M«. 180. 1» Jaargang eelandj Maandag 2 Augustus. ISONS ihelde. te Delft. DIENST. 6>— o 2 uren op Jaardag van H. M. de koningin. Middelburg, 31 Juli. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Rechtszaken. Alles tegen den alle afmetingen rijk verzonden. ten v. v. snt 5; nm. 1, 3,30, 7. n plaats van 1 uur. 2,30, 5, 8. dagen: 15, 11.30; nm. 1, 30, 7, 8.30. nm. 1.30, 2.30, 4, gZierikzee. SPOORWEG GOES. Tan Zierikiee: i:i. 6,30 nm. 12,- 6,30, 6,30 2,30 10- -,- 6,30 -,- Vrijdag 6 en TOIJKHAdR- worden afgegeven le kl. f 1.ÖO; ortg. en Wolfd. 1® £ER, Directeur. ienst ROTTERDAM. 11 en Aug. 1 KOTTESDAM; 31 morg. 11,30 n. 2 midd. 1, lS 3 1, d. 4'smorg. 9, R5 9,-„ 6 10,n 7 10,- 9 10 d.ll d.12 f 13 11,30, 11,30, 11,30, 11,30, 11,30, U. M. V. li. 3.45 en 5.45. 4.15 6.15. I, WOENSDAG en LTERDAG. .30 nam. .30 4.— 4.30 midd. 12. ,30 nam. 12.30 >i* dien dag. 10.25 10.35 6 50 6.6 7.52 8.45 9.12' 10.1S 10.41 10.60 11 55 2.5 6.8Ö 40 1.45 6.W 50 3.15 7.SG 40 3.55 8.1D 4.13 8.36 iO 4.80 8.50 MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Dit blad versohijnt öagelyksj met uitzondering van Zon- en Feeztdagen! Prijs per 3/m. franoo 8,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent! Advertentien! 20 Oent per regel! Geboorte^ Trouw-, Doodberiohten enz.: van 1—7 regels 1,60 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor bet Buitenland; de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op de verordening van algemeene plaat selijke politie maken bekend: dat, ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de koningin, op den 2 Augustus a., het afsteken van vuurwerken, wegens de op de Groote Markt te houden jaarmarkt, zal geoorloofd zijn op het Exercfillepiei», bij uitsluiting van alle andere plaatsen, en zulks van 8 tot 11 ureD des avouda; alsmede dat de verkoop van vuurwerken eveneens tot 11 uren des avonds zal worden toegestaan. Middelburg, den 30 Juli 1880. De burgemeester en wethouders voornoemd, N. C. LaMBRECHTSEN VAN RITTHEM, LB. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Nog iets over de Anti-Kwakzalverij. Ingezonden Met ingenomenheid las ik in no. 174 van dit blad het hoofdartikel Anti-Kwakzalverij. Slechts op éen punt, nl. dat de kwakzalverij vooral onder minder ontwikkelden haar terrein vindt, verschil ik eenigszins met dengeëerden schrijver van dat hoofdartikel. 't Is, naar mijne wijze van zien, met kwak zalverij als met drankmisbruikbeide komen in alle klassen der maatschappij voor, doch nemen een vorm aan naar de klasse, waarin ze heerschen. Als men door ontwikkelden alleen diegenen wil verstaan, welke door be oefening van natuurwetenschappen warsch ge worden zijn van alle kwakzalverij, dan erken ik dat de laatste alleen onder minder ontwik kelden hare slachtoffers zoekt en vindt. Doch wil men onder ontwikkelden ook begrijpen al wat aanspraak maakt, en ook in meerdere of mindere mate heeft, op beschaving, dan heeft de ervaring mij geleerd, dat beschaving in 't algemeen geen schild is tegen bijgeloof en kwakzalveren. Ik heb in mijn leven drie soorten van kwak zalverij leeren kennen en begin hoe langer hoe meer te ahnen dat er nog al meer zijn. Mijne eerste soort heeft brieven van adel dom, want ze is zoo ond dat ze reeds erg in verval begint te raken. Ik bedoel die kwak zalverij, welke zich op onze kermissen en markten vertoont in den vorm van bontge- kleede, jeneverneuzige, schreeuwende kerels, die, naar hun eigen beweren, geheel de wereld bereizen en de meest beroemde personen onder hunne behandeling hebben gehad. Hunne klanten zijn de domme, gapende menigte en eenige spotvogels, die met den „wonderdok ter" een loopje nemen. Het hoofdkenmerk van deze soort vind ik in het verkoopen van arti kelen, die voor alles goed zijn. Dat is dus nog heel wat anders dan homoeopathie De tweede soort is meer burgerlijk, bluft Zoo niet en heeft haar zetel opgeslagen in tal van winkels ten platten lande, waar ze haar verdedigers vindt in eerzame, winkelhoudende huisvaders