1880. ECHT srlijk N«. 161 I.SS* Jaargang; GEREDEN gereden. Zaterdag 10 Juli. Getrouw aan zijn Genie, -SCHELDE. Middelburg, 9 Juli. Benoemingen en besluiten. 0 nderwijs. Marine en leger. Landbouw. fiber. LOT TEK HOOGE", oodigd, op Roijen- h. o. ii. tt. k; .15, 3.45 en 5.45. 45, 4.15 6.15. ASDAG, WOENSDAG en ZATERDAG. nam. 4. 4.30 7.30 8.— 10.30 11.— 6— 6,t rlyk 2 uren op midd. 12. nam. 12.30 toor dien dag. 5.37 4.45 r 5.59 0.40 7.57 9.6 9.15 10.25 I 10.35 6.50" 6.5 7.5$ 8.45 9 .W 10.19 10.41 10.50 11 1 10.55 2.6 10.40 1.45 1 11.50 3.15 1 12 40 3.55 1.3 4.13 1.20 4.30 0.85 6.10 7.30 8.15 8.35 8.50 salontafel tot sieraad een druk, die zoowei ieden zullen bevallen, ig er op berekend is, oog en hand niet bij lit alles zijn de voor- rscheidt de nieuwe 901I-TOUSSAINT, iflevering bij alle inzage voorbanden is. Ie gevierde Schrijfster pft, verzuime niet met gitgave van J. MINK- maken. BURGEMEESTER EN |a terdag 17 «fall naar den en Beugel, [ft land. beer BURGEMEES- lag 17 «lalt, te jhebbers naar den otdienst EN B0IIEBBA1. [sk in Jnli. van rotterdam Irijdag. 9morg. 10,—u. [aterd. 10 11,30 [taand. 12 midd. 1, [|>insd. 13 morg. 11,30 Voensd.14 11,30, [jonderd.15 11,30 n frijdag 16 11,30, laterd. 17 11,30. jlaand. 19 midd. 1, [)insdag20 1, Voensd.21 1, londerd.22 morg. 10, IHIDDELBLRG8GUE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen! PrijB per 3/m, franoo 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 6 Cent". Advertentlen: 20 Oent per regel! Geboorte-; Trornv-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,60 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Pubücilé 0. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt be kend, dat op Maandag den 12en Juli 1880, des namiddags te twee uren, een openbare zit ting van den gemeenteraad zal plaats bet'oen. Middelburg, den 9en Juli 1880. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. De Zuifensclie Courant schrijft een warm woord tot verdediging der bevoegdheid van den staat om, schoon geen zedemeester zijnde, tegen het misbruik van sterken drank op te treden als andere krachten daartoe niet toereiken. Openlijk erkent de regeering dat die krachten in deze taak te kort schieten. Daarom richt de Zutf. Ct. tot de kerk en degenen die haar vertegenwoordigen, de volgende strafrede: „Schaam u, o kerkmet uwe schoone roeping, over de gebrekkige vervulling uwer taak! Om sluier u het gelaat, priesterschap, waar en van welk kerkgenootschap ge ook zijt, dat de staat verplicht is wetten te geven tegen een kwaad, waartegen gij allereerst geroepen zijt te waken. „Verootmoedig u en help voor 't minst den staat zijn taak waardig en krachtig te vervullen „Of zoudt ge u ia naam eener theorie van dien plicht willen afmaken, door te beweren dat de staat hier zijne bevoegdheid te buiten gaat? „De scholen, eens onder uwe hoede, hebt ge lateu verloopen; het onderwijs door eigen nala tigheid verwaarloosdtoen heeft de staat zich de ïorg voor het onderwijs aangetrokken, moeten aantrekken zelfs. Nu klaagt ge steen en been over terugzetting en zet den staat den voet dwars waar hij de zorg voor het onderwijs trouw wil behartigen. Speel nimmer eenzelfde spel waar het de zedelijkheid, nu niet der kleine, maar ditmaal der groote kinderen geldt. Opponeer niet tegen een maatregel, omdat b. v. de titel van het ontwerp niet deugt, zooals de Standaard zegt, en niet luiden moet: „ter beteugeling van 3het misbruik van sterken drank," maar „ter be scherming van de publieke eerbaarheid;" dewijl, door den staat te Bteunen als bedwinger van het misbruik van sterken drank, als leider der zede lijke ontwikkeling in een bepaalde richting, t'm- jplicite het recht van den staat erkend wordt om onderwijs te geven. Indien de staat dat recht eens verkregen had door de eigen zonde der kerk, past het haar dan niet veeleer te zwijgen, te FEUILLETON. DOOR LEVIEN SCHUCKING. „Hoe weet gij dan reeds zoo veel Het is bepaaid verwonderlijk „Ik heb van den