Laatste herichtea* Landbouw. Marine en leger. Koloniën. Weerkundige waarnemingen. I 1 H- 1 1 1 I X 4- 1 1 1 Gemeenteraad van Middelburg. afgestane weide, in pacht bij den heer Commelin op den 's Heer Hendrikskinderendijk nabij Goes. De bekroonde kinderen der scholen begeven zich des middags te 2 uren, van de Korenbeurs, in optocht naar de feestplaats, voorafgegaan door het Middelburgsch muziekgezelschap Accelerando dat verder gedurende den middag, door het spelen van stukken, de bijeenkomst zal opluisteren. Weder zijn te Steenbergen 7 van longziekte verdachte runderen van denzelfden veehouder, waarvan onlangs een andere afzonderlijke koppel van 7 stuks werd afgemaakt, geslacht, waaronder een paar dagen te voren éen aangetast rund was opgemerkt. Het daarvan af komstige vleesch en de huiden werden in het openbaar ten bate van het rijk verkocht. Ingevolge machtiging des konings, wordtde luit. t/z le kl. P. J. P. M. Mulder eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip Aruba te Paramaribo en het bevel over genoem den bodem opgedragen aan den luit. t/z le kl. J. M. A. van Muiken. Te Samarang is, voornamelijk onder de leeraren van middelbaar onderwijs, een Indisch aardrijks kundig genootschap verrezen, dat zijn werkzaam heid begonnen is, met aan de regeering te vragen om een wetenschappelijke expeditie naar Nieuw Guinea te zenden. De regeering heeft goantwoord: ,Après-vous. Als de heeren een expeditie op touw gezet hebben, zullen wij gaarne een handje helpen." Do uitvoering der agrarische wet tot beschik baarstelling van gronden voor de particuliere nijverheid heeft een groote schrede achteruit gedaan, door de afkondiging der afsluiting voor de particuliere cultuur van een aantal gehecle districten in de residentiën Samarang, Madioen, Kediri, Banjoemas en Cheribon. Hit Holland is door de commissie voor een huldeblijk aan generaal V. d. Heijden ook naar Indië do hand uitgestoken, met de gracieuse woorden, dat men Indië niet wilde buitensluiten. Waarschijnlijk zal men hier de voorkenr eraan geven om te zijner tijd op eigen hand een hulde blijk aan generaal V. d. Heijden aan te bieden. India betaalt den geheelen Atjeh-oorloghet zal liever ook in het eeren van den Indischon officier, die den oorlog in 't goede spoor gebracht heeft, aan zichzelf worden overgelaten. Do tweede stoomploeg zal op Java eerstdaags in gebruik komen en is dezer dagen van Londen verzonden. {Alp. DU. N.-I.) Onder de gemeente Oostkappclle is, naar wij vernemen, in den afgeloopen nacht een in de wei de loopend paard door den bliksem getroffen en aan de gevolgen ervan gestorven. Ken löjarige lichtmatroos van een Itali- aansch schip is gisteren te Vlissingen aan den wal gebracht en in het armen- en verplogings- gesticht opgenomen. Hij had bij eeu val in 't ruim ernstige inwendige kneuzingen bekomen. llclnkenszand, 15 Juli. Gisteren middag omstreeks 12 uren sloeg de bliksem in de schuur van A. W. Remijn, staande onder deze gemeente, welke schuur totaal afbrandde. Het huis, eenige meters van de schuur verwijderd, bleef' gespaard, wat zeker veel aan het krachtig optreden der brandweer van onze gemeente en naderhand nog aan die van 's Heer Arendskerke te danken is van den inboedel is veel en uit den stal zijn de paaiden gered kunnen worden. Alles was tegen brandschade verzekerd. Eene vrouw in den Haag heeft haar echtge noot, een onverbeterlijken dronkaard, terwijl hij Op dit verwijt, dat hartstochtelijk en bevend werd uitgesproken was Titan in bet minst niet voorbereid. Verrast bleef hij staan en zag Juliane aan. Zij had den blauwen sluier die