m 195. 1880 Het Atelier du Lys, ISS« Jaargangk MIDDELBURGSCHE COIBWT. Donderdag Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Pr|js per 3/m, franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent! 19 Augustus. Advertentlen: 20 Cent per regel! y Geboorte1; Trouw-; Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 7 1,60 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daübe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 18 Augustus. Naar wij vernemen zal alhier op Maandag den 30 dezer, op het gewon» schietterrein, door de leden der Middelbargsche dienstdoende schutterij een schietwedstrijd gehouden worden. Er zal met Beaumont- en Snider-geweren worden geschoten. De langdurige verkiezingstrijd in Amsterdam begint kwaad bloed te zetten. Zondag beweerde het Handelsblad dat de heer Kappeijne de eigen lijke zege had behaald in Burgerplicht^ wijl een tiental leden dier vereeniging, welke den doorslag hadden gegeven, anders niet gewoon zijn aan het voorbereidend kieswerk zulk een werkzaam deel te nemen, eene vriendschapsdienst kwamen bewij zen en op commando stemden. Dit gaf het bestuur van Burgerplicht eene circulaire in de pen aan hare leden, welke wij nog niet kennen, maar die het Handelsblad geen voetbreed doet toegeven. Het blijft erbij dat er in mr. Glefch- man's meerderheid in Burgerplicht (40 tegen 35 stemmen op mr. Kappeijne) een tiental „medege brachte stemmen" waren, iets verder non valeurs genoemd. De moraal dezer feiten is, zegt het Handelsbladaan welks gebrek aar£ warmte het niet te wijten was dat de heer Kappeijne viel, „dat er ernstig behoort te worden gedacht aan maatregelen om de voorlichting die de kiesver- eenigiugen geroepen zijn te geven, vrij te houden van allerlei vreemde invloeden en onbehoorlijk heden." Daarenboven is door den heer A. C. Wertheim en zeven andere kiezers van Joodsche belijdenis een strooibillet ten voordeele van den heer Gleich- man gezonden, uitsluitend aan de Israëlitische kiezers. Het Handelsblad gispte die handelwijze scherp, en de heer Wertheim verdedigt zich in een brief aan de redactie niet minder scherp. Doch dit is niet het belangrijkste van dien brief. De heer W. acht zich en eenige zijner vrienden be doeld als medebrengers van de non valeurs op de vergadering van Burgerplicht en belooft op die beschuldiging te zullen antwoorden in de eerste vergadering van Burgerplichtwaar de tegenwoor digheid van een lid der redactie van het Handels blad hem dan welkom zal zijn. Daar zal dus op persoonlijk terrein de in bit terheid ontaarde politieke strijd worden voortge zet, die, na al het kwaad wat reeds is geschied, geëindigd had behooren te zijn gisteren middag om vijf uren, bij de sluiting der stembus. Tenzij het gezond verstand en de liefde voor de vrijzinnige beginselen nog tijdig de opgewekte driften be- FEXnLLBTOlSr. 15 DOOR de schrijfster van MIle More. HOOFDSTUK VL EDMEE KRIJGT EEN VRIENDIN. „Mademoiselle is zeef goed; maar zij kon zich wel eens vergissen; ik hoop dat deze bleek neus haar van evenveel dienst zal zgn als ik geweest ben en haar geen last zal veroorzaken; maar wat mij betreft, ik groet u, damesen haar kromme gedaante zoo lang mogelijk uitrekkende stapte zij de kamer uit en liet haar meesteres en Edmée verbaasd staan. Gedurende eenigen tijd hoorde men haar in huis loopen, terwijl zij haar goed bijeen zocht, daarop werd de voordeur ge opend en met woede dicht geslagen; toen werd alles stil. Nanon had haar bedreiging ten uitvoer gebracht. Mademoiselle De St Aignan haalde de schouders op en Edmée zag met verbazing zoowel vroolijk- heid als ergernis op haar gelaat. „Kunt gij koken, petitewas al wat zij jna eenige oogenblikken zei: ^zoo, dat is