N»; 179. 1880. 31 Juli. I23e Jaargang^ rlijk Zaterdag Het Atelier du Lys, Burcht. en Klokken eruimd. -Bolwerk. - Augustus, uren. 3 1,-, 2 uren op FEUILLETON. tot sieraad druk, die zoowel zullen bevallen, er op berekend is, 0 en hand niet bij alles zijn de voor- de nieuwe V. H. U. M. 3.45 en 5.45. 4.15 6.15. WOENSDAG en 7.30 nam. 4.— 4.30 10.25 10.35 6.50 6.5 7.52 8.45' 9.12 10.15 10.41 10.50 11 middëlblrgsche courant. Dit blad verschijnt dageljjksj met nitzondering van Zon- en Feestdagen? Pr^js per S/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent? Advertent!en: 20 Cent per regel? Geboorte:; Trouw-; Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. öroote letters worden berekend naar plaatsruimte? Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg, 30 Juli. m-TOUSSAIiVT, bij alle voorhanden is. gevierde Schrijfster verznime niet met van J. MINK- schap KUNST directie van den ROTTERDAM. en Aug. EOTTEBDAH; 11,30 n. 31 11,30, 2 midd. 1,— 4 'smorg. 9, 5 j» 9,9 6 10,-, 10, 9 H,BO, 10 11,30 •U 11,30, - H,30, De Amsterdamsche kiezersvereeniging De Grond- u>et heeft den oud minister Kappeijne candidaat gesteld voor het lidmaatschap der tweede kamer, met 24 stemmen, tegen 16 op den heer Gleich- man, die door de meerderheid van het bestuur was aanbevolen. De voorzitter, de heer De Clercq, nam zelfs, Dadat de keuz9 gedaan was, zijn ont slag dewijl hij tot de aanbeveling van mr. Kap peijne zijoe hand niet wilde leenen. Nieuwe gezichtspunten werden ook hier niet jesteld. De wensch werd uitgesproken dat de heer Gleichman bedanken zouimmers, zoo werd gezegd, „de kolonel moet wijken voor den generaal," De vraag is echter of er nog een liberale „ge neraal" bestaat. Het Vaderland spreekt dat beslist tegen. Het schrijft: „Volgens het Handelsblad heeft de heer Zim merman in Burgerplicht verklaard, dat de heer Kappeijne zelfs nu nog voortdurend door zijn geestverwanten wordt geraadpleegd en dat zijn adviezen gereedelijk worden gevolgd. „De juistheid van die verklaring zullen wij geenszins betwisten. Ook ons was wel eens ver zekerd, dat er nog altijd liberale leden van de tweede kamer zijn, die bij alle gewichtige zaken, welke in de kamer aan de orde zijn, advies bij den heer Kappeijne inwonnen. „Maar hoe groot is hun aantal „Zijn wij goed ingelicht dan zouden er in do geheele tweede kamer niet meer dan tien leden zijn, die gaarne den heer Kappeijne weer als hun politieken leider zouden zien optreden. „In elk geval zijn de Amsterdamsche vrienden Van den heer Kappeijne in hun ijver te ver gegaan door te beweren, dat de premier van het vorige kabinet bij de groote meerderheid der liberale partij nog altyd de gevierde staatsman is. „Het is zeer wel mogelijk, dat de heer Holtz- man gezegd heeftErzijn leden van de kamer die den heer Kappeijne gaarne zien terug komen, maar vooralsnog kunnen wij niet gelooven dat de Amsterd. afgevaardigde in dezen zin ge sproken heeft voor de liberale kamerleden. Al vertoeft de heer Holtzman niet voortdurend in Den Haag, hij is toch zeker genoeg op de hoogte van hetgeen er in de tweede kamer omgaat om te weten, dat vele zijner ambtgenooten van een dergelijke verklaring vreemd zouden opzien." „De nieuwe voorzitter der eerste kamer heelt zijn praesidium aangevangen met het schieten van een kolossalen bok" Aldus begint in bijna alle bladen die ons ter 9 6.— midd. 12.— 6.30 nam. 12.30 dien dag. DOOR de schrijfster van Mlle More. HOOFDSTUK L MOEDER EN DOCHTER. Tusschen Pontarlier op de Fransche grenzen en bet district dat in 1793 bekend was onder den tinaam van Bresse, ligt de onbelangrijkste streek, H die in geheel Midden-Frankrijk te vinden is. Zij is ook thans weinig bevolkt, maar was het toen nog veel minderslechts hier en daar verheft een dorp zijne roode daken naast een kronkelende 1 rivier en verder loopt de weg, zoover het oog reikt, door een eentonige vlakte, zonder door eenig gehucht afgebroken te worden. Yaise, een van die dorpen, is op zichzelf volstrekt niet merk waardig en ver