m i8L ihelde. Dinsdag 3 Augustus. Markt 123* Jaargang; 1880. Rationale Militie. Het Atelier du Lys, MOLENWATER. BOOTDIENST DIENST. HELDE. Augustus. k 2 uren op Middelburg, 2 Augustus. FEUILLBTOlSr. voorstellingen. ËiiMIS door het hen Stads-Schouw- 188©, MARME- 10TJDE HARTEN. bedrijven. 1ACHT UUR. ilgische feesten ijn retourkaarten a 11 VLISS1NGEN UZEN-MECHE- oombooten tegen 6.40; 2® klasse '20 per persoon naar BRUSSEL van 1® klasse n 3» klasse 4.07 igen v. v. ent 15; mn. 1, 3,30, 7. in plaats van 1 uur. m. 2,30, 5, 8. itdagen 3.15, 11.30; nm. 1, >.30, 7, 8.30. nm. 1.30, 2.30, 4, iienst ]N ROTTERDAM, Augustus. LN aOTTEHDAS: d. 2 midd. 1,u. lag 3 l,_, ïsd. 4'smorg. 9, erd. 5 9,_. AftL' 'Mti """w JWv- "Wk d. >g. 6 7 9 10 sd.ll rdl2 ag 13 i. 14 10,-. 10,-. 11,30 11,30. 11,30, 11,30, 11,30, 11,30, U. M. u. M. 3.45 en 5.45. 4.15 6.15. iG, WOENSDAG en SATERDAG. 7.30 nam. A 8— 4.30 0.30 1- 6.midd. 12.— 6,30 nam. 12.30 )or dien dag. 10.25 10.35 6.50 6.5 7.52 8.45 9.12 10.18 10.41 10.50 11 .55 2.5 6.85 .40 1.45 6.10 50 3.15 7.3 0 40 3.55 8.15 3 4.13 8.35 20 4.30 8.50 M1DDELBURGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelyksj met nitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per S/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent! Ad verten tien: 20 Gent per regel! Geboorte^ Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,60 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Oproeping van verlofgangers der lichting 4877. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 12 April 1880, A no. 1192, 3e afdeeling Provinciaal blad no. 39) roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1877, behoorende tot bet regiment grenadiers en jagers, de acht regi menten infanterie en het 2e, 3e en 4e regiment huzaren om op den tijd en plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegen woordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleediDg en uitrusting, door hen bij hun ver trek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, ten eindo rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich voorat en wel op Zaterdag den 7 Augustus a. des voormiddags tusschen 10 en 11 uren bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, ten einde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteur behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandigheid, onder overlegging van eene verklaring van een geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 30 Juli 1880. De burgemeester voornoemd, N. 0. LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM, lb. VEEMARKT TE MIDDELBURG. Donderdag den 5en Augustus 1880van des vour middags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgem. en weth. voornoemd, P I O K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De 22® verjaardag van H. M. de koningin werd heden alhier op de gebruikelijke wijze, door het uitsteken van vlaggen van de openbare en van buitengewoon vele particuliere woningen, gevierd. Op het Molenwater werd door de dd. schutterij en het garnizoen eene parade gehouden, die door kapitein Vieweg werd gekommandeerd. In den namiddag werd door het muziekkorps der schutterij in de Abdij eene uitvoering gegeven. Zaterdag avond is bij het gemeentebestuur DOOR de schrijfster van MUe More. HOOFDSTUK L MOEDER Elf DOCHTER. „Als ik maar wist waar zij zich thans alleen bevindensprak zijn vrouw op zekeren voorjaars avond tot Edmée. Het meisje boog zich over haar heen, schikte haar kussen goed en vond dat haar vervallen gelaat sedert des morgens nog meer ingezonken was en haar stem nog zwakker klonk dan anders. Zij sprak echter zacht, zoowel uit vrees als uit zwakheid, ofschoon zij zich alleen met haar dochter in huis bevond, daarLeroux op <een vergadering was om te beraadslagen over de laatste maatregelen der Convention. „Als ik maar wist waar zij waren, de baron en zijn zoons mademoiselle, o, wat hield die goede mevrouw veel van haar! eigen zusters konden elkaar niet inniger liefhebben; maar zij waren ook in hetzelfde klooster opgevoed, mevrouw en mademoiselle. Ach, Edmée, herinnert