenzenden, en, zonder de pretensie der groote tentoonstellingen om alles te willen geven, belooft zulk eene engere ten toonstelling, door zoo bevoegde krachten onder nomen, veel te geven aan hem die in dit artikel een bijzonder belang stelt. Voor anderen belooft het Crystal Palace een volgend jaar weer wat anders. Het gebied der tentoonstelling blijft ruim genoeg. Haar programma bevat 12 groepenschapenwol geitenhaar; alpaca, llama en vicuna; kemelshaar, koehaar, paardenhaar; menschenhaar; konijnenwol; bont in ruwen en bereiden toestand; vogelhuiden en vederenteekeningen en platen van wol, bont of bruikbare vederen opleverende dieren, en ten slotte machinerieën, gereedschappen, bleek- en verwtoe- de gewone bijvoeging van „De" of „St", die nu natuurlijk verboden was, liet hij erop volgen: „Ik meen den chevalier f" „Neen, mijnheer," antwoordde de ontstelde Edmée. „Zij liegt," zei hij bij zichzelf, en liet zijne grijze doordringende oogen op haar verlegen ge laat rasten. „Dat is jammer, mademoiselle, want ik ben een bloedverwant van hem en moet hem over dringende aangelegenheden spreken. Is hij al lang weg?" „Is hij dan hier geweest, mijnheer?" „Dat is juist hetgeen ik weten wil en ik verbeeld mij dat gij die vraag beter kunt beant woorden, dan ik?" „Ik ken u niet, mijnheer." „Dat is waar," antwoordde hij en moest lachen over dit onnoozele antwoord, waardoor zij juist verried, wat zij zocht te verbergen. „Ik heet Pelven. „Vraag aan uw meesteres" hij sprak dit woord met een weifelenden, onder zoekenden blik uit, „of zij mij kan ontvangen." „Mijnheer moet het niet kwalijk nemen, dat ik het hek sluit," zei Edmée, deed het dicht en liet Pelven op straat staan. Er was geen tijd om over deze boodschap, die Mile De St Aignan zeer in verlegenheid bracht, te beraadslagen. „De Pelven hier! De Pelven? Wat komt die hier doen? Ja, laat hem terstond binnen. stellen voor de genoemde industrieën en daarover uitgegeven boeken. Bij den rijkdom van dit programma komt vol doend nit dat men bij het aanleggen eener ten toonstelling reeds over vrij ruime krachten moet beschikken om éen tak van nijverheid tot zijn recht te laten komen. Wij gelooven dan ook dat de toekomst de tentoonstellingen eerder nog be perken dan uitbreiden zal; althans die tentoon stellingen welke den indnstrieel een veld van vergelijkende studie moeten aanbieden. Tentoon stellingen, met het doel van reclame aangelegd, als die te Sydney en te Melbourne, gaan van een anderen grondslag uit, die haar andere regelen stelt. Wij hopen dat ook de Nederlandsehe nijverheid aan de Londensche tentoonstelling 'zal geven wat zij vermag en willen daarom hierbij voegen dat de programma's en bepalingen op aanvrage te verkrijgen zijn bij den heer P. L. Simmonds, Superintendent of the International Exhibition Department, in het Crystal Palace. Te Hoorn is door de kiesvereeniging Burger plicht met nagenoeg algemeene stemmen tot can- didaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gesteld de heer mr. W. K. baron Van Dedem, burgemeester van Hoorn. De vacature is ont staan door de benoemiDg van den heer Fransen van de Putte tot lid der eerste kamer. Prinses Lonise, dochter van koningin Victoria en gemalin van den markies van Lome, gouverneur- generaal van Canada, heeft via Queenborough en Vlissingen, op een der booten van de maat schappij Zeeland, de reis naar het vasteland gedaan. De prinses zal in een der Duitsche badplaatsen herstel voor haar geschokte gezond heid gaan zoeken. Door den raad der gemeente Kapelle is gisteren tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd de heer J. van Strien, in plaats van den overleden heer A. Mejjaard. De heer W. Geelhoed, onlangs tot lid van den raad geko zen, werd in dezelfde zitting beëedigd en geïn stalleerd. Omtrent de uitvoering van het postcontract door de stoomvaartmaatschappij Zeeland, waarover herhaaldelijk in ongunstigen zin is gesproken, kunnen wij mededeelen, zegt het Eott. Ml., dat gehouden aanteekeningen gedurende de twee laatste maanden tot 17 dezer doen zien, dat de stoomschepen van genoemde maatschappij geregeld op tijd te Vlissingen zijn aangekomen, zoodat gedurende dien tijd de verzending van brieven voor Holland steeds per eersten sneltrein uit Vlissingen heeft plaats gehad. Alain zei dat hij vriendelijk voor hem was ge weest en toch gauw kindik moet weten wat dat beduidt." Zij verried evenwel geen ontroering toen De Pelven binnen kwam en met een diepe buiging zei „Waarde nicht, er zijn verscheiden jaren verloopen sedert wij elkaar gezien hebben; mag ik hopen dat gij mij nog kent?" „Zeker ken ik u noggij zijt welkom, mijn