Laatste bi SUITE Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Landbo u w. Weerkundige w Algemeen ken; 't eene stelt voor de onthulling van het ruiterstandbeeld van prins Willem I, 't andere den moord, door Balth. Geeraerts gepleegd op den vader des vaderlands, wiens „laatste bede aan zijn volk gewijd was." En naast dit stnk heeft de commissie van rangschikking oordeelkundig den bekenden gebeeldhouwden stoel, afkomstig van het Kon Oudheldk. Genootschap van Amster dam, geplaatst, waarboven geschreven staat: „In deze stoel heeft geseten Willem de eerste, Prince van Orangien, wanneer hij a° 1578, ten hnizevan mijn overgrootvader de burgemeester DirkJansz. de Graeff van Amsterdam, wonende alsdoen in de keuser op het water, gelogeert was." Aan de overzijde hangt een in olieverf geschilderd portret van Willem I, waarbij als pendanten gevoegd zijn die van de graven van Egmond en Hoorn, allen in het costunm van ridder van het Gulden Vlies. Hoe eerbiedwaardig staat die ledige stoel tusschen dat roemrijk driemanschap! „Het stnk (Catalogus n°. 1) verdient niet enkel om zijn oudheid anno 1255 maar meer nog om de belangrijkheid ervan de eereplaats, 'tls de in goeden staat onderbonden en van 2 afhangende zegels voorziene deeling der Nassauache landen tusschen Walram en Otto, zoons van Hendrik den Bijke. „Uwe aandacht te vestigen op al de 414 num mers der belangrijke oorkonden, zou eene her haling van den catalogus ten gevolge hebten en daarom zal ik u enkel op eenige der meest ge wichtige stukken opmerkzaam maken. „(Cat. n°. 16.) Jacoba van Beieren verzekert aan Engelbert van Nassau een jaargeld. Anno 1418 (met het bekende zwijnshoofd als zegel in was.) „(Cat. n». 18.) De 14 zegels van de orken- nings-oorkonde tusschen Johan III en de stad Hamme, zijn in goeden staat. Anno 1422. („Cat. n». 70 en 72) bevat de testamenten van Bené de Chalon. Het laatste werd den 20 Juni 1544 in het leger bij Bichmont gemaakt. „Dat de strijd door mij gevoerd tegen het be spottelijke prentje, 't welk met toestemming van den hooge raad van adel het „koninklijk wapen" werd genoemd, glansrijk gewonnen is, daarvan draagt dezo tentoonstelling het bewijs. Op den catalogus toch, prijkt onder het hoog bescherm heerschap van Z. H. den koning het door mij aangegeven verbeterd k o n i n k 1 ij k wapen. ,'t Beroemde helmteeken van het huis van Nassau siere dus, ook ter voldoening aan art. 8 van de wet van 24 Aug. 1815, voortaan steeds het wapen van onzen souverein. 't Heeft dunkt mij lang genoeg geduurd 55 jaar dat zulk eene oneerbiedigheid of onkunde verradende slor digheid oogluikend werd toegezien door den raad van adel. 't Ligt nu op den weg van de ten toonstellingscommissie om een einde te maken aan de in duizend verschillende vormen verbas terd voorkomende koninklijke wapens." De N. R. Ct, bevat een zeer belangwekkend verslag van een tochtje, door eenige letterkundi gen op den 3eo dezer, zijnde de eerste jaardag van het Vondelsbond, uit Amsterdam naar het Muiderslot gedaan. De uitnoodiging was gedaan door pastoor Brouwers, die zijne vrienden van den Schreierstoren met eene stoomboot afhaalde en langs Vecht en Amstel naar Huiden bracht. Vervolgeus werd de tocht te water voortgezet tot Ouderkerk en van daar, in 13 rijtuigen, naar Bovenkerk, de woonplaats van den heer Brouwers. Een heraut, in 17de-eeuwsche kleeding, stoud op de voorplecht der stoomboot en trok nu, en dan de oude volksliederen blazende, met den stoet mede. Letterkundigen van allerlei geloof en richting waren in het gezelschap, waarbij zich te Amstelveen