Laatste berichten. BTJITSffLASTD. Uktufyiw. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen, Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. dat er op de paneelen een aantal figuren, eenige gebouwen en landschappen geschilderd waren. Thans zijn deze stukken gerestaureerd en in do bovenste zaal van het Trippenhui» te Amsterdam tentoongesteld; het blijkt nu dat zij voorstellen David en Bathseba en Susanna met den grijsaard. De schilderijen dagteekenen uit de heltt der XVIde eeuw en zijn voor de kunstgeschiedenis van groot belang. Men vermoedt dat zij door niemand min der dan door J. van Schoorl geschilderd zijn. Heden morgen is naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht A. R, oud 70jaar, ontvan ger der registratie en domeinen en bewaarder der hypotheken te Goes. Hij wordt in zijne hoeda nigheid van rijksambtenaar verdacht van: lo. Verduistering van gelden, aan het rijk toebehoorende 2o. Valschheid in authentiek geschrift: a. door op 1 Januari jl. in een door hem op- gemaakten staat van verantwoording, bevattende de betaalde en nog te betalen kooppenningen van domeingronden, als onbetaald te verantwoorden ver schillende posten, die werkelijk betaald waren en b. door aan de personen, die betaald hadden, en welker betaling hij niet had verantwoord, af te geven een bewijs van onbezwaardheid dier ver kochte perceelen. Dit laatste staat hiermede in verband, dat bij verkoop van rijksgronden het rijk voor de onbe taalde kooppenningen hypotheek neemtwordt nu de koopsom betaald, dan wordt de hypotheek geroyeerd. Die doorhaling kan echter niet geschieden zon der toestemming van den directeur der registratie, en deze geeft die toestemming niet, zonder bewijs dat de koopsom is aibetaald. Nu heeft R. bewijzen van onbezwaardheid af gegeven, ofschoon de hypotheek nog niet was Een en ander staat in verband met den indertijd plaats gehad hebbenden verkoop van den Schen- gepolder. Hoewel de koopsom door de koopers destijds geheel voldaan was, had R. misbruik makende van het recht dat elke kooper heeft, onder ver band van hypotheek, de koopsom in jaarlijksohe termijnen of na verloop van tien jaren te voldoen, de som niet verantwoord. Bovendien was daardoor zonder weten der ei genaars hun eigendom door den staat met hypo theek bezwaard, waarvan R. steeds zorgde interest te betalen. Het harmonie-gezelschap Accelerandoonder directie van den heer Lieeoy, gaf gisteren avond in het Schuttershof het gewone sluitiDgefeest der kermis. Het concert werd, niettegenstaande men elk oogenblik eene regenbui kon verwachten, door een vrij talrijk publiek bijgewoond, terwijl de verschillende nommers van het programma, de krachten van het gezelschap in aanmerking genomen, uitstekend werden ten gehoore gebracht. Het aangekondigde vuurwerk kon, door den 's middags gevallen regen, niet doorgaan en zal bij een volgend concert worden afgestoken. Een druk bezocht bal besloot den avond. Met de mailboot Koningin Emma zouden eenige bedevaartgangers uit Indië cle reis tot het heilige land mede doen. Aan boord van het Hollandsche stoomschip ge komen, viel een van hen, een Bandonger, flauw en toen hij werd opgenomen, was hij reeds een lijk. Zijn vrouw, die bij dit treurig geval tegenwoor dig was, bleef dood bedaard, haalde uit haar beurs zeventig golden, welke zij aan een meegekomen kennis ter hand stelde, met de opdracht om het lijk van haar man naar den wal te brengen en het in de Loear-batang te doen begraven. Vervolgens deed de vrouw alleen de reis naar