goed; heerschen mogen, zal de hoofdstad des lands aan de liberale partij een treurig voorbeeld geven van strijd en verdeeldheid. Met genoegen vernemen wij dat de Brueselsche liedertafel V Orphéon Royal onze stad weder een bezoek zal brengen. De kennismaking met deze uitnemend geoefende en met groote bekwaamheid geleide liedertafel in de maand Augustus van het vorige jaar gemaakt, voorspelt ons Zondag 29 Augustus, wanneer zij eene uitvoering in het Schuttershof zal geven, een keurig muzikaal genot. Evenals ten vorigen jare verbindt de liedertafel aan haar concert een liefdadig doel. Terwijl zij toen eene niet onbelangrijke som beschikbaar verkreeg voor de slachtoffers van den brand te Nieuwland, stelt ze zich thans voor de opbrengst, na aftrek der onvermijdelijke onkosten, te bestem men voor de armen van Middelburg. Voor de reiskosten van het 120 man sterke korps stelt V Orphéon uit eigen kas eene belangrijke som beschikbaar; doch hare kosten zijn zoo aanmer kelijk dat zij zich door inteekenlijsten wil verge wissen of haar plan uitvoerbaar zal blijken. Deze lijsten zullen spoedig worden aangeboden. Waar in dezen stillen tijd het reine genot van een voortreffelijk mannenkoor in de open lucht zich paart aan eene weldadige bedoeling voor onze arme stadgenootenaarzelen wij niet de hoop uit te drukken dat de inteekenlijsten blijk mogen geven van de warme belangstelling van het Middelburgsche publiek in dit gewenschte bezoek. De St.-Ct. bevat de wet houdende goedkeuring van de bepalingen eener overeenkomst door Nederlandsche en Pruisische commissarissen op 22 Augustus 1879 aangegaan omtrent de grens scheiding tusschen de beide rijken onder de ge meenten Winterswijk, van Nederlandsche, en Barlo, van Pruisische zijde. Met het stoomschip Conrad der maatschappij Nederland'twelk 28 Augustus a. s. uit Am sterdam vertrekt, zal vandaar rechtstreeks eene brievenmaal worden verzonden naar Atjeh. Voorts zal op Dinsdag 7 September a. met den trein van 7.15 's middags uit Amsterdam naar Emmerik, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Napels, mede eene ver zending naar Atjeh geschieden. *Walsoorde, 17 Augustus. Wanneer iemand te land met een of ander voertuig het onderstboven raakt, zal wel niemand der voorbijgangers 't in zijn hoofd krijgen om het gehavende rijtuig nog zooveel mogelijk uit te plunderen. Wanneer daarentegen een vaartuig te water in 't ongereede dan zullen wij niet van honger omkomen, tenzij de slager weigert een aristocraat langer te be dienen. Tegen van middag zullen wij er zeker wel wat op gevonden hebben om uwe veiligheid te verzekeren. De onde Nanon zou mij toch vroeg of laat verlaten hebben, wanneer het gevaar drei gender en haar gevoel van zelfbehoud sterker werd. Laat ons nu voor het huishonden zorgen. Ik zou ook zonder u aan mijn lot overgelaten zijn en wat had ik dan moeten beginnen? Ik kan mij niet zoo gemakkelijk bewegen als een ander," voegde zij er lachend bij, „ik ben te dik en ik kan niet hard loopen met mijne hooge hakken en nog veel minder zoüder die. Daaruit alleen blijkt al dat ik niet geschikt ben om te vluchten. Nu dan, mijn kind; het eenige wat iemand tegen woordig het hoofd boven water doet, honden is dat men moet eten en drinken en voor allerlei kleinigheden zorgen." „Mag ik een ruiker gaan plukken voor het salon, mademoiselle?" „Zeker, houdt gij veel van bloemen „Ja, o jal Herinnert gij u nog dien ouden bloemenschilder die op het kasteel placht te ko men en mijn peet les gaf? Ik zat wel eens bij haar in den wintertuin naar hem te kijken en dan wenschte ik altijd dat ik het ook zoo kon! Ik mocht het ook wel eens beproeven en hij was heel vriendelijk voor mij, ofschoon ik een lastig kind was; hij