N«: 187. 1880. 10 Augustus. 23* Jaargang: Dinsdag Middelburg 9 Augustus. Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Kunstnieuws. "2. het ophat kers zeif, n. Als het ieo dag do als de ade. regel blijven den onder water. )es morgens eten idels met drie of gebed en daarop twee uren onge- iter om koffie te e te doen, waar gaan ze weer te m arbeid eten zij visch en dadels, gedaan op eene oezeer er duikers diep doken. De echter onder zoo Het costuum van iht aan de voeten, een koord om het de vingertoppen aan de scherpe voonlijk devil f iat rs wel eens een e brandende aan- Aanvallen van liker kan telkens, is, er niet meer Het is een zwaar walen tengevolge, i, verlamming en isclit, in de lente es winters waden In de gansche len, doch de beste ussehen 24 en 27 in 55 graden oos- let eiland Sir-bene de kust af. De ar niet atgevischt, rdwestewind van ?scherij achteruit- ooft dat niet. De e kip met de gou- voor een volgend bank komen waar >esters, de zinnig bevatten de beste water gevonden, een witten en zegt wordt deze vijl de zinni van rood, wit en de sedert eeuwen door den grooten leren, wat wellicht t de groote begeer- nemen. Daarvoor ;egenstaande jaar- irels alleen uit de evischt, blijven zij >oge waarde. e Franschman zou geschiedenis gegist reemdeling zijn en hen was en vroeg tongval hoever hij ras; hij ging zitten, len een stuk zwart men het dankbaar in verscheiden uren open gelaat be lch door zijn tegen op haar gemak» reel erger gevonden zijn dan zoolang Toen zij opstonden Zwitser hun voor- lat van zelf sprak, reden om zijn ge- iem ook niet laten lam was. Hij hing zijn stok op en zei toon. vordl vervolgd). crs abrahams CU lIRDELRURGSfM COURANT. Dit blad verschijnt dageljjksj met uitzondering van Zon- en Feestdagen] Prys per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent] Advertentlen: 20 Oent per regel] Geboorte-, Trouw-; Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,60 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte] Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité 0. L. Daübe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Do Arnh. Ct. heeft onze mededeeling omtrent de gedeeltelijke vervanging van het rantsoen jenever door koffie aan boord der oorlogschepen niet juist begrepen. Dit heefl niet plaats gehad bij wijze van proefneming, maar als doorgaande regeling. De zaak heeft zich aldus toegedragen. Voor geruimen tijd, de juiste datum is ons niet bekend, maar meer dan 25 jaren geleden, wilde men het rantsoen jenever tot op de helft verminderen en door koffie vervangen. Alvorens hiertoe over te gaan, werd daarmede de proef genomen en deze droeg zoozeer de goedkeuring der bemanningen weg, dat sedert dien tijd de vervanging regel gebleven is. Later, een jaar ot 14 geleden, is men verder gegaan en heeft men het rantsoen jenever binnen gaats geheel afgeschaft en tussehen de keerkringen andermaal met de helft verminderd. Dit was echter geen verbetering, daar er geen andere verstrekking tegenover stond. Zelfs is het aan eenigen twijfel onderhevig of zulk eene willekeu rige vermindering van de hoeveelheid levensmid delen, waarop de in dienst zijnde schepelingen eenig recht konden doen gelden, zonder aequivalent, met de eischen der billijkheid in overeenstemming was. Het rijk had er echter een niet onbeduidend geldelijk voordeel bij. Wat de doorgaande verstrekking van bier betreft, zou men waarschijnlijk op de moeilijkheid stuiten om dezen drank, in groote hoeveelheden medegenomen, onder de verschillende klimaten welke een oorlogschip te doorloopen heeft, gerui men tijd goed te houden. Ook zou een rantsoen bier, van eenigszins voldoende hoeveelheid en goede kwaliteit, waarschijnlijk duurder komen dan het tegenwoordig buitenslands verstrekt wordende rantsoen van 0.05 N. kan jenever per dag. Vervanging van den jenever, indien zij mogelijk was, door wat anders, zou echter een stap wezen op den goeden weg van bestrijding van het jenever-verbruik, waarop onze regeering zich thans begeven heeft. Het oude begrip dat een matroos „een borrel" toekomt en dat die dienstig voor hem is, heeft, ook aan boord der oorlogschepen, veel van zijn kracht verloren. Menige komman- dant maakt reeds bij voortduring gebruik van de hem toegekende bevoegdheid, om bij slecht weder, nattigheid ot bijzonder vermoeiende werkzaam heden, geen