1880. N». 185. It I2Se Jaargang! mgustus. Zaterdag 7 Augustus. Het Atelier du Lys, MOLENWATER. ddeiburg. TUS 1880, MATINEE, stus 1880, Pickaneser, OOSTHOUT. ienst HELDE. k 2 uren op Benoemingen en besluiten. Onderwijs. opgeleid te worden bij bovengenoemde me dant verstrekt. voorstellingen. KltJIIS door het :hen Stads-Sehouw- us 18SO, DE DRONKAARD, bedrijven. Gevolgd lijspelinéén bedrijf. ACHT UUR. en, ïpelmeester de heer kinderen boneden roep onder Directie lam, Sntrée f 0.60. M ROTTERDAM. Augustus. N KOTTEBDAM: ig. 6'morg.lO,u. 10,-, 1 9 10 sd.ll rd.12 te 13 1. 14 L 11,30, 11,30, 11,30, 11,30, 11,30, 11,30, 16 midd. 1, agl7 1,— sd.18 rd.19 'smorg. 9, V. u. M. 3.45 en 5.45. 4.15 6.15. G, WOENSDAG en ATERDAG. 7.30 nam. 4.— 3— i, 4.30 130 midd. 12. 5.30 nam. 12.30 or dien dag. 10.25 10.35 6.60 6.5 7.50 8.45 9.10 10.18 10.41 10.60 11 55 2.5 6.85 40 1.45 6.10 50 3.15 7.3 O 40 3.55 8.1& 3 4.13 8.35 20 4.30 8.5U MIDDELBURGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelyksj met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Pr\js per 3/m. franoo 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad verten tien: 20 Oent per regel! Geboorte-; Trouw-; Doodberichten enz,: van 1—7 regels 7 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg, 6 Augustus. De St. Ct. bevat de wet tot wijziging van het vijfde hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1880, aanwijzende de sommen, benoo- digd voor de invoering der wet op het lager onderwijs. Uit Antwerpen wordt ons gemeld dat de sleep boot Assistant thans uit de diepte is opgehaald en aldaar is binnengebracht. Men zal zich herin neren dat gemelde sleepboot, te huis behoorende te Ter Neuzen, in de maand Januari jl., tusschen Lillo en Antwerpen, des nachts in aanvaring is gekomen met de Belgische sleepboot Actiften gevolge waarvan de Assistant dadelijk zonk, waarbij de kapitein, stuurman en stoker ver dronken, alsmede 6 personen van de Actifdoor het omslaan der sloep. Al het aan boord ge vondene, den kapitein toebehoorende, bestaande in zakuurwerk, geldspecie, kleinoodiën, papier enz., is door den kooper der boot aan de weduwe toegezonden. Uit de werkzaamheden op de 39e algemeene vergadering der Vereeniging t. b. v. fabriek- en Jiandiverksnijverheid teekenen wij het volgende aan. Besloten werd, opnieuw zich te wenden tot den minister van waterstaat, met het doel een einde te maken aan het misbruik, dat de spoorwegen en stoomboot-ondernemingen bij het vervoer van goederen eene verklaring vorderen„Schade voor rekening van den afzender." Door deze verkla ring toch wordt de risico wederrechtelijk op den afzender overgebracht. De heer II. Boers, van Utrecht, werd tot ver tegenwoordiger der vereeniging benoemd bij het ontwerpen van statuten voor een pensioenfonds voor werklieden, waartoe ook de Mij. van Nijver- hcidy het Werkliedenverbond en de Mij. tot Nut van H Algemeen (deze laatste na bekomen mach tiging der algemeene vergadering) zullen mede werken. Het laatst aangenomen voorstel luidde: „Het hoofdbestuur stelt voor dat de vereeni ging zich wende tot de Vereeniging voor Statistiek met de vraag, hoe te verkrijgen zij eene opgave van het aantal personen, beneden de 18 of 16 jaren, werkzaam in verschillende vakken van handwerks- en fabrieksnijverheid in Nederland. „De kennis van dit aantal en de plaats waar zij werkzaam zijn, zou kunnen leiden tot de beantwoording der vraag, in hoeverre aan hunne opleiding als aanstaand werkman de hand wordt FEUILLETOIT. DOOR de schrijfster van MUe More. HOOFDSTUK III. EEN REPUBLIKEINSCH HUWELIJK. 