N». 178. 1880. I38« Jaargang". on Vrijdag 30 Juli. t ügiquei USE. SCHELDE, dienst EN ROTTERDAM. jk 2 uren op Middelburg, 29 Juli. GRETA'S MOPNEUSJE. st n o-, BARENJDREOHT, EN en TILBURG. AARDENBURG, i0 en 3e kl. 1.00. 3ELBURG, le kl. kl. 2.20, 2e kl. 5, BIEZELINGE, 2e kl. 1.50, en 5endingsfeest, H.TMAN. lerd. 5 lag. e 7 id. 9 10 inad.ll 9>~— 10,- 10,-, 11,30, 11,30, 11,30, M. 31. 3.15 en 5.45. 415 6.15. Ad, WOENSMÖ en ZATERDAG. 7.30 8— 10.30 11.— 6.— 6.30 Dam. n 4.— 430 midd. 12.— nam. 12.30 37 38 - mm - mm 45 mm 59 mm 40 6.50 6.5 7.50 57 8.45" 9.10 10.18 10.41 10.25 10.50 5 10.35 11 (0.55 2.5 6.85 0.40 1.45 6.10 1.50 3.15 7 .30 2 40 3.55 8.15 1.3 4.13 8.35 1.20 4.30 8.50 CAL1SCH, prix O. f .50. prix fl.OO. rdam. E, Korte St. Pieter- November eene be- P. G. en genegen Inli en Aug. 'AH BOTTEBDAH: erd.29 morg. 11,30 n. dag 30 11,30, td. 31 11,30, ind. 2 midd. 1,— idag 3 1,—, nsd. 4'smorg. 9, oor dien dag. MIDBELBURGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks! met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 3/m. franoo 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent! Advertentien: 20 Oent per regel! Geboorte^ Trouw-; Doodberichten enz,: van 1—7 regels J 1,50 iedere regel meer 0,20. Groots letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Pul)l'cité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Bij de uitvoerige gedachtenwisseling, welke in de vergadering der Amsterdamsche kiezersver- eeniging Burgerplicht op Woensdag jl. over de candidatuur voor het lidmaatschap der tweede kamer gehouden werd, is weinig nieuws aan 't licht gekomen. Het debat liep hoofdzakelijk over de oude, vóór twee jaren reeds van zooveel ver schillende zijden behandelde vraag, of het voorstel tot grondwetsherziening, door den heer Kappeijne op 't laatste oogenblik vóór zijne aftreding als minister ingediend, een ernstig plan geweest is, óf slechts een middel om den door hem gewensch- ten aftocht onvermijdelijk te maken. In verband hiermede kwam de vraag ter sprake of het karakter van den heer Kappeijne als staatsman, in 't algemeen al dan niet als ernstig beschouwd mag worden. De beschouwingen hierover zijn vrij wel uitge put. Een punt is er echter, naar 't ons voorkomt, dat overweging verdient. De heer Holtzman, zelf lid der kamer, verklaarde dat de liberale kamer leden den heer Kappeijne als aanvoerder in hun midden terugwenschen. Door zijne verschijning in de kamer zal de liberale partij, volgens den heer Holtzman, niet onmiddellijk maar langzamer hand, stellig weder krachtig en eensgezind worden. Uit deze voorstelling schijnt voort te vloeien dat de organisatie der liberale partij, waarover men vóór eeoige jaren zooveel hoorde spreken en die men thans als zoek geraakt beschouwde, nog geenszins verbroken is. De heer Kappeijne zou nog altijd door de liberale kamerleden als hnn aanvoerder, zoo niet feitelijk dan toch zedelijk, beschouwd worden. Is dit jnist, dan moet het uit de houding van den heer Gleichman blijken. Volgens de aller eerste beginselen van partij beleid toch, zou het zijn plicht zijn, nu hij met een zeer kleine meer derheid candidaat gesteld wordt tegenover den erkenden leider der party, zich terng te trekken. Bij eene volgende vacature zouden zijne aanspra ken dan zooveel te grooter worden. Doet hij dit echter niet, hondt hij zijne candi datuur staande, dan blijkt er overtuigend uit dat de heer Kappeijne, door een deel althans der Mberalen, niet meer als leider beschouwd wordt. In dat geval zon alles, wat uit dien hoofde ten voordeele zijner candidatuur werd aangevoerd, vervallen en zou men veeleer moeten wenschen dat zijn terugkeer in de kamer, als eene nieuwe bron van tweespalt onder de toch reeds zoo ver deelde liberale partij, voorkomen mocht worden. Volgens het Rieutos van den Dag zal eerlang FBXJIIjXJBTOIT. Naar het EngelscK). Intusschen wisten zij met groote zelf beheersching hare verbazing te verbergen en groetten den be zoeker op de hartelijkste wyze en hij met de jongensachtige