Laatste berichten. BUITENLAND. w Algemeen Overzicht. Hees en de eerste offic. van gezondh. Ie kl. (luit.-kolonel) R. van Raalten en J. Smith, van dat personeel; tot dirig. offic. van gezondb. 2e kl., de eerste offic. van gezondh. Ie kl. (lnit.- kolonel) J. van Breda Kolff en J. A. Fles, bene vens de eerste offie. van gezondh. 2e kl. A. P. Kleynenberg, A. F. Baudnin, J. J. Ph. van den Henvel tot Beichlingen, gezegd Bartolotti Rijnders, P. J. van der Grijp en M. R. Timmerman, van dat personeel; tot dirig. offie. van gezondh. 3e kl., de eerste olfic. van gezondh. 2e kl. E. H. Willems, J. F. C. L. Pilgrim, A. Boele, M. G. van Pelt, Ph. F. Meulemau, P. G. Berends en C. A. A. Kieckens, benevens de offic. van ge zondh. Ie kl. J. J. van Minden, allen van dat personeel; tot offic. van gezondh. Ie kl., de offic. van gezondb. 2e kl. J. van Koetsveld van Anke ren, H. G. C. Heringa, J. H. Teeling, K. Hennes, N. Rutgers, L. L. Plantenga, L, J. Weydnng, F. Piekema, J. M. W. van Dusseldorp, J. A. van der Stok, J. Ch. Rolandus Hagedoorn, en R. H. F. Sikkes, allen van dat personeel; tot offic. van gezondh. 2e kl. de offic. van gezondh. 3e kl. L. van Lier, L. F. Boekelman, J. H. van Welsen, G. I. F. Leemans, J. E. L. Kraft, J. P. M. Tronsselot, D. H. Zeeman en A. Butner, allen van dat personeeltot dirig. mil. apotheker met den rang van luit.-kolonel, de eerste apoth. J. van Rijn van Alkemade, van dat personeeltot mil. apoth. Ie kl., de mil. apoth. 2e kl. H. J. van Wisselingt, W. K. Voskuil, H. Romeyn, A. A. Hussem, P. A. Wattez, B. Th. Voogd en L. Ch. Beukers, allen van dat personeeltot mil. apofh. 2e kl., de mil. apoth. 3e kl. J. G. Moltzer, F. M. G. van Walsem, H. J. de Grient Dreux, K. Verlaan, A. G. van der Land, J. van Riel en J. L. van WermeBkerken, allen van dat perso neel; tot dirig. paardenarts met den rang van majoor-paardenarts le ki. C. H. M. Houba, van dat personeel; de rang verleend van majoor- titulair aan de officieren van gezondh. der le kl. J. R. de Brouwer, A. W. J. Zubli, A. N. Vorst man, W. Krol, H. J. Wilson en J. M. Engelhart, allen mede van gemeld personeel. Kerknieuws. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Kruiningeu is beroepen de heer J. H. Beekman te Chaam. Marine en leger. De Init. t/z le kl. W. I. van Loenen, uit Oost- Indie in Nederland teruggekeerd, is op nonacti viteit gesteld. De ramschepen Guinea en Slier, en het artillerie- inslructieschip Het Loo, respectievelijk onder com mando van de kap.-luit. ter zee U. P. König en F. C. Gobée en den luitenant ter zee der le kl. J. P. Mercier, verlieten gisteren de haven van Wil lemsoord tot het doen van exercitiën op de reedo van Texel en in de Noordzee. Kunstnieuws. Aan onze opgave van de in den wedstrijd op- het Caecilia-feest behaalde prijzen ontbrak nog die der tweede afdeeling. De eerste prijs, gouden medaille met f 200, viel te beurt aan Orplieue, van Schiedam; de tweede prijs, zilveren medaille met f 75, aan Zang en Vriendschap, van Haar lem; terwijl een zelfde tweede prijs werd toege wezen aan Caecilia, van Rotterdam. De derde prijs, verguld zilveren medaille, werd behaald door de Kon, Ned. Zangschool voor Handwerks lieden, te 's Gravenhage, en de Rotterdamsche Harpe Davids kreeg eene eervolle vermelding. Heden middag te 1 uur kwam alhier aan de Belgische stoomboot Princesse Stephanieaan zien; maar de menschen moesten niet zoo onge vraagd aankomen; daar wordt over gesproken in de stad en dat is niet goed voor stille Heden die liever vergeten willen worden," zei Nanon, en zag Ecimée met afkeer en achterdocht aan. „Waar komt zij vandaan Kent mademoiselle haar inderdaad? Zij moet aan zichzelf en aan mij denken en niet al te goedhartig