r 193. Jaargang: Dinsdag 17 Augustus. Het Atelier du Lys, ugustus. ÏLDE. 2 uren op dien dag. 1ENST. Middelburg 16 Augustus. Benoemingen en besluiten. 0 n der wijs. Kerknieuws. Landbouw. Marine en leger. s geopend van t 4 uren. EMSTRA, nit rtretten', ook iot, Stad- en zeer billijken 20 21 23 24 .25 .26 27 28 10,-, 11,30, 11,30, 11,30, 11.30 e 11,30, 11,30, oodzakelijhe itoombooten, ngekondigde p Woensdag Donderdag M. n. M. 45 en 5.45. 15 6.15. WOENSDAG en 'ERDAG. nam. 4.— 4.30 midd. 12.— nam. 12.30 10.25 10.35 6.50 6.5 7.52 8.45 9.12 10.18 10.41 10.50 11 2.5 6.85 1.45 6.10 3.15 7.3 O 3.55 8.15 4.13 8.35 4.30 8.50! tile (UMbra. TLOED, eni. is het «enige orzaakt noch aag niet af: M. lu| fint. lie apotheken. ibmnk. teaHotia. cht kinderen, en Zaterdags ar man is door id. Adres Boekh. en v. v. nm. 1, 3,30, 7. plaats van 1 nnr. 2,30, 5, 8. agen 5, 11.30; nm. 1, 0, 7, 8.30. m. 1.30, 2.30, 4, enst ROTTERDAM. igustna. EOIIEEDAK: 16 midd. 1,—n. V 1.-, ,19'smorg.9, 10-, HIDDELBURGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dageljjksj met nitzonderïng van Zon- en FeeBtdagen! Prp per 8/m, franoo 8,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a Cent." Advertentien; 20 Oent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daübb Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. De St.'Ct. bevat de wetten tot verhoogmg van de koloniale huishoudelijke begrooting van Suri name voor het dienstjaar 1880; tot wijziging van het derde hoofdstuk der begrooting van staatsuitgaven voor het dienstjaar 1879 en van 1880; tot beschikbaarstelling van gelden wegens door het departement van oorlog gedane ver strekkingen dienst 1880. In het tijdperk van 11 Juli tot 7 Augustus jl. zijn geene ambtsberichten omtrent het voorkomen van gevallen van longziekte onder het rundvee ingekomen. In het vorige tijdvak van vier weken waren 5 runderen door die ziekte aangetast. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag, den 19en Augustus aanstaande, niet plaats hebben. Vllssingen, 14 Aug. Het stoomschip Prinses Marie van de Maatschappij Zeelandgisteren van de kolenplaats in de buitenhaven naar de lading- ponton verhalende, geraakte met het achterschip aan den grond op de glooiing van den Oost- havendam, en werd door de zich daar bevindende Nederlandsche sleepboot Werkendam onmiddelijk Men verzekert ons dat voor dezen dienst door de sleepboot als hulploon twee duizend galden wordt geëischt. In aanmerking genomen dat het bijna laag water was (het water kon nog slechts hoogstens 0.60 M. vallen) en er dus voor het schip met de bestaande gelegenheid geen gevaar bestond, mag deze eisch als vrij hoog beschouwd worden, en blijkt hieruit dat de Nederlandsche sleepbooten op het punt van overvragen voor de Belgische niets onderdoen. Volgens het Vaderland bevindt zich onder de viji aan gele koorts overleden schepelingen der Alkmaaréen officier. Eerlang zal door de Hollandsche spoorweg maatschappij eene soort van wagens in gebruik gesteld worden, die zeker door alle reizigers met vreugde begroet zullen worden, zoowel door hen voor wie zij nog een nieuwtje zijn, als door hen, die ze in zuidelijke Europeesche landen reeds leerden kennen en waardeeren. Die wagens zijn gemaakt volgens het sedert tal van jaren beproefde FEUILLETON. 