ongekunsteldheid die hem eigen was, voelde zich de eerste vijf minuten al thuis» sprak met den vader over politiek, waarvan hij, in 't voorbijgaan gezegd, hoegenaamd niets wist, was heel aardig en hoffelijk jegens de moeder en hare lievelings-dochters, deed verhalen van onmogelijke dieren aan Eva, en at als een schooljongen van Greta's vla en gebakjes. In éen woord, hij maakte zich zóo aangenaam, dat de eenparige uitroep na zijn vertrek was„char mant", en Bella verklaarde dat zij doodelijk van hem was. En toen stormden ze weer op Greta los. „Waar had zij mr. Thorne ontmoet? Waarom Het zy Eva van den heuvel afrollen? Had zij het gedaan om zijn aandacht te trekkenWenschte schande te brengen over haar allen? Was het het loodspersoneel te Nieuwediep voor het grootste gedeelte naar IJmuiden worden overgeplaatst. De inspecteur van het loodswezen zal naaT Amsterdam worden verplaatst, terwijl slechts de commissaris der loodsen met een adjunct en hoogstens acht loodsen te Nieuwediep zou achterblijven. Naar het Rott. Nieuivsbl, verneemt is de heer J. W. Rasch, ijker te Rotterdam, overgeplaatst naar Middelburg. Bij min. beschikking is in de 8e klasse gerang schikt het vacante kantoor der dir. bel. en acc* te Aardenburg cwaarvan de vermoedelijke belooniDg kan worden geraamd op f 1607 en, na aftrek eener som van 200 voor kosten van beheer, op f 1407 zuiver 's jaars. Er zal, te rekenen van 1 Aug. a., bij de kantoren der posterijen hier te lande gelegenheid bestaan tot het nemen van abonnëmenten op in België verschijnende dagbladen enz., op dezelfde voor waarden als dit sedert 1 Juni 11. ten opzichte van de Fransche dagbladen enz. geschiedt. Het koninklijk besluit tot reorganisatie van de traktementen der ambtenaren bij de telegraphie, bevat, volgens bet Rott. Nbl., o. a. de volgende bepalingen: De Rijkstelegraaf kantoren worden naar het aantal behandelde berichten voortaan verdeeld in zes klassen, nl. le kl. kantoren met meer dan 100.000 telegrammen in het jaar2e kl. van 50,001 tot 100,000; 3e kl. van 25,001 tot 50,0004e kl. van 12,501 tot 25.0005e kl. van 5001 tot 12,500; 6 kl. benedeD 5001 telegrammen. De traktementen voor een directeur van een kantoor le kl. bedragen van 2600 tot 3500 gl. voor de 2e kl. van 2200 tot 2500, 3e kl. 1800 tot 2100, 4e kl. 1500 tot 1700, 5e kl. 1200 tot 1400 en 6e kl. van 900 tot 1100 gulden. Het maximum voor de onderdirecteuren is 2300 guldenterwijl verder het maximum voor de telegrafisten le kl., met 200 gulden is verhoogd. In de traktementen der telegrafisten 2e en 3e klasse en der klerken kwam geen verandering die der opzichters le kl. loopen van 1500 tot 2000 en voor de 2e kl. van 800 tot 1400 gulden. Het minimum voor de bestellers werd tot 250 verhoogd, het maximum bleef onveranderd. Overigens zijn in dit besluit nu ook de bepalin gen omtrent de toelating van vrouwelijke ambte naren opgenomen. Dit besluit treedt in werking 1 Augustus e. k. Gisteren werd de 64e j aarlijksche algemeene vergadering van het Fonds ter aanmoediging en on dersteuning van den geioapenden dienst in Nederland gehouden. Het verslag bevat de volgende bijzon derheden. niet genoeg dat zij kapitein Sparkman had laten merken hoe arm zij waren? Wat bewoog haar met een vreemdeling een gesprek te begin nen?" „Hij sprak het eerst," zei Greta, „en ik moest hem bedanken dat hij Eva's leven had gered; en 't was mij of hij niet geheel een vreemde was, want aan zijne oogen, zijne handen en zijn knevel, zag ik dat hij de broeder van juffrouw Thorne was." „Zooals ge hem zeker verteldet?" zei Amanda spottend, niet denkend dat het kind het waarlijk gedaan had. „Ja," bekende de eerlijke Greta. Deedt ge dat?" schreeuwden hare plaagstersin koor. „Daar, dat heeft men te wachten van zulke mopneuzenzei mevrouw Thrush. „En gij haaldet hem over om met ons te ontbijten?" „Neen, Mamaik behoefde geen moeite te doen. Was het verkeerd dat ik 't hem vroeg Ik dacht," zei ze tot de zusters, „dat gij uit waart gegaan om hem of de anderen te ontmoeten, en hen mee