Laatste berichten, Onderwijs. Kunstnieuws. Rechtszaken. <&MMi Weerkundige waarnemingen. w f- 16 1 wzw Verkoopingen en aanbestedingen. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. Een Hongt van waterstaat, handel en nijverheid T.H. Tromp' staatscolleges. Opnieuw benoemd tot voor zitter van het collegie voor de zeevisscherijen, mr. E. N. Rahusen. Heden namiddag werd in het Schuttershof alhier door een 330tal leerlingen der Zondagschool Ti- motheus het Zondagschool-feest op recht prettige wijze gevierd. Het jonge volkje vermaakte zich, onder leiding hunner onderwijzeressen" en onderwijzers, uitste kend in de breede lanen van den tuin. De ver schillende spelen werden afgewisseld door het gebruiken van ververschingen en vruchten. Bij den tooneelwedstrijd, uitgeschreven door de rederijkerskamer Bilderdijlc te Alkmaar, ter ge legenheid van het 12 (jarig bestaan, zijn uitgelooid voor dramale prijs f 250 en gouden medaille 2e prijs 100 en vergald zilveren medaille3e prijs 50 en zilveren medaille. Voor blijspel: le prijs ƒ150 en gonden medaille; 2e prijs 50 en vergald zilveren medaille 3e prijs f 25 en zilveren medaille. De leden van het Berlijnsche dom-koor, door hun bezoek in ons land ten vorigcn jare aan onze lezers reeds bekend, gaven gisteren eene uitvoering in de Luthersehe kerk te 'sGravenhage. Het koor deed achtereenvolgens hooren het Ailoramus van Palestrina, het Motelte van Jac. Gallns, het Vere Languores, van Lotti, een Lied, van Handel en een Geietliches Lied, van Wilsing. De zangers droegen de compositiën zoo aangrij pend voor, dat de hoorders er diep door werden getroffen. Ook de achtstemmige liederen Motette van Neithardt en Benedictus van Reinh. Succo), alsmede een solo-partij nit het oratorium Paulus, van Mendelssohn, welke aan den heer A. Geier was toevertrouwd, maakten een onvergelijkelijken indrukde zangers bleken allen ware kunstenaars te zijn. Een recitatief en aria uit het oratorium Samson, van Handel, voorgedragen door den heer Gurland, voldeed minder. De heer Gurland vol bracht de orgelbegeleiding daarentegen met veel talent. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg van 17 Juli jl. zijn de navolgende personen veroordeeld: P. A., te Middelburg, wegens het als bediende bij de brandspuit aldaar zonder wettige redenen achterblijven bij de inspectie en exercitie der spuit, in eene boete van 3 of een dag gevan genisstraf. J. P., te Domburg, wegens openbare dronken schap te Domburg, in eene boete van f 5 of een dag gevangenisstraf. A. Th. O., wed. A. v. B., te Middelburg, wegens als voren te Middelburg, in eene boete van fl of een dag gevangenisstraf. B. B., te Middelburg, wegens als voren, in eene boete van 2 of twee dagen gevangenisstraf. W. P., te Middelburg, wegens als voren (twee maal), na binnen de laatste twaalf maanden voor eene gelijke overtreding te zijn veroordeeld, in twee boeten van 6 of drie dagen gevangenisstraf voor iedere boete. N. d. B., vrouw van J. C. P., te Middelburg, wegens het uitslaan van eene vloermat op de openbare straat aldaar op een ander uur dan daarvoor is bepaald, in eene boete van f 3 of een dag gevangenisstraf. J. G., te Middelburg, wegens het voldoen aan eene natuurlijke behoefte op de openbare straat aldaar, in eene boete van fl of een dag gevan genisstraf. E, K., te Breskens, wegens het als schipper met zjjn schip verlaten van het kanaal door Walcheren zonder het verschuldigde havengeld te betalen, in eene boete van f 10 of een dag ge vangenisstraf. P. G., te Ellewoutsdijk, wegens het na zons ondergang bevaren van het kanaal door Wal cheren met een vaartuig, geen zee- of Btoomschip, zonder een helder lichtende lantaarn met witte glazen aan den grooten top te voeren, in eene