Laatste berichten, ÜTT IT LA Jü D. ff ff io 5 - 3 ff ff ff ff n s Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Burgerlijke stand. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. toegekend nan de mannenzangvereeniging Amici- tia, van Amsterdam; de tweede prijs, een gelijke medaille en f SO, aan de mannenzangvereeniging Aurora te Arnhem en de derde prijs, een medaille, aan Oefening en vermaak, van Waalwijk. In de derde afdeeling werd gisteren de tweede prijs, een verguld zilveren medaille met f 150, toegekend aan de Yereeniging Oermania; van Keulen. In de vierde afdeeling behaalde even eens een tweeden prijs, verg. zilv. med. en 300, de liodertafel Souvenir des montagnards, van Tilburg, en werd de derde prijs toegekend aan de Bardes du Hainaut van Quaregnon. Het Utreohlsoh Mannenkoor verkreeg eene loffelijke vermelding met medaille. In de afdeeling van uitnemendheid werd de tweede prijs, een gouden medaille, toege kend aan Amstels Mannenkoor. De eerste prijzen werden in deze afdeelingen niet toegekend. Wemeldiage, 14 Aug. Gisteren werd een jongeling van vijf tien jaren, die te dicht in de nabijheid van een maaier kwam, door de zeis ernstig aan een zijner beenen gewond. Heden had een ander persoon het ongeluk bij het draaien van een dorschmachine met de hand tusschen het rad te geraken, zoodat vier zijner vingers ver pletterd werden. Wederom meldt men dat te 's Gravenhage een door petroleum veroorzaakte brand met be hulp van een weinig melk oogenblikkeljjk gebluscht is. Eenige dagen geleden werd te Amsterdam een man in arrest gebracht, die 's nachts uitging om beschonken lieden te berooven. Als hij op roof uitging was zijn eerste werk om te zien of men hem bespiedde, of er iemand in aantocht was. Voor zich uit gaat dat gemakkelijk, maar aehter zich is dat bezwaarlijk, daarom nam hij op zijn strooptochten een spiegeltje meê en plaat ste dat zoo, dat hij direct kon bespeuren of er onraad achter hem was. Al die voorzorgen hebben niet belet, dat hij betrapt werd en gevat. In de meeste hotels te Scheveningen is geen plaats meer te krijgen, en het dorp wemelt van badgasten. Te Sloten en omstreken is het sedert gerui- men tijd moeielijk om tijdig geneeskundige bulp te vinden. In geheel Gaasterland is slechts éen geneesheer, en van andere zijden moet men hulp óf van de Lemmer óf van Langmeer inroepen, alzoo op afstanden van meer dan 2 uur gaans. Gelukkig, dat men in den laatsten tijd nog al verschoond bleef van epidemische ziekten. Behalve den zoo bernchten Jam bij Appel scha tusschen Friesland en Drenthe, bestaat in de gemeente Schoterland nog een middeneeuwsch isolement. Bij Oldeberkoop nl. ligt over de rivier de Tjonger een brug, waar men niet alleen voor paarden met rijtuig, maar ook van voetgangers tol vraagt, en wel 's winters tweemaal zooveel als in den zomer, misschien omdat het water dan kouder is, want hij, die geen geld heeft, moet ót de rivier doorwaden, óf terug keeren. Meermalen is 't gebeurd, dat armen, uit gebrek aan tolcenten door de rivier moesten gaan. Deze brug is een particulier eigendom. De Amsterdamsche Floralia houdt reeds nu hare tentoonstelling eu prijsuitdeeling. De laatste heeft heden avond plaats. De bekende leeuw, naar Thorwaldsen's model in een rotsblok bij Lucern uitgehouwen ter ge dachtenis aan de bij de verdediging der Tuilerieëu op den lOen Augustus 1792 gevallen ZwitBersche lijiwachten, beeft op een aantal plaatsen zeer geleden van de felle vorst van dezen winter. De sluiting van het Engelsche parlement is volgens de linies bepaald op 11 September. De heer Gladstone is geheel hersteld en vertoeft buiten. Gisteren avond of heden morgen zou hij echter naar de stad komen om een ministerraad bij te wonen. De Armenische bladen uit Tiflis ontvangen bericht uit Konstantinopel dat de Turken uiter mate vertoornd zijn op den Armenischen patriaich, en dat aan dezen niet lang geleden, toen