Laatste berichten, Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Landbouw. Kunstnieu ws. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. Gemeenteraad van Vlissingen, statuien opgenomen plan trachten te verwezenlijken, om een bekwaam en ijverig plantenverzamelaar naar onze koloniën ai te vaardigen Dit is het eenige middel, om Nederlands plantenbandel van vreemde boeien te ontslaan, en om Nederlands kweekers de rechtmatige plaats onder die der meest gevorderde natiën op tuinbouwgebied te doen innemen. Sempervirens In de tweede afdeeling van het Landhuishoud- kundig congres te Maastricht, werd gisteren o. a. de vraag behandeld of het niet wenschelijk zon zijn, invoerrechten op de buitenlandsche land- bonw-voortbrengselen te heften. De heer Palmer eischte vooral voor Limburg beschermende rechten, anders gaat de Limburgsche landbouwer voorgoed te gronde. De heerKonijnenburgh bestreed de bescherming op grond dat beschermende rechten niets zijn dan een aalmoes en hoe meer aalmoezeniers hoe meer bedelaars. Eigen geestkracht moet ook bij de Limburgenaars de bestaande bezwaren weten te boven te komen. De heer Cremers schetste den toestand van Limburg als hoogst ongunstig; alles kwijnt,niet slechts de landbouw, maar ook de handel, de handwerksnij verheid, in een woord alles. Slechte oogsten, de concurrentie van Amerika brengen den dood. Alleen de groote eigenaars kunDen nog staande blijven. De pachters gaan te gronde. Hij en de heer Palmer zijn notarissen en verze keren volkomen op de hoogte tezijD, wanneer zij beweren dat alles tot de uiterste grens is beleend en bezwaard. De heer Konijnenburgh toonde aan dat de slechte tijden, waarop wordt gewezen, slechts aan bijzondere omstandigheden zijn te wijten. Heen heil is van protectie te wachten. Ook de grijze Sloet verdedigde het vrijhandels stelsel, dat hij thans evenals vóór dezen proef houdend vindt. Zal men het op den duur voor Indië zonder difierentieele rechten kunnen doen, dat is eene vraag die bier niet aan de orde is, maar de landbouw mag het vrijhandelsstelsei niet laten varen. De veehandel met Duitschland zou er dadelijk den nadeeligen terugslag van onder vinden. Hoe is het mogelijk dat de landbouw kwijnt, bij zóóveel productie van graan, groenten en zoo voorts? In elk geval is op dit oogenblik de tijd niet gekomen om verandering van stelsel in ernstige overweging te nemen. Gaat men voort onze schatkist aan te spreken gelijk men het ziet gebeuren, dan gaat men met volle zeilen naar een algemeen handelsrecht, bij voorbeeld van 5 percent, doch dat zal dan geen protectie zijn, maar gelijk, gezegd, uitsluitend een handelsrecht. De voorzitter bestreed eveneens de protectie en ontwikkelde de stelling dat dan ook Duitschland geen voordeel zal trekken van de jongste tarief wijzigingen. Waar men thans over klaagt is het gevolg van eene algemeene malaise en al werd het ook een feit, dat wij niet langer tegen het Amerikaansche graan kunnen concurreereu, dan moeten wij wat anders verbouwenbescherming kan niet baten. De heer Breebaart weet veel kwaad aan den overdreven prijs die achtereenvolgens aan den bodem is toegekend. Men spreekt veel over de concurrentie van Amerika, maar hoe komt het dan dat het vee en de kaas speciaal voor Noord- Holland volstrekt ongekend hoog in prijs staan? Waarom concurreert Amerika thans dan niet Men late zich toch niet te veel door het schrik beeld Amerika leiden. De voorzitter trad in eene beschouwing, eveneens ten bewijze dat de concurrentie met Amerika langzamerhand gemakkelijker zal worden. De nijverheid ontwikkelt zich er ook in toenemende mate, waardoor plaatselijk meer wordt verbruikt en minder uitgevoerd kan worden. In hoofdelijke omvraag gebracht, werd de wenschelijkheid van beschermende rechten door de sectie verworpen met 10 tegen 3 stemmen. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Nieuwstadt, W. Stelten. peksioenes. Op pensioen gesteld de kapt. Ie kl. van het korps mariniers D. A. van Vunren, terzake van 50jarigen ouderdom, ouder toeken ning van een pensioen van f 1048 en eene ver hooging van /225 'sjaars, voor werkelijk ver blijf, in militairen dienst, in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. MARIKE. Bevorderd bij het korps mariniers, tot kapt. Ie kl. de kapt. 2e kl. jhr. W. F. Clif ford Kotq van Breugelen tot kapt. 2e kl. de le luit. C. H. Pilaar. BEiASTrHOEH. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Leek c. a. G. Verhoeve, ontvanger te Kuinerwold c. a. Volgens het Vaderland bestaat bij den minister van oorlog het plan om de korpsen van het leger van een nieuw hoofdtooisel te voorzien. Hei zoude brstaan in een soort van helm met twee kleppen, Óen voor het gezicht en éen voor den nek, en vrij veel overeenkomst hebben met de helmhoeden, thans in gebruik bij de rijksveld- wacht. De inspecteurs der verschillende wapenen en diensten betuigden allen hun ingenomenheid met het als proef vervaardigde mode), en gaven er verre de voorkeur aan boven de thans in gebruik zijnde, ondoelmatige chacots. Ingevolge de bevelen des konings zal de geboorte van een prins of prinses, welke eerst daags wordt verwacht, door het leger worden ge vierd door het houden van een groote parade. De luit. t/z le kl. W. H. Dittlof Tj assens wordt, met intrekking zijner plaatsing aan boord van Zr. Ms. ramschip Guineagedetacheerd te Leiden, en aan boord van dat schip vervangen door den luit. t/z. 2e kl. li. Keinders. De off. van adm. 2e kl. N. W. Lasonder, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoom- schip Leeuwarden, wordt op nonactiviteit gesteld, en vervangen door den off. van adm. le kl. G. D. van Werdt, in wiens plaatsing aan boord van Zr. Ms. ramschip Guinea wordt voorzien door den off. van adm. 2e kl. W. E. Muller. Voorts worden de scheepsklerken C. M. Krul en W. G. L. Brunings respectievelijk geplaatst aan boord van Zr. Ms. opleidingschip Jnna Fau- lowna en Admiraal van Wassenaer. Zr. Ms. schroefstoomschip llamix, onder bevel van den kapt.-luit. t/z. jhr. J. A. Rüell, is in den namiddag van 3 dezer van het Nieuwe- diep naar zee vertrokken tot het doen van een oefeningstocht in de Noordzee. Tholen, 3 Augustus. Wie 't beste blijft hopen, heeft zeker de meeste kans om zijne op geruimdheid te bewaren. Maar de vele regen der laatste dagen is wel in staat de beste hoop te doen verdwijnen. Voor de aardappels is al dat nat nu reeds nadeelig; niet alleen sterft het loof te vroeg, maar op verscheiden plaatsen is, ook onder de late soorten, de knol reeds aan 't be derven. Iioggo en gerst, die nu gesneden worden of al in „den hoop" staan, loopen gevaar het beste te verliezen. En ook de tarwe, die op vele plaat sen zoo schoon stond en zooveel beloofde, slaat tegen den grond, of waait uit, bij de wind vlagen, die we verleden week gehad hebben. Er is reden om onze hoop op een voordeeligen oogst aan 't wankelen te brengen. Niet algemeen bekend is het, dat H. K. fl. prinses Hendrik een warm bewonderaarster is der beeldende kunsten en met veel talent teekenstift en penseel voert. Op hare uitnoodiging vertoeft thans eene Amsterdamsche kunstenares, mej. Therèse Schwartze, op het lustslot te Soestdijk, teneinde de prinses bij hare studiën behulpzaam te zijn. Door het bond van officieren der schutterij in Noord-Brabant is aan den heer N. A. Bouw man, kapelmeester bij het 3e reg. inf., een fraai bewerkte zwaar zilveren inktkoker, benevens een gouden penhouder met potlood aangeboden, als blijk van waardeering voor den door hem aan het Bond opgedragen feestmarsch. Vier jonge