zijn, het is zeer verkeerd om al te goedhartig te zijn." „Daaraan bezondigt gij u niet, goede Na- aonl" mompelde haar meesteres en voegde er hardop bij: „Zij behoort tot een familie die ik jaren lang kenmaar zij is zoo overhaast ver trokken dat zij geen papieren bij zich heeft." Het gerimpelde gelaat van Nanon werd vuur rood van ontsteltenis. „Hier komen zonder papie ren! Heilige Maagd! Zij zal ons allen in de gevangenis brengen; zij kan niet blijven. Made moiselle, zij moet onmiddellijk weg! Maak dat gij weg komt, kwade meid „Maar waar moet zij dan heen, Nanon Zij heeft geen onderkomen?" „Mademoiselle, is het een reden dat zij geen onderkomen heeft, dat wij geen hoofden moeten hebben en dat zal gebeuren als wij iemand zonder verlofpas opnemen. Ach lieve hemel, waarom heb ik haar ingelaten Gij kleine feeks waarom komt gij onschuldige menschen, die u nooit te voren gezien hebben en die niets van u willen weten, in gevaar brengen Is het al met boord hebbende een 35 tal plelzierreizigers van Blankenberghe. Na de stad bezichtigd te hebben, vertrokken de reizigers te vier uren weder. Als een bewijs van de drukte te Brussel kan gelden dat een telegram, ons toegezonden gisteren namiddag 5 uren 50, ons eerst te 8.22 bereikte. Ruim twee en een half uur dus bleef het onderweg, met het voor ons onaangenaam gevolg dat wij onzen lezers niets over het verloop van den feest dag van gisteren konden melden. Naar het Huisgezin meldt wordt de rubriek „consulten door medicus" in de Katholieke Il lustratie opgeheven. Eergisteren morgen vertrokken van Eindho ven per extra-trein ongeveer 600 personen naar Kevelaar ter bedevaart. De trein verliet het station met volle muziek, alzoo in zeer opgewekte stemming. Een dienstmeisje, dat gisteren ochtend te Amsterdam het fornuis met petroleum wilde aan maken, heeft haar onvoorzichtigheid zwaar moeten boeten. De petroleum ontplofte plotseling en deelde de vlam mede aan de kleederen der onge lukkige, die onder hevige pijn naar het gasthuis moest vervoerd worden. Te Goes waren gisteren morgen eenige werklieden bezig om een groot ijzeren kruis te plaatsen op de R. K. kerk, toen het touw brak en het kruis naar beneden vieL Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Do heer Mooi, predikant in een der afge scheiden kerken te Franekei, preekte gedurende de kermis eiken avond. De Fr. Ct. meldt, dat dit sommige jongelui ten plattenlande zeer welkom was; want ze konden nu zonder opzien tevens de kermis waarnemen. Zaterdagnacht 11. omstreeks drie uren strui kelde een man die zijn beschonken zoon naar zijn kamer op de tweede verdieping in de Zand straat te Rotterdam wilde brengen, en viel door een zijraam op straat, met het gevolg, dat hij onmiddelijk dood was. De zoon is ongedeerd Aan het comité voor het oprichten van een standbeeld voor graaf Jan van Nassau is namens twintig inwoners van Neuwied en Hed- derdorf, in eene oranje beurs met de Nederlandsche kleuren gesloten, 70 mark ter hand gesteld, als bijdrage voor gemeld doel. Zaterdagmorgen om tien uren wapperden twee vlaggen van de torens van den Keulschen Dom. Zij waren het teeken dat het reusachtige gebouw, het pronkstuk van Gothischen stijl, na 632 jaren door tusschenpoozen afgebroken arbeid, voltooid was. De Dom is gebouwd op dezelfde plaats waar aartsbisschop Hildebaldin 814, onder ICarel den Groote, eene kerk begon te bouwen. Deze werd door brand vernield en aartshertog Koen- raad van Hochstaden legde in 1248 den eersten steen voor het tegenwoordige gebouw, eene plechtigheid welke werd bijgewoond door den Hollandschen graat Willem, die pas tot Duitsch koning was gekozen en toen Aken belegerde om er zijn intocht te kunnen houden. De bouw werd