13 DOOR de schrijfster van M"e More. HOOFDSTUK VI. edmee krijgt een vriendin. *Ik antwoordde zij met zulk eeü onge veinsde verbazing dat alle argwaan terstond ver- d ween, „Ik dacht niet aan mij zelve „Hoe kwaamt gij ertoe om hem te willen redden, mijn kind? Hoe wist gij dat hij in ge vaar was „Ik hoorde eenige lieden het plan beramen om hem in hechtenis te nemenzij zeiden dat hij op het kasteel was, en toen dacht ik aan mijne peet en aan de belofte die ik mijn moeder had gedaan om altijd voor een St Aignan alles te doen wat ik kon." „Uw-moeder! leeft die nog?" „Neen, zij stierf verleden week," zeiEdmée, en hief haar oogen met zulk een vreemde, zege vierende, ja bijna blijde uitdrukking op dat Mile £>e St Aignan efvau schrikte# Amerikaansche systeem, daarin bestaande, dat de wagens geene deuren aan de zijden hebben, zooals bij ons, maar éen van voren en éen van achteren, met een vast trapje van 3 of 4 treden naar beide zijden, terwijl in het midden van den wagen de doorgang is, welke dus de zitplaatsen in twee deelen snijdt. Wel is waar zit men alsdan niet zoo gezellig te samen in éen compartimentje achter slot, maar de meerdere vrijheid om te komen en te gaan, levert voor de reizigers een tal van geriefelijkheden op. {Ról,) Behalve eene gewone maandelijksche lijst van afgekeurde voedingsmiddelen, o. a. duizenden gerookte botten, worden door burg. en weth. van Amsterdam de namen bekend gemaakt van per sonen die meermalen in overtreding zijn bevonden wegens den herhaalden verkoop van rundvleesch en visch in bedorven staat en karnemelk met brak water vermengd, terwijl eene firma wordt genoemd die aanhoudend spuitwater verkoopt waarin bij elk onderzoek, in meerdere of mindere hoeveelheid, koper aanwezig was. Zooals bekend is hebben de provinciale staten van Noord-Brabant onlangs vanwege die provin cie aan de regeering, onder een 8tal voorwaarden, bijdrage van f 1.000.000 aangeboden in de kosten van uitvoering en onderhoud der werken tot ver betering van den waterstaatstoestand in het noord oostelijk gedeelte van dat gewest. De minister van Waterstaat heeft thans aan ge- dep. staten doen weten, dat eene beslissing omtrent dat aanbod in de eerste plaats afhankelijk is van het bedrag der bijdrage door het nieuw opge richte waterschap aan het tot stand komon der zaak te verleenen; dat onverwijlde bepaling van dit bedrag noodzakelijk is, opdat de voorbereiding der wettelijke bekrachtiging geen vertraging onder, ga, en de bij het staten-besluit gestelde voor waarden in aanmerking nemende, deze bijdrage op niet minder dan f 2,000.000 zal te stellen zijn. Ten slotte geeft de minister aan ged. staten in overweging, hoofdingelanden van het water schap erop te wijzen, dat de zaak alleen bij krachtige medewerking der belanghebbenden, kans van slagen aanbiedt en dat, wanneer door gebrek kige ondersteuning het ontwerp moet worden opgegeven of uitgesteld, zij de nadeelige gevolgen daarvan uitsluitend aan zich zeiven zouden heb ben te wijten.UD.) De heer J. G. Jager, van Amsterdam, heeft het woord gevoerd in de eerste zitting van het congres voor gezondheidsleer te Brussel. Na eene herinnering aan de diensten, door Belgische hygiënisten aan de wetenschap bewezen, en dat „Kind, hadt gij haar dan niet lief?" „Of ik haar niet lief had was het ver baasde antwoord van Edmée, „vraagt gij of ik mijn moeder niet lief had, mademoiselle?" „Het schijnt niet dat gij u haar dood erg aantrekt „Neen, dat doe ik ook niet, hoe zou dat kunnen Ik was blij toen zij in het graf lag, want daar kon hij haar niet meer plagen," zei Edmée, wel is waar op zachten toon, maar met zulk een onoverwinnelijken afkeer, dat Mile De St Aignan ervan ontstelde en bij zichzelve zei: „Wat voor een man moet die Leroux wel zijn?" maar overluid zei zij op berispenden toon „Ik word door sommige menschen al te liberaal genoemd, maar ik moetu zeggen dat ik het ouder- wetsch geloof ben toegedaan dat kinderen hunne ouders moeten liefhebben en eeren." „Dat moeten zij ook