m i9i; 1880. 23* Jaargang! Zaterdag 14 Augustus. Het Atelier cLu Lys, IdgaE '^ar wvwr» w**i pww MIBDELRURGSCHE COURANT. ,t Dit blad verschijnt dagelijks! met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Pry's per 3/m. franoo 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent! Advertentlen; 20 Gent per regel! Geboorte-,' Trouw-; Doodberichten enz,: van 1—7 regels rf, 1,60 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité tr. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 13 Augustus. Bij de twee gestelde candidaten voor het lid maatschap der tweede kamer te Botterdam is een derde gekomen, mr. A. J. Roest, vroeger reeds door de kiesvereeniging Botterdam gesteld en nu door haar gehandhaafd. Er zijn dus nu drie candidaten, die zich alle liberaal noemen. Als de liberale partij overal het voorbeeld volgt, dat haar door onze twee grootste steden, de hoofdzetels van het liberalisme, gegeven wordt, dan is het ontstaan eener anti-liberale kamer meerderheid nog slechts een vraag van tijd, waarschijnlijk niet van veel tijd. Met 1 September a. wordt de heer F. A. Bertrand, adjunct-ingenieur werktuigkundige bij de Mij. tot Expl. v. Staatsspoorwegen te Luik, tijdelijk verplaatst naar de centrale werkplaats te Tilburg, terwijl de heer J. J. Montijn, Technisch ambtenaar te Tilburg, met de tijdelijke waarne ming der betrekking van adjunct-ingenieur te Luik wordt belast. Naar wij vernemen is aan het ministerie van koloniën bericht ontvangen dat op het eiland Curasao de gele koorts is uitgebarsten. Onder de aangetasten telt men 17 schepelingen van .Z. M. stoomschip Alkmaar, van welke reeds 5 bezweken zijn. Zleribzee, 12 Aug. Met buitengewone plechtigheid werd heden alhier ter aarde besteld •het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Ochtman Szn., leeraar aan de hoogere burger- eohool te Deventer, die gedurende een bezoek bij zijne ouders alhier, zeer onverwacht, op 27jarigen leeftijd, overleden is. Alle aanwezige leeraren der hoogere burgerschool alhier bevonden zich onder de talrijke menigte, die zich aan de groeve ver zameld had. De heer J. K. Frederiks, ambtgenoot en vriend van den overledene, legde getuigenis af Van zijne verdiensten en van de deelneming, welke het bericht van zijn ontijdigen dood in den kring zijner mede-leeraren en leerlingen te weeg gebracht heeft. Ook de heer Bax, predikant alhier, sprak eenige hartelijke woorden van deel neming en waardeering. Aan de Volksvriend schreef men uit Axel, dd. 2 dezer: „Dat een verbod om aan kinderen sterken drank te schenken niet onnoodig is, bleek verleden week in deze gemeente. Van twee mijner leerlingen vernam ik met smart, dat zij op een boerenkoop- FEXJX3L.XjE0?O3Sr. A3 door de schrijfster van Mlle More. HOOFDSTUK IV. EEN LANGE WANDELING EIJ NACHT. „Wist De Pelven dit?" „Neen, ik kon het hem niet meer laten weten en dat was ook onnoodig. Gemeenschap met verdachte lieden zooals wij, kon hem alleen in gevaar brengen. Hij had gedaan wat hij kon, meer dan ik bij mogelijkheid kon verwachten, eu ongevraagd ook." „Ja! Dat begrijp ik niet. Het lijkt volstrekt niet op De Pelven," prevelde Mile De St Aignan voor zich heen. „Maar deel mij nu uwe plannen mede, voor zoover gij die zelf weet en welke kans er bestaat om tijding van u te krijgen." Die scheen al zeer gering te zijn, want door correspondentie met een émigré te voeren zette men zijn leven op het spel. Alain kon alleen feggen dat zijn vader voornemens was in Zwit- dag dronken waren gemaakt, 't Waren kinderen van 7 a 8 jaren, 'k Meende dat dit het grootste schandaal was. Een mijner collega's, wien ik het feit meëdeelde, verhaalde mij echter iets, dat nog schandaliger is. Bij het aanteekenen der