toen aangelegd volgens het plan dat eerst thans tot uitvoering is gekomen. Na 74 jaren bouwens had de inwijding van het koor plaats, en ruim honderd jaren later was de zuidelijke toren tot 55 meter opgetrokken. Het was een slechte tijd voor werken des vredes. Tegen het einde der 15e eeuw waren voltooid do beide oostelijke transepten en het koor met zijne kapellen. Be halve de oprichting van eenige gedenkteekenen binnen het gebouw, werd tot 1814 niets aan het gebouw gedaan, zelfs niet het noodzakelijk onder houd. Toen wisten de gebroeders Boisserée, Friedrich Schlegelen Gürros de belangstelling der Duitsche natie en van de regeering in het monu ment van nationale bouwkunst op te wekken; de noodige herstellingen werden gedaan, plannen ontwikkeld voor de voltooiing, en in 1841 werd gevaarlijk genoeg dat mademoiselle een aristocraat is Ga dan toch heen, zeg ik." „Stil, stil, Nanon, dat meisje is in haar wanhoop tot mij gekomen en wij moeten zoo goed mogelijk voor haar veiligheid zorgen." „Wil mademoiselle daarmede zeggen dat zij besloten heeft haar te houden?" „Ongetwijfeld, Nanon." „Dan moet zij mij niet kwalijk nemen dat ik vertrek. Niet iedereen zou het gevaar willen loopen van een adellijke dame te dienen, zooals ik; men moet meer aan zichzelf denken dan ik ooit gedaan heb. Ik heb dikwijls hooren zeggen dat ik geen goede patriot ben, omdat ik het brood der aristocraten eet. Dat heb ik tot nu toe ver dragen, maar ik wil niets te maken hebben met gens sans aveu. Ik ga heen. Gij moogt tusschen ons beiden kiezen." „Neen, dat mag nietbegon Edmée, ten eindo raad; maar Mile De St Aignan legde haar het zwijgen op. „Stil kind; niemand zal mij voorschrijven wie ik in mijn huis zal ontvangen of nieten Nanon zal zich nog wel eens bedenken voor dat zij de eenige persoon verlaat die haar waar schijnlijk in dienst wil houden," voegde zij er zachter bij misschien was Nanon niet zoo doof als zij voorgaf of wellicht werd haar gehoor gescherpt door de verontwaardiging, althans zij hervatte. (Wordt vervolgd). het Central-Domlau-Verein opgericht, waaraan zich commissies in alle steden van Duitschland aansloten om gelden te verzamelen. Het regende reeds spoedig giften en legaten, en kunstenaars en schrijvers wedijverden om hunne gaven van den geest ter beschikking van het nationale doel te stellen. Den 4en September 1842 werd de eerste steen gelegd voor de voortzetting van den bouw, en Zaterdag morgen om 10 uren was de laatste steen, een der sluitstukken op den zuide lijken toren, op zijne plaats gebracht. Nationale trots vereenigt zich met godsdienstzin om een rechtmatigen jubelroep door gansch Duitschland te doen weerklinken. Behalve de plaats waar zij geschieden zou geeft de aanstaande bevalling van de jonge koningin van Spanje nog tot andere, meer speciaal politieke moeilijkheden aanleiding. De Gaceta bevatte den 4en dezer een koninklijk besluit waarbij al de omslachtige plechtigheden zijn voorgeschreven welke de geboorte van den jongen prins of prin ses zullen vergezellen. Dit besluit bevat volgens de liberale dagbladen eene inbreuk op de vigee- rende bepalingen betrekkelijk den troonopvolger- Er is bepaald dat, zoo een prins geboren wordt, deze prins der Asturiën zal heeten; terwijl zoo het eene prinses is, deze eenvoudig infante zal genoemd worden. Nu is in Spanje de titel prins van de Asturiën de vaste naam voor den troon opvolger, zoodat de thans gemaakte bepaling de fictie schijnt te huldigen alsof in Spanje de Sali- sche wet heerschte welke vrouwen uitsluit van den troon. Daarenboven veronachtzaamt het genomen besluit eene beschikking, in 1850 door koningin Isabella genomen, volgens welke de troonopvolger, onverschillig of het