extra-oorlam, maar een extra rantsoen koffie te doen verstrekken. De meesten van het „volk" hebben daar niet slechts vrede mede, maar zijn er zelfs mede ingenomen. Een kom warme koffie is dan ook, voor een verkleumd of ver moeid man, meer waard dan eén slok jenever. De kleine hoeveelheid jenever, die nu dagelijks verstrekt wordt, Is zeker niet in staat om iemand dronken te maken. Maar door den jenever op de lijst der rantsoenen te houden, houdt men den „duivel van Nederland" officieel in eere. De jonge schepelingen, die door hun leeftijd nog geen recht ■op den oorlam hebben, hunkeren reeds jaren te voren naar het tijdstip waarop zij zich mede aan dien nektar zullen mogen laven. Het oogenblik waarop het hun vergund wordt zich met de oudere matrozen bij het oor lams vaatje aan te melden, stempelt hen als 't ware tot een man, tot een „kerel." Dat geeft aan den jenever een zeker prestige, dat niet dienstig kan wezen om zijn rijk in te krimpen. Bovendien bestaat toch altijd de moge lijkheid dat iemand, die op jeugdigen leeftijd aan 11 gebruik van éen glaasje jenever per dag gewend wordt, daaraan den smaak te wijten zal hebben, die hem later tot een voortdurenden dronkaard of bg toeval ongelukkig kan maken. Het ligt op den weg eener regeering, die haar „oorlogsverkla ring" tegen den sterken drank geslingerd heelt, aan dien toestand een einde te maken. Maar nog eens, ook hier dient, uaar onze meening, in bil— xheid de regel betracht te worden dien men in loelastingen volgt„geen afschaffing zonder aequi valent." Men leest het volgende in het Handelsblad: „Bij het internationaal onderwijzers-congres te Brussel, zal Rusland vertegenwoordigd worden #oor den staatsraad A. de Heesen, lid van den raad voor onderwijszaken. Uit Zwitserland komt, namens de regeering, de heer Silvius Chavannes, inspecteur van het onderwijs te Lausanne. „Wij hebben gisteren reeds medegedeeld, dat eenige Nederlandsche afgevaardigden besloten niet aan het congres deel te nemen, omdat het op het programma der onathankelijkheidsfeesten als onderdeel dier feesten voorkomt. Het valt niet te ontkennen, dat voor Nederlanders in het bij zonder eenige moeilijkheid zou kunnen ontstaan, wanneer de Belgen niet den tact hadden de her innering aan vroegere gebeurtenissen te laten rusten. Tot dusver echter heeft men daarover niet te klagen gehad. „In het algemeen zien wij niet in, waarom Nederlanders, gedane zaken daarlatende, niet zich mede zouden kunnen verheugen in den voorspoed en de vrijheid, welke België tegenwoordig geniet. Voor het overige bestaat tussehen dit onderwg- zers-congres en de Belgische nationale feesten zoo gering verband, dat daar wel allerminst aan stoot kan worden verwacht. Wg vertrouwen dus, dat men zich niet door overdreven gevoelens zal laten afschrikken, om gebruik te maken van deze gunstige gelegenheid, om kennis te verzamelen aangaande hetgeen op een zoo belangrijk gebied als dat van het openbaar onderwijs voorvalt in een zoo nauw aan ons verwanten, bevrienden staat." Volgens het Vaderland is het besluit tot invoe ring van de schoolwet met 1 November reeds door Z. M. den koning geteekend. Het Journal Ofliciel bericht, dat de heer Tiby, gevolmachtigd minister van Frankrijk bij ons hof, wegens redenen van gezondheid tijdelijk op-non activiteit is gesteld en dat graaf Lefévre Debe- haine, zaakgelastigde te Munchen, tot gevolmachtigd minister bij ons hof benoemd is. Walsoorden, 7 Augustus. Heden middag omstreeks 12 uren had aan den Hoek van Osse- nisse een treurig ongeval plaats. Een Belgische centreboardgenaamd Monitor en bemand met twee Belgische jongelieden uit den beschaafden stand, wier namen uw verslaggever verzwijgt, opdat dit bericht niet ontgdig ter kennis kome van hun naaste betrekkingeD, raakte op de zandbank, bij een felle bries uit het westen. Binnen weinige oogenblikken stampte het scheepje dermate en raakte het zoo vol water, dat de twee opvarenden het moesten verlaten. De jongste, ongeveer 16 jaren oud, een goed zwemmer, gaf aan zijn vriend, die 20 jaren oud was, de reddingboei, daar deze niet kon zwemmen. De eerste is met veel moeite aan den wal geraakt, na ongeveer 200 meter door stroom en branding gezwommen te hebben. De oudste is meer dan waarschijnlijk verdronken, daar zijn makker hem niet meer heeft gezien. De geredde is te Ossenisse van een broek