1880. N». 164. 123* Jaargang. Woensdag 14 Juli. Rjjks-belastingen. Middelburg, 13 Juli. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Koloniën. of voor het te [Ier! ijk 'zijn, kan burgemeester en imissie van toe- ontzegd worden, plicht de school- elke afwezigheid den of verzorgers worden gegeven, poolverznim aan bericht zendt. verzorgers, die enen te hebben |eren in de schooi van de commissie vlijt, de vorde- lleerlingen, wordt len die aanteeke- 61, aan de onders, dikwijls de com- gelijk oordeelt. |ie van toezicht i gehouden en, in Iholen, vereerende enken uitgereikt de scholen geheel n, ter beoordeeling bntvangen hiervan, i een bewijs. Een |reikt aan de leer- net ijver en goed len ia werking op oor het in werking jis 1878 Staatsblad Srpunt in de wereld ven van onzen vriend almachtig handelen, weinig bang zagen jger dan een jaar. In lijn landje de reactie euille nederleggen en let Frankforter parle- Idurende den winter verbolgen en diep Jkigen keer welke de ek reeds meende het kt te hebben, in een hming, van revolntio- ttere wanhoop, bleef V, zelfs ook toen het ld. Hg nam deel aan ehoorde onder dege- Inten wilde verkiezen. Wordt vervolgd). IDDELBIIRGSCHE C0UBA1VT. Dit blad verschijnt dageljjksj met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3lm. franoo 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentien; 20 Oent per regel.1 Geboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Qroote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daube Cie. Ie Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. GEMEENTERAAD. De bnrgemeester van Middelburg1 maakt be kend, dat op Woendag den 14en Juli 1830, des namiddags te een uur, een openbare zit ting van tleu gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 12en Juli 1880. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der dir. belastingen ter invordering is verzonden het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 10 Juli 1880, invorderbaar verklaarde kohier van het patent recht no. 3 voor het dienstjaar 1880/81, met nitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem - verschuldigde te kwijten, met herinnering tevensdat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaanbinnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 12en Juli 1880. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. In de heden gehouden vergadering van de provinciale stateu van Zeeland, is de heermr. W. C. Borsius. die als lid van de eerste kamer der staten generaal aan de beurt van aftreding was, met 28 van de 80 stemmen herkozen. Op de heeren mr. J. Moolenburgh en jhr. J. H. A. C. van Doorn van Koudekerke werd éene stem uitgebracht. Nadat het zeer uitgebreid rapport der afdeelingen omtrent het ontwerp-reglement op de wegen en Voetpaden was uitgebracht, werd de zomer-ver- gadering door den voorzitter in naam des konings gesloten. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woens dag, den 14 Juli a. des namiddags ten éen uur, oen openbare vergadering houden ter behandeling der verordeningen enz. betreffende het lager onderwijs. Vlisslngcn, 18 Juli. Als slot van het Bellamy-feest kan van hier bericht worden, dat gisteren avond, boven den gedenksteen in des dichters geboortehuis, een fraaie gasverlichting te aien was, vertoonende de leters J. B. in een lauwerkrans. Deze versiering was een blijk van waardeericg, dat van de Engelsche gas-maat- schappij en haar tijdelijken directeur, den heer Haentjes, uitging. Verder verdient vermelding dat de rederijkers kamer Bellamyte Dreischor, heden schriltelijk hare belangstelling aan de commissie te kennen gaf en dat de tentoonstelling op het raadhuis gisteren en heden tal van bezoekers lokte. De zeer goed geslaagde photographieën van den gedenksteen, in kabinet- en album-formaat, van uwen stadge noot den heer Bauer, vonden willig aftrek. De St. ct. bevat een kon. besluit, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de overeenkomst tusschen Nederland, Duitschiand, Groot-Brittannië en Ierland