nog de dokter en de hervormde predikant dier gemeente voegden. De voordracht van gedichten, door de heeren Brouwers en Alber- dingk Thym voor deze gelegenheid vervaardigd, gen wensch naar wettige hervorming en de onbe suisdheid en regeeringloosheid der laatste twee jaren. Een andere niet minder diepgevoelde Bmart was de verdeeldheid, welke de revolutie teweegbracht in families, die tot nu toe eensgezind geleefd hadden. De vrijzinnige denkbeelden van mijnheer De St Aignan, of wat hij aldus geliefde te noemen, smolten weg bij de eerste nadering van gevaarmaar al waren het ijdele praatjes, zij hadden zijn oudsten zoon van hem vervreemd, die hem bijna nooit meer opzocht en zelfs deed alsof hij Alain niet kende, wanneer hij hem ontmoette want Alain had niet alleen met jeugdige opge wondenheid de partij van het volk omhelsd, maar hij bleef die getrouw toen hij ouder werd eu beschouwde haar van het vrijzinnige, ernstige standpunt, dat hij had leeren kennen in de familie zijner moeder, welke zich met eenige anderen altijd verzet had tegen het despotismus, zoowel onder Eichelieu, als onder Lodewijk den XlVen, ofschoon hunne stemmen zooveel mogelijk tot zwijgen waren gebracht en hun invloed in de parlementen van Parijs en in de provinciën geheel gebroken was. En nu zat Alain alleen op zijn verlaten kasteel, zijn broeder was dood en zijn vader trachtte de grenzen over te komen naar Zwitserland, met een paspoort dat hem bezorgd was door de smadelijke vriendelijkheid van een bloedverwant, die sedert eenigo jaren door de geheele familie met groote verhoogde het genot. De toon dier gedichten wordt het best gekend uit deze regels van Vooruit!, dat door den heer Brouwers werd voorgedragen Kom, treur niet om 't vergaan van Spieghels Paradijs 1 Schep uit dien morgenglans van 't glorierijk verleden Geen grauwen avondmist voor 't wolkdoorbrekend heden, Ook in dien lusthof was niet alles hemelspijs. 't Concert der eeuwen blijft niet hangen op een wijs. De ontwikkeling des tijds leeft van verscheidenheden. De gang der menschheid keert niet weer op de oude schreden, Wie liever leefde toen dan thans, zij lof noch prijs. Geen heimwee naar 't voorheen! Vooruit is onze leusl Vooruit in waarheidszin! Vooruit in schoonheidskeus! Oprechtheid in den strijd, en ridderlijken vrede! Schouwen-Duiveland, 2 Aug. 1880. Aan hst verslag, over 1879/80, omtrent den toestand van den polder De vier bannen van Duiveland, is het volgende ontleend. De uitgaven voor gewone werken bedragon f 5312.81, die tot herstel van stormschade 370.83. Met het oog op de vele en zware stormen met ijsbezetting in December is die som niet hoog, en terecht maakt het bestuur daaruit de gevolgtrek king, dat de verdedigingswerken in vrij goeden staat verkeeron. Het rijsbeslag voor storm een geliefkoosd aas en voor de kas een etende kanker is dan ook tengevolge van vroeger gemaakte steenglooiing tot 11,900 M! verminderd en wordt jaarlijks 800 M' kleiner. Het aanleggen van nieuw rijsbeslag zal waarschijnlijk niet meer noodig zijn, en binnen weinige jaren een gordel van steenglooiing den polder op alle kwetsbare plaatsen voor stormschade vrijwaren. In den toestand van den oever hadden geen belangrijke veranderingen plaats. De uitkomsten der peilingen toonen echter in het algemeen geen verbetering aan. Op 26 Augustus 1879 werd de rekening over het dienstjaar 1878/79 gesloten in ontvang op f 124,792.81, in uitgaaf op f 114,662.04J, goed slot f 10,130.76, en de begrooting voor 1879/80 vastgeld in ontvang en uitgaaf op 39,088.48. Do schulden (onafgeloste