BUITEN; Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstnieuws Landbouw. Koloniën. Weerkundige waarnemingen, Staten-Generaal. Algemeen 0 zullen aanbrengen. Het leger van don Carlos was geen goede school voor productieven arbeid en diligences om te plunderen zijn er op Likiliki nog niet. Vervolg Binnenland zie het Bijvoegsel.) belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Beverwijk c. a. D. Toewater, thans ontvanger te St. Maartensdijk e. a. poldeebestdben. Benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Jacobpolder, AL Slabbekoorn; tot dijkgraaf van den Wilhelminapolder, 6. J. van den Bosch; van den Koudenpolder, J. van Wijck; van den Nieuwen Passagenlepolder, P. I. Janssen». Het 7e zuider zendingsfeest werd eergisteren op Den Honisberg onder Oisterwijk gevierd. Het feest, door prachtig weder begunstigd, werd door duizenden, van heinde en verre toegestroomd, bijgewoond, en liep in de beste orde af. Tot leden der synodale commissie van do N. H. kerk zijn benoemd H. Steenberg, pred. te Amsterdam en mr. W. B. S. Boeles, oud-ouder ling te Leeuwarden. Van laatstgenoemde werd het bericht ontvangen dat hij, wegens overwe gende redenen, die betrekking niet kon aanvaar den. In zijne plaats is alsnu benoemd mr. J. C. Bergsma, oud-ouderling te Leeuwarden. Omtrent het tweede gedeelte van een voorstel van den heer Seghers (nl. dat de synode den wensch uitspreke, dat het prov. kerkb. van Gel derland alsnog besluiten moge aan den ondrage- lijken toestand te Dordt een einde te maken door opheffing der schorsing) heeit de synode in hare vergadering van gisteren met 15 tegen 6 stemmen de navolgende motie van den heer Roodhuyzen aangenomen „De synode der Ned. herv. kerk, volkomen ge zind tot alles wat godsdienst, vrijheid en orde in die kerk kan bevorderenvan oordeel, dat alleen goede uitslag te wachten is van maatregelen, waardoor ieder van hare leden evenzeer gehand haafd wordt in zijne rechten, en in staat gesteld wordt tot vervulling van zijne plichten; acht slechts van de toepassing dezer beginselen op heffing van den onhoudbaren toestand der Dordt- sche gemeente mogelijk, en daarom ook het tweede gedeelte van het voorstel van den heer S.eghers onaannemelijk." Op nonactiviteit gesteld, op zijne aanvrage en in afwachting van nadere beschikking, de le luit. J. L. Vogel, laatstelijk van de Ille afd. vest. art. Eervol onthevenvan de waarneming der functiën van directeur der mil. verkenningen, onder dankbetuiging voor de daarin door hem bewezen diensten, de kapt. F. C. P, Donnadieu, van den generalcn staf; van zijne detacheering bij laatstgenoemden staf, de lsten luit. F. van Hasselt, van het 2de reg. veld-art. Benoemdtot directenr der milit. verkenningen, de kol. J. C. C. den Beer Poortugael, van den gen. staf; tot instructeur bij den wetenechappelij- ken cursus van het instructièbataljon, de 2de luit. D. Aitton, van het 8ste reg. infant., bij dit korps overgeplaatst, en L. A. H. Anemaet, van hot 6e reg. infant. Werkzaam gesteld bij de Kon. Milit. Academie de ritmeester J. A Ort, instructeur bij het 4de reg. huz. die in verband daarmede ia overgeplaatst bij den staf der cavalerie. Bij koninklijk besluit is het beheer en toe zicht over de militaire zieken-inrichtingen opge dragen aan de oudste officieren van gezondheid, bij die inrichtingen aanwezig, onder de bevelen van den inspecteur van den geneeskundigen dienst. De contiöle over en de verificatie van de gel delijke en materiëele verantwoordingen dermilitaire zieken-inrichtingen