om haar hoed gebonden was neergelaten en zag neder op den vlakken waterspiegel aan hare voeten. „Dat ik mij noo.t meer om u bekommerd heb riep hij uit. „Mijn God ik heb mij maar al te veel om u bekommerd. Eerst met veel hartzeer, omdat gij zoo koel geworden waart, en ik niets van die vriendtlijke deelneming, van die gevoelens die ik vroeger bij u vermoedde, en waarop ik als jong menscb, in mijn onnoozelheid zoovele koene luchtkasteelen gebouwd had, terug vond. Daarom dacht ik met veel kommer en hartzeer aan u, en later met bitteren wrok, want ik was zeer ongelukkig, ontevreden met den werkkring dien ik door u toedoen had gekozen ik voelde mij als in slavernij en ik had geen hart gevonden, waarvoor de man anders gewillig zijne ketenen torscht, een hart dat hem schade loos stelt voor zijne gevangenschap en ter wille waaivan hij zoo gaarne alles verduurt. Ware ik de kunst getrouw gebleven „De kunst?" viel Juliane hem met een twijfelachtigen glimlach in de rede, die niet zeer vleiend voor hem was. „Ja, de kunst," herhaalde hij met zelfbe wustzijn, „dan zou ik ten minste mijn vrijheid behouden hebben-" [Wordt vervolgd). dronken lag te slapen, met petroleum begoten en daarna in brand gestoken. Met brandwonden overdekt is de man naar 't gasthuis en door de politie do vrouw in de gevangenis gebracht. De opstand der oude gasfabriek te 's Hage is voor afbraak door de stad verkocht voor f 30500. In de Kleine Kattenburgerstraat te Amster dam had gisteren ochtend een dichte volksoploop plaats. Het bleek dat een man zijne vrouw had vermoord, omdat zij met een ander in verstand houding zou hebben gestaan. De moordenaar was ontvlucht, doch de politie is hem reeds op 'tepoor. Het telegraafkantoor te Soestdijk wordt evenals vroeger heropend. Vermoedelijk staat dit in verband met het voornemen van H. K. H. prinses Hendrik, om het fraaie buitenverblijf aldaar te betrekken. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Oudewater is aan den gemeenteraad een adres ingediend tot afschaffing der kermis. Onder de gemeente Loon op Zand zijn, in de laatste dagen 7 wilde zwijnen gezien. Vooral aan de aardappelvolden wordt door die dieren groot nadeel toegebracht. (17. D.) Op de kermis te Den Helder verloor een echtpaar, dat deel uitmaakte van een troep koorddansers en acrobaten, Zondag hun kindje aan hevige stuipen. De verdiensten waren reeds niet schitterend geweest en voor de financiën was 'het de voordeeligstc dag't sluiten der tent bleek onmogelijk en de bedroefde ouders kouden ook bij de voorstelling niet gemist worden. Met al hun leed moesten zij dus grappen maken vóór de^ tent, opgesierd op 't koord dansen, buitelen en springen en 't volk amusceren. Gelukkig beloondo een vrij talrijke opkomst de ontzettende inspan ning der armé ouders. De Duke of Lancaster, een ijzeren stoomboot van 3010 ton, varende in de Ducal line, is op hare reis van Calcutta naar Londen in de Roode zee gestrand bij Jubal Zooghur. De passagiers zijn met eene andeie boot naar Aden terugge bracht. Het schip is geheel verloren, slechts 200 ton van de gemengde lading bleef boven water. De ramp werd veroorzaakt door het stooten der boot op eene blinde klip. 15 Juli des morgens to 8 uren. NAMEN Ba- Wind Toe Tem DER rom. stand pera PLAATSEN. ifwijk. richt. tracht lacht. tuur. Delfzijl 4- 15.0 ZO 1 1. bew. 20 Groningen. 2.6 Z bew. 20 Heider 2.0 O z. bew. 19 Vlissingen. 0.0 OZO 2 betr. 20 Maastricht. 0.7 ONO l. bew. 25 Sylt 4- 7.1 Z z. beW. 17 4.6 ONO 3 1. bew. 13 Valentia. 0.5 NNO 3 betr. 13 Hamburg 5.7 ZO 3 helder - 19 Swinemunde. 