buit! ir 1^1 Benoemingen en besluiten. On derwijs. Kerknieuws. Landb ouw. Laatste bericht©^ Burgerlijke stand. Gemeenteraad van Goes, Weerkundige Algemeen hunner vaardigheid afleggen en door een roos in 't knoopsgat van hunne behendigheid aan vrien den en bekenden doen blijken. Een dezer tenten heeft aan de Kotterdamsche catastrophe van ver leden jaar iets nienws ontleend en stolt de lief hebbers van ballen-werpen in de gelegenheid, om door een goedgelukton worp Pineoffs te doen te voorschijn komen, die daarna op rollen weder „verwijderd" wordt. Een paar tentjes, waarin naar onze meening een bedrijf wordt uitgeoefend dat strafbaar is volgens art. 479, 7e lid, van het wetboek van strafrecht, gaan wij voorbij. Het telken jare wederkeeren van „de spiegel des geheims," „de dames van kunst en wetenschap" en anderen, doet ons vermoeden dat, niettegenstaande we 1880 schrijven, er nog lfli gevonden worden die zich alten verlokken daar hun centen te offeren. De draaimolens, dit jaar slechts vier in getal, zorgen ook dat het publiek ze niet onopgemerkt voorbijgaat, hetgeen zoo men kinderen bij zich heeft, trouwens toch niet mogelijk is. Konden wij een vorig jaar erop wijzen dat ze reeds orkes ten erop nahielden, thans wordt den talrijken omstanders bovendien gratis het genot van een vocaal concert bereid, als men ten minste de door schorre kolen honderde malen herhaalde, onver staanbare parodie op le voila Nicola, ha ha ha t en dergelijke concertstukken een genot noemen kan. De wafelkramen, die sints het verdwijnen van de echte of psemfo-Friezinnetjes veel van hunne aantrekkelijkheid verloren hebben, zijn, als naar gewoonte, weder in grooten getale aanwezig. Hun product, vooral bij het schoone geslacht en de jeugd in eere, vindt, even als dat der poffertjes kramen, steeds goeden aftrek. Eene voortgezette wandeling over de Markt overtuigt ons dat de speelgoed-, galanterie- en koekkramen, zoowel wat het aantal als hetgeen er te koop wordt aangeboden betreft, niet veel verschil opleveren met vorige kermissen. Alvorens de Markt te verlaten behooren wij te herinneren, dat behalve in de over de Lange Delft geplaatste salon van den heer A. Blazer, ook in de koffiehuizen van de wed, Groenewegen, de wed. Lauwereins en bij de heeren Geerts en Nelisse, meer of minder goede Café-chantant-ge zelschappen werkzaam zijn. Op de Groenmarkt lokt ons het van vroeger bekende Cagiiostro-theater van den heer Basch en de gisteren avond gegeven voorstelling bewijst dat een druk bezoek volkomen verdiend is. Ver rassende goocheltoeren toch verricht de heer Basch met een gemakkelijkheid en een zekerheid die het publiek verbazen. The Fa/tyr of „de droom van een meisje" is een reeds meermalen vertoonde toer, door toepassing van het magnetisme uitge voerd, welke hare werking op het publiek niet mist, terwijl de in de lucht zwevende, zingende „engelenkoppen" eene haute nouveauté voor Middelburg allerliefst zijn. De agioscopische „wereld-tabieaux" laten ons nu eens de kille ijszee, dan weder het zonnige Italië op het doek zien, in bijzonder fraaie teekening en kleur. Een oogen- blik later stelt de heer Basch zijne toeschouwers in de gelegenheid om met de geestenwereld kennis te maken, om ten slotte in eene vertooning met een onuitsprekelijken naam, fraaie fonteinen, tel kens in verschillende kleuren verlicht, levende beelden enz. ten tooneele te doen verschijnen. Dit alles wordt veraangenaamd door het goed bezet orkest van de Marburger kapel en is wel in staat om menigeen een genoeglijken avond te Als naar gewoonte is de Beurs met de fraaiste kramen bezet; onder de kramers