N». 166. AI SE. I Vrijdag 16 Juli. Getrouw aau zijn Genie, 1 t on Lis SCHELDE. Middelburg, 15 Juli. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. dgiqiie I. CAUSCSI, prix tl 1.50. prix l.GO. rdam. q door *11. (UMkMra. TIE VLOED, eni. iels) is het eenige reroorzaakt noch e maag niet af; maakt- muil Ui] luit. in alle apotheken. fahriekanerk. grata toegtioadM, 'MAGD: ter opleiding in hef; lelft, H 26/27. EDIENST, ringen v. v. gems if,15; am. 1, 3,30, 7, LO in plaats van 1 uur, am. 2,30, 5, 8. Mtdagen: 9.15, 11.30; nm. 1, 5.30, 7, 8.30. nm. 1.30, 2.30, 4, ,30. tdienat EN ROTTERDAM. in Juli. VAN BOTIEBDAK: iderd.15 morg. 11,30 u. ijdaglS 11,30, terd. 17 11,30 and. 19 midd. 1, isdag20 I,—» )eusd.21 1,n nderd.22 morg. 10,— ïjdag.23 10,— ,erd. 24 10,— and. 26 midd. 1, isd. 27 morg. 11,30 >ensd.2S 11,30» m V. M. U. Mt 3.45 en 5.45. 4.15 6.15. .45 .59 .40 .57 .0 .15 10.25 10.85 6.50 6.5 7.52 8.45» 9.42 10.1& 10.41 10.5Q 11 10.55 2.5 10.40 1.45 11.50 3.15 12 40 3.55 1.3 4.13 1.20 4.30 6.86 6.10 7.80 8.16 8.35 8.50 DAG, WOENSPAfl m ZATERDAG. 7.30 nam. 4. 8.- 4.30 10.30 11.- 6.— uidd. 12.— 6.30 nam. 12.30 jjk 2 uren op voor dien dag. .37 .38 MIDDELRURGSCHE COURANT Dit blad verschijnt dageljjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prys per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a b Cent. Advertentien: 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 'f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de l'ublieité G. L. Daubb Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. In de gisteren gehouden zitting van den gemeen, teraad van Vlissingen werd mededeeling gedaan van eenige he- schikkingen van ged. staten op ingediende bezwaarschriften ter zake van den hoofd omslag. Daaruit blijkt, dat gehandhaafd zijn, de aan slagen vanP. L. de Munck in de veertiende, P. Smith in de negende, C. Kamermans in de tiende, P. L. Horneman in de zestiende klasse; verminderd: Van Dijk (bakker) van de zesde tot de vijfde, P. Brandt Smith van de zevende tot de zesde klasse, terwijl J. Hollebrands geheel is afgevoerd, Met betrekking tot de Bellamy-tentoonstelliug is het nog vermelding waardig, dat zij ver rijkt is met een exemplaar van De ni'emoe ver makelijke Zeeuwsche speelwagen tot vermaak der Zeeuw- eche speelereiders (te Yeere gedrukt zonder jaartal), waarin als treurlied Roosje voorkomt, dat gezon gen werd op de wijsHier ligt mijn Damon in 't graf of O aielsverrukte avondstond. Voorts is het van belang te bevestigen dat Bellamy's prachtig miniatuur-portret van de hand van A. J. Van Mansvelt is. (in het Handelsblad lazen wij „waarschijnlijk") De schilder toekende Zijn naam ter zijde. Opmerkelijk is 'het dat de kleindochter van genoemden schilder, die de verzameling bezocht, in het bezit was van de schets der uitgewerkte fraaie teekening, voorstellende de lijdia Bellamy's album. Eindelijk vermelden wijdat in Zeelands chronyk almanack voor 1791 en 1792, de laatate jaargang der serie die in 1777 begon, (deze verzameling in 24° is hoogst zeldzaam) Roosje voorkomt met een gravuretjeals toelichting van den regel Help Roosje1 roept hij, groote God\ (17. li- ct.) Door de verkiezingen van leden der eerste kamer is in de politieke samenstelling van dit lichaam geen verandering van beteekenis gebracht. De oud-minister Fransen van de Pntte heeft sinds lang, om redenen van gezondheid, naar een kalmer werkkring dan het lidmaatschap der tweede kamer gewenscht. „Merkwaardiger, schrijft het Handelsblad, is hetgeen in Limburg is voorgevallen. Daar heeft men den heer De Villers de Pité, die sedert 9 Oct. 1850 lid der kamer was, verworpen en met 27 van de 44 stemmen den burgemeester van Maastricht, den heer Pijls, ond lid der tweede kamer, gekozen. Wij hebben reeds de vorige week melding gemaakt van een kabaal in dien geeatdat kabaal is gelukt. De heer De Villers, PET7ILLETON. 