6.7 stil 0 beider - 23 Leipzig 3.6 ZZW z. bew. 20 CarlsruLe 0.4 NO 2 helder - 22 Grisnez 0.4 Z betr. - 17 Parijs 1.4 ZO 2 betr. - 21 St Mathieu 1.8 NNW mist. - 14 Biarritz Perpignan Ghrisliaansund -L 7.7 WZW 5 betr. (- 12 Stockholm. 'i.3 WZW 2 1. bew. - 22 Koppenhagen 8.0 NNO 2 z. bew. - 19 Portsmouth ZO 2 betr. Yarmouth. Grootste verschil in Nederland r 'sochtends 8 uren: G. 2.8 V. des namiddags: G. 1.5 V. Barometer tc Middelburg, Graan'beurst Oorr Thermometer 14 Juli. "s&v. 11 u. 66 rï. 15 Juli. 's morg. 8 u. 71 gr. 'smidd. 1 u. 82 gr. 'sav. 5 ti. 78 gr. Londen. De limes meldt dat de collectieve nota heden aan de Porte is overhandigd. De Porte heeft een aantal Duitsche ambtenaren in dienst genomen voor het financieel beheer. Parijs De feesten zijn uitmuntend geslaagd. De volmaaktste orde heerschte. Gambetta ontving overal ovaties bij zijn bezoek aan de binnenwijken. Amsterdam. Heden zou door de directie der Amsterdamsche Kanaal Maatschappij in eene buiten gewone vergadering aan de aandeelhouders mede- deeling gedaan worden van den gunstigen stand der onderhandelingen met de regeering betreffende de overname van de haven- en kanaalwerken. Door de regeering wordt voorgesteld dat de maatschappij al haar bezittingen, rechten, verplich tingen en lasten aan den staat zal overdiagen, uitgezonderd de gronden, onder verband van pandbrieven. Het batig slot echter van die gronden strekt in mindering der uitkeering. De bruto opbrengst der kanaal- en havengelden wordt binnen drie maanden na afloop van ieder halfjaar aan de maatschappij uitgekeerd, tot dat die met de overschotten der verpande gronden te zamen een som bereikt hebben van ƒ6,039,898. zijnde de som der j&arlijksche uitkeeringen volgens rentegarantie door den staat verschuldigd, na aftrek van hetgeen daarvan voor renten en af lossing der door den staat gewaarborgde leening van ƒ6,500,000 zou moeten worden afgezonderd. Indien de uitkeering van eeDig jaar minder dan 200.000 mocht bedragen, wordt dit door den staat tot dat bedrag aangevuld. Indien de staat, voor dat do som ƒ6,039,898,79, ten volle aan de maatschappij is uitgekeerd, de heffing van kanaal- en havengelden mocht willen alschaffen, dan betaalt hij aan de maatschappij ieder half jaar de som van 100.000, tot dat het bedrag van ruim zes millioen bereikt zal zijn. Daar echter het tot de stemming vereiechte kapitaal niet ter vergadering vertegenwoordigd was, in deze tot over 14 dagen verdaagd. Tweede kamer. Over de al of niet toela ting van dr. Schaepman als lid der kamer werd een uitvoerig debat gevoerd, waarbij de heeren Lenting, Bredius en Van Delden, op grond van de bedoeling der grondwet, tot niet-toelating concludeerden en de heeren Van der Hoop, Van Eek en Mees op gelijke gronden de toelating verdedigden. Daarna besloot de kamer met 55 tegen 14 stemmen den heer Schaepman toe te laten. Voortzetting debat schoolwet. De minister Six betoogde dat het de plicht der regeering is de bestaande wet uit te voeren overeenkomstig het oorspronkelijk voornemen. De middelen ter uit voering zijn te vinden in de Indische bijdrage en in de rentewet. De uitvoering der wet is ook door bepaaldeeindtermijnengebonden. De besluiten tot uitvoering zijn reeds aan den raad van state overgelegd. De politieke moraliteit en de loyauteit der regeering eischen nakoming van de door haar gedane belofte. Door den minister Vissering werd ook gewezen op de Indische bij drage en de rentewet voor vermeerderde uitgaven. Het volgende jaar zal dr. Schaepman beëedigd worden. Zitting van Woensdag 14 Juli. Voorzitter de heer Pickó. Afwezig met kennisgeving de heeren Fokker