en België cp 31 Mei 1880 te Londen gesloten, tot regeling van het telegraphisch verkeer tusschen Duitschiand en Groot-Brittannië en Ierland. Vele onzer lezers hebben in de N. B. Ct. van he den de rede van den heer Viruly, in de kamer zitting van 6 Juli jl. gehouden, kunnen lezen. De Rotterdamsche afgevaardigde klaagde er o. a. over dat de Engelsche post over Vlissingen ver leden jaar 114 maal en in de maanden Januari tot Mei van dit jaar weder 84 maal te laat te Rotterdam was aangekomen. Volledigheidshalve, stellen wij hen nu ook in de gelegenheid het antwoord van den minister van waterstaat op deze klachten te lezen //De geachte spreker uit Rotterdam heeft mijne aandacht gevestigd op klachten, in den af eloopen winter en in het begin van dit jaar gerezen over den onregelmatigen postdienst der maatschappij Zeeland. Ik kan daarop antwoorden in de eerste plaats dat de ijver en de goede trouw der directie, inzonderheid van den directeur, den heer Van Woelderen, niets te wenschen overlaten. Dit neemt echter niet weg dat er zeer veel klachten zijn gehoord. Daaromtrent is een onderzoek ingesteld, en het is gebleken dat er meer klachten rijzen over de lijn Queenhorongh-Vlissingen dan over de lijn Dover-Ostende. De maatschappij is daarop gewezen, en haar antwoord was, dat in den afgeloopen winter veel meer bezwaar van mist was ondervonden in de lichting van hare lijn dan in die van Dover-Ostende. Daarbij zal het aan meerdere leden hekend zijn dat er een boot verongelukt is, maar dat met da hulp der Exploitatie-maatschappij de onder neming in het bezit is gesteld van eene derde snel loopende boot, waardoor in den meer regelmatigen dienst zal worden voorzien. Maar al geeft ook bet streven van de maatschappij stof tot tevredenheid, kan ik den geachten spreker uit Rotterdam toch de verzekering geven, dat tekortkomin gen niet verschoonend worden voorbijgezien en dat van de boeten voor afwijkingen, die buiten welbewezen redenen van overmacht voorkomen, geen vrijstelling gegeven wordt. Zoo is in het laatste kwartaal van 1879 ƒ2070 en in het eerste kwartaal van dit jaar ƒ2340 aan boete toegepast. De heer Moens heeft zich gisteren over het lacooisma van het officieele kamerverslag beklaagd. Wij, die van dit verslag licht verwacht hadden omtrent het „standje" van Vrijdag, hebben niet minder reden om ons teleurgesteld te voelen. Wij vernemen alleen dat de heer Wintgens gesproken heeft van: «enkele van die schoolantoriteiten, die voor zich er ruimschoots geldelijk belang bij hadden die (school)wet te verdedigen"; verder dat de heer Moens zich dit persoonlijk aangetrokken, de heer Wintgens de persoonlijke aanduiding geloochend en de eerstgenoemde daarop het „incident" gesloten heeft met deze verklaring: «Ik constateer de laaghartige ontkentenis, die de onbe schaamde aantijging evenaart." Ziedaar alles. Duidelijk is het niet. Bij het getuigenis van het Vaderland en de N. JR. Ct.t die wij in ons nommer van Maandag aanhaalden, zijn zich nog komen voegen die van de verslag gevers van het Handelsblad en het Nieuws van den Dag, welke eenparig het „persoonlijke feit" gestaafd hebben. Desniettemin heeft niemand in de kamer de opvatting van den heer Moens ondersteund. De voorzitter, die met zijn onweer sproken roem van onpartijdigheid de zaak had kunnen beslechten, heeft gezwegen. De steno- graphen mochten, volgens onze parlementaire gebruiken, niet laten blijken wat zij gezien, of niet gezien hebben. Niemand anders sprak een woord. Dit zwijgen is karakteristiek. Als er iets ge beurd is waarover men zich schaamt, dan tracht men niet het op te helderen, het uit de wereld te helpen, of het goed te maken, maar men zwijgt erover. Sssst„Praat niet over een strop, in het huis van een gehangen man 1" Wij voor ons vinden echter de woorden van het Verslagzooals ze daar staan, in hun koele, hartstochtelooze naaktheid, door niets voorbereid noch verklaard, nog meer beschamend dan wan neer er gebleken ware dat de heeren een oogen- blik uit hun parlementaire