N°. 173. ,imus: Zaterdag 24 Juli. gang. De gestolen Minnebrieven. SCHELDE, Middelburg, 23 Juli. FEUILLETON. EN DEKENS ter ■n, 24 Juli. PENNOCK. Iirde Paardenbooaen f 7.ÖO. Witte en ie Erwten f 8.50. Berst f 5.75. Bak- IBEKG VERSLUIJS eene KEUKEN- liEX tlEID benoo- chtende, bij Mevrouw rAN DEINSE, vraagt t November, en eene HEI» o. 11. v. k. 3.45 en 5.45. 4.15 6.15. MG, WOENSDAG en ZATERDAG. rcidd. nam. 4.— 4.30 12— 12.30 oor dien dag. 37 45 59 40 10.25 I 10.35 6 50 6.5 7.52 8.45 9.4 10.18* 10.41 10.50 11 gw. ?m, eene KEUKEN- swerk te verrich- I, die met de fyne is J. C. TV. AL US of November, een n, en als WERK- om door huwelijk te vervangen, rsoon bij Mevrouw digd; adres Boekh. 1 zal aankomen éen lichaam en hoofden spreken idienst EN ROTTERDAM, Juli en Aug. 7 AH BOTTESDAM: dag. 23 morg.10,u. trd. 24 10,— tnd. 26 midd. 1, sd. 27 morg. 11,30, ensd.28 11,30, ierd.29 11,30, dag 30 11,30, ird. 31 11,30, md. 2 midd. 1, sdag 3 1,— Misd. 4'smorg. 9,K derd. 5 9,— I 7.30 8— 10.30 11— 6- 6.30 jk 2 uren op MIRDELRURGSCHE OOERANT. Dit blad verschijnt dagelijks! met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent! Ad verten tien: 20 Oent per regel! Geboorte-; Trouw-; Doodberichten enz,: van 1—7 regels rf 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt be- kend, dat op Maandag den 26en Juli 1880, des namiddags te halt 2 uur, een openbare zit ting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 22en Juli 1880. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. De gemeenteraad van Middelburg, zal op Maan dag, den 26 Juli a. des namiddags te half 2 uur, een openbare vergadering houden ter behandeling der volgende zaken. Ingekomen stukken. Rap port en voorstel burg. en weth. omtrenta het adres der bewooers van de Heerecgracht, over den toestand dier grachtb. het adres A. Cense tot toekenning van een wacht- of jaargeld; c het adres S. L. Gobetz. c. s., tot onderhandsche verhuring van grond aan het scbeepsdokVoor stel van burg. en weth. omtrenta de aanschaffing van schoolameublement enz. middelbare school voor meisjesb goedkeuring der begrooting godshuizen 1881c beschikking over een gedeelte der gelden voor bestrating enz. van de Loskaai en aangren zend terreinrapport en voorstel van burg. en weth. omtrent het aanbod der firma Wolterbeek Van Baggen en C° tot overname der gasfabriek c. a. en eventueele benoeming van een deskundi ge voor het ontwerpen van plannen, voor eene nieuwe gasfabriek. Benoeming van eenen tijde- lijken wethouderid. leeraressen middelbare school •voor meisjesid. hulponderwijzeres school D «n idem school B. 10.55 2.5 6.35 10.40 1.45 6.10 11.50 3.15 7.30 2 40 3.55 8.15 1.3 4.13 8.35 1.20 4.30 8.50 Zooals onze lezers zich zullen herinneren, heeft het Nederlandsche volk, bij gelegenheid van het huwelijk van nu wijlen prins Hendrik, eene aan zienlijke som bijeengebracht, om daarvoor een huldeblijk aan den piins aan te bieden. De com missie, met deze onderneming belast, gevolg gevende aan het verlangen des prinsen, had besloten tot de oprichting eener fontein op het vorstelijk landgoed te Soestdijk. Door den on ver wachten dood van den prins werd echter de uitvoering van dat plan voorloopig gestaakt en de commissie richtte zich tot prinses Hendrik, ten einde te vernemen op welke wijze zij nu wenschte dat de ingezamelde gelden zouden wor den aangewend. Ben paar maanden geleden ontving de commissie het antwoord, dat het H. K. H. de prinses aan genaam zon zijn, ingeval haar de beschikbare 2. {Uit het Engelsch). Het jonge mensch keek Kate met de uiterste Verbazing aan. Hij was de heer Henry Crow- ther in eigen persoon en hij wist niet dat hij ooit eene zuster had gehad. Wie was dit mooie meisje, dat in zoo'n aangename familiebetrekking tot hem zeide te staan Maar bijna gelijktijdig met die bekendmaking verdween Kate. Hij zag haar paard voorbrengen en haar opstijgen en wegrijden en toen ging hij zitten rooken, even nieuwsgierig als