boete van f 10 of een dag gevangevangenisstraf. J. S. en D. E., te Vlissingen, wegens het maken van nachtelijk burengerucht aldaar (driemaal) ieder in drie boeten van f 5.50 of een dag ge vangenisstraf voor iedere boete. M. L., te Vlissingen, wegens het belemmeren van een reiziger in de vrije keuze van een drager aan het lokaalstation van den staatsspoorweg te Vlissingen, in eene boete van ƒ3 of een dag gevangenisstraf. D. P., te Middelburgwegens het mishandelen van een dier te Vlissingen, in een boete van f 3 of twee dagen gevangenisstraf. F. D. D. K., te Vlissingen, wegens het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond aldaar, onder verzachtende om standigheden, in eene boete van 0.50 of een dag gevangenisstraf. J. E., wed. P. V., te Arnemuiden, wegens het werpen van vuil water in eene goot aan de openbare straat aldaar, in eene boete van 5 of een dag gevangenisstraf; J. P., te Vlissingen, wegens het werpen van steenen in eene haven aldaar, in eene boete van 3 of een dag gevangenisstraf; K. M., A. D. en A. R., te Vlissingen, wegens I het werpen van steenen en vuiligheden in eene I omslotene plaats en tegen een huis te Vlissingen, ieder in eene boete van 3 of een dag gevange nisstraf; J. de B., te Zoutelande wegens het zoeken van eieren van waterwild in de maand Mei, in eene boete van f 10 of een dag gevangenisstraf; J. F., te Westkapelle, wegens het opzettelijk toebrengen van schade aan een anders roerend eigendom, in eene boete van 6 of twee dagen gevangenisstraf; en ter terechtzitting van 19 Juli J. M. P. vrouw van T. A. A. de C., te Middel burg, wegens het zich ophouden met waarzeggen, in eene boete van f 5.60 of een dag gevangenis straf. W. K. en G. J. G. de F., te Middelburg, wegens het oprichten eener tapperij aldaar zonder daarvan binnen drie dagen na de oprichting kennis te hebben gegeven aan den commissaris van politie, ieder in eene boete van f 3 of een dag gevange nisstraf. Door den heer J. Bourdrez, opperbrandmeester alhier, wien op 1 April jl., bij gelegenheid van zijn 50jarigen dienst bij de brandweer, door het bestuur en de beambten een bewijs van waardeering werd aangeboden, is op de gisteren gehouden algemeene vergadering aan dat korps een tegen geschenk gemaakt. Het bestaat uit een fraaie, in monumentalen stijl uitgevoerde, zilveren tafelschel, waarop zinnebeeldige voorstellingen aan de taak der brandweer herinneren, terwijl het geheel gedekt wordt door het Middelburgsche stadswapen. Op de schel zelve is het volgende inschrift aangebracht. Aan het bestuur en de beambten van de brandweer ie Middelburg van den opperbrandmeester J. Bourdrez1830 1 April 1880. Het geschenk, geleverd door den heer Simons alhier, is vervaardigd aan de TJtrechtsche fabriek van zilveren werken en doet zoowel den ontwerper als de vervaardigers eer aan. Te Den Helder is een bloemenliefhebber in het bezit van een witte geranium met witte stengels en witte bladen, eene variëteit die, volgens het oordeel van deskundigen, tot nog toe geheel onbekend was. Te Bergen op Zoom is een zesjarige knaap door een zonnesteek getroffen en weinige oogen- blikken daarna overleden. In de raadsvergadering op den 19 dezer is de nieuwbenoemde burgemeester van Kuilenburg, jhr. mr. I,. Schorer plechtig geinstalleerd. De heer J. van der Putten oudste wethouder, hield eene gepaste toespraak, welke door den heer Sehorer op even hartelijke wijze werd beantwoord. Het publiek was in grooten getale opgekomen om de installatie bij te wonen. De gasfabriek te Zwolle ondergaat eene groote uitbreiding. De nieuwe directeur, de heer Mollema, achtte de fabriek niet in staat, om bij de steeds toenemende uitbreiding der stad naar behooren licht te kunnen verschaffen. De uitga