plooi gekomen waren. Met groote verontwaardiging waarschuwt het Nieuws van den Dag zijne stadgenooten „ernstig" tegen een „kerel," die een afdruk der verordening op de invordering van het straatgeld, welke op de stadsdrukkerij voor 2 cent te koop is, langs de huizen vent voor 10 cent. De man schijnt daarbij „zekere pressie" uit te oefenen en zoo doende worden Amsterdam's eerlijke burgers de slachtoffers eener „listige bedriegerij." Wij vinden 't zoo erg niet. Z. K. H. de prins van Oranje, aangezocht om donateur der Groninger Werkliedenvereniging (secretaris F. E. L. Urban) te worden, heeft daarop volgens de Werkmansbode geant woord, „dat hij, hoewel het goede doel der Vereeniging erkennende, zich tot zijn leedwezen het genoegen moest ontzeggen om als donateur der Vereeniging op te treden". Zondag avond is in Den Haag, op 58jarigen leeftijd, aan de gevolgen van een onlangs ge- danen val overleden mr. Cornelis van Heukelom, die gedurende de laatste 20 jaren, met een korte tusscbenpoos, lid van de tweede kamer voor het hoofdkiesdistrict Amsterdam is geweest. De heer Van Heukelom was een zeer bekwaam man, die vooral van handels- en koloniale zaken veel studie had gemaakt. Hij behoorde niet tot de drukste sprekers, maar zijn adviezen werden steeds zeer op prijs gesteld. Hbl burgemeesters. Goedgekeurd het aan den burgemeester van Geldermalseu, G. Murman, op zijn verzoek verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeente. belastingen. Opgeheven de controle der dir. belast, invoerr. en acc. te Alkmaar, zoo als die thans bestaat, en is de indeeling der hierna ge noemde controles der dir. bel. enz., behoorende tot de inspectie Amsterdam, gewijzigd als volgt Tot de controle Helder behooren de kantoren HelderTexelSchagenZijpe, Terschelling, Wieringen Nieuwe Niedorp: tot Beverwijk, Be verwijk, UitgeestAlkmaarAlkmaar buiten gemeenten, Heilo; tot Hoorn, Hoorn, EDkhuizen, Medembik, Blokker, Spanbroek, Sehermeshorn tot Purmerend, Purmerend, Edam, Buiksloot, Rijp, Monnikendam, Zaandam, Wormerveer. Tevens zijn verplaatst de controleurs der dir. belast., enz., J. H. de Bruyn, van Assen naar Delfshaveh B. H. J. F. Endtz, van Weesp naar Assen A. Merens, van Hoorn naar Weesp H. P. van der Tak, van Alkmaar naar Hoorn; P. F. A. Rooseboom, van Harderwijk naar GennepD. G. Crans, van Heeren veen naar Harderwijken G. fl. J. Souman, van Docknm naar Heerenveen; en is benoemd tot controleur der dir. bel. enz. te Dockum J. Sypkens, thans adj.-contr. derzelfde middelen te Rotterdam. Bevorderd tot controleur H. Damsté, adj.- control. der dir. bel. enz. geneeskundigen dienst. Benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst van het leger in Oost-Indië, tot off. van gezondh. 2e kl., de studenten voor genoemden dienst (artsen) L. J. de Rochemont en A. A. Gersen. Benoemd tot apotheker 3e kl. bij den mil. geneeskundigen dienst in Ned.-Indië, de voor die betrekking opgeleide kweekelingen der pharmacie H. van Os en M. H. J. de Wolff. De plaatselijke commissie op het middelbaar onderwijs te Amsterdam heeft haar ontslag ver zocht. Deze handeling staat in verband met de voor dracht, opgemaakt door de commissie tot benoeming van een directeur van de Handelsschool, waarop de heer C. Stoffel, leeraar dier inrichting, het eerst was geplaatst. Bij de openbaarmaking dier voordracht bleken burg. en weth. slechts een tweetal te hebben voorgedragen en den naam van den eerst voorge- dragene te hebben doorgeslagen. Benoemd: tot conrector aan het gymnasium te Dordrecht de heer Dr.P.J. Scrinerius,conrector te Assen. Te Delft is overleden de ook buiten Delft door velen hoog gewaardeerde organist J. A. Klerk. Zijn dood is een groot verlies voor de kunst, aan welke hij zich langer dan eene halve eeuw gewijd had. Het verblijf te Breda van den inspecteur der genie, den generaal-majoor F. A. Vaillant, had, naar nit goede bron vernomen wordt, bij de inspectie der militaire gebouwen, mede ten doel, te onderzoeken, of er daar ter plaatse nog gele genheid bestaat, om