ïïés7 m 194; 1880. MIDDELBURGSGHE COURANT. >r 123* Jaargang; Woensdag 18 Augustus. Het Atelier du Lys, nies, [MEID, PELDE. 2 uren Of Middelburg 17 Augustus. FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. ie ruime voorraad! Sfoordstraat, L 106. t£N, ALPACA BiRHJKW CHAEPMAN, la Verdure, ruielles. £6 een Uigaren- bittenwaaraan n, wenden zich met •eau dezer courant eden. fabriek vraagt een r Zeeland. o „SICAKKN- u dezer courant. CEBf benoodigd, .ange Delft tegen- igt met November et verrichten. ODE benoodigd, delburg op 'sHaga en. ienst T ROTTERDAM, .ugustus. ROTTERDAM; gl7 midd. 1,u. d.l9'smorg.9, .20 10,-, 21 23 2d d.25 27 28 30 10,-, 11,30, 11,30, 11,30, 1130, 11,30, 11,30, 11,30, oodzakclykc stoombooten, ngekondigdc op Woensdag p Donderdag Lllgustus. Mo u. Ma 1.45 en 5.45. A5 6.15. WOENSDAG en TEEDAG. .30 nam. 4. 4.30 30 midd. 12. .30 nam. 12.30 r dien dag. 10.25 10.35 6.50 6.5 7.52 8.45 9.12 10.18 10.41 10.50 11 5 2.5 1.45 3.15 3.55 4.13 4.30 I 6.36 6.10 7-30 8.16 8.35 8.5Q Dit blad verschijnt dagelijks! Biet uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 8/m, franoo 8,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent! Advortentlen: 20 Oent per regel! Geboorte^,' Trouw-; Doodberichten enz.: van 1—7 regel» 7 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letter» worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Heden heeft de verkiezing in Amsterdam plaats gehad, de herstemming tusschen twee liberale candidaten, oud-collega's in hetzelfde ministerie. De heer Kappeyne, welke bij eerste stemming slechts iets meer dan de helft van het aantal stemmen bekwam dat op mr Gleichman werd uitgebracht, trok zich niet terug uit den strijd en wil de treurige kans loopen dat een oud-leider der liberale partij met behulp van clericals stem men in de kamer wordt gebracht. Met het oog op de cijfers van vóór veertien dagen schijnt voor den heer Kappeyne slechts tweederlei kans te bestaan: óf hij valt tegenover den heer Gleich man, en dit is het waarschijnlijkste; óf hij treedt zegevierende uit de stembus, maar dan met behulp der tegenpartij, die hem stemt om zooals de Maasbode het dichterlijk uitdrukte „den libe ralen boel in de war" te laten loopen. In het laatste geval zal het politiek geweten van den heer Kappeyne hem moeten besturen in de vraag of hij de benoeming al dan niet kan aannemen. De strijd is heitig geworden. Het Vaderland dat het gewaagd had de politieke zonden van den ex-lelder der liberalen met enkele woorden na te gaan, moet het heden ontgelden in het Handelsblad en wordt „door hartstocht blind" genoemd; terwijl het Handelsblad toch ook zelf niet vrij te pleiten is van hartstochtelijkheid in dezen warmen strijd. Het weekblad De Amsterdammer wilde aan het Handelsblad het voorrecht niet laten van het laatste woord aan den vooravond der verkiezing en gaf gisteren een extra-nommer uit, geheel aan de verkiezing gewijd. Op do eerste pagina roert de redactie de groote trom tegen de candidatuur Kappeynedaarop verdedigt mr. De Marez Oijens in een ernstig artikel de candidatuur Gleichman, als die van „een man van toewijding aan de pu blieke zaakeen man van karakter en zedelijken moednaar het model en uit de school van Thor- becke." Dan volgen een tiental dikwerf geestige ©n scherpe entrefilets over de verkiezing, waarna mr A. C. Wertheim de politieke geloofsbelijdenis van mr Gleichman uit het stof der bijbladen op diept; terwijl het geheel min waardig wordt be sloten door de mededeeling van een gefingeerden, althans niet in den Staats-Almanak te vinden commies aan binnenlandsche zaken, dat de heer Kappeyne, toen hij minister was, „óf geheel niet, of hoogstens tegen twaalf uren in zijn kamer op het torentje kwam." Justus van Maurik geeft een feuilleton in dit merkwaardige extra-nommer. Hij schetst ons een paar brave census-kiezers, een oud komenij-baas Xé DOOR de schrijfster van Mlle More. HOOFDSTUK VI. edmee krij0t een vriendin. „Mademoiselle, de edelen mogen verkeerde dingen gedaan en ons