No. 171. I23e Jaargang, Donderdag 22 Juli. Benoemingen en besluiten. MIDDELBIRGSCHE COURANT. Dit blad versoMjnt dagelijks} met uitzondering van Zon- en Feestdag®riJ Prjjs per 8/m. franoo 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Oent per regeli Qeboorte;; Trouw-,' Doodberichten enz,: van 17 regels f 1,60 iedere regel meer 0,20. Qroote letters worden berekend naar plaatsrnimtei Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg, 21 Juli. De voorgenomen internationale toclit naar de poolstreken. door Prof. BUYS BALLOT. {Op ver zoele overgenomen uit Eigen Haard no. 29). Er kwam een booze aanvechting bij mij op om een woordspeling te maken met bedelen en bedoelen. Bij tijds dacht ik, dat ik daarnaar hoogstens mocht laten raden. Het is geen bedelen» als men zijne landgenooten opmerkzaam maakt op eene onderneming die den nationalen roem kan verhoogen, als men aantoont dat een geringe geldelijke opoffering noodig is om de nationale eer, door den ondergeteekende op het spel gezet, maar toch niet roekeloos, niet op eene wijze, dat ik er verontschuldiging voor zou moeten vragen, te lossen. En dat men niet slechts schoorvoetend maar ruim mij zal bedeelen, daar van zie ik reeds de waarheid in de beloften welke mij gedaan zijn, in de toezegging van hulp van verschillende kanten, nu reeds op mijn kort be richt in de couranten door mij ontvangen. Daar onder is toch, behalve talrijke aanbiedingen van ervaren mannen, die bereid zijn den tocht mede te maken, eene belofte van f 200 voor het geval dat de expeditie op behoorlijke wijze wordt uit gezonden. Ook met geringere, met zeer geringe bijdragen ben ik tevreden, en voorwaardelijke toezeggingen alleen zijn mij genoeg. Maar die wensch ik dan ook te ontvangen. Want den 7«n Augustus moet ik te Bern er voor kunnen in staan dat Nederland niet in gebreke zal blijven, en op die toezeggingen moet ik mij kunnen be roepen om de regeering te bewegen niet achter te bleven, waar de ingezetenen zei ven zoo krachtig willen medewerken. Men bepale er zich niet bij te zeggen: dat is regeeringszaakin andere landen gaat de expeditie van de regeering uit; het geldt eene expeditie van gelijke waarde, zooals de Koninklijke Academie van Wetenschappen in eene memorie aan den minister van binnen- landsche zaken betoogde, als de waarneming van den overgang van Venus over de zon; maar men toone ook zelf sympathie voor de zaak te hebben. Eerst dan is de regeering, die zoo vele nuttige ondernemingen heeft te steunen, gemach tigd uit 'srijks middelen gelden te vragen; eerst dan kan zij aan 's lands vertegenwoordiging met volle vertrouwen voorstellen doen. Mogen dan vele lezers van dit blad zich genoopt gevoelen mij per briefkaart hunne instemming te doen kennen, en de publieke opinie, welke ik vertrouw dat voor mij is, ook in dagbladen waarlijk pu bliek worden. Ik stel mij voor, het nut van die onderneming verwacht, in een paar artikelen nader te ontvouwen, en bepaal er mij nu toe, erop te wijzen wat reeds ter voorbereiding gedaan is. Reeds in 1872 toonde ik in mijne Suggestions On a uniform system of meteorological observations het groot belang aan voor de verklaring van de meteorologische toestanden in Europa en Azië, om in het hooge noorden een vast observatoriüm te bezitten, opdat men daar den gemiddelden stand van thermometer, barometer, vochtigheid en winddrukking kennende, uit de afwijkingen zou kunnen afleiden wat ons hier te wachten stond, althans hoe de weersgesteldheid daar en hier samenhing. Luitenant Weyprecht drong later erop aan, dat men de tochten naar de Noordpool vooral ook aan wetenschappelijke onderzoekingen zou dienstbaar maken en wilde, liever dan een vast observatorium gedurende vele jaren, een sreeks van observatoria gedurende een zelfde jaar oprichten. Dat laatste denkbeeld heeft voorloopig meer instemming gevonden, en het meteorologisch comité beval in zijne zitting van April 1876 te Londen aan, die te vestigen op Spitsbergen, Nova-Zembla, Alten in Finmarken, aan den mond van