Laatste berichten, BUITEITLAITD. !êm<\ Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Landbo u w. Weerkundige waarnemingen. w Algemeen Overzicht. Brussel in fe schoolopzieners. Benoemd tot schoolopziener in bet tweede schooldistrict van Drenthe J. van Druten, te Assen. onderwijs. Op verzoek, eervol ontslag ver leend als directeur en leeraar aan de B. H. B. S. te Tilburg aan dr. J. H. H. Hulsmann. belastingen. Benoemd tot ontvanger der registratie voor de gerechtelijke akten en der domeinen te Middelburg, P. H. Velsen, thans ont vanger der registratie en domeinen te Helder. {Zie Laatste berichten van gisteren.) Tot ontvanger der registratie en domeinen te Enschedé, D. M. J. Lasonder, thans surnumerair. ministerieels departementen. Benoemd tot commies bij het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam D. van Leeuwen, thans adjunct-commies bij dat agentschap. Den 18 September a. zal te Stavenisse eene algemeene vergadering worden gebonden van de onderwijzers uit het 3e district van Zeeland. Ha de behandeling der huishoudelijke zaken, die vereeniging betredende, zullen de volgende punten besproken worden Het voorbereidend onderwijs door den heer W. C. Crucq, van Stavenisse. Het herhalingsonderwijs door den heer L. Hepoer, van Scherpenisse. Het botaniseeren door den heer J. W. H. F, Buijze, van Stavenisse. Bedankt voor het beroep bij de Ned. herv. ge meente te Biervliet de heer J. G. W. Krol, pre dikant te Dintber. Naar het D. meldt behoort o. a. de luit. t)z 2e kl. J. M. M. Pfeill tot de slachtoffers vau de gele koorts op Curasao. Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Nog weinige dagen zoo zonnig als die der vorige week en het grootste gedeelte van den oogst is ge lukkig binnen. Hoewel de regen in de vorige weken ongetwijfeld heel wat schade aan de te veld staande gewassen heeft berokkend, valt er tooh over 't algemeen niet te klagen. De opbrengst van erwten, gerst, rogge en tarwe is bijna zonder uitzondering goed, terwijl ook de hoedanigheid algemeen geroemd zon kunnen worden, indien niet tamelijk veel landbouwers door de vrees voor eene herhaling van de vorige natte zomers zich hadden laten verleiden tot een te vroeg binnen brengen van 't gesnedene. De aardappelziekte neemt nog steeds toe, doch tot dusverre is de knol der late soorten nog zeer weinig aangetast. Laat ons hopen dat dit laatste zoo blijft. De haver belooft een ruime oogst, de boonen zullen heel wat stroo, maar weinig mud den geven. De toestand van den veesiapel is gezondvan de varkensziekte doen zich maar enkele gevallen voor. By da Ned. keurings-commissie voor de aanstaande landbouwtentoonstelling te Londen zijn tot dusver aangegeven68 melkkoeien, 24 vaarzen, 35 stieren, 39 inzendingen Edammer kaas, 15 Goudsche kaas, 5 Leidsche kaas, 9 Prie- sehe kaas, 29 versche boter, 72 inlegboter, bene vens etalage van eenige handelaren. De St.-Ct. bevat het verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zeeland over 1880. De wintergranen, tarwe, rogge en gerst, hoewel niet dicht van stand, zijn krachtig opgegroeid en vertoonen eene schoone aar. Daar echter reeds vroeg legering werd opgemerkt, zal de opbrengst Haar gevoel van verlichting over den dood van haar moeder was veel sterker dan haar verdrlot over het verlies, daar zij zooveel jaren het lijden dier arme, angstige vrouw had moeten aanzien zonder iets te kunnen vinden om haar te leiden of te steunen. Al het geluk dat zij ooit gesmaakt had, had zij aan de St Aiguans te danken gehad en dus kwam het haar niet meer dan natuurlijk voor dat zij zich bij iemand van die familie be vond en zij voelde zich onbeschrijfelijk gelukkig dat haar vader niet kon nagaau waarheen zij ge vlucht was. Er kwam een veerkracht in haar stap en een glans in haar oog dat er zeiden te voren in was geweest, terwijl zij zich in die onderwetsohe woning bewoog, en zij was blij dat zij zich eenigszins bemind kon maken bij die vriendelijke Mile De St Aignan. Het was heerlijk dat zij Alain gered bad en haar belofte aan haar moeder was