thuis te brengen als ge kondt." „O hoor haar, hoor haarMoeder, u moest haar heusch opsluiten," riep Amanda. „Dat is de eenige manier om te voorkomen dat zij als een idioot of een wildzang handelt en ons allen ver driet doet." Greta vluchtte naar hare kamer. „Zou hij ook De inkomsten over 1879 hebben bedragen 97,536.04$. Behalve de renten van het kapitaal, die f 51,619 beliepen en de opbrengst der inzame ling ad f29,882.38, zijn onder het aangegeven cijfer der inkomsten begrepeneen gift van Z. M. den koning, groot ƒ200, benevens het bedrag der renten van het nationaal huldeblijk ter gelegen heid van Zr. Ms. 25jarige regeering ad ƒ9070.33 en de toelage van het rijk ten behoeve van het invalidenhuis te Leiden groot ƒ5000benevens eenige giften. De uitgaven hebben de inkomsten met f 14,115.53 overschreden. Aan 2205 deelgerechtigden keerde bet fonds 89,064.59 aan gratificatiën en toelagen uit de renten van 'skonings geschenk uit. Onder die deelgerechtigden bevonden zich 14 verminkten en 4 nageblevenen van gesneuvelden bij Waterloo, 241 verminkten in O. I., 6 verminkten van oor logen vóór November 1813, 84 verminkten en 9 nageblevenen van gesneuvelden in den strijd met België, 1659 infirmen, blinden en veteranen, bene vens 188 oud-strijders van Waterloo. Het invalidenhuis te Leiden verkeert voordu rend in goeden staat. Tegen afstand van hun pensioen en toegekende belooning genoten 78 deelgerechtigden van het fonds daarin huisves ting en verzorging. Gedurende het afgeloopen jaar werden 130 nieuwe deelgerechtigden aangenomen, waaronder 24 verminkten in den strijd met Atjeh. Het aantal sollicitanten, dat verleden jaar 1077 was, is dit jaar tot 1418 geklommen. De correspondent van de limes te Phila delphia geeft de cijfers op van den buitenlandschen handel van de Yereenigde Staten over het eerste halfjaar van 1880. Het totaal van invoer en uitvoer is grooter dan het ooit geweest is. In ronde cijfers komt de uitvoer op 2004 millioen en de invoer op 1596 millioen Ned. guldens, zoodat het buitenland aan de Vereenigde Staten niet minder dan 408 millioen heeft betaald. In 1879 werd 624 millioen betaald. De betaling ge schiedt meest door het terugzenden naar Amerika van Amerikaansche staatsschuld. Zoo verandert ras de toestand, dien men eens zoo gevaarlijk achtte voor het crediet van de Yereenigde Staten. Leze republiek, evenals de Fransche, houdt hare nationale schuld in steeds toenemende verhouding in handen der natie zelve en vermindert gaande weg het totaal dier schuld. De toenemende invoer van Amerikaansche pro ducten in Europa moet vroeger of later de Amerikaansche schuldbrieven van de Europeeeche markt doen verdwijnen, en na eenigen tijd zal Amerika in zijn eigen belang meer Europeesche goederen moeien gaan trekken in ruil voor het voedsel dat het naar Europa zendt. De invoer uit Amerika in Europa nam verleden jaar met denken dat ik een idioot en een wildzang ben?" zei zij met gloeiende wangen. Wat hij dacht was dit: „Ze is meer waard dan hare drie zusters samen, 't Is eene verkwikking dat lieve, aardige mopneusje te zien na al die arendsneuzenen hij haalde de schets te voorschyn, en glimlachte ertegen, en artisten zijn erg enthusiast, zooals ge weet,— hij kustte het gezichtje dat zoo vol kinderlijk vertrouwen en geluk uit het hoedje kwam kijken. De arme Greta bleef drie lange dagen in hare kamer gevangen; maar toen die tijd om was, deels omdat de oude kapitein, al zijn moed verzame lend, de in vrijheidstelling van zijn lieveling eischte? deels, omdat zij zeiven zóóveel pleizier hadden dat zij licht edelmoedig konden zijn, en vooral omdat zij die vlugge voeten en vingers niet kouden missen, schonken de arendsneuzen haar vergif fenis en was Greta weer vrij. En weer met eenige gewetenswroeging stelde Bella op zekeren dag voor, nadat Greta den heelen morgen bezig was geweest met strijken en in orde maken van allerlei fraais, dat zij hare, zusters naar de muziekpartij zou vergezellen welke dien avond door den koopman zou worden