van de gewone reisroute, maar op een van de weinige schilderachtige plekjes in den omtrek gelegen, want er stroomt een riviertje met woeste vaart tusschen de rotsachtige oevers door en bruischt schuimend over de groote stee pen, die jy haar bedding gevallen zijn, toen er hand komen een bericht, dat uit de Amst. Ct. is overgenomen. De „bok" zou hierin bestaan dat na de aanbie ding, door den minister van buitenland^che zaken^ van een exemplaar der grondwetten van de ver schillende Staten, voor de boekerij der kamer, de president zou medegedeeld hebben dat de huis houdelijke commissie besloten heeft tot de aan schaffing der „ontbrekende grondwet van Engeland." Engeland nu bezit geen grondwet, gelijk de Amst. Ct. met vrij wat overbodige geleerdheid betoogtfundamental law wil niet zeggen „grond wet", maar staat slechts tegenover bylawde Magna ChartaPetition of Righl(s) en JBill of Mght(s zijn herhaaldelijk gewijzigd enz. Dit een en ander weet, zegt de Amst. Ctieder „die maar eenige notie heeft van het Engelsche staatsrecht"; maar bij onze eerste kamer schijnt het „een onbekende zaak" te z1"' Volgens het zittl. verslag der kamer is echter de „bok" een voortbrengsel der verbeelding van de Amst. Ct. Ziehier wat wij erin lezen: De voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen 5o een brief van den minister van bnitenlandsche zaken, waarbij ten behoeve van de boekerij der kamer wordt aangeboden eene verzameling der grondwetten en kies wetten van de verschillende staten van Europa en Noord- Amerika, waaraan ontbreken de constitutie van Groot- Brittannië en die van de Vereenigde Staten van Noord- Amerika (te vinden in verschillende gedrukte werken) en de grond- en kieswetten van Oostenrijk, Hongarije, Zweden en Noorwegen en die van verscheidene Duitscbe staten, waaronder in de eerste plaats die van het koninkrijk De voorzitterDe huishoudelijke commissie heeft ge meend, dit geschenk van den minister van buitenlandsche zaken met erkentelijkheid te moeten aanvaarden en het ontbrekende voor rekening der kamer aan tc schaffen". Onder het ontbrekende behoeft dus vol strekt niet alleen verstaan te worden de niet bestaande „grondwet" van Engeland. Ons althans komt het voor dat, zonder nader bewijs, eene zoo schooljongensachtige onkunde van den voorzitter der eerste kamer niet behoort aangenomen te worden. De Nieuwe Qoesche Courant meldt thans omtrent het voorgevallene met den ontvanger der registra tie en domeinen, tevens hypotheekbewaarder te Gons, het volgende: „Tot nogtoe hebben wij het feit niet medege deeld, wat de aandacht van enkele bladen trok. De reden van dit totnogtoe bewaard stilzwijgen was, dat wij niet wisten of men hier te denken had aan opzettelijke kwade trouw dan wel aan verregaande, niet te verantwoorden achteloosheid. Naar ons toch werd medegedeeld en verzekerd, moeten er duizende guldens aan papier, hier en eeuwen geleden een groote omwenteling in de natuur plaats had, en dat noodzaakt iedereen, die naar den overkant wil, om een omweg te maken tot aan de brug, die met éen enkelen hpogen steenen boog over de rivier gespannen is. Op het eerste gezicht lijkt de stroom zoo smal en de bedding zoo vol met groote rotsblokken, dat men, wanneer de rivier niet gezwollen is door smeltende sneeuw of zware regens die naar de Saone afgevoerd worden, zou meenen er gemak kelijk doorheen te kunnen wandelen; maar de bewoners weten allen dat er in het midden een diepe snelle stroom gaat, veel te breed om erover heen te springen en sterk genoeg om alle steenen mee te voeren die men erin zou werpen. Men gaat dus altijd over de brug of leent de boot van den molenaar. De molen staat bij een breeder, kalmer water, gedeeltelijk door de natuur en ge deeltelik door kunst gevormd. Elke molen langs die rivieren heeft zijn eigen boot. In 1792 be hoorde de molen van Vaise aan het kasteel De St Aignan, en zoolang het leenstelsel niet afge schaft was, waren de dorpelingen genoodzaakt hun koren daar te laten malen. Het kasteel, een