een man of eene vrouw ia, prins of prinses der Asturiën heeten zal. Evenmin is het besluit in overeen stemming met dat waarbij de zuster van Alphon- sus, vermoedelijk troonopvolgster zoolang hij gecne kinderen heeft, met den meergenoemden titel is begiftigd. De liberale bladen zijn vooral bang van de Salische wet, wijl don Carlos op het gelden van deze in Spanje zijne aanspraken grondt. Er is in Rhijn-Pruisen en elders een overvloed van kantoorklerken buiten betrekking die dikwerf groote armoede lijden. Een blad uit die provincie vestigt daarop de aandacht van de ouders. Het is er daar zoo langzamerhand van gekomen dat zoon3 van ambachtslni zich voor te groot houden om een ambaoht te leeren. Lieden die in theorie den arbeid met handen hemelhoog verheffen zijn te bekrompen om hunne kinderen een handwerk te laten leeren. De kooplui zien dat gaarne. Ze nemen een aantal volontairs aan, die hun geen cent kosten en sparen daar mede klerken uit. Zoo wordt van jaar tot jaar het aantal koopmansbedienden grooter, en ais ze geld willen gaan verdienen stuiten zij er weer op dat een aantal plaatsen door nieuwe volontairs bezet zijn. Zoo raken werkelijk bruikbare be dienden zeer dikwijls in groote armoede. Gaat zoo iemand dan in wanhoop naar Amerika, dan moet hij dikwerf daar den handenarbeid opvatten, waar voor hij in zijne domme zucht naar een mooien jas vroeger geen lust had. Valsche en domme be grippen hebben hem verhinderd een vak te lee ren waarmede hij overal in de wereld vooruit kan komen, 't Is niet alleen zoo in Rhijn-Pruisen. Men heeft Vrijdag, niettegenstaande de strenge bewaking binnen en buiten van het groote magazijn du Louvre te Parijs, middel gevonden om met een diamant het meerendeel der groote ruiten in den gevel stuk te snijden. De schade wordt begroot op 40.000 franken. Men zoekt natuurlijk ijverig naar de bedrijvers dezer laffe daad van vernielzucht. Uit Ierland komen nog aanhoudend berich ten dat het den lieden slecht vergaat als zij landerijen in pacht nemen, waarvan de vorige pachter wegens wanbetaling is afgezet. Ze loopen groote kans op brand in hunne huizen en slagen op hunne ruggen. Van de onlangs te Cork uit het schip Juno gestoleu geweren heeft de politie er 20 teruggevonden. De kapitein van de Juno kreeg een brief van iemand die zich de leider der Iersche partij noemde en zich beklaagde dat de gestolen geweren van zoo oud model waren. Waren het achterladers geweest, dan zou hij den kapitein een wissel voor de waarde gezonden hebben op eene politieke vereeniging in Amerika. Het eerste gedeelte der troepen welke de regeering besloten heeft naar Ierland te zenden, is Vrijdag mofgen te Dublin aangekomen. De agitatie begint zich door het gansche rijk te vertoonen. Te Glasgow hielden Zaterdag 30.000 in Schotland gevestigde Ieren eene demon stratie ton voordeele cener veranderde wetgeving op den grondeigendom; terwijl te Londen de Land Law Referm League, onder voorzitting van Bradlaugh, besloot een bond op te richten tot opheffing van bet huis der lords. Londen. Volgens de Daily News zijn indertijd talrijke geschriften uit Konstantinopel, met medeweten der Porte, naar Indië gezonden, bestemd om de Mahomedanen tegen de Britsche regeering op te hitsen. 's Gravenhage. Benoemd tot ontvanger der registratie te Middelburg de heer P. H. Velsen, ontvanger te Den Helder, Weerkundige waarnemingen, 17 Augustus des morgens te 8 uren. NAMEN DEK PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Delfzijl Groningen. Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth Wind richt. kracht NO ONO NNO NO NW N NNO stil NO NNO N NO ONO NO O NO N O NO Toe stand lncht. helder helder bew. I. bew. helder 1. bew. betr. bew. I. bew. bew. mist. bew. mist. bew. betr. betr. helder I. bew. bew. bew. Tem pera tuur. j_ 20 20 19 21 4- 1? I 20 14 18 I 19 19 -f 16 19 18 19 -- 17 -- 21 Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: G. 2.2 M. des namiddags: G. 2.2 V. Barometer tc Middelburg, Graanbeurs: (Cörr. 763 Thermometer 16 Aug. 'sav. 11 u. 66 gr. 17 Aug. 's morg. 8 u. 72 gr. 's midd. 1 u- 76 gr 's av. 5 u. 71 gr. Staten-G-eneraaL Rentew ©t. Het tweede afdeelingsonderzoek bepaalde zich hoofdzakelijk tot de vroeger niet behandelde onderdeelen. Verscheidene leden stelden daarbij op den voorgrond, dat zij door hun stilzwijgen niet geacht wilden worden aan al hetgeen in de memorie van toelichting gezegd is, hun zegel te hechten of overtuigd te zijn geworden van de ongegrondheid hunner bedenkingen tegen de hoofd strekking der wet en tegen een aantal daarin voorkomende bepalingen. Wel verre vandaar, bleef het meerendeel der leden tegen de wet ge sterad. Vele leden weerspraken 's ministers becijferingen, die strekken om de noodzakelij kheid van de ver sterking van de rijksmiddelen weder in 't liclit te stellen. Het gaat niet aan, zeiden zij, een nieuwe belastingheffing te motiveeren, door toekomstige uitgaven als reeds gevoteerd voor te stellen. Zoodoende wordt op de beslissingen der wetge vende macht vooruitgeloopen en tegen den regel der grondwet gehandeld, die geene belastingen wil dan tot dekking van reeds gevoteerde uitgaven. Verscheidene dezer leden verklaarden zich nu reeds speciaal tegen de aangekondigde verhooging van de begrooting van oorlog met 2| millioen, wanneer ook daarvoor een bezwarende belasting moest worden ingevoerd. Andere leden betoogden echter dat de minister op onloochenbare feiten en op voor de toekomst niet te vermijden uitgaven wijst, en wat nu bet grondwettig begrip betreftonze belastingen zijn perpetueel en houden geen onmiddellijk vorband met de jaarlijks gevoteerde uitgaven. De eerstbedoelde leden deden intusschen uit komen lo. dat op de loopende begrooting reeds be langrijke sommen voor openbare werken zijn uitgetrokken, die niet meer terug keer en; 2o. dat de minister juist werken opsomt, die nog in een onzeker verschiet liggen en waarvan de lasten in elk geval zich over verscheidene jaren verdeelen. Zooals de minister het berekent, zou men er allicht toe komen de opbrengst van de rentebelasting als sluitpost vau de begrooting te beschouwen en het heffingscijfer te verhoogen naar gelang van de toenemende behoeften; 3o dat men ook op de toeneming van de ge wone middelen moet rekenen, ook door de op brengst van de spoorwegen. Ook op de Indische saldo's, na aftrek van de buitengewone uitgaven in Indie, mag, volgens het in twee afdeelingen uitgedrukt gevoelen, bij voortduring voor de ge wone Nederlandsche middelen worden gerekend. Over 't algemeen mogen, bij de berekening van den financiëelen toestand, de Indische baten niet over 't hoofd worden gezien, en dan deed men opmerken, dat de territoriale inkomsten in Indie stijgende zijn en dat de uitgaven voor Atjeh al lengs verminderen. Die Indische-bijdragen-quaestie was beslissend voor de vraag of een nieuwe drukkende belasting mag worden opgelegd zonder gelijktijdige opheffing of vermindering voor andere drukkende, schadelijke heffingen. Sommige leden kwamen er toch voor uit, dat zij niet tegen een goed geregelde, matige belasting van dezen aard gestemd waren, mits aan de invoering daarvan verbetering van ons belastingwezen verbonden werd. In dit verband verklaarde men prijs te stellen op de spoedige ontvangst van de door den minister toegezegde hervorming van de patent- of bedrijfsbelasting, en ook omdat door de nieuwe bepaling van art. 6 der rentewet (aftrek