en dito huismoeders. Hunne mid delen zijn niet tegen alle ziekten en kwalen nuttig; o neen, ze zjjn bescheidener en bepalen hunne werking tot kleine groepen van men- schelijke onvolkomenheden, bekend onder de volksbenamingen van kou, zinkings, brand in ®t bloed, enz. Een halve eeuw geleden kende men nog algemeen in deze gevallen de huis geneeswijze, welker geheele materia medica be stond in kamillen, vlier, lindebloesem, rhabarber en „krimmetart" eremor tartari.) Thans ge. bruikt men Holloway-pillen, urbannspillen, zui veringszout, revalenta arabica, wormpatronen Van Gimborn en nog tal van andere zaken. JUijne derde soort eindelijk is zeer nieu. werwetsch. Ze treedt op in costume de Paris met aanbeveling van een groot aantal genees kundige faculteiten spreekt eene half weten schappelijke taal en vaart liefst onder de vlag van populariseering der geneeskundige weten schap, ten bate vooral der „lijdende menschheid." Chique als ze is, vestigt ze zich in apotheken hij voorkeurnu en dan ook wel eens in banketwinkels. Pastilles de Monsieur ei et de Monsieur 15, Papier de chose et d'autre cbose, vin phosphate, vin ferruginenx et vin etcetera, Pain-expeller, SassaparilleJngendsprit ünd Malz-extraet, bah wat een rommel, wat een gemeene speculatie op het bekende zwak van ons volk zeer bijzonder van onze be schaafde lui om ons goed Hollandsch te verschoppen voor vreemde poespas. In de zalen onzer gegoeden, meestal onder de hoede der vrouwen men vergeve mij deze rondborstigheidworden die kwak zalverijen gekoesterd, gesteund. Dat is in mijn oog het ergst, het treurigst en steeds doet het mij pijnlijk aan als een geneeskundige, een drager der eenvoudige, ernstige wetenschap, die middelen niet alleen duldt maar zelfs aanbeveelt hij zijne patiënlen. Ik zie kwakzalverij overal waar eene stof als geneesmiddel wordt gebruikt, welke niet door een geneeskundige na een behoorlijke diagnose is voorgeschreven. Ik hoop dan ook dat als wij te eeniger tijd eene wet tegen kwakzalverij krijgen, dat het eene zeer radi cale wet moge zijn, die kwakzalverij onder alle vormen verbiedt en straft, dubbel straft als geneeskundigen zich aan dat boerenbedrog schuldig maken. Meer dan van eene wet, verwacht ik echter van algemeene verspreiding van natuurkennis. 'tis u bekend mijnheer de Eedacteur! dat ik mij niet beweeg op geneeskundig gebied en het bovenstaande dus geene oratio pro domo genoemd mag worden. U weet dat die oolijke Dr. Airy eens zoo iets verweten heeft aan Dr. Bruinsma. 26 Juli 1880. Philo. Blijkens een bij htl departement van koloniën ontvangen telegram van 28 dezer, is nit Kotta Kadja een expeditie moeten gezonden worden naar Samalangan op Atjek's noordknst, omdat onze daar gelegerde troepen op eene militaire wandeling door vijandelijke benden waren aangevallen, op aanstoking van de nog steeds te Kemala (achter Pedir) verblijf houdende hoofden der oorlogspartij in Groot Atjeh. Het schijnt dat niet ver van ons etablissement te Samaiacgan verschillei.de versterkte positien door talrijke vijanden uit het binnenland bezet waren. Daartegen is de uit Kotta Badja gezonden troepenmacht den 15den dezer opgerukt, doch, hoewel zij den vijand een gevoelig verlies toebracht, heeft zij met 6 dooden en 27 gewonden moeten terugtrekken. Den 22Bten dezer heeft zij den aanval herhaald, 's vijands hoofdversterking te vergeefs bestormd, doch de omringende sterkten genomen, ten koste van een verliesvanlOgesnenveldeneu 37gewonden, Daarop is de vijand naar de bergen gevlucht en heeft hij onderhandelingen gejpend met den inmid dels van Kotta Kadja overgekomen gonvernenr en militairen bevelhebber. De radja van Samalangan schijnt aan de be doelde vijandelijkheden geen deel te hebben ge had. Zijne gezindheid en die der aan hem onderhoorige kampongs wordt in het Indisch te- legra m goed genoemd. Voorts meldt het telegram dat de staat van zaken in Atjeh overigens bevredigend is. Volgens de N. It. Ct. zal Z. K. H. de prins van Oranje eerstdaags