geldleeningen) ten laste van het waterschap beloopen per resto nog 115.034. Deze som wordt door bepaalde aflos singen jaarlijks kleiner en zal op 1 Januari 1943 geheel gekweten zijn. Het verslag van dat jaar zal, naar we hopen, niet verzuimen dien heuge- lijken dag met den noodigen zwier te vermelden. Uit de rij van het dienend personeel des polders verdween, door overlijden, de dijkbaas J. Heule. De polder 't zijn de woorden van het verslag verloor in hem een bekwaam en ijverig amb tenaar, die, zoolang zijne krachten dit toelieten, zich trouw aan zijne betrekking wijdde. Het stoomgemaal heeft gunstig gewerkt en bleekten volle aan zijne bestemming te bcant. woorden. Het water werd op den duur op zoodanigen stand gehouden als het polderbelang vorderde. Machine A werkte 908 en B 1032 uren. Het kolenverbruik bedraagt 3252 mudden. De hoedanigheid der kolen was goed en de prijs onge veer 58 cent per mud. De gezamenlijke exploitatiekostenkolen, olie, onderhoud der werktuigen en gebouwen, bezoldi ging van den machinist en daggelden van stokers, beloopen f 3981.65. De hoogste waterstand is waargenomen in Augustus: 20 c. M. boven zomerpeil. Die stand duurde echter zeer kort; binnen weinige dagen was het water tot aan het zomerpeil en in het algemeen het geheele jaar daar beneden, zoodat de Scheldesluis alleen bij zeer lage ebben eenige diensten aan den polder kon bewijzen. Vooral in Juli en Augustus was het stoomge maal een waar geluk voor den polder. Do nadee- len zouden anders voor de Vier Bannen niet te berekenen zijn geweest; en niet zonder reden koelheid behandeld was, als een afvallige. Van het begin der revolutie af had mijnheer De St Aignan met zijn jongsten zoon het land willen verlaten en bij zag het grootste bewijs van de verwarring die er in alles heerschte, in het feit dat zijn zoon hem durfde weêrstreven. Er waren vele woorden over gevallen tusschen hen, heftige woorden aan den eenen kant, eerbiedige, doch vastberadene aan den anderen. Nu kwam het Alain weer voor, dat hij geheel ongelijk had ge had; want hij had eerst geweigerd heen te gaan omdat hij het laf vond zijn koning en zijn land in den steek te laten en alle hoop te laten varen; maar nu was hij toch eindelijk genoodzaakt toe te geven en te bekennen dat zij al heel gelnkkig zouden zijn, indien zij door een haastige vlucht hun leven konden redden. Hij had nog slechts enkele uren over en die wilde hij besteden om een lid zijner familie te bezoeken, die in strenge afzondering, ofschoon niet geheel verborgen leefde en afwachtte wat er van haar zou worden. Hij geloofde dat zijn tegenwoordigheid op het kasteel onbekend was aan iedereen, behalve aan den ouden Blaise, dien hij vertrouwde, en dacht weinig dat, terwijl de dochter van zijn grootsten vijand uaar hem toesnelde om hem te waarschu wen, het gevaar even snel naderde als zij. Eenig voorgevoel van iets wat hem boven het hoofd kon hangen deed hem echter toch aandachtig luisteren, opeens meende hij voetstappen verheugt men zich dan ook over het tezit van een stoomtuig dat den waterstand binnen redelijke grenzen kan beperken. De toestrooming van het polderwater is, hoewel beter dan in den beginne, evenwel nog niet vol doende. Wanneer de machines werken, moet men nu en dan stoppen om het water te doen toe vloeien. Dit is oorzaak dat men niet zelden met éene machine werktwanneer men voor een spoedige verwijdering van het water beter met beide machines werken kon. Dewijl dit vooral bij laag polderwater het geval is en de toestroo ming verbetert naarmate het polderwater booger