W. 176. 1880. I2S« Jaargang Woensdag 28 Juli. Rationale Militie. MIDDKLBVRGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks» met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per S/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent! Advertentlen: 20 Oent per regel! Geboorte1; Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 7 1,60 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhl'cité G. L. Dabbe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Oproeping van verlofgangers der lichting 1878. De burgemeester vaa Middelburg, gezien de circulaire van deo commissaris des konings in deze provincie van den 12 April 1880, A no. J192, 3e afdeeling {Provinciaal blad no.-39), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicieD-verlofgaDgeraderliclitmg 1878, behoorende tot de le, 3e, 6e, 8e 9e, 10e, 11e, 16e, 17e, 18e, 27e, 28e, 29e, 30e, 34e, 35e, 39e en 40 compagnie vesting-artillerie om op den tijd en plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegen woordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun ver trek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, ten einde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich voorat en wel op Woensdag den 4 Augustus a. des voormiddags tusschen 10 en 11 uren bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas ten einde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestratt. Zn die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteur behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandigheid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 26 Juli 1880. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. Middelburg, 27 Juli. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. Met het oog op de be weging betreffende grondwetsherziening hier te lande, heeft de minister van buitenlandsche zaken aan de kamer aangeboden een exemplaar der grondwetten van de verschillende staten, behalve Engeland, welk aanbod met erkentelijkheid is aangenomen. De ontwerpen, laatst door de tweede kamer aangenomen, werden verzonden naar de atdeelingen. Maandag den 2 Augustus des middags te 12 uren, zal ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de koningin door het garnizoen en de schutterij eene groote parade op het Molenwater alhier worden gehouden. Zlerikzee26 Juli. De commissaris des konings in deze provincie arriveerde heden met de spoorboot alhier. Te 12 uren begaf de FEUILLETON. GRETA S MOPNEUSJE. (Naar het Engelsch). .Zeker," zei Greta, terwijl zij met schrik dacht aan haar bijzonder kort katoenen kleedje en plat hoedje; en de vreemdeling kwam nader, met den hoed in de hand. „Ik zal n een glas brengen," zei Greta, terwijl zij bnkte en te vergeefs poogde haar rok langer te maken. „O neen, volstrekt niet, dit gaat uitstekend," zei hg, uit den emmer drinkend; en toen voegde hij erbg, terwijl hij om zich heen zag: „Is dit niet de plaats van kapitein Thrush „Ja," antwoordde Greta. „Is hij thnis Hoe verlang ik dien hesten man to zien! Menig kwartje heeft hij mij in vroeger tijd gegeven. En ik w i 1 hem zien, hoewel mijne moeder en zuster mg alles behalve aardig znllen vinden, want zg geven op 't oogenblik een partij te mgner eer. Ik ging gister avond naar de etad en beloofde van daag, twee uur geleden, terug te ^ijn; maar jk liep den trein mis, en den phaëton commissaris zich van de woning van het lid van ged. staten, den heer Hegse, alwaar hg logeert, naar het stadhuis, alwaar hij werd opgewacht door den burgemeester, de wethouders eu de leden van den raad. Hij bezichtigde aldaRr de verschil lende lokalen en onderzocht het archief. Van 2 tot 3 nur verleende hij audiëntie. Na