Laatste berichten, BUITENLAND. Onderwijs. Marine en leger. Kunstnieuws. Rechtszaken. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen; Algemeen Overzicht. Zeetijdingen. Handelsberichten. Graanmarkten enz. Prijzen van Effecten. orde van den Nederlandsehen Leeuw H. W. baron van Aylva van Pallandt van Waardenburg en Neerjjnen, lid van de eerste kamer der staten generaal. pensioen. Op pensioen gesteld de kap. der inf. op non-act. F. J. E. Cokart en de kap. G. Pb. P. baron Crentz, van bet 1ste reg. inf., het bedrag van bet pensioen bepaaldvoor den kapitein Cokavt op 1152 's jaars, en voor den kapitein baron Creutz, op 1135 Ts jaars. leger. Op verzoek eervol ontslag verleeend uit den militairen dienst aan den met verlof hier te lande aanwezigen magazijnm. lste kl. der genie van bet leger in N. I. J. Jarman, en aan den met verlof bier te lande aanwezigen lsten luit. der inf. van het leger in N. I. A. F. d'Arnaud Gerkens, laatstgenoemde ter zake van lichaamsge breken, en beiden met toekenning van pensioen. geneeskundige dienst, lijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaren, benoemd tot off. van gezondh. 2de kl. bij bet leger in N. I. de heer J. C. 0. Gröii practiseerend geneesheer te Schwar- tau vorstendom Lubacb. consuls. De heer P. H. Haagensen is door do Britscbe regeering erkend als consulair agent der Nederlanden te Grimsby. De gemeenteraad van Aardenburg heeft met algemeene stemmen besloten om de jaarwedde van den hooldonderwijzer aan de openbare school, den heer G. A. Vorsterman van Oijen, met ƒ200 te verhoogen. Bij het Zaterdag gehouden eerste toelatings examen voor den volgenden cursus van het gym nasium alhier werden van acht aspiranten, zes Blijkens eene verbeterde opgave in de St, Ct. zullen de examens voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van lager schooi en huisonderwijs op Woensdag 1 September a. en volgende dagen in de provinciën Gelderland, Zuidholland, Noordholland en Limburg, en op Woensdag 29 September a. (dus niet op 9 Sep tember zooals gisteren werd gemeld) en volgende dagen in Noordbrabant, Zeeland, Utrecht, Fries land, Overijssel, Groningen en Drenthe gehouden worden. De luit. t. z. lste kl. H. L. Cadet, fcehoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt op nonactiviteit gesteld. Om de herinnering aan Koolemans Beynen bij de marine levendig te houden, is door den minister van mariue bepaald, dat aan elk schip een exemplaar van het boekwerk heven en streven van den luitenant ter zee 2e hl. L. B. Koolemans Beynendoor Cb.Boissevain,zal worden versterkt. Met niet geringe ingenomenheid vermelden wij dat onze rijks-schatten van kunst, zoo spoedig na de kostbare aanwinst van het kabinet Van de Poll, weder met eene erfenis verrijkt zijn. De executeurs-testamentair in de nalatenschap van baron Van Brakell te Arnhem hebben name lijk dezer dagen diens aan het rijksmuseum te Am sterdam gelegateerde verzameliog oude en moderne kunstwerken ter beschikking van den minister van binuenlandscbe zaken gesteld. Ze wordt op een waarde van ongeveer 50.000 geschat. Voor den cursus over de methode van het teekenonderwijs, welke op 19 dezer te Am sterdam zal worden geopend, hebben zich meer dan honderd onderwijzers en leeraren aangemeld. Een zestigtal vielen in de termen om toegelaten te worden. Naar wij vernemen, is