nagekomen en het burgerlijk huwe lijk kwam haar meer en meer onwettig voor, hoe verder zij ervan verwijderd raakte; want ofschoon Edmóe nooit de onbezorgdheid der jeugd had ge kend, was zij in vele opzichten toch nog een kind. en vooral de hoedanigheid van den korrel meer dan gewoonlijk afhangen van droog weder bij de verdere aanrijping en den oogst. Dit laatste geldt minder van zomergerst en haver, die vooral de laatste zeer schoon te velde staan. Boekweit, slechts in een klein gedeelte der provincie verbouwd, staat gunstig. De paardeboonen zijn meestal goed opgegroeid en flink bezet; de gewone insectenplaag schijnt nog slechts bij uitzondering voor te komen. Stamboontjes geven een zeer ongelijk gewas vooral de witte laten geen groot beschot ver wachten. De erwten staan zeer gunstig en beloven eene ruime opbrengst, die echter door do sterke ont wikkeling der plant geheel van droog en warm weder afhankelijk is. De aardappelen zijn bijzonder krachtig gegroeid; qualiteit en qnantiteit zijn beter en ruimer dan in verscheiden jaren het geval is geweest; doch de ziekte begint zieh algemeen te vertoonen. Het koolzaad leed in enkele streken door den winter, zoodat daar weinig is overgeblevenmeer algemeen wordt de uitkomst echter hoogst voor do elig geacht. De vlasteelt wordt in het grootste gedeelte der provincie als zeer goed gelukt beschouwdhier en daar, vooral in Schouwen, minder. Over het geheel echter verkreeg men een schoon en goed betaald gewas. Karweizaadis goed uitgevallen; kanariezaad matig. Suikerbieten, mangelwortels en paardepeeën hebben in de opkomst zoo veel geleden, dat daarvan over het geheel slechts eene matige op brengst is te verwachten. Klaver, lucerne en wikken, door de voorjaars droogte eerst zeer schraal, gaven later eene overvloedige opbrengst. De stand der weilanden is in de laatste maanden bnitengewoon gunstig; de hooisnede is middel matig van grootte, doch uitmuntend van hoeda nigheid, Het sein tot opkomst voor do parade, bij de bevalling van H. M. de koningin, zal bestaan in het uitsteken van de vlag op den toren. Wordt de vlag vóór 10 uren 's morgens uitgestoken, dan is er dienzelfden dag paradein het andere geval den volgenden dag. VHsslngen, 18 Ang. Door het muziekge zelschap Ons Genoegen werd gisteren avond eene serenade met fakkellicht gebracht aan den heer P. Smith, wegens zijne benoeming tot consul van Veneznela. Vrjjdag avond is een militien, die met zijne kameraden in het kamp bij Bergen op Zoom het zoogenaamde Jonas-Bpel speelde waarbij iemand op de armen of in een deken omhoog geworpen en weer opgevangen wordt niet tijdig genoeg opgevangen en met het hoofd tegen den grond geslagen. Hij heeft een hersenschudding gekregen en is in het hospitaal opgenomen. Hebt u er iets tegen, dat ik een veertien dagen verlof aanvraag? vroeg dezer dagen een ambtenaar op een onzer ministerieele departe menten aan zijn chef. Ja, ik heb er dit tegen, dat ge al acht dagen verlof gehad hebt 1 Ik Ge vergist u bepaald ik heb nog geen dag verlof gehad. Zeer zeker en ik zal het u voorrekenen. Ge komt eiken morgen 15 en eiken middag 10 minuten te laat, dat is 25 minuten daags dat ge verlof neemt, of anderhalf nnr per week, of 6 uren of éen werkdag per maand. We zijn in de achtste maand en een dag of acht hebt ge dus al verlof genomen. Voor ditmaal zon ik u aanraden maar éen week te vragen. O als u zoo rekent, dan Ja, zóo reken ik! HOOFDSTUK VII. VRIEND OF VII AND? Een van de bezigheden op dien morgen bestond in het veranderen van een deel der garderobe van Mile De St Aignan voor Edmée, die niets bij zich had en wel eenigszins ongelukkig was dat zij voor zichzelven stoffen moest gebruiken, welke in dien tijd alleen voor hoogeren in rang pasten, en de opmerking van Mile De St Aignan dat zij nu tot denzelfden stand behoorde, kon er haar niet mee verzoenen. Zij kon niet inzien dat zij nn tot den koogsten stand behoorde, of liever zij wilde het volstrekt niet gelooven. Die korte plechtigheid had niet de miDste verandering te weeg gebrachtzij was nog