afloop daarna werden de openbare gebouwen, het bur gerweeshuis en de armengeBtichten bezocht. Morgen en overmorgen bezoekt hg de verschil lende gemeenten in Schouwen en Donderdag die in Duiveland. Donderdag is er diner ten huize van den heer Heijse, waarop burgemeester en wet houders en andere antoriteiten zijn genoodigd. Ter .Venzen, 27 Juli. De oeverafsehniving aan den Nieuwen Neuzenpolder, die jl. Zaterdag aangevangen is, heeft zich verder westwaarts voortgezet en nu eene lengte van omtrent 220 M. bereikt. Vermoedelijk is de val thane tot staan gekomen. De afstand tot de kruin van den zeedgk is 220, niet 280 meter. Onder onze Laatste Berichten hebben wg gisteren het overlijden medegedeeld van jhr. Mr. J. J. Teding van Berkhout, lid der tweede kamer en gedurende vele jaren wethouder van openbare werken te Amsterdam. De overledene was 65 jaren oud en behoorde tot de oudere leden der anti-revolutionaire partij. De Standaard schrijft o. a. over hem: „Sedert 1873 lid der tweede kamer voor het kiesdistrict Garinchem, heeft hij ook daar, met onverdroten gver en onmiskenbaar talent, onze beginselen verdedigd en ons goed recht doen gelden. Hij had een even diep gewortelde als onwrikbare overtuiging en hij had steeds den moed die uit te spreken. Zwaar is het verlies, dat wij ook als lid der kamer door zijn wegvallen te betreuren hebben." Het gebruik dat de geboorte van een prins of prinses van koninklijken bloede met kanonschoten gevierd moet worden, zal ook bij de aanstaande bevalling van H. M. de koningin in stand blijven. De noodige bevelen zgn daartoe reeds aan de garnizoens-kommaudanten verstrekt. Eveneens zal bij die gelegenheid de verouderde gewoonte geëerbiedigd blijven, die voor de geboorte van een prinsje 101, voor die van een prinsesje 51 schoten beschikbaar stelt. Niet aangenaam, zoo'n waarde bepaling, voor een groote koningin als b. v. koningin Victoria! Bg de Mij. tot hxpl. van Staatsspoorwegen zijn benoemdtot stationschef te Kuilenburg P. van Eossum, thans te Hedel; te Hedel H. Eros, thans te Eenver; en te Eenver C. P. van Trotsenburg, thans tweede klerk te Eoermond. die mij aan het station zou afhalen, en vergiste mij in den weg." „Dan zijt gij kapitein Sparkman?" zei Greta, die hare japon en haar plat hoedje vergat om met verrukking te hooren hoe dat knappe jonge mensch haren vader „een besten man" noemde. „Dezelfde, tot uw dienst," zei de kapitein. „En mag ik de eer hebben „O ik ben Greta maar ik meen Margaretha Thrush." „Het driejarige krullebolletje dat ik vaarwel kuste toen ik van hier de wereld inging 1 Ia't mogelgk? Maar, zeg mij, juffrouw Margaretha, waarom zgt gij niet op mijne partij Nn was Greta in tweestrijd. Nog nooit, gezegend zij haar onschuldig jong hart, had zij eene onwaarheid gezegd! Zij keek naar den kapitein en zij keek naar den grond en in haar verlegenheid begon zg te eten van de hessen die zij had geplukt, uit den grond haars harten wenschend dat Eva zou gaan schreien, wat ze natuurlijk niet deed. De jonge man keek haar eenige oogenblikken aan en herhaalde toen de vraag. „Ik had geen japon om aan te doen," zei Greta eindelijk. Kapitein Sparkman barstte nit in lachen. Greta begreep niet waarom, 't was voor haar geene zaak om te lachenen zijn lach maakte Greta 's vader wakker, die zgn middagslaapje deed in zgn Door de leden van het Tuinbouwkundig con gres, dat thans te Brussel vergaderd is, werd Zondag een bezoek gebracht te Gent, waar de belaDgrgkste inrichtingen van tuinbouw door hen bezocht werden. De heer De Jonge van Ellemeet, van Oostka- pelle, heeft bij die gelegenheid, uit naam der vreemdelingen, bedankt voor het onthaal dat hen te beurt