gij u nog dien avond toen ik van de trap ben gevallen? alhier bericht ontvangen dat de firma Wol terbeek, Van Baggen en co., te Amsterdam, het aanbod tot overname der gasfabriek c. a. door de ge meente, voor eene som van f 74000, aanneemt. Pijpen of buizen heeten, naar de Ned, heeft doen opmerken, in hedendaagsch werktuig kundig Nederlandsch t j o e p 8, zijnde eene verbas tering van het Engelsche tube. Een steiger of hoofd, waarop men wandelt, heet in residentie Nederlandsch, een „wandel-p i e r." Hier heeft men eenvoudig het Engekche woord ingelijfd, niettegenstaande het, op gelijke wijze gespeld, in onze taal een geheel andere beteekenis heeft. Een prul-schilderij wordt, in schilderkundig Nederlandsch, door den heer Van Santen Kolff, een „kroetje" genoemd, naar het Fransche croule. Dezelfde kunstbeoordeelaar spreekt van „kant," daarmede waarschijnlijk het Engelsche cant be doelende, dat zooals men weet met het Neder- landsche woord niets dan den klank gemeen heeft. Van alle mishaudelingen, die men onze taal aandoet, is de.door deze vier vertegenwoordigde soort de ergste. Want hierbij worden niet alleen voor de bestaande goede Nederlandsche woorden, vreemde uitdrukkingen gebezigd, maar men trekt ze bovendien een zoogenaamd Nederlandsch ge waad aan, dat veel van een Harlekijnspak heeft. Wordt op dien weg voortgegaan dan zal ons Nederlandsch, dat nu al door de vele bastaard woorden en wendiDgen onverstaanbaar is voor de lieden uit het volk, een voorwerp van afkeer worden voor ieder ontwikkelde. Men zal, als men dan toch vreemde woorden, tot een onbegrij pelijk koeterwaalseh verbasterd, lezen moet, met reden de voorkeur geven aan de duidelijk leesbare vreemde talen zeiven. In de St.-Ct zijn opgenomen de statuten der Vereeniging van burgemeesters en secretarissen der voormalige plattelandsgemeenten in Walcherenwier zetel gevestigd is te Middelburg. Het doel is de gemeentebelangen te behandelen, hetgeen de vereeniging zal trachten te bereiken door het bespreken van wetsontwerpen, wetten, besluiten, maatregelen van bestuur en andere onderwerpen, die betrekking hebben op het be stuur der gemeente. De vereeniging wordt opgericht voor den tijd van 29 jaren, ingaande met den dag der goed keuring der statuten. Zij kan echter vroeger ontbonden worden bij besluit eener algemeene vergaderingdaartoe speciaal door het bestuur of op verzoek van min stens vijf leden te beleggen en waarop minstens twee derden der leden tegenwoordig moeten zijn. De vereeniging houdt jaarlijks eene algemeene vergadering, en wel op den derden of vierden Maandag in Mei. zoodra mevrouw het hoorde, liet zij haar gasten in den steek, sloeg een shawl om en kwam in haar prachtige japon naar mij toe, legde zelf de natte compressen op mijn hoofd en sprak mij zoo vriendelijk toe. Ik zou nog wei eens zooveel pijn willen verduren om die woorden nog eens te hooren." „Ik herinner het mij nog best, moeder," ant woordde het meisje, op wie dat onverwachte bezoek dier beminnelijke dame van het kasteel» in haar rijk gewaad, vol schitterende diamanten, een onuitwischbaren indruk had gemaakt. „En zij troostte u, mijn kind, en kuste u, eer zij wegging; uw vader stond erbij en ik zag hoe hg naar haar keek, ach, en naar die diamanten!" prevelde zij met een rilling, „zij heeft nooit vermoed dat ik een spion was en dat ik moest zien te weten te komen waar de juwee- len en papieren van waarde geborgen werden; zij zou het nooit geloofd hebben, al had ik het haar op mijne knieën verteld, zooals ik verlangde te doen, o! ik verlangde er zoo naar! Gij weet dat ik zoo weinig mogelijk naar het kasteel ging, Edmée, al was hij er boos om, maar som tijds durfde ik niet ongehoorzaam zijn ik placht vroeger te wenschen dat gij altijd zijn zin zoudt doen, omdat ik wist hoe hij was als men hem iets weigerde, maar later was ik blij dat gij zoo moedig waaiten dan vroeg zij waarom wij niet kwamen Heilige Maagdvergeef mij dat De vergaderingen werden gehouden te Middel burg» op dag, plaats en uur door het bestuur aan te wijzen. Sluis, 1 Augustus. De