afwezigen informeert hij naar een dezer bij het broertje. „Meester, die kan niet komen, want hij heeft van middag een borrel gedronken". Het is een knaapje van v ij f jaren, dat zulk een huiselijke opvoeding krijgt. De vroegere voorstanders van het Liernur- stelsel in den gemeenteraad van Botterdam zijn, na eene briefwisseling met de firma Liernur, tot de overtuiging gekomen dat haar systeem van afvoer der faecalien voor Fijenoord in het Noorder- eiland te Botterdam niet aanbevelenswaardig is. Dientengevolge heeft de raad met eenparige stemmen op éen na, besloten het z. g. n. „vrije systeem" in te voeren. In dezelfde raadszitting is een ontwerp inge diend voor een nieuwe vischmarkt, die 287,000 moet kosten. Het Woensdag te Brussel geopende congres voor gezondheidsleer en openbare geneeskunde wordt, volgens de Indépendance Beige, bijgewoond door de Nederlandsche geneeskundigen De Jaegher, van Amsterdam, en Egeling en Van Cappellen, van Den Haag. Onder de deelnemers aan het congres van boek drukkers vinden wij den heer Nijpels, van Maastricht, die in eene commissie benoemd is tot bevordering der oprichting van vakscholen voor aanstaande drukkers. De Brusselsche Sociétê des Touristes heeft voor morgen (Zaterdag) een uitstapje op touw gezet, waarvan ook onze stadgenooten en hun naaste buren, des verkiezende, gebruik kunnen maken. Er vertrekt namelijk Zaterdag morgen uit Brussel een trein over Mechelen naar Tamise, aan de Schelde, waar de reizigers zich inschepen aan boord van de stoomboot Wilford II, van de stoombootmaatschappij Escaut et Rupel. Deze doet eerst Antwerpen en daarna, des middags te éen uur, Vlissingen aan om passagiers in te nemen. Van Vlissingen begeett de boot zich naar Oostende, waar de Zaterdag verder doorge bracht wordt. Den volgenden dag vaart men naar Blankenberghe, woont er een concert bij en komt, naar verkiezing per boot of per trein, te Oostende terug. Maandag morgen vroeg keert de boot naar Vlissingen terug, waar de Belgische passagiers een tour naar Middelburg beginnen. Des avonds komt het gezelschap weder te Brussel. De gelegenheid om, van hier uit, over zee Oostende te bezoeken, is reeds herhaaldelijk ge- serland den loop der omstandigheden af te wach ten. Zulk een oproer moest natuurlijk eenmaal ophouden de hevigheid zelf belette dat het lang duurde. „Dat weet ik niet," was al wat MUe De St Aignan daarop zeide. Zij hadden elkaar zooveel te vragen en te ver tellen, dat het was alsof zij nog niets gezegd hadden toen het afscheid niet langer verschoven kon wor den. Het uurtje dat reeds langer gerekt was dan de veiligheid gedoogde, was voorbij. Zij stonden op om elkaar, gelijk zij wisten, misschien voor het laatst vaarwel te zeggen; Alain zag zeer bleek en in de oogen van Mile DeSt Aignan blonken tranen. „Vaarwel, mijn jongen, mijn lieve jongen, vaarwelGod behoede u 1 Ik zal mijn best doen voor het arme kindIk wenschte dat gij als vrij man kondt heengaan maar bedenk nu, het zoover gekomen is, wat gij haar verschuldigdzijt. Ach! dat zou ik nog vergeten; zij kon niet tot beda ren komen voordat ik haar beloofde u dit te geven." Alain herkende met verbazing een marokijnleder doosje, dat hg tot zijn grooten spijt te St. Aignan had achtergelaten. „Het miniatuur portret mijner moeder Dat was duB dat voorwerp dat zg zoo zorgvuldig vasthield! Hoe komt zij daar aan?" „Dat heb ik niet gevraagd; ik had te veel haast om weer naar u toe te gaan, maar zij weet wenscht. Nu zij zich voordoet, meenen wij haar dus te mogen aanbevelen. De Societé neemt, wanneer men 't verlangt, alle zorg voor rijtuigen, dineeren en verder tijdverdrgt op zicb. De St. Ct. bevat de wetten tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het