ongesteld, en Snouck Hurgronje uitlandig. De heeren Luteijn en Van Berlekom komen later ter vergadering. De voorzitter deelt mede dat naar aanleiding van het in de vorige vergadering genomen beslnit, door bnrgemeester en wethouders aan de heeren Spruijt, directeur der gasfabriek te Utrecht, en Van Eindhoven, opzichter aan de gasfabriek te Haarlem, is opgedragen de taxatie van de gas fabriek alhier. Voorts deelt hij mede dat de navolgende heeren zich hebben aangemeld tot het leveren van plannen voor een te bouwen fabriekP. A. van der Made, ingenieur te AmsterdamFrancois te Dordrecht, Polet te Helmond, Salmons ie Rot terdam (Feijnoord), de laatsten allen directeuren van gemeente-gasfabrieken; DenHartog enSymons beiden ingenieur te Rotterdam. Al deze aanbiedingen, die vergezeld zijn van opgaven ter verkrijging van inlichtingen, zijn gesteld in handen van de commissie van fabricage, terwijl later den raad gelegenheid tot het doen eener keuze zal gegeven worden. Dezo mede- deeling wordt voor kennisgeving aangenomen. Alsnu wordt overgelegd een voorstel van burgemeester en weth. tot bepaling der jaar wedden van verschillende leeraressen aan de middelbare school voor meisjes, bij besluit van 10 Maart 11. op 1000 a 1500 bepaald. Burg. en weth. stellen alsnu voor de jaarwedden te bepalen als volgt: a leerares voor de Nederlandsche taal- en letter- kundo 1200b leerares voor de Hoogduitsche taal f 1200o leerares voor de Engelsche taal f 1200(aan deze zal worden opgedragen het onderwijs in de Fransche taal aan de leerlingen der laagste klassen. Bij het bezit der akte mid- melbaar onderwijs ook voor die taal zal de jaarwedde verhoogd worden tot f 1400)d lee rares voor de aardrijkskunde en de geschiedenis bij het bezit van beide akten 1400. Bij het bezit van slechts een dezer, in afwach ting dat ook de andere zal zijn verkregen, 1200. Daarna wordt overgelegd de reeds in ons vorig nommer medegedeelde aanbevelingslijst voor de vervulling van eenige betrekkingen van leerares aan de middelbare school voor meisjes met vijf jarigen oursus, opgemaakt door burg. en weth. na verhoor van den inspecteur van het M. O. in Zeeland. De voorzitter stelt voor de vaststelling der jaarwedden en de benoemingen aan te houden tot eene volgende vergadering. Alsnu aan de orde stellende de behandeling der concept-verordeningen betrekkelijk het lager onderwijs, (in hoofdzaak opgenomen in onze nom- mers van 12 en 13 dezer) herinnert de voorzitter aan het in eene vorige vergadering ingekomen adres van de afd. Middelburg van de vereeniging Volksonderwijs, omtrent het gymnastiek onderwijs. Aangezien deze brief op blz. 181 der Handelingen van den gemeenteraad van dit jaar is afgedrukt, stelt de voorzitter voor dien thans niet meer te lezen, waarmede de vergadering zich vereenigt. Nog deelt do voorzitter mede dat burg. en weth. in art. 5 der verordening regelende het getal onderwijzers enz. eene wijziging hebben gebracht, waardoor dit artikel alsnu luidt „Aan de hoofden der scholen kan tegen over een te komen vergoeding het schoon houden der lokalen door burg. en weth. worden opgedragen." De voorzitter opent daarna de algemeene be raadslaging over de verschillende verordeningen te zamen, doch geeft in overweging de detail- quaesties bij de verordeningen die het betreft te bespreken. De heer J. A. van Hoek zegt met veel belang stelling kennis genomen te hebben van de over gelegde ontwerpenhij heeft met genoegen gezien dat het dag. bestuur op den voorgrond heeft ge steld dat voldoende gelegenheid moet worden gegeven dat ieder het lager onderwijs genieten kan, en