4 „Iets zoeken, dat wij reeds gevonden heb ben", antwoordde Letumier, „een aristocraat, die hier is gekomen om te zien hoeveel hij nog meer van het volk kan stelen eer hij naar den vijand over loopt. Hier vrienden, geeft mij een lantaarn, laat ons zien waar die jeugdige schavuit zich mede bezig hield, voordat wij hem op kosten van de natie herbergen; dat logie zal niet precies zijn, sooals gij het gewend zijt, mijn waarde ci-devant „Hij verlangt al om zijne vrienden te Macon te zien, maar die loopen niet weg, behalve om door het kleine venstertje (guillotine) te kijken," zei een ander lachend en hief zijn lantaarn op om verder in de kamer te zien. „Wat is dat? Een vrouwriep hij met een onbeschrijfelijken nadruk uit, terwijl hij het volle licht op het gelaat van Edmée liet vallen en al de boeren naar voren drongen om goed te zien. »Eefl meisje 1 Wat 1 burger Leroux 1 bij St „Dit vraagstuk staat in nauw verband met den invloed van het ambachtsonderwijs en de regeling van het leerlingwezen, dat sinds de opheffing der gilden geheel verwaarloosd is, tot groot nadeel van de nijverheid. „Het hoofdbestuur hoopt, dat de Vereeniging voor Statistiek den weg daartoe zal kunnen aan wijzen en gemakkelijk maken of wellicht zelve bereid moge gevonden worden de taak te aan vaarden." De voorzitter deelde mede, dat hij van den heer De Bruyn Kops heeft vernomen, dat dit voorstel bij de Vereeniging voor Statistiek wel geen bezwaar zal ontmoeten. Een voorstel der afdeeling Middelburgom art. 51 der algemeene wet van de vereeniging in dien zin uit te leggen, dat niet, zooals thans, een gulden voor ieder lid door de atdeelingen aan het hoofdbestuur afgedragen worde, maar dit bedrag op een vierde der door iedere afdeeling te heffen contributie worde gesteld, werd breed voerig besproken. Nadat twee voorstellen tot eene transactie waren verworpen met 31 tegen 15 en met 24 tegen 22 stemmen, werd besloten, de afgevaardigden der afdeeling uit te noodigen bij haar den indruk over te brengen hoe moeilijk het valt in haar bezwaar tegemoet te komeü. Door den minister van binnenlandsche zaken wordt ter algemeene kennis gebracht dat in den loop der maanden September, October, November en December a. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts en tandmeester, terwijl in September of October a. gelegenheid gegeven zal worden het examen als apotheker af te leggen. De ministers van oorlog en marine vestigen in de St. Ct. de aandacht van ouders en voogden op de in den laatsten tijd, vooral bij jeugdige menschen, vrij algemeen voorkomende granuleuse oogontsteking en geven ben ernstig in overweging hunne zonen of pupillen, die. zicb voor het examen van kadet bij de Kon. Mil. academie, adelborst of scheepsklerk voorbereiden, van tijd tot tijd door deskundigen te doen onderzoeken, opdat tijdig maatregelen kunnen genomen worden ter genezing van een ziekteverschijnsel, dat de aspi ranten uitsluit van den militairen dienst. Op het oogenblik wordt te Brussel een congres gehouden van bestrijders van het misbruik van sterken drank en van geleerden die het alkoho- lisme tot het onderwerp hunner onderzoekingen gemaakt hebben. De heer L. Martin is voorzitter. Onder de aanwezigen merkt men op den heer D'Engelbronner uit Nederland, J. B. Dumas, dr. Guillotine! het is uw dochter!" riepen zij, toen zij het arme kind herkenden, dat geen poging deed om te ontsnappen en nog in dezelfde houding stond als toen zij hen had hooren naderen. Er volgde een oogenblik van stomme verbazing, maar weldra deed bet algemeen gelach, waarmede de boeren van hun verwondering bekwamen, Le roux uit zijn verdooving ontwaken. Met een vreeselijken vloek trad hij naar Edmée toe beval haar te zeggen wat zij hier deed en zag haar zoo dreigend aaD dat zij geen woord kon uitbrengen. Alain sprak voor haar: „Gij hebt niet met dat meisje te doen, heeren, maar met mij, ik ben bereid u te volgen." „Wat Mag een vader, die zijn dochter in 't donker opgesloten vindt met een jong menscb, niet eens vragen wat dat beduidt! voüa bien die aristocratenzei Leroux woedend. „Wat dat beduidtzei Letumier met een grijns, die Alain het bloed naar het hoofd joeg en hem de tanden op elkaar deed klemmen, „dat behoeft gjj niet te vragen!" „Dit weet ik ten minste," zei Leroux, buiten zichzelf van woede, omdat zijn makkers zich op zijne kosten