N». 157. Dinsdag 6 JuIL Rijks-belastingen. J feargang. Middelburg, 5 Juli. Be amnestie van Marius Bougeard. Benoemingen en besluiten. olitie als gestolen lor de gevaarlij ke scbie, werd zenuw- et kleinood op reis zak van Boët en jverd. Icbt in Milaan had iel dat zijne vrouw, like hij bang is, de lerst uit de Figaro 1 het is karakteris- zij op grond van Ju doen. dnur niet te ver- Jreu al slecht kersen lof voor hen heeft bn Carlos had hem iseeren en won zijn iclofte eener hooge vorstelgke meester, oopen, omdat daar nijne vrouw naar tuipen," zei de te Bayonne, maar de reiskosten naar eerst een diamant lie gemaakt worden, wijl Bayonne eene bs met zijne partij waren. Eindelijk Jnaar Bayonne zou rahten hij was dan vertrek echter zeide |jcn verkoopen vóór Milaan was inge- Irs niet wilde bran- laapsvacht gebroken lal naar Bayonne, vertrouwen van don Jond hem een agent Carlos het verder Jeering verboden en Londen. Zoo eene lendent kreeg geld- pm al de diamanten Irwijl deze ze hem Iden, want hij bleef "bn niet ten onrechte. Jut een bezoek van In Carlistisch officier, hem in naam van (diamanten mede te I (lit eene manoeuvre In Carlos' vrouw, om ostbaarheden waren bar huisgezin te red- innidaels verkocht on |odat hij Boët begon wordt het verhaal er schijnt toen een len te zijn tusschen dat uit de be- beschikking hebben, Zeker is het dat Idiamanten in handen de grootere nog dat de eigenaar er reeg. I strafzaak moet ons Irheid is. Volkomen zich wel kunnen |is leerzaam, zoover het door en door i dezen fanatieken I legitimistische vaan. Jon, het verdorvenste vindt een waardig lijn hof"- "O? ben antwoordde zij gaf geen antwoord, om te roeren, terwijl zijn knie klopte en lijn jongen; het zal u Wordt vervolgd). 1ders abrahams CKO. MIDDEL Dit blad verschijnt dagelijks} met nitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m, franoo 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent! Advertentien: 20 Gent per regeC Geboorte-, Tronw-, Doodberiohten enz.: van 1—7 regels 1,60 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der dir. belastingen ter invordering is verzonden het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 2 Juli 1880, invorderbaar verklaarde kohier van het patent recht no. 2 voor het dienstjaar 1880/81, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met heiinuering tevensdat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaanbinnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 5?n Juli 1880. De burgemeester voornoemd, PIC K In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Vlissingen werd benoemd tot lecraar in het rechtlijnig teekenen aan de burgeravondschool de heer W. P. Dijkgraaf, thans als assistent leeraar aan die inrichting werkzaam. Aangezien de ver kooppenningen der gasfabriek ad 168.000 niet toereikende zijn om af te lossen de 5°/0 en in te koopen de 4§% leeningen, werd besloten eene geldleening te sluiten van f 38.000 tegen 4%» waartoe de gelegenheid a pari bestaat, jen alsdan af te lossen de leening van 200.000, per resto 148.000, en in te koopen de leening van 66,000, per resto 58.000, benevens de astedelijke gevestigde schuld van f 1500. llissingcn, 5 Juli. Heden morgen werden van het ter reede liggende Amerikaansche oorlogs fregat Ireniononder het hijschen der natie vlaggen (de Nederlandsche in den grooten top), een saluut van 21 kanonschoten gelost ter eere van den geboortedag van H. K. H. de prinses von Wied, dochter van prins Frederik der Nederlanden. Daarna vertrok het fregat naar Antwerpen. Oobtburg, 4 Juli. Gisteren avond 6£ uur barstte over deze streken een vrij hevig onweder los. De schuur van den landbouwer I. Kotvis, onder Zuidzande, werd door den bliksem getroffen en brandde af. De arbeiders der hofstede, die voor den regen in de schuur gevlucht waren, bleven gelukkig ongedeerd en konden nog het