Mekka, vergezeld van hare drie kleine kinderen. De platenverzameling der Rotterdamsche Diergaarde heeft van den heer mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, ter completeering zijner schoone collectie agaven, weder twee belangrijke geschenken ontvangen, bestaande in een exemplaar der Agave Victoriae reginae en Ag avé Utahen&is beide eerst onlangs ontdekte en naar Europa overgebrachte soorten. Vooral de eerste soort is zeer opmerkelijk door vorm en kleur. Ter gelegenheid van den schietwedstrijd door de rustende schutterijen in Zuid-Holland, geeft de directie van den grooten Schouwburg te Rot terdam, bij een door haar georganiseerden feest avond, de rustende schutters, mits in uniform, tegen verminderden prijs entree. Of veel „rustenden", die niet verplicht zijn tot het dragen van monteering, van het aanbod gebruik zullen kunnen maken, is te betwijfelen. In de Zaterdag avond gehouden raadsver gadering te 's Hertogenbosch was aan de orde de beraadslaging over een vroeger ingekomen schrij ven van regenten over de godshuizen, waarbij machtiging gevraagd werd om de verpleging der zieken in het groot ziekengasthuis aan geestelijke zusters op te dragen. De gemeenteraad bes'oot den brief voor kennisgeving aan te nemen, omdat de benoeming van het dienstpersoneel in de ge stichten volgens het reglement door het college van regenten moet geschieden. Als een bewijs hoe weinig in ons land nog het besef is doorgedrongen dat het misbruik van sterken drank een kwaal en eene nationale ramp is, wordt aan het Utr, Dbl. het volgende als his torisch leit medegedeeld Negentien personen zitten in de gelagkamer eeLer herberg. Een sjouwerman heden doet hij dienst om vaten boter naar de waag te bren gen treedt binnen en krijgt van éen uit het gezelschap de toegezegde belooningeen borrel. Er wordt voorgesteld dat allen dit voorbeeld zullen volgen; het woriit bij acclamatie aangeno men en onze sjouwerman drinkt met geen langer pauzen, dan hij noodig heeft om adem te halen, negentien, neen twintig borrels, want de herber gier wil niet bekrompen schijnen en geeft er ook een. Innig verheugd over een buitenkansje, zoo als den volgelingen van Bacchus niet dikwijls in hun leven te beurt valt, vervolgt hij rustig zijn werk. Niemand zou vermoed hebben dat die man twintig borrels opgedronken had. In de St Thomaskerk te Berlijn kon men, als op de kansel werd gesproken, zeer slecht verstaan. Wat men ook deed, voldoende verbe tering was niet te bekomen, totdat men, lettende op de berichten nopens het verbeteren van zulke toestanden door het spannen van katoenen draden door zalen, ertoe overging onder den koepel een net te spannen van hennipgaren. Verrassend was de uitkomst. Dat net heeft ook nog het voordeel dat het nauwelijks in 't oog valt. Gisteren hebben twee bekende luchtreizigers, Godard en Duruof, te Nancij een tocht gedaan om een prijs van 2000 franken. Duruof is opge stegen met de Tricoloredenzelfden ballon waar mede hij in 1874 in de Noordzee verongelukte. De bereikte hoogte wordt door middel van in strumenten nauwkeurig bepaald en de prijs zal worden toegekend naarmate van de snelheid der opstijging en van de nauwkeurigheid der gedane waarnemingen. Aan de letterkundige faculteit der hoogeschool te Lyon is voor de eerste maal een doofstomme na afgelegd examen toegelaten. Hij is 16 jaren, draagt den in den Elzas zeer bekenden naam van Maurice Koechlin, is geboortig van Mulhouse en een leerling van het Lyonsche doofstommen- instituut. Te Parijs zal een nieuw postkantoor gebouwd worden, door uitwendige pracht en inwendige inrichting in overeenstemming met de behoeften der wereldstad. De verhuizing der kantoren naar een voorloopig gebouw op de Place du Car rouse heeft reeds plaats gehad. Men vreest echter dat dit gebouw geen ruimte genoeg zal opleveren en deze vrees heeft eenigen grond, wanneer men weet dat er iederen dag alleen 400,000 strooken van dagbladen gestempeld moeten worden. 