nut E. a/ig; Donderdag leren. rijn talen, 165. 15 Juli. Getrouw aan zijn Genie, KOKKEN en msterdani. SCHELDE. Middelburg, 14 Juli. ponder gevestigd ne duurzaamheid |iet meeste succes [lborden, Huis- Naamplaatjes pE gevraagd. Adres lienst ROTTERDAM, in Jnli. 'AN BOTTKBDAM: msd.14 morg. 11,30 n. ierd.15 11,30, «dag 16 11,30, 3rd. 17 11,30, nd. 19 midd. 1, 9 1.-. hnad.21 1, derd.22 morg. 10, dag. 23 10,-, Ird. 24 10,-, uil. 26 midd. 1, ]sd. 27 morg. 11,80 tr. H- 31. 3.45 en 5.45. 4.15 6.15. DAS, WOENSPAS en ZATERDA8. nam. 4.— 4.30 7.30 8.— 10.30 11.— a 6.— midd. 12.— 6.30 nam. 12.30 Ljyk 2 uren op voor dien dag. 6.37 6.38 4.45 5.59 6.40 7.57 9.6 9.15 I 10.25 10.35 6.$0 6.5 7.52 8.45 9.12 10.1» 10.41 10.5© 11 10.55 2.5 6.85 10.40 1.45 6.10 11.50 3.15 7.30 12 40 3.55 8.15 1.3 4.13 8.35 1.20 4.30 8.50 üddelbijrgsche courant. Dit blad verschijnt dagel jjRs, met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 6 Cent; Advsrtentien: 20 Cent per tegel'. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Daubk Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Bij deze courant beliooreu twee Bijvoegsels. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg werden de in onze ns. van 12 en 13 dezer in hoofdzaak medege deelde concept-verordeningen betrekkelijk het lager onderwijs behandeld, en met enkele wijzigin gen aangenomen. School D., hoofdonderwijzeres mej. Achilles, zal met 1 Juli 1882 worden opgeheven. Door het dag. bestuur werd overlegd eene aan bevelingslijst voor de vervulling van eenige betrekkingen van leeraresseu aan de middelbare school voor meisjes alhier. Voor do betrekking van leerares in do Fransche taal en letterkunde hebben zich geene sollicitanten aangemeld, waarom burg. weth. voorstellen dit onderwijs op te dragen aan mej. Gerth van Wijk en haar te ontheffen van het onderwijs in de hoogduitsche taal ten letterkundevoorts worden voorgedragen als leerares voor de Nederlandsche taal en letterkunde(aan deze zal bovendien opgedragen worden het onderwijs in de geschiedenis aan de leerlingen der laagste klasse), mej®. L. E. Freem, te Arnhem, J. F. van der Vliet, te Leiden, A. Weenink, te Baarnals leerares voor de Engel- sche taal en letterkunde (aan deze zal bovendien opgedragen worden het onderwijs in de Fransche taal aan de leerlingen der laagste klasse), mej®. G. de Lange Willeumer te Ede, C. Schater te Moutjoie, A. G. Kosters te Delft; als leerares vooi de Hoogduitsche taal en letterkunde(aan deze zal bovendien opgedragen worden het onderwijs in het schoonschrijven), A. van Gorkom te 'sGra- venhage, A. Lervin te 's Bosch, E. Köhnen te Roermond, en als leerares voor de aardrijkskunde en geschiedenis: mej®. A. M. Kaptein te Utrecht, H. A. Krooneman te Enkhuizen, H. G. Meijiink te Middelburg. fn een volgend nommer geven wij het gewone, meer uitgebreid verslag. Ia de heden namiddag, onder voorzitterschap van den heer Kleijnhens, gehouden vergadering van den gemeenteraad van Vlissingeu werd het kohier van den hoofdelijken omslag, tengevolge der "beschikkingen van gedeputeerde staten op eenige reclames, gewijzigd en nu vastgesteld op 21.580,30£. De door den gemeente-ontvanger overgelegde gemeenterekening is verzonden naar de fiaancieëie commissie. Aan mej. Snoek is op haar verzoek, tegen 1 PEUILLETON. DOOR LEVIN SCHUCKING. Hij zou zich aan die keuze onderworpen heb ben, indien zij op hem gevallen ware, en hij kreeg verscheiden stemmenmaar een ander verwierf er twee meer en toen de volksvergade ring mei geweld ontbonden werd, was Titan des te meer gecompromitteerd omdat hij onder de •candidaten genoemd werd. Want al die uit elkaar gejaagde heeren waren tea ee nenmale gecompro mitteerd, zóo zelfs dat zij naar Frankrijk of Zwitserland moesten vluchten. Mannen als Uhland, Fallmerayer moesten buiten hun vaderland een