gegeven. „Zij kan de witte japon aandoen die ik haar heb gegeven en, Belia, gij kunt haar met uwe rozeroode sjerp het verstelde laten bedekken, en gij, Amanda, kunt haar uw gitten ketting en braceletten leenen." ƒ480.000.000 toe, en alles schynt te voorspellen dat dit geen oogenblikkelijk verschijnsel is waarop eene reactie is te wachten, maar dat de vermeer dering eene aanhoudende zal zijn. Het tweede schip van den markies De Rays is op zijn tocht naar de Zuidzee te Singapore bin nengevallen. Het is de Genii met 70 man aan boord. Het schip is lek en moet gerepareerd wordende manschappen, die voor een deel in uniform gestoken zijn, schijnen eenigszins oproerig. Het voert de vlag van Liberia. De Amerikaansche consul, tot wien de gezagvoerder zich gewend heeft, wil van het schip niets weten. De Ceylon Observer meldt, dat toen het schip te Galle kwam het reeds lek was, en dat de politie aldaar onder het scheepsvolk de orde heeft moeten herstellen. De kapitein en de passagiers zijn Franschen; daaronder iemand, die zich den titel van directeur der cultures en der genie geeft, een botanicus en een geneeskundige. De beman- ming bestaat uit Arabieren onder een Nubiachen mandoer. De lading nit wapenen, ammnnitie, zes mitraileuses, landbouwwerktuigen, kleeding enz. Twee machinisten waren te Aden zonder verlof aan land gegaan en werden daarop in de boeien gesloten, tot dat men weer in zee was. Toen op een der Maladivische eilanden water ingenomen werd, ontsnapten beide met een boot en roeiden naar een der kleine Lacadiviache eilanden. Zij hadden brandy en wijn meegenomen, geweren, revolvers, provisiën, kleederen en 7000 franks in Spaansche matten. In de branding werd hun boot vernield. Een andere boot werd uitgezonden om hen te zoekenmaar het laatst wat men van hen zag was dat zij in een paar klapperboomen zaten om klappers te plukken. Men zeide, dat op dit eiland geen water was. De Export-Maatschappij in verband met Zeelaud's land- en tuinbouw. m Waar weersgesteldheid en marktprijzen zoo grooten invloed, uitoefenen op de winstgevendheid van een bedryf als zulks het geval is bij land en tuinbouw, daar kan natuurlijk niet gerekend worden op jaarlijks terugkeerende vaste winsten, maar slechts sprake zijn van gemiddelde baten* Mijn onderzoek heeft zich dan ook tot de laatste uitsluitend bepaald, hetgeen ik hoop dat de lezers van dit opstel niet uit het oog zullen verliezen. Wie op warmoezeniersmaandag de Utrechtsche kermis bezoekt, die wordt getroffen door de wel vaart, om niet te zeggen de burgerlijke weelde, bij die vertegenwoordigers van 't groentenvak. Ea wie nu meenen mocht, dat hij hier te doen had „Wel," zei Aurellia, met het air van iemand die eene groote gunst bewijst, „als zij wil beloven den geheelen avond in een hoekje te blijven, en mocht iemand met haar spreken, geen gekke dingen te zeggen, dan heb ik er niet tegen." „Ik ook niet, en met wat bloemen in het haat en myne grijze handschoenen ze zijn my toch te groot zal zij er voldoende uitzien in een hoekje," zei de lieve Amanda. En Greta naaide nieuwe rozetten op hare schoenen waar die wat begonnen te slijten en werkte het borduursel op een paar zijden kousen, die Aurelia haar leende, wat bij, en nam haar wit overkleedje hier en daar op met takjes kam perfoelie, en was zoo gelukkig als hare drie zus ters met hare mooie nieuwe japonnen, om die te kunnen koopen moest haar vader het dien zomer zonder nieuwe jas en hoed doen, zoo niet gelukkiger. En toen zij bedeesd achter haar de muziekzaal der Seringen-Villa binnentrad, zag ze er inder daad uit als „eene mooie wilde bloem", „een snoeperig bruin madeliefje". Zoo dacht David. Onion erover en terwijl hij de anderen met eene deftige buiging begroette, reikte hij de hand aan de kleine vreemde en geleidde haar naar eene zitplaats bij de piano. „Waarom hebben wy elkaar nooit te voren ontmoet, juffrouw Margaretha?" zei hij, zoodra zij gezeten was. aWas er eene muzikale yerlei»

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1