altijd Edmée Leroux en Mllo De St Aignan was het eigenlijk geheel met haar eens en kon maar niet begrijpen dat dit meisje, als er nog titels bestaan hadden, nu do Burggravin van St Aignan zon wezen. Haar neef was thans burggraaf sedert den dood van zijn broeder; maar zij dacht nog steods aan hem als den chevalier. [Wordt vervolgd.) En zoo vertelt het Vaderland uit goede bron. Het is te hopen dat die chef geen comptabel ambtenaar is, want zijn 6 x 25 90 zou wel eens strijdig kunnen zijn met de belangen der schatkist. De heer Triebart, te Deventer, heeft 40 jareD, de heer Smits van Nienwerkerk, te Dordrecht, 35 jaren dienst bij de schutterij. Een doorslaand bewijs van het nut der kios ken van de 's Gravenhaagsche Melkinrichting werd onlangs geleverd, toen een onderwijzer uit een andere stad, die met zijn leerlingen Scheve- ningen bezocht, vooruit eene bestelling deed, opdat hij op zijn wandeling door de stad, en vooral te Scheveningen, het verlangde aantal glazen melk zou vinden. Hij bestelde op bepaalde uren, aan bepaalde plaatsen telkens 220 glazen melk en vond natuurlijk ailes op het bepaalde tijdstip geheel in orde. Een Amerikaansche dame, miss E. Waiteri beweert dat al het hongerlijden van Tanner bedrog was. Zij zegtde dokter had den muur In zijn bedstede doorboord, eveneens den kamervloer, en zoo werd nit een kamer er onder, een gutta-percha- buis geleid, waardoor de hongerdokter vloeibare spijzen, die men erin deed, des nachts kon op zuigen. De buis eindigde in zijn hoofdkussen. De Marguis of Grmby, te Epsom, het aan menig liefhebber der Engelsche literatuur welbe kende posthuis, is gisteren ochtend geheel afge brand. Sarah Bernhardt is Maandag ochtend te Ko penhagen aangekomen. De menigte juichte haar luidruchtig toe en er was den ganschen dag groot gedrang voor het hotel, waar zij haren intrek nam. De koning heeft haar uitgenoodigd op een tochtje in zijn jacht. De gevierde actrice zal vijf voorstellingen geven, waarvoor zij met f 15.000 betaald wordt. Zondag werd de godsdienstoefening te Gwee- dore in Ierland op noodlottige wjjze verstoord. Op en nabij de kerk viel eene waterhoos, die de kerk opeens vulde met 3 meter water. De dienst doende priester redde zich door op het kozijn van een dor vensters te klimmen, doch velen der gemeente kwamen deerlijk om. 's Gravcnliagc. Bij da verkiezing voor een lid van den gemeenteraad werd gekozen de heer J. C. Bloem (liberaal) met 670 stemmen. Op den candidaat van Vaderland en Koning, jhr. mr. Van den Berch van Heemstede, werden 525 stemmen uitgebracht. Amsterdam. Bij de herstemming voor het lidmaatschap der tweede kamer waren nitgebraebt 1678 geldige stemmen. De heer Gleichman werd gekozen met 1025 stemmen. Op den heer Kap- peyne waren uitgebracht 653 stemmen. Voor een lid der provinciale staten werden 1623 stemmen uitgebracht. De heer Begtdoor- zee werd met 1311 stemmen verkozen, terwijl de heer Haerten er 216 bekwam. Ourlnchcm. Tot lid der tweede kamer werd gekozen jhr. mr. M. A. de Savornin Lobman (antirevolutionair) met 1127 stemmen. De heer Waldorp bekwam 389 en de heer Van Tienhoven 85 stemmen. 18 Augustus des morgens te 8 uren. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk, Delfzijl Groningen. Helder Vlissingen Maastricht. Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth Wind richt. 2.3 2.7 4.1 2.8 2.5 5.5 9.1 5.3 4.4 3.9 1.1 1.6 1.3 1.1 1.7 4.2 NO NO NNO NO N stil ONO NO OZO NNO N NO ONO NNO O NO NO kracht Toe- stand lacht. z.bew. betr. z. bew, z. bew. mist, mist, betr. bew. mist, helder mist. I. bew. z. bew. bew. betr. betr. bew. betr. Tem pera tuur. 4- 19 19 -L 17 19 4- 16 4- 18 -- 14 -- 18 4- 18 4- 20 -- 15 19 11 -- 17 -- 18 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenH. 2.2 G. M. des namiddags: Barometer to Middelburg, Graanbeurs: (Corr. 763 Thermometer 17 Aug. 'sav. 11 u. 64 gr. 18Ang. 'smorg. 8 u. 66 gr. 'smidd. 1 u. 74 gr. 