schuilplaats gaan zoeken. Titan vluchtte naar Zwitserland. Hij begaf zich naar het meer van Zurich, waar hij wist dat een vriend en geestverwant, die reeds in het vorige jaar genoodzaakt was geweest zijn vaderland te verlaten,coelum non animum mu- zich daar met zijn gezin gevestigd en een yilla gekocht had. Bij dien vriend wilde hij uit- October a., eervol ontslag verleend als hulp- onderwijzeres. Aau den hulponderwgzer De Wolff werd eene gratificatie van 20 toegekend voor op de school van den hoofdonderwijzer Landsman bewezen diensten. Frov. blad no 60 deelt de volgende circulaire mede, door den commissaris des konings aan de burgemeesters in Zeeland gericht. „De inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht heeft mij te kennen gegeven dat de kermis sen of jaarmarkten, van welke vele omstreeks dezen tijd worden gehouden, niet weinig gevaar opleveren voor het ovorbrengen der pokziekte door kramers, orgeldraaiers, liedjeszangers enz., daar die ziekte in sommige gemeenten van Neder land zekere uitbreiding heeft verkregen en in Belgie in verscheidene plaatsen te Antwerpen in hevige mate heerschendo is. „Ik acht mij verplicht uwe aandacht op dat gevaar te vestigen en u aan te bevelen de "bedoelde kermisgasten niet toe te laten wanneer zij recht streeks uit Belgie, of uit eene gemeente iu Nederland» waar do ziekte epidemisch is verklaard, komen." Arnemuideii, 13 Juli. Heden werd alhier de inenting en herinentiDg met dierlijke pokstof door den geneesheer A. Walraven, van Nieuw en St. Joosland, bij een 20tal personen gratis uitge voerd. De landbouwer Johannis Crucq alhier had daartoe bereidvaardig een kalf ter beschikking gesteld en in het gemeentehuis doen brengen. De bemoeiingen van den heer Walraven in deze verdienen allen lof. Naar aanleiding der „Kennis-mijmering" in onze nommers van 12 en 13 dezer, ontvangen wij een „kleine aanvulling" van een Amsterdamseh inge zeten, die de lotgevallen van den bargemeester der hoofdstad bij het kermis-oproer aldus beschrijft: „Zelfs in de dakgoot was onze bargemeester indertijd nog niet veilig. Hij redde zich slechts juist bijtijds door zich in den schoorsteen te wringen, hetgeen hem bij zijne corpulentie nogal zwaar vielbereikte langs dien weg gelukkig de keuken en wist, op hot oogenblik dat zijne ver volgers aan de keukendeur klopten, door het riool den weg naar de Gracht te .inden, die hij slechts tot den Amstel had door te zwemmen om voorgoed in veiligheid te zijn. Hij moet later dikwijls met genoegen aan zijn tochtje gedacht hebben." De heer Van Eijsinga heeft op de suppletoire begrooting voor de uitvoering der schoolwet een amendement voorgesteld, strekkende om nog ƒ2900 uit te trekken ten behoeve van 38 ge meenten, die subsidie krachtens art. 49 der wet rusten en zich voorbereiden op een nieuw, een ander leven. Zijn weg voerde hem langs het meer naar de villa en toen hij door een klein hekje den tuin betrad, zag hij eene lange, met groen overdekte allée voor zich, die met een paar tre den naar het huis leidde. Twee personen daalden die trappen af, een slanke, in het zwart gekleede dame, op den arm eener dienstmaagd geleund, en kwamen met langzamen vermoeiden tred de laan in, hem tegemoet tot aan een bank, waarop de dame zich nederzette. De dienstmaagd deed haar zorgvuldig een shawl om, schoof een bankje onder hare voeten en ging heen zonder op den vreemdeling te letten. De dame legde de handen in den schoot en staarde op het meer en de berg toppen die er zich in spiegelden. Titan vroeg zich zei ven af of de vrouw van zijn vriend zulk een ziekelijke dame zou zijn? Daarop ging hij voort en bleef, toen hij dicht bij haar was, staan, nam zijn hoed af en wilde zich over zijn komst verontschuldigen, toen hem eens klaps de adem benomen werd en hij de dame strak in het bleeke