dames uitGraz, in Stiermarken, de zusters Fanny, Marie en Amalia Tschampa en Marianna Gallowitz, vormen te zamen het „Oos- tenrijksche dames-quartet," dat op het voetspoor van het beroemde Zweedsche viertal, bezig is zich een naam in de wereld te maken. Te Weenen in de hoogste kringen der groote wereld, te Berlijn, te Breslan, te Mainz, niet minder dan te Leipzig en te Dresden, waar het publiek wegens zijn hooge muzikale ontwikkeling en fijnen smaak beroemd is, maakten de vier Grazer zangeressen reeds grooten opgang. Zij zingen niet alleen, als hare Zweedsche zusters in de kunst, volksliederen, maar ook vierstemmige stukken van Mendelssohn, Schumann, Wagner, Brahms en andere meesters. Dit gezelschap zal in November dezes jaars eene kunstreis door Nederland maken, welke niet langer dan 14 dagen duren zal. Daar het meer stemmig gezang met reden onder de fijnste en edelste genietingen gerekend wordt, welke de toonkunst aanbiedt, maken wij er onze liefhebbers en de bestuurders van toonkunst-vereenigingen opmerkzaam op, dat de engagementen voor het Oostenrijksche dames-quartet gesloten worden door den heer Laurens van Hulst te Kampen. Honderd drieënzeventig mannen en vrouwen zijn gisteren door het kantongerecht te 'sGravenhage veroordeeld „ter zake van openbare dronkenschap". Natuurlijk zijn er oude bekenden onder; A. F. Scheideler is bv. voor de 29e maal en Theodoor Schedel voor de 68e maal veroordeeld. Onder de vrouwen komen voorMaria Christina De Leeuw, die voor den 60en keer, Anna Sambros die 18, en Maria Wijkhuizen, wed. A. Van der Meijden, die thans 14 maal veroordeeld is. lèn'utym. Den heer B., geneeskundige te Koudekerke overkwam gisteren het ongeval dat het jonge paard voor zijn rijtuig van eenige dorschende arbeiders schrikte en doorgiog, met het ongelukkig gevolg dat de chais, in eene sloot viel en de heer B. twee ribben brak, terwijl de knecht licht aan het hoofd gewond werd. Op den geboortedag van H, M. de koningin werd in het Lukaspark te Utrecht eene buitenge wone muziekuitvoering gegeven. Nooit zag men aldaar zulk een menigte bijeen, wat vooral bleek toen het terrein door bengaalsch vuur verlicht werd. Duizenden waren opgekomen om het uitmuntende stedelijke muziekkorps te hooren en een vroolijk gejuich ging op toen onder het Wilhelmus een luchtballon werd opgelaten, in de hoop, dat die naar het lustslot het Loo de feestgroeten van Utrechts burgerij zou overbrengen. In aanmerking genomen het publiek, dat minstens op tienduizend personen geschat kan worden, ging alles geregeld. Jammer dat enkele militairen, daarin gesteund door een groep jongens, zoo op gewonden waren om zelfs onder de uitvoering van muziekstukken de muziek door hunne liederen te overschreeuwen, zoodat de heer Coenen verplicht was voor dat geweld te buigen. Het ware te wenschen, dat ze het voorbeeld volgden van het meerendeel hunner wapenbroeders, die begrijpen dat het handhaven van orde, vooral ook van hen moet uitgaan. (Dt. Dbl.) In de gisteren te Valckenburg gehouden vergadering der broederschap van notarissen werden benoemd de heeren Elsevier Dom te Amsterdam tot voorzitter en Beijerman te Woerden tot Becretaris. De volgende bijeenkomst zal te Assen worden gehouden. Bij de door den regen gestoorde illuminatie in het Haagsche bosch zijn eergisteren verschei den personen in het water geraakt. Eene bejaarde dienstbode liep in eene met kroos bedekte sloot en verdronk. Te West-Stellingwerf heerscht groote ont steltenis tengevolge van het staken zijner beta lingen door den notaris De Haan, ter standplaats Wolvega. Hij had het vertrouwen van velen, zoo wel uit die gemeente als daar buiten, ge wonnen; zijn uitgebreide zaken, misschien door die van geen notaris in Friesland overtroffen, en de vele groote en kleine