oud, maar niet zeer uitgestrekt gebouw, stond aan den overkant der rivier. De bewoneis be hoorden tot een goede familie noblesse de pro vince) en hadden tot vóór twintig jaren uitsluitend op hunne goederen geleefd en zich alleen beroepen op de verre bloedverwantschap met de oudere daar 4n gedragen kleederen teruggevonden zijn, zoodat op dit oogenblik het tekort oog slechts enkele duizende guldens het bedrag van zijn borg tocht te boven gaat en het rijk dus geen groote schade bij het gebeurde zal lijden. „Onder deze omstandigheden achtten wij het niet wenschelijk de beslissing der justitie vooruit te loopen, en den 73jarigen ambtenaar hard te vallen op eene wijze, die later wellicht voorbarig of minder juist zou blijken. „Waar toch zoo groote achteloosheid gebleken is, bestaat de mogelijkheid dat deze de hoofdoorzaak was van het tekort en aan anderen de mogelijkheid gaf om van die achteloosheid voordeel te trekken, waardoor Datuurlijk het tekort grooter is gewor den, en de ambtenaar allengs geleid is tot straf bare pogingen om het ontdekken ervan te voorkomen. „Zoo verhaalt men, dat u hem aan de koopers, die afbetaald hebben, bewijzen van on bezwaardheid zijn afgegeven, waaruit bleek dat de hypotheek door het rijk voor de onbetaalde koop penningen genomen, was doorgehaald, ofschoon hij wist dat die hypotheek niet was geroyeerd, en is dit het geval, toch blijft zoodanig ambtenaar strafbaar, ook al wordt het tekort geheel gedekt. Deze omstandigheden waren oorzaak, dat wij nog niets van het ons ter oore gekomene mededeelden, om wellicht niet een te strengen blaam te werpen op den naam van den in elk geval afkeurings- waardig gehandeld hebbenden ambtenaar; een blaam die, ook onverdiend, op zijne familie terug kaatst, terwijl deze, als ons verzekerd wordt, al het mogelijke inspant, om het geldelijk gedeelte der zaak, zooveel mogelijk, in orde te brengen.'' IJzcndijke, 28 Juli. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer H. Calon, werden uitgebracht 96 stem men, waarvan 90 geldig waren. De heer J. van Hijfte bekwam 59 stemmen en is dus gekozen de heer Francies Temmerman vereenigde 26 stem men op zich. De verkieziüg voor een lid van de tweede kamer, die door het overlijden van mr. J. J. Teding van Berkhout in het hoofkiesdistrict Go- rinchem moet plaats hebbenis bepaald op Dinsdag 17 Augustus a. Indien herstemming noodzakelijk is, zal die geschieden Dinsdag 31 Augustus. (Zie Laatste berichten van gisteren.) Te rekenen van 1 Augustus a. wordt de ge legenheid geopend tot invordering van gelden op quitantiën, door tusschenkomst der postkantoren, tusschen Nederland en Frankrijk. De voorwaarden zijn in de St. Ct. opgenomen. takken van denzelfden naam. De tegenwoordige eigenaar was als knaap van twaalf jaren met eenige jonge neven, onder de voogdij van zijn vader, in dienst gegaan en vóór zijn dertiende jaar was hij reeds in het vuur geweest en kwam hij een korte poos naar huis om van een wond aan zijn arm te genezen. Sedert was hij zelden verschenen, behalve wanneer hij een paar weken kwam jagen en zijn opzichter,of rentmeester,Leroux, was bij de pachters veel beter bekend dan de meester, van wien de handelwijze van Leroux geen zeer aangenamen dunk g.„f. Het leven aan het hof besnoeide echter zeer de inkomsten van een bezitting die nooit zeer aanzienlijk was geweest ep even als elders werden de pachters van St Aignan door afpersingen verarmd niet meer dan elders, maar ook niet minder. De zaken namen nu schielijk een andere wending, maar het was voor het oogenblik nog zeer twijfelachtig of zij beter of slechter zouden worden. De baron en zgne zoons waren letterlijk van het tooneel verdwenen; sommigen zeiden dat zij zich te Parijs bevonden, anderen dat zij het land verlaten hadden, en het kon niemand schelen wat er eigenlijk van hon geworden was. Als men er Leroux naar vroeg haalde hij de schouders op. Hij had altoos te verstaan gegeven dat hij slechts tegen wil en dank de bevelen van zijn meester had ten