blijft opgedragen aan het per soneel van de militaire intendance. De directeur van deu Franschen schouwburg te s Hage heeft de brieiwisseling openbaar gemaakt, gevoerd tusschen hem en den tenorzanger Lhérie. De directeur mocht na 't voorgevallene op den sluitingsavond van 't afgeloopen seizoen, toen Lhérie de verbintenis verbrak, er niet in slagen een plaatsvervanger te vinden en gevoelde zich dus gedrongen een toenadering tot stand te brengen. Van de zijde van den heer Lhérie ondervond de directeur niet de minste tegenkan ting. De heer L. wist (schrijft de directeur) dat het ongelijk geheel aan zijne zijde was. In den briet aan Lhérie vraagt de directeur hem dan ook rondweg„wilt gij nogmaals, zonder omwegen nw ongelijk tegenover 't Haagsche publiek er kennen en verschooning vragen Lhérie's ant woord is een volledige schuldbekentenis, gepaard aan een oprecht verlangen om terug te komen in Den Haag, dat alleen getemperd wordt door de vrees, dat men hem zijn handeling niet zal willen vergeven. De directeur heeft zich echter door die vrees niet laten weerhouden, maar Lhérie opnieuw aan het gezelschap verbonden. De meekrap en de garancine in 1879. Sehouwen-Duivelani, 5 Augustus. Aan het verslag der kamer van koophandel en fabrieken te Zierikzee, over 1879, is het volgende ontleend. Van de 29 meestoven, die Schouwen-Duiveland nog telt, werkten er gedurende 1879/80 slechts twaalf. De gezamenlijke hoeveelheid in deze sto ven gereed beloopt: hard goed 67,047 kilo's, racijn 37,949 k., muilen 24,885 k., overstampte muilen 2,509 k., overstampte racijn 8,404 k. Gedurende 187374 verwerkten deze stoven: hard goed 1,894,481 kilo's, racijn 166,981 k., muilen 404,960 k., overstampte muilen 119,591 k., overstampte racijn 115,241 k. Niettemin was de meekraphandel in 1879 over het geheel levendig. Wel was er bij den aan vang van het jaar slechts een hoogst onbeduidend overschot van de kleine nieuwe teelt aanwezig, doch sedert het overmalen van oude meekrap een nieuwe industrie is geworden, heeft deze handel een ander aanzien gekregen. Vroeger kende men alleen uitvoer; nu bader voortdurend, en somwijlen op uitgebreide schaal, invoer plaats, voornamelijk van oud goed, bestemd ter over- maling. Te Zierikzee werden 295,000 kilo's meekrap in- en 910,000 kilo's uitgevoerd. De uitvoer was in het begin van 1879 niet zeer groot, en de prijzenf 16 a 18 voor nieuwe onberoofde en f 14 a f 15 voor overge malen onberoofde, gingen in de eerste maanden zelfs iets achteruit. De oude teelten brachten lagere prijzen op, naarmate dat ze beschadigd waren. Eerst iu den zomer kwam er leven in den uitvoer. Het gebruik trad als nemer op en het stijgen der prijzen hield tred met het verminderen van den voorraad goede meekrap. Toen de nieuwe teelt voor SchouwenDuive- land op 100 a 150 vaten gerekend ter markt kwam, was voor nieuwe racijn spoedig f 18 a f 20 te bedingenpuike blanke onberoofde steeg zelfs tot f 25. Ook steeg do overgemalen onbe roofde tot f 20 a f 22. Voor deze sommen hadden het gansche najaar aanzienlijke omzettingen plaatsj totdat de vroeg ingevallen vorst het vervoer afbrak en den handel deed ophouden. Op het einde vau het jaar was de aanwezige voorraad nieuw goed onbeduidend, de overge malen hoeveelheid nogal beduidend. Deze ging meestal van de landbouwers naar de indnstriëelen, die in 't algemeen niet sterk als verkoopers optreden, 1879 heeit bewezen dat de meekrap voor som mige doeleinden, bijzonder voor de wol ververij i gewenscht en, op kleine schaal verbouwd, een