wordt, is men ter gemoetkoming in dat bezwaar bij machte, naar gelang van de behoefte, met een of met twee machines te malen. Ter verbetering van den wateraanvoer werden ruim 4000 m. waterleiding opnieuw gedolven. Om de gewenschte vruchten van de stoombe- maling te plukken, is het noodig dat het bestuur in zijn streven, om do slooten, vooral nabij het stoomgemaal, op een voldoende diepte te brengen en te houden, gesteund worde, opdat de water leidingen het water spoedig ontvangen en afvoeren kunnen. Niet alleen de waterleidingen en slooten langs de wegen moeten in goeden staat van waterafvoer zijnook de slooten in en tusschen de eigendommen zijn daarvoor bestemd en vor deren evenzeer delven en schoonhouden. Wie zou het bestuur in zijn streven en in het delven en schoonhouden niet gaarne steunen Van water is voor den landbouw geen heil te wachten. TELEdBAPHiE. Op verzoek, eervol ontslag ver leend uit 's rijks dienst aan den lijninspecteur bij den rijkstelegraaf H. A. Moolenaar Keeder, be houdens aanspraak op pensioenen de directeur van het rijkstelegraafkantoor te Amsterdam H. van Eek, benoemd tot lijninspecteur en directeur bij den rijkstelegraaf. Benoemd, op verzoek, tot telegrafist 2e kl. de directeur van een der rijkstelegraafkantoren Cl. Fransen; en tot directeur van een der rijkstele graafkantoren de telegr. Ie kl. W. F. A. deBijk. Vllsslngen, 5 Aug. Benoemd tot hoofdonder wijzer aan de school voor Christelijk Nationaal onderwijs te VlissiBgen de heer H. Merckens, vroeger onderwijzer te Culemborg en Deventer, laatstelijk in particuliere betrekking. Benoemd tot conrector aan het gymnasium te Winschoten dr. L. Beins, thans leeraar in ge schiedenis en aardrijkskunde aan dat gymnasium. De off. van gezondh. Ie kl. dr. G. Karssen, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt op nonactiviteit gesteld. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Benkoelen, onder bevel van den luit. t/z le kl. C. de Klopper, den 29 Juli ji. te At jeh aangekomen. Door de wed. J. de Bijke te Sir Jansland is wintergerst gedorscht, waarvan de 100 schoven ruim 3 hectoliter graan opleverden. Neemt men nu in aanmerking, dat er van die gerst per gemet (41,68 Aren) ruim 1200 schoven zijn binnenge bracht, dan maakt dit per gemet ruim 36, of per bunder (hectare) 80 hectoliter, en naardien bij een gewonen oogst 25 hectoliter per gemet, of 60 hectoliter per hectare geoogst wordt, mag men een uitmuntenden oogst verwachten, al moge dan ook het te veldestaande graan niet zoo schotbaai' zijn als genoemde wintergerst. ZN.) te hooren. Edmée stond ademloos buiten voor het venster. Zij zag hem het hoofd opheffen en rondzien daarna zich als gerust gesteld weer over de papieren heenbnigen, die hij bijeen bond, en toen opschrikken doordien zij hard tegen de ruiten tikte. Hij stond dadelijk op, opende het venster en keek vorschend naar buiten. Haar bleek gelaat herkende hij nietmisschien bad hij het dochtertje van den rentmeester, dat, toen hij het laatst te Vaise kwam, nog bijna een kind was, nooit goed aangezien, maar haar gemoeds beweging, waardoor de woorden haar op de lippen bestierven, zei hem duidelijk genoeg dat haar boodschap dringend was. „Wien zoekt gij mejuffrouw?" vroeg hij op een zachten, beleefden toon, waarin Edmée de stem zijner moeder herkende. „Kom binnen neen gij kunt daar niet blijven staan, wat kan ik voor u doen?" „O niets, niets" stamelde zij, terwijl hij haar in de kamer trok, waar zij tegen een grooten stoel ging staan leunen, ten einde niet om te zinken: „Ik kwam, o mijnheer verlies