de Lena, op Nieuw Siberië, Point Barrow, Boöthia Felix, Upernavik en Pendnlum-Island. Nog later, op aandrang van den directeur der Deutsche Seewartey werden ook plaatsen in de nabijheid van de Zuidpool aangewezen. Het van Rome, verleden jaar, benoemde tot overweging en regeling van deze plannen eene internationale Polar~commis$iony die in October jl. te Hamburg samenkwam en nu weder te Bern beraadslagen zal. Voor het tegenwoordige zij het genoeg dat toezeggingen ontvangen zijn van de verschillende landen, om bijna al deze punten te bezetten. Uit Rusland wordt zij bekostigd door het Aardrijkskundig Genootschap en in Oosten rijk zal graaf Wilzeck alleen uit eigen mid delen de gelden daartoe verschaffen. Indien ik in een volgend artikel het nut dier expeditie uitvoeriger uiteenzet, zal wellicht ook hier een Maecenas gevonden worden, gelijk in Zweden, in Rusland en Oostenrijk, die zoo niet geheel dan toch voor een groot deel, tot roem van zijn eigen naam en vooral voor de wetenschappelijke eer van ons land, de onderneming steunen wil. NB. Het Internationale Comité, te Londen vergaderd, waarop ik die keuze van stations aanbeval, bestond uit vertegenwoordigers van Dnitschland, Engeland, Italië, Nederland, Noor wegen, Rusland, terwijl de ondergeteekende voor zitter was en de heer Scott secretaris. B. B. De kamer van koophandel en fabrieken alhier zal op Donderdag, den 22 dezer, des namiddags te 3 uren precies een openbare vergadering houden. Naar wij vernemen bestaat bij eenige leden der dienstdoende schutterij alhier het voornemen deel te nemen aan den door de scherpschuttersveree- niging te Hontenisse, ter gelegenheid der viering van haar tienjarig bestaan, uitgeschreven schiet wedstrijd. Bij den schietwedstrijd op 25 en 26 dezer te Bergen op Zoom te houden, zal de minister van binnen landsche zaken zich doen vertegenwoordigen door mr. J. van Reijerdam, referendaris bij ge noemd departementde minister van oorlog door den gen.-maj. P. Heitz, bevelhebber in de 3. militaire afdeeling, en de bond van officieren der rustende schutterij in Zuid Holland door den majoor der rustende schutterij W. A. baron Constant Rebecqne. Het programma voor de uitvoering van het muziekkorps der dd. schutterij, op Vrijdag den 23 Juli, des avonds te 7 uren, op het Molenwater alhier, is samengesteld als volgt No. 1, Marsch; no. 2, Schottisch, Rinchard; no. 3, Ouverture NormaBellini; no. 4, Fant. uit de opera Don JuanMozart, A. de Jong; no. 5, Bolero, Humblet; no. 6, Die Ka- pelleKrentzer; no. 7, Potpourri la fitte de Mad AngotLe Cocq; no. 8, Marsch. Het bestuur van de afdeeling Zierikzee der Ver- eeniging Eigen Hulp heeft zich bezig gehouden met het voorbereiden van voorstellen aan de leden^ strekkende om deze in de gelegenheid te stellen steenkolen in te koopen tot voordeeliger prijs dan de door de kolenbandelaars begeerde. Reeds zijn aan het bestunr aanbiedingen gedaan tegen een prijs, die Zaterdag j.l. nog 15 ets. lager was dan de door de handelaars gevraagde prijs. Maandag hebben de kolenhandelaars hun prijzen 5 ets. per H. L. verlaagd. {Zier. Ct.) Walsoorde, 20 Juli. De directie van den spoorb ootdienst Walsoorde—Vlake laat onder hare advertentie van de zomerdieustregeling met vette letter drukken„Door eene nieuwe aanleg plaats in de buitenhaven te Hansweert is de geregelde correspondentie met den staatsspoorweg op gemakkelijke wijze te allen tijde verzekerd". Bij alle erkenning van de waarde dezer verbe tering en zelfs met inachtneming van de nog grooter verbetering, welke, dank zij de beschik king in de jongste zitting onzer provinciale staten, verkregen zal worden, zoodra de aanlegplaats ten zuiden der spoorwegbrug te Vlake tot stand zal zijn gekomen, moet ieder, die den toestand kent} toch toegeven dat de bedoelde directie wel wat veel honig uit dat enkele bloempje tracht te zuigen. Wat toch wordt verkregen door den steiger te Hansweert Vooreerst een zeer gemak kelijk op- en aflaten van reizigers, alsmede laden en lossen van vee en goederen, wanneer