verbaasd. „Wat een prettig gezicht! Welke gemakkelijke, bevallige manieren! Wat een lief figuurtje! Ik gaf er wat voor als ik eene zuster had of méér dan een zuster zooals dat meisje. Wie zou ze zijn!,T Het volgende oogenblik had hij zoo hard gescheld dat hij het koord had afgetrokken. „Hemel, mijnheer Henry, is dat schellen Mijnheer Archie doet het nooit zoo hard. Wat is er van uw dienst, mijnheer aIk wilde weten, Martha, wie de jonge dame is die twintig minuten geleden het huis ubging." „Dat moogt gij wel vragen, mijnheer, dat be wijst voor uw goeden smaak. Zij is miss Kate Leslie, een nichtje van mijnheer Archie, een gelden werden ter hand gesteld, teneinde daar voor eenige zilveren voorwerpen uit de nalaten schap van haren gemaal te kunnen aankoopen. Aan dien wensch gevolg gevende, heeft de com missie zich gehaast de gelden, ten bedrage van ongeveer f 70,000, voor genoemd doel te storten. {Tijd.) De St. Ct. bevat het besluit, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de tusschen Nederland en België op 21 Juni 1880 te Brussel gesloten overeenkomst, wegens het bezorgen van abonnementen op dagbladen en tijdschriften door tusschenkomst der posterijen. Jhr. W. L. B. van Panhnys, oud rijksbetaal meester te Leeuwarden, heeft aan- het rijk ten geschenke aangeboden een door J. de Gheyn geschilderd doek, waarop is algebeeld de witte strijdhengst van aartshertog Albert, die door Lode wijk Gunther van Nassau in den slag van Nieuwpoort (1600) werd bemachtigd en door hem aan zijn neef, prins Maurits, werd vereerd. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren besloten tot stichting van een ijzeren drijvend droog dok, volgens het voorstel der commissie van deskundigen, die de -ingezonden plannen onderzocht had. Het bestek zal nu worden op gemaakt en de aanbesteding op de gewone wijze spoedig worden uitgeschreven. Het Spinoza-comité hoopt de onthulling van het standbeeld te 's Gravenhage te doen plaats hebben op Dinsdag 14 September, des namiddags te 2 uren. Tegen de Engelsche visschers zal nog een internationale kruistocht ondernomen moeten worden. Nu weder zijn het de Duitsche Noord- zeevisschers die algemeen klagen over de brutale bejeging, die zij ondervinden van den kant der Engelsche vakgenooten. Is er geen Duitsch oorlogschip in 't zicht, dan verdrijven de Engelsche visschers met hun sterk gebouwde schepen de Duitsche visschersvaartuigen uit de hun wettig toebehoorende wateren, waar zij kapen hetgeen zij meester kunnen worden, al loop en de slacht offers daarbij gevaar schip en leven te verliezen. Algemeen wijzen de Duitsche visschers op de flinke wijze waarop Denemarken in dit opzicht handelt, waaraan Duitschland een les kan nemen. Döor de Venezuelaansche regeering zijn aange steld tot consuls der Vereenigde Staten van Venezuela in Nederland te Rotterdam, de heer C. Stamste Harlingen de heer E. B. Scheuer en te Vlissingen de heer P. Smith. heel mooie jonge dame, mijnheer, en goed ook, haar grootvader is wat trotsch op haar." „Dankje, Martha, nu weet ik genoeg." „Heel best, mijnheer." Toen Archie terugkwam vond hij Henry Crowther ongeduldig de kamer op en neer stappen. „Wat zijt gij lang weggebleven," riep bij uit; „en bier heeft het mooiste meisje op n zitten wachtenen, verbeeld u, zij zegt dat ze mijne zuster isen wat nog gekker is, ze wist niet dat ik haar broer was." „Wat bedoelt ge toch, Harry „Precies wat ik zeg." „Maar dat is al te gek! Ik moet het Martha vragen. Zij mag geene vreemden in mjjne kamers laten." „Wacht, Archie; ik heb het Martha gevraagd. Haar naam was Kate Leslie." „Mijn nichtje Kate. Wat bracht haar op dezen regenachtigen dag hier?" Hij dacht dadelijk aan zijn gesprek met Maggie en haar onrust over de brieven. „Arm meisje, dacht hy, ik mag haar niet lan ger straffen. Ik zal haar de brieven morgen teruggeven." Den volgenden middag maakte hij zich gereed om uit te gaan en wilde ze uit het kabinet krygen. Natuurlijk waren