hij eene visite bij een pacha maakte in een kop koffie vergif werd toegediend. De patriarch werd zeer ziek, doch kon nog bij tijds een tegengif nemen, toen hij thuis was gekomen. Op het buiten van den Engelschen graai Eidon nabij Wareham is door brutale dieven in den nacht van Donderdag op Vrijdag al het familiezilver gestolen, tot eene waarde van onge veer f 150.000 Amsterdam. Bij de heden gehouden uitlo ting van 3 Amsterdamsche loten van 1874 werden de volgende 23 seriën getrokken 981, 1756, 2429, 3502, 4269, 4641, 4788, 5917, 6498, 8228, 8823, 8933, 9970,10045,10177, 12666, 13965, 14164, 14896, 15529, 16435, 16975, 18249. De 25 premiën vielen ten deel als volgt: Serie 10045 no. 3 premie f 100000 n 5917 - 8 Ti 1000 e 5917 5 Ti Ti 500 n 2429 - 4 n 71 500 15529 1 Ti Ti 200 18249 - 4 Ti Ti 200 14164 a 2 n TT 200 n 3502 10 n Ti 200 14896 ff 6 n Ti 200 5917 a Ti 200 10045 n Ti 200 ti 15529 it n 200 n 12666 Ti Ti 200 9970 5 Ti v 150 16485 1 TT 150 1756 6 Ti 71 150 18249 150 2429 V 150 Serie 4641 no. 5 premie f 150 "564 150 16435 2 150 4269 2 150 s 6498 8 150 4269 5 150 v 141646 150 De overige in de getrokken serien vervatte nommers zijn losbaar met f 100. De aflossing geschiedt van 1 Januari 1881 af bij de Neder- landiche bank te Amsterdam. Whashlngton. Bolivia beeft vredesvoor stellen gedaan aan Chili. Het vrede sluiten door Bolivia zou Peru dwingen ook den vrede te sluiten. De operatiëen tegen Callao en Lima wor den voortgezet. Borsscle, 13 Augustus. Heden had hier de herbesteding plaats der onderhoudswerken aan de waterkeering van Borssele en Ellewoutsdijk, in twee perceelende werken werden aangenomen alshet perceel crlamiteuse polder Borssele, door den heer P. Verburg, te Colijnsplaat, voor f 13,460, en het perceel watering Ellewoutsdijk, door den heer P. J. Visser, te Hansweert, voor f 20,379. 15 Augustus des morgens te 8 uren. hamen DER plaatsen. Ba- rom. afwijk, Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth 5.1 Wind richt. NO N N NNO N NO NO NNO N stil NO N NNO W NW N NO NO kracht 1. bew. bew. 1. bew. bew. betr. helder Toe stand lucht. 4- 21 21 I 19 I 21 18 20 1. bew. betr. mist. mist. mist. betr. betr. betr. helder mist. helder helder Tem pera tuur. 4- 21 18 18 18 4- 16 -- 19 -- 17 -- 20 4- 23 4- 13 -- 18 18 16 Augustus des morgens te 8 uren. Delfzijl Groningen. Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth 1.8 O 0 helder l 21 2.0 O 0 helder 20 2.0 NNO 2 z. bew. 19 1.0 NNO 2 1. bew. 21 0.2 ONO 1 betr. 18 4.3 NNO 2 helder 20 7.1 stil 0 regen - 13 3.3 NW 1 z. bew. 19 2.3 NNO 3 z. bew. - 18 0.3 NNO 4 betr. - 17 1.7 N 2 regen - 17 2.6 NO 2 helder - 19 1.2 NNO 1 bew. - 20 2.1 NO 3 betr. - 18 0.4 ZO 2 betr. - 17 O 2 NNO 2 Zondag. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenH. 1.9 M. des namiddags: G. 3.7 M. Barometer te Middelburg, Graanbeurs (Corr.)761 Maandag. Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenG. H. 1.8 M. des namiddags: Barometer to Middelburg, Graanbeurs: (Corr. Thermometer,, 14 Aug.'sav.ll u. 67 gr. 15 Aug. 's morg. 8 u. 70 gr. 'sihidd. 1 u. 74 gr. 's av. 5 u. 68 gr. 's av. 11 u. 66 gr. 16 Aug. 's morg. 8 u. 70 gr. 's midd. 1 u. 76 gr. 's av. 5 u. 73 gr. (Van 8 tot 15 Augustus 1830.) MlDOELBOEa. Ondertrouwd: P. F. Leechburch Auwers, jm. 28 j. met P. J. Petten, jd. 22 j. Bevallen: F. Francke, geb. Verniel, d.S. San- derse, geb. Kastelijn, d. S. P. Sanderse, geb. Scheffer, d. M. Louwersen, geb. Franse, d. F. de Buck, geb. Bakker, d. P. A. Entink, geb. Melis, z. P. van Loon, geb. Adriaanse, d. M. Frank, geb. Westendorp, z. M. Pennij, geb. Buijs, z. M. Dob belaar, geb. Jongepier, z. H. Philipse, geb. Hille- brand, z. (levenl.) A. Geelhoed, geb. van den Berge, z. (levenl.) Overleden: J. Vader, man vanM. Franse,62 j. W. Stout, z. 2 m. J. A. Julianus, z. 20 d. A. Geldoff, vrouw van A. Befort, 71 j. K. F. Post, z. 17 d. O. van Hessel, d. 59 j. A. Dourleijn, z. 3 m_ (Van 7 tot 