8 Augustus des morgens te 8 uren. kamen Ba- Wind Toe Tem der rom. stand pera plaatsen. afwijk. richt. kracht lucht. tuur. Delfzijl 16.5 ZZW 1 z. bew l 16 Groningen 16.8 Z 1 z. bew. 17 Helder 17.0 z 0 z. bew. 16 Ylissingen. 17.4 w 6 regen 15 Maastricht. 14.7 zw 3 regen 13 12.2 ozo 1 betr. 15 Yalentia Hamburg 13.4 zzo 2 regen l 15 Swinemunde. U.9 WNW 1 regen 17 Leipzig 12.6 zw 2 regen - 16 CarlBruhe 11.6 zw 8 betr. - 16 Grienez 13.4 WNW 8 bew. - 14 8.8 wzw 8 z. bew. - 15 St Mathieu 4.5 NNW 4 betr. - 15 Biarritz 1.7 NW 4 regen - 19 Perpignan 2.1 NO 5 bew. - 20 Ohristiaansund 141 ZZO 3 1. bew. - 19 Stockholm. 7.2 w 2 betr. - 19 Koppenhagen 10.0 NNW 2 betr. - 17 Portsmouth Yarmouth. 9 Augustus des morgens te 8 uren. Delfzijl. Groningen. Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt 8hielde. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. OarlsruLe Grianez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansnnd Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth 5.9 NW 3 z. bew. - 17 5.4 NW 2 betr. 17 3.9 WNW 3 bew. 16 1.7 W 2 1. bew. 17 3.1 WZW 2 betr. 15 7.C NNW 4 betr. 15 0.0 WNW 4 1. bew. 14 -j- 1.3 O 2 bew. 16 8.4 NNW 4 regen 14 8.7 Z 3 betr. 16 8.2 ZW 3 betr. 14 2.6 zw 2 betr. 13 0.6 WNW 2 z. bew. - 15 1.0 ZW 1 betr. - 13 1.1 w 2 regen - 16 1-1 zw 2 bew. - 18 18 NNO 4 bew. - 19 4.8 wzw 1 z. bew. - 14 4.1 OZO 4 betr. - 19 7.3 zo 4 z. bew. - 18 NNW 2 bew. WNW 4 bew. Zondag. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenM. 2.7 V. des namiddags: M. 3.0 G. Barometer te Middelburg, Graanbeurs Oorr.) Maandag. Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: V. 3.9 G. des namiddags: V. 1.3 G. Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Corr. 759 Thermometer, 7 Aug. 'sav.ll u.6 0gr. 8 Aug. 's morg. 8 u. 31 gr. 'smidd. 1 n. 59 gr. 's av. 5 n. 60 gr. 's av. 11 u. 59 gr. 9 Ang. 'smovg. 8 u. 64; gr. 'smidd. 1 u. 68 gr. 's av. 5 n. 66 gr. Parijs. Op de reis van den president der republiek naar Cherbourg heeft de bisschop van Bayeuxeene toespraak tot hem gericht, waarin hij zeide dat de geestelijkheid, in weerwil harer bezorgdheid, vertrouwen stelt in den president Giévyj Dc$e antwoordde dat er geen reden is tot ongerustheid, daar noeh de godsdienst noch de kerk bedreigd worden. (Van 1 tot 8 Augustus 1830.) Middelbcko. OndertrouwdC. de Decker, jm. 23 j. met W. F. Reuse, jd. 22 j. J. Louwerse, wed'. 33 j. met M. Willemse, wed0. 40 j. BevallenM. Bosdijk, geb. Vreke, z. D. C. Adam, geb. Slabbers, z. M. D. Miihlradt, geb. Kools, z. K. Verstraate, geb. Tanker, z. C. S. de Neef, geb. de Wolft, d. A. de Hond, geb. Vervaet z. C. W. Wolf, geb. Pijl, d. (levenl.) OverledenD. Julianus, d. 14 d. W. Engels, wed', van M. Dekker, 77 j. J. Akkerman, d 7 m. M. Krijger, d. 6 m. A. Midavaine, wede. van C. de Jong, 62 j. (Van 31 Juli tot 7 Augustus 1880.) Vlissingen. Bevallen: D. de Nooijer, geb. Schroevers, z. (tweel.) E. J. van der Pijl, geb. Droogendijk, d. M. Stroo, geb. Lauwerae,d. W. J. Step, geb. van Dilst, d. P. J. van den Bosch, geb. de Held, z. E. van Schijndel, geb. Geldof, z. J. H. Gnnther, geb. Hest, z. M. Maes, geb. Ver- meerscb, d. Overleden: K. Thoutenhoofd, wede. van J. J. Born, 44 j. D. J. C. Danekaerts, d. 4 m. II. M. Beckers, d. 3 m. P. de Pagter, d. 8 w. (tweel.) F. G. A. Beijé, d. 9 m. Goes. GehuwdM. Duijvewaardt, jm. 21 j. met C. Polderdijk, jd. 22 j. P. J. van Marion, jm. 29 j. met M. J. Allaart, jd. 30 j. P. J. Ar- noldus, wed', van C. G. de Witte, 35 j. met J. M Willems, jd. 31 j. J. Molhoek, jm. 23 j. met M. P. Goossen, jd. 22 j. Bevallen K. Mulder, geb. de Wijs, d. (levenl.) Overleden: J. Dronkers, man van J.J.Visser, 64 j. A. C. Mulock Houwer, z. 7 m. Zierikzee. GehuwdW. vau Putte, jm. 22 j. met A. Ornée, jd. 29 j. Bevallen: A. van der Welle, geb. van Sluis, d. G. Geluk, geb. van der Weijde, z. W. C.de Jong, geb. van Beek, d. L. Zonruiter, geb. Bijkerk, z. M. J. Viergever, geb. van Sas. z. A. de Zwarte, geb. Heijboer, d. M. L. Tuijiiman, geb. van der Jagt, z. OverledenL. van den Berge, z. 10 m. C. de Jonge, z. 13 d. J. Versteeg, d. 3 m. W. H. Brouwer, man van E. de Rijk, 64 j. L. Bolier, z. 4 m. C. v. d. Klift, d. 3 m. Staten-Generaal. [Registratie- en Zegel-wetsontwerpen. De in druk verschenen voorstellen vormen een onafscheidelijk geheel; het tweede is het aequi- valent voor de leemte, welke het eerste in de schatkist maken zou. Immers het registratie-ontwerp heeft ten doel de grootste bezwaren weg te nemen, verbonden aan de heffing van die rechten welke het meest drukken, doch met een minder wijde strekking dan het voorstel van den minister v. d. Heim van 1877 had, lo. omdat er thans, sedert de succes sie-belasting tot de rechte lijn werd uitgebreid, geen voldoend aequivalent is (en „zonder dat zegt de minister ware de voorgestelde afschaf fing of vermindering onmogelijk"), en 2o. omdat het als wijzigingswet een te diepen greep in de bestaande wetgeving deed. De strekking van het tegenwoordig wets voorstel is iD hoofdzaak lo afschaffing van het zoogenaamde obligatie- recht en van de evenredige rechten van kwijting en décharge 2o afschaffing van de evenredige rechten van veroordeeling tot en vereffening van gelden of geldswaarden, geheven wordende op de expedi- tiën van rechterlijke uitspraken, en van het recht van rangregeling; 3o vervanging van het z. g. recht van overbe- deeling op scheidingen door een gering evenredig recht over de waarde der verdeelde zaken, en 4o vermindering tot op een vierde percent van het recht wegens de overdracht of de ontbinding of vernietiging eener overdracht onder bezwa- renden titel van onroerende zaken, bijaldien binnen het jaar wegens de overdracht dier zaken dit recht reeds is betaald. Tot gedeeltelijke dekking van het door deze maatregelen voor de schatkist te verwachten verlies, wordt bij dit ontwerp een verhooging voorgesteld van: a, de rechten en boeten van registratie, welke niet worden afgeschaft noch verminderd, uitge zonderd alleen do rechten en boeten van 4 ten honderd; en bde rechten en boeten van hypo theek. Hetgeen dan nog aan het noodzakelijk aequivalent ontbreekt, kan nagenoeg geheel ge vonden worden door de voorgedragen wijziging der zegelwet en verhooging der opcenten op nagenoeg alle rechten en boeten van zegel. Beide voordrachten zijn dus van elkaar onafscheidelijk. Ter gedeeltelijke vergoeding aan de schatkist van de mindere opbrengst der registratierechten welke uit de aannemiDg der voorstellen zal voort vloeien, stelt de regeering voor enkele vaste rechten van registratie belangrijk te verhoogen, te weten het recht op lo akten van huwelijksvoorwaarden; 2o