raad dezer gemeente heeft, op den laat sten dag van het bestaan van het oude Sluis, hulde gebracht aan de belangrijke diensten, die de heer J. Bekaar gedurende meer dan 40 jaren als secretaris aan de gemeente heeft bewezen. De raad bood hem als een bewijs van hulde en hoogachting, eene fraaie canapé aan, in de hoop, dat na een voor de gemeente zoo werkzaam leven, nog vele jaren van rust zullen mogen volgen. Zeker een waardige vergelding voor een waardig man. Gisteren namiddag is de raad der nieuwe ge meente voor de eerste maal in functie getreden. Tot len wethouder is verkozen de heer J. Ie Roy, die de benoeming heeft aanvaardtot 2en wethouder de heer mr. P. G. Hennequin, die om gegronde redenen voor de benoeming bedankte, waarna de heer L. A. Croin de meeste stemmen verkreeg, die na een beraad van 24 uren, de benoeming heeft aangenomen. Eindelijk is tot ambtenaar van den burgerlijken stand gekozen de heer L. A. Croin, die de be noeming heeft aangenomen. Waarschijnlijk als een hulde aan het nieuwe Sluis werden onze ingezetenen gisteren avond aangenaam verrast door het hooren van muziek op de kaai. Toen men daar verscheen zag men de barge, midden op het water, van de waterlijn tot boven in den mast met smaak a giorno verlicht, terwijl het muziekgezelschap zich daarop hooren liet. Dit leverde bij den schoonen avond een waarlijk fraai gezicht op. Oostburg, 31 Juli. Uithoofde zich voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de open bare lagere school dezer gemeente, (waaraan ver bonden is eene jaarwedde van 1400 met vrije woning en een tuin), slechts éen sollicitant heeft opgedaan, is door burgemeester en wethouders voor? gesteld de gevorderde akten (wiskunde, Fransche, Engelsche en Googduitsche taai) te beperken. De gemeenteraad heeft zich echter met dit voorstel niet kunnen vereenigen, maar besloten eene. nadere oproeping te doen van sollicitanten. Ingevolge overleg tusschen de Nederlandsche en Spaansche regeering is, met machtiging des konings, het verdrag op 31 Dec. 1862 met Spanje gesloten tot regeling van het eigendomsrecht van wetenschappelijke en letterkundige werken, dat tot 4 Augustus a. was verlengd, op nieuw verlengd en wel voor den tijd van 9 maanden. ik tegen haar kon liegen; maar hoe kon ik de waarheid zeggen Het was niet mijn schuld, Edmée," voegde zij er smeekend bij, en merkte niet welk een diepen afschuw voor haar vader zij door die woorden in het hart van haar kind opwekte. „Ik had haar zoo lief, en zoo lang zij leefde was mijn leven nog dragelijk. Denkt gij dat zij gelukkig was? Zij had er den schijn van; maar de baron was geen man voor haar hij was eens zoo oud als zij, en hij had niets van zijne voorouders. Al de St Aignans hebben hier gewoond, maar hij moest altijd aan het hof zijn. Het is jammer dat de chevalier niet de oudste zoon ishij hield van de plaats en zijn moeder ook. Hij heeft veel van haar de chevalier, en wat hield zij veel van hem! hij was haar zoonde oudste was de zoon van den baron, die moest altijd bij zijn vader zijn en trouwen en de eer van het geslacht ophouden; maar mijnheer Alain behoorde aan zijn moeder." „Is de chevalier niet getrouwd, moeder „De chevallier!" riep madame Leroux uit en was zoo verbaasd over dit ongehoorde denk beeld, dat zij kracht kreeg om luid te spreken en zich een weinig op te richten. „Chevaliers trou wen niet, mijn kind; wat zou er van een adellijk geslacht worden, als er, behalve de oudste zoon, nog een trouwde Zouden de goederen dan verdeeld moeten worden Mijnheer de baron had vier zustersde eene is getrouwd, de tweede De Middel burgsehe Kermis De kermis is reeds eenige dagen geleden In geluid en op verschillende pleinen onzer goede stad zijn de eedert Maandag aangevoerde onooge- lijke massa's planken en zeildoek reeds voor een groot deel gemetamorphoseerd in meer of minder fraaie tenten die, schitterend of flauw verlicht, prijkend met den weidschen naam van Grand. Théatre, ot dergelijke veel belovende opschriften, dan wel zich tevreden stellend met het meer nederige tent of kraam, te zamen met