zijn tal van oude bekenden te vinden. Op de tooneelvoorstellingen in de tent op de Balans door de wed. Bakker en in don schouw burg op het Molenwater door het gezelschap van den Antwerpschen stads schouwburg komen wij later terug, evenals op de voorstellingen in het Schuttershofdie eerst Woensdag avond aanvan gen. Wij kunnen dus nu alleen mededeelen dat aldaar gedurende deze kermis zal optreden de internationale variétés troupe, onder directie van den heer F. Bikanezer. Volgens het programma zijn de artisten hier onbekend en is voor afwis seling, waardoor elk wat wils wordt aangeboden, zorg gedragen. Na onze wandeling geëindigd te hebbenwillenwij nog herinneren dat het muziekgezelschap Accele rando, onder leiding van den heer Liesoy, Zondag avond in het Schuttershof de kermis met een con cert en bal, benevens een door den heer Hen- drickx, van Antwerpen, vervaardigd vuurwerk zal besluiten. om eerst te biechten; want de priesters zijn alle verdreven of in de gevangenis; ik vind dit een vreeselijk denkbeeld, maar als gij ooit in de gele genheid mocht zijn om iets voor een St Aignan te doen verzuim dit dan niet, misschien wordt het mij toegerekend zult gij daaraan denken, Edmée?" „Ik zou het ook zonder dat doen ter wille van marraine," antwoordde het meisje, den naam gebruikende dien mevrouw De St Aignan haar zoo gaarne hoorde uitspreken. „Ja, ja, maar doe het ook om mijnentwil, het zal mij uit het vagevuur verlossen als gij een goed werk voor mij doet", smeekte de moeder op zwakken toon. „Ik zal het doen moeder, het moge mij kosten wat het wil 1" antwoordde de dochter vastberaden. „Dat is een lief, goed kind" sprak de zieke, veel te zeer vervuld van de rust welke die belofte haar gaf, om in te zien in welk gevaar Edmée bij de vervulling ervan zou kunnen komen. „Gij zijt altijd een braaf kind geweest. Ach! daar komt hij 1" Dit zeggende viel zij achterover in het kussen; want zij hoorde haar echtgenoot de deur openen en binnenkomen. Als zij hoopte dat hij de moeite niet zou nemen van bij haar te komen, vergiste zij zich; hij stapte naar binnen en bleef haar staan aankijken, daar iets in haar gelaat hem scheen te treffen, totdat hij na eenigen tijd kortaf vroeg: „Zijt gij zooveel erger van avond belastinöen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. en ace. te Montfoort c. a. H. J. van Ebben- horst Tengbergen, thans ontvanger te Eindhoven (buitengemeenten). posterijen. Benoemd tot commies der poste rijen 2e kl., G. de Wit, thans commies 3e kl.tot commies 3e kl., F. J. W. van Goor, thans com mies 4e kl.tot commies 4e kl., H. Tjebbes en J. Woltersom, thans surnumerairs. De heer Th. Boskamp, hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te IJzendijke, heeft zes weken verlof aangevraagd en verkregen om de teekencursus in de Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam bij te wonen. Nieuw- en St. Jooslanil, 1 Aug. De heer W. E. M. Engelberts, predikant bij de N. H. gemeente alhier, heeft voor de beroeping naar Dantuma- woude (Friesland) bedankt. Vlissingen, 2 Aug. De heer A. J. Th. Jonker, predikant bij de N. H. gemeente te Heer- de, heeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. Ter Neuzen, 1 Augustus. De heer P. Dier- manse, beroepen predikant bij de Chr. ger. ge meente te Apeldoorn, hield heden namiddag al hier zijne afscheidsrede naar aanleiding van Efezen 3, vs. 1619. Killand-Bath, 1 Augustus. Heden nam onze predikant, de heer J. Schuurmans S tekhoven, afscheid van zijne gemeente met een rede naar aanleiding van 1 Petr. 1 va. 25. Volgens het Wag. Weekblad heeft de synodej op voorstel van