voor bankiers enz.), dezo nog meer rechtstreeks dan vroeger in de bestaande regeling van het patentrecht ingrijpt. De verschillende gewijzigde bepalingen gaven overigens nog tot velerlei critiek in de bijzonder heden aanleiding. Dit wetsontwerp is overigens voor do openbare behandeling thans gereed. Het groote gewicht van den dag in westelijk Europa vindt men in de Belgische feesten, vooral ook wijl het oog, vermoeid van het gehaspel omtrent Dulcigno of Tusi, van de pretensies van Grieken' 4 land op Janina en Larissa generaal Roberts door strek nood iemand keut, van de zi draoht der mogendheden en dat schering en inslag vormt in dezen aan afwisseling van tijd; wijl dat oog gaarne in het vroolijke feest van eei natie, die herdenkt hoe zij neel bestaar van een bemind lukkig gevoelt. We willen men lager over den feest vinden, aanvullen met de w< ning Leopold een stempel op Mijne heeren, zoo sprak de k< van het voorloopig bewind en vertrouwen gekoesterd in do wijs volk. Zonder schroom hebben meest vrijzinnige instellingen der wen is niet bedrogen. Bank zij dc politieken geest is bnu werk met bekroond. Het schouwspel dat zij thans bi matige belooning. Ze afmetende de vreugde voor welke zij gevoelei van het fcestviereed vaderland, vaart vierende; bij bet zien dier lingen van kunst en nijverheid, van de verbazende ontwikkeling d boog denkbeeld geven van bare venflkraeht. Welk een machtige komende geslacht de studie van dl nationale geschiedenis en van den Wat wegs doorloopen in alle rich van den menschelijken arbeid heb openbare rijkdpm groeit voort sneller toenemen zoodra onze nijv zal gebaand hebben. Zoo is het waarop onze werkzame jongclii kunnen doen blijken. Gelukkig de vorst die o] gedenkdag in het leven woorden kan doen hooren spreken van krijgsroem in h trouwen op zijn dapper leger de rijke hulpbronnen van z kracht zijner burgers 'kan lot dat het iemand in de gedac drijving te denken. De redt was een moment, zooals het slechts weinige kent. Welk eene tegenstelling, stonds moeten werpen op betreflende Montenegro. Slechts conventioneel kan nu ken. Is het politiek, wann het pnnt van verdrinken stroohalmwanneer de ei; de wet der zwaartekracht bij gebrek aan stevig mater stutten zet op de gevaar) bestemd om tijdelijk het ge politiek, waar van geen ste Toch spreekt men van Do minister Abeddin, van worilt dat hij spoedig den Tnrkscho premiers zal vo den ministerraad uit. Men de Montenegro de April-conv in drie weken uit te voeren honden als de Albaneezen b op te geven. En dit weige wens in drie weken kan in gebeuren. De Engelsche bla dat de Turkscho ministerraat heeft eene groote troepeom zenden. Anderen verzekere ningen in Turksche regeer tegenover elkander staan, lievend als zij is, wil tro bloedvergieten tusschen All grijnen te beletten, 't Hei vredebonders die, om den arbitrale uitspraken van et door een Europeesch leger willen doen exeenteeren. Di toe men Abeddin rekent, wi niet zonder reden dat die ei als men maar een leger beroering zendt. Want zo niet. Ook voor dergelijke e heeft de hooge diplomatie et Er is te Quetta een boo har gekomen met een brief Toen was Ayoeb's leger op de stad en begon hij bel werpen, die echter zoo on men er geene vrees voor beide vielen er bommen in 37 kanonnen, waaronder 6 Zijn leger bestaat uit 12,00C bereden krijgslieden. Ber spreken eenstemmig van Europecsche officieren in hel Aangaande de goede i tusschen Ayoeb en Abdur zeide lord Hartington dat h want dat beide prinsen uit hebben. Ook de Agence Ru aard. Men zon het Atghaai kennen, zegt zij, om iets ai dat beide hoofden onverzt Veel indruk maken deze ons. Wij wachten liever o;

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2