N». 159. 2ïJe Jaargang-, Donderdag 8 Juli. 1D0ELBUR0SCHB Uit blad versohijnt dagelijks, mei uitzondering van Zon- en Feeetdagen, Prys per 3/m. franoo 3,50. Afzonderlijke nommere zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regel8 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote lettere worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijnj Weenen, Zurich euz. Middelburg, 7 Juli. Het eerste nommer van het Volksbladhet or gaan van Volksonderwijs in zijne gewijzigde ge daante, is verschenen en begint, met eene schets van wat, nu de strijd om de school eerlang door do invoering der nieuwe schoolwet eeu ander tijdvak zal intreden, het streven van Volksonder wijt moet wezen. Daar dit betoog ons van meer dan speciaal belang voorkomt, laten wij het iu zijne hoofdtrekken hier volgen. In de eerste plaats wordt Volksonderwijs ver dedigd tegen het verwijt van eene staatkundige vereeniging geworden te zijn en het onderwijs, van een maatschappelijk en opvoedkundig vraag stuk, tot een staatkundige quaestie gemaakt te hebben. De openbare school vooruit te brengen, was altijd het doel der vereeniging en alleen omdat daartoe herziening der wet van 1857 nood zakelijk was, zag zij zich genoodzaakt het staat kundig strijdperk binnen te treden. Maar zelfs in den tijd toen hare agiteerende werkzaamheid het krachtigst was, heeft zij, door nauwkeurige onderzoekingen naar den toestand van het lager onderwijs in vele gemeenten, door het bevorderen der algemeene belangstelling in de school, door het verspreiden van beter inzicht in do opvoed kundige beteekenis en het maatschappelijk belang der volksschool, aan hare oorspronkelijke bestem ming krachtig gearbeid. Thans, nu de wet van 1878 tot stand is geko men, kan Volksonderwijs zijn agiteerend karakter voor een goed deel vaarwel zeggen, ofschoon hot zijn ideaal nimmer uit het oog mag verliezen van aan de beginselen der vereeniging volle dige toepassing, vollediger dus dan in die wet het geval is, in de wetgeving te ver schaffen. Maar in de jongste algemeene vergade ring is het reeds, onder algemeene instemming, uitgesproken dat voortaan het streven dor vereeni ging moet zijnde verbeteringen, door de wet van '78 in de regeling van 't lager onderwijs gebracht, zoo spoedig mogelijk in werking te doen treden; terwijl zij daarnevens zich tot t*ak stelt deelneming aan het werk der volks-opvoeding, aankweeking van het opvoedend karakter der school en bevordering der samenwerking tusschen school en huisgezin. Wordt hiermede gezegd dat Volksonderwijs zijne politiek-agiteerende werkzaamheid voorgoed vaarwel zegt? In 'tminst niet; in de eerste plaats wordt aan de afdeelingen de wet niet ge steld en blijven deze vrij om te doen wat haar naar de plaatselijke omstandigheden on belangen wenschelijk voorkomt. Maar bovendien zou zulk een verzekering kwalijk strooken met de volhar ding, waarvan de kerkelijke partijen blijk geven. Tegenover haar onverdroten propaganda blijft waakzaamheid plicht. En mocht haar ijveren leiden tot dreigend gevaar voor de openbare school, dan zal dit door vernieuwde krachts inspanning moeten worden gekeerd. In dit opzicht is de veieeniging niet ongelijk aan een volk, dat tot ontwapening zijner legermacht besluit, maar bereid en in staat is weder strijdvaardig te wordenzoodra het door oorlogsgevaar andermaal onder de wapenen wordt geroepen. Zij legt haar wapenen af, maar ver roesten laat zij ze niet. Zij bergt en onderhoudt ze in het tuighuis; en in afwachting van den tijd, dat het wellicht noodig zal blijken ze ander maal te voorschijn te halen, wil zij aan de meer productieve werken des vredes haar krachten wijden. Het Volksblad bevat al dadelijk een bewijs dat de vereeniging, waarvan 't het orgaan is, haar oog niet van het staatkundig terrein afwendt, door in hetzelfde nommer eeDe critiek te leveren op de houding der tegenwoordige regeering tegen over de veel vertraagde