nog voor een bataljon infan terie en eenige batterijen veld-artillerie kazernes te bouwen. Breda zou dan een geheel regiment infanterie met depot, een half regiment huzaren en een half regiment veld-arfcillerie tot bezetting krijgen en waarschijnlijk ook aangewezen worden als de standplaats van een der divisie-komman danten. De kapitein-luitenant fer zee H. J. van Broekhuyzen, van het eskader in Oost-Indië in Nederland teruggekeerdis op nonactiviteit gesteld. Door het kantongerecht te Gouda is 11. Woens dag 7 Juli, een koopman uit Amsterdam tot eene boete van drie gulden of gevangenisstraf van éen dag veroordeeld, omdat hij in een spoorweg-coupé 3e klasse tusschen de stations Gouda en Moer- capelle met drie speelkaarten om geld hazardspel had gehouden, zoogenaamd „éen, twee, drie, hartenboer." Hij was bekeurd door den rijks veldwachter van Moercapelle, die in burgerkle ding toevallig in dezelfde coupé zat. Uit de Preanger regentschappen wordt bericht, dat de veepest zich reeds zuidelijk van de hoofd plaats Bandoeng heefi vertoond. Yan alle spoorweglijnen thans in aanleg of in ontwerp is zeker de Preangerlijn de meest noodige, uit hoofde van het bergachtig terrein en het gemis van waterwegen, den verren afstand van de af- scheepplaataen, de niet overvloedige bevolking en den geringen veestapel, waarbij nog komt dat de bergwegen op vele plaatsen in vroegeren tijd slecht zijn aangelegd, en vele steilten daarin ge vonden worden. Binnenkort zal te Soerabaja het groote ijzeren drijvend droge dok voor de marine in Ned.-Indië gereed zijn. Het dok heeft een lengte van 100 en een wijdte van 27 meter. Het dok is in Nederland gemaakt, daarna is het uit elkaar genomen en naar de marinewerf te Soerabaja overgebracht, waar de eerste platen verleden jaar in Juni aan kwamen. Nu zal het gevaarte, dat bij de 3 mil- lioen kilogram weegt, in zijn geheel langs Java's Noordkust van Soerabaja naar Onrust gebracht worden. Het tegenwoordige dok te Onrust gaat dan naar Soerabaja. „Binnen weinige weken dus zal,"zegt het Soer. Hb., „onze scheepvaart Singapore kunnen missen, als het voor haar noodig mocht zijn te dokken, en is de materieele zelfstandigheid dezer kolonie weer een belangrijke schrede voor uitgegaan." Den 20en dezer zal te Amsterdam de tentoon stelling en de verkoop aanvangen van de loten in de loterij tot oprichting van een Sarphati- monument. Heden is te Groningen eene internationale tentoonstelling van gouden en zilveren werken, edelgesteenten, uurwerken en werktuigen tot de vervaardiging en de bewerking daarvan geopend. Voor de klasse der gouden en zilveren werken zijn inzendingen uit Ptorzheim, Hanau, Geneve, Kopenbagen, Parijs, Berlijn, Londen, Bremen, Brussel, voor zooveel het buitenland betreft. In de klasse der uurwerken, inzendingen uit Zwit serland, Birmingham, Anboit, Antwerpen en Weenen. Door vele belangstellenden zijn voor werpen tot opluistering ingezonden, waaruit blijkt dat de tentoonstelling te Amsterdam nog lang niet al bet fraaie en artistieke oud zilver uit het noorden in zich heeft opgenomen. Voor de eigenlijke tentoonstelling is het getal inzenders 59. Ter opluistering is bet aantal bonderd. De tramweg te Groningen is gisteren leeBte- lijk met een rit, met twee open rijtuigen geopend. Toen Zondag de cipier in het hnis van arrest te Zutfen een gevangene eten bracht, nam deze de gelegenheid waar om den cipier in zjjne plaats op te sluiten en zelf het hazenpad te kiezen. Tot dusver is men hem nog niet op het spoor. Als soldaat heeft zich te Batavia aangemeld en is ingelijfd zekere graaf Tanbenheim, komman- deur van de orde van de Eikenkroon en ridder van vele andere orden. Men zegt dat hij een bloedverwant van den vorst van Waldeck-Pyrmont De kapel van l gaf verleden week te Sneek een concert; de eenige plaats is Friesland wie dit voorrecht, dank zij den ondernemingsgeest van den societeithouder A. Agema, te henrt viel. Ruim 850 personen woondet* dit concert bij,

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1