ven zullen in twee jaren ruim f 150.000 aan verbetering en uitbreiding bedragen. In 26 groote Dnitsche bladen is een bericht opgenomen van den bij de Badkapel te Scheve- ningen dienstdoenden badprediker, houdende tegenspraak van de bewering, als zouden de pokken te Scheveningen epidemisch heerschen, Er komen dan ook gaandeweg meer vreemdelin gen ,te Scheveningen aan. Aan den heer I. I. B. I. Bouvij (kon. Ne- derl. fabriek van gebogen glas, stoomglasslijperij, glazen dakpannen, enz., gebrand-, mousseline en geschilderd glas) fabrikant te Dordrecht, is door den minister van financiën vrijdom van invoer recht voor vensterglas verleend, dat in zijne fa briek wordt bewerkt tot glazen dakpannen en bestemd is voor het buitenland. Bij openbare kennisgeving van het gemeen tebestuur te Amsterdam worden de namen van vier vischverkoopers bekend gemaakt, die volgens mededeeling van do inspecteurs en keur meesters van voedingsmiddelen, meermalen bedor ven visch te koop hebben aangeboden. Te Gouda is het bedanken van den burge meester, mr. Van Bergen van IJzendoorn, voor de betrekking van lid van gedeputeerde staten, door algemeene openbare feestviering en door de aanbieding van adressen van dankbetuiging ge vierd. Door 168 zwemmers is te Amsterdam bij gelegenheid van het tienjarig bestaan der Zwem- club om den prijs gezwommen. Het snelst zwom, op den rug en op de buik, Joh. Suur; hot fraaist werd gezwommen door A. Stanbachduiken werd het mooist gedaan van de liefhebbers boven de 18 jaren, door C. F. van Ham en van die beneden dien leeftijd, door J. J. C. Krook van Harpen. Men zal zich de Cliandernagor herinneren, die te Antwerpen en te Vlissingen kolonisten trachtte te lokken naar Port Breton. Dit schip is 16 Januari op Nieuw-Ierland aangekomen, waar het 62 emigranten aan land heeft gezet, na er eenige dagen te voren 17 op het eilandje Langlan te hebben ontscheept. Thans zijn weder twee nieuwe schepen naar deze kolonie uitgerust: de Port Breton, die op 20 Januari Barcelona verliet met 750 menschen aan boord en de GertU, die weldra zal volgen. Alle emigranten moeten katho liek zijn. De inboorlingen hadden de aankomelin- gen gunstig ontvangen. Waarom, zegt de Temps, trekken niet al de Fransche jezuïeten mede Te Stockholm is den 7en dezer maand eene Vega-tentoonstelling geopend. De natuur-histori- sche verzamelingen, door Nordenskiüld medege bracht, zijn op elf groote tafels uitgestald. De geologische voorwerpen beslaan éene tafel, de bo tanische en zoölogische ieder vijf; terwijl de wan den der zaal bedekt zijn met ethnograpbische merkwaardigheden in schilderachtige groepeering. Voor de verschillende groepen staan poppen in de kleeding der verschillende volken, Tschuktschen, Eskimo's, SamojedeD, Japanners en Chineezen. Als het merkwaardigste stuk wordt beschouwd een exem plaar van eene in de vorige eeuw uitgestorven diersoort, de Bhijtma Stelleri, met een aantal dergelijke beenderen door Nordenskiüld op Beh- rings-eiland opgegraven. De liquidatouren der Citg-of-Glasgow-Bank, welker geruchtmakend faillissement men zich nog herinnert, hebben vaststelling van hun loon door den rechter gevraagd. De eerste kamer van het Edinburgsche Court of Session roemde hoogelijk den takt, den ijver en de kunde van de liquidateurs en bepaalde hunne belooning op f 424.800. We herinneren ons niet meer hoe talrijk de commissie van liquidatie was, maar al moet het in eenige deelen gaan, het blijft eene lieve som. Amsterdam. Het stoomschip Koningin Emma kwam heden morgen te 12 uren van Batavia hier aan. Kaboel. Vele invloedrijke hoofden hebben op raad der Engelschen Abdur Rhaman als emir aangenomen. 