invoering der schoolwet. Die invoering, zoo was in de wet zelve be paald, zou bij koninklijk besluie worden vast gesteld; waarom heeft de minister haar dan nu weder afhankelijk gemaakt van voorafgaande aanneming der credietwet door de staten-generaal? Hierdoor wordt de strijd met de kerkelijke partijen zonder nut of noodzaak heropend en, al schijnt kans op afstemming niet groot, toch weder de invoering aan vertragiug bloot gesteld. Nu de minister eenmaal tot dien omslachtigen weg be sloten wa3, had intn echter van hem mogen verwachten dat hij met den meest moge lijken spoed daarop zou zijn voortgeschredenmaar in stede daarvan gebruikt hij drie weken tot het stellen eener memorie van antwoord, waar in hoofdzaak niets anders in wordt gezegd dan dat de minister het eens is met hetgeen door de ver dedigers van het wetsontwerp reeds is aangevoerd. Toch is die invoering, met 1 November reeds, van geen geriug gewicht te achten. Vooreerst in 't belang der karigst bezoldigde onderwijzers, wier inkomen dan reeds met dien datum op 't wettelijk. minimum gebracht zal worden. Maar dit is zeker niet het eenige en zelfs niet het gewichtigste voordeel. Van grooter beteekenis is het, dat de aanstelling van het schooltoezicht niet tot het volgende jaar behoeft te worden verdaagd. Doch nog meer dan op t ij d i g e, komt het aan op goede benoemingen. De regeling van het schooltoezicht behoort ongetwijfeld tot de zwakke deelen der wet; maar ook bij een gebrekkige organisatie kan het schooltoezicht krachtig zijn, zoo men slechts goede kenzen weet te doen. Mannen, die het openbaar onderwijs van harte zijn toegedaan, bezield met lust en ijver om de wet in milden geest toe te passenmannen van de practijk, die niet opgaan in schrifturen en paperassen, maar een open oog hebben voor de behoeften van het werkelijke leven; mannen met kennis van schoolzaken, maar van uniyerseeie kennis tevens, wier blik niet tot de schoolwereld is beperkt, maar die door studie en levenservaring niet slechts in naam doch ook in werkelijkheid boven het onderwijzend personeel staan, uit zulke mannen moet het schooltoezicht worden samengesteld, opdat de wet van 1878, die toch reeds groote leemten en gebreken heeft, in de toekomst voor ons vaderland geen ramp maar een zegen worde. In eene heden gehouden vergadering van de advocaten bij de rechtbank te Middelburg, is de raad van toezicht en discipline aldus samenge steld deken de heer mr. W. C. Borsius, leden de heeren mrs. J. H. de Laat de Kanter, W. A. van Hoek, F. J. Brevet, J. G. de Witt Hamer en W. Polman Kruseman, secretaris. Naar wij vernemen zal aan het vroeger mede gedeelde plan om alhier een schietwedstrijd te houden met de leden der dd. schutterijen van Vlissingen, Goes en Zierikzee geen uitvoering gegeven worden. Te Vlissingen, waar de dichter Jacobus Bellamy den I2en November 1757 geboren werd, zal Maandag den 12en dezer zijne nagedachtenis ver eeuwigd worden door de onthulling van een ge denksteen in den voorgevel van het huis, waar zijne ouders woonden en hij het eerste levenslicht zag. De heer Joh. Dyserinck zal bij die gelegen heid eene feestrede uitspreken en daarna zal in het raadhuis eene tentoonstelling geopend worden van voorwerpen, op Bellamy's kort, maar voor onze letterkunde zoo belangrijk leven betrekking hebbende. Men weet dat hij reeds op 29jarige leeftijd, den Hen Maart 1786, te Utrecht overleed. Bij Kon. besluit van 2 Juli 1880, n° 29, is opgeheven het ontvangkantoor der dir. belast., invoerr. en ace. te Koewacht c. a., zoo als het thans bestaatmet behoud van het kantoor van expeditie en laatste visitatie, volgens art 2 van Zr. Ms. besluit van 4 Juoi 1864 (Slbl. n° 45)> aldaar gevestigd, hetwelk tevens is aangewezen om te worden waargenomen door een commies ontvanger. Bij hetzelfde besluit zijn de gemeenten Koe wacht, Overslag en Zuiddorpe toegevoegd aan het kantoor der dir. belast., invoerr. en acc. te Axel cterwijl de gemeente Zaamslag van dit laatste is afgescheiden en toegevoegd aan het ontvang kantoor der dir. bel., invoerr. en acc. te Ter Neuzen c. a.} onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis D. A. van Wolframsdorff. Tevens is J. L. de Weille, thans ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc te Koewacht c. a.t benoemd tot ontvanger dier middelen te Axel c. a. De minister van financien maakt bekend, dat door den heer mr. C. J. Pické, burgemeester van Middelburg, eeae som van f 275 in 's rijks schatkist is gestort, wegens teruggave van de helft vau het hem over het tweede kwartaal 1880 toekomend wachtgeld als oud-iaadsheer in het voormalig provinciaal gerechtshof van Zeeland. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned. Indie door middel van het stoomschip Drenthewaarvan het vertrek uit Botterdam op 10 Juli a. is bepaald. De brieven enz. beboeren op den dag van ver trek van het stoomschip, uiterlijk 's morgens voor 10 uren te Botterdam aangekomen te zijn. De audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag, 9 Juli, niet plaats hebben. Gisteren avond werd te Amsterdam de alge meene vergadering der Vereeniging tot afschaffing van sterken drank gehouden. Het woord werd gevoerd door ds. Brouwer, als voorzitter, de heeren Schuller, Fabius, d'Engelbronner en J. Heemskerk Az. Allen betuigden hun ingenomen heid met het door de regeeriug ingediend wets ontwerp tot beteugeling van het drank-misbruik. Men was echter algemeen van oordeel dat het nog door amendementen versterkt en verscherpt behoort te worden. Ook was men het daarover eens, dat ook de beste wet niet teweeg kan brengen wat de vereeniging wenscht; maar dat daartoe bet geweten, de levendige overtuiging van het volk vereischt wordt. Uit naan? der vereeniging werd een telegram van dankbetuiging voor den door de regeering gedanen stap, aan Z. M. den koning gericht. (N. qt.) Uit Brussel wordt medegedeeld, dat het Z. M. den koning der Belgen behaagd heeft, in verband met het tot stand komen van de conventie be treffende het kanaal van Ter Neuzen naar Gent, enz., de volgende Nederlanders te benoemen of te bevorderen in de Leopoldsordetot komman- deurs, de heeren J. G. W. Fijnje, raad-adviseur voor de zaken van waterstaat en spoorwegen bij het departement van waterstaatN. T. Michaëlis, directeur voor de spoorwegenJ. F. W. Conrad, hoofdingenieur van 's rijks waterstaatW. A. Bibbe, administrateur der generale thesaurie bij het departement van financiëntot officieren, de heeren: mr. C. J. E. graaf van Bylandt, referen daris van het departement van buitenl. zaken W. T. Koster, referendaris bij het departement van waterstaat enz.G. van Diësen, hoofdingenieur van 's rijks waterstaat in Zeelandtot ridder, den heer C. B. Schuurman, ingenieur 3e kl. te Ter Neuzen. Amsterdam, 6 Juli. In de heden gehouden jaarvergadering van de Nederlandsche Handel My is een niet bijzonder gunstig verslag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar. Ofschoon de toe stand van den handel over 't geheel verbeterd was, hadden de resultaten der operatiën daarmede geen gelijken tred gehouden. De twee gecedeerde suikerfabrieken, de drie koffielanden en de tabaksonderneming te Edi werkten met verlies, evenzoo andere ondernemingen. Te zamen genomen was het resultaat der cultuur ondernemingen uiterst teleurstellend. Op de winst en verliesrekening der factory te Batavia van uit» Juni 1879 komt dan ook een post van éen millioen gulden voor verlies en afschrijving op cultuurondernemingen. Het in 1878 te New-York gevestigde agentschap werkte reeds vrij gunstig, een zuivere winst van f 37.000 werd genoten. De productie der plantage de Resolutie in Suriname was zeer aanzienlijkde bevolking bestond uit 835 hoofden, waaronder 636 Chinee- sche- en Indische immigranten en 199 geemanci- peerden. De gezondheidstoestand is zeer bevre digend. Niettegenstaande de groote