het rechtlijnig teekenen opgedragen aan den heer W. B. G. Molkenboer, leeraar aan de H. B. S. te Leeuwarden, het handteekenen aan den heer J. Striening, leeraar aan de H. B. S. te Deventer, de persoectief- en de projeelieleer asn den heer J. Versl'uys, oud- leeraar aan de H. B. S. te Groningen, do begin selen der kunstgeschiedenis aan den heer J. A. Alberdingk Thijm, hoogleeraar aan 's Rijks aca demie van beeldende kunsten te Amsterdam. De cursus zal in het gebouw der laatstgenoemde academie gehouden worden. (Ned. Kb.) De rechtbank alhier deed heden uitspraak in de vroeger medegedeelde zaak van den bakkers knecht J. alhier en veroordeelde hem, ter zake van diefstal gepleegd door een loonbediende ten nadeele van zijn meester, tot eene gevangenisstraf Van een jaar, in eenzame opsluiting te ondergaan, en in de kosten der' procedure. lêmtïjtw. Naar men ons mededeelt zal het vierde zomer- concert der conftèrie van St. Sebastiaan alhier met Donderdag a., maar waarschijnlijk Donderdag den 29 dezer plaats hebben. Heden morgen te 8 uren zijn de verpleegden in het burgerweeshuis alhier in eenige rijtuigen ver- trokkenom een bezoek te brengen aan Zuid-Be- veland. Door do politie te Zierikzee is tegen twee dLrn^ehI!,hPh00eSTer^al1Opsemaakt weSena het in dienst hebben van kinderen beneden de 12 iaren Aldaar is ook tegen drie bakkers procesverbaal opgemaakt wegens het verkoopen van brood, beneutii het bepaalde gewicht. 1& Jul'; Gedurende een hevig onwe- 1 suL ?eZ6D a ac« over de Specie omgeving woedde, sloeg de bliksem in den steng fan dl schuttersvereenigiDg de Bamieren. Op merkwaar! dige wijze bleek daarbij hoe zonderling de uitwerking van den bliksem zljn kan. De steng werd namelijk geheel verpletterd en de ijzeren prang daarvan om een der schoren geslingerd, alsof een kurketrekker daarom heen gedraaid was. Steenen, aan den voet van den steng geplaatst, werden verscheiden meters daarvan af geslingerd. Overigens bleef onze stud gelukkig gespaard. De bhksemafleider op onzen schoonen toren ge- plaatst, heeft vermoedelijk dat sieraad bewaard waLnoT herha!lnf 7a.n vreeselijken brand, 5rd 'aren geleden werd Se- gemeBnta^i1?id-ag Zijn vierJo"gelieden nit de fA Uselmuiden, van 17 tot 23 jaren oud, nLn.L.£an2e°(ileP biJ Kampen met een zeilboot gestagen, met het treurig gevolg dat allen verdronken. Ruim een uur daarna waren de lijken met dreggen opgehaald. Een bader nabij Scheveningen zag Zondag op 't strand rookwolken uit zijn pakje kleedereD opstijgen. Bij onderzoek, nadat hij haastig uit zee 'was aangeloopen, bleek het, dat hij een brandende sigaar met zijn goed had toegedekt, 't Gevolg was, dat hij zonder hemd naar huis moest gaan. Een bejaarde dame te Amsterdam, die in het Vondelpark bloemen heeft afgeplukt, wordt vervolgd wegens beschadiging van het plantsoen en diefstal. Binnenkort zal te Amsterdam eene maat schappij optreden, die zich ten doel steltlo het reorganiseeren der begrafenissen daar tor stede, met afschaffing van alle verouderde costnmen en misbruiken2o het openstellen van een aan alle eischen voldoende begraafplaats, in de nabijheid van Amsterdam. De boekerij der Leidsche hoogeschool is bij den brand in prof. Mommsen's studeervertrek te Berlijn voor een groot verlies bewaard gebleven. Een' kostbaar bandsebrift van Scaliger, dat de geschiedschrijver in leen