Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. Rechtszaken. Koloniën. zicht verloren. Was dit ijs van weinig beteekenis geweest, het was toch de voorbode van meer en een zeker teeken, dat 't zware pak niet ver meer ver wijderd kon zijn. Van 't kalmer geworden weder maakte de kom- mandaut nn ook gebruik om te dreggen, hetgeen verder herhaalde malen gebeurde, zoodat een schoone verzameling van de vreemdsoortigste die ren weder aan den bodem der zee ontfutseld wordt. Als dienstdoende zoöloog trad dr. Hamaker op, die tevens verscheidene vogels ten bate der weten schap gevild en geprepareerd heeft. Enkele schoone dagen boden ons alle gelegenheid om jacht te maken op de talrijke luchtbewoners, die ons aan alle zijden omgaven. Steeds levendiger werd het tooneel, hoe meer wij de grens van 't zware ijs naderden. Talrijke Noordkapers deden zich aan 't oog voor en trok ken niet alleen de aandacht door hun grooten omvang, maar ook door 't onzaglijk gedruisch, waarmede ze hun bruinen rug en grooten staart uit zee opheffen en 't water met geweld omhoog Bpuiten, terwijl nog grooter walvisschen meerma len gezien werden, die ware fonteinen uit de op pervlakte der zee deden verrijzen. Een enkele maal vertoonden robben en zeehon den hunne gladde koppen ook boven het zilte nat, terwijl verscheidene vogels, hoewol belangrijk minder dan op de vorige reis, het verdere lucht ruim aanvulden. Het was op de hondewacht van 21 Juni toen weder enkele stukjes ijs langs ons heen dreven, de zoogenaamde messengers ot voorboden van het niet ver af zijnde drijfijs. Eenige nren later zagen wij dan ook den geheelen noordelijken horizont met ijs bezet en voeren wij onder een gunstig briesje, te midden van verscheidene zware schollen, langs de grens van 'tpak, dat zich vanZW. naar NO. onafzienbaar uitstrekte. Een onbegonnen werk zon 't zijn de verschillende vormen te beschrijven, waarin zich 't scholijs voordoet. De meest ver schillende zaken kan men er zich uit voorstellen. En dan de ontzaglijke stukken gletscher-ijs, die zich nu als uitgestrekte vlakten voordoen, waarop tal van vogels een rustplaats zoeken, dan weder op bergen gelijken, waar tunnels doorboord of diepe holen in gegraven zijn. De teekenstift van Apol was aanhoudend bezig en moest ook met vaardigheid gevoerd worden om de snel voorbijdrijvende vormen op papier te brengen en de afwisselende tinten erbij aan te geven, die later de onderwerpen van menige schilderij moeten worden. Nu over den eenen, dan over den anderen boeg liggende, volgden wij van 25" O.L. en 75° N.B. de ijsgrens, die ons door zijn onregelmatigen vorm dikwijls zeer verraste, zoodat wij meermalen het uiterst zichtbare ijs bezniden van ons peilden en herhaaldelijk boegen moesten maken om een dergelijken uitstekenden hoek rond te zeilen. Het weder was afwisselend fraai en buiig, doch steeds koud, terwijl flinke sneeuwbuien en dikke misten onze oliepakken zeer van noode deden zijn. Tot den 36en lengtegraad gevorderd zijnde en daar de ijsgrens op 71° 30' NB. bepaald hebbende, wendde de kommandant den steven en werd, al dreggende en loodende, de koers op Vardö ge steld, waar wij 4 Juli tegen 6 uur behouden en wel aankwamen, zeer verlangend naar brieven en tijdingen uit het vaderland die ons door de vrien delijke zorg van den Nederlandschen consul, den heer Meijer, dan ook spoedig ter hand werden gesteld. Opgeruimd was steeds de stemming aan boord en met lust en ijver vervulde elk zijn plichten, terwijl de nitstekende gezondheid, die wij steeds genoten, veel bijbracht tot den goeden geest, die, zoowel