N«. 167. 1880. ISiS18 Jaargang; Zaterdag 17 Juli. Getrouw aan zijn Genie, Middelburg, 16 Juli. FEXJILLETOISr. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Landbouw. -3 MIBDELBIIRGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks! met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent! Advertentien: 20 Oent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz.: van 1—7 regels 1,60 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité (j. L. Daubs Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoorcit drie Bijvoegsels. Vlisslngen 16 Juli. Het stoomvaartuig de Schelde vertrok heden morgen naar zee teneinde op de voor de zeegaten der Schelde liggende droogte Thornton Bridge een ton te plaatsen, die binnen kort door een bakenvoorwerp der eerste grootte zal worden vervaügen. Volgens het Sluisch Whlhebben gedeputeerde staten geen termen gevonden, om de te Sluis in de afgeloopen maand gehouden verkiezingen van raadsleden te vernietigenterwijl de eerste raads vergadering der nieuwe gemeente Sluis zal plaats hebben op Zaterdag 31 dezer, op welken dag dus, ingevolge artikel 1 der wet van 23 April 1880, de vereeniging van Hei lie en St. Anna ter Muiden met Sluis tot stand komt. Hontenisse, 15 Juli. Bij de gisteren ge houden herstemming voor éen lid van den gemeen teraad tuachon de heeren J. v. Bekknm, J. J. v. d. Voorde en J. Verhaegen, is de eerstgenoemde met 29 van de 51 uitgebrachte geldige stemmen gekozen. Thans is de raad eindelijk weer voltallig en 't is te hopen dat niet heel spoedig weder eene vacature zich voordoet. De kiezer^ schijnen het moede te worden zoo dikwijls naar de stembus te moeten gaan. Dit is misschien de zachtste verklaring van het verschijnsel, dat de belangstel ling in de publieke zaak hier zoo gering begint te worden. Kort na het aftreden van den heer Saaijmans Vader als lid der tweede kamer, vierde deze zijn SOsten verjaardag. De wijze waarop hij gedurende vele jaren zijn mandaat had uitgevoerd, deed bij sijne geestverwante kiezers het denkbeeld rijzen om hem een aandenken aan te bieden, waartoe onderhands gelegenheid werd gegeven tot bijdra gen van 10 tot 25 ets. Reeds op zijn 80sten ver jaardag werd hem dit voornemen kenbaar gemaakt; doch tengevolge van zijn tijdelijke afwezigheid de aanbieding uitgesteld tot laatstleden Maandag* Het bestuur der anti-revolutionaire kiesvereeniging Voor Nederland en Oranje bood hem dien dag een van sierlijk beeldhouwwerk omgeven regulateur aan, als aandenken van de wijze, waarop hy steeds gestreden had voor de beginselen door die veree niging voorgestaan. Hoogst gevoelig voor dit blijk van belangstelling bracht hij dank voor de aanbieding van dit geschenk, dat dubbele betee- door LEVIN SCHUCKING. „Dat gij geen hart gevonden hebt, is toch alleen uw eigen schuld! Door wrok winnen wij er nooit een." Hierop wist Titan niets te antwoorden. Hij zag haar bedroefd aan en sprak: „Maar die wrok is toch vergeeflijk, wanneer wij een hart verloren hebben, waaraan wij ge loofden." „Wie heeft u gezegd dat gij het mijne verloren hadt Hebt gij ooit weer onzen drempel overschreden om er n van te overtuigen? Hadt gij dat gedaan, hadt gij n maar iets aan ons lief of leed laten gelegen liggen, dan zondt gij wel licht vernomen hebben dat ik eenige aanzoeken heb afgeslagen, zelfs toen mijn vader hertrouwd was en zeer gaarne gezien had dat ik verzorgd ware." Titan zon in zijn verbazing over deze woorden gaarne zijn blijven stilstaan; maar Juliane ging kenis voor hem had als bewijs van hulde aan zijn parlementaire loopbaan, en verzocht de com missie tevens zijn