's av. 5 u. 69 gr. Toen onlangs aan den heer Gambetta door de te Cherbourg vertoevende handelsreizigers een feest werd aangeboden, sprak de president der kamer van de onveranderlijke gerechtigheid, die ziek zou doen gelden zoodra haar tijd gekomen was en die aan Frankrijk zijne plaats in Europa zou teruggeven. Deze toespeling op eene herove ring van Elzas en Lotharingen werd met storm- achtigen bijval begroet in de opgewonden vergadering, doch de openbare meening verzette zich togen hare opportuniteit, dat beginsel door Gambetta zeiven in de regeering der Fransche republiek op den voorgrond gesteld. Ook Gam betta zelf zon er spijt van gehad hebben dat hij zich in het vuur der rede tot deze uitdrukking had laten verleiden. Het eens gesproken woord laat zich echter niet meer terugnemen, en de Vérité maakte er aanstonds gebruik van om, zonder datum, een door Gambetta in 1871 ge schreven brief at te drukken, waarin deze Fran- krijks democratie aanspoort do rijke hulpbronnen van bet land te ontwikkelen, teneinde het in staat te stellen zijn rang wederom in te nemen en de ontrootde provinciën weder te bemachtigen. Deze brief laat zich natuurlijk zeer goed uitleggen door zijn datumdoch de Vérité had dezen ver zwegen en de zinsneden doen voorkomen als een gewrocht van hot heden. Zulke treurige praktij ken doen hare werking, niettegenstaande iedere tegenspraak, die noodzakelijk eerst vierentwintig nron later kan komen. Emile de Girardin 's blad La trance sluit zich aan bij dit gevaarlijke en voor het oogenblik volkomen nnttelooze spel. „Arm Duitschland, schrijft dit blad, het had gewenscht dat de wijzer des tijds zon stil staan maar de jaren zijn op de jaren gevolgd. De potaarde waaruit de voeten van den kolossus bestaan, vergaat tot stof. Van recht, gerechtigheid of toekomst te spreken is zijn ten beste der menschheid noodzakelijken val voorspellen. Het als een Nessus-kleed aan de zijde van bet Duit- sche rijk gelegde ElzaB-Lotharingen ziet reikhal zend nit naar eene gelukkige verandering". En zoo voortonze lezers zullen wel niet meer ver langen van dien cant, die aan den dagbladstijl van het keizerrijk herinnert en nogal voorkomt in een blad dat zieh democratisch noemt, maar in zijne gewilde onafhankelijkheid van alle partijen eenigs zins déclassé geworden is. Waartoe nn al die onzin dient wil ons maar niet helder worden. Noch Duitschland, noch Frankrijk denken over een oorlog. Duitschland heeft heel voel andere zaken te doen, zooals trouwens ieder land maar Frankrijk heeft een veel geldiger redon. Het zou bitter slecht van zulk een oorlog afkomen, wijl zijn leger lang niet klaar is. De wet op den algemeenen dienstplicht is van Juli 1872, die op de militaire organisatie van 1873, en men berekent dat er sedert de in voering dezer bepalingen zeker 20 jaren noodig zijn om zelfs op papier het leger in zijn volle kracht voor een oorlog gereed te hebben. Een aantal deelen der organisatie werken nog niet, en onder meer wordt juist thans aan de hervorming van den staf gearbeid. Hoe men zich thans ook beter zou kunnen verdedigen dan onder het keizerrijk, aan een aanval op Duitschland valt niet te denken. Trouwens, wat de liefde voor Elzas-Lotharingen ook vermag, indien de republiek in den geest der tegenwoordige regeering bestuurd blijft, zal het denkbeeld der revanche niet spoedig vasten vorm aannemen. Frankrijk heeft wellicht nog nimmer den vrede zoo leeren waardeeren als in de laatste jaren. Een oorlog is ook nogal duur. Afghanistan, waar gestreden wordt met een aantal troepen, die kinderspel zijn bij een Europeeschen oorlog van den tegenwoordigen tijd, kost nu reeds 218 millioen geldens, de raming voor het loopende jaar medegerekend. Doeh zal de oorlog den l,n April, als het financieel jaar in Engeland eindigt, afgeloopen zijn De verdeeling der kosten van dezen imperial war tnssehen Indië en het moederland zal men eerst maken als de zaak geheel is afge loopen. Men zal dan de balans kunnen opmaken welk voordeel voor Indië ontstaan is uit dezen doorderijksregeeringen ondernomen krijg. Ook Griekenland veroorlooft zich weelde op dit punt. Waarschijnlijk om de mobiliseering van zijn legertje te betalen, heeft