voor- als achteruit onder de opvarenden heerschte. Vroolijk en met nieuwe krachten zullen „Neen, volstrekt niet." „Dan zal ik met u gaan, en moet ge u bij de familie verontschuldigen." „Moet ik dat doen „Ja zeker, 't is het minst wat ge doen kunt." „Heel goed, Archie, ik zal 't doen." Maar dit deel van haar straf bleef lang uit. Oen volgenden dag was Kate heel ziek en een hevige aanval van rheumatische koorts deed haar weken lang hare kamer houden. Daarna werd zij door vermoeienis en oversnanning ten gevolge van Maggie's huwelijk opnieuw ziek en het geval werd bijna vergeten om de treurige gevolgen. Toen het warme weder kwam herstelde zij en ging weer uit. Op zekeren dag zon er eene partij bij den bisschop zijn en zij beloofde Archie daar te ontmoeten. Zij zat te rusten onder een zwaren eik, toen zij hem zag aankomen. Hij had een heer bij zich, dien zij met een oogopslag herkende zij had zich eens aan hem bekend gemaakt als miss Crowther. Wat zou Archie nu doen Ze had wel willen schreien; maar zij stond moedig op toen zij dichter kwamen, en in haar wit netei- doeksch kleedje, met rozen opgemaakt, zag zij er allerliefst uit. „Goeden dag, nichtje Kate." „Goeden dag, neef Archie." „Kate, dit is mijn vriend, de heer Henry Crowther." Zij bloosde hevig, maar verloor hare zelf beheer, sching niet. „Ik heb den heer Crowther vroeger eens ontmoet, toen ik eene kleine comédie speelde wij dan ook weldra weder in zee steken, onder het aangenaam bewustzijn, dat zoovele landge- nooten onze reis met hunne welwillende belang stelling volgen. Calmeijer. De eindexamens der hoogere burgerscholen in Zeeland zijn heden ge indigd. De uitslag is dat J. J. L. Bourdrez, E. M. van der Maas, C. D. Nagtglas Versteeg, G. A. van der Leijé, allen van de rijks hoogere burgerschool te Middelburg en J. C. M. Hartman van de hoogere burgerschool te Goes zijn geslaagd. Een leerling van de rijks hoogere burgerschool te Middelburg werd af gewezen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft, op voorstel van den burgemeester, besloten het gerezen verschil tusschen het dagelijksch bestuur en de commissie van toezicht voor het middelbaar onderwijs, tengevolge waarvan deze haar ontslag genomen heeft, zoo mogelijk door eene commissie uit den weg te doen ruimen. De Synode van de Ned. Herv. kerk, die gisteren bijeengekomen is, is samengesteld uit de praead- viaeerende leden: M. A. Gooszen, hoogleeraar te Leiden en E. H. Lasonder, hoogleeraar te Utrecht; de adviseerende leden: J. R. Seholten, quaestor- generaal te Amsterdam en S. F. van Hasselt, secretaris te 's Gravenhage, en uit de gewone leden: dr. H. Roodhuyzen enA. H. van der Hoeve, afgevaardigd door Gelderland; E. C. Segers en mr. P. van den Brandeler door Zuid-HollandG. van Duyl en A. G. Jans door Noord-Holland; B. A. Overman door Zeeland; J. Westrik door Utrecht; J. Alingh Prins en J, P. Bruinwold Riedel door Friesland; G. Brnna door Overijsel; J. Douwes en dr. L. Dikema (voor dr. P. Hof stede de Groot) door GroningenG. J. van Lakerveld en mr. E. de Man door Noord-Brabant en Limburg; G. W. van Eerde en J. van der Veen door Drenthe; J. J. L. Luti en mr. R. van Boneval Faure door de Waalsche commissie. Aanstaanden Zondag wordt te Leiden de zomervergadering gehouden van de Darbisten, eene godsdienst-secte, in het begin dezer eeuw gesticht door den Anglicaanschen geestelijke John Darby. De secte kant zich tegen de bestaande inrichting van het priesterdom en streeft naar een bijzonder zuiver christendom, ook in verband met de te verwachten terugkomst van den