uitvoer gebracht en dat hij het liefst nooit meer van hem wilde hooren. Dit was volkomen waar, maar De August.us-aflevering van het tydschrift De Indische Gids (uitgave J. H. de Bussy te Amster dam) bevatNagerekend (een opstel over de paddi-teelt) door dr. J. H. F. Sollewijn Gelpke De Genietroepen big de Engelsche expeditie voor Coomassiet door J. H. Kromhout, met 5 platen De vtsscherij en bezwering van iroebock, door J. S. G. GrambergEene muziekuitvoering te Bangkok en Het pandeling schap in Siam, door W. H. Senn van Bazel, voorts overzicht van tijdschriften, varia, correspondentie enz. De Daily Telegraph bevatte gisteren een bericht uit Brussel, dat er tusschen het Duitscbe rijk en de regeering van het groothertogdom Luxemburg eene moeilijkheid is ontstaan betreffende den aan leg van een spoorweg, waarvan eene Fransche maatschappij de concessie heeft. De werken zijn gestaakt totdat het geschil zal uitgemaakt zijn» Met 1 October dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van 9 leerlingen aan de rykskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Die leerlingen genieten van het rijk huisvesting, voeding, verpleging en onderwijs gedurende twee jaren, ten ware zij zich door wangedrag, of door gebleken ongeschiktheid voor de betrekking van vroedvrouw, een verder verblijf aan de school onwaardig toonen. Bovendien kunnen eenige uitwonende leerlingen aau de lessen deelnemen. Belanghebbenden worden uitgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te worden vóór 1 Sept. a. schriftelijk kennis te geven aan den voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie waarin zij hare woonplaats hebben. Voor Zeeland dr. J. P. Dozy, te Middelburg. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de St. Ct. van heden. In de algemeene vergadering van aandeelhou ders der Amsterdamsche Kanxalmaatschgisteren namiddag gehouden, is, zooals gisteren reeds onder onze Laatste Berichten gemeld werd, het regeeringsvoorstel met 448 van de 454 uitge brachte stemmen aangenomen. De voorafgaande discussiën leverden weinig belangrijks op. Eén incident deed zich nog voor. De heer Deenik namelijk bracht de ontvreemde aandeelen ter sprake; toen hem werd medege deeld dat hier daarover nu niet werd gehandeld, gaf hij te kennen, dat de directie, aan wier slor digheid hij de schuld van het gebeurde toeschreef, er dan wel goed afkwam en nam hij de eer de vergadering te groeten. Daarna vertrok hij. Van eene verplaatsing van een gedeelte van het loodspersoneel te Nieuwediep naar IJmuiden wellicht niet in den zin, waarin hij het gaarne wilde opgevat zien. De dorpelingen hadden nooit goed geweten wat zij eigenlijk aan Jacques Le roux hadden; zij hadden hem gevreesd zoolang hij voor zijn heer optrad en nu vreesden zjj hem nog meer, nu hij aan het hoofd stond der Jaco- bijnen, die te Vaise, evenals overal, verrezen, en eerst toegejuicht en bewonderd werden als echte patriotten door hunne naburen, die alle hun eigen geschiedenis van leed en onrecht hadden, maar die men nu met een soort van vreesachtig wan trouwen begon te beschouwen. Niemand in Frankrijk wist precies wat hij verwachtte of duchtte, zoodat men zich ook niet kon verweren tegen den opkomenden vloed der omwenteling. Onlangs was er een gerucht in omloop gebracht, dat het kasteel en de landerijen als bien d'émigrés, bij perceelen aan de meestbiedenden zouden ver kocht worden, evenals eenigen tijd geleden met de goederen van een naburig klooster geschied was. Niemand kon weten wat hier van aan was behalve Leroux. De dorpelingen meenden dat het hun thans vrij stond om naar goeddunken het wild te dooden en de boomen te vellen en gingen en masse den duiventuil van het kasteel omver halen en hun wraak koelen over de schade die jaren lang door de vluchten duiven aan hunne korenvelden was toegebracht, waar zij hun voedsel mochten Zoeken. Maar toen de colombier vernield was werden zij in bun ijver gestuit door de yer*

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1