gelaat bleef staren, een gelaat dat blijkbaar door langdurig lijden, zoo vervallen en vermagerd was. „Julianefluisterde hij doodeiijk ontsteld, freule von Schepegrell! Zijt gij het? Gij?" Zij sloeg hare groote vochtige oogen tot hem op, met een eigenaardige kalme uitdrukking, alsof zij over deze onverwachte ontmoeting minder genieten en die anders schade zouden lijden door de uitkeering enkel van 30 pet. Iu de laatste vergadering der provinciale staten vau Gelderland, deden gedeputeerde staten de mededeeling, dat zij, behalve een provinciaal watersnoodsfonds, hetwelk laatstelijk een kapitaal van f 17600 4 pet. Werkelijke schuld, 200 dito 3 pet. en 600 dito 2j pet., rendeerende 862 bedroeg, sedert 1855 nog iu het bezit van een bijzonder watersnoodsfonds verbleven waren, waar van zij thans publiekmaking wenscheiijk achtten. Dit fonds, primitief groot 30568, welk bedrag door de velo vroeger binnengekomen giften niet behoefde uitgegeven te worden, was door gede puteerden in staatseffecten belegd, en thans tot circa f 66,000 aangegroeid. Er werd nu besloten dit bedrag bij het provinciaal watersnoodslonds te voegen. Ook te Rotterdam zijn bons voor sigaren, in den vorm van bankbiljetten van 60, 40 en 25 gulden, in omloop. Men zij dus op zijne hoede! De audiëntie van den minister van binnenland- sche zaken zal op Zaterdag 17 Juli en die van den minister van koloniën op Vrijdag 16 Juli a. niet plaats hebben. Gisteren is te Groningen de 103 e algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering der Nijverheid gehouden onder voorzitterschap van mr. A. J. Enschedé, die in zijne openingsrede mededeelde dat het ledental thans 2296 bedraagt, zijnde bet hoogste cijfer dat in deze eenw bereikt is, niettegenstaande het in 1775 bij de oprich ting, 3056 bedroeg. Omtrent het bij gelegenheid van het eeuwfeest, nevens het koloniaal museum, gestichte museum van kunstnijverheid met de daaraan verbonden school, meldde de voorzitter dat van de regeering, de provincie Noord-Holland en de gemeente Haarlem toelagen verkregen waren. Bovendien had de commissie voor het museum een raad in 't leven geroepen, waarvan de leden 100 'siaars of 1000 in eens coutribueeren. Daartoe zijn reeds 40 leden toegetreden. Het koloniaal museum is weder verrijkt, o. a. met het kostbare plaat werk van den tempel Boro-Boedoer op Java, en met eenige houtsoorten, waarvan de verzameling thans de meest uitgebreide in geheel Europa is. Al deze stichtingen en uitbreidingen kosten echter geld en brengen weinig op, waarom de voorzitter in overweging gaf de contributie, die sedert de oprichting der maatschappij een dukaat bedragen heeft, eenigszins te verhoogen teneinde niet, zoo als nu, genoodzaakt te wezen de begrooting binnen te enge grenzen te beperken. verwonderd was, dan zij benieuwd was naar de verandering, welke de tijd op hem uitgeoefend had. Zij zag hem even aan en zei toen met bevende lippen „Hoeft de storm u eindelijk ook op het strand geworpen? Gij ziet er wild genoeg uit! Maar ook door en door vermoeid 1" Titan was nog te onthutst door deze ontmoeting om die kalm uitgesproken woorden te kunnen beantwoorden. „Gij hier! Juliane?" harhaalde hij nog eens. „Gij, Juliane! Dat ik u hier moet vinden, bij mijn schipbreuk, u! Zijt gij hier als Hij bleef steken. Daar schoot hem eensklaps het denkbeeld door het hoofd dat zij hier was als de vrouw van zijn vriend, als de vrouw des huizes, hij had in de laatste twee jaren zich -niet om haar bekommerd en wist dus niets van hare lótsveranderingen af, maar dit denkbeeld deed hem hevig ontstellen, want hij voelde dat dit een zware slag voor bem zou wezen. Eindelijk sprak zij „Dat ik hier ben, is gedeeltelijk uw werk „Mijn werk?" „Ja, even als een gevelde boom tot den bijl kan zeggenhet is uw werk dat ik hier lig. Eigenlijk was