depar tement van marine, dienst 1880 en tot bevordering der uitvoering van werken voor de verbetering van den binnenlandschen waterstaat en van de scheepvaartkanalen in de provincie Friesland. In de St. Ct. is opgenomen de wet houdende goedkeuring van den onderbandschen verkoop aan den polder de Breede Watering bewesten Yerseke van eene bermsloot met eene strook grond langs den rgksweg onder de gemeenten Yerseke en Het programma voor de uitvoering van het muziekkorps der dd. schutterij, op Zondag den 15 Augustus, des middags te 2 uren, op het Molenwater alhier, is samengesteld als volgt: lo Marsch; 2o Mazurka, Chopin; 3o Ouvert. Flandre au Lion, Gevaert; 4o Rondo uit la fraviata, (voor solo clarinet), Verdi; So Concert Polka, A. de Jong; 6o Andante, Haydn; 7o Fant. uit de op. Faust, van Gounod, A. de Jong; 8o Marsch. Op de vergadering van de burgemeestersveree- niging in Groningen is besloten, een adres aan de regeering te richten, houdende instemming met het wetsontwerp op het misbruik van sterken drank, maar met aandrang om er een bepaling in op te nemen, waarbg het aan alle rijksambtenaren ver boden wordt, voortsan hunnefunctiën in tappergen of logementen waar te nemen. Voorts werd in diezelfde vorgadering besloten bij de regeering de noodzakelijkheid te bepleiten van de oprichting van een krankzinnigengesticht in een der noordelijke provinciën. De commissie van rapporteurs nopens het tweede onderzoek der wetsvoordraeht tot heffing eener rentebelasting is eergisteren vergaderd geweest. In de algemeens vergadering van het werklieden verbond Patrimonium, te Utrecht, dat zooals men weet van anti-revolutionaire beginselen uit gaat, werd gisteren behandeld een voorstel tot oprichting van een pensioen- en onderstandsver- bond voor werklieden en hunne weduwen. De heer Poesiat, ontwerper van de concept statuten, las een uitvoerige memorie van toelich ting op genoemd ontwerp voor. De heer De Haas uit Botterdam vroeg, of het de vrucht is van mathematische berekeningen, waarop de heer Poesiat antwoordde, dat zijn genomen zijn uit het leven van een wat zij wil, dat tengere kind, zij hield mij vast totdat ik haar had aangehoord. Het is Marraine, zei zij en zeg hem dat hij vrj| is," ik nam het mede en beloofde al wat zg verlangde." „MarraineV herbaalde Alain en zag op van het portret dat hg met vochtige oogen bekeken had. „Ja, herinnert gij u niet dat de vrouw van Leroux een lieveling van uw moeder was? en dit meisje hoe heet zij „Op mijn woord, ik weet het niet!" zei Alain lachend en blozend. „Het werd gezegd toen de plechtigheid voltrokken werd, terwijl de schout voor priester speelde met een driekleurige sjerp als ornaatik ge loofhet ten minste, maar ik herinner het mg niet. Het is zoo zot om den naam van zijn vrouw niet te weten." En zoo scheidden zij, blijde dat zij hun aan doening onder een glimlach konden verbergen. Terwijl Alain honderden gevaren ging trotseeren om de plaats te bereiken waar monsieur De St. Aignan zich over zijn uitbigven zat te ergeren, ging zgn tante den Zwitser wekken, teneinde hem te verwijderen voordat zijn tegenwoordigheid opgemerkt werd en aanleiding gaf tot vragen die te ver konden gaan. Hg nam even dankbaar den mondvoorraad aan dien zij hem medegaf als haar aanbod om zijn voet te verbinden en er was iets in zijn eenvoudigen opgewekten aard dat haar verkwikte en bevredigde. Zij had het gevoel van werkman en uit hetgeen de fabriek Be gekroonde Valk hem geleerd heeft. Wiskundige zekerheid heeft hij op het oogenblik niet. De heer De Haas vroeg nu, hoe lang de praktgk van den voorsteller strekt, om die cijfers te staven, waarop geantwoord werd, dat er enkele zijn van jongen datum, de meeste van bijna 