gevallen is en een heildronk ingesteld op den heer Kicks:, voorzitter van 't congres. Dezelfde landgenoot voerde op een banket, dat tot sluiting der werkzaamheden van het congres eergisteren te Brussel gegeven werd, nogmaals het woord en sprak in het Fransch en het Neder- landsch opnieuw de gevoelens uit, welke hij reeds vroeger ten aanzien van Belgie kenbaar had ge- Niet onaardig was het, dat deze toespraak van den ond-strijder van 1830 beantwoord werd door den heer De Cannart d'Hamale, luitenant bij de karabiniers, die op de „Nederlandeche broeders" dronk. In de volgende maand zal te Brnssel een inter nationaal onderwijzerscongres plaats hebben, waar op alle beschaafde landen vertegenwoordigd zullen zijn. Het congres komt voor op het programma der feesten tot viering van België 's onafhanke lijkheid. Door het Vaderland is beweerd dat een vertegenwoordiger van Nederland bij die gelegen heid niet op zijn plaats zou zijn. Die bewering wordt door het Volksblad, orgaan der vereeniging Volksonderwijsals volgt beantwoord „Wij laten die redeneering voor hetgeen zij is al merken wij op, dat zij door de regeering niet schijnt te worden gedeeld, althans, indien destijds terecht is bericht dat de opening der Brusselsche tentoonstelling, die met de nationale feesten aldaar in het nauwste verband staat, ook door den Neder- landschen gezant is bijgewoond. Maar in allen gevalle vragen wij, of het beroep op de gebeurte nissen van 1830 wel te pas komt bij het congres, waarvan hier sprake is. Dit zal eerst een aan vang nemen, nadat de feesten zijn afgeloopen. De uitvoerende commissie gaf de stellige verzekering „dat de Nederlanders er niets zullen hooren wat hun rechtmatige gevoeligheid zon kannen opwekken." Erkende antoriteiten en deskundigen op onderwijsgebied uit de verschillende landen znllen er vergaderen, en alle landen van eenige heteekenis zullen er officieel vertegenwoordigd zijn. Zal nu alléén Nederland schitteren door zijn afwezigheid „Wij vreezen, dat dit het geval zal zijn. Ten minste, reeds onder dagteekening van 12 Jnni 11, heeft de correspondent van het congres voor ons land de aandacht der regeering op de zaak ge vestigd en de wenschelijkheid van het zenden van een officieelen vertegenwoordiger bij haar betoogd; grooten leuningstoel, en de oude heer kwam in den tuin om, tot zijn groote verrassing en vreugde, daar den zoon van zijn ouden kameraad en wa penbroeder te vinden. En in plaats van dadelijk naar huis te gaan, zooals hij had moeten doen na den ouden heer de hand gedrukt te hebben, ging de jonge man me@ in buis, speelde met Eva, rookte met zijn gastheer en keek naar Greta, en zoo kwam hij juist op de croqnet-partij, toen deze zoo goed als afgeloopen was. En toen mevrouw en de dames Thrush met knorrige gezichten thuis kwamen, de koopman speelde geen croquet en de artist had bespottelijk het hof gemaakt aan Jenny Starr en gat er niet om hoe hij speelde, en de kapitein kwam, zooals ik zei, juist nog vroeg genoeg om even aan ieder gepresenteerd te worden, en toen zij hoorden dat hun onbeleefde gastheer, terwgl heel Lauwer- stad wachtte om hem te verwelkomen, zgn tijd had zoek gemaakt met „vader, Eva en Greta", kende hare verontwaardiging geene grenzen. „Wat zal hij wel van die mopneus gedacht hebben?" zei Amanda met een grijns. En ze vroegen naar alles en de waarheidlievende Greta vertelde eerlijk dat ze hem gezegd had om welke reden zij niet op de partij was. O hoe werd toen het arme kind beknord 1 Stel u voor! Vier vrouwen met arendsneuzen die tegelijk aan 'tschelden zijn! „Hoe kunt gij verwachten dat het kind eenig maar tot heden heeft zij diens schrijven zelfs geen antwoord waardig gekeurd. De heer G. H. Kakebecke, ontvanger-griffier van „de Breede Watering bewesten Yersske," heeft ais zoodanig zgn ontslag genomen. Door het bestuur is, ter voorziening in die vacature, eene aanbeveling opgemaakt, bestaande uit de heeren 0. H. Van der Meer Mohr, J. Fransen van de Pntte en P. J. van der Manderen, de beide eerste te Goes, de laatste te Kapcile. Op de vergadering van ingelanden, den 11 Augus tus te honden, zal de benoeming plaats hebben. Bergen op Zoom, 26 Juli. Gisteren en heden had alhier de negende provinciale schiet- wedstnjd plaats van dienstdoende en rustende schutterijen, alsmede van weerbaarheidskorpsen van Noord-Brabant. Ofschoon gisteren aanvankelijk de lucht bewolkt was en het weder zich niet gunstig liet aanzien, veranderde dit later en mocht men zich in een prachtigen dag verheugen. Van alle publieke gebouwen, en de gansche stad door wapperde de driekleur. Om halt een bad de ontvangst plaats ten raad- huize van de bondsleden door burgemeester en wethouders, waarna te 1 uur de bondsleden op het raadhuis algemeene vergadering hielden. Vanwege den schuttersbond had te 5 uren een diner plaats, waaraan tal van antoriteiten deel namen. Ais gemachtigde van den minister van oorlog was de generaal-majoor Heitz, kommandant der 3e militaire divisie, reeds den vorigen dag aan gekomen, terwgl de heer Van Eeijerdam, referen daris bij het ministerie van binnenlandsche zaken en de heer baron De Constant Eebecque, als vertegenwoordige? van den schuttersbond nit Gelderland, mede aanwezig waren, benevens de plaatselijke autoriteiten. Te 8 uren werd op het schietterrein een concert gegeven door de stafmnziek van het 3e reg. inf. Ofschoon er niet gekampeerd werd en slechts enkele legertenten waren opgesteld, had alles een recht feestelijk aanzien, waarvoor aan de rege- lings-commissie alle eer toekomt. De cantines; keurig versierd en de tempel van de stafmuziek, net verlicht, leverden een fraai gezicht op wanneer men het terrein opwandelde. Duizenden wemelden daar door elkander en verlustigden zich in het hooren van de degelijke mnziek en den aanblik der feestelijkheden. Tot slot van den eersten feestdag werden lucht» ballons opgelaten en vnnrwerk afgestoken. Was de eerste dag allergunstigst wat het weder betreft, niet alzoo de dag van den eigen- lgken wedstrijd, die te 8 nren aanving, met het eergevoel heett?" vroeg mevrouw Thrush aan haar man, die geen woord over dit alles meesprak, maar geduldig wachtte tot de storm bedaard was en de thee geschonken zon worden. „Ikwenschte van harte dat die voorvader van u in zijn graf had gelegen vóór hij die neus aan eene dochter van mij had vermaakt." „Gij, domme gans, znit gij dan nooit wgs wor den vroeg Bella aan Greta. „Ik heb lust u eens door elkaar te schudden,", dreigde Aurelia. „Ik zal het doen," zei Amanda, die het boos aardigst van allen was. En zij deed het. En Asschepoetstertje ging dien avond schreiend naar bed, wenschende dat kapitein Sparkman bij iemand anders een dronk water had gevraagd, terwijl die heer op datzelfde oogenblik voor 't open venster zijner rookkamer naar de maan zat te kij-ken, bij zichzelf overleggende„Wat een lief vrooigk meisje! Welke mooie oogen en mond, en wat een schalkseh, aardig neusje! „Geen japon om aan te doen?" 'k Won dat ik er haar een half dozijn kon geven." Gij kunt begrijpen hoe den volgenden morgen aan het ontbgt de drie nieuwe bezoekers van Lauwerstad werden besproken. „De kapitein is mijn lieveling," zei Amanda. „Mr. Onion de mijne," zei Anrelia. „Gij moogt ze beiden hebben," verklaarde Bell», Geef mij den mooie» artist maar.'j

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1