stelt het op hoogen prijs dat wordt voor gesteld het aantal scholen te vermeerderen. Wan neer spieker aan den eenen kant gaarnemeegaat met dat voorstel, acht hij het echter aan den anderen kant wenschelijk dat men de scholen die niet meer noodig zijn opheffe. Spreker heeft hief voornamelijk het oog op de school van mej. Achilles, diez.i. best met die van mej. Klaar zou kunnen worden vereenigd. Eveneens deed het hem genoegen dat, ofschoon de wet het niet verplichtend heeft gesteld, het dag. bestuur heeft voorgesteld om buiten deu raad eene commissie te benoemen die den raad dient van advies. Maar waar dit aan den eenen kant door hem wordt gewaardeerd, geeft hij daarentegen zijne verbazing te kennen dat men, door een lid van het dag. Bestuur tot voorzitter te benoemen, den invloed dier commissie tracht tegen te gaan. Het lid van het dag. bestuur toch zal in die commissie een overwegenden invloed uitoefenen, waaronder de zelfstandigheid van de commissie zal lijden. Nog merkt spreker op dat, waar in het eene geval de ouders gelegenheid wordt gegeven de kinderen die school te laten bezoeken welke men verkiest, in het andere geval een geheel ander stelsel wordt gehuldigd, nl. dat burg. en weth. de school zullen aanwijzen. Dit acht de heer Van Hoek niet consequent. De voorzitter, waardeerende hetgeen door den vorigen spreker gezegd is, gelooft het beter de bestrijding daarvan aan te houden tot de diverse punten zullen behandeld worden en sluit de be raadslaging. Alsnu komt in behandeling de Ie verordening, regelende het aantal scholen en den omvang van het onderwijs. De beraadslaging over art. 1 en 2, regelende het aantal scholen, geopend zijnde, dient de heer J. A. van Hoek een amendement in, strekkende om de eerste alinea van art. 1 te lezen als volgt „Lager onderwijs wordt van gemeentewege gege ven in vijf scholen, genaamd A., B. C. D. en E." Mocht dit aangenomen worden, dan zou de 2e alinea van dit artikel moeten gelezen worden „De scholen A., B. C. zijn bestemd voor jongens en meisjes, de school D. uitsluitend voor meisjes, en de school E. uitsluitend voor jongens." Dit amendement behoorlijk ondersteund wor dende, komt in behandeling. De heer Van Hoek licht zijn amendement toe. Het komt hem voor dat de school van mej. Achilles behoort opgeheven te worden, natuurlijk niet dadelijk, maar bij bet einde der huur van het huis. Aangezien het getal schoolgaande jongensen meis jes ongeveer gelijk staat en er voor de jongens slechts éene school is, iserz.i.geen behoefte aan een tweede school uitfluitend voor meisjes. Het ligt ook niet in de bedoeling op de eene school meer vakken te onderwijzen dan op de andere, want blijkens art. 3 is het onderwijs hetzelfde. Bovendien gaat de school van mej. Klaar over naar de Wal, waar ruimte is voor 180 leerlingen, De beide meisjesscholen tellen ieder 60 leerlingen, 120 samen dus, waarvoor de school op de Wal ruim voldoende is. Ook in de pl. schoolcommissie, waar de meerderheid voor het plan van burg. en weth. was, was eene aanzicniyke minderheid er tegen. Het financieel belang der gemeente zal er niet door lijden, terwijl eindelijk de raad geen twee scholen moet houden waar er slechts een noodig is. Het bestuur is verplicht te zorgen dat voldoend lager onderwijs voor ieder toegan kelijk worde gegeven, doch ook niet meer. De heer Van Teijlingen motiveert zijne stem, die hij tegen het amendement door den heer Van Hoek voorgesteld zal uitbrengen. Op de bewering van den vorigen spreker, dat een tweede school voor meisjes geen recht van bestaan heeft, antwoordt bij dat de ondervinding