vermaakten, „mijn huis is geen schuilplaats voor verraadsters van het volk. Laat de deern met hem medegaan naar Macon, als zij zoo op zijn gezelschap gesteld is. Ik zou mijn eigen moeder naar de guillotine zenden als zij niet goed republikeinsch wasIk zou haar met genoegen zien ombrengen, indien ik haar verdacht van te heulen met de ri-devantsU' Richardson, generaal Jolly, John Taylor, dr. Luncer en andere op dit gebied bekende personen. Door jhr. V. J. G. Beelaerts van Blokland, woon achtig te 's Gravenhage, is op den internationalen schietwedstrijd te Brussel de le prijs behaald, uit geloofd door Z. M. den koning der Belgen, ter waarde van 1000 francs, met een schot op een afstand van 500 meters, met het Remmington- geweer. De prijs bestaat uit 12 zilveren couverts, 12 zilveren dessertlepels en 11 zilveren messen met zilveren hechten en soeplepel. (Dbl.) De Augustus-aflevering van het Leeskabinet(uit gave GuaJthKolff te Leiden) bevat eene beschrijving van St. Helena, met twee platen, door J. S. G. Gram berg. Voorts de vertaling eener IJslandsche Sage, Gebe-Jtef getiteld, door A. S. Carpentier Al ting, waarin tevens eene warme hulde gebracht wordt aan de mannen onzer Willem Barents. Eindelijk een paar vertaalde novellen: Mijn vriend Kolkman en Een banknoot in twee helftenbenevens verschei dene boekbeoordeelingen. De heer A. J. Servaas van Rooyen wijdt in dit tijdschrift-nommer een kort, doch hartelijk woord aan „Belgie's gouden feest". De zin van dit opstel wordt gekend door de leuze waaronder het geschreven is, Van Lennep's woorden„Oude veeten zgn vergeten". „Eet is, schrijft de heer Van Rooyen, geen overwinning, die gevierd wordt, het is niet de God Mars op wiens altaren bloemen en kransen zullen worden gestrooid, integendeel, wij zien in Belgie's jubilé een vredefeest. België viert z^n bestaan, het herdenkt zijn geboortedag, het jubelt, wijl het zich in de 50 jaren, de losmaking was nu eenmaal geschied, dank zij de hulp van Franscbe bajonetten, van Fransche kogels en bommen, heeft ontwikkeld in handel, in nij verheid, zelfs in kunsten en wetenschappen, ja het zich door eigen inspanning gebracht heeft op een trap van beschaving en vooruitgang, waarvan de Belgische afdeeling der internationale tentoon stelling te Parijs de zuiverste en meest sprekende afspiegeling was; het juicht wijl het zich als de eerste der kleine staten eene eereplaats heeft veroverd. Moeten wij dit nu met leede oogen aanzien, mogen wg aan represailles denken, nu, niet meer zooals eene halve eeuw geleden, éen kroon de beide landen dekt? Verre zij dit van onsOnze metalen-kruisridders kunnen zich met hetzellde fiere bewustzijn het groote kruis op de borst hechten, al wordt door Nederland, door het Nederlandsche volk, door de Vlaamschgezin- den 't allermeest, het oog gericht op het feestvie rende België, op dat België, dat voor 50 jaren „Goed gezegd, burger Leroux!" antwoordde Letumier, „een waar patriot kent geen familie» behalve de republiek." Hij zag rond om bijval in te oogsten, maar trok een zuur gezicht toen bij merkte dat het lachen en de ruwe grappen, waarop zijne makkers Alain en Edmée onthaald hadden, plaats hadden gemaakt voor een gemompel, dat Leroux 's woede opnieuw verhoogde. - „Ik zeg u, dat ik bet meenriep hij met een geheime vrees dat men hem later zou verwijten dat zijn dochter op de hand van den aristocraat was geweest. „Waar wachten wij op? Hier! pakt dien schurk van een aristocraat met zijn meid dadelijk mede," vervolgde hij tot een paar veldwachters. „Goede hemel! heeft dan niemand uwer een dochter, even onschuldig als dit arme kind riep Alain uit en wierp zich tusschen Edmée en de veldwachters, die schoorvoetend naderden en den schout, die weinig lust scheen te hebben om het teeken te geven, vragend aanzagen. „Wat heeft zij anders gedaan dan uit medelijden getracht het leven van een vreemdeling te redden? Ik zeg u dat ik bereid ben te gaan waarheen gij wilt, regelrecht