bestaanbaar artikel blijft. De garaucinehandel toonde hier weinig leven. Dit kan niet worden toegeschreven aan het ophou den van het gebruik. Amerika trok het geheele jaar door zijn benoodigde garaucine uit Frankrijk. De Frausche prijzen zijn echter zoo wanhopig laag dat aan geen mededinging te denken valt. De laatste berichten wijzen evenwel een merkbare verhooging der meekrapprijzen in het zuiden van Frankrijk aan. Stijging der garancine kan daarvan het gevolg zijn, en de garaucinehandel ook hier weer mogelijk worden. Om den krachtigen invloed, dien de Frausche markt op de Nederlandsche oefent, voegt de kamer bij baar verslag een staat van den in- en uitvoer van meekrap en garancine te Marseille van 1867—1878, haar verstrekt door den Nederland- schen consul en den heer D. Otto de A. Giraud aldaar. De cijfers van laatstgenoemd jaar, die wij alleen hier vermelden, waren Invoer: meekrap (racine)763,260 kilo's (gemalen)374,086 garancine358,318 Uitvoer: meekrap (racine) 8,570 kilo's (gemalen) 1,375,702 garancine396,893 In 1879 werden te Marseille ingevoerd 2262 balen Napelsche racine en vandaar uitgevoerd 1518 vaten garancine en 562 vaten meekrap. Zeker genoeg om het geloof aan beider toe komst te behouden. De commissie voor de vee- en zuivelten. toonstelling te Londen heeft als leden van haar bureau hier te lande benoemd de heeren Jong- kindt Goninck, Van der Oudermeulen, Broekema en Van Hasselt respectievelijk tot voorzitter ondervoorzitter, secretaris en penningmeester. Tot nogtoe zijn toezeggingen van inzendingen ontvangenvoor vee 44, voor boter 28, voor kaas 38, terwijl de gelegenheid tot opgave nog tot den 15en e. k. open blijft. De minister heeit zich bereid verklaard f 5000 als subsidie voor te dragen. Een geschikt quarantaine-station is te Londen reeds gevonden en daaromtrent een contract ge sloten met de Thameshaven-Contpany. Hot denkbeeld, om een Edammer kaasmakerij in werking voor te stellen op de tentoonstelling, is definitief aangenomen. Naar hetgeen De Telegraaf Verneemt aangaande het inschrijven voor bijdragen tot het huldeblijk aan generaal V. d. Heijden, schijnt men in Indie vrij stellig besloten te zijn om niet met Neder land mede te gaanook de ambtenaren en de officieren onthouden zich. De hoofdinspecteur D. Pies heeft aan de Indische regeering ingediend en op haar last aan de residenten in de koffie-produceerende gewesten toegezonden en gepubliceerd eene nota, waarin hij de volgende voorschriften geeft 1. de door de bladziekte aangetaste koffie-tuinen buiten den omtrek der takken met den patjol omwerken tot een halven voet diepte, zonder de kluiten fijn te maken 2. om de twee rijen koffieboomen geulen of gooten graven van 11 voet diepte, en den uitge graven grond gelijkmatig over het terrein uit spreiden. 3. waar mogelijk, eiken boom een kubiek voet stalmest toedienen, en die op éen voet van den stam uitwerpen en met wat aarde bedekken. De Telegraaf schrijft, dat deze arbeid voor elke tien boomen éen dagdienst vordert. Van de Javaansche bevolking, bij do koffie cultuur ingedeeld, zullen daartoe alzoo minstens 50, waarschijnlijk zelfs 100 millioen dagdiensten gevorderd worden. De proef, of de theorie van den hoofd-inspec- teur op goede grondslagen berust, zal derhalve, eiken dagdienst op 40 cent gerekend, 20 a 40 millioen gulden kosten. Een rijtuig met „spelerijders" viel heden mor gen op den Dam alhier door het breken van de as omver, gelukkig zonder dat een der daarin aan wezigen kwetsuren bekwam. De proviand werd eenigszins