ze er niet. Een oogenblik stond hij verbaasd toen begreep hy eensklaps welke hand hem had bestolen. Hy was heel boos op zijn nichtje Kate. Hij wist dat niemand anders het kon gedaan hebben. Als Maggie het had DERDE REIS VAN DE BARENTS. Aan een schrpven van de Nederlandsche pool reizigers wordt het volgende ontleend: a./b. v. d. Willem Barents, Vardö7 Juli 1880. Onder de voornaamste herinneringen, die de zeeman met zich meevoert, wanneer hy het ruime sop kiest, behoort voorzeker die van den zeildag. De trossen worden losgegooid, de zeilen in top geheschen, nog een laatste afscheidsgroet wordt met vrienden en betrekkingen gewisseld en weldra verdwpnt de vaderlandsche kust en al het dier bare wat eraan verbonden is, nit zicht, om plaats te maken voor het eindeloos verschiet, dat uit niets bestaat dan lucht en water. Is voor menigeen het vertrek een oogenblik vol aandoening, hoeveel meer was dat niet voor onB, daar zoovele belangstellenden ook nu weder vereenigd waren, om ons een laatst vaarwel toe te roepen, daar zoovele goede wenschen ons ook ditmaal vergezellen zouden op onzen tocht. Vol geestdrift vlogen dan ook de mutsen omhoog, toen de zeilen gezet waren en de Willem Barents ten derden male haar steven naar het noorden richtte. De geheele bemanning stond op het halfdek vereenigd, den kommandant werd een goede reis gewenscht en een driewerf „hoerah!" weerklonk door het luchtrnim als laatste afscheidsgroet aan de in nevel verdwijnende Nederlandsche kust. Het was de 6en Juni, en wel de eerste Zondag in zee, toen voor het eerst het weer was opge knapt en wij een mooien dag kregen. Ter eere van den rustdag werd reeds 's morgens vroeg de vlag geheschen, het schip voor- en achteruit net jes opgeknapt en alles in gereedheid gebracht om kerk te houden. Hoe eenvoudig deze plech tigheid aan boord ook zij, toch maakt ze, zoo wij den docter en den artist mogen gelooven, een diepen indruk op hen, die haar voor het eerst aanschouwen. De geheele bemanning vereenigt zich op het luiden der klok vooruit in het tus- schendeks, de kommandant neemt aan de tafel plaats, de officieren scharen zich op krukjes rond om hem, en de equipage, zittende of staande, zooals de plaatsruimte dat toelaat, vormen het geheel. Met ontboote hoofden en in eerbie dige houding luistert nu ieder naar den kom mandant, die een door hem uitgezocht, toepasse lijk en begrijpelijk stuk voorleest, en daardoor op waardige wijze der rustdag huldigt, die verder in gepaste vroolijkheid wordt doorgebracht. De vischgronden der Noordzee hadden wij spoedig achter den rug, en den lOen Juni bevon den wij ons op den 60en breedtegraad, waar de meteorologische en magnetische waarnemingen durven doen zou zij, door een gil te geven bij het opendoen, zichzelve hebben verraden. Met een strak gezicht kwam hij de kamer in waar Kate zat, en bij deed alsof hij de hand niet zag die ze hem reikte. Zoodra zij alleen waren, zei ze: „Waarom wiit ge mij geen hand geven, Archie „Hoe kunt ge verwachten, Kate, dat ik de hand zal drukken „Die mij bestal. Zeg dat gerust." „Ik wilde het juist zeggen. Waarom deedt ge het?" .„Omdat gij Maggie kweldet. Ik wil niet dat zij zich naar maakt over een paar brieven. Zij waren van haar, niet van u." „Ik meen dat ze nu van mij waren." „Een bewijs vooreen mans eerlijkheid in liefdes geschiedenissen De brieven werden u gezonden in de onderstelling dat gij in nadere betrekking tot Maggie zoudt komen. Gij zijt onbevoegd bevonden en hadt, wat gij in die relatie ontvangen hadt, moeten terugzenden. Een ontslagen ambassa deur zou evengoed de onderscheidingsteekenen, aan zijn ambt verbonden, kunnen blijven dragen." „Ga zitten, Kate, en maak u niet zoo boos. Ben ik ooit onvriendelpk geweest voor u of Maggie van onzen kindertijd af?" „Neen, Archie, nooit." „Dacht ge waarlijk dat ik het nu zou zijn?" „Ge zeidet dat ge sir John kwaad van Maggie zoudt zeggen en dat zou onvriendelijk zpn. Maggie heeft sir