slecht behandeld hebben, maar zij zijn nooit zulke dwingelanden geweest als de menschen van mijn stand zullen worden wanneer zij aan het roer komenik weet hoe of sommigen onder hen in hunne eigen gezinnen heerschen „Gij zijt aristoeratischer dan de edellieden zelve, petite. Maar nu zijn wij nog even ver met hetgeen wij over uw tegenwoordigheid hier znllen zeggen tegen den burgemeester en zelfs tegen mijn oude Nanonzij is wel is waar doof en bijziende, daarom behield ik haar liever dan een van hare kameraden, maar zij is ongelukkig niet blind ge- poeg om u in het geheel niet te zien en ik zou en een oud slager, die beraden wien ze stemmen zullen, doch zoo worden geslingerd door de vole aanbevelingen, dat zij ten slotte met hnn drieën de vrouw van den komenij-man is er ook bij een spelletje domino gaan spelen en den loop van 't spel op de stembriefjes aanteekenen. In deze schets schijnt de'reden der nitgave van het extra-nommer opgesloten te zijn. Tegenover zulk onbeslist kiezersvolkje wilde men het Han delsblad het laatste woord niet laten. Volgens het Handelsblad is door de stoomvaart maatschappij Zeeland aan den min. van justitie het verzoek gericht, om de kommandanten en eerste officieren barer stoomschepen te willen benoemen tot onbezoldigde rijksveldwachters, ten einde in aan boord dier stoomschepen voorko mende gevallenook als justitieele beambten krachtdadiger te kannen optreden. Bp Pros. blad no. 69 geven ged. staten van Zee land aan burg. en weth. der verschillende gemeen ten in deze provincie kennis dat de gemeenteraad van Hontenisse besloten heeft dat de najaars- markt op het onder die gemeente behoorende dorp Lamswaarde, in plaats van op 8 en 9 Sep tember, voortaan zal worden gehouden des Maan dags en Dinsdags na 16 September, of als die datum op Maandag of Dinsdag valt op 16 en 17, of op 15 en 16 September. Ged. staten verzoeken, indien bij de gemeente raden tegen dat besluit bedenking mocht bestaan, hun daarvan vdor den 27en dezer maand mede deeling te willen doen. IJzendijke, 16 Aug. Tengevolge eener voor gestelde wijziging in do grensregeling tnsschen deze gemeente en de gemeenten Biervliet en Phi lippine, zal er op den 24 Augnstns e. k. een ver kiezing gehouden worden van 7 leden voor eene commissie, zooals bedoeld is in art. 131 der ge meentewet. Deze wijziging zou het inkomen van IJzendijke met ongeveer f 400 verminderen, wat voor 't grootste gedeelte aan Philippine ten goede zou komen. De agent der sleepbootmaatschappij, aan welke de sleepboot Werkendam toebehoort, verzoekt ons te melden dat voor de aan iePrimes Marie verleende hulp niet gevorderd is 2000, maar slechts f 600. Te rekenen van 15 Augustus znllen de aange- teekende brieven, bestemd voor personen wonende bniten de aangebouwde kom van de plaats waar een hnlpkantoor gevestigd is, of in de buitenwjjken van den besteliingskring der postkantoren, aan de woningen der geadresseerden worden uitgereikt, tenzij de belanghebbenden een daarmede strijdig verlangen kenbaar maken. niet gaarne willen dat zij babbelde over gasten, die hier bij nacht aankomen. O weeik ben niet voor samenzweringen in de wieg gelegd: ik heb al de overblijfselen van ons maal laten staandie moet ik gauw gaan wegruimen." „Laat ik n helpen, mademoiselle, laat ik u helpenHobt gij werkelijk geen andere meid dan die Nanon?" „Zooveel te beter, kindDenkt gij dat ik iets minder gelukkig ben omdat ik geen lakeien of kameniers heb Ik heb rnimer adem gebaald sedert zij allen weg zijn en wij zijn als goede vrienden gescheiden. Menigeen zon blij zijn als hij hen kwijt was, indien het zonder gevaar kon geschieden. Het gaat niet aan om iemand die kan heengaan en u aanklagen, voor het hoofd te stooten en toch voelt men zich niet op zijn gemak als men weet dat men een half dozijn spionnen in hnis heeftKom, wij hebben geen tijd te ver liezen. Nanon zal weldra opstaan." „Mademoiselle," zei Edmée, terwijl zy naar beneden gingen, „kan ik niet stil naar bniten gaan en aan de voordeur schellen, alsof