denpraeses, de heer Luti, besloten, elke zittingweek met gebed te openen en met dankzegging te sluiten dus niet eiken dag. Dat besluit werd genomen met instemming van de beide praeadviseerende professoren Goosen en Lasonder. Bath, 1 Aug. In het Oostelijk gedeelte van Z. Beveland neemt de ziekte in de vroege aardap pelen van dag tot dag toe. De late soorten bleven tot heden in de knol vrij en beloven een buitengewone opbrengst. Voor rekening van het Cantine-fonds zullen de onderofficieren en minderen van het hier in garnizoen liggende depöt-bataljon in de gelegenheid worden gesteld heden avond eene voorstelling in de schouwburgtent van de wed" Bakker bij 10 wonen. Niettegenstaande het ongunstige weder maakten gisteren een 350tal inwoners van Brussel en Antwerpen gebruik van de door den pleizier- trein geopende gelegenheid om Vlissingen en Middelburg te bezoeken. De Telegraaf, die in plaats van te éen uur eerst te half drie de plei- zierreizigers aanbracht, had onder zijne passagiers ook het muziekgezelschap van de werkmansver- eeniging St Willebrord van Antwerpen, dat, 30 executanten sterk en onder leiding van den heer Julien, de beleefdheid had bij aankomst der boot het Nederlandsche volkslied ten gehoore te brengen. Met de muziek aan het hoofd werd een toertje door de stad gemaakt en te vier uren vertrokken de reizigers weder, nadat de zich eveneens aan boord bevindende Sociëteit de Broederliefde, van Droogenbosch bij Brussel, een zangnommer en het muziekkorps de Brabangonnc had doen hooren. Het harmonie-gezelschap Kunst en Ker van Zierikzee, dat gisteren avond in den Buitentuin een concert moest geven, kwam gisteren middag „Neen, o neen," prevelde zij, als werd zij van iets kwaads beschuldigd. „Ba! gij hebt nooit verstand genoeg gehad om te weten wanneer het noodig was om te liegen of niet," zei hij met een minachtenden blik- „Nu, ik heb nieuws voor u; een van uwe vrien den, de zoon van uwen dierbaren meester, is in de handen onzer soldaten gevallen, terwijl hij met het leger van Condê vocht." Hij ver wachtte een uitroep of een vraag, maar vernam niets dan een zacht gekerm. „En is hij doodgeschoten?" vroeg Edmée zóo bedaard, dat hij er door misleid werd en meende dat zij er reeds van gehoord had en wantrouwig vroeg, wie het haar verteld had. „Dat behoeft mij niemand te vertellen, als hij eenmaal gevangen is genomen," zei het meisje op koelen toon. „Ja, dat is waar. Er is dus een aristocraat minder in de wereld. Het zal uw moeder genoe gen doen dit te weten; zij is altijd een goede patriot geweest en zij heeft haar dochter in haar geest opgevoed," zei Leroux. „Daarom vraagt mijn beste vriend Letumier u ten huwelijk, mijn kind." Nu had hij beiden getroffen. De moeder wendde zich met een Hauwen kreet tot hem en Edmée hief even hare oogen op, terwijl haar gelaat doods bleek werd. Leroux was voldaan over de uit werking die zijne mededeeling gehad bad en per spoorboot hier aan. Het gezelschap Accelerando bewees de Zierikzeesche collega 's de beleefdheid hen bij aankomst der boot aan de Loskaai met muziek te ontvangen, waarop van de andere zijde eveneens een paar nommers werden uitgevoerd. Het concert in den Buitentuin was, ofschoon het weder niet uitlokte om buiten te zitten, ta melijk druk bezocht, en de uitvoering der ver schillende nommers doet ons den wensch uiten, de kennis met dit gezelschap te hernieuwen. Heden morgen is het gezelschap, na eene wau- deling door de stad gemaakt te hebben, weder vertrokken. De koningin van Zweden en Noorwegen wordt in de volgende maand te Amsterdam ver wacht. H. M. zal drie maanden daar vertoeven