John hartelijk lief." een aanvang namen. Waren wij das nn reeds voor een deel op het terrein onzer werkzaamheden gekomen, nog meer werd znlks het geval toen wij den 15en Juni, op de hondenwacht, met een 6mijls vaart den Noordpoolcirkel passeerden. Dit nu was een gewichtige dag en werd dan ook naar be- hooren gevierd. De vlag werd 's morgens gehe schen en na het afzetten van het middagbestek kwam de geheele equipage achteruit, teneinde kommandant en officieren geluk te wenschen met het betreden der IJszee, terwijl aan tafel de eerste flesch wijn werd ontkurkt en wij, onder het klinken der glazen, denzelfden gelukwensch her haalden. Na het overschrijden van den poolcirkel ging alles naar wensch, zoodat wij ons vier dagen later, den 19en Juni reeds op de hoogte der Noordkaap bevonden, en de Willem Barents dus voor de derde maal de Barentszee doorkliefde. Nu begonnen de werkzaamheden die voor de wetenschappelijke waarnemingen vereischt werden en reeds denzelfden dag werd een looding en serial temperatuur-bepalingen genomen. Aan dreg gen viel echter, door den harden wind en de hooge zee, nog niet te denken. Tot nog toe hadden wij over koude niet te klagen gehad, doch nauwelijks waren wij de Barents zee ingetreden, of de temperatuur daalde aanmer kelijk, zoowel van de lucht als van het zeewater, en den 21en Juni, zijnde op 74° noorderbreedte, veranderde het zomerweer, dat wp tot dusverre gehad hadden, nagenoeg plotseling en zagen wy ons geheel in den winter verplaatst. Zoowel de tem peratuur der lucht als die van 'fc oppervlak der zee daalde een paar graden onder 't vriespunt, terwijl een scherpe noordelijke wind de koude goeddeed gevoelen, en om 't geheel nog meer te volmaken stak de natuur zich in haar winterdos en deed een dichte sneeuw op ons nederdalen, die weldra de Willem Barents geheel overtoog. Menigeen van 't opkomend wachtsvolk, dat pas uit de warme kooi aan dek kwam, werd door dit weer aange naam verrast in den vorm van een paar flinke sneeuwballen, die den Blaap voorgoed uit de oogen dreven, en tot aller vermaak stond des morgens een mooie sneeuwpop aan dek, door een vaardige hand gedurende de hondewacht opgericht. Het koude weer en de lage temperatuur deden vermoeden, dat wij spoedig't ijs zouden ontmoeten en werkelijk zagen wij ook den volgenden dag, tegen den avond, het eerste ijs aan de kim, dat wij spoedig genaderd waren en verkenden voor een losse strook, die zich naar 't zuiden scheen uit te strekken, doch overigens naar alle zijden door open water omgeven was, zoodat wij 't ook, na eenigen tijd NO gestunrd te hebben, geheel nit „Ik zou Maggie nooit leed willen doen. Als uw herder en als nw neef moet ik n zeggen dat ik uw handelwijs zeer verkeerd vind." „Archie!" „Ja, zeer verkeerd. Ge hadt by mp moeten komen. Ik zou de arme, dierbare brieven gegeven hebben; en ik houd te veel van air John om hem iets te vertellen wat hem de oogen zou openen. De eenige weg om in de liefde gelukkig te zyn is: blind te wezen." „Dit vindt ge zeker heel geestig, niet waar?" „Neen, dat vind ik niet. Ik wacht op uwe ver ontschuldiging. Ge weet dat ik daar rechtop heb." Kate's wangen gloeiden en Archie stond haar kalm aan te zien. Eindelpk zei ze„Ge hebt gelpk, Archie." Toen stak ze de hand in haar zak. „Hier zpn de brieven. Doe ermeê zooals ge wilt. Ik vertrouw u." Hy nam ze met teederheid aan, wierp ze in 'tvuur en zag ze met droeven blik tot asch ver gaan. Kate's oogen waren vol tranen. „Archie", zei ze, „vergeef me. Ik heb heel onbe dacht en onvoorzichtig gehandeld. Ik schaam me over mpzelve. Ik moet u nog iets in verband met die treurige zaak vertellen. Ik ontmoette een heer in uwe kamer en nam een valschen naam aan." „O Kate, zoo leidt het eene kwaad tot het andere. Als ge goed hadt gehandeld, zoudt ge u niet geschaamd hebben te zeggen dat ge Kate Leslie waart. Kent gp de dame wier naam ge leendet

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1