had, moet namelijk, slechts weinig beschadigd, uit de vlammen gered zijn. Door den commissaris des konings in Noord- Brabant, jhr. mr. P. J. Bosch van Drakestein, is voor den op 26 Juli a. te Bergen op Zoom te houden provincialen schietwedstrijd, uitgeschreven door het bond van officieren der schutterij in Noord-Brabaut een prijs uitgeloofd, bestaande in twee kristallen vazen op zilveren voet. —7 In Engeland hebben zware regenbuien en overstroomingen veel kwaad aan den oogst ge daan. Op eeB aantal plaatsen is het veel belovende graan door den feilen regen tegen den grond geslagen, terwijl in andere streken honderde morgens grond onder water hebben gestaan. Vooral de gerst heeft geleden, die voor dit jaar het grootste deel van den Engelschen oogst uit maakt. Meuig veld ligt zoo plat alsof'men er met een rolblok over heen was gegaan. Het natte weer heeft weer menigen boer den moed in de schoenen doen zakken. Waarschijnlijk tengevolge van de snoode vervolgingen welke de jezuieten in Frankrijk te verduren hebben is voor een der poorten te Marseille een Christusbeeld aan het bloeden ge gaan. Een hoop vrouwvolk liep op dit bericht de stad uit en schreeuwde mirakel. De politie was echter spoedig bij de hand, waschte de roode verw van het beeld en zal de monniken vervol gen, die zich aan dit boerenbedrog hebben schuldig Een merkwaardig getuigenis voor het feest van 14 Juli te Parijs vindt men in de conserva tieve Londensche Standard. Haar correspondent acht het belachelijk dat de reactionaire bladen te Parijs den glans van het feest trachten te ver kleinen. „Ik zag te Parijs, zegt hij, bijna alle openbare feesten sedert 1846, en nimmer heb ik iets bijgewoond dat skehts hierbij te vergelijken is. Het is duidelijk dat, zoo de massa des volks der regeering vijandig of ook maar onvoldaan was, de zaken niet zoo zouden geschied zijn. Een volk dat zich op die wijze amuseert heeft klaar blijkelijk geene zeer ernstige grieven tegen zijne regeering." Wij hebben in onze overzichten van het buitenlandseh nieuws nogal eens gelegenheid ge vonden om te klagen over het weinige ver trouwen, dat men in den regel scheuken kan aan de telegrammen uit het Oosten. In Londen hebben eenige heeren eene circulaire verspreid om aan dat euvel tegemoet te komen. „Het kritieke karakter, zeggen zij, van de tegen woordige gebeurtenissen in het Oosten en hun bijzonder belang voor Engeland, schijnt het wen- schelijk te maken vandaar berichten te krijgen van meer volledigen, onpartijdigen en vertrouw baren aard dan de vage en elkander weerspre kende tijdingen welke thans ons land bereiken." Men stelt zieh daarom voor eene vereeniging te stichten, welke berichten over de bedoelde landen zal ontvangen uit bevoegde en onpartijdige bron. De aandeelen bedragen 120, en men hoopt de lokalen der vereeniging in October te Londen te kunnen openen. Heden werd in Pax Intraniihus op het Zand alhier te koop aangeboden: Een hofstede in de gemeente Koudekerke ter grootte vau 3 hectaren 99 aren 30 centiaren verkocht voor 8220. 1 hectare 10 aren 50 centiaren weiland aldaar voor ƒ2215. 57 aren 30 centiaren weiland aldaar voor 1006 54 aren weiland aldaar voor 1100. 93 aren bouw- en weiland aldaar voor 1816. 96 aren 20 centiaren bouwland aldaar voor ƒ1907. 1 hectare weiland in de gemeenten Koudekerke en Oost- en West Souburg voor ƒ1965. 