45. DOOR LEVIN SCHUCKING. „Plannen riep hij nit en zweeg eensklaps stil. O, hij had zulke groote, zulke verheven, zulke koene plannen, maar kon hij haar die mede- deelen zonder haar te beleedigen, zonder haar op den bodem van zijn hart te laten lezen en te verraden welk een aanklacht tegen haar daar verborgen lag, omdat zij door een onhandigheid znlk een ongelukkige wending aan zijn leven had gegeven? „Hebt gij er nu nog geen gevormd?" vroeg zij toen hij geen antwoord gaf. „Wel zeker 1" hervatte hij. „Het is mijn plan om de dooden hunne dooden te laten be graven 1" „Wat wil dat zeggen „Wanneer de mensch ziet dat al zijne goede bedoelingen en zijn werken voor het welzijn van zijn land en van het menschdom te vergeefs zijn, Wordt hij egoïst; dan tracht hij ten minste voor yich zelf het volle leven zijner natuor te redden. i ofschoon hij in de laatste jaren evenals de meeste katholieke leden zich van de liberalen had afge scheiden, was in de oogen der ultramuntanen niet „zuiver" genoeg, en wordt nu op zijn onden dag vervangen door den heer Pijls, die in den laatsteu tijd zeer vast in de leer schijnt te zijn geworden, maar ook een leven achter den rug heeft, dat niet „van liberale smetten vrij" is. Wie weet hoe spoedig ook hij weder den zetel zal moeten ruimen voor een nog zuiverder voorvechter der ultramontaansche beginselen." De St. Ct. bevat een kon. besluit tot vaststel ling van gewijzigde bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee. In de St. Ct. is opgenomen een kon. besluit, houdende beslissing van het geschil tusschen de provincie Utrecht en de gemeente Amersfoort over het herstellen en onderhouden van den weg van die gemeente naar Oud-Leusden. De uitdragers-nering der Noderlandsche gemeen tebesturen gaat, dank zij de tentoonstellingen, dio aanhoudend in 'tbelang der vaderland- sche kunst gehouden worden, uitstekend. Op de tentoonstelling van Arti et Amioiliue te Amsterdam bevinden zich o. a. 2 zilveren bekers nit het archief der gemeente Zwolle. Bij den gemeenteraad is een bericht ingekomen, dat voor die bekers 3000 is gebodentevers wil men een hoogen prijs betaien voor twee kope ren lichtkronen, die in de trouwzaal op het stadhuis te Zwolle hangen. De gemeenteraad heeft -echter gisteren met algemeene stemmen besloten, de bedoelde voor werpen niet te verkoopen. Met recht spreken de letterkundigen en vrienden van wijlen J. J. Cremer, in hunne heden geplaatste oproeping, van een „algemeenen wensch" om een blijvende hulde te brengen aan de nagedachtenis van den geliefdon schrijver, den braven man, den edelen menschenvriend, die ons land verloren heeft. Op hnnne oproeping de aandacht te vestigen heeft dan ook alleen ten doel, Gremer's vrienden erop indachtig te maken dat, wanneer zij hun wenseh tot vervulling willen zien komen, er nu gelegenheid bestaat om zich tot het vaststellen van verdere plannen te verstaan en aan te sluiten. Uit het jaarverslag van de kamer van koop handel te Amsterdam blijkt, dat de handelsbewe ging in 1879 niet onaanzienlijk werd uitgebreid, voornamelijk door de herlevendiging, die van de Nieuwe Wereld nitging, terwijl ook korten tijd Duitschland tot dien grooteren omzet bijdroeg. Het reederijbedrijf verkeerde in een ongunstigen Mijn natuur is die vau een onafhankelijk vrij kunstenaar. Ik wil naar het Zniden gaan, dat is mijn eerste plan voor de toekomst." „Om kunstenaar te worden, op nw teeltijd „Te worden ik voel dat ik het ben en dan doet de leeftijd niets ter zake." Zij zag zwijgend voor zich. „God zij met n!" sprak zij na eenigentijd. „En nn moet gij naar binnen gaan en nw vriend begroeten, hij wacht u." Titan raapte zijn hoed op en reikte haar de hand met een blik die hare oogen zocht; maarzij ontweek dien blik en legde bijna aarzelend even een paar vingers in zijn hand. Hij stapte zeer aangedaan, langzaam op de villa toe. Zijn onde academievriend ontving hem zeer hartelijk, etelde hem