akten van oprichting en ontbinding van maatschappijen 3o akten van handiichtiugen 4o akten van plaatsvervanging of nommerver- wisseling voor de nationale militie. Behalve deze vaste rechten kunnen naar het oordeel der regeering ook de overige rechten van registratie eenigszins worden verhoogd, met uit zondering alleen van de rechten wegens overdracht van onroerende zaken onder bezwarenden titel ad 4 percent, en van het recht van 4 percent dat thans wegens huur en verhuur dier zaken in sommige gevallen en wegens overdracht van sommige roerende zaken geheven wordt. Een zoodanige veriiooging van 12 percent van de hoofdsom, dat is met nog minder dan 9 percent van het thans in hoofdsom en opcenten geheven wordende bedrag, komt alleszins gerecht vaardigd, doch tevens voldoende voor. Wat de wijziging van de zegelwet aangaat, het is zegt de regeering noodzakelijk, aan de schatkist een hoogere opbrengst der zegelbe lasting te verschaffen ter gedeeltelijke vergoeding van het verlies, dat zij zou lijden door de voor gestelde wijziging d<r registratie-belasting. Die hoogere rpbrengst mag hoofdzakelijk worden verwacht van maatregelèn, bestemd om de trou were naleving der wet te verzekeren. De regeering stelt mitsdien voor lo om de quitantiën en andere dergelijke eenzijdige stukken, in artikel éen nader omschre ven, aan een vast zegelrecht (5 centen) te onder werpen, dat veel lager is dan het recht, waaraan die stukken thans onderworpen zijn; 2o om het evenredige zegelrecht op het han delspapier te verlagen; 3o. om de bepalingen betrekkelijk de straf, op het ontduiken van laatstgemeld recht gesteld, en die omtrent het gebruik van plakzegels te wijzigen. Eindelijk 4o is een verhoogiDg der opcenten op alle zegelrechten, met uitzondering van die, sub lo. en 2o bedoeld, noodzakelijk om het hier boven vermeid verlies geheel te dekken. Het is de bedoeiing, alleen de z. g. ouderhandsche quitantiën aan het vaste zegelrecht te onderwer pen, en voorts, het uitdrukkelijk ten las.e van den schuldeischer te brengen; de boete wegens ontduiking is bepaald op f 25. Het thans op het handelspapier drukkende zegelrecht, met de" opeenten ten beloope van 7 cent van de f 100, is, naar het oordeel van den minister, te hoog. Daarin behoort dus verlichting te worden aangebracht. Een recht van 5 centen van de f 100 is in het algemeen niet te bezwarend en wordt dan ook gehandhaafd; doch te drukkend is: lo de heffing van 33 opcenten, waardoor het recht met meer dan 1/3 wordt verhoogd en waarvan de afschaffing mitsdien wordt voorgesteld, en 2o voor de stukken van minder dan f 500, bovendien de bepaling der wet van 1843, volgens welke op alle wissels enz. beneden de f 300 vijf tien cent in hoofdsom en voor wissels enz. van meer dan f 300 tot f 500 vijfentwintig cent in hoofdsom voor zegelrecht verschuldigd is. Aan het laatste bezwaar komt het ontwerp te gemoet door die wet in dier voege te wijzigen, dat het geringste evenredig zegel zal bedragen 5 centen en het evenredig handelszegel tot 25 centen met vijf centen zal opklimmen, hetgeen van zelf mede brengt, dat het recht op het handelspapier ver schuldigd, berekend moet wordenin het geval onder lit. a van art. 21, no. 2, der wet van 1843 bedoeld, tot f 500 over ronde sommen van f 100, en in het geval aldaar bedoeld onder litt. btot f 1000 over ronde sommen van f 200. Deze voor wissels enz. beneden f 500 zeer belangrijke ver laging van recht zal, naar de regeeriug vertrouwt, er niet weinig toe medewerken, om aan de zoo algemeene ontduiking