eene buitenlandsehe reis ondernemen. Vlissfngen, 31 Juli. Met de twee stoomsche pen der stoomvaartmaatschappij Zeelanddie gisteren en heden morgen uit Engeland hier aankwamen, werden te zamen niet minder dan 607 passagiers overgevoerd. Den 29sten Juli 1880 heeft te "Washington de uitwisseling plaats gehad van de akten van be krachtiging der overetnkomst tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Noord Amerika, tot wederkeerige uitlevering van misdadigers, den 22sten Mei 1880 aldaar gesloten. Een Amerikaansche veekooper, die gedurende 4 a 5 jaren in Noord-Holland vee kwam koopen, heeft zich dit jaar verplicht geacht zijn aankoopen in Friesland te doen, aangezien de veehouders in Noord-Holland de prijzen buitensporig hebben opgedreven. Evenzoo is het, tot groot ongemak van bedoelde veekooplieden, met de transport-kosten van het gekochte vee. Vroeger werden de koeien van Botterdam direct naar New-York overgevoerd, doch de Ned.-Amerikaansche stoomvaartmaat schappij heeft de vrachtprijzen dermate verhoogd, dat de kooplieden zich verplicht zien het gekochte vee te Antwerpen in te schepen, waar de vracht prijzen aanmerkelijk lager gesteld zijn. Dagbl. In eene Donderdag te Botterdam gehouden vergadering van belanghebbenden bij de wet op den waarborg van gouden en zilvereD werken liep de beraadslaging in hoofdzaak over de vraag ot het wenschelijk was, dat de wet bebonden bleef zooals ze nu is. Allen meenden dat een wet op den waarborg niet kan worden gemist, maar dat de tegenwoordige wet herziening behoeft. Met het verslag betreffende die herziening be tuigde de vergadering eenparig instemming, uit gezonderd art. 4, om het goud niet ter keuring toe te laten, houdende 001 doch niet lager dan "7i.no. Door deze wijziging zou meende men de goud- en zilverinduetrie herleven en het oude vertrouwen wederkeeren. staats-cc mmissien. Ingesteld eene commissie tot bevordering der belangen van de Nederland- sche inzenders op de tentoonstelling van zuivel en vee, welke in October 1880 te Londen zal gehouden worden en in die commissie benoemd: tot eere-voorzitterC. M. E. G. graaf van By- landt, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Londen; tot lid en voorzitter: J. M. May, consul-generaal te Londen; tot secretaris: H. SJ. Maas, vice-consul te Londentot leden lord Reay, D. van Crevel, M. van Thai, H. J. Gerritsen, allen te LondenC. J. M. Jongkindt Coninck te WageningenL. Broekema te Wage- ningen C. J. van der Oudermeulen te Wasse naar; jhr. C. L. van Beyma thoe Kingma te Lemmer; J. Zijp Kzn. te Abbeberk; Jules van Hasselt te KamperveenH. de Veer te Amster damJ. C. Boeke te Groningen; H. T. Pasmate Heerenveenmr. J. H. van Slooten te Rauweid; mr. J. H. Carsten te Hoogeveenmr. C. J. Sickesz te Lochem; baron d'Aumale van Har den broek van flarden broek te Driebergen; J. Breebaart Kz. te WinkelJ. de Jong te Abbekerk Ph. van der Breggen te Waddinx- veen; P. F. L. Waldeck te Loosduinen; J. H. Snijders te Middelburg; J. van den Burg te Breda; F. R. Corten te Meerssen; tot plaatsver vangende ledenP. Dijksterhuis te Grijpskerk mr. E. Jongsma te Leeuwarden; P. Walma te Oppenhuizenmr. L. Oldenhuis Gratama te Assen; jhr. mr. C. G. Junius van Hemert te Dedemsvaart; A. P. Slicher van Bath te Aalten; J. de Beaufort te Woudenberg; W. Sluis te Beemster; H. F. Bultman te Haarlemmermeer; J. Laning te Rot terdam J. Herrewijn te ZwammerdamJ. M. Ka- kebeeke te Goes; Armand Sassen te Breda. (Zie Laatste berichten van gisteren.) mabtne. Op verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen de luit. ter zee 2e kl. L. N. de Bruyne. Naar wij met genoegen vernemen is de heer J. Sanders, hulponderwijzer op de school van den heer J. van Sluis alhier, heden naar Rotterdam vertrokken tot bijwoning van den cursus in han denarbeid voor kinderen, welke Maandag aldaar door den heer J. Groeneveld geopend zal worden. Genoemde hulponderwijzer werd, op voordracht van den inspecteur van het lager onder wij sf hiertoe aangewezen