geldbeleggingen, bij hem gedaan, pleiten daarvoor voldoende. In den laatsten tijd evenwel sprak men van den neteligen toestand zijner financiën. Zaterdag is men over tuigd geworden, dat De Haans financiën wezenlijk verkeerd stonden. In de bijeenkomst, toen onder presidium en op verzoek van mr. J. v. d. Veen van Leeuwarden te Heerenveen bij den logement houder Jorissen gehouden, bleken de praatjes waarheid te behelzen. Mr. v. d. Veen gaf als zijn meening op, dat er waarschijnlijk 50 a 60 procent kon uitgekeerd worden. Eene commissie is benoemd, om de zaken te onderzoeken en te regelen, m. a. w. de balans op te maken. Na afloop der vergadering begaven zich de leden der commissie naar 't paleis van justitie. (,Ass. Ct.) Te Kampen heeft men in de stadswerkplaats een triomfwagen, bestemd voor een optocht ter gelegenheid eener bloemententoonstelling, gemaakt, die, toen hij gereed was, de poort der werkplaats niet uit kon. Met het uithakken van een stuk muur werd deze kersversche „Kamper in" uit 'Ie wereld geholnen. In 1878 werden in Europa 342,000.000 briefkaarten verzonden. Daaronder komen er 111.445.000 voor Engeland, 108.741.000 voor Duitschland en 30.522.000 voor Frankrijk. De Vereenigde Staten, waar de briefkaarten thans zes jaren oud zijn, gebruikten er in het vorige jaar 246.000.000, terwijl voor het loopende jaar de behoefte berekend wordt op meer dan 300 millioen. De heer Gladstone wordt in zijne ziekte, waarvan wij gisteren melding maakten in ons Overzicht, verpleegd door zijn eigen geneesheer dr. Andrew Clark en door sir William Jenner, den bekenden lijfarts der koningin, door H. M. aanstonds naar het ziekbed van haren eersten minister gezonden. Maandag avond luidde het uitgegeven bulletin„Het gaat met den heer Gladstone zoo goed als verwacht kon worden, doch de koorts houdt aan." Gisteren ochtend verscheen een nieuw bulletin „De heer Gladstone heeft een goeden nacht gehad en er is heden geene toeneming, noch van de plaatselijke ziekte, noch van de koorts." De ziekte vaa den premier is het onderwerp van alle gesprekken in Londen en de couranten nemen gretig alle berichten daarover op. Een lijst van de bezoekers, waar onder wij in de eerste plaats iemand vanwege lord Beaconsfield opmerken, staat in alle bladen; terwijl vooral de wijze wordt uitgeplozen waarop de koninklijke familie van hare belangstelling in den aanvoerder van H. M. getrouwe meerderheid doet blijken. De heer Plimsoll, het bekende Engelsche parlementslid, die eens de reeders welke de levens der schepelingen aan onzeewaardige schepen toe vertrouwden, in de parlementszitting rondweg „schurken" noemde en door zijn krachtig op treden wetten op de scheepvaart uitlokte, heeft onlangs zijne plaats in het huis ingeruimd voor sir William Harcourt, den minister voor binnen- landsche zaken, die elders niet herkozen was. De liberalen te Liverpool bieden thans de plaats van den tot pair verheven lord Kamsay aan den heer Plimsoll aan. Eergisteren avond deed dr. Tanner, de Amerikaansche hongerlijder, zijn gewonen dage- lijkschen rit, doch hij kwam zeer prikkelbaar en gemelijk terug. Daarop sliep hij enkele uren; om tien uren echter kon hij niet meer slapen. Zijn maag is in de war, zegt het telegram, en dat is inderdaad niet te verwonderenwant het was de ,36o dag. Nog een paar dagen dns vol gehouden en de proef is doorstaan. Een Fransch beeldhouwer, de heer Jam.in, heeft het celluloid, de bekende stof waarvan men sedert een paar jaren sieraden maakt, die wel eens plotseling ontploffen, aangewend voor clichés voor de boekdrukkerij. Het celluloid is zeer hard, doch wordt op 125 graad Celsius kneedbaar. De daarvan vervaardigde clichés zijn zeer fijn, worden in een half uur gemaakt en hebben veel meer weerstandsvermogen dan de