dominé een boek over romeinsche oudheden te leenmaar dat is ver ouderd en afgezaagd Juliane zweeg een poos en sprak toen nadenkend: „Titan, het is toch eigenlijk verschrikkelijk dat gij u als schilder hier op het dorp wilt begra ven iemand met zulk een flink hoofd als gij, moest studeeren." Titan lachte medelijdend over dit onpractische denkbeeld van een jong meisje. „Studeerenzei hij ironisch en doopte zijn kwast diep in de blanwe verf. „Nu ja studeeren", herhaalde zij. „Denkt gij dat ik niet weet dat dit veel geld kost „Maar gij weet misschien niet dat mijn vader vijf kinderen heeft, waarvan ik de jongste f>en en dat zijn jaarlijkscb inkomen niet de helft berusten in de feiten en het hare te doen om de eenzijdigheid van het staatsonderwijs aan te vul len, dan altijd door te agiteereD en anderer werkzaamheid te verlammen Zoo ook hier. De kerk erkenne, dat niet haar initiatief het kwaad bedwongen heeft, maar dat van anderen; zij erkenne, dat zij machteloos is tegenover zoo ergerlijke zonde. Zij doe wat zij kan om de zedelijkheid te verheffen, het volkskarakter te ver beteren en daardoor het werk van den staat ter bescherming der publieke eerbaarheid door be teugeling van den sterken drank aan te vullen; niet door op- en aanmerkingen op het ingediende wetsontwerp alleen, niet enkel door amendementen te laten indienen door bare vrienden, maar door onder het volk zelf te gaan en het door woord en voorbeeld tot strenge tucht en ernstige zelfbe- heersching op te voeden. „Eere aan manuen als Mulia-patiorals Goeman Borgesius, die door hun schrijven en spreken de oogen voor de feiten ons hebben geopend en de publieke opinie zóo hebben bewerkt, dat eindelijk de regeering zelve de handen aan bet werk heeft 1" De gemeenteraad van Middelburg zal op Maan dag, den 12 Juli a. des namiddags te twee uren, een openbare zitting houden ter behandeling der volgende zaken: Ingekomen stukkenvoorstel van burg. en weth. betreffende eene aanbieding der firma Wolterbeek Van Baggen en Co. tot overname der gasfabrieken toebehoorenbenoeming conrector en leeraren aan het gymnasiumvoorstel tot benoeming van een curator van het gymnasiumid. tot wijziging van art. 2 der verordening op bet gymnasium» d. tot regularisatie der kosten van verbouwing van het gymnasium; id. tot eervol ontslag van mej. Bourdrez als hulponderwijzeres op school Bj. id. tot onderhandschen verkoop van gemeente grond in het Bagijnhof; id. wijziging overdracht van grond van C. H. de Wagemaker en D. v. d. Kreke; rekening van den rijweg Middelburg Vlissingen over 1879, Door de provinciale staten van Zeeland is gis teren aan hun voorzitterden commissaris des konings, in een der lokalen van de Bociteit St. Joris alhier, een diner aangeboden, waarop mede de griflier der staten en de hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland genoodigd waren. Uit Deventer wordt bericht, dat de heer jhr. C. M. Storm van 's Gravesande, oud-iid van de tweede kamer, aldaar gisteren ochtend is overleden. Het afsterven van dezen oud-volksvertegen woordiger zal algemeen een smartelijken indruk maken. Storm van 's Gravesande, die gedurende 32 jaren (van 1847 tot 1879) in de tweede kamer zitting had, nam daar door zijne groote kunde bedraagt van hetgeen een student aan de univer siteit noodig heeft. Als ik niet van jongs af talent voor teekenen had verraden, zou ik het nooit hebben kunnen doorzetten om bij een schilder in de leer te komen; dan had ik kleermaker of grofsmid moeten worden, zooals mijn oudere broeders. En nu ben ik heel tevreden ik kan overleggen door van alles voor de boeren te teekenen en ook nu en dan de jongens die soldaat zijn en met verlof thuis komen, in volle uniform uit te schilderen, daar hebben zij ontzaglijk veel pleizier in, en ik verdien er geld mede en zoodra ik genoeg bij elkaar heb, ga ik naar een academie en wordt kunstschilder I" „Kunstschilder riep Juliane minachtend uit. „Dan hebt gij het ver gebrachtDan