ING ENST E, VERSA, N»; 169. ISS« Jaargang Dinsdag 20 Juli. SLS. nge Delft. 80. Getrouw aan zijn Genie, S Z001V. SCHELDE. Middelburg, 19 Juli. Benoemingen en besluiten. 0 nderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Landbouw. stanten TAPIJT, 3DEN, tot jee! .59 .40 57 10.25 10.35 6.50 6.5 7.52? 8.45 9.12 10.1& 10.41 10.50 11 10.55 2.5 6.85 10.40 1.45 6.10 11.50 3.15 7.30 12 40 3.55 8.15 1.3 4.13 8.35 1.20 4.30 8.50 en Roosendaal, innam. 5.—u. 5 u. en 6.45 en nam. 3.u. tenhavea te ntie met den en tQde ver- IE. V. H. U. 3.45 en 5.45. 4.15 6.15, DAft, WOENSIU» en ZATEEDAG. 7.30 nam. 4.— 8-— 4.30 10.30 U- 6.midd. 12.— 6.30 nam. 12.30 Ijk 2 uren op 'oor dien dag. .37 .38 1HIDDELBIJRGSCHE COLHi.WT. Dit blad verschijnt dagelijks! met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentlen; 20 Oent per regel! Geboorte^ Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zuricli Bij deze conrant behooren twee Bijvoegsels De St.-Ct bevat kon. besluiten tot af- en over schrijving op de begrooting van Ned. Indie voor het dienstjaar 1879 en '80. In de St.-Ct is opgenomen een kon. besluit, betrekkelijk de invordering van gelden op qnitan tiën tussclen Nederland en Frankrijk door tus- schenkomst der posterijen. In het tijdperk van 13 Juni tot 10 Juli jl- zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aangetast 5 runderen, waarvan een in Noord-Biabant en vier in Zuid-Holland. In het vorige tijdvak van vier weken waren 8 runderen door die ziekte aangetast. De heer Sickesz, lid der tweede kamer, schrijft een brief aan het Vaderlandwaarin o. a. het volgende voorkomt: „Het is mij bekend, dat, wanneer niet de hamer des voorzitters op hetzelfde oogenblik gevallen was, een lid der kamer, die tijdens het gebeurde op Vrijdag 9 Juli in de onmiddellijke nabijheid der heeren Moens en Wintgens gezeten was, het woord zou hebben gevraagd om te constateeren, dat hij gezien had, hoe de heer Wintgens zich omkeerende, den heer Moens wel degelijk met de hand had aangeduid. De heer Wintgens moge dat wijzen met de hand zich niet herinneren of misschien niet weten, dat hij in het vuur zijner rede het bedoelde gebaar heeft gemaakt, de heer Moens heeft recht, dat de waarheid zijner woorden •worde gestaafd door hen, die het feit, waarop hij zich beroept, hebben gezien. En nu neem ik de vrijheid te verklaren, dat ik zeer duidelijk gezien heb, hoe de heer Wintgens, bij het uitspreken der door den heer Moens bedoelde woorden, zich tot den heer Moens, die op een bank achter hem gezeten was, heeft omgewend, en met de hand naar hem heeft gewezen. Ik leg deze verklaring af, mij beroepende op mijne ambtgenooten, de heeren Vening Meinesz, Dijckmeester, Bergsma, Schagen van Leeuwen, die mij verzekerd hebben, het gebaar van den heer Wintgens evenals ik te hebben gezien." Deze verklaring is ondubbelzinnig en laat niet veel twijfel over aan de aanleiding tot het onver kwikkelijk standje in de kamer, zou men zeggen. Doch neen, de heer Wintgens schrijft aan het Dagblad: „Het is volstrekt onwaar, dat ik met hand of vinger op den heer Moens heb gewezen. PBUILLBTOISr. s. DOOR LEVIN SCHUCKING Juliane zag hem evenmin verrast als blozend aan, beantwoordde zijn blik met kalmte en zei: „Ik ben te arm en gij ook om een gezin te kunnen stichten." „Voorloopig heb ik genoeg en later zal ik meer dan genoeg bezitten 1" „Wanneer gij tot uwen vroeger en werkkring terugkeert Hij schudde het hoofd. „Dat kan ik niet." „Ik zou een brief aan den vorst schrijven, dat zou voldoende zijn!" Zij zag hem vragend, ja bijna ameekend aan. „Mijn