dank aan de talrijke gevers over te brengen. NG. CL) Het Haagsche Dagblad is onbarmhartig tegen over de Standaardwanneer het de inenting betreft. Nu weder heeft de Standaard zich beroepen op een geschrift van een Oostenrijksch geneeskundige, waarin de vaccinatie, zoo het heet, op weten schappelijke gronden bestreden wordt. Dit boekje is ingeleid door een brief van dr. Yan Wely te 's Gravenhage. Aanstonds komt het Dagblad echter aan met de rnededeeling dat deze dr. Yan Wely in Den Haag zelf een vaccinatie-bureau erop nahoudt! Zoatelande, 15 Jnli. Nog altijd heerscht de keelziekte in deze gemeente en te Biggekerke sporadisch. In het begin dezer week is er nog een meisje aan bezweken. Daar de geneesheer grond had om te vermoeden, dat de besmetting in de school werd voortgeplant, is deze in de gemeente Zoutelande voorloopig gesloten. Ook te Koudekerke kwam deze week een geval van Angina voor, hoewel in lichten graad. Door eene onjuiste lezing van het kamer-tele gram is gisteren onder onze laatste berichten gemeld dat dr. Schaepman eerst het volgende jaar als lid der tweede kamer beëedigd zon worden. De beëediging heeft in de zitting van gisteren reeds plaats gehad. De woorden „het volgende jaar" hadden betrek king op de inlichtingen van den minister van fin ancien betreffende de middelen tot dekking der hoogere staatsuitgaven in 1881. De audiëntie van den minister van binuenland- sche zaken zal op 17 en die van den minister van koloniën op 16 dezer, niet plaats hebben. De Staatscourant bevat het verslag van den provincialen archivaris omtrent het oud-provinci aal archief in Zeeland. De provinciale staten van Noord Brabant hebben in de zitting van gisteren met 46 tegen 2 stemmen een millioen verleend als bijdrage in de kosten der rijkswerken tot verbetering van den waterstaatstoestand van het noordoostelijk deel van Noord Brabant, te betalen in 10 ter mijnen, onder voorwaarde, in hoofdzaak, dat gewaakt worde tegen benadeeling van het noord westelijk deel en dat de Heerewaardensche overlaten vóór 1 October 1885 gesloten zullen zijn, bg gebreke van welke sluiting de betaling wordt gestaakt. Dit besluit werd met toejuiching begroet. kalm door, even kalm als zij deze woorden had uitgesproken en even onverschillig over de uit werking die zij teweeg brachten. Titan werd duizelig; terwijl hy naast haar voortliep begon het gevoel eener zware schuld zich van hem meester te maken, het vernederende bewustzijn van een groote dwaasheid begaan te hebben l Maar er lag ook een zweem van blijdschap, van verrukking in de zonderlinge wanhoop die hem overviel. „Zonderling!" riep hij eindelijk uit. „Men spreekt zoo vaak van voorgevoelens van magne tische stroomen, die een band vormen tnsschen twee zielen, en toch kan iemand zoovele jaren de gedachte aan een andere ziel met zich omdragen zonder te vermoeden hoe het met die ziel gesteld is, Ik heb zoo lang aan n gedacht „Wat helpt dat denken viel zij hem in de rede. Titan zweeg. Als zij hem had laten uitspreken zou hij haar verteld hebben wat hij gevoeld had gedurende al die jaren, die hij zoo ongelukkig, zoo eenzaam, in slavernij had doorgebracht; dan zou hy haar verteld hebben van den haat jegens haar die hg in zijn hart had laten opschieten, omdat zg in haar tydelyken overmoed een ver keerde richting aan zyn leven had gegeven. Maar nu zweeg hy. Hij gevoelde nu dat zijn haat zoo klein en verkeerd was en zijn eigen schuld leek hem zóo groot, dat hy die niet in hare oogen Blyken8 eene rnededeeling van den voorzitter der Mig. van Nijverheid op de gisteren gesloten algemeene vergadering, zyn