geen enkele minuut, zij weten dat gij hier zijt, zij komen u gevangen nemen „01" zei Alain verbleekende „is dat waar? en aan wie heb ik die waarschuwing te danken „Ik ben de dochter van Leroux, maar talm nu niet 1" „De dochter van Leroux 1" zei Alain, de papieren bijeen zoekende, die hij met zoo veel De Internationale Variétés-troupe, onder bestuur van den heer Pickaneser, heeft gisteren avond hare kermis-voorstellingen in het Schuttershof aangevangen voor een vrij talrijk publiek, dat in den loop der volgende dagen ongetwijfeld steeds zal toenemen. Haar naam verloochent zij niet. Herr Linke en FrSulein Schmittler dragen ko mische Duitsche liederen en duetten voor. Het tegenwoordig onmisbare bestanddeel van Engel- sche danseressen, die op haar manier tevens zingen, wordt vertegenwoordigd door drie dames welke zich sisters Wilverford noemen. Eene Frangaise, Heloïse Pascal, die dus zoowel door haar naam als door haar voornaam aan beroemde types harer natie herinnert, zingt Fransche chan- sonnettes. De clowns Nadori en Caroli Harvey noemen zich Engelschende acrobaat, Eigolo en de Onzalo-troupe schijnen tot het Latijnscbe ras te behooren. Aan de trapéze kunsten makende, doen ze het publiek nu en dan ijzen, wat tot c'e gewaarwordingen behoort welke het publiek van alle tijden en volken steeds onder zijne genoegens geteld heeft. Een naar ervan spelen viool, in houdingen welke allerbrutaalst den spot drijven met de moeite, waarmede muziekonderwijzers zich steeds inspannen om het nut eener nette „stok- yoering" aan hun leerlingen in te prenten. Eene Amerikaansche kunstenmaakster, miss Ada Lau rent, predikt hot go ahead! van haar volk, door zich in 12 minuten 10 maal uit- en weder aan te kleeden, wat echter steeds zoo gebeurt dat het meest preutsche oog er niets in kan ontdek ken dat shocking is. Als jonge dame, als oude vrouw, als een jongheertje, als eene ballerine, als een boerinnetje, en nog in veel meer kostumen toont miss Lanrent dat zij met recht als danseres a transformation aangekondigd wordt. Zoeloes, negers, Hottentotten, Afgbanen, en andere volksstammen ontbreken in den troep. Laat ons echter bekennen dat we daaraan, uit het oogpunt der gratie en welluidendheid, weinig verliezen. Zooals het gezelschap nu is samen gesteld, bezit het alle vereischten om aan een kermis-publiek een vroolijken avond te verschaffen. Uit Friesland schrijft men aan 't Vtr. Dll. Ik zal niet trachten den indruk te schilderen, nu eindelijk een gerucht, dat sints vijf weken van mond tot mond liep, zich bewaarheid heeftNo taris De Haan, te Wolvega, zal zijne betalingen staken. Hij was een bij uitstek innemend mensch, be woog zich gemakkelijk in alle klassen der maat schappij daarbij vriendelijk en voorkomend jegens iedereen en dankte daaraan mede zeker een praktijk, zooals maar weinig notarissen bezitten. Men verzekert, dat hij in sommige jaren tusschen de 20 en 30000 gulden verdiende. Was het wonder, dat de rijke hem van zijne schatten, de burger van zijne overgespaarde pen ningen, die hem een onbezorgden levensavond moesten schenken, bracht Iedereen vertrouwde De Haan en de groote voet, waarop hij leofde, gevoegd bij zijne verbazende inkomsten, liet geen twijfel over aan zijn rijkdom. Menigeen zou eerder geloofd hebben, dat de aarde bleef stilstaan, dan dat De Haan zon moeten erkennen: Ik kan n uw geld niet teruggeven. Ik zal niet verder uitweiden over geruchtent die spreken van een passief van f 400,000, van personen, die f 80.000 te vorderen hebben, enz.; maar welk een schok heeft opnieuw het vertrou wen