ik zoo even aankwam Ik zou tegen Nanon kunnen zeggen dat ik geen vrienden had tot wie ik gaan kon en dat ik hier kwam, omdat nw familie vroe ger altijd goed voor mij geweest was, daar zal zij niets verwonderlijks in vinden." „Ik geloof dat dit waarlijk op het oogen- blik het beste is," zei Mile De St Aignan ver De bestelling van een brief heeft in den regel slechts eenmaal plaats; wordt de geadresseerde of zijn gemachtigde niet te hnis gevonden, dan moet de brief aan het post- of hulpkantoor wor den afgehaald. Den 13en Augnstns 11. heeft te St. Peters- burg de onderteekening plaats gehad eener nieuwe overeenkomst tnsschen Nederland en Rusland tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. In de St..C/. is opgenomen een kon. besluit tot vaststelling van een reglement voor de scheep vaart, ter beveiliging van de spoorwegbrug over het Noordzeekanaal te Velzen in den spoorweg van Haarlem naar Uitgeest. De St.-Ct. bevat eene kennisgeving van den min. van financien dat met 1 September a. muntbil jetten van 10 volgens een nieuw model znllen worden uitgegeven. De Echo du Parlement zegt aangaande het Brusselsche leest van gisteren o. a.: „Baron Gericke, de Nederlandsche gezant, is een der eersten gekomen op de voor de leden van het corps diplomatique bestemde tribunes. „De ministers van bnitenlandsche en van binnen landsche zaken hebben hem hnn warmen dank be tuigd voor zijne tegenwoordigheid op het feest van heden, eene tegenwoordigheid, op welker gewicht en beteekenis wij niet behoeven te drukken." Met genoegen zien wy heden in de kolommen van het Handelsblad dat wij in den Amsterdam- schen confrère een medestander hebben in onze zienswijze aangaande de Belgische feesten. „Met ongekenden luister, zoo leest men in eene Brusselsche correspondentie van dit blad, met ongekenden lnister gaat België vijftig jaren van vrede en voorspoed herdenken, eene onschat bare daad, waarop, behalve nw land, in onze eeuw helaas slechts weinig volken mochten bogen. Niet de herinnering aan een betrenrenswaardigen en betreurden broederstrijd, door den vreemdeling aangestookt en beslechtniet het gewelddadig afschudden van het juk eens dwingelands, maar vijftig jaren van zedelijken en stoffelijken voor spoed, van vrijheid en vrede, ziedaar wat de openbare machten morgen gaan herdenken onder de geestdriftvolle instemming van geheel een rijk en gelukkig volk. Grootseh zal de aanblik wezen over die onschatbare rijkdommen, door noeste vlijt, gepaard aan een bewonderenswaardigen geest van orde en burgerdeugd, op deze gezegende plek in de laatste halve eeuw vergaard. „Bet karakter, met zooveel doorzicht door het Belgische volk aan het feest gegeven en meer dan licht, en daar zij Nanon reeds hoorden aankomen, spoedde zy zich naar haar slaapkamer, nadat zij Edmée voorzichtig over de plaats in de eenzame straat had gelaten, waar deze eenige oogenblikken stil om zich heen stond te kijken. Het wsb een stille, donkere straat en aan de overzijde lag de hooge muur van een klooster, waarheen zij dankbaar den blik wendde, omdat er geen vensters in waren waardoor zij kon bespied worden. Het klooster lag binnen den muur, maar al hadden alle vensters in de straat uitge zien, zon niemand er zieh voor vertoond hebben, dewijl al de nonnen verdreven waren, naar Enge land en België, of naar de graven waarheen de de guillotine haar gezonden had. Verderop zag zij het „hotel" van een adellijke tamilie; maar het wapenschild boven de deur was blijkbaar korte lings met geweld verbrijzeld. Daarachter kwam de Markt met een ontheiligde kerk aan de eene zijde en aan de drie andere oude huizen en winkels. Edmée had alleen nog tijd om op te merken dat de tnin van Mile De St Aignan zich bijna tot aan de kerk uitstrekte; want zij was bang om langer te wachten en trok gejaagd aan de schel. Niemand kwam open doen; Nanon had het niet gehoord, of hield zich alsof zij het niet hoorde. Zij schelde opnieuw en daar kwam een oud vrouwtje naar buiten, dat behoedzaam door het hek keek