van dat recht voor een goed deel een einde te maken en daardoor aan de schatkist kunnen vergoeden de opoffering van de opcenten, waar ran de opbrengst op meer dan f 160.000 's jaars gesteld mag worden. Verder te gaan zou met de eischen der voorzichtigheid niet zijn overeen te brengen. De opbrengst van het zegelrecht op quitantiën raamt de minister op i millioendie van het zegelrecht op handelspapier zal, naar zijn bere kening, 150.000 opbrengen; terwijl de 12 op- opcenten tengevolge een voordeel van f 125.000 (dus te zamen f 775.000) doen verwachten. De rekening wijst van de verschillende afschaf fingen en verminderingen een te verwachten ver lies aan van 1,647.232, waartegenover echter staat van de diverse verhoogingen (regi-tr.-recht) f 811.186 en van het zegelrecht f 775.000, waar uit dus een nadeelig saldo voor de schatkist voort vloeien zou van f 61.046 's jaars. De regeering erkent dat eene algemeene herzie ning van de registratie-wetgeving wenschelijk ware, maar acht daartoe het oogenblik niet gekomen, omdat andere zaken van dringender aard den tijd in beslag nemen. Afschaffing van het obligatie-recht is dringend noodig en behoeft geen verdediging meer; die van het evenredig recht van kwijting zal het grondcre- diet zeer bevorderen. Geheele afschaffing van do mutatierechten laat de schatkist niet toe. Alle vrijstellingen van zegelrecht worden gehand haafd, ook die van bedragen beneden 10 (mits geen deel van een grootere schuld). De boete, tegen ontduiking bedreigd, wenscht de regeering toe te passen op allen (ook endossanten en zij die protest laten opmaken) die tot den omloop van ongezegeld handelspapier medewerken, doch zoodanig dat ieder hunner er op elk oogenblik een plakzegel op mag plaatsen en zoodoende de strafvervolging (ook voor anderen) voorkomen. De overwinning, door de Fransche republikeinen bij de verkiezingen voor de departementale raden behaald, ia, vooral onder de tegenwoordige om standigheden, te midden van den strijd met de jezuieten, te gewichtig geweest om niet lang naderhand hare werking te doen gevoelen. Het verdient vooral aandacht dat er van de 20 rech terlijke ambtenaren, die wegens de Maart-decreten hun ontslag genomen hebben en nu met opzet candidaten waren gesteld, niet éen verkozen is. Bovendien zijn cr nog een twintigtal andere clericale rechters gevallen, terwijl al de 40 repu- blikeinsche ambtenaren der justitie herkozen ziju. Deze uitslag kan een vingerwijzing zijn voor den minister president, die zich nog Bteeds met de hoop vleit dat hij met den paus in eene schik king zal kunnen treden. Hij heelt daartoe zelfs, naar men verzekert, een vertrouwelijken bood schapper naar Rome gezonden, om te verkrijgen dat men de jezuiten aan hun lot overlate, waar tegen de regeering dan beloven zou de andere niet gewettigde geestelijke lichamen met vrede te laten. Wat dergelijke pogingen baten kunnen, heeft het voorbeeld van België den heer De Frey- einet kunnen leeren. Als Rome er voor zich heil in ziet, zullen er zeker wel goede woorden en welwillendo verzekeringen op het Yaticaan te krijgen zijn. Maar in den grond der zaak geeft de paus toch niet toe en met behulp van het jezuïeten-instrument, dat men restrlclio mentalis noemt, is men vrij te beloven wat men wil zonder er een letter van na te komen. Daarentegen hebben de verkiezingen het ministerie overtuigend kunnen doen zien, dat hot toegeven aan clerieaie neigingen een zekere weg ia om ziju popnlari-

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2