's tiravenliage. De heer Van der Kemp heeft de benoeming tot lid van gedeputeerde staten aangenomen. Na een langdurig debat is door de provinciale staten de aanvraag van Rijnland om subsidie, tot verhooging van den Lekdijk bovendams, afgewezen met 51 tegen 16 stemmen. Brussel. De geheele koninklijke familie en de aartshertog woonden het Te Ileum in de kerk van St Gudule bij. De tot de rechterzijde behoorende leden der volksvertegenwoordiging wa ren talrijker opgekomen dan die der linkerzijde. De president der kamer, de heer Guillery, heeft zich onthouden, Te Gent hebben alle burgerlijke en militaire autoriteiten zich van de bijwoning van het TeDeum onthouden, dewijl Msgr. Bracq, aarts bisschop van Gent door zijn herderlijken brief aan deze plechtigheid een anti-liberaal en nltramon- taansch karakter gegeven had. Brussel {tweede dépêche). Heden middag te 3 uren had in tegenwoordigheid van den koning, de geheele koninklijke familie, het Corps diploma- tique, de ministers en andere hooge autoriteiten en eene ontzaglijke volksmenigte, de onthulling van het gedenkteeken voor Leopold I in het park te Laeken plaats. Toespraken werden gehouden door den burge meester van Lacken, den gouverneur van Brabant en den minister van binnenlandsche zaken. Deze laatste wees vooral op het streven van onzen tijd om het koningschap vrij te maken van en te ver heffen boven den strijd der partijen. De koning antwoordde in treffende bewoordin gen, sprekende over zijn overleden vader, en voegde erbij dat deze plechtigheid de bekroning is van de vaderlandslievende feestelijkheden der jongste dagen. 21 Juli des morgens te 8 uren. namen Ba- Wind Toe Tem der rom. stand pera plaatsen. afwijk.J richt. kracht lacht. tuur. Delfzijl L 2.1 NNW 2 bew. L 17 Groningen. 2.7 NW 3 z. bew. 15 Helder 4.2 VVNW 2 bew. 15 Vlissingen. 3.5 0 1 1. bew. 18 Maastricht. 3.3 NO 1 betr. 16 Sylt - 0.5 WNW 4 z. bew. 15 5.6 O 1 bew. 15 Valentia. - 3.1 NO 4 1. bew. 16 Hamburg - 1.7 W 5 betr. 14 Swinemunde. 1.2 W 3 z. bew. - 16 Leipzig l 1.6 W 2 1. bew. - 17 Carlsrube - 0.8 NO 2 betr. - 19 Grisnez - 2.6 N 1 mist. - 16 Parijs - 1.6 NO 2 1. bew. - 17 St Mathieu - 0.1 Z 2 1. bew. - 16 Biarritz - 0.1 2 bew. - 21 Perpignan Christiaansunü Stockholm. - 0.4 ONO 4 betr. Koppenhagen - 1.5 NW 4 betr. - 15 Portsmouth W betr. Yarmouth 2 helder Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: H. 1.8 G. des namiddags: G. 0.7 M. Barometer tc Middelburg, Graanbeurs: Corr Thermometer» 20Juli. 'sav.llu.60gr. 21 Juli. 's morg. 8 u. 04 gr. 'smidd. 1 u, 75 gr. 'sav. 5 u. 70 gr. Breskens, 21 Juli. Gisteren is door het bestuur van den Hoofdplaatpolder in de directie keet aldaar aanbesteed, het maken van 1440 M. lengte grintweg, met do levering der daartoe, benoodigde grint van af de kom der gemeente tot aan den hooge weg. Hiernaar werd ingeschreven door Joh. Kole, te Hansweert, voor f 4266; J. Bertou, te Biervliet voor f 4200; P. J. Visser, te Hansweert, voor f 4146, J. F. Maes, te Hooldplaat, voor 3999; P. Monje, te Breskens, voor 13984I. van Male, te Breskens, voor 3878D. Tholens, te Hoek, voor f 3800. Te Bergen op Zoom is aanbesteed het bouwen van een algemeen burgergasthuis en het leveren van alle materialen daartoe benoodigd. Minste inschrijver C. Bastiaanse, te Nieuwdorp, bij Bergen op Zoom, voor de som van f 87,685. IJkwet. Blijkens het afdeelingsverslag der tweede kamer over het westootwerp tot herziening van de wet betreffende de maten en gewichten enz,, heeft men erkend, dat de regeering door deze voordracht heeft getracht in die despotieke wet een meer practischen en milden geest te brengenbare banden eenigszins minder knellend en hare straffen minder zwaar te maken. Vele leden meenden echter dat ook nu nog een aantal bepalingen zeer Linderlijk zijn en inbreuk maken op de persoon lijke