heer, ofschoon ik weinig verwachtte u in ons stil Btadje te zien, terwijl er te Parijs zooveel gewich tigs voorvalt, waarbij gij zulk een schitterende rol vervult." „Heb ik die gunstige berichten aan den che valier te danken, nicht?" vroeg De Pelven, met een buiging het compliment aannemende, alsof het van harte gemeend ware. „Mijn neef? Ik dacht dat gij even weinig van hem afwist als ik." „Ik beken, mademoiselle, dat een van de redenen waarom ik hier kom was hem te zoeken. Het is van het hoogste belang dat ik hem ter stond vind." „Maar hij is hier niet." „Ach dat is zeer ongelukkig", zei hij met zulk een vluchtigen, doordringenden blik dat hij zelfs den voorzichtigsten opmerker zou ontgaan zijn. „Ik wil openhartig met u spreken. „Dan weet ik dat hij zijn best doet om mij te bedriegen," zei Mile De St Aignan bij zich zeiven. De vraag of de troepen hun vaandel al dan niet in een gevecht zullen medenemen, blijft een onderwerp van gedachtenwisseling in de Engelsehe bladen. De Fall Hall Gazette vergelijkt de vlag met eene dame. „Ieder man, zegt zij, zal zich door zijn eer verplicht achten, te verhoeden dat zij in vijandelijke handen valle, maar zij is van geen dienst in een gevecht en vordert voor hare ver dediging eene macht, die beter kan aangewend worden. Hoe hoog men haar stellen moge, in werkelijkheid is zij toch een last. En als zij ver loren gaat, zinkt de moed van het regement." De kapitein van een oorlogschip mag zijne vrouw niet medenemen, en wij gelooven, zegt de P. M. dat ook een bataljon beter zou vechten, ais men haar niet te verdedigen had. In Frankrijk schaft men de trommels af; in Eogeland wil men de vaandels afschaffen ach, dat de mogendheid opstond, die de geweren en de kanonnen afschafte, opdat de tijd worde voorbereid dat ook de soldaten zeiven afgeschaft wierden. Als men daarmede begon, waren heel wat „ge- dachtenwisselingen" uit te sparen. (Ami. Cl.) Door de Noord- en Zuid-Hollandsche redding- maatschappij is aan de onlangs opgerichte liar- linger reddingmaatschappij een reddingsboot ge schonken. De boot is gemaakt volgens de nieuwste en beste principes, met een dubbelen bodem en zelfloozend vermogen, zoodat zelfs bij de holste zee, die de boot mocht vallen, zij het water van zelf weder in eenige oogenblikken kwijt wordt. Daarbij heeft zij koperen lucht kokers in de zijden, zoodat haar drijtvermogen groot is. Er knnnen, zoo noodig, veertien roeiers ia plaats vinden. Behalve de boot heeft de maatschappij ook voor een volledigen inventaris gezorgd, zoodat een dozijn splinternieuwe riemen, bootshaken, zwemgordels, dreg, dollen, enz. er zijn bijgevoegd. De wagen waarop de boot vervoerd kan worden is sierlijk en stevig. Hij is geheel van essenhout vervaardigd, met vier sterke wielen, en prijkte eenige jaren geleden op de tentoonstelling te Har- lingen. Men schrijft nit Groningen aan het D.: „Wij beginnen al eigen te worden met den tram. Keek men die wagens eerst eenigszins vreemd aan en liepen er voorspellingen die het nieuwe middel van vervoer geen goede toekomst beloofden, 't zal wel anders worden. Men zal doen wat overal wordt geziendie voor een luttele nitgave spoedig ergens wil zijn, zal in den tramwagen gaan zitten, en niet angstvallig rondzien, of er ook plaats nemen die bij van onder tot ouder kent. In dit opzicht zal er een andere geest komen. Men kan dit gerust aan „Gij zult toch wel weten dat hij voornemens was Frankrijk te verlaten, minder omdat hij be paald gevaar liep, dan om zijn vader te believen, die naar het schijnt op het punt was van krank zinnig te worden van angst voor de gevaren die hem dreigden, en de dood van den burggraaf versterkte hem in dien dien „Waan?" „Ja waan, of vrees daar was echter reden genoeg voor, zoodat ik bereid was hem te helpen om Frankrijk te verlaten." „Maar, naar ik hoor is het zóo gevaarlijk om iemand weg te helpen, dat gij zelf daardoor uw leven op het spel moet gezet hebben, mijnheer?" „Al ware dat zoo, dan was ik het toch ver plicht geweest; ik ben de naaste erfgenaam van den graaf en van den chevalier" antwoordde De Pelven op een toon, die Mile De St Aignan deed denken„Dat klinkt waar dat is goed gezegd eigenlijk weet ik toch ook geen kwaad van hem behalve zijne politieke gevoelens," en zij zei op merkbaar vriendelijker toon: „Nu neef, wat verder?" „Ja mademoiselle, nadat zij van de noodige papieren voorzien waren verlieten zij Parijs onverwachts. Gij kent mijne gevoelens en zult hegrijpen dat ik mij vooraf vergewist had dat noch de graat, noch de zoon deze gelegenheid zou te baat nemen om tegen de republiek samen

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1