de boot, om welke reden dan ook, te Hansweert moet blijven liggen. Tot dusverre was dat alles ellendig slecht. Verder wordt een aanmerkelijke winst io tijd verkregen, zoodra het schutten te Hansweert te lang zou duren om tijdig den trein te Vlake te halen. Dit is zeer veel waard. Doch het grootste bezwaar komt achteraan. Indien de boot Vlake om de genoemde reden niet tijdig kan bereikenhoe moeten de passagiers en de goederen dan te Vlake komen en hoe moeten zij bij de boot komen van Vlake af? Dit heeft nu hoe genaamd geen bezwaar voor hen die vlug ter been zgn en dus, als ze geen kniesooien zijn of reglementenslaven, niet zullen opzien tegen een marsch van 20 minuten. Doch bij slecht weer voor allen en bij goed ook voor kinderen, ouden van dagen, vrouwenen reizigers met veel bagage, is dat wel degelijk een bezwaar. Volgens het reglement kan men, 't is waar, de directie pressen om voor hare rekening over dien afstand te worden vervoerd, doch daarvan zal wel altijd weinig gebruik gemaakt worden en in de meeste gevallen zal daartoe ook de tijd of de gelegenheid ont breken. De directie zal daarom bovenstaande bewering alleen ten volle mogen uitspreken, wanneer aan de behoefte van een vervoermiddel tusschen HanBweert en Vlake voldaan is. Ze kan en zal ook waarschijnlijk weten, dat door veel handels reizigers van hare boot gebruik wordt gemaakt en dat deze reeds meermalen groot ongerief hebben ondervonden, als de boot te Hansweert moest blijven liggen. Aan schrijver dezes is een voorbeeld bekend, dat een handelsreiziger f 1.20 moest betalen voor 't kruien zijner kisten van Vlake naar de boot te Hansweert. Hoe voorko mend en dienstwillig de bemanning der boot ook is, dit bezwaar kan zij door haar dienstijver niet opheffen. Hoe wonderlijk de redeneering kan zijn van hen die den „goeden ouden tijd" tot allen prijs willen verdedigen, bewijst een bericht in de N. Bott. Ct. van heden. Daarin wordt eene ver ordening medegedeeld vatf 1785, van den grietman Heringa van Eysinga, te Rauwerderghem, in Fries land, tegen het misbruik van sterken drank. Deze overheidspersoon schrijft dat „niettegenstaande vorige aanzeggingen, verscheiden personen zich niet ontzien dagelijks in hnn huizen aan elk en een iegelijk brandewijn of „genevel" bij de kleine maat te tappen en gelagen te maken, niet alleen bij dag maar zelfs bij nacht, waaruit dikwijls veel onheil en buitensporigheden komen te ontstaan." Daarom verbiedt hij dit tappen buiten de „ordi- naris herberg", op boete, de eerste maal van een pond groot en de tweede het dubbele, met belofte aan de aanbrengers van éen derde der boete tot belooning, en verzwijging, des verkiezende, van hun naam. Bij dit bericht voegt nu de steller de opmerking dat in dien tijd in Friesland het drankverbruik zeer gering was, vergeleken met thans, dat slechts zeer weinigen misbruik maakten van sterken drank, en dan slaakt hij de verzuchting: „Hoe zeer zijn ook in dit opzicht de zeden allengs veranderd Door den heer De Jonge van Ellemeet, te Oostkapelle, is een circulaire aan de deelnemers verzonden bevattende een alphabetisch gestelde lijst van allen, die bij dragen zonden voor het monument, op te richten op het graf van dr. Karl Koch, te Berlijn. Aan het hoofd dier lijst komen voor Z. M. de koning en Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden. In het geheel werd door 91 belangstellenden de niet onbelangrijke som van f 502,80 bijeengebracht. Gaat het in andere landen naar evenredigheid, dan zal de Berlijnsche commissie zeker niet te klagen hebben. De uitkomsten van het onderzoek van ruim honderd twintig melkverkoopers te en in den omtrek van Arnhem zijn door dr. Meijeringh en de gezondheids-commissie aldaar in een boekje openbaar gemaakt. Ieder Arnhemmer kan nu nazien wat voor waar zijn melkboer verkoopt De Melkinrichting staat er zeer gunstig in aan- geteekend, doch ook sommige andere verkoopers leveren zuivere melk. De bewerking van het verslag van den weten- schappelijken onderzoekingstocht