voorzien en daarna hierheen geloopeu, waar hg door den heer P. A. Adriaansens liefdergk is ontvangen en verzorgd. De vermoedelgk verdronkene woonde te Brus sel en heett nog eene moeder en grootmoeder, aan wie alleen bekend was dat hg in ons land voor zgn pleizier reisde. Arme vrouwen Wijl beide jongelieden onbevaren waren, moet dit ongeval aan jeugdige zorgeloosheid geweten worden. De centreboard kwam van Oostende en was zeilende naar Antwerpen. De minister van justitie heeft aan den brigadier- titulair der rijks veld wacht te 's Heer Arendskerke A. Baan en den veldwachter der gemeente Vrou wepolder A. Verhage zijn bijzondere tevredenheid te kenneu doen geven, wegens den g ver door hen betoond bij de opsporing van de daders van brandstichtingen in die gemeente. Dbl Utrecht, 7 Augustus. Door den heer E Lebecque, nijverheids-ondernemer te Brnssel, is concessie aangevraagd tot het leggen van een tramweg dóór de stad Utrecht en wel van het station van den Rijnspoorweg naar dat van den Oosterspoor weg en van de Tolsteeg-barrière tot aan de Weerd- barrière. Naar wg vernemen worden er onderhandelingen gevoer d en zgn deze reeds een goed eind gevorderd, om eene Zeeuwsche tramweg-maatschappij op te richten, wier doel zal zgn in deze provincie verschillende lijnen aan te leggen. In de week van 1 tot en met 7 Augustus zijn in de gemeenten Rosendaal en Nispen aangegeven als aangetast door pokken 5 personen en over leden aan die ziekte 2 personen. In de eerste heltt der maand November a. zal te 's Gravenhage een examen worden gebonden voor de betrekking van landmeter van het ka daster. Voor nadere inlichtingen verwgzen wg naar de Staats-courant. Met den 1 October a. zal bg het departement van oorlog, na vergelijkend examen, éen tweede klerk worden aangesteld op eene jaarwedde van ƒ400. De over te leggen stukken en de vereischte kundigheden worden in de St.-C't vermeld. De Arnh. Ct. heeft eene grappige opmerking gemaakt, die echter het gebrek heeft van onjuist te zijn. Zg vermeldde namelijk dat onder de bezoekers van het Belgisch letterkundig congres, te honden bij gelegenheid der nationale feesten, onder andere letterkundigen van alle volken ook vermeld werd. Charles Dickens. Men begrgpt hoe daarvan door de Arnhemsche gebruik gemaakt werd om ook de geesten van Walter Scott, van Byron, van Shakespeare, van Vondel en Maerlandt te Brussel te doen verschijnen. Hieruit blijkt, zegt het Handelsbladdat het zijn schaduwzijde heeft de zoon van een groot man te zgn. Aan den oudsten zoon van Dickens, die ook den eernaam zijns vaders draagt, redacteur is van Household words en een zeer verdienstelgk letterkundige, wordt niet eens gedacht. In het vorige jaar werd door een inwoner van Rotterdam, tijdens hij zich voor zaken op reis naar Engeland bevond, een notitieboekje verloren, be vattende stukken en aanteekeningen die voor hem van veel belang waren. Uit een dezer dagen door hem vanwege de stoom vaartmaatschappij Zeeland ontvangen schrijven blijkt, dat dit notitieboekje a/b van het stoomschip Stad Vlissingentoebehoorende aan die maatschap- pg, verloren werd en door de goede zorgen der directie bewaard is gebleven, waarna langs een omweg de naam en het adres van den eigenaar opgespoord en het gevondene te zijner beschikking werd gesteld. Voorzeker komt aan genoemde directie de lof toe, dat zij in dezen eene nauwgezetheid en voor komendheid aan den dag heett gelegd, welke door ieder die wel eens gereisd heett op hoogen prijs wordt gesteld. rm.) Er schgneu in den laatsten tgd in Duitschland weder ongeoorloofde handelingen te zijn ontdekt om vreemdelingen voor het Ned.-Ind. leger aan te werven. Althans de politie in de Duitsche grenspro vinciën is aangeschreven toezicht uit te oefenen om tegen die praktijken te waken. Overigens zal de Duitsche regeering te dezer zake nader in overleg treden met de Nederlandsche en Belgische gou vernementen, om voorgoed een einde te maken aan de bedriegerijen, waardoor men arme lieden tot den Indischen dienst tracht over te halen. Dr. Tanner's hongerproef. Dr. Tanner heeft zijne veertigdaagsche vasten Zaterdag middag te 5 uren volbracht. Zijn toe stand in de laatBte dagen moet ellendig geweest zgn. Onder voortdurend braken, met behulp van voet- cn dampbaden, bracht hij de uren, gedu rende welke hij niet sliep, door. Zgn wilskracht bleet