14 Augustus 1880.) Vlissingen. Bevallen: A. J. van der Burg, geb. Kloprogge, z. M. U. But, geb. Pieters, z. W. A. Blom, geb. de Kok, z. M. C. A. E. van der Wilt, geb. van Steijn, z. P. C. Barten, geb» Pieterse, z. J. Matthijsse, geb. Bosselaar, d. M. Gijselman, geb. Jonasse, z. OverledenA. M. Schwarz, d. 5 m, P. C. Cor- nelissen, z. 6 m. J. J. Cadee, z. 2 j. C. Dommisse, z. 4 m. A. Hoeksema, z. 4 m. Goes. Bevallen G. Pikaar, geb. Kijn, z. OverledenP. J. Vroegop, vrouw van I. Kooze, 34 j. J. Dronkers, man van J. Vermeurs, 58 j. P. Blondel, man van A. M. van Gasteel, 70 j. Zieeikzee. GehuwdMr. J. H. Tobias, jm. met L. U. Boeije, jd. BevallenE. Willemse, geb. Berrevoets, z. C. de Kruijter, geb. Remijn, z. P. de Kijke, geb. Hois, z. OverledenW. Cashoek, man van M. van Westen, 57 j. J. Ochtman, man van H. F. van Borrendam, 27 j. A. L. M. Henning, d. 3 w. Strafwetboe Ir. Behalve de reeds door ons vermelde, zijn door de regeering nog de volgende wijzigingen ge bracht in het wetsontwerp. Wegens het belangrijke der feiten, is het maxi mum verhoogd voor de straf van samenscholing (lijdelijk verzet) bij volksoploopen. In de oude artt. 208 en 209 wordt straf be dreigd tegen hem die de ontvluchting van een strafschuldige in de hand werkt of de opsporing van de misdaad tracht te bemoeielijkende artt. 210 en 211 bevatten daaromtrent uitzonderingen voor zooveel betreft bloed- of naaBto verwanten van den verdachte. De minister heeft echter die uitzondering beperkt in dien zin, dat de ont trekking van den persoon des misdadigers aan de justitie voor bloed- en aanverwanten wordt ver schoond, zonder daadwerkelijk in te grijpen in den feitelijken toestand. De strafbaarheid vervalt voor het verzwijgen bij een onder eede afgelegde verklaring van eenig feit, welks mededeeling den get. aan strafvervol ging kan blootstellen. (De bedoeling is niet straffeloosheid, ook bij verzwijging des gevraagd). Voor muntmisdrijven worden, voor zooveel het buitenlandsche munt betreft, de straffen vermin derd met 2 jaar. (De strafbaarheid van de over treding van het maken van drukwerken, die op munt- of bankpapier gelijken, wordt uitgestrekt tot het vervaardigen of verspreiden van stukken metaal op muntspeciën gelijkende.) Strafbaar wordt ook gesteld de verwijdering van het afkeuringsmerk van den ijk of het gebruik van voorwerpen, die afgekeurd zijn. In dienzelfden geest is aangevuld de strafbepaling betrekkelijk belasting-, post-, telegraafzegels enz. In den titel van vergrijpen tegen de zeden, heeft de minister de door de commissie gewenschte onderscheiding gemaakt, met betrekking tot de bigamie, tusschen bedrog jegens een persoon met wien het tweede huwelijk werd aangegaan en het geval waarin geen bedrog is gepleegd. Voor 'teerste geval wordt do straf tot zes jaar verhoogd. De straf van hoogstens vier jaren wordt ook bij een nieuw artikel bedreigd tegen den ongehuwde, die een hnwelijk aangaat, opzet telijk aan de wederpartij verzwijgende, dat daar tegen eenig wettig beletsel bestaat, wanneer op grond van dat beletsel de nietigheid van het huwelijk is uitgesproken. Uit eerbied voor de volksovertuiging en in 't belang van den indruk door het strafwetboek op de natie teweeg te brengen, is de minister er alsnog toegekomen het overspel onder de mis drijven op te nemen, daarbij echter geenerlei onderscheid makende tusschen den gehuwden man en de gehuwde vrouw. Daarbij wordt tevens strafbaar gesteld de ongehuwde, die met kennis van zaken het feit medepleegt. De maximumstraf is 6 maanden. Geen vervolging wordt ingesteld dan op klacht van don beleedigden echtgenoot en de klacht kan worden ingetrokken zoolang het onderzoek ter terechtzitting niet is aangevangen. De straf tegen de schennis van de eerbaarheid, openbaar of waarbij een ander zijns ondanks tegenwoordig is, is tot 2 jaren verhoogd. Voor het misdrijf van schennis van de eerbaar heid is vierderlei onderscheiding