vee redden dat zich iu de schuur bevond, behalve éen kalf, dat in de vlammen omkwam. FBXJILLBT03ST. VI. Meü moet toegeven dat het al zeer hard is, wanneer meu iemand uit de gevangenis bevrijd en een stuk van zijn neus voor hem opgeofferd heeft, ten slotte nog een mededinger in hem te vinden. Pascal was de lankmoedigste man van de wereld; toegevend voor anderen en niet licht ge raakt; maar hij wilde toch niet te hard doordra ven op het stokpaardje der menschlievendheid. Ik heb reeds gezegd dat hij eerzuchtig was en zoodra hij ontdekte dat Marius hem in populari teit wilde voorbijstreven, begreep hij dat het tijd werd om zich meer dan ooit te laten gelden. De ïidderlijke Marius had zijn intrek genomen bij zijn oom; er was een feestmaal voor hem gegeven; de burgemeester had hem omarmd; een deputatie van werklieden had hem een adres aangeboden, bet verzoek inhoudende om op te treden als vertegenwoordiger der radicale partij, zoodra er een vacature in het parlement zou komen. Hie vacature kwam spoedig daarna en Marius yeispreidde zijne toespraken op vuurrood papier: De spuiten van Zuidzande, Nieuw vliet, Oostburg, Cadzand en Groede waren spoedig ter plaatse van het onheil. Het onweder was vergezeld van een hoos, die de stukken brandend stroo van de schuur tot op een uur afstands in noordoostelijke richting meevoerde; te Groede werden onder scheidene brandende stukken gezien. Het zich verspreidend gerucht dat op drie of vier plaatsen in het kanton brand ontstaan was, heeft zich gelukkig niet bevestigd. In de richting der Belgische grenzen schijnt men echter omstreeks 7 uren brand gezien te hebben. Alles was tegen brandschade verzekerd. Dat de ramp voor den landbouwer niettemin groot blijft, zal ieder beseffen die nadenkt over het ongerief en het nadeel, veroorzaakt door de vernieling van al het gereedschap, paardentuig enz. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 8sten Juli aanstaande, niet plaats hebben. Uit Wouw (Noordbrabant) schrijft men aan de Tijd„De pokziekte, die voor ettelijke weken in deze gemeente uitbrak, had in het begin een gevaarlijk karakter. Van de eerste twintig ge vallen, waren er tien metdoodelijken afloop. Geen wonder dat er groote schrik in de gemeente heerschte. Thans kunnen we, dank zij de flinke maatregelen van ons gemeentebestuur, de ziekte zoo goed als geweken beschouwen." De commissie ter voorkoming eener pokken epidemie te Amsterdam heeft eene premie van f 3 uitgeloofd voor ouders, die geneigd zijn hun kinderen in een aangewezen lokaal voor uitenting beschikbaar te stellen. De voorafgaande inenting geschiedt voor hen gratis. De betaling dei- premie heeft na afloop der uitentings-zitting plaats. Het stoffelijk overschot van den hoogleeraar mr. G. W. Vreede werd Zaterdag te Utrecht, in tegenwoordigheid van een groot aantal belang stellenden en vrienden, ter aarde besteld. Het woord werd gevoerd door de hoogleeraren De Geer, Loncq, Wijnne en door de oud-studenten Spin en Mulder Massys. Namens het studenten korps werd een inmortellenkrans op de kist gelegd en dankbaar geschetst wat de overledene voor zijne leerlingen was. Prof Beets riep den vriend ea ambtgenoot de volgende dichtregelen na Trouwhartig, eerlijk man, rechtschapen Nederlander, Doorkundig, werkzaam brein, en lichtontvlamd gemoed, Waar liefde en eed'le toorn niet streden met elkander, Maar blonken even schoon, de ruste zij u zoet De heer mr. J. Domela Niouwenhuis verhaalt in de Amsterdammer een en ander over wijlen den hoogleeraar Vreede, waardoor diens algemeen Pascal Ledoux zette hem dit betaald met roos kleurige strooibiljetten. Hij en de ex-communist spraken toen reeds niet meer met elkaar. Wan neer zij elkaar ontmoetten groetten zij dat was al. De liberalen vormden een comité, dat de ver diensten der beide candidaten moest beoordeelen en Pascal Ledoux werd