en haar minst doove oor vooruit stak. Edmée trachtte haarde opheldering, die zij eens in regeeringsverklaringen nader aangewezen, geeft ons Nederlanders, naar mijn gevoelen, vol komen vrijheid om door onze tegenwoordigheid van innige, onvoorwaardelijke en oprechte deel neming in de niting der volksgeestdrift over zoo zeldzame voorrechten te doen blijken. Wij toeh werden, in niet mindere mate dan België, in de laatste vijftig jaren de weldaden van vrijheid en de zegeningen van den voorspoed deelachtig; meer dan eenig ander volk wellicht, knnnen wij das het feest begrgpen en er onze instemming aan schenken, zonder in znlk een oogenblik in gedachten stil te etaan bij de voor ons ook niet zonder roemrijke herinneringen bloedige scheuring van 1830, het werk, wij willen het niet vergeten, meer van een belanghebbenden en afgunstigen vreemdeling, dan van broeders, die zich au fond steeds een warm hart bleven toe dragen en meer waardeering voor elkander ge voelden, naarmate zij elkander meer en beter leerden kennen. En wie kan zeggen of, zonder de revo lutie van 1830, Noord en Znid in de vervlogen halve eeuw wel bevrijd zouden zijn gebleven van de stormen, welke in de laatste jaren over bijna geheel Europa gewoed hebben of dus het werk van scheuring en scheiding ten slotte niet geweest is de bron van beider welvaart, beider gelnk? „Laat ons Nederlanders de onthouding over laten aan de ultramontanen, onze ergste vijanden vóór vijftig jaren, onze gevaarlijkste tegenstan ders in het heden. Voor uw correspondent zou het, met de door hem hierboven uitgedrukte gevoelens eene bgzonder aangename taak geweest zijn, nw blad bij de eerste serie der door de pers georganiseerde jubelfeesten te vertegenwoordigen, ware niet, zonder willekeurig toedoen heider betrokken partijen, een misverstand tnsschen hem en de commissie gerezen. Nu nadere ophelde ringen en verklaringen tot beider voldoening plaats vonden, maakte uw correspondent gisteren gretig gebruik van de uitnoodiging tot een be zoek aan de tentoonstelling en de bijwoning van een daar den vreemden journalisten aangeboden lunch." pensioenen. Op pensioen gesteld de le offio. van gezondh. le kl. (kolonel) J. H. van den Broek en de offic. van gezondh. le kl. H. G. F. Peltzer, beiden van het personeel van den ge neeskundigen dienst bij de landmacht, en het bedrag van hun pensioen bepaald: voor den eerstgenoemden op 2100 en voor laatstgenoem den op ƒ1560 'sjaars. geneeskundige dienst. Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht: tot dirig. offic. van gezondh.lekl.de le offic. van gezondh. le kl. (kolonel) C. J. van bedacht had, te geven, maar kreeg geen ander antwoord dan een knorrig schudden met het hoofd en de vermaning om te maken dat zy weg kwam. Zij trachtte haar stem te verheffen, maar ook dat hielp niet. Zij moest haar toevlucht nemen tot gebarenspel en slaagde daarmede in zoover dat de knokkelige hand van Nanon het hek een eindje open trok, zoodat zij naar binnen kon sluipen, gevolsd door de oude vrouw, die steeds het hoofd schudde en voor zich heen bromde. Mile De St Aignan kwam haar te gemoet, en vroeg: „Wel, wie hebt gij daar, Nanon?" op den dnidelijken, helderen toon, waaraan de doove ooren gewoon waren en dien zij dadelijk verston den. „Hoe wil ik dat weten, mademoiselle? Zy stond voor het hek en wilde niet heengaan en het is tegenwoordig niet goed om de aandacht te tiekken, dus heb ik haar maar ingelatenmisschien heeft zij u iets te zeggen, ofschoon zij tegen mij niets doet dan prevelen, zoodat ik geen woord ervan versta en mademoiselle weet toeh dat mijn gehoor goed is. Ik versta u immers altijd?" „Ja, altijd, goede Nanon. Maar wat moe ten wij met dit meisje beginnen? Gij hoort dat zij haar eenige vriendin verloren heeft, het arme kind, en daar zij mijn familie vroeger gekend heeft, komt zij mij opzoeken in haar verdriet." „Wij moeten er den burgemeester kenni» van geven, mademoiselle, en hare papieren laten

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1