de inspecteurs van het middelbaar onderwys door de regeering uit- genoodigd een onderzoek in te stellen naar den toestand van het zeevaartkundig onderwijs hier te lande en daaromtrent verslag uit te brengen*. pensioenen. Bij kon. besluit is pensioen ver leend o. a. aan H. J. van Braambeek, hoofdon- derwyzer te Oostburg, ten bedrage van f 1134. waterschappen. Op zyn verzoek, eervol ont slag verleend aan A. Geluk Fz. te St. Annaland, als gezworene van het waterschap St. Annaland, benoemd tot dykgraaf van den Nienw Othene- polder, D. E. Wolfert; in het bestuur van het waterschap Baarland, P. Van Wingen, en tot gezworen J. Traas; tot dijkgraaf van den Noos- wijkpolder. J. de Feyter; van den Ser Lippens polder, A. Dekkertot gezworen van het waterschap Oud-Vosmeer, B. G. Friderichs; tot dijkgraaf van den Angelina-polder, A. J. de Milliano; van den St. Pieters-polder, C. Draeck. ijkwezen. Benoemd tot yker der maten, ge wichten enz., de adjunct-ijker B. Windemuller; en tot adjunct-ijker, C. Krediet, te Delft. Bij de rijks hoogere burgerschool alhier zyn bevorderd: van de le naar de 2® klasse, P. M Dikkenberg, 'J. van den Hurk, J. J. van der Harst, P. Koppejan, F. Gravestein, W. Plugge, P. J. Weemaos, H. J. R. Sasburg, J. F. C. van Meurs, J. van Boven, F. van der Leyé, H. A Collot d'Escury, H. J. A. Pompe van Meerder- voort, C. P. de Leef, J. C. Houwing, voorwaardelijk, en voor enkele lessen D. C. E. Worrell, terwijl A, Fak Brouwer, die door ongesteldheid de exa mens niet kon bijwonen, later in de gelegenheid zal gesteld worden het overgangsexamen te doen; van de 2e tot de 3° klasse, B. Meijlink, L. A. J. Deyer, D. M. van Hennekeler, A, J. Crucq, J. van Hee, C. C. Vermaas, D. Verhulst, J. Boude wij nse, J. F. Hondius, W. H. C. Hoog, P. E. Pichal, G. A. Noest, B. Wolf, J. A. Altorf- fer, P. J. Rienstra, C. A. Termaat, en voor enkele vakken H. J. M. Berghuijs, H. A. Hackenberg, J. Hackenberg, W. N. Hendrikse en A. R. Ver meulen, terwijl J. C. Voorduin, die wettig ver hinderd was, later het overgangsexamen zal van de 3® tot de 4e klasse, P. Mesu, D. van den Hurk, W. G. de Borst Verdoorn, M. D. A* Forbes Wels, J. P. Vermaas, J. Rienstra, E. D. Geukama Bakker, J. C. Roest, J. J. Kotte, P. behoefde te doen toenemen. Hy zei alleen met een pijnlijken zucht „Gij weet niet hoe rampzalig mijn leven ge weest is. Alleen, zooals ik nu zie, door mijn eigen schuld; maar indien gij wist hoe ongelukkig ik my gevoel, zoudt gij mij vergeven." „Gij begrijpt mij verkeerd" antwoordde zij levendig „als gij denkt dat ik u beschuldig; vol strekt niet. Maar wy zyn" vervolgde zij met een weemoedig lachje, „nu bijna een paar oude luid- jes en kunnen openhartig spreken over onze jeugd die onherroepelijk en afgedaan achter ons ligt!" „De jeugd beslist over geheel ons leven en is dus niet afgedaan!" „Laat ons liever nu over het tegenwoordige spreken, over ons heden: gij wilt dus kunstenaar worden Zy sprak dit woord weder zoo spottend uit, zij had daarbij zeker nog altijd den Titan van vroeger voor oogen, die zijn kwast in de groote verfpot ten doopte. „Jaantwoordde hij, ditmaal zeer beslist. „Dat wil ik. Ik heb eenig vermogen verworven, dat een vriend van mij administreert. Het is wel is waar in den laatsten tijd zeer ingekrompen, maar het werpt toch rente genoeg af om ervan te leven terwyl ik in Rome ga studeeren. „Maar waarom keert gij niet naar uw land terug om u aan een nuttig eervol beroep te wijden, dat ryke vruchten afwerpt en u een hoogeren rang in Loeff, W. C. van de Ree, E. J. Engelbert van Andel, F. C. L. van Doorn, M. W. de Jonge, J. JBerdenis