door het bestuur der Middelbnrgsche afdeeling van de Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid} dat door bijdragen van de afdeeling en van hare leden hiertoe in staat is gesteld. Na zijn terugkeer zal de heer Sanders van zijne zendiDg verslag uitbrengen om vervolgens, tegen den aanstaanden winter, een cursus in handen arbeid alhier te openen. Tot vierden leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Delft is benoemd de heer dr. W. Lely. Wij deelden onlangs een paar uitspraken mede van den kantonrechter te Goes en een der kan- tonrechters-plaatsvervangers te Middelbnrg, waarbij iemand die als kind in de Nederduitsche Hervorm de kerk is gedoopt, door dit feit alleen verplicht werd geacht tot betaling van kerkelijken hoofde- lijken omslag. Dat verschillende kantonrechters deze vrij zonderlinge leer niet deelen is bekend. Eenige weken geleden werd de vraag nog in ontkennenden zin beslist door den kantonrechter te Alkmaar. Deze overwoog in zijn vonnis: «dat de reglementen, waardoor de Ned.Herv. kerk, als een door het openbaar gezag erkend zedelijk lichaam, wordt geregeerd, rechtens verbindend zjjjn tegenover allen, die vrijwillig tot haar zijn toegetreden «dat zulks echter niet het geval kan zijn met betrekking tot hem, die, zooals de ged., als kind is gedoopt en na den doop nimmer eenige daad heeft verricht, waardoor hij van eene aansluiting als lid heeft doen blijken «dat toch de doop eene handeling daarstelt, welke geheel onafhankelijk van den wil van het kind tot stand wordt gebracht en waarbij aan geen vrijwillige verbindte- nis als lid van het zedelijk ligchaam kan worden gedacht «dat eene tegenovergestelde opvatting geheel zoude zijn in strijd met de eerste voorwaarden voor de bestaanbaar heid van overeenkomsten gesteld, namelijk de toestemming van dengene, die zich verbindt en zijne bekwaamheid tot het aangaan der verbintenis; «dat op deze gronden de ged. niet als lid van de Ned. Herv. kerk mag worden beschouwd en mitsdien niet tot betaling van den van hem bij de dagvaarding gevorderden hoofdelijkea omslag kan worden verplicht, zoodat da eischers zijn ongegrond in hunne vordering." Met het oog op het zonderling verschil van meening omtrent deze quaestie, ware het te wenschen dat de kantonrechters niet in hoogste resscrt daaromtrent oordeelden, waarvan toch de alleronbillijkste toestanden het gevolg zijn, of dat de hoogeraad weder eens, in het belang der wet, eene beslissing gaf, voorzoo ver de kanton rechters zich ten minste daaraan dan zouden gelieven te onderwerpen. Gisteren namiddag is de justitie van hier naar Kruiningen vertrokken waar zij, in tegen woordigheid van twee geneeskundigen, het lijk van de op 28 Mei aldaar overleden vrouw van C. v. d. B. heeft doen opgraven. De overblijfselen er van zijn naar het parket overgebracht en de man is in verzekerde bewaring genomen, verdacht van vergiftiging. Naar wij vernemen is de verdachte, een man van middelbaren leeftijd, thans in.het hnis van arrest alhier verblijvende, vrij kalm. Donderdag avond is de stoombarge op Ylis- singen, die de bezoekers van het zomerconcert huis waarts bracht, in het kanaal door de schroefsleepboot Flik en Flok aangevaren, waardoor de barge belangrijke schade aan het berghout enz. bekwam. De passagiers kwamen met den schrik vrij. Twee keurig gekleede, vreemde jonge dames zochten dezer dagen aan het station te 's Graven- hage naar een afzonderlijken dames-waggon» Nauwelijks zaten zij erin of zij staken ieder een cigarette op en begonnen lustig te dampen. Voortaan zullen er dus, behalve de gewone, ook nog rook-waggons voor dames vrijgehouden moeten worden. De heer J. M. Lemmers, boekhouder op het hoofdbureau der maatschappij Tot Fut van H Alge-* meente Amsterdam, heeft den len Juli jl. zijne 40jarigë werkzaamheid als zoodanig gevierd. Bij die gelegenheid is hem door het hoofdbestuur, vertegenwoordigd door den yoorzitter}den algemeo*

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1