onder behandeling van dr. Mezger. Engelsch medegevoel is meestal bij uitstek prac- tisch in zijne uiting. Te Oxfordis eene commissie gevormd om de bijdragen te ontvangen van hen die van hunne sympathie willen doen blijken aan prof. Mommsen bij het verlies zijner bibliotheek. In plaats van klankrijke weeklachten zal de ge leerde wereld in Engeland die het betalen kan, hem boeken geven of geld om ze te koopen. In sommige gedeelten van Engeland ziet het er weer slecht uit met den oogst. Vrijdag vielen er hevige regens, die overstroomingen ver oorzaakten. Gansche streken staan onder water en het hooi spoelt weg of rot. Ook te Parijs was het erg weer, Vrijdag avond. Het onweerde, ha gelde en regende buitengewoon hard. Dadelijk na het onweder is een stuk van den Boulevard St. Michel ingestort, die over de oude catacom ben ligt. In eene opening van twintig meter lengte en vijf meter breedte verzonk het gansche trottoir met den kelder van het huis no. 79, dat nu met zijn voorgevel boven een twaalf meter diepon put hangt. De bewoners van het huis zijn er allen met den schrik afgekomen, maar hebben natuurlijk hunne woning verlaten, die hangt tus- schen twee andere huizen en reeds zoo uit haar vorm getrokken is dat geen enkele deur meer open kan. Men is druk bezig om het bedreigde huis te stutten. Tot besluit van een groot gymnastiekfeest zou Woensdag avond te Frankfort een vuurwerk worden afgestoken. Pas waren de eerste vuur pijlen opgelaten of eene hevige ontploffing deed den grond schudden. Daarop nog een vuurpijl en men hoorde niets meer. Er was een ijzeren mortier gesprongen en de splinters waren onder het publiek gevlogen, met het treurige gevolg dat een meisje werd gedood en twintig menschen, meest zwaar, werden verwond. Beeds aanstonds werden van vier personen arm of been afgezet. Bijna al de slachtoffers dezer ramp stonden op behoorlijken afstand van de plaats waar bet vuur werk werd afgestoken, zoodat van geene onvoor zichtigheid Bprake is. 's CJravenliage. De heeren Schenck, Clui- v ;n en Meerten zijn eervol ontslagen als leden dor Indische rekenkamer en vervangen door de heeren Diephuizon, onder-intendant van het Indische le ger, Teupken, financieel ambtenaar in Indie, en Meijer, secretaris van den Baad van Indie. 's (iravenhage. De tentoonstelling van wa penkunde enz. is heden in tegenwoordigheid der ministers van binnen!andsche zaken en van justitie, geopend met eene toespraak van den voorzitter mr. Du Tour van Bellincbave, en werd o. a. be zocht door prins Alexander, prins Frederik en prinses Marianne. Farljs. Bij de verkiezingen voor dedepar- verliet lachend de kamer. Als hij zijn dochter aan een rooden Jaeobijn, gelijk dien Letumier, uithuwelijkte, gaf hij een bewijs van vaderlands liefde, dat reeds op zichzelf van zeer veel gewicht voor hem was en hij zou haar aan iedereen, die haar vroeg, gegeven hebben, teneinde bevrijd te worden van dit bleeke, stille wezen, dat hij niet kon buigen of breken. Moeder en dochter bleven lang zwijgend bij elkaar, totdat eindelijk mevrouw Leronx fluisterde„Arm kind 1 Mijn arm kind! Gij moest uw oom vragen om u bij te staan, die is altijd goed voor u geweestmisschien zou die wel eens met uw vader willen spreken. Ach, als zij u van mij wegnemen „Dat zullen zij niet doen moeder!" „Maar als hij het wil, kind!" Hierop wist Edmée niets te zeggen, maar zij is nooit geroepen om het vraagstuk op te lossen wat zij zou doen, indien haar vader trachtte haar te dwingen om haar moeder op haar sterfbed te verlaten; want de dubbele schok dier beide berich ten was te veel voor dat zwakke gestel en den volgenden