ongetwijfeld, mademoi selle," zei Edmée ernstig en zonder eenige poging om zich te rechtvaardigen, zoodat haar gastvrouw het onnoodig oordeelde om dit onderwerp verder te bespreken. „Gij hebt mij uw naam nog niet gezegd," zei zij. „Edmée, mademoiselle." „Ach, de naam mijner lieve schoonzuster. En zijt gij haar petekind?" „Ja," antwoordde het meisje en voor het eerst helderde een glimlach haar bleek, vervallen gelaat op, zoodat Mile De St Aignan haar met welgevallen beschouwde en zei: men het aan België verplicht is, indien er thans een internationale band tusschen de hygiënisten van alle natiën bestaat, verklaarde de heer J.de tribune beklommen te hebben om België geluk te wenschen met zijne welvaart, zijne zedelijke ontwikkeliog en zijne constitutioneele regeering onder een koning, van wien zich gaarne de aris tocraten naar den geest en de democraten van alle landen de onderdanen zouden noemen. Gij viert eene historische gebeurtenis, ging despre ker voort, van welke ik niet zonder ontroering kan spreken, fier als ik erop hen een Nederlander te zijn. Sta mij echter een laatste woord toe. De Amerikaansche geschiedschrijver Motley zegt in de inleiding van zijne Geschiedenis van de opkomst der Nederlandsche republiek«dat de opkomst dezer repu bliek een der hoofdfeiten {leading events) is van de nieuwe geschiedenis". Belgen en Batavieren, vergeten wij nimmer dat deze groote gebeurtenis de oorsprong is geweest van ons ge meenschappelijk werk. Blijven wij getronw aan dien oorsprong, getrouw jus- ques a la sesace. Gij Belgen, Den Haag bezoekende, begroet met bewondering het standbeeld dat een dankbaar volk heeft opgericht aan den Vader des Vaderlands, aan de nagedachtenis van Willem den Zwijger. Wij Nederlan ders, onderdanen van den koning die de geëerde afstamme ling is van dien roemrijken prins, wanneer wij de beelden der graven van Eginont en Hoorne zien, zegenen wij op den milden grond van België de nagedachtenis dezer andere martelaars voor de nationale zaak, martelaars voor de algemeene zaak der vrijheid. De redenaar eindigde zijne woorden met de verwerping van de herinnering van vóór vijftig jaren en met den uitroep„Leve België, zijn koning en zijne dynastie!" consuls. Erkend en toegelaten als consul van Venezuela te Vlissingen de heer P. Smith. notarissen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend als notaris te IJsselstein, aan H. D. G. A. Im mink. leger. Wegens lichaamsgebreken, eervol ont slag verleend nit Z. M. mil. dienst aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der inf. van het leger in Ned. Indie, W. F. N. A. van Loenen, met toekenning van pensioen. Benoemd tot leeraar in de wiskunde aan de H. B. S. te Schiedam, de heer J. K. T. Timmer mans van Abcoude; tot tijdelijk leeraar aan het gymnasium aldaar, dr. W. A. Lehman de Lehns- feld, te Dordrecht. Tot leerares in de vrouwelijke handwerken ,Ja, gij zijt een Berrichonnewant ondanks haar bleekheid en magerheid ontwaarde zij in haar de fijne edele trekken, waardoor de vrouwen van Berri beroemd zijn. Naar men zegt die af stammen van de Engelsche overweldigers die een maal de provincie in bezit namen. „Ja mijn moeder was uit Berri, evenals mijn peet." Jllle De St Aignan merkte dat zij dit woord altijd op bijzonder teederen toon uitsprak en dat nam haar zoo voor haar in dat zij haar bij de hand vatte, zeggende „Gij hieldt dus veel van mijn zuster, kindlief?" „Ach ja. Gij weet niet mademoiselle welk een genot het was om op het kasteel te komen, hoe liefelijk daar alles was en zij was het beminne lijkste van alles! Ik geloof dat geen koningin mooier zijn kon!" „En hebt gij mijn neef