beschadigd en de reis spoedig weder met een ander rijtuig voortgezet. De Fransche beeldhouder Lemaire is gestor ven, tot wiens werken o. a. ook het groote fron ton van de Madeleine-kerk te Parijs behoort. Te Kampen is, na de afschaffing der kermis, eene vereeniging opgericht onder de spreuk Alge meen Genoegenwaarvan ieder, zonder ballotage, tegen betaling eener bijdrage van f 1 lid kan worden. Zij telt ongeveer 500 leden en stelt z ich ten doel het geven van volksfeesten, zoo des winters als in den zomer. Het eerste dier feesten, een bloemententoonstelling, voorafgegaan door een optocht, heeft thans plaats gehad. Het in de wereld gezonden bericht, als zou een der wagens voor den optocht grooter geweest zijn dan de poort der werkplaats waar hij gebouwd was, blijkt onjuist te zijn geweest. De optocht liep geregeld af. Duizenden waren er om en bij, en het volk gaf algemeen blijken van ingenomenheid, terwijl Neerlands driekleur van openbare en particuliere gebouwen wapperde. De leden hadden met éene dame vrijen toegang tot de tentoonstelling. Volgens aller getuigenis werd zij, hoewel op kleine schaal, met genoegen bezichtigd. Verder was de toegang voor niet-leden en vreemdelingen open a 25 cent per persoon, den laatsten dag voor 10 cent. De weezen zijn Za terdag kosteloos toegelaten, en voor rekening der vereeniging onthaald, 's Avonds gaf Pfiiiging's operetten-gezelschap in de exercitie-loods, waar een goed tooneel was opgeslagen, voorstellingen tegen een entrée van 50 en 25 cent per persoon. 's Morgens gaf het stedelijk muziekkorps van 2 tot 4 uren matinee musicaleMaandag avond waren het terrein en de zalen verlicht, terwijl het grootste gedeelte van de tentoonstelling ook voor het publiek zichtbaar bleef, en Donderdag avond was het voor de leden vauxhal en bal. Alles liep in de beste orde af; bij Pflüging was het stampvol, evenals op het terrein der tentoonstelling, waar men zoowel den fabrikant met zijne familie, als zijne arbeiders met de hunne ontmoette. Ieder droeg het zijne bij om den laatsten avond zoo vroolijk mogelijk te maken, waartoe ook medewerkte de Kamper liedertafel Euterye. De wafel-en poffertjeskramen, benevens de draaimolen, hadden evenzeer een druk bezoek. De koffiehuizen mochten 's avonds tot 12 uren open blijven, de kroegen sloten op den gewonen tijd. De burgemeester, met het streven der vereeniging ingenomen, schonk haar dan ook zijne krachtige medewerking, en vierde met zijne burgers mede feest. Alles is goed afgeloopen. Het i3 en blijft eene gewichtige quaestie volksfeesten in het leven te roepee, die met recht dien naam verdienen feesten, waarmede men niet tot het volk afdaalt, maar dit tot zich opbeurt, en die tegelijkertijd iu den smaak van het volk vallen. In Kampen heeft men, op gevaar af van ander maal eene streek te begaan, hiertoe eene poging gewaagd. Mogen vele zustersteden zich niet laten afschrikken hetzelfde te doen, dan zal het belang rijke vraagstuk, zooeven genoemd, meer en meer tot oplossing komen. NR. Ct.) Door Z. K. Et. prins Frederik is eene gift van f 200 geschonken voor het öarphati-gedenk- teeken te Amsterdam. In afwachting van nadere berichten putten de Engelsche bladen uit vroegere reisbeschrijvin gen eenige bijzonderheden aangaande Kushk-i- Nakhud. Arthur Conolly, die in 1828 te paard uit Turkije naar Engelach Indië reed, spreekt van de plaats als eene zijner rustplaatsen. Darcy Todd plaatst de stad, welke hij bezocht op zijne terugreis van het beleg van Herat in 1838, op 40 (Eng.) mijlen of