dag was Edmée reeds moederloos. Al ware Leroux andere begrippen toegedaan geweest, dan zou hij toch geen lijkdienst voor zijn vrouw hebben kunnen doen houden. In het begin van 1792 was het nog slechts op sommige plaatsen geoorloofd om de mis to bedienen, maar alleen vroeg in den morgen en eenigszins in het geheim, zelfs voor priesters die geweigerd hadden tementale raden hebben de republikeinen 34 plaatsen gewonnen. Londen. Zondag namiddag was de toestand van den heer Gladstone verergerd. (Van 25 Juli tot 1 Augustus 1830.) Mipdelboro. Ondertrouwd: J. F. A. van Breda, wed". 61 j. met A. J. Kruijsse, wed'. 41 j, C. Hendrikso, jm. 26 j. met C. Adamse, jd. 27 j. BevallenC. Nierse, geb. Krijger, d. J. de Bree, geb. Kabboord, z. E. Post, geb. Joziasse, z. J. M. Spapé, geb. Michel, z. E. M. Goote, geb. Landman, z. S. J. van de Kop, geb. Geervliet, d S. Koose, geb. de Bruijn, z. S. Lenselink, geb.de Man, d. Overleden: C. H. Visch, d. 8 j. J. E. Brnijn- ooge, vrouw van J. Vlieger, 57 j. M. Kerkhove, z. 15 d. M. Tavenier, man van F. Simonse, 60 j. N. Cohen, z. 7 m. D. de Kam, z. 23 d. K. P.A. Ponte, z. 4 j. P. C. Flipse, d. 17 d. (Van 24 tot 31 Juli 1880.) Vlissin&en. Gehuwd: J. Daalhuizen, wettig gescheiden man van J. A. Deijbel, 43j.metM. M. Koole, jd. 40 j. Bevallen J. M. M. Mommaas, geb. van Boek hout, d. J. J. van Oebten, geb. van der Star, z. G. van der Hoofd, geb. Schuhman, d. A. K. van Hemert, geb. Le Fever, d. J. E. Krol, geb. Hol- leboom, d. J. M. Lute, geb. Warre, z. A. do Rijke, geb. Huibregtse, z. (levenl.) Overleden: L. Saris, z. 10 m. C. van Wijk,z. 18 m. K. Sohier, z. 3 j. E. M. van Dam, d. 6 m. J. J. Joorissen, man van S. Streefkerk, 27 j, F. Proost, man van M. J. Ratelband, 71 j. A. M. Lagaay, d. 2 m. P. M. Reijuhout, d. 8 j. Goes. Bevallen M. J. Koning, geb. Visser, z. C. L. Clercq, geb. Stamperius, d. S. M. P. Goemans, geb. Isebree Moens, d. P. Snoek, geb. Brandt, d. OverledenM. Schipper, d, 3 j. H. A. Pas- sieux, z. 3 m. Zierikzee. Bevallen H. Goosen,. geb. Tuijn- man, z. E. Hanse, geb. Stoel, d. Overleden: W. A. Opperman, z. 10 m. J. van Sas, z. 8 j. Zitting van Zaterdag 31 Juli. Voorzitter mr. Hamer. Tegenwoordig 11 leden. Alwezig mot kennisgeving mr. De Jonge van Ellemeet en W. L. Kakebeeke. De voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen voor kennisgeving worden aaogenomen: dat ged. staten bedenkingen hadden tegen de goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhand- sche verhuring van de zijwanden der koopmans beurs, omdat dit gebouw een publiekrechtelijk bezit der gemeente is doch dat hierin tegemoet gekomen kan worden door het heffen van eene retributie, waaraan door burg. en weth. is voldaan, terwijl daarbij tevens is geregeld het aanplakken van bekendmakingen in de gemeente, waarop eene verordening eerlang aan den raad zal worden dat burg. en weth., ingevolge art. 6 der veror dening op het aanleggen aan en bevaren van het bps en de haven, hebben bepaald dat de grootste snelheid van stoombooten zoodanig zal zijn dat er minstens een uur noodig is om van de aanlegplaats van Goes naar het sas en omgekeerd te varen; dat door burg. en weth. is benoemd tot graf delver A. Ockée, in plaats van M. B. de Munck, overleden; dat, naar aanleiding van een verzoek van den concierge der meisjesschool voor middelbaar on derwijs, aan de comm. van toezicht op die inrich- ding machtiging is verleend om den verzoeker f 50 'sjaars toelage uit te betalen voor zijne meerdere werkzaamheden. dat door de commissie voor de leenbank is be noemd tot onder boekhouder G.A. Weide, in plaats van G. M. Klemkerk, op verzoek