gemaaktlo ten aanzien van verkrachtingstraf hoogstens 12 jaren; 2o plegen van het feit jegens een bewuste- looze; straf hoogstens 8 jaren; 3o feitelijkheid tegen een meisje beneden de 12 jaren, wordt met verkrachting gelijk gesteld; 4o idem tegen een meisje tusschen de 12 en 16 jaren. De ver leiding van zoodanig meisje, gedurende de anni dulii (en niet ter exploitatie) wordt slechts als klacht delict erkend. De maximum-straf is 8 jaren, behalve in de gevallen waarin zwaar licha melijk letsel of de dood is veroorzaakt, alsdan klimt de straf tot 12 of 15 jaren. Op zes jaren is gesteld het maximum der straf, wegens ontucht gepleegd door ouders en alle anderen, met minderjarigen die onder hun zede lijken invloed staan. Weggelaten is het criterium der hoogere straf baarheid wegens het te vondeling leggen of ver laten van een kind, wanneer drio maanden later nog geen spoor van hot kind ontdekt is. Ten aanzien van beleediging in eer en goeden naam, is bepaald, dat noch smaad, noch smaad schrift geacht wordt te bestaan voor zoover dedader klaarblijkelijk heeft gehandeld in 'talgemeen be lang of tot noodzakelijke verdediging. De govalleo, waarin tot bewijs de waarheid van het ten laste gelegde feit wordt toegelaten, zullen thans zijn: lo wanneer de beleedigde zich uitdrukkelijk op de onwaarheid van het aangevoerde beroept; 2o wanneer aan een ambtenaar een feit, gepleegd in de uitoefening van zijn bediening, wordt ten laste gelegd3o „wanneer de rechter het onderzoek naar de waarheid noodig acht tot beoordeeling van de bewering vau den beklaagde, dat hij in 'talgemeen belang of tot noodzakelijke verdedi ging gehandeld heeft." Bij doodslag was de provocatie bij uitzondering als verzachtende omstandigheid opgenomen. De min. heeft 't raadzaam geacht die bepaling te doen vervallen. Bij den abortus is uit art. 321 (oud) het voor behoud weggenomen, dat levensgevaar voor de vrouw of de vrucht als verachooning voor de daad mogelijk zou kunnen maken. De reserve 'is volkomen overbodig (voor den medicus of chirurg), en voor elke vraag die men hier zou willen oplossen, zonden noodeloos talrijke andere ontstaan. De straf wegens eenvoudige mishandeling is tot 2 jaren verhoogd. Tevens is als beginsel aangenomen, dat de premeditatie de strafbaarheid der mishandeling met de helft verhoogt. Met behoud van het stelsel wordt diefstal onder gewone omstandigheden gegeneraliseerd en voor alle die gevallen het maximum der straf van drie op vier jaren gebracht. Diefstal van vee uit de weide wordt onder gequalificeerden diefstal ge bracht, waarop zes jaren als maximum staat. In titel XXHI is afzetterij in afdreiging ver anderd, waar het begrip chantage moet worden uitgedrukt. Even als bij bedrog wordt dat gequa- lificeerd als een handeling „met het oogmerk om zich of een ander wederrechtelijk te bevoordeelen". De straffen op verduistering van goederen of geld zijn tot 3, 4 en 5 jaren verhoogd. Nieuwe strafbepalingen (maximum 6 jaren) zijn opgenomen tegen den aannemer of bouwmeester of verkooper van bouwmaterialen, die bij de uit voering van een werk of bij de levering van ma terialen, bedrog pleegt, dat gevaar voor levens of voor de veiligheid van den staat in oorlogstijd te weeg brengt; evenzeer als voor hem, die bij leverantiën voor leger en vloot dat staatsgevaar doet ontstaan. Uit de criteria voor eenvoudige bankbreuk worden weggenomen het beursspel of de wind handel, omdat de uitdrukkingen voor een strafwet te onbestemd zijn eu het publiek zich tegen een koopman, die beursspel of windhandel drijft, kan in acht nemen. TevenB vervalt het criterium van het „niet ge regeld boekhouden". (Het gaat niet aan den eer lijken failliet als bankbreukige te straffen alleen omdat hij niet geregeld boek houdt). Duidelijker is gedefinieerd, dat de strafbaarheid bestaat dat men een of enkele zijner schuldeischers bevoordeeld heeft wanneer het faillissement reeds