vrijheid der ingezetenen, zonder dat eenig noemenswaardig voordeel staat tegenover deze nadeden. De regeering waarborgt door den ijkstempel de juistheid der maten en gewichten van het metrieke stelsel, maar daaruit volgt niet dat alle meet- en weeg werk tuigen, die dikwijls zeer samengesteld en hoogst verscheiden zijn en in het gebruik grootere of kleinere fouten hebben, ook geijkt moeten wordenhoogstens wilde men toelaten dat genoemde werkiuigen op verzoek van belanghebbenden onderzocht kunnen worden, zonder dat men zulks verplicht wilde stellen. Door de meerderheid werd het weglaten der Nederlandsche namen, van welke vele reeds het burgerrecht verworven hebbenafgekeurd en herstel daarvan gewenscht. Men meende dat de ondervinding genoegzaam had bewezen dat de natie met dat tal van vreemde benamingen, die zij niet begrijpt en waarvan sommige, als hecto meter, bijna nooit gebruikt worden, weinig gediend is; zoodat, vooralsnog ten minste, het facultatief stellen der Nederlandsche namen wenschelijk is. Sommigen legden dan ook nu reeds de verklaring af, dat zij, werd aan dat bezwaar niet te gemoet gekomen, zich verplicht zouden achten de wet af te stemmen. Andere leden waren echter van oordeel dat het systeem der wet streng moet worden volgehouden en dat in 1869 de kamer in deze reeds een be treurenswaardig voorbeeld van zwakheid tieeft gegeven, dat gebleken is een ramp voor de natie te zijn waarvan zij niet te spoedig kan worden bevrijd. Allerlei kwade praktijken toch zijn daarvan het gevolg geweest en het voorbeeld is niet vreemd van winkeliers, die meten en wegen volgens de oude en zich laten betalen volgens de nieuwe maat. Die leden ontkenden de bezwaren, verbonden aan het aanleeren der systematische namen en spraken als hun oordeel uit, dat het opkomend geslacht ze reeds kent; bovendien is de in art. 3 vermelde tabel reeds veel eenvoudiger dan de vorige, en nog voor vereenvoudiging vat baar. Men achtte 'took wenschelijk dat de systematische namen in overeenstemming gebracht werden met die, vastgesteld door de internationale commissie voor de maten en gewichten te Parijs. Vele leden wezen op den overdreven onnoodigen dwang van den inhoud van art. 4, b. v. wat betreft koopmansboeken en dergelijken. De meerderheid der leden was van oordeel, dat de ijk der enkelvoudige gelijkarmige balansen in het belang van het publiek onnoodig is. Practische en theoretische bezwaren maken ook voor den gasmeter de opheffing van den ver plichten ijk noodighet is voldoende het onder zoek der gasmeters van staatswege op verzoek van eigenaars of gebruikers toe te staan op bepaalde plaatsen, met mededeeling aan hen van den uitslag van dat onderzoek. Er behoort in elk geval, wil men den ijk dezer voorwerpen handhaven, in de wet te worden bepaald, dat de termijn voor het doen ijken van de balansen en gasmeters wordt verlengd, of wel dat voor genoemde werktuigen, die voorzien zijn van het overgangsmerk, de ijk niet meer ver plichtend is, maar zij ook zonder dien mogen gebruikt worden. Terwijl officieele stukken met grooten ophef spreken van de eensgezindheid der mogendheden betreffende de Oostersohe zaken en geen groote woorden gespaard worden om die eensgezindheid in het licht te stellen, komt ieder oogenblik het onderling wantrouwen kijken door de gaten van dien mantel der eendracht. Er zijn onlangs bij de administratie der Turksche financiën, door bemid deling der Duitsche regeering, eenige Duitschers als hoofdambtenaren geplaatst, en aanstonds schreeuwt men, naijverig om jarenlang onvrucht baar gebleken invloed te behouden, daarover in Engeland moord en brand. Men beschouwt die benoemingen als een teeken dat prins Bismarck wil te kennen geven dat Duitscbland, zoo voor