eervol ontslagen. Sedert de laatste vergadering is ingekomen, een brief van mevrouw Van Campen, houdende bericht dat zij hare benoeming tot regentes van het weeshuis aanneemt. Vervolgens worden behandeld: De staten van oninbare posten en restitutie H. O. en belasting op de honden, beiden over 1879 deze worden onveranderd vastgesteld. Het voorstel tot verhooging van den borgtocht van den gemeente-ontvanger. Gemiddeld was er gedurende de laatste 5 jaren begroot 86785, en moest daarom de borgtocht op 9000 gebracht worden, zoo als ook is geschied. Burg. en weth. bieden aan den raad de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar aan, sluitende met een goed slot van f 4178.67£, welke rekening aan de fin. comm. zal worden gezonden tot onderzoek en rapport. Daarna is aan de orde het opmaken eener voordracht voor de vervulling van vacatures in den eed van onvoorwaardelijke onderwerping aan het gouvernement af te leggen en natuurlijk werden deze godsdienstoefeningen bijgewoond door allen die niet instemden met de revolutie, waardoor zij spoedig een doorn in het oog van het volk werden, zoo dat men het grootste gevaar liep met er heen te gaan. De priesters werden verfoeid omdat zij de hervorming belemmerden en deelden in de tallooze voorrechten van den adel, en ofschoon de geestelijkheid ten platte lande een tijdlang op de hand des volks was geweest en had ingestemd met de eerste hervormingen, was de eed van gehoorzaamheid een struikelblok geworden, waar de meesten niet overheen konden stappen. bet college van zetters: W. J. van de Weert aa zijnvoor de eerste vaca dracht geplaatst B. M. d en voor de tweede va* den Boer Bz. Het verzoek van den hee als leeraar bij het midd. 1880, wordt, ingevolge het toezicht en het advies v willigd en met algemeene De voorzitter zegt dat riteiten na het opmaken was ontvangen ter ver ontslag ontstaande vacatu even als die van burg. heerenJ Kiel van Utre Doogezand en J. J. A Deze voordracht zal y liggen en de benoeming i ring geschieden. De vergadering is daar 1 Augustus des m namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Delfzijl. - Groningen Helder Vlissingen Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaacsund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 6.6 7.3 7.2 8.1 7.3 6.8 5.9 6.3 4.1 6.7 9.0 - 5.5 -10.6 - 2.1 - 9.5 -11.' - 7.4 2 Augustus des m Delfzijl Groningen. Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathien Biarritz Perpignan Cbristiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 9.1 8.9 7.9 8.4 8.4 79 7.1 NN - 3.3 - 8.7 - 9.8 -11.1 -10.1 - 8.5 - 7.6 -12.8 -11.9 - 9.9 ZH W ZH NN' Zonde Grootste verschil in Neder 's ochtends 8 urenG. des namiddags: M. 0.9 Barometer te Middelburg, Maant Grootste verschil in Nedei 'sochtends 8 uren: H. des namiddags: H. 1.1 Barometer te Middelburg, Thermometer 1 Aug. 's morg. 8 u. 64 'sav. 5 n. 62 gr. 2 Aug. 's morg. 8 u. 64 's av. 5 n. 66 1 (Wordt vervolgd). De Oostersehe quaesti Afghanistan blijven de tieke overzichten in dezen Van de nederlaag dei nog niet veel bijzondei termen is bericht dat de lerie van generaal Burrc wende vlucht der Afghaai deze vervolgd hebben en zijn gevallen. De Afgh Engelschen te slim zijn g der eerste dagen hebben e vooral dit, waarin wij artillerie de vijandelijke Dat is een zonderlinge we veel kans van inhalen ka telde 150 man artillerie, teristen, 1340 inlandschei en 500 man kavallerie; 2600 man geregelde troepe groote vreesde menscl have onder den grond Men vertelt er dat Ayoe Daan heeft, terwijl hij nog dat aantal kan beschik

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2