73 aren 80 centiaren weiland iu de gemeente Koudekerke voor ƒ1450. 20 Juli des morgens te 8 uren. namen dee plaatsen. Delfzijl. Groningen. Helder Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swhiemunde. Leipzig. Carlsrube Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. Ba- rom. afwijk. Wind Toe stand lucht. Tem pera tuur. richt. kracht L 0.8 W 1 bew. - 19 0.4 W 1 z. bew. 18 1.8 wzw 0 bew. 17 1.9 wzw 3 z. bew. 20 2.8 w 1 z, bew. 18 1.6 w 3 bew. 16 - 4.0 N 1 betr. 12 - 4.1 stil 0 1. bew. - 17 1- 1.6 W 5 betr. L 17 - 1.0 WZW 3 z. bew. 18 - 1.8 zw 2 1. bew. - 20 - 1.8 zw 2 1. bew. - 21 - 1.7 zw 3 betr. - 16 - 2.4 NNO 0 z. bew. - 17 - 3.0 z 1 mist. - 15 - 0.1 O 1 bew. - 21 - 2.9 OZO 2 z. bew. h 11 0.2 NO 2 betr. - 14 0.6 W 2 z. bew. - 16 NW 2 1. bew. WNW 2 1. bew. Grootste verschil iu Nederland 'sochtends 8 uren: M. 2.2 G. des namiddags: M. 2.2 G. Barometer te Middelburg, Graanbears: Corr Thermometer, 19Juli. 'sav. 11 u.64gr. 20 Juli. 's morg. 8 u. 69 gr. 's midd. 1 u, 75 gr. 's av. 5 u. 69 gr. 's Oravenhage. Door de provinciale staten van Zuid-Holland is tot lid van gedeputeerde staten verkozen de heer Van der Kemp, die tijd van beraad voor de al of niet-aanneming genomen heeft. Ten opzichte der aanvraag-Crans om subsidie voor de Seheveningsehe haven, is het afwijzend advies der commissie ad hoe aangenomen met 49 tegen 17 stemmen. Aangenomen werd een voorstel om den staat eene bijdrage aan te bieden voor de verbetering van den waterweg tusschen de Zuid-Hollandscbe rivieren en bet Noordzeeka naal, overeenkomstig het voorstel van gedeputeerde staten. We kregen toevallig dezer dagen het eerste nommer ter hand van Eochefort's nieuw blad, V lntransigeant, en het gaf ons den indruk dat de redacteur der vroegere Lanterne er niet op is vooruitgegaan. De amnestie is tot stand gekomen, zegt een der artikelen, wijl bare voorstanders gedurende tien jaren niets hebben toegegeven als wij dus ook maar niets toegeven en intransigent blijven in den vollen zin des woords, dan zullen wij ook wel onzen zin krijgen. Dat is ongetwijfeld eene zeer zwakke politieke redeneering en eene gezochte wijze om de reclame van den titel van het blad te rechtvaardigen. Alles leidt er dan ook toe om te gelooven dat de heer Rochefort niet bestemd is eene groote politieke rol te spelen. Hij is geen politiek man; altijd was zijne pole miek persoonlijk. Dit gaf hem eene dankbare rol toen hij schreef tegen Napoleon III en zijn verdorven hof. Nu hij echter zijn grooten vijand ziet in Gambetta en voor zijn ideaal der republiek groot gevaar ziet in de zegepraal van bet oppor tunisme dat bij elke regeeringsdaad rekening houdt met de mogelijkheid eu vraagt of het nu wel de geschikte tijd is om haar uit te voeren, loopt hij kans den kring zijner gretige hoorders en lezers aanmerkelijk te zien inkrimpen en zou het ons zeer verwonderen indien zelfs Belleville hem bij de aanstaande verkiezing een zetel in de kamer gaf door het niet herkiezen vau Gambetta, wiens gezonde politieke zin, eu vooral wiens eerlijke bedoelingen, al minder en minder worden betwijfeld. In tegenovergestelden zin is dit bet geval met Rochefort. De heer Bardoux heeft even vóór de sluiting der kamers zijn lang verwacht ontwerp tot invoering van don scrut'm de liste ingediend. Hij wil van ieder departement éen