twee dagreizen van Kandahar. „Er is rijke landbouw en een aantal mooie bosschen en tuinen in de buurt, zegt hij, en overvloed van water. Twee mijlen ten westen der stad vindt men de bouwvallen van een oud fort, Killa-i-Nadir, dat in zijn tijd eene sterke plaats moet geweest zijn." In het volgende jaar bezocht Todd de plaats weerS Van den weg tusschen Kushk-i-Nakhud en de Argandab, waar langs nu de vlucht plaats had, schrijft hij„De weg ligt over eene harde vlakte, waarover eene brigade zich in slagorde zou kunnen bewegen. Bijna evenwijdig met den weg loopt de eerste veertien mijlen een kanaal, waarin overvloedig water is. Op de laatste helft van den weg vindt meu geen water." In Moldavië en Gallicië vallen zware regens die reeds overstroomingen hebben veroorzaakt! Een aantal steden en dorpen staan onder water, en te Hruschau is eene spoorwegbrug weggeslagen. De oogst staat in Egypte uitstekend, vooral de katoen. De Nijl belooft zijn vruchtbaar makend werk weer even goed te zullen doen als het vorige jaar, en de landerijen sty gen in waarde. Een telegram van Donderdag meldt dat dr. Tanner den nacht slecht had geslapen, zeer prikkelbaar was en afgemat door aanhoudende misselijkheid en braken. Hij klaagde over koude in handen en voeten, waartegen zijn gansche lichaam krachtig werd gewreven. Woensdag avond nam hij een alcoholisch dampbad en Don derdag morgen een voetbad met mostaard. Hy werd toen ook ingewreven met most aard water. Meestal ligt hij in eene hellende richting. Zijne temperatuur was Donderdag avond om half twaalf 36.86, zijne ademhaling 13 en de pols 82. Zooals wij reeds vroeger meldden, is heden middag de roekelooze proef geëindigd. Een bericht omtrent den oogst in de zuid oostelijke graalschappen van Engeland luidt Tarwe, een middelmatige oogst van goede quali- teit; gerst uitstekend; haver dun; het hooi is kort, maar klaver en wortel vrucht en groeien welig. De laatste onweclers hebben schade gedaan, maar over het algemeen is deze oogst de beste sedert 1874. Er zijn een aantal hoeven te pach ten, en de landbouw zucht onder gebrek aan kapitaal. Te Baden-Baden is deze week dealgemeene vergadering geopend van de vereeniging van de vereeniging van Duitsche spoorwegbesturen. Deze vereeniging telt 106 maatschappijen onder hare leden, 58 Duitsche, 38 OostenrykschHongaarsche 4 Belgische, 4 Nederlandsche, éene Russische en é?ne Rumenische. De agenda der vergadering telt 30 punten van algemeen belang ter bespreking. 7 Augustus des morgens te 8 uren. kamen Ba- Wind Toe- Tem dee rom. Btand pera plaatsen. afwijk. richt. kracht lacht. tuur. Delfzijl 11.3 stil 0 betr. 4- 18 Groningen. 11.2 wzw 1 regen 18 Helder 11.7 zw 1 betr. 18 Vlissingen. 9.9 w 3 z. bew. 19 Maastricht. 9.4 wzw 1 betr. 17 Sylt 8.8 ozo 3 z. bew. 18 10.4 w 8 helder 16 Valentia. 15.2 wzw 6 betr. 16 Hamburg 11.8 w 1 betr. 18 Swinemunde. 9.9 zw 1 helder - 20 Leipzig 12.0 wzw 2 betr. 18 Carlsruhe 10.7 zw 3 regen 16 Grisnez 8.4 WNW 4 bew. -- 15 Parijs 6.6 w 3 z. bew. -- 15 St Mathieu 6.4 wzw 4 regen -- 16 Biarritz 1.7 NW 4 regen -- 18 Perpignan bew. Cbristiaansund 5.4 O 2 -1- 18 Stockholm. 6.6 o 4 betr. T 18 Koppenhagen 7.7 NW 2 betr. 4-16 Portsmouth w 2 bew. Yarmonth WNW 3 bew. Grootste verschil in Nederland 'aochtends 8 uren: M. 2.3 V. dea namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeura: (Corr. Thermometer. 6 Ang. 'sav.ll u.65 gr. 7 Aug. 's morg. 8 u. 67 gr. 'a midd. 1 u. 72 gr. 