God, ik kan niet!" riep hij met een awaren zucht uit. „Dan kan ik ook nooit de uwe worden," sprak zij zacht en wendde haar bleek gelaat van hem af. pr „Is d$t uw laatste woord „De uitdrukkingen, door mij gebezigd, zijn niet door mg teruggenomen. Wie ze zich wil aan trekken, wete dit voor zich zeiven." De heeren staan dus tegenover elkander met ja en neen. De zaak boezemt ons niet genoeg belangstelling meer in om zelfs te trachten eene keuze tusschen beide beweringen te doen. De minister van binnenl. zaken brengt ter al- gemeene kennis, dat voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van lager school- en huisonderwijs examens zullen gehouden worden op Woensdag 1 September a. en volgende dagen in de provinciën Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland en Limburg, en op Woensdag 9 September a. en volgende dagen in Noord Bra bant, Zeeland, Utrecht, Friesland, Overijssel, Groningen en Drenthe; dat zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk drie weken te voren behooren aan te melden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen, of van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de akte die zij verlangen en overleg ging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-akte. Dag en plaats van het examen zullen hun door den schoolopziener worden bekend gemaakt Door het comité voor de oprichting van het standbeeld voor graaf Jan van Nassau wordt bericht dat de termijn van inzending van ont werpen, in antwoord op de prijsvraag, verlengd is tot September a. Om de herinnering aan Koolemans Beynen bij de marine levendig te houden, is door den minister van marine bepaald, dat aan elk schip een exemplaar van het boekwerk Leven en Streven van den luitenant ter zee 2e hl. L. R. Koolemans Beynendoor Ch. BoisBevain, zal worden verstrekt. Bij het de vorige week gehouden examen voor surnumerair bij de Maatschappij tot Exploi tatie van staatsspoorwegen zijn 27 van de 43 can- didaten geslaagd, o. a. de heer J. A. F. van de Plassche, van Aardenburg. In het Roti. Nieuwsblad lezen wij Eenigen tijd geleden meldden de dagbladen, dat het klachtenboek aan boord van de stoomschepen der maatschappij Zeeland in plaats van klachten niets dan loftuitingen van prinsen, hertogen, pairs, enz., inhield. Aan boord zijnde, zoo verhaalt ons een reiziger, nam ik, met het doel om toch ook eens te zien» wat er wel in dat klachtenboek stond, het ter hand en vond ik werkelijk van de hoogstgeplaat- „Ja!" „Dan moet ik diep bedroefd vertrekken; maar ik zie dat gij geen vertrouwen in mij, in mijne kracht steltDus is het onnoodig om er nog langer over te spreken. Ik ga even eenzaam heen als ik gekomen ben Mag ik u tijding van mij geven, mag ik u nu en dan schrijven?" „Dat moogt gij zeker, dat zal mij veel ge noegen doen, en ik zal u ook antwoorden en zeggen hoe het met my gaat Zij keerde zich af om hare tranen te verbergen, en zeide hem met de hand vaarwel. Hij vertrok met een vreeselijk bitter gevoel in het hart, waarmede zich weer iets van haat ver mengde. Welk een geluk zou het voor hem ge weest zijn, indien zij grootmoedig genoeg ware geweest om hem niet meer alleen te laten op zijn verderen levensweg 1 Maar daarvoor was zij te bekrompen en hij ergerde zich aan hetgeen hij haar gemis van vertrouwen noemde. Opnieuw had zy gebiedend over zijn levensloop willen beschik ken. Zou het geen zwakheid geweest zijn om haar te gehoorzamen? Neen, dat wilde hg niet. Zij had hem bij de eerste ontmoeting zijn zwak heid verweten en hij was niet zwak en dat zou hij haar toonen I Hg was nu