Heiland. lierkwcrve, 22 Juli. Dezer dagen hebben weder twee leden van de Hervormde gemeente alhier hun lidmaatschap bij exploit laten opzeggen. De off. van gezondh. Ie kl. W. Schoondermark en die der 2e kl. A. W. M. van Deventer, arts, worden geplaatst respectievelijk aan boord van Zr. Ms. opleidingschip Admiraal van Wassenaer en schroefstoomschip Marnix. In Sempervirem wordt de teelt van de rhabar- berplant in ons land aanbevolen. De rhabarberstejen behooren tot een der vroegste voorjaarsgroenton, juist invallende op een tijdstip als de winterap pelen verbruikt of hoog in prijs zijn. Later in den tijd, wanneer er reeds een ruime keuze van allerlei groenten is, worden er honder den hectoliters onrijpe kruisbessen als moes of pap genuttigdhiervan kan met zekerheid gezegd worden, dat het geen gezond voedsel is en daaren boven in de verste verte niet zoo lekker als rhabarber-stengelmoes. Zou de naam rhabarber wellicht haar gebruik en den naam zijner zuster aannam. Ik hoop dat het mij vergeven is." „Als ik eene zuster had, zou zij er niet anders dan vereerd door zijn geweest. Sinds dat kort stondig genot heb ik steeds mijn gemis betreurd." Zij bleven lang in de liefelijke schaduw zitten en 's avonds reden zij langzaam samen huiswaarts onder de heerlijke Juli-maan. Vóór zij scheidden, was ieder in zijn hart verzekerd dat zij een ge voel voor elkaar hadden, inniger dan de band tusschen broer en zuster. Eenige weken lang kwam Henry Crowther, telkens met Archie, de Leslies bezoeken, nu onder dit, dan onder dat voorwendseldaarna begon hij alleen en zonder eenig voorwendsel te komen. Archie had sinds lang begrepen dat Henry en Kate elkaar hartelijk liefhadden en eindelijk zagen zelfs de verduisterde oogen van haren grootvader hoe de zaken stonden. „Kate", zei hij op zekeren avond, nadat hij geduldig had gewacht tot er heel, heel lang af scheid was genomen, „Kate, waarom komt Henry Crowther hier zoo dikwijls „Omdat wij geen vertrouwen stelden in schrijven, grootpa. Minnebrieven hebben mij eens bijna het leven gekost," en haren grootvader om den hals vallend, vertelde Kate hem hoe verkeerd zij ge handeld en welk een verdriet en schaamte zij er over gehad had. „O Kate, nooit loont het: kwaad te doen opdat het goede er uit voortkome die prijs is te hoog." „Vergeeft ge 't mij, grootpa?" en verspreiding in den weg staan? Welnu, men noeme haar dan voortaan bergzuring en brenge haar onder dien naam ter markt. Onder beschuldiging van moedwillige brand stichting, waardoor menschenlevens in gevaar konden worden gebracht, stond gisteren voor het gerechtshof te 's Gravenhage terecht C. L., laat stelijk broodbakker en molenaar te Vrouwepolder. In den nacht van 24 op 25 Februari jl. wekte besch. zijn huishoudster en knecht uit hun slaap, met de onaangename tijding dat de boel in brand stond en dat zij zich uit het zolderraam moesten redden; halt gekleed waagden zij een sprong uit het raam en bevonden zich toen buiten gevaar. Niet lang daarna sloegen de vlammen uit het dak der woning, die met haar inboedel geheel uitbrandde, niettegenstaande de aangewende pogin gen tot blusschen. De inboedel was door ver schillende maatschappijen geassureerd voor f 2500, f 1900 en f 2400, maar de assurantiepenningen werden niet uitbetaald, daar het ontstaan van den brand aan kwaadwilligheid werd toegeschre ven, en de besch. als den stichter van den brand werd verdacht. Onderscheidene aanwijzingen werden daarvoor bijgebracht, nl. achteruitgang zijner zaken, het halen van petroleum te Veere, ofschoon de huishoudster steeds voor de petroleum