leert dat de school van mej. Achilles door de inwoners zeer wordt geapprecieerd, dat in stede van vermindering steeds vermeerdering van het aantal leerlingen plaats heeft en men met de op heffing de ingezetenen een slechten dienst zou bewijzen. Ofschoon misschien de leerlingen van beide scholen wel plaats zouden vinden in de school op de Wal, dient er volgens spreker toch ook rekening mede gehouden te worden dat tegen vereeniging bezwaren bestaan. Het onderwijs vfjn de daar schoolgaande meisjes kost veel inspanning en is niet te vergelijken met gewoon lager onder wijs. Wat zal het gevolg van vereeniging zijn? dat er paralel klassen ont9taan, die meer onder wijzend personeel vorderen zullen en dat de admi nistratie zeer zal vermeerderen, zoodat het de vraag zal zijn of die zware taak berekend zal zijn om op de schouders van een persoon te rusten. Daar het duidelijk blijkt dat de school van mej. Achilles door het publiek zoo wordt gewaardeerd, acht spreker het niet wenschelijk die met een pennestreek te vernietigen. De heer Van Berlekom meent in de mem. van toel. gelezen te hebben dat opheffing van de be doelde school voor de gemeente financieel nadeel zou opleveren, op grond dat aan de hoofdonder wijzeres een wachtgeld zou moeten worden toegekend, gelijkstaande aan dat indertijd aan den heer Van Swers toegestaan. Behalve dat dit een argument van tijdelijken aard is, is het bekend dat de hoogst verdienste lijke onderwijzeres evenwel gaarne rust zou genieten en dat zij niet dan noode de ernstige en gewichtige taak 't moet echter gezegd worden, uitstekend vervult. Wanneer zij echter recht had op een eenigermate billijk pensioen, meent spreker dat zij ontslag uit hare betrekking zcu vragen. De heer Van Berlekom stemt overigéns geheel met den heer Van Hoek in. Den heer W. A. van Hoek komt het voor dat de dingen bij hun naam genoemd moeten worden. Er is aangevoerd dat de leerlingen van de school van mej. Achilles voortdurend vermeerderen en dat men diegenen die meer schoolgeld willen betalen moet vrijlaten spreker echter meent dat dit een verkeerd systeem is. De heer J. A. van Hoek heeft opgemerkt dat de gemeente voldoend onderwijs moet toegankelijk stellen, en terecht, maar de tijd is voorbij dat de een voor dat onderwijs 30, de andere f 50 moet betalen. Be halve op grond der reeds aangevoerde gronden, acht spreker het te gelegener tijd wenschelijk de school A cp te heffen,ook om zoodoende met een beginsel te breken dat niet meer in dezen tijd 'thuis behoort. De heer Snijders, op zijne vraag of op de leerschool die bij de kweekschool wordt geopend ook meisjes zullen worden toegelaten, een beves tigend antwoord ontvangen hebbende, put daaruit nog het argument dat een tweede meisjesschool waar de Fransche taal onderwezen wordt onnoo- dig is. De voorzitter weuscht bij hetgeen door den heer Van Teylingen is aangevoerd nog enkele opmerkingen te voegen. Den heer J. A. van Hoek wijst spreker erop dat de bij de vergelijking tusschen de school van den heer Van Sluijs en de twee meisjesscholen genoemde cijfers niet juist zijn en dat de gecombineerde school 20 pet. meer leerlingen zai bevatten dan de andere. Het lokaal op de Wal is niet ruim genoeg voor 180 kinderen, want thans zijn er 147 en nu is de school overvol. Ook do opmerking van dat lid dat in de pl. school comm. eene minderheid was, verwondert den voorzitter, want uit het voor hem liggend rapport blijkt dat alle leden dier commissie zich met het voorstel van burg. en weth. hebben vereenigd. Wat de mindere kosteö

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2