een man en kon zich door niemand meer laten voorschrijven wat zijn eigenlijke roeping was! Maar deze onverwachte ontmoeting met Juliane had zijn gemoed erg verbitterd. Het was als een ate personen (de Engelsche zeemacht in de meerderheid) in de meest vleiende bewoordingen, lof toegezwaaid aan deze bij uitstek Nederlandscbe inrichting. Eene van die vele klachten(?) noteerde ik; zü luidde als volgt »IIe must be very hard to please "Who's not content with boats like these "The Berths are spacious, clean and neat, «The Cabins cool and always sweet. "The Stewards obliging, Stewardess kind, "(a thing the ladies like to find), "So, without further time or gushing »I praise the Route from Kent (1) to Flushing." Dat de Engelschen, die by hünne Nederlandscbe buren zoo weinig goed noemen, hier zóo prijzen, mag wel als bewys gelden dat op deze route alles in orde is. (I) Queenborough ligt in het graafschap Kent. burgemeesters. Op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Neeritter aan H. Linssen en in zijne plaats benoemd J. M. Grispen. onderwijs. Benoemd tot leeraar aan 5e R. H. B. S. te Roermond, K. C. Huyghens Backer. consuls. De heer J. J. van der Pot, tot Ned. consul voor Kanagawa en Jeddo benoemd, ter vervanging van den op verzoek eervol ontslagen consul, den heer W. C. van Oordt, en de heer C. J. W. Braess, in gelyko hoedanigheid benoemd voor Hiogo en Osacca, zijn als zoodanig door de Japansche regeering erkend. De Ameterdamsche hoogleeraar in de verlos kunde, dr. Lehman, is gisteren plotseling, op den leeftijd van 65 jaren, aan eene beroerte overleden. Breskens, 19 Juli. Het beroep naar de Ned. herv. gemeente Briels-Nieuwland is door den heer W. van Elden, predikant alhier, aan genomen. De lots. t/z le kl. W. J. Derx en W. F. Blaauw officieren-instructeur bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord worden op non-acti viteit gesteld en vervangen door de luits. t/z le kl. C. Vreede en L. Haremaker. Aan den korporaal G. A. Roseman, van liet 4e bat. 3e reg. infanterie te Vlissingen, is de zil veren medaille voor 24jarigen diensttyd uitgereikt. bespotting van het noodlotjuist op het oogen blik dat de hoop zijns vaderlands en al zijn werken en streven daarvoor verijdeld was, hij vogelvrij verklaard en vluchtende wasterwijl signalementen hem achterna gezonden werden, moest hij op den weg der ballingschap de ge daante van Juliane ontmoetenZij had ook alle wonden van het verleden opnieuw opengereten, hom met een diep maar vruchteloos berouw ver vuld, over al zijn hoop voor de toekomst een donkeren sluier geworpen, en daardoor, de kracht waarmede hij een nieuw, een schooner leven wilde beginnen, gebroken! V. Titan bevond zich te Rome en gaf zich geheel over aan de betoovering der eeuwige stad, ten einde de zielsrust te verkrijgen die de mensch behoeft, wanneer hij zich voorbereidt op het be oefenen der kunst. In dien door dichterlijk gezinde menschen geluk kig genoemden tijd toen men, in de thans gemo derniseerde wereldstad, nog verstandig deed met enkele afgelegen straten te vermgden, toen de prachtige Spaansche trap onbegaanbaar was van wege het vuil, en de dames in den zomer niet over de Piazza del 2ritone konden gaan, omdat het groote bekken meestal tot badkuip diende voor de op aartsvaderlijke wyze levende bevol- Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelykend examen der aspiranten naar eene plaatsing als kadet aan de koninklijke militaire academie, zullen in September a., bij den aanvang van den nieuwen cursus aan die inrichting als kadet worden geplaatst