die bijl zeer onschuldig en alleen de kracht die haar zwaaide droeg de schuld. Gij zijt ook die kracht niet; want gij zijt nooit krachtig geweest!" Een uitvoerig verslag is uitgebracht over het bouwen van arbeiderswoningen, doch het bestuur stelt voor deze voor het welzijn der werklieden zoo belangrijke zaak nog nader door eene com missie te doen onderzoeken. Verder bracht de voorzitter de andere werk zaamheden der maatschappij in herinnering, waar onder die tot bescherming dér voor landbouw en houtteelt nuttige dieren, welke thans door de aan genomen wet te dier zake bekroond zijn geworden. De vergadering besloot, het bestuur te mach tigen tot het benoemen van een commissaris voor de vaststelling der statuten van het pensioenfonds voor werklieden, in overleg met de drie andere maatschappijen, welke tot het onderzoek en rap port omtrent deze zaak hebben medegewerkt. Op een voo rstel van het departement Deventer om aan de regeering te verzoeken bij aanbeste dingen meer op de belangen der Nederlandsche nijverheid te letten, is besloten dit departement te verzoeken eene uitvoerige memorie van toelich ting betreffende dit voorstel in te dienen en vervolgens de beslissing aan 't hoofdbestuur over te laten. Na de behandeling der voorstellen kwamen de door het bestuur opgemaakte prijsvragen in be handeling. Die over de hooicultuur op de Veluwe werd aangenomen, doch meer in 't alge meen gesteld en niet alleen met het oog op écn streek des lands. De tweede prijsvraag waarvoor óok een gouden medaille zal worden uitgeloofd geldt een beknopte beschrijving van de voor de nijver heid belangrijke mineralen van Ned. Indië, hun voorkomen in de verschillende gedeelten yan den Archipel en hun ontginning, alsmede gelijksoortige mineralen van Suriname. De prijsvragen, waarvan de nitschrijving voor een onbepaalden tijd is geschied de antwoorden op de vorige moeten vóór 30 Sept. 1882 inge zonden worden, betreffende eene nauwkeurige landhuishoudkundige beschrijving van een pro vincie van Nederland of van een genoegzaam belangrijk gedeelte daarvan, en voor de beste waarnemingen van nuttige zaken, nuttige ontdek kingen, of de nauwkeurigste proefnemingen met nieuw uitgedachte middelen ter verbetering van zeevaart en visscherij, werden opnieuw uitge schreven. Op de eerste der hier genoemde prijsvragen was een antwoord ingekomeneen landhuishoud kundige beschrijving van de kantons Bergum eu Beetsterzwaag. Het droeg het motto Arbeid adelt en bij opening van het daarbij behoorende briefje bleek de schrijver te zijn de heer E. Allershofte Ureterp. De vergadering besloot dit antwoord met de tweede gouden medaille en f 100 te bekronen. Juliane zei dat met een stem die eenigszins bitter klonk en wendde den blik van Titan af. „Ik begrijp u niet, ik begrijp van al wat gij zegt alleen dat gij mij mijn zwakheid verwilt." „Ik verwijt u niets. Indien ik u verwijten wilde doen „Dan zoudt gij waarachtig onbillijk zijn „Neen, dan zou er geen einde aan komen. Dus is het beter daarover te zwijgen Titan schudde het hoofd, haalde diep adem en zei: „Wilt gij dan zoo goed zijn mij te verkla ren „Waarom gij mij hier vindt als gouver nante in het huis van uw vriend?" „Als gouvernante?" „Gij hadt zeker niet gedacht, dat het licht zinnige dartele meisje van vroeger, nog een maal een strenge gouvernante zou worden? Maar is dit zooveel vreemder dan dat een jongen, die vroeger met verfpotten en kwasten door ons dorp liep, eerste minister is geworden? En het is toch de verdienste van dezen minister" voegde zij er met een zucht bij „dat ik deze wel is waar zeer fatsoenlijke, maar toch wel wat moeielijke loopbaan heb moeten kiezen." Titan wierp zijn hoed op den grond en nam plaats op het uiteinde van de bank waarop Juli ane j V

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1