naar Midden- Sumatra zal thans voortgezet kunnen worden daar de heer Yan Hasselt, de aanvoerder van dien tocht, vermoedelijk door het Aardrijkskundig Genootschap daartoe instaat gesteld, zijn vertrek naar Indië heeft uitgesteld. De heer mr. Dullert, voorzitter van de tweede kamer der staten generaal heeft aan het rijk, ten behoeve van het Nederlandsch museum van ge schiedenis en kunst, aangeboden een grooten schoorsteenmantel met gebeeldhouwde steenen figuren, dagteekenend van het jaar 1612 en af komstig van het onlangs gesloopte landhuis, ge naamd Everwijn Spikerbij Arnhem. ridderorden. Beuoemd ia de orde van den Nederlandscben Leeuwtot grootkruis, de heeren Sainctelette, minister van openbare werken in Belgie, en Rolin-Jacquemyns, minister van bin- nenlandsche zaken in Belgiëtot commandeur, de heeren L. Orban, minister resident, directeur bij bet ministerie van buitenlaiidscbe zaken in Belgie Van der Sweep, voorzitter van het comité van administratie der staatsspoorwegen in Belgie, eB graaf De Kerchove de Denterghem, burgemeester van Gent en lid der Belgische kamer van ver tegenwoordigers tot ridder, de heeren Symon, hoofdingenienr, directeur der bruggen en wegen in Belgie; Broekhans, boofdiDgenienr te Gent; Piot, hoofdcommies bij het ministerie van buiten- landsche zaken in Belgie E. de Grelle, raad van legatie bij het Belgische gezantschap te 's Graven- hageVerhaeghe de Nayer, en Willequct, beiden lid der Belgische kamer van vertegenwoordigers Voorts tot ridder in de orde van (ien Nederland- schen Leeuwde heerenA. A. C. de Vries Robbé, hoofdingenieur, belast met het toezicht op den dienst van het stoomwezen, en D. G. Rietbergen, lid der commissie van examens, tor verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen. consuls. Erkend en toegelaten als consnl van Frankrijk te Rotterdam, de heer Charles Marie Godefroi Philbert. notarissen. Benoemd tot notaris: binnen het arr. Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, J. A. van der Stok, cand.-not. te 's.Gravenhage; binnen het arr. Utrecht, ter standplaats Utrecht, J. H. Huybers, cand.-not. te Haarlembinnen het arr. Zwolle, ter standplaats Kampen, D. Bakker, cand.-not. te Boskoop binnen het arr. Leeuwarden, ter standplaats Buitenpost, gemeente Aehtkarspelen, G. de Jong Posthumes, thans notaris te Beetster- zwaag binnen het arr. Heerenveen, ter stand plaats Beetsterzwaag, K. Keuning, cand.-not. te Franeker binnen het arr. Dordrecht, ter stand plaats Dordrecht, J. L. Nijhoff, cand.-not. te Noordwijk. onderwijs. Bekrachtigd het besluit van den raad der gemeente Amsterdam waarbij mr. G.A. van Hamel, rechtsgeleerd adviseur aan het dep. van oorlog, benoemd is tot gewoon hoogleeraar in het strafrecht, de strafvordering en de wijsbe geerte van het recht aan de universiteit aldaar. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Oplo c. a. 3. C. Arts, secretaris dier geneeskundige dienst. Benoemd tot off. van gezondb. 2de kl. bij de zeemacht, de heer A. W. M. van Deventer, arts. Tot off. van gezondh, 2de kl. bij het personeel van de geneeskundigen dienst van het leger in N. I., de student voor genoemden dienst (arts) 0. F. Cannegieter. belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel, en ace, te Zwartsluis c. a. A. H. van Idde- kinge, ontvanger te Mijdrechtte Tubbergen o. R. U. Mesdag, ontvanger te Beilen c. a. te Knijpe e. a. B. Ribbink, ontvanger teVollenhove c. a. te Druten e. J. Altena, boekhouder der 2de cat. te Amsterdam; te Vught c. a. T. F. C. Leelereq, ontvanger te Asten e. en te Schagen c. a. H. B. Vollenhoven van Daalen, ontvanger te Lemmer registratie en domeinen. Benoemd tot ont vanger der reg. en dom.te Amersfoort, jhr. mr, A. M. C. Sandberg, thans in dezelfde betrekking te Tiel; te Boxmeer, J. M. van Walsem, thans in dezellde betrekking te Gennep; te Gennep, J. Galand, thans surnumerair. ministerieels departementen. Bevorderd tot adj. commies de eerste klerk bij het departeoaefilj

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1