onvermijdelijk was. De strafrechterlijke aansprakelijkheid wordt voor commissarissen van een naamlooze vennootschap gelijkgesteld met die van de bestuurders, wanneer hun handelingen met die der bestuurders gelijk soortig worden. De titels 18 en 19: „Inbreuken op het recht van toeëigening" en „Inbreuken op het recht van schrijvers en kunstenaars" vervallen als niet te huis behoorende in het strafwetboek. De volgende titel: „ambtsmisdrijven" is zooveel mogelijk vereenvoudigd en beperkt tot de zuivere misdrijven van dien aard, met behoud van eenige gemengde ambtsmisdrijven welker vermelding on vermijdelijk is. Ten opzichte der strafrechterlijke verantwoorde lijkheid van ministers is het betrekkelijk artikel van het ontwerp der staatscommissie teruggenomen. De artikelen betrekkelijk samenspanning van ambtenaren tot het niet-uitvoeron van voor schriften, van gegeven bevelen of van opgelegde verplichtingen, vervallen, evenzeer als dit betrekkelijk den ambtenaar, die een straf baar feit belet (men dacht aan 't geval van politieambtenaren, die misdadigers in de uit voering van hun voornemen willen storen). Nog andere artikelen uit dezen tabel vervallen in verband met het meer beperkt karakter. In het derde boek (overtredingen) zijn de wij zigingen van minder belang. Onder de daaruit vervallen artikelen behoort dat betrekkelijk de strafrechtelijke aansprakelijkheid van ouders of voogden voor vergrijpen van kinderen. Twee jaren oorlog in Afghanistan, zegt een der Londensche bladen, hebben ons gewend aan verrassingen. Ook stalen zenuwen echter zullen getrild hebben bij het gerucht van eene geheime verstandhouding tusschen Ayoeb Khan en Abdur Rahman, waarin de Fetersburgsche correspondent „ernstige reden" heeft om te ge- looven. Het telegram is uit Petersburg verzonden Vrijdag avond en wordt besloten door de woorden: „Ik zou zeker niet zulk verontrustend nieuws seinen dan op de meest ernstige gronden." Is dit bericht waar? De groote mate van schurkerij vau Abdur Kahman welke het zou verra den is op zich zelf geene reden om aan de geloof waardigheid te twijfelen; want verraad en bedrog zijn schering en inslag bij iederen oorlog in het Oosten. Daarenboven moet men wel aannemen dat de correspondent van de Daily News het nieuws uit eene meer dan gewoon vertrouwbare bron heeft. Hoe krijgt men zulk een bericht juist het eerst te St. Petersburg Het ligt voor de hand dat Abdur Kahman nog zeer onlangs in aanraking heeft kunnen zijn met Ayoeb, en daar het vergelijk der Engelschen met eerstgenoemde nog niet lang geleden getroffen is, kan deze gedurende de onderhandeling nog een anderen pees voor zijn boog bewaard hebben door voeling aan te houden met zijne den Engelschen vijandige landgenooten, om ben te gebruiken als de Engelschen onhandelbaar bleken en zijne voor waarden niet wilden aannemen. Ayoeb was in die tijden de sterkste van die vijanden; de Engel schen hebben dat gevoeld. Het gerucht van der gelijke onderhandelingen kan op den langen weg naar St. Petersburg zijn aangegroeid tot de zeker heid van een verbond der beide Afghaansche grooten. Langs deze redeneering tracht het opti misme in Engeland het geloof aan de tijding te ontwijken. De waarheid zou van onberekenbare gevolgen zijn. Generaal Roberts zou dan opzijn weg naar Kandahar tusschen twee vuren staan en zijne gansche legermacht zou met vernietiging be dreigd worden. Een Reuter-telegram meldt dat de vijand aan stalten maakt tot belegering van Kandahar. Dit bericht komt overeen met een telegram uit Quetta, Zaterdag in de Times gedrukt. Ook de Daily Telegraph had een bericht uit Quetta, luidende dat Ayoeb Kandahar zou laten liggen en een aanval zou wagen op de troepen die van Quetta door de Pishin-vallei onder generaal Phayre op rukken tot ontzet der bezetting van Kandahar. Hij zou hopen deze legermacht te treffen vóoj ze

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2