kiesdistrict maken, waarin voor iedere 70.000 inwoners éen kamerlid wordt gekozen eu dus ieder kiezer een zeker aantal namen op zijn biljet heeft in te vullen. Rochefort heeft vroeger dien maatregel verdedigd en bestrijdt hem nu. Waarom Zijne kans om in de kamer te komen is oneindig minder waar een ganseh departement moet stemmen, dan waar hij gebruik kan maken van de oogenblikkelijke opwinding van een werklieden-wijk in een der groote Fransche steden. De bedoeling is door zichtig en zij maakt de positie van den Geneef- schen balling niet sterker. Daarenboven ia Belleville, om nog eens op die typische wijk van Parijs terug te komen, trotsch op zijn Gambetta. Indien het werkelijk waar is dat hij Frankrijk regeert, ligt daarin iets vleiends voor zijne kiezers, voor den echten Fransehen ouvrier, en dat komt bij persoonlijke ontmoetingen dikwerf uit. Zondag besloot Belleville de vader- landsche feesten met een groot muziekfeest, wat den president der kamer gelegenheid gaf om een woord tot zijne kiezers te richten. Hij wees erop hoe juist het vieren der feesten in de meest volkomen rust op de hoogten van dat Belleville, dat zoolang aan Parijs en aan Frankrijk ais een schrikbeeld is voorgehouden, bewijst voor de kracht der bestaande regeering in Frankrijk. Doch men moet zich ook voortaan binnen de grenzen der wet houden; daarbuiten niets dan gevaar en verderf. En die woorden werden door de bevolking met een warm „leve Gambetta ontvangen. Is nu Rochefort de man om daar iemand te vervangen die met zooveel gezag lessen van politieke wijsheid uitdeelt aan het woeligste deel der Parijsche bevolking en baar dwingt naar hem te luisteren Naast Gambetta is bij een pauvre siret en dat zullen de kiezers van Belle ville bij de verkiezingen evengoed inzien als wij het thans nit de verte doen. Voor achttien Fransche rechtbanken zijn thans procedures hangende vau de Jezuïeten tegen de administratieve maebt welke hunne vereenigingen krachtens de bij decreet van 29 Maart toepasselijk verklaarde oude wetten hebben ontbonden. Het gansche arsenaal der civiele procedure wordt van beide zijden uitgeput. De advocaten der congre gaties hebben tot nogtoe in geen enkel geval getracht aan te toonen dat de bedoelde wetten niet rechtsgeldig meer waren, zoodat deze bewe ring geheel buiten het gekozen systeem schijnt te liggen. In al hnnne congregaties hadden de Je zuïeten gezorgd dat de gebouwen en andere eigen dommen op naam van particnlieren stonden, zoodat de processen in schijn loopen over eigen domsrecht en over schending van het huisrecht door de inbraak met geweld. Zij leggen de ambtenaren misbruik van macht te laste en zijn soms zelfs gericht tegen den smid die de deur van het gebouw heeft opengestoken. De ambte naren pleiten onbevoegdheid van den civielen rechter in deze; zij beweren dat de zaken thuis bebooren bij den administratieven rechter en werpen alzoo een conflict van attributie, dat in Frankrijk berecht wordt door een speciaal college, bestaande uit twee leden van het hof van cassatie, twee leden van den raad van state en den minster van justitie of zijn plaatsvervanger als voorzitter. Al zendt nu het hof van casatie daarheen twee antirepublikeinsehe leden, blijft toch, dank zij de hervorming van den raad van state, de meerderheid in dit college re- geeringsgezind. En het is