'aav. 5 n. 69 gr. In het voorloopig verslagbetreffende de wijziging in de hooger onderwijs-wet (college-gelden)maakten sommige leden der tweede kamer bezwaar tegen wijziging nu reeds van de wet, terwijl andere ook herziening ten aanzien b. v. van de propaedeusis wensc'nten. Verscheiden leden verklaarden tevens bedrogen te zijn in hun verwachting omtrent de werking der wet van 1876, welke den toestand van het universitair onderwijs deed achteruitgaan. Dat een belangrijk deel der studenten de colle- gegelden geheel of ten deele ontdnikt, werd er- j kend. Dat het nieuwe stelsel ongunstig werkt op den ijver der hoogleeraren, werd door anderen beweerd. Vele leden wilden dan ook terug tot het stelsel van 1815tegen welke omverwerping van het beginsel der wet v: echter een aantal andere led( Een deel der leden achttf drage van f 200 te hoog Kappeyne, f 120 voldoende algemeen goedgekeurd het maximum, opdat niet lang langere studie. Verschil lei ontwikkeld, om de studie en toch ontduiking te voorl moette echter met name i maar eenmaal bezoeken vi betaling; behalve verkeerd, onuitvoerbaar, mede omdal die de overtreding zou const Het laatste nommer dei bevat eene memorie over de fiiche politiek, die, naar d nemende tijdschrift zegt, volg prins Gortschakoff is samen Alexander en de overwegin Het hoofdbelang van Rusl in dat stuk, is rust. Europeesche aangelegenhede derd leven leiden en door den nationalen geest onze i nen en krachten tot haar re politiek moet conservatief e Pruisen aangaat moeten wij aan innerlijke vastheid za wensch behoeft er ons niet de wapens te grijpen als wordt aan den Rijn. Prui voortgekomen, is eerzuchtig het daarin te sterken hel zijne veroveringen tegen t rechtstreeksch gevaar voor c Oostenrijk bestaat moeten rustig blijven zal. De v< aan onze grenzen eene ver loosheid doen ontstaan, gevaarlijk zou kunnen wo Oostenrijk8chen staat onde bewegingen werken terug aanstonds weerklank vindei veranderen, doch deze over het oogenblik eene toenad< rijk en ons teweeg gebrack is er veel veranderd sed overleveringen van den tijfi rina. Toen bedreigde Tu Christenen met geheole v< wij ze beschermen. Thans ging onmogelijk, wijl onz duldt en wijl de Turken meer voor zijn. Alles wij groeiend overwicht van 1 boven het Turkscke. Da meer van tijd, en daaroi haren natuurlijken gang veel te haasten. Het geva£ in het Oosten dreigt voor 1 de Turken maar van de s schen die Christenen zelveJ dienstige belijdenis Lebbe vijandelijk tegenover elk; onze verhouding met Fran lottige sluier. De Franse voortdurende behoefte aai dige veranderingen boule Russische volk in de eerste aan rust. Met Frankrijk z kunnen verstaan, als wij j len Europa het onderst dan zal dat op onze kostei tiek van Engeland tegen doch we mogen ons daa gevaarlijkste voor ons zoi Engeland en Frankrijk zijn, zijn op beider belangen, di» strijd zijn, maar op de ver naire beginselen. Het ma beide staten zou ganscli I kelijk maken. Wij hebbc dat Engeland terugkeerea tieve stelsel waaraan hetj streven moet zyn Engeland den te houden. Eene vergelijking van I de feiten der laatste jaren Ruslands behoefte aan rus men de hand gehouden werd geacht. Doch vooi behoefte welke Rnsland gt in gansch Europa. Toch vatieve regeering van Eüg niet medegevallen zijn. Di De hoofdzaak is dat iet invloed van Rusland in Iv de vrijzinnige beginselen, riüg uit den aard der zaak, lang moet blijven. Daar in Europa en men houde in de zelf gewenschte rust dige grenzen. Het stuk w dorren inhoud konden wee slot geene verandering in tiek, dan nadat „Ruslanc

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2