zorgde, het ongehinderd buiten rondloopen van den huis hond, die vóór den brand nog op zijn gewone plaats in de huiskamer lag, het geheel gekleed zijn van besch. toen hij zjjn huisgenooten wekte, maar bovenal het doen van een aanbod van f 50 en later van 100 aan de gebroeders De T., wanneer zij zijn huis wilden in brand steken. Al deze feiten werden door een 20tal getuigen nader verklaard. De besch. ontkent echter alle schuld en houdt vol niet te weten waardoor de brand is ontstaan; als eenige oorzaak denkt hij aan het achteloos wegwerpen van een brandende lucifer bij het aansteken van zijn lamp. Nadat het getuigenverhoor was afgeloopen, werden den beschuldigde de bewijzen tot staving der beschuldiging nog nader onder het oog ge bracht hij bleef echter steeds ontkennende zitting werd daarop tot heden verdaagd. Zie laatste berichten.) Aan een schrijven nit Atjeh in de Soer. et. ontlecnen wij het volgende: Hier in Atjeh gaat alles kalm zijn gang. De genie heeft het altijd druk met het aanleggen van wegen en bentings. Met het einde van 1880 zal men des noods in een postwagen kunnen rijden van Kotta Radja naar Boekit-Seboen, Kroen- Kali en Lam Baroe; in 1S81 zullen dan de wegen in de 22 Moekims aan de beurt zijn. Verschei dene nieuwe bentings zijn onderhanden. Eerst daags zal men beginnen aan Anageloeng en Pantei Karang. Met het eind van 1880 zullen de troepen op bijna alle posten goed gelogeerd zijn. Sedert een paar maanden reeds is, naar men wil, het voorstel gedaan om den spoorweg tot Glé Kambing door te trekken. Het korps „geniewerkers" doekt vermoedelijk in den loop van 1880 op. Men gelooft wel dat dit gaan zal, nu te Oleh-leh al dagelijks 150 a 200, en te Kotta-Radja 70 a 80 Atjehsche koelies aan het werk zijn. Dezen krijgen f 1 per dag dat is nog wel dunr, maar toeh veel goedkooper dan de genie-koelies 1 Kareltje (gen. Van der Heyden) maakt het goed; hij is steeds flink in de behandeling der zaken, en denkt nog niet aan weggaan. De heer Pruijs van der Hoeven loopt hier nog rond, en voert niets nuttigs uit; het zal mij wel verwonderen of hij nog lang blijven zal, vooral nu de minister in de kamer gezegd heeft dat hier militair gezag blijven zal! „Ja, Kate, van heeler harte." „Henry heeft mij ook vergeven. Nadat ik zijn naam voor de grap had aangenomen, ben ik ver plicht amende honorable te doen door dien in ernst aan te nemen. Als gij er dus niet tegen hebt, word ik mevronw Crowther in plaats van juf frouw Crowther. Mag Henry u dit morgen komen vragen? „Dat mag hij. U heeft hij zeker al gevraagd, denk ik?" „O ja." „En nu zullen wij een huwelijk hebben en geen minnebrieven. Zoo iets heb ik nooit gehoord." „Een huwelijk en geen minnebrieven, grootpa. Minnebrieven rooven tijd, zijn ouderwetsch en heel gevaarlijk. Wij hebben in hunne plaats be zoeken en telegrammen aangenomen." EINDE. Den 6en Augustus van dit jaar zullen de bewoners van het eiland Schiermonnikoog alge meen en gezamenlijk feest vieren bij gelegenheid van den lOOen geboortedag van Katharina Maria Koldewij, weduwe van J. Haring. Zij is nog vrij kras, in ?t bezit van al hare zintuigen en woont bij hare kinderen in. Gisteren, op den eersten jaardag van het overlijden van den tooneelkunstenaar J. H. Albregt, werden door het bestunr der maatschappij Apollo en door den hoofdrégisseur van den Amsterdam- schen stadsschouwburg namens het personeel, kransen met toepasselijke opschriften op Albregt's graf te Amsterdam gelegd. De Maatschappij iot opvoeding van weezen in het huisgezin heelt dezer dagen bij Amersfoort een optrekje, den