gaf mij een paar penseeleu en wat verf, opdat ik eerlijk zou blijven, zei hij want op zekeren dag betrapte hij mij dat ik een pen- geraakt, dan worden er maar al te spoedig voor bijvarenden gevonden die ervan halen wat ervan te krijgen is, en de politie schijnt het niet noodig te achten op dergelijke rooverijen te letten. Zoo werd dezer dagen de centreboardwelke op den 7en dezer op de zandbank voor Ossenisse gebleven is, aan wal gebracht in letterlijk uitgeplunderden toestand. Niet alleen was al het tuig gestolen, maar ook nog eenige kleedingstukken en andere voorwerpen, 't Is hier niet onbekend wie de daders zijn, al behooren die elders thuis, doch niemand schijnt er aan te denken dat aan zulke zeeroovertjes ook eens het verschil tusschen't mijn en dijn voelbaar gemaakt zou moeten worden. In een Zondag te Oostburg gehouden vergade ring der Vereeniging van burgemeesters en secreta rissen in het voormalig 4e district van Zeeland werd eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Mazure, Siemerink en Gerritsen, burge meesters van Groede, Oostburg en Breskens, die zich zal onledig houden met het onderzoeken naar de al of niet mogelijkheid en wenschelijk- heid tot het aanleggen van een stoomtramweg van de haven te Breskens, door Schoondijke, Oostburg en Aardenburg, naar het station te Maldeghem in België. (N. R6.) Thans bericht men ons weder vanwege den agent van de reederij der sleepboot Werkendam no. 8, dat door haar in het geheel geen hulploon gevorderd wordt voor verleende assistentie aan het stoom schip Brinses Marie van de maatschappij Zeeland in de buitenhaven te Vlissingen. Daar dit bericht ons weder van de reederij gewordt en overgebracht is door denzelfden persoon die ons gisteren ochtend verzekerde dat de vordering f 600 was, hebben wij ook geene reden het bericht van onzen correspondent terug te nemen, die ons schreef dat de eerste eisch Zaterdag f 2000 bedroeg. Met de stoomboot Magnet wordt van regeerings- wege sedert Zaterdag een tocht op de Zuiderzee gedaan, ten einde de oester- en mosselvelden op te nemen. Dit schijnt in verband te staan met voorgenomen verpachtingen der waarden. Blijkens het overzicht der exploitatie van de stedelijke gasfabriek te Utrecht bedroeg de gas productie volgens fabrieksmeter 5,219,330 M3; aan particulieren werd geleverd 3,832,054 M3, voor de openbare verlichting 650,980 M3, zoodat de netto productie bedroeg 4,483.035. Daarbij moet nog 84.080 M3 gevoegd worden als verbruikt in fabriek en gebouwenhet verlies bedroeg 632,255 M\ seel wegstopte dat hij had laten vallen; ik wilde het zoo erg graag hebben en ik was nog maar een kind „Wat zijt gij dan nu, petite „Ach, mademoiselle, ik ben nooit een echt kind geweest, wanneer dat ten minste heteekent dat men zich vrij en gelukkig voelt. Zelfs als ik op het kasteel was hing mij steeds het naar huis gaan boven het hoofdmaar dat waren toch heerlijke dagen. Hij zei dat ik wel zou kunnen leeren schilderen en ik heb het sedert dikwijls beproefd, maar zonder onderricht gaat het toch niet. Herinnert gij hem unog, mademoiselle, dien mijnheer De Lys?" „Ja, ik heb hem wel eens gezien en ik heb mijn zuster ook dikwijls over hem hooren spreken. Wij moeten zien dat wij u verf en penseelen be zorgen, kind," zei Mile De St Aignan, zeer inge nomen met deze kleine bekentenissen en big dat het haar zoo gemakkelijk viel om het meisje lief te hebben. „Ach, gij zijt al te goedantwoordde zij met stralende oogen. „Ik zou gaarne willen doen wat mijn peet deed en bovendien is het bloemen- schilderen zulk een genot; men ziet er zoo veel moois in, dat men anders niet ziet. Nadat het kasteel gesloten was kon ik nog altijd naar de broeikassen gaan om te schilderendie