productie is het geldelijk resultaat ongunstig, tengevolge van den buitengewoon lagen middelprijs der producten. Door de wet tot bevordering van den aanvoer van vrije arbeiders is een eerste stap gedaan tot verbetering van den toestand der kolonie; maar zij kan dan alleen nuttig werken, wanneer zij zóo wordt toegepast, dat op minder bezwarende voorwaarden dan voorheen immigrauten-aTbeid te verkrijgen is. In bet eerste jaar vau werking zal dit niet het geval Lijnhet aandeel derplan- ters iu de kosten is daarvoor te grooteerst dan wanneer de koloniale regeering tot de overtui ging komt, dat snelle aanvoer van arbeidskrach ten op groote schaal bij minder drukkende voorwaarden mogelijk is, zal dit het geval zijn. De winsten bedroegen iu totaal f 2.366.0J0de verliezen totaal ƒ562.000, saldo winst ƒ1.834.900. liet dividend wGffXrQÜQfëf 50 per aandeel vau 1000 vastgesteld. Het verslag werd zonder discussie goedgekeurd door de vergadering, op welke door 27 aandeel houders 899 heele en 3 halve aandeden vertegen woordigd waren. Benoemingen en besluiten. consuls. Bij kon. besluit is aan den heer F. S. Hamel, gewezen consul-generaal dor Nederlan den te Elmlua, thans op wachtgeld, opgedragen het Nederlandsch consulaat te Bangkok (Siam) tijdelijk waar te nemen. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Groningen, ter standplaats de gemeente Groningen, mr. B. van Roijen, candi- daat-notaris, thans burgemeester dier gemeente. hoogek ondebwijs. Voor het studiejaar 1880 -1S81 benoemd tot rector-magnificus aan de rijks universiteit te Leiden, dr. T. Zaaijer; te Utrecht, dr. P. de Jong; te Groningen, mr. H. E. Moltzer. GENEESKUNDIGE DiENSï. Bij kon. besluit zijn de heeren drs. J. W. Kleinenhammans, praktisee- rend geneesheer te Schaephuysen (Pruisen), en G. A. Ingenohl, praktiseerend geneesheer te Vluyn (Pruisen,) voor den tjjd van vijl jaar, benoemd tot off. van gez. 2e kl. bij het leger in N. I. Onderwijs. Tot leeraar in de natuur- en scheikunde aan het gymnasium te Zutfen is benoemd dr. B. C. Goudsmit. Kunstnieuws. De koninklijke militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers vertrok heden ochtend uit Den Haag om eene kunstreis te doen naar Almelo, Zwolle, Sneek, Zutfen en Deventer. Heden middag kwamen alhier per barge een 60tal leerlingen der Christelijke Zondagschool van Vlissingen aan, vergezeld van hunne onder wijzers en onderwijzeressen. Na een wandeling door de stad gemaakt te hebben, werden hun in de school in de Gravenstraat eenige ververschingen aangeboden, en vertrokken zij vervolgens per barge naar Veere. Heden middag is een zesjarig knaapje, dat zich met spelen op de in de Heerengracht alhier liggende balken vermaakte, te water geraakt en met veel moeite gered. Door doeltreffende hulp mocht bet gelukken den knaap, die reeds bewusteloos was, zoover bij te brengen dat het koud bad waar schijnlijk geeu ernstige gevolgen hebben zal. Volgens beschikking van den minister van waterstaat enz. is aan de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen vergunning verleend, om het paardenspoor van de stationsloskade naar de Oostsohutkolk te Ter Neuzen in stand te doen blijven. Zondag jl. had te Terschelling eene plech tigheid plaats, welke bijna eenig in ons land zal zijn. Het was ter gelegenheid van een eeuwfeest en wel van een wachthuis 1 De vreemdelingen, die dit eiland in de laatste jaren bezochten, herin neren zich ongetwijfeld het vervallen schuurtje, dat aan het einde van de haven staat. Dat ge bouwtje, in 1680 gebouwd, in plaats van dat hetwelk in 1666 was afgebrand, diende reeds 200 jaren lang den eilanders tot wachtplaats op de postschuiten en tot schuilplaats voor den regen. Hadden er strandingen plaats, ze werden daar besprokendie klachten had kon daar luisterende ooren vinden; die hulp noodig had vond ze daar die in huis geen vuur had kon zich daar ver-

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1