zijt gij een arme drommel, een hongerlijder, met lange haren en een leelijken baard omdat de barbier te duur is. Geloof mij l Als gij het zoover wilt brengen in de wereld als uw aanleg gedoogt, moet gij studeeren I En boor eens hier mijn vader ie wel eens meer edelmoedig voor iemand geweest hij zal er u het geld voor bezorgen; morgen ben ik jarig; als ik het hem dan vraag, zal hij het stellig niet weigeren 1" Titan richtte zich op en zag Juliane met zijne doordringende oogen aan hij was zeer bleek geworden en merkte niet dat al de mooie blauwe verf uit zijn kwast op den grond droop. ffNu ziet gij er volstrekt niet uit als een en zijn rechtschapen en rondborstig karakter een voorname plaats in. Zijne medeleden gaven hem herhaaldelijk blijk van hun achting en vertrouwen, door hem op de Candida ten-lijst voor bet voor zitterschap te plaatsen; zijn woord had in de kamer steeds gezag. Bij de jongste periodieke verkiezingen (in het vorige jaar) zag Storm zich wegens zijn geschokte gezondheid genoodzaakt, zich uit het politieke leven terug te trekken. De hulde, dat hij een warm hart bezat voor de belangen van het vaderland, zal niemand den overledene onthouden. (N. R. Ct.) Tot lid der gedep. staten van Overijsel is ver kozen, in de plaats van den heer Van Naamen, die lid der eerste kamer geworden is, de heer mr. S. J. Baron van Pallandt. De minister van waterstaat heeft aan de spoor - wegbesturen zijn verlangen doen te kennen geven, dat bij het ontwerp der dienstregelingen als normale snelheid, waarmede alle treinen zich bewegen over bruggen, welker wijdte van overspanning meer dan 30 M. bedraagt, 25 KM. per uur worde aan genomen. De president van het Luxemburgsche bewind, de heer Blochausen, en de directeur van financiën de heer Eijschen, zijn te 's Gravenhage in het hotel Paulez aangekomen, om heden ter audiëntie te gaan bij Z. M. den koning op Het Loo. Het programma voor de uitvoering van het muziekkorps der dd. schutterij, op Zondag den 11 Juli, des middags te 2 uren, op het Molenwater alhier, is samengesteld als volgt: lo Marsch; 2o MorgengebetMendelssohn; 3o Ouverture la RenaissanceNihoul; 4o Air Stabat MaterRossini; 5o Fantaisie uit Webers Oberon, A. de Jong6o Mazurka des rdmeaux, Ascher 7o Ave MariaSchubert8o Marsch. De St. Ct. bevat de lijst van de 50 schilderijen door wijlen jhr. J. S. H. van de Poll aan den staat gelegateerd. Die verzameling is in 's rijks museum van schilderijen te Amsterdam opgenomen in cene afzonderlijke zaal, waar zij als Het Kabinet van jhr. J. S. B. van de Pollna 10 Juli a., voor het publiek ten toon gesteld zal worden. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. A. F. X. Luyben, staatsraad in buitengewonen dienst, als burgemeester van 's Hertogenbosch. onderwijs. Op verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H.B. S. te Winterswijk aan L. P. C. Luyten. Titan (reus)" riep zij vroolijk lachend uit, „maar als een vreeselijk verbluft menachenkind Dit zeggende liet zjj hem staan en liep lachend weg. Een vreeselijk verbluft menscbenkindJa dat was hij inderdaad. Al zijne plannetjes voor de naaste toekomst en al zijne groote verwach tingen voor later, die hij met zich omdroeg, waren door een enkel woord van een overmoedig deerntje omvergeworpen en in duigen gevallen om voor zooveel schooner en grootscher vooruit zichten te wijken! Want hij wist wel dat de weg tot alle hooge waardigheden en grootheid alleen openstaat voor hem die regelmatig geleerd en gestudeerd heeft en sedert hij de tafel van vermenigvuldiging begreep, was zijn grootste behoefte en lust altijd geweest om te leeren en zich te ontwikkelen! Verbluft was bij, en hoe meer hij erover dacht en begreep wat er voor hem en ook voor zijn vader aan verbonden zou wezen, als bij de universiteit kon bezoeken en een landsbetrekking aanvaarden, of wellicht zelfs eenmaal een beroemd geleerde worden, des te opgewondener werd hij. Zijn hand beefde zoo dat de verfkwast allerlei