zich als voor zijn bondgenoot Oostenrijk, belang stelt in het Turksche rijk en vooral in Konstan- tinopel. Misschien ook, zegt men verder, zijn er plannen in het spel welker uitvoering nog ia een ver verschiet ligt, plannen van heel wat wijder strekking dan de vaststelling der grenzen van Griekenland en Montenegro of do vestiging van oen groot Bulgarije. Zoo spreekt het wantrouwen over eene zaak welke eene zeer eenvoudige uitlegging toelaat. De Kölnische Zeiltuig wijst erop hoe sints jaren, hij iedere in Turkije noodig geachte hervorming, en in het algemeen bij alles wat er buitengewoons moest geschieden, door bemiddeling der gezanten te Konstantinopel Westerlingen werden aangewor ven voor den Turksohen staatsdienst. De resul taten dezer aanstellingen hebben echter niet aan de verwachtingen beantwoord. Verreweg de meeste Franschen en Eng der Porte zijn gekomen, zeer nauwgezet hun trakt niet datgene waarvoor zijn. De Turksche staa vlucht voor hooggeboren hoven en de gezanten, eigen land geen weg w was dat alle hervorming servatisme der Porte, ooi linge personeel van niet v( hervormers. In éen opzicht slaagde naar wensch. Het was ir Duitschers tot stand ge wier voortreffelijkheid in wezen is. Daaruit meen Porte het plan heeft g( burgerlijke administratie beproeven. Deze uitlegging bevat Het is een onloochenbaar Turksche hoofaambtenarei Franschen landaard geene beteringen heeft kunnen dat het voor de Porte een eens Duitschers aan het we gering werk dat hun wach K'óhi ische terecht,— met on v de talen en vreemde verhol zich eene van de Duitsche beschouwing eigen te makei den staat en zijne organen; tegen aangeboren onversch traagheid bij regeerders ei en zich niet op een dwaa door duizenderlei intriges vijandige machten, En v zegt, in Turkije dient men tact te ontwikkelen, nimm< eigen waardigheid, noch aai meer te werken door go veitoogen van langen aden Of de benoemde Duits< zullen kunnen beantwoord Ook of hunne zending eeni heeft. De uitleg der Kulni schijnlijk; maar aan de regeering even volkomen daad eener andere regeer wantrouwen te begroeten, nen zijn als er onder d knappe mannen gevonden we boedel in een financieel zooals in Egypte thans is j missie van liquidatie. De van wet ingediend, dat slee van den kbedive wacht. De verschillende voorwaarden de vlottende schnld, waaro vonnis geldig erkende vorder zullen betaald worden me en 70 percent in schuldbrief schuld, a pari te berekenen Van den moord bij Philip worden dat het niet de vro van generaal Skobeleff wj Eenige der daders zijn gevi Een ander wolkje vert Oosterschen hemel door e< schen de regeeringen van De laatBte heelt naar Buel de opeenhooping van „r moordaanslagen in staat zij Rumenische grenzen. Brai daar over de Russische g men poogde ook reeds ontj Rusland te voeren. De P klaagt zich over de hou ambtenaren in deze zaal Bucharest te levendig herir 1878 is geschied, om gaarn stelde brieven uit St. Pet en het is best mogelijk d; dier geaccentueerde verschi staat, die de goede verhoui niet bevorderen. Dr. Tanner, een Amerikaa de proef om gedurende vee te nemen. Maandag middaj do éen en twintigste dag on toen 78 in de minuut, zijne zijn gewicht ruim 61 kilogr der dan toen hij zijne vreen slaapt goed, drinkt veel wa en ziet er vrij goed uit. De Amerikaansche bladen, zijn aangekomen bevatten u het doen en laten van Tam negen dagen van zijn vastei verveelde men hem met v duldig en boos maakten. I tnen dokters hem opzoeken te praten. Men moest eind maken dat niemand bij hem reporters van dagbladen en afspraak den patiënt ged verloop van den vastentijd j Den 6en Juli stond Tannc Wilde eene morgenwandelin zijne dokters zich verzetten,

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2