Voor de infanterie hier te lande: H. van Sti- priaan Luiscius, J. A. L. M. Struiken, A. H. C. Heydeman, A. F. K. Graswinkel, F. H. van der Kop, E. E. H. Faure, F. E. Vreede, jhr. E A. L. Gevers Deynoot, W. J. Munnick, W. M. C. Langlois van den Bergh, G. W. F. Epkema, A. A. Versfelt, P. A. Schrassert Bert, H. A. van Lookhorst, M. F. Braakman, A. J. W. van der Grinten, A. Overstrgd en H. J. L. A. F. Steup. Voor de artillerie hier te lande; P. Pieters, jhr. R. J. Rutgers van Rozenburg, J. U. van Loon, W. F. Miolée, jhr. D. R. Ram, F. de Man, H. C. Herbig, H. C. M. E. H. Vos, F. L. van den Hoff, E. W. von Wrangel auf Lindenberg, J. M. D. baron van Lijnden, J.„H. Boeye, J. G. W. Bolo- mey en J. Dirks. Voor de geuie hier te lande: J. F. Schmöle, P. A. M. Hackstroh, en J. Meier. Voor de infanterie in Oost-Indie: C. Ch. A. Schroder, H. M. van Haften, F. L. W. Raedtvan Oldenbarnevelt, G. E. Spirlet, E. G. A. L. ter Haar, J. Grandjean, jhr. A. W. van Holthe, W. J. J. Tomei, A. R. van Dorssen, J. F. M. Dart, D. Jentink, A. E. Piera, J. Brij an, D. J. flage- man, W. A. Versteegh, V. A. R. de Brnyn, M. Neelmeijer, E. Berdenis van Berlekom, K. A. Le Fèvre, en J. F. Schilham. Voor de artillerie in Oost-Indië: R. de Waal, M. Hoolboom, H. J. van Dijk, G. Ch. A. Dijk, J. F. Graadt van Roggen, C. J. Termij telen, J. C. M. Haak BastiaanBe, J. C. van der Haas, L. Tiele- nius Kruythoff, en T. W. de Tourton Bruyns. Voor de genie in Oost-IndieCh. F. de Roche- mont, R. Birckenhauer, Ch. N. M. baron van Reede van Oudtshoorn, H. A. Klerks en K. A. R. Maier. Bij koninklijk besluit is het beroep van P. J. van Remortel Nz., te Hontenisse, van een besluit van ged. staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan een besluit van den dijkraad voor de waterkeering van het calamitense water schap Walzoorden, houdende kwijtschelding van korting wegens te late levering van wintermate- rialen, ongegrond verklaard en de beslissing van gedeputeerde staten gehandhaafd. Het heeft er van, meldt de Zutph. Cour., of wij nu eens een aardappelenjaar zullen beleven, zooals er in eenige tientallen van jaren nog maar zelden king, in dien tijd was Home nog het „echte Home" zooals de kunstenaars zeggen. Het beantwoordde veel meer aan de behoeften van kranke gemoederen en gewonde harten dan thans. Ook Titan voelde zijn moed weer herleven; hij richtte een klein atelier in, begon te schilderen, maar wierp weldra het penseel weg, om eerst te gaan teekenen, naar de antieken. Hij was even vlijtig als een eerstbeginnende en zoo vol ijver voor zijn werk dat hij zich vaak in het zweet werkte. En toch was hij nooit bevredigd over hetgeen hij tot stand bracht. Hjj bezocht toen het atelier van een ouden beroemden kun stenaar, om achter de geheimen der schilderkunst te komen en nadat hij menig stuk doek met kleuren overdekt had zonder zijne moeite beloond te zien, trok hij met jongere kunstenaars het ge bergte in, schetste landschappen, boomgroepen, figuren nit het volk en verdroeg met wijsgeerige kalmte al de ontberingen en onaangenaamheden, welke de jongelieden door hun jeugd en onbe- zorgden, frisschen levensmoed zooveel gemakke lijker konden verduren. Met een groote verzameling schetsen van dezen tocht teruggekeerd, voelde hij zich toch ten prooi aan een zekere beschroomdheid; want bij begon te begrijpen dat de kunst een moeielijker beroep was dan hp zich had voorgesteld wanneer men althans iets groots tot stand wil brengen. Men moet zieh van jongs af met onafgebroken ijver

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1