het van twee bank instellingen, de Banque Franco-Egygtienne en de Banqae de Constantinopele, vijftien millioen franken geleend, tegen afgifte van binnen twaalf maanden te betalen schatkistbilletten. De winst welke de banken zich bedongen, wordt niet gemeld, maar Griekenlands financieele toestand rechtvaardigt hoogc percenten. En ais nu twaalf maanden later het geld er niet is? Wel dan sluit men weer znlk eene „operatie," weer tegen woeker winst. Het is niet voordeelig, maar het houdt den molen aan den gang, en men speelt eene rol in Europa. Een staat mag veel doen indezen gezegenden tijd. Staatjes die zich zelve niet knnnen beheeren, maken aanspraak op slechts ten koste van geld en bloed te verkrijgen vev- grooting, en bet concert Eurogéen sterkt ze daarin, in plaats van ze als stoute jongens in een hoek te zetten. Overal ziet men allerlei narigheid. Onze-Lieve- Vrouwe-dag gaf in Ierland tot zeer ernstige on geregeldheden aanleiding. Overal waren standjes, dikwijls tnssehen katholieken en Oranje-mannen, waarbij meestal de politie het slechtste wegkwam. In sommige steden werd ernstig gevochten, «n ook op bet platteland voor. De statistiek wijst tot 30 Juni van dit jaar 187 c tengevolge van den treurigel dat wil zeggen 187 misdadeif voorwaarden voor den Iel zouden zijn gebleven. Uil weging te trekken voor Ierj Britsche pairs. [Van onsen eigen Ll hi. r Op alle buitenlandsche tegenover België een dure i Nergens ter wereld vindel een onthaal als hun bij geil feesten van 1880 ten deelt exceptioneele ontvangst dal nergens het uitvoeren hul naam en gemakkelijk gemal Dat mag ons echter niefl volbrengen van dien andurë beid van onze waaraemin En dan moet deze betuigin wij Nederlanders, die nog| hetgeen onze overheden dot beoordeelen en hard af te 4 les van geduld en lijdzaam! Daar is nu het nationale broken dat men jaren to vc men en waarop men eind knnnen voorbereiden. Dat tentoonstelling, met al wa niet geheel gereed is, laat lot van zoovele tentoonstel! geen grief meer van maai gewichtigBten dag der feeJ van de officieele plechtig hei< feestelijkheden als te zamen welke men op de Place j Noorder-station en in de noch niet gereed zijn, dat bewijs van slordigheid en Erger was het wat gister, bepalen der ontsteking va natie, tot welke grootsche f zijn, heeft men herhaaldelijll was ze bepaald op den avo tique en daarop had ookl eigen toebereidselen gereke* behelsden de bladen nog f schrijving van de zee van zich zon baden. Maar ziJ vóór dat de lichten aangest! toen men aan de particulia gonnen was, verscheen opa op de muren, dat de ofiicieé volgenden dag uitgesteld wa stekers waren niet gereed Hierdoor is nu de geheele eigenlijk in 't water gevallJ lieren, die wel gereed warenL mineerd en znllcn bet waarl avond niet meer doen. Am tegen hun ballons en lamff kan dus over de deelnemj „betoogiDg" ten deel is geT ervaring van gisteren, noJ die van heden volledig at opmerkingen welke ik gia hond ik althans voorloopig 't Was jammer, want de lijk: echt illuminatie-weer. schen als zich in Brussel ziet men maar zelden bije rustig zijn gang: zingen hooi ongeregeldheden nergens ecu kalme feestviering, door eeof menschen. Enkele karaktel aan den optocht van 's mos nomen, zag men nog rondt den banierdrager der hooi wier vaandel, zegt men, Met een geweldigen steek hun vaandeldrager in een kende knoopen. Een ander^ het Sint-Nicolaas-gilde uit VÏ geuzen-kostuum der 16e ee ning der boogschutters van ik des morgens voor een zien. Zijn schutterlijke majesteit hoogen hoed met een pluim een heele papegaai op zijn Dergelijke karakteristiek vele. Zangers-, faniaren-, red in kostuum, met de banier gymnasten, die heden een w kruisten tot laat in den naei was levendig, vroolijk en zei is inderdaad de moeite waa feestvieren. Mijne waarnemingen, di kruisen van Brussel 's strat mij echter zoo doodmoede g mij heden eens zoo ver mog woel te houden. Ik maakti Laeken, waar ik het mon wenschte te bezichtigen, fraaie kathedraal van Laekt

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2