bochten beschreef; eindelijk kon hij niet meer aan het werk blijven, zoodat bij zijn verfpotten in den steek liet en naar buiten liep. Een onbeschrijfelijke blijdschap vervulde zijn gemoed, zijn verbeelding begon werkelijk reuzenarbeid te verrichten en daarbij kwamen schoolopzieners. Aan mr. G. H. van Bolhuis is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het eerste schooldistrict van Utrecht, en in zijne plaats benoemd A. J. Nijland. belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. en ace. te Barneveld c. a. G. J. A. Umbgrovc, ontvanger derzelfde middelen te Amerongen c. a. Te Haarlem had 11. Macndag do 19ealgemeene vergadering van R. K. bijzondere hoofdonderwij zers plaats. De hoer L. Lemmers besprak o. a. het nut en de moeielijkheid van de schoolbiblio theken; er waren er, die de wenschelijkheid eener bibliotheek voor de school niet toegaven, tenzij er naast zou staan een bibliotheek voor volwas senen, om het lezen van verderfelijke boeken in lateren leeftijd tegen te gaan. Als conclusie werd aangenomen „schoolbibliotheken zijn, in beginsel, nuttig, mits ze behoorlijk zijn ingericht en er samenwerking besta tusscben ouders en onder wijzer." Voorts kwam ter sprake het voorstel om een boekenlijst te maken, ten behoeve van aankomende onderwijzers, een denkbeeld dat zooveel ingang vond, dat er een commissie werd benoemd om zulk een lijst samen te stellen. Bij min. beschikking zijn de hoofdonderwij zers J. Kaptijn en L. Visser gesteld ter beschik king van den gouv.-gen. van Ned. Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor den dienst daar te lande. Den heer dr. H. F. Hubrecht zijn bij zijn afscheid van de Handelsschool te Amsterdam,aan welker hoofd hij sedert hare oprichting in 1878 gestaan heeft, zoo door de leeraren als door de leerlingen dier inrichting geschenken aangeboden, als blijken van waardeering en erken telg kheid. Bg het jongste toelatingsexamen zijn 27 can- didaten tot die school toegelaten. Gisteren avond is alhier aangekomen en aan het hdtel De Nieuwe Doelen afgestapt de gene- raal-majoor F. A. Vaillant, inspecteur der genie. Heden heeft de generaal zich naar Vlissingen begeven om de rijks-gebouwen aldaar te inspec- teeren. In een stukje Nooit genoeg, schrijft Sempervirens in no. 26 dezes jaars, dat op 17 Juni 1.1.; te Amster dam, hoofdzakelijk uit Zeeland, ter markt aangevoerd waren ruim 30Q0 hectoliter (mud) oude aardappe len. Dat is dus in tegenspraak met het in het najaar van 1879 aangeheven alarm dat de aardappeloogst overal mislukt was. De poging om woeker winst te behalen want met dat doel hersenschimmen en gedachten, die hij zich zelf nog wel niet wilde bekennen en die bij ook niet onder woorden durfde brengen, maar waaraan zich het leedwezen verbond dat hij niet vroeger van dien verjaardag van Juliane geweten had» dat hg niet in de gelegenheid was geweest haar een bouquet te schilderen of een aquarel voor haar te teekenen, met een fraaien antieken tem pel op een groen eiland, te midden eener blanwe zee. Toen Titan thuis kwam durfde hij zijn vader nog niets vertellen van hetgeen de freule gezegd had; want hij had van nature een afkeer van voorbarig jubelen en de vader van freule von Schepegrell moeBt nog eerst voor de zaak gewon nen worden, en dns wachtte Titan in grootte spanning den loop der gebeurtenissen af. Den volgenden dag, den verjaardag van Juliane, zag hij baar in 'tgeheel niet; maar den dag daarna kwam de vrijheer naar hem toe en na een poos zijn werk bekeken te hebben, begon hij „Gij maakt daar een mooi werk, Titan, maar mijn dochter meent dat gij tot iets beters in staat zijt en dat het onverantwoordelijk zon wezen indien men n niet de middelen verschafte om uwe talenten ten nutte en ten voordeele der menschheid te ontwikkelen. Wat zegt gij daar van?" „Ik zou in alle geval hoogst dankbaar zijn indien iemand mij in de gelegenheid wilde stelle»

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1