de onont beerlijke draaimolens, de kermis uitmaken. Meer dan eenmaal hebben wij reeds gelegen heid gehad voor onze lezers ons gevoelen over de kermis uit te spreken, zoodat het onnoodig te achten is daarop nogmaals terug te komen. Echter zij ons ue opmerking vergund dat ons gevoelen, hoewel nog door sommigen bestreden, steeds meer veld begint te winnen en zelfs de meest behoudende „kermisgasten" beginnen te wankelen, want ofschoon niet als wij overtuigd dat de kermis een in onzen tijd niet meer thuis behoorend volksvermaak is, beginnen zij toch te klagen dat de kermissen niet meer zijn wat ze vroeger waren, dat ze allengs „saaier" worden en de moeite bijna niet meer loonen erheen te gaan. Laat dan de kleinen zich, zoolang de kermis nog bestaat, erop vermaken en de onderen, als zij er luBt toe gevoelen, aan dat vermaak deel nemen; doch vroolijk, niet losbandig; prettig, niet rnw of gemeen; op eene wijze dat de kermis vreugd van eenige dagen geen langdurig berouw achterlaat. Dit vooropstellend vangen wij onze kermis wandeling bij het centrum, de Maikt, aan. Ter wijl het al dadelijk onze aandacht trekt dat de Markt niet overvol bebouwd is, valt het ook in 't oog dat al de tenten zeer klein zijn en geen enkele ervan zich door het uiterlijk bijzonder onderscheidt. Gedachtig echter aan het spreek woord „'t is van buiten niet te zien wat van binnen te koop is," beginnen wij ze, voor zoover ze reeds zijn geopend, langs de rij af te bedoeken, De „gedresseerde vlooien" voorbijgaande, be ginnen wij met de teüt van Mullens, waar, even als het vorige jaar, fraaie marionetten vertoond, een meisje uit een geheimzinnigen koflër wegge- goocheld en ten slotte een lachwekkende panto mime gegeven wordt. Natuurwonderen mogen zich steeds in groote belangstelling van het publiek verheugen; het zal dan ook de „dame met de drie hoofden" niet aan bezoek ontbreken. Of het wonder werkelijk zoo bijzonder groot is als men voorgeeft, zullen we maar niet beslissen. Iets verder kan men het Theatre gymnasüque bezoeken, waar in een klein bestek en tegen lagen prijs, liefhebbers van gymnastische toeren hunne gading kunnen vinden. Voorts vinden wij nog H. Bos, de kleinste man ter wereld, die volgens het strooibiljet „alle landen van Europa bezocht en de eer had ver schillende keizers en koningen bij zich te ont vangen." Naar de tent te oordeelen, komt ons het laatste wel eenigszins twijfelachtig voor. Het druk bezoek dat aan de schiettenten, waar van er drie op de Markt te vinden ziju, gebracht wordt, levert een welsprekend bewijs voor de militairistische gezindheid van 'tjonge Holland; weinig jongelieden toch die er niet eene proeve ging in een klooster, de derde werd chanoinesse; zijn jongere broeder, de chevalier de St Aignan, de peetoom van onzen chevalier, is jong gestorven, maar er is er nooit een getrouwd, behalve de oudste zoon en dochter. „Ik heb de vierde zuster hier gezien, moe der, mademoiselle, van wie gij straks ge sproken hebt. Zij was geen non of liefdezuster," zei Edmée op verbaasden toon, en met recht, want er was inderdaad iets bevreemdends in het feit dat een ongetrouwde adellijke dame geen non of lid van de een of andere godsdienstige orde was. „Een bloedverwant had haar een legaat gemaakt en zij was verloofd met een edelman, die in den oorlog krijgsgevangen werd gemaakt," zei mevrouw Leroux, die geheel op de hoogte was van de lot gevallen der St Aignans„men wist niet of hij leefde of dood was en het werd voor onbeta melijk gehouden om hare belofte te verbreken zoo lang men daaromtrent geen zekerheid had en zoo verliepen er verscheiden jaren. Haar vader stierf en zij wilde niet in een klooster gaan, zooals haar famillie verlangde; haar moeder beschouwde het als een groote schande dat zij, evenals een burgermeisje, ongetrouwd bij haar in huis bleef; maar onze goede mevrouw hield van haar en stond haar ter zijde zooals zij altijd deed wanneer iemand hulp behoefde. Ach, kind, ik zal d.eze we reld spoedig verlaten en ik heb geen gelegenheid

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1