aan zijn familie voor en wik kelde hem terstond in een levendig, politiek gesprek, 'tgeen in dien veelbewogen tijd bij twee opgewonden karakters niet meer dan natuurlijk was; maar Titan was zeer bedrukt door zijne ontmoeting met Juliane en het was goed dat zijn vriend zelf heel druk redeneerde en niet merkte wanneer hij nn en dan geheel zweeg, of verstrooid antwoordde. Juliane zag hij den heelen dag niet terug en hij kon niet over zich verkrijgen om naar haar te vragen: het was alsof iets hem den mond diohtsnoerde en belette haar naam nit te spreken. toestand. De scheepvaartbeweging was wel be langrijker dan in 1878, een gevolg van het Noord- zee-kanaal, doch de koopvaardij vloot verminderde sterk in aantal en tonnenmaat. Ook voor de nijverheid was het afgeloopen jaar niet bijzonder gunstig, hoewel sommige bedrijven over den omvang en den uitslag hunner werkzaamheden niet te klagen hadden. De kamer betreurt nog levendig de verwerping an art. 1 der kanalenwet, waardoor eeue afdoende verbetering van den waterweg naar den Rijn voor langen tijd is ver schoven. De provinciale staten van Noord-Brabant hebben aan de gemeente Bergen op Zoom eene bijdrage verleend van f 41760 in de kosten van verbetering der rivier de Zoom, geraamd op een bidrag van ruim f 150.000. De gelden zullen echter niet worden uitgekeerd, alvorens bij eene overeenkomst met België zal zijn bepaald, dat het water ten oosten van den spoorweg Antwerpen-llotterdam zijn natuurlijken loop zal houden naar Rosendaal en dat het water ten westen van genoemden spoorweg zal dienen tot voeding der Zoom. Naar aanleiding zijner opwekking tot onder steuning der internationale pool-expeditie, heeft prof. Buys Ballot van verschillende personen toezegging ontvangen, dat zij die expeditie zullen steunen, o. a. van éen persoon eene toezegging van 200. Over eenige dagen wordt hier te lande de eerste minister-resident van Rumenië verwacht, de heer Mitilynen. Naar wij van goederhand vernemen, heeft de Rumeensche regeering met dezen diplomaat een gelukkige keuze gedaan. Hij is aan het ministerie van binnenlandsche zaken te Bucharest het laatst als secretaris-generaal verbonden geweest, en dat departement verliest in hem, ten gevolge dezor verplaatsing, een grooten steun en een moeilijk te vervangen raad gever, die zich jegens zijn land en volk steeds zeer verdienstelijk heeft gemaakt. De heer Mitilynou heeft met zijne echtgenoote Bucharest verlaten, teneinde zich over Parijs naar Brussel te begeven, van waar hij tegen het einde dezer maand in Den Haag zijn post zal aan vaarden. {HU.) In de prov. staten van Zuid-Holland is tegen het toestaan van subsidiën op grond van art. 36 der wet op het lager onderwijs, bezwaar gerezen wegens de aanstaande invoering der nieuwe wet> die geene provinciale subsidiën meer kent. Namens gedepnteerde staten werd geantwoord, dat deze aanvragen door den koning aan gede puteerde staten ter afdoening zijn gezonden en de provinciale staten verplicht zijn bnn advies aan Z. M. kenbaar te maken. Met 62 tegen 4 Van alles wat zij tot hem gezegd hadninderde hem echter het meest het woord: „Gij zijt nooit krachtig geweest!" Dat had hem diep gegriefd, daar lag zulk een vernedering in dat hij al zijn o udehaat weer voelde boven komen. Den ande ren morgen ontmoette hij haar aan het ontbijten hij vond dat zij er veel sterker uitzag dan giste ren; ook wilde zij de lessen met haar leerling, een meisje van 10 jaar, weer opvatten; maar de vrouw des huizes gedoogde dit niet en stond erop dat dat zij nog eenige dagen rust zon nemen, zoodat Titan wel merkte dat zij in een familiekring was opgenomen waar men haar met lietde en zorg behandelde. Na het ontbijt begat zij zich weer naar buiten en liep reeds met een veel vaster tred dan giste ren naar het meer. Titan volgde, baar zeggende: „Het verheugt mij dat uw herstel zoo voor spoedig gaat; in zulk een tijd