galvanoplastische clichés. Terwijl men van deze laatste niet meer dan 30.000 afdrukken kan trekken, heeft men van een celluloid-cliché reeds 56.000 afdrukken geno men, zonder dat er nog merkbare verandering was te bespeuren. Amsterdam. Aan de verkiezing voor een lid der tweede kamer werd door 1716 van de 4760 kiezers deel genomen. Van onwaarde waren 8 briefjes en de volstrekte meerderheid bedroeg dus 856. De heer Gleichman bekwam 808 en de heer Kappeijne 494 stemmen, zoodat tusschen beiden herstemming moet plaats hebben. De heer Van Berckel (katholiek) bekwam 392 stemmen. 'e Graven li age. De verkiezing van een lid der tweede kamer in het kiesdistrict Hoorn, in plaats van den heer I. D. Fransen van de Pntte, is bepaald op 31 Augustus a. Londen. De toestand van den heer Glad stone is voldoende. Door het hoogerhuis is de Iersche-pachterswet verworpen met 282 tegen 51 stemmen. Parijs. Blijkens den volledigen uitslag der verkiezingen winnen de republikienen 240 plaatsen. 4 Augustus des morgens te 8 uren. NAMEN Ba- Wind Toe Tem DER rom. stand pera PLAATSEN. afw ijk. richt. kracht lucht. tuur. Delfzijl 0.8 NW 1 1. bew. k Groningen. 0.4 ZW 0 1. bew. 15 Helder 0.6 Z 0 1. bew. 15 Vlissingen. 1.1 zzw 1 z. bew. 18 Maastricht. 0.0 z 1 i. bew. 15 Sylt 0.4 w 1 z. bew 16 2.3 ZW 2 betr. 16 Valentia. 4.6 NW 6 betr. 16 Hamburg 0.1 WNW 1 1. bew. 15 Swinemunde. 3.0 N 1 1. bew 17 Leipzig 2.8 WNW 2 bew. 15 Carlsruhe 1.4 ZW 3 z. bew. 14 Grisnez 1.7 ZW 2 mist. - 17 Parijs 1.0 N 1 betr. 15 St Mathieu 1.3 WNW 1 betr. - 16 Biarritz 2.1 O 2 bew. - 18 Perpignan w Christiaansund 2.0 1 1. bew. L 13 Stockholm. 0.0 zzo 2 bew. - 19 Koppenbagen 0.2 NNW 2 z. bew. j- 17 Portsmouth ZW 2 betr. Yarmouth stil 0 j bew. Grootste verschil iu Nederland 'sochtends 8 uren: M. 1.1 V. des namiddags: G. 0.6 M. Barometer tc Middelburg, Graanbeurs:(C»r>-.)760 Thermometer 3 Aug. 'sav. 11 u. gr. 4 Aug. 's morg. 8 u. 65 gr. |s midd. 1 u. 75 gr. 'sav. 5 n. 72 gr. Zitting van Dinsdag 3 Augustus. Voorzitter de heer Kleijnhens. Afwezig de heer Van Uije Pieterse. De voorzitter doet mededeeling dat van gedep. staten goedgekeurd is terugontvangen het kohier vau den hoofd, omslag voor 1880, benevens verschillende raadsbesluiten en legt vervolgens over eenige ontvangen jaarverslagen. Nadat de rekening van den Vlisaingschen rijweg over 1879 is goedgekeurd, komt ter tafel een nader adres van den heer Joh. L. Gruber, te Utrecht, om concessie voor den aanleg van een stoomtramweg van Vlissingen naar Middelburg. De aanvrager verklaart zich bij dat adres bereid de bij de vroeger aan hem verleende concessie ge stelde voorwaarden aan te nemen en is niet ongenegen om binnen zeker tijdvak een lijn naar de badplaats aan te leggen en te exploiteeren. De voorzitter herinnert dat de heer Gruber vroeger concessie heeft gevraagd eu verkregen, doch nalatig is gebleven in de uitvoering en doet daarna de vraag of al dan niet tot dadelijke behandeling van dit verzoek zal worden overge gaan. Hierover wordt eene langdurige discussie gevoerd en eindelijk met 10 tegen 2 stemmen tot dadelijke behandeling besloten. Tegen stemden de heeren Hector en Kleijnhens. De voorzitter deelt alsuu mede dat burg. en weth. de vroeger gestelde voorwaarden als leid draad wenschen te nemen. Deze worden vervolgens behandeld eu bepalen in hoofdzaak het volgende i De concessie wordt verleend voor 49 jaren en dus tot 31 December 1929. Indien met het werk geen aanvang is gemaakt voor 1 April 1881 nn wanneer de tramweg niet vóór of op 1 Sept. 1881 in exploitatie is gebracht verbeurt, de concessionaris eene som van f 2500, die, eveneens op straffe van vernietiging der concessie, voor 15 September a. bij den gemeeute-ontvaEger moet gestort worden.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2