echter onverzwakt, en daar hij, wat niet onbegrijpelijk is, zeer slecht gehumeurd was, hadden zijne oppassers en bewakers vrg wat van hem te lgden. Over de waarde van zgn bedrgf voor de we tenschap der physiologie luiden de gevoelens der geneeskundigen vrij algemeen ongunstig. Echter verdient het de aandacht dat volgens Daily hews, dr. William A. Hammond, gewezen surgeon gene ral te New-York, die aanvankelijk niet aan de oprechtheid der proef had willen gelooven, ten laatste zich overtuigd verklaard heeft dat Tanner zich van alle voedsel onthouden heeft, behalve water, en dat zijne wachters te goeder trouw zgn geweest. Hij blijft niettemin volhouden dat het toezicht niet volkomen voldoende was, zoodat de uitkomsten voor de wetenschap niet van groot belang zijn, daar de geneeskundige waarnemingen gedurende de vasten niet nauwkeurig genoeg zgn geweest. Dr. Hammond is echter van meening dat er uit de opgedane ervaring genoeg te leeren is, om tot eene wijziging der geneeskundige the orieën betreftende de werkiüg van 't gemis van voedsel op het menschelijk lichaam te moeten leiden. Drie andere geneesheeren, dr. Sims, dr. Clark en dr. Hamilton, behoorende tot de be roemdste Amerikaansche specialiteiten op dit gebied, verklaren zich overtuigd dat de proef volkomen te goeder trouw door Tanner is af gelegd. Met deze verklaringen vóór ons lgkt het ons gemakkelijk, doch niet volkomen rechtvaardig, de proefneming van Tanner als een „misselgk experiment" voor volkomen waardeloos en eene doellooze uittarting van den dood te verklaren. De man heeft in ieder geval niemand kwaad ge daan dan zichzelf en het „misselijke" in zgn „experiment" had men voor een goed deel kunnen voorkomen, door het niet naar alle windstreken nit te bazuinen. Zooveel is zeker, dat eene proei met eene zoo langdurige onthouding van voedsel, tot dusverre niet onder zoodanig wetenschappelijk toezicht had plaats gehad als hier het geval is geweest. Er waren legenden en verhalen van voedsel-onthouding, uit godsdienstige dweepzucht, uit wanhopige liefde, om aan eene straf te ontko men enz. bij menigte in omloopmaar geen daar van was volbracht onder de openbaarheid en het toezicht, waarvan Tanner's zelf aanvaarde mar teling onderworpen is geweest. Aan de wetenschap is het nu om, en niet in een oogenblik, maar na overweging van al hetgeen waargenomen en voorgevallen iste beslissen in hoeverre zijn daad werkelijk voor de physiologie van beteekenis kan zgn. Omtrent Tanner's vroeger leven verneemt men dat hij in Engeland geboren, maar ais jongen naar Amerika verhuisd is, waar hg bij een wagenmaker in de leer kwam. Tengevolge van zijn huwelijk werd hij deelgenoot in een groentennering, hield zich later met zgne vrouw met geneeskundige studiën bezig en zette eene inrichting voor electri-thermale baden op. Een jaar ot wat geleden is hij van zijne vrouw gescheiden, omdat hij toen reeds van gevoelen was dat veel eten voor een mensch niet noodig is en zijne wederhelft dat waarschgnlijk een zeer ongeschikte theorie vond om „den schoor steen te doen rooken." Van dien tijd af is hg met ernst aan zijne hongerproeven begonnen. Hoe hij aan zijn doctorstitel komt, is ons niet bekend. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arr. Assen, ter standplaats de gemeente Zuidwolde, S. A. Bakker, candidaat-notaris te Den Ham. ïhlitie. Op verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter van den militieraad in Overijssel| aan mr. S. J. baron van Pallandt. De Sl.-Ct bevat een verslag omtrent het examenj afgelegd door de 2e lnitenants der artillerie en genie, gedetacheerd bij de applicatieschool en de le afdeeling der krijgsschool, en het eind examen, afgelegd door de kadetten van het 4e studiejaar der Kon. Mil. Academie. De dir. oft. van gezondh. 2e kl. H. C. Steen bergen, geplaatst hij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt op nonactiviteit gesteld. Op een der zolders en in een der gangen van het provinciaal gouvernementsgebouw te Groningen hingen tot voor korten tijd twee vergeten schilde rijen. Zoowel de planken, waaruit deze stnkken bestonden, als de lijsten waarin zij gevat waren, vielen uit elkaar; de verf brokkelde at, en een dikke stoflaag bedekte het geheel. Met moeite kon men bij een aandachtige beschouwing ontwaren

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1