werden door den ouden Pierre in orde gehouden en daar marraine mij altijd wat voor mijn verjaardag had gegeven, kon ik doek en verf laten koopen als er eens iemand naar Parijs ging." De exploitatiekosten bedroegen f 252,092.58$, of per M3 gas netto f 0.05". De door particulie ren betaalde gasprijs was f 0.07, de prijs van het door openbare verlichting gebruikte gas was 0.06". De totale kosten der openbare verlich ting waren f 56,389.04. De rekening der gas fabriek wijst een batig saldo aan van f 51,687.07. De prijs der steenkolen was gemiddeld ƒ0.6387. Gisteren had in Odeon te Amsterdam een ver gadering plaats van invloedrijke ingezetenen dier gemeente, die daartoe door den heer Ed. Agos- tini waren uigenoodigd. De heer Agostioi is een Franschman, die sints lang veel belangstelling voor Nederland gevoelt en gelooft dat het in het belang is van ons vaderland om meer wereldkundig te maken over welke groote hulpmiddelen het beschikt, hoe voortreffelijk o. a. Amsterdam voor den transito handel gelegen is, wanneer eens het kanaal naar den Rijn gereed zal zijn. Hij ontwikkelde zijn plannen op de vergadering en drukte in eene sierlijke rede den wensch uit, dat wij de volken van Europa tot eene internationale tentoonstelling zouden bijeenroepen. De heer A. C. Wertheim toonde aan waarom dit plan hem minder wenschelijk en onpraktisch voorkwamhij ried den heer Agostini aan zijn plan te beperken en niet voor nijverheid, maar vooral voor handel de tentoonstelling, die hij aanbeveelt, dienstbaar te maken. De heer Agos tini verklaarde het geheel eens te zijn met deze meening. Hierop werd, op voorstel van den heer C. J. A. den Tex, eene commissie benoemd, welke de plannen van den heer Agostini onder zoeken en bespreken zal. Gekozen werden de heeren Den Tex, Cordes, Yan Leeuwen, Hubrecht, A. C. Wertheim en Herman Schroder, die zich de kenze lieten welgevallen. Hbl Opgave van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, verzonden door het postkantoor Middel burg, gednrende het 2e kwartaal 1880: D. van Zomeren, Michigan^ A. Vagima, New- York; mevr. Elout Rose, Bordeaux; J. J. Maks, Atjeh. Benoemingen en besluiten. notarissen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend als notaris te Denrne, aan C. L. van Biet. raad van state. Op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den raad van state aan J. J, Hasselman. burgemeesters. Op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Groningen aan mr. B. van Boijen. „Dat zal wel niet dikwijls gebeurd zijn," denk ik." „Met uw verlof, mademoiselle; Jean Croz, een van de bedienden van het kasteel, kwam tra en dan zijne onde moeder bezoeken, en daar die heel goedhartig was, bracht hij alles voor mij mee wat ik noodig had." „En uw vader zal u ook vaak wat hebben knnnen bezorgen, want die ging zeker dikwijls mijn broedor te Parijs bezoeken?" „Ja, mademoiselle." „Dus kondt gij hem uwe boodschappen op dragen Edmée gaf geen antwoord en dat stilzwijgen was zeer welsprekend. „Kind, zeg mij wat bij n deed, sloeg by u, of mishandelde hij u?" „Dat deed bij nooit, mademoiselle." „Hoe behandelde hij u dan?" „Hij maakte dat wij dag en nacht in angst verkeerden." „Dat is zeker de grootste wreedheid, en die ook het moeielijkst te vergeven valtmaar het is een wonderlijke tijd en de innigste banden schijnen verbroken," zei Mile De St Aignan half voor zich heen „wij zullen er maar niet meer over pra ten." Die morgen ging vrij aangenaam voorbij en indien Mile De St Aignan al niet op haar ge mak ware, toonde zij het toch niet en maakte dat Edmée zich zoo veilig en gelukkig bij haar voelde dat zij meende een nieuw leven te beginnen.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1