naar het schavot, als gij het verlangt, maar als gij geen furies zijt, laat dan dit meisje met vrede." „Zij zal mijn huis niet meer betreden," sprak Leroux. „Wat dat aangaat, kan zij bij mij komen," zei zijn zwager, de molenaar, die met een sterken geen België, maar een deel van Nederland was, maar zich een eigen weg baande, zich een naam verwierf, een kroon vcrwoD, een kroon, die wel dra in gouden glans zal prijken." Aan de K'óln. Zeit. wordt uit Berlijn gemeld, dat prinses Hendrik der Nederlanden tegen het einde dezer maand aan het Berlijnsche hof wordt verwacht, te gelijk met hare zusters, de groother togin van Oldenburg en de hertogin van Connanght, vergezeld van hare echtgenooten. De sensatieberichten van voorleden jaar aan gaande de lamp van Edison zijn nu eindelijk door het bekend worden van een wetenschappelijk onderzoek daarvan gevolgd. De heeren prof. H. Morton, A. M. Mayer en B. F. Thomas hebben die lamp aan eene zorgvuldige beproeving onder worpen en het volgende bevonden. De duurzaamheid daarvan is ver beneden de verwachting gebleken. Van de tweehonderd stuks, die door Edison waren vervaardigd en in gebruik gebracht, waren er, na twee maanden, nog slechts twee in bruikbaren toestand. Wanneer het mogelijk was om éen paardekracht zonder eenig verlies in electriciteit om te zetten, dan zou het Edison-licht daardoor een kracht van 120 kaarsen kunnen voortbrengen. Maar daar de beste magneto-electrische of dynamo-electrisehe werktuigen nog slechts een nuttig effect van 60 °/0 geven, kan een paardekracht in 5 lampen te zamen een licht van weinig meer dan 70 kaarsen ontwikkelen, dat is twintigmaal minder dan in een regulator met koolspitsen, en van zes tot acht malen minder dan de lampeD van Reguier of Werdermann onder de ongunstigste omstan digheden. Albder Natuur onderwijs. Benoemd tot leeraren aan de R. H. B. S. te Venlo W. E. V. Govers, D. Hom, thans leeraar aan de R. H. B. S. te Helmond; D. Schram, dr. L. H. Stijns, thans leeraar aan de R. H. B. S. te Helmond, en A. H. Gambon. De heer mr. A. Kerdijk heeft zijn ontslag ge nomen als Nederlandsch correspondent voor het onderwijs-congres dat deze maand te Brussel gehouden wordt, op grond dat de Belgische com missie voor het congres hem de verzekering ge geven heeft dat deze bijeenkomst geen deel uitmaakte van de onathankclijkheids-feesten, terwijl hem nu gebleken is dat het congres voorkomt op het programma dier feesten. arm Leroux weerhouden had, toen hij Edmée wilde aangrijpen. „Ten minste, dat wil zeggen hier hield hg aarzelend op. „Ach, de molenaar vergat dat hij permissie moet vragen aan dame Magloire," zei een uit den hoop, waarover iedereen begon te lachen, dewijl men wel wist dat de groote molenaar niets durfde doen, zonder de toestemming zijner vrouw. i„Luistert vrienden," sprak de schout, die blijkbaar veel hooger stond dan de overigen, en al dien tijd verlegen en aarzelend had toegezien, „het zou een smet op ons dorp werpen, indien onze deerns als slechte patriotten naar de gevan genis werden gezonden; wij zouden niet gaarne willen dat zoo iets te Boissy of te Les Vignes van ons verteld werd, niet waar? Dan zouden zij ons meer dan ooit met den nek aanzien, en dat zou hard zijn voor ons, goede patriotten, want dat zijn wij allen, niet waar Wij zijn niet zooals sommige dorpen, die eerst een paar dozijn menschen naar de gevangenis moeten zenden om het te bewijzen. Ja, ja, burger Letumier, ik weet dat Fouchê ons verweten heeft dat wij zoo weinig bijdragen leveren voor de gevangenis te Macon, maar wat bewijst dat? alleen dat er niets dan goede republikeinen onder ons zijn. Moeten wij ons door Fouché laten drillen, alsof hij onze heer en meester ware? Neen, wij willen geen meesters hier, wij zijn vrije burgersKomeen dochter van iemand als Leroux, kan geen ver raadster zijndat is onmogelijk er is hier slechts éen aristocraat," op Alain wijzende,

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1