zijn wij dubbel ontvankelijk voor goede indrukken en meer dan ooit geneigd om ons met ons lot te verzoenen." „Gelooft gij dan dat ik op andere tijden over mijn lot zou morren?" vroeg zij eenigszins spottend. „Ik moet immers wel denken dat gij niet te vreden zijt met uw lot, daar gij mij gisteren verweten hebt dat ik er schuld aan had." „Ik heb u niets verweten en alleen verslag I gedaan van hetgeen er voorgevallen was." stemmen werd de eerste aanvrage ingewilligd, waarna omtrent de overige geen hoofdelijke stemming werd verlangd. V EEB EI E EIKO. In ons bericht van gisteren omtrent de verga dering der Mij. tot bevordering der Nijverheid- wordt gesproken van eene uitgeschreven prijs vraag betreffende: „de hooi-cultunr opdeVe- luwe." Men leze: „de h o u t-cultuur op de Veluwe." consuls. Op verzoek, eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Akyab aan den heer J. Ogilvy Hay. buboemeesters. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan A. Wonder, als burgemeester van Oude Niedorp. ONDEKwiJS. Bepaald dat eene der R. H. Burger scholen met driejarigen cursus te Venlo zal gevestigd zijn en, tot directeur en leeraar aan die school benoemd J. Steyns, thans leeraar aan de R. H. B. S. te Tilburg. marine. Benoemd tot ingenieur 2e kl. bij de marine, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, de asp. ing. der marine H. Cop. Te Haarlem zijn benoemd bij de hoogere bur gerschool ter opleiding voor handel en nijverheid tot leeraar in de Engelschc taal en de aardrijks kunde, de heer J. U. PruimFransohe en Duitsche talen de heer L. Dekker Kz. In de gisteren door ons medegedeelde aan bevelingslijst, opgemaakt door burg. en weth. van Middelburg voor de vervulling van eenige betrek kingen van leerares aan de middelbare school voor meisjes, zijn enkele spelfouten in de namen ingeslopen. De lijst wordt daarom bior herhaald: als leerares voor de Nederlandsche taal en letter kunde: mej». L. E. Freem te Arnhem, J. F. van de Vliet, te Leiden, A. Weenink, te Baarn als leerares voor de Engelsche taal en letterkunde: mevr. G. do Lange-Willeumier te Ede, mej». C. Schaefer te Montjoie, A. G. Kosters te 'Delft; als leerares voor de Hoogdnitsche taal en letterkunde: mej». A. van Gorkum te 's Gravenhage, A. Lewin te 's Bosch, E. Kühnen te Roermond, en als leerares voor do aardrijkskunde en geschie denis: mej». A. M. Kapteijn te Utrecht, H. A. Krooneman te EnkhuizeD, H. C. Meijlink te Middelburg. Het jaarlijksch schoolfeest van het comité tot wering van schoolverzuim te Goes zal morgen gehouden worden op eene daartoe welwillend „Hebt gij mij dan niet mijne zwakheid ver weten!" „Heb ik dat gedaan? Nu ja, ik had ge hoopt, toen de storm opkwam, dat gij tot de sterken zoudt behooren, die wederstand boden en niet tot de opgewondenen die zich door den stroom lieten meesleepen, totdat zij, zooais te voorzien was, door de golven op het strand geworpen werden." Zij zei dit op een vrij scherpen toon en Titan deed voor het eerst in zijn leven de ervaring op, die ons steeds wacht bij vrouwen, waarop wij, om welke reden ook, meenen boos te moeten zijn. Zoodra wij den mond openen om een verwijt nit te spreken, vernemen wij dat wij vergiffenis moeten vragen, dat wij de schuldigen zijn. Hij dacht ook reeds niet meer aan zijn oude aan klacht, aan hetgeen hij zijn „haat" noemde. Opge wonden riep hij tot zijn verdediging nit: „Ik meen toeh moedig en flink genoeg voor mijn overtuiging uitgekomen te zijn, zon ik anders hier zijn?" „Er behoort niet veel toe om de gewonden- heid der menigte te volgen en al hadt gij daarin al eenigen moed getoond, bobt gij dit dan ook vroeger gedaan, toen gij u door de afgemeten houding van mijn vader hebt laten afschrikken, op de vlucht zijt gegaan, alle plichten der vriend schap verzaakt, nooit meer naar mij omgezien, oi n om my bekommerd hebt?"

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1