daar wel eens gezien 1" „Ja, natuurlijk heb ik hem gezien, maar jaren geleden niet sedert mijn goede peet 't Is waar, hij is er na haar dood niet meer geweest" zei Mile De St Aignan en zag Edmée met bevreemding aan. „Dus hebt gij het alleen om harentwil gewaagd hem te waarschuwen." „Zeker mademoiselle," antwoordde Edmée, op haar benrt even verwonderd. „Maar alB gij ontdekt waart nadat hij ont snapt was?" „Ja dat weet ik wel," zei zij en huiverde nu veel sterker dan toen het gevaar nabij was, doch voegde erbij, als verlangde zij van dit onderwerp af te l aan de H. B. S. voor meisjes te Utrecht, is door burg. en weth. tijdelijk benoemd mej. D. J. H. Weidner. De heer J. H. L. Eoozemeijer, beroepen tot pre dikant bij de Ned. herv. gemeente te Arnhem, nam in de gisteren avond gehonden godsdienstoefening afscheid van zijne gemeente alhier met eene rede naar aanleiding van II Cor. 1313. De in grooten getale opgekomenen zongen hem bij het einde der godsdienstoelening het laatste vers van Ps. 121 toe. De heer P. Metz, landbouwer in de Zuidpias- polder, meldde in de Landbouwcourant van 8 dezer dat hij na veel moeite in het bezit was gekomen van een graanmaaier, waardoor de schoven meer samengedrukt en beter afgelegd zonden worden dan door de thans in Nederland ingevoerde machines. Het is de table ralce van C. Aultman Co., die echter volgens een vroeger nommer der L. C. reeds in het bezit cener Gro ninger firma was. De heer Metz zal het werktuig a. Vrijdag in den Zuidplas-polder beproeven en noodigt daartoe alle belangstellenden nit. Men bereikt het proefveld door af te stappen aan station Moordrecht of station Zevenhuizen (lijn Gouda—Den Haag). Aan den luit. t/z 2e kl. D. A. Meneert wordt opgedragen de waarneming der betrekking van officier van politie bi) het kon. instituut voor de marine te Willemsoord. De bij den marine-torpedodienst gedetacheerde luit. t/z le kl. H. van der Meer wordt op non activiteit gesteld. Het schroefstoomschip Madura zou gisteren opstoomen van Amsterdam naar Nieuwediep, om zijne distilleer-toestellen te beproeven, wat te Amsterdam niet kon geschieden omdat het water, ook zelfs op het IJ, te veel door fecaliën veront reinigd bleek te zijn. Z. M. ramschip Slier is aangewezen om dit jaar aan Den Helder dienst te doen bij de proeven met sleeptorpedo's Kunst nieuws. De uitslag van den Zaterdag te 's Hage gehou den wedstrijd in de eerste afdeeling van het conconrs van Cecil'a was, dat de eerste prijs, een verguld zilveren medaille met f 100 premie, is stappen„Ik herinner mij dat ik n eens op het kasteel gezien heb gij kwaamt in de broei kassen. Mademoiselle, is die Zwitsersche schilder nog hier?" Mile De St Aignan begreep het verband niet tus schen deze vraag en het voorafgaande, ofschoon het voor Edmée zeer duidelijk was. „Neen hij is kort na mijn neef vertrokken." „Is mijnheer de chevalier weg?" Er lag zoo wel teleurstelling als verlichting in den toon waar op Edmée dit vroeg. ,Ja." „Ach mademoiselle, het is wel hard voor u," zei zij met een aarzelende liefkozende beweging „en nu hebt gij mij, die gij liever niet hadt, in zijn plaats." „Dat is juist hetgeen waarover ik met n kwam spreken, mijn kind. Gij hebt geen paspoort of eenige papieren waarmede gij uw identiteit knnt bewijzen; dat is zeer gevaarlijk voor u." „En voor u ook?" vroeg Edmée terstond. „Voor ons beidenvooral als uw verhouding tot mijn neef bekend wordt. Indien wij slechts iemand kenden die voor uw patriotismus kon instaan „Ik ben geen patriot, mademoiselle il( verfoei het patriotismus!" „Mal kind! wat weet gij daarvan?"

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1