Zandberggekocht. Volgens eene mededeeling van den directeur-secretaris der maatschappij, den heer M. W. Scheltema Gz., is dit optrekje bestemd tot woning voor hem, en is zijn bureau zoo ingericht, dat te allen tijde een 1012 tal weezen daar zullen kunnen ontvangen worden, om na een verblijf van gemiddeld een maand, goed uitgerust, bij hunne met zorg gekozen pleegouders te worden geplaatst. In het begin van het najaar zal het Doorgangshuis worden geopend. De stad Amersfoort wordt door twee armen eener beek ingesloten, welke op twee verschillende plaatsen in de rivier de Eem vloeien. Tengevolge van een twist tusschen het stadsbestuur en het college van beheer over de Eem, wordt een dezer twee armen sinds geruimen tijd niet meer schoon gehouden. De strooraende beek groeit dus toe en verandert langzamerhand in eene stinksloot. Men hoopt dat de regeering een einde zal maken aan het standje en daarmede tevens aan den stank. Als tegenhanger op een vorig bericht be treffende een witten geranium deelt men mede, dat een bloemenliefhebber te Grootebroek in het bezit is van een geranium met drie stengels, waarvan éen witte met geheel witte bladeren, éen groene met geheel groene bladeren, en éen met groene bladeren met witte randen, terwijl ze eenigen tijd geleden alle drie prijkten met fraaie helderroods bloemen. De tentoonstelling van goud- en zilverwerk in Arti te Amsterdam zal in het begin van Aug. worden gesloten. Aanstaanden Zondag 25 Juli zal de toegang bij uitzondering op tien cent worden gesteld. Uit de gemeenten Dreischor en Nieuwerkerk vertrekken eerstdaags weder eenige gezinnen naar Noord-Amerika. Omtrent den notaris S. J. te Veen, die ge arresteerd en naar de gevangenis te 's Bosch is overgebracht, wordt aan de ZutphCL het vol gende uit Veen geschreven: „Naar men verneemt, moet S. J. misbruik van vertrouwen hebben gemaakt in hoedanigheid van openbaar ambtenaar. Er zijn verschillende geruchten in omloophet was reeds sedert geruimen tijd bekend, dat de financiëele toestand van S. J. geheel in de war was, en hij van den een leende om den ander te betalen. Zijn notariaat was een van de beste uit deze streek, doch S. J. leefde met zijn gezin op een zeer grooten voet. Het geld had voor hem schier geen waarde. Dit zullen waarschijnlijk velen, welke hun spaarduiten aan hem toevertrouwden, thans moeten ondervinden.'' Te Rijssel zijn 1800 werklieden der ijzer fabrieken en grève. Patroons en werklieden staan tot nogtoe stijf op hun stuk. Te Leipzig is dezer dagen eene tentoonstel ling van Turksche nijverheid geopend, onder bescherming van den Turkschen gezant te Berlijn. Men bewondert er schoone zaken in fluweel, zijde, satijn, gouddraad, pottenbakkerswerk, zadelma- kerswerk. Vooral wordt geroemd een klein tapijt zooals de Muzelmannen gebruiken om hunne ge beden op te verrichten, dat in zijn meesterlijk borduurwerk de sporen vertoont eener renaissance in de Oostersche kunst. De moordenaar van mevrouw Skobeleff was zekere Uzaiis, een Russisch luitenant, bij haar als adjudant in dienst, die haar volle vertrouwen ge noot en zelf de toebereidselen voor de reis had gemaakt welke mevrouw S. naar Oost-Ruraelië ondernam om ter herinnering aan den laatsten oorlog een hospitaal te stichten. Toen zij door de moordenaars, Uzatis en vier Montenegrijnen, werd overvallen, was zij vergezeld door den Russischen luitenant Ivanoff. Mevrouw S. en hare kamenier werden gedood, doch Ivanoff kon, hoezeer gewonds ontsnappen en Philippopolis bereiken, waar hij Uzatis, dien hij zeer goed kende, van den moord beschuldigde. Deze