van Berlekom, C. R. Koning, J. J. Verbrugh en voor enkele vakken, A. A. D. van Dolder, M. J. Martijn, J. J. van Puffelen, D. Wondergem en J. A. F. van den Houte Willems; van de 4e naar de 5e klasse, J. C. Schraver, J. H. Evers, W. L. P. Wezepoel, T. A. Lam- brechtsen en voor enkele vakken, W. C. Callen- fels, P. C. Götzke, M. T. D. de Cloedt en M. A. van der Harst. Naar wij vernemen, zullen ook door Rusland en Brazilië officieele vertegenwoordigers naar het aanstaande onder wyzerscongres te Brussel gezonden worden. Zal alleen Nederland achterblijven (N. R. CL) Als een bewys dat het aangevraagde ontslag der commissie voor het middelbaar onderwijs te Amsterdam niet bijzonder veel spyt veroorzaakt, kan dienen dat men daar gewoon was, met het oog op de eigenaardige begrippen dier commissie omtrent het onderwys en de daaruit ontstaande veelvuldige moeilykheden, haar schertsenderwys „commissie tegen het M. O." te noemen. Ten aanzien der voordracht voor de benoeming van een directeur der Handelsschool, zijn de ge voelens echter verdeeld. De commissie had als no. 1 voorgedragen den heer Stoffel, een zeer verdienstelijk leeraar der school. Burg. en weth. hebben, in overleg met den inspecteur dr. Steyn Parvé, als no. 1 op de voordracht geplaatst dr. Hulsmann, een geboren Duitscher. No. 2 is dr. Zaaijer, terwijl de heer Stoffel geheel geschrapt is. Bovendien laten velen tegen den eerst voorge- dragene nog het ongewettigd bezwaar gelden, dat hij katholiek is. Het Oud-Ambach tsheerenhnis in Kloetinge, dat voor eenige jaren aangekocht was door de Vereenigkig tot iveezenverpleg'mg in Z-Beveland, is in publieke veiling verkocht voor f 6350 aan het kerkbestuur der Hervormde gemeente aldaar, waarschynlijk om daarvan eene pastorie te maken voor den predikant dier gemeente, wiens woning tot hiertoe zeker niet door ruimte en schoonheid uitmuntte. De vereeniging, die het plan moet op geven om een weeshuis te stichten, by gemis van financieelen steun, heeft sedert eenigen tyd het stelsel van opvoeding in het huisgezin in practyk gebracht, en daarom het pand weder van de hand gedaan, dat tot uitvoering van een ander stelsel was aangekocht. NR. Qt.) Het voorloopig comité, hier te lande werkzaam voor de inzending van vee- en zuivel-producten de maatschappy verzekert dan die van een zich nog ontwikkelend kunstenaar „Kan ik dat? Heb ik my in mijn vader land niet onmogelyk gemaakt?" „Volstrekt nietEen brief aan den vorst, waarin gij eenvoudig om vergiffenis en om intrekking van alle tegen n genomen besluiten vraagt, is voldoende om uwe positie aldaar weer geheel te regelen." Titan lachte bitter en zei: „Daar zal ik my nooit mede inlaten, en bui tendien heb ik lang genoeg gezucht onder het juk, ik heb er genoeg van. Ik heb een afkeer van akten en stukken en zou my zeiven verfoeien indien ik weer al myn geestkracht, al mijn ver stand moest inspannen om Meyer de honderd gulden te verschaffen die Jansen hem schuldig is. Verbeeld u dat ik een musicus ben, die wegloopt van een feestdisch met dansmuziek, naar een kerk waar een fuga van Bach wordt uitgevoerd. Zoudt gy dien kannen tegenhouden? Ik wil zonneschijn om my heen hebben en leven in een wereld van schoonheid, leven om de schoonheid na te bootsen. Een leven zonder idealen is geen menschen- maar een dierenleven. „Ik kan u niet veel daarop antwoorden. Het hangt er van af waarin meu zijne idealen ziet. Misschien liggen die meer in de gevoelens van ons hart, dan in onze aesthetische gevoelens. Misschien is al de zonneschijn van het Zuidey

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1