opgeroepen om daarvoor te verschijnen. Tot zijn groote ergernis en be schaming werd hem medegedeeld, dat hij zich moest terug trekken terwille van Marius Bou geard, ten einde te voorkomen dat de liberalen een zetel verloren. Alle argumenten die hij aan voerde om zich hiertegen te verzetten, werden verworpen. „Maar ik wil mij niet terug trekken" riep hij ten slotte uit. „Die man is een schurk Waarom zou ik voor hem moeten wijken „Hoe kunt gij hem een schurk noemen, nadat gij geduelleerd hebt om te bewijzen dat hij een fatsoenlijk man was?" „En nadat gij in het oneindige toespraken hebt gehouden om ons daarvan te overtuigen „De persoonlijke eerzucht van broeder Ledoux schijnt hem zoover mede te sleepen, dat hij zijn oude vrienden vergeetmerkte de president van het liberale comité ernstig aan. „Die man is geen vriend van my," riep Ledoux buiten zich zelf „ik betreur het dat ik zoo dwaas ben geweest van mijn neus voor hem erkend onkreukbaar karakter opnieuw gestaafd wordt. Hij weigerde o. a. steeds, uit liefde voor zijne onafhankelijkheid, de hem onder verschillende regeeringen aangeboden ridderorde. Uit zijne jeugd deelt de heer Nieuwenhuis het volgende mede Kort na zijn promotie tot doctor in de rechten, in 1831, vestigde hij zich als advocaat te Gorin- chem. Aan een tafel, waar vele officieren aanzaten, werd een toost gedronken op koning Willem I. Vreede, die 'skonings houding in de Belgische aangelegenheden afkeurde, weigerde dien mede te drinken. Wat dat zeggen wilde in dat gezelschap, in een tijd toen schier geheel Nederland Willem I vergoodde, zal geen nader betoog behoeven. Vreede had in deze een stellige overtuiging; hij wilde niet veinzenhij achtte zich verplicht naar die overtuiging te handelen. Hij vroeg niet naar de gevolgen, die deze weigering voor hem zou kunnen hebben. Zij waren aanvankelijk ernstig genoeg. In de sociëteit ontweek ieder zijn gezel schap. Trouwe disebgenooten verklaarden hem met tranen in de oogen, dat zij niet langer met hem konden aanzitten. Zelfs de huur zijner kamers werd hem, uit vrees voor de officieren, door zijn hospes opgezegd. Toch is Vreede, in 1841, door koning Willem den tweede en het strekt het karakter van dien vorst tot eer met voorbijgang van den streng monarchalen mr. Star Numan, tot hoog leeraar aan de Utrechtsche hoogeachool benoemd, en zulks terwijl hij niet de eerste, maar de tweede op de voordracht van curatoren stond. Uit goede bron verneemt het Dagblad, dat dr. H. Schaepman door de hooge geestelijke overheid gemachtigd is, bij eventueele verkiezing te Breda, het lidmaatschap der tweede kamer te aanvaarden. De redactie van de Huisvrouw heeft zich ge noodzaakt gezien, den heer J. Sasse voor zijne verdere medewerking aan dat blad te bedanken. De heer Sasse bezigde zijne artikelen in de Huisvrouw als een middel om kwakzalversprae- paraten voor dure prijzen aan den man te breDgen. Zoo leverde hij tegen betaling van f 2.50 eeü middeltje tegen kinkhoest, dat bij scheikundig onderzoek bleek te bestaan uit rood gekleurde vette olie met terpentijn en een zeer geringe hoe veelheid phosphorus, alles te zamen, in de apotheek bereid, verkrijgbaar voor ongeveer 70 cent. Een andermaal verkocht hij voor/" 1.25 een tepel water» bevattende ongeveer 2.5 pet. borax (waterhou dend berekend), 10 pet. alkohol en overigens water, benevens een zeer geringe hoeveelheid van eene stof om het mengsel te parfumeeren. Een derde geval betreft levertraan, die de beer Sasse, onder voorgeven dat zij bijzonder geneeskrachtige eigenschappen bezat, leverde voor f 1,50, dat is het dubbele van den gewonen prijs. En dit alles te schendenik betreur de toespraken die ik gehouden heb: ik zal mij nooit meer zoo dwaas aanstellen als bij deze amnestie-geechiedeDis." Dit gezegd hebbende besloot Ledoux zijn candidatuur te handhaven, er mocht van komen wat