100 jaar. De heer De Haas betreurde het, dat hij de cijfers niet 3 maanden vroeger gekregen heeft, om ze dan te kunnen bestndeeren. De heer Poe siat merkte aan, dat men in dit ontwerp niet alleen tot grondslag heeft wiskundige berekening, maar dat ook met den factor van geloof moet worden gerekend. Hij merkte hierbij tevens op, dat de gegeven cijfers zeer veel overeenstemmen met die van de vereeniging Johannes voor de onderwijzers. De heer De Haas zeide, dat hij niet tegen het pensioenverbond is. Integendeel, niets liever zou hij wenschen, dan dat de zaak tot stand kwam. Hij belooft daarom te zullen doen, wat hg kan, om de zaak te steunen, onder voorwaarde evenwel, dat het bestuur hem de verzekering geeft, de cijfers aan een onderzoek van deskundigen te zullen onderwerpen. De heer Poesiat, ontwerper, antwoordde nu, dat hij zich volstrekt niet voorstelde, de zaak dezen middag tot een einde te brengen, als de zaak maar in beginsel beslist werd. Tegen een raadpleging van deskundigen is hij daarom niet. Hij antwoordde verder aan een ander spreker, dat hij beslist is tegen een vaste contributie. Dit was nivelleeren. Ieder moest naar zijn vermogen en omstandigheden bgdragen. Bovendien als men minder stort dan men verplicht is, dan benadeelt men in de allereerste plaats zichzelven. Meerbedoelde spreker uit Botterdam vroeg nogmaals het woord. Hij bedankte den ontwerper voor den belangrijken arbeid, dien bij aan het ontwerp besteed heeft, en stelde verder voor, dat het ontwerp met al den aankleve van dien en llott zou worden aangenomen, onder voorbehoud, dat de cgfers door een commissie van deskun digen worden onderzocht. Een ander spr. vereenigde zich met het gespro kene, maar merkte op1. dat de berekeningen van andere vereenigingen wel hebben gefaald2. dat de ontwerper iets heeft gedaan, dat nog nimmer is gedaan, namelijk, bet beginsel van christelijke barmhartigheid erin op te nemen. Spreker vreesde evenwel, dat het voorstel van den Rotterdamschen epr. nogal kostbaar zou zijn. Een ander had nog gemoedsbezwaren, waarvan de gronden door den voorzitter werden bestreden. Het einde was, dat het voorstel uit Botterdam werd aangenomeD. V. V.) De firma Albracht en Co. te Amsterdam heeft ons eene verzameling harer kantoor- en zak- een afgetobt mensch, dat in aanraking komt met een onschuldig kind, wien de zorgen en smarten des levens nog onbekend zijn, en nn zij deoogen- blikken niet aan Alain ontroofde, gunde zij hem gaarne eenigen tgd gehoor om te luisteren naar zijn korte geschiedenis en zijne verwachtingen van de toekomst, ofschoon hare gedachten nu eens afdwaalden naar haar neef, en dan weer naar den schout van Mortemart, om verlof te krijgen voor Edmée om te blijven, zonder in al te gevaarlijke verklaringen te komen. Balmat had de vooroordeelen van een republikein jegens aris tocraten gehad, maar zij smolten weg, gelijk de sneeuw in zgn vaderland voor de lentezon, eer hij nog afscheid had genomen en zich op weg begeven naar Parijsweinig vermoedende wanneer en hoe zij elkaar zouden wederzien, maar geheel vervuld van zijn beminnelijke gastvrouw en, of schoon zgn aangeboren bescheidenheid hem ver boden had om iets te vragen, wel ecnigszius benieuwd naar de verhouding tusschen dien jongen edelman, (want hij was scherpzinnig genoeg om Alain daarvoor aan te zien) en dat stille meisje, dat zijn oog scheen te ontwijken en voor zijn hand terug te deinzen. - „Baher gebeuren zonderlinge dingen hier in Frankrijk 1" zei Balmat bij zich zelf en keerde met zijne gedachten terug naar de kunst en David, terwijl hij langs den onafzienbaren witten weg, met olmen afgebukeaé) voortstapte, die zich

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1