in onze geldmannen door te staan 1 In het vorige jaar Holkema, nu De Haanhet is ontzet tend! De heer G. A. Hendriks te Utrecht, bezit een eekhoorn, die in gevangen staat 3 jongen heeft geworpendit diertje heeft zijn jongen behoorlijk groot gebracht, zoo dat ze nu het nest verlaten. Volgens een van zeer bevoegde zijde gevaar was komen halen. „Ben ik hem die vrien delijke waarschuwing verschuldigd?" Er lag een zekere verbazing in dien uitroep, waaruit bleek dat de jonge man geen onbeperkt vertrouwen in den rentmeester stelde. Er was echter geen tijd om te antwoorden; want voor dat Alain uit het venster kon stappen, voor dat een llauwe kreet aan de lippen van Edmée kon ontglippen, duwde een troep gewapende mannen de deur open, terwijl een tweede bende om het huis heenliep en in ds flauw verlichte kamer stond te kijken, waar hunne makkers met een zegekreet hun slachtoffer ge waar werden. Het was Leroux met zijn vriend Lctumier, gevolgd door een troep boeren met bloote hoofden en bloote voeten, die over eikaars schou ders naar den jongen edelman keken. Alain hield de hand aan zijne pistolenmaar zijn eerste gf dachte was hoe hij het arme meisje dat hem was komen waarschuwen, zou beschermen; hij hoopt® dat zij in de duisternis onopgemerkt zou kunnen ontsnappen en trad haastig vooruit om te vragen wat zij kwamen doen. uitgesproken oordeel, gewonen eekhoorn in groote bijzonderheid te De opening van het gem te Amsterdam is een gew de spoorwegwereld. Wanr begrip weet te vormen welke te overwinnen warei begrijpen en waardeeren w bracht is. Alles komt thai voorzichtige exploitatie, machinisten, rangeerders, actieve beambten, op wie heid van in beweging zijnd aankomt, steeds hun plicht wij echter vooral, dat de weerstandsvermogen zal -drukke verkeer dat dan ten is. gev blr Aan do Magdeburgc Hamburg geschreven dat democraat eu lid van Hasselmann zich in den Zaterdag aan boord van ee heeft, welke hem naar Au loofde land voor soeialister qualiteit zal de heer B Europeesche vakgenooten lichter. De man die zoo heeft verzet tegen de explc door de kapitalisten, laat denlast achter, meest kle toevertrouwd door arbeid ëxploiteerd mochten wordei Tanner's veertig dage terdag middag om twaalf heeft hij nog gezond gesl De bulletins van den Gladstone luidden Dinsdag avond 11 urei heeft een rustigen dag minder en de algemeene tc Woensdag ochtend 9 ur« heeft een goeden nacht gel de long heeft opgehouden de patient vrij van koorts, Gisteren middag te ha zoo gunstig mogelijk, te: uitbleef. Amsterdam. Het den afgeloopen nacht te Y heden morgen te 5u. 45 n te 10 uren aan de Rietlai Amsterdam. Het Kweekschool voor Zeevaart wijd, in tegenwoordigheit binnenl. zaken en van wat des konings in Noord-Hol! der gemeente Amsterdam me personen. De heer Har saris, schetste in eene r< het heden der school. E voerde namens de oud-k'i 5 Augustus des mo NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk, ricl Delfzijl. Groningen Helder Maastricht. Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsrube Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christlaansnnd Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth 1.6 1.5 1.2 1.8 1.: 0.4 5.1 8.1 0.1 2.0 1.6 2.1 2.6 2.7 5.3 9.4 3.9 0.1 0.7 1.1 Wordt vervolgd)- Grootste verschil in Ned 'sochtends 8 uren: H. des namiddags: G. 1. Barometer teMiddelhur Thermometer 5 Ang. 's morg. 8 u. 66 'sav. 5 n. 74 282 tegen 51Zelde Engelsche hoogerhuis me verworpen als eergiBter waarvan wij de strekkin onbillijkheid welke de 1

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2