te verwachten dat de uitspraak dezer rechtbank zonder appèl niet vrij zal zijn van politieke invloeden. Bijna ongetwij feld blijft dus de zaak in handen der administra tieve rechtspraak en zullen de Jezuieten geen gebruik kunnen maken van de clericale meerder heid in menige Fransche rechtbank. De eerbied voor het reoht lijdt wel wat onder deze berekeningen. Uit Pbilippopolis brengt de telegraaf een ver ontrustend bericht. De echtgenoote van den Russischen generaal Skobeleff is daar, op haren weg naar een hospitaal, met eene kamenier en een adjudant, vermoord en bestolen. De reden voor deze misdaad is wellicht enkel te zoeken in de roofzucht van een paar onverlaten, doch wijl bij een toestand als thans in het Oosten bestaat, iedere vonk een grooten brand kan doen ontstaan, dient men zieh het gewicht van zulke voorvallen niet te ontveinzen. Want de toon der berichten uit het Oosten blijft somber, al brengen zij voor heden, behalve dezen moord, geene nieuwe feiten aan den dag. Vllssingen, 20 Juli. Naar zee vertrokken het Engelsebe stoomschip Veetis, gezagv. Taijlor, naar Cardiff Goes, 20 Juli. Tarwe 25 a 50 cent lager; anders onveranderd. Botterdam, 20 Juli. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd 1184 runderen; 263 vette, 17 nuchtere kalveren; 652 schapen; 291 varkens; 148 biggen; runderen le qual. 90, 2® qual. 76 3® qual. 58kalveren 1® qual. 100, 2e qual. 80; schapen 90 cent. Vlissingen, 20 Juli. Boter per kilogram f 1.20 a 1.10. Eieren f 3.80 a f per 104 stuks. Bergen op Zoom, 20 Juli. Boter per stuk f 0.95halve 0,62^ eieren per 26 stuks f 1.05. Amsterdam, 19 Juli 20 Juli. STAATSLEENINGEN. Kedcrl. Cert. N. W. Sch. 21 pot. 66s 66* dito dito dito. 3 78* 78* dito dito dito. 4 1021 102* dito Obl. 1878 1000 4 103 102f België. Certificaten2i 66 (Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 1205 89* 89 dito Goudleenning 5 74* 74 dito dito fl. 500 6 94 93* Italië. Cert. Adm. Amstevd. 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 61* 61 jf dito Febr.-Aug. dito Jan.-Juli. 5 62{J 62* dito April Oct.62* dito dito Goud 4 75* Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 78* 78* Portng. Obl. Btl. 1853/1869. 3 51 51 dito dito 1876. 6 97f* dito dito 6= Ser. 1878 100 6 98 97* Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 98* 98* Cert. Inschr. 5' Serie 1854. 5 59* 59* dito dito 6' 1855. 5 83* 83* Obligation 1862 5 89* dito 1864 ƒ10005 96 95* dito 1864 1005 93* dito 1877 dito5 93* 93* dito Oostersche 1' serie. .5 57* dito dito 2C 5 57* 57* dito dito 3' 5 57* 57s% dito 1872 gecons. dito. 5 89* 89* dito 1873 gecons. dito. 5 90 89* dito 1850 le Leening dito. 4* 90* dito 1860 2" Leening dito. 4* 85* 85* dito 1875 gecons. dito 4* 81* 80* Cert. Hope C° 1840 4 dito 2°, 3" 4» Leen. 1842/44. 4 62 Obligatie-Leening 1867/69. 4 78* 78* dito dito 1859 3 67* Cert. van Bank-Assign. 6 40* 40* Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 20 20 dito dito 1876 2 41* 41* dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 18f# 18*f dito dito 1876 2 38 37* Turkije. Obl.Alg. Sch. 1865 5 10* 10* dito dito 1869 6 8* 8* Egypte. Obl. Leening 1876 6 61* 61* Spoorw. dito 1876 5 88 88 Vereen. Staten. Obl. 1877 4 108* dito dito Obl. 1876 4* 109* 109* dito dito 1871 5 - 101* dito dito 1861 6 100*

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 3