vluchtte in het gebergte, maar werd spoedig door eene ruiterbende gevangen. Toen doodde hij zich. De Montenegrijnen, zijne helpers, zijn in handen der politie, terwijl ook zijn broeder en een aantal persoonlijke vrienden van hem ia hechtenis zijn genomen. Waarschijnlijk is diefstal het doel der misdaad geweest, wijl mevrouw Sko beleff 's geld eu lijfsieraden niet te vinden waren toen de politie op het tooneel van den moord kwam. Daarmee verliest deze moord, hoe treurig ook op zich zelve, veel van het in den aanvang daaraan gehechte gewicht. De Londensche morgenbladen van gisteren bevatten uitvoerige telegrammen over den vrij wil ligen hongerlijder, dr. Tanner. De Daily ontvangt bericht datdegc eene aanmerkelijke vera ondergaan, welke aan het weder werd geweten. I vierentwintigste dag. dat bijna alle dokters d gevolgd hebben aan Tann De berichtgever van d merkwaardigste verschijr Tanner's lengte afneemt korter is dan toen hij waterdrinken wekt hem i de eerste dagen. Zijn wi zijn om hem door de v maar de dokters denken onder de proef zal lijden, man, geboren te Tunbrid| Wij lezen in deze be weddenschap welke dezt heeft tot eene proef w loopt het leven of het ve schijnt de kracht welke onthouding in staat ste wetenschappelijke overtui in de geschiedenis der ge is aan zijn eigen li< toezicht dat nu gedurenc op hem wordt uitgeoefe lijkheid van bedrog uit t Nadat de doorboring laatsten Februari van ditt de arbeid in den tunnel wijl op een aantal punt worden. In het algemei met dit werk, zoodat mei binnen een jaar geheel g meestal uitnemend ten- enkele plaatsen bieden s vooral eene lengte van 7: zijde, 2766 meter van verwijderd, die in zijn gel Op die plaats neemt „doode druk" van het ge twee malen de gewelvei doen instorten. Het mets moet geheel en al vern zorgvuldig mogelijk word dit in 16 deeleu of muuri meestal 4 meter laug. beide zijden van de zwal metseld, samen over eene dus was meer dan de helf waarbij zich tot heden ge schijnselen hebben voorg is van buitengewoon groo uit naar den vorm van li graniet, verbonden met cement. Men meent op zeker te kunnen overwi maatschappij, dr. Stapff, d reeds het gerucht liep, den tunnel de nDruc7cpan naam voor het zwakke gec Het gedenkteeken te: het park te Laeken opgt opbrengst eener openbare ten tijd na 's konings dot vinciën geopend werd. H( voor ieder kon deelnemen, werd gesteld, was er na eene som van 255,692 fr. Belgen aan deze vaderlan< deelgenomen. Met de gek: draagt de opbrengst der op omstreeks 400,000 frs., door den koning en 50, van Vlaanderen gevoegd loopt van de kerk van Lael van het koninklijk huis De vorm van het monume hoekig, in verband met de De middelruimte, waari gehouwen beeld van Leoj door eene open galerij, dat men langs een b ji galerij aan de achterzij bereikt. Aan do hoeken op welker kapiteelen do j 9 provinciën staan onder rijl waarop de Belgische lee provincies rust. Elk deze Op het terras verheft zi verdieping, waarop de ev monumentale spits verrijst den in koper gedreven g, de eene hand een lauwer andere de nationale vlat monument is in den stij! voerd, en rust op een g< 16 M. diepte. De koste 700.000 frs. en de totale h van den voet tot de spits i door den bouwmeester De meren beeld van Leopold gehouwen is door Willem terstuk de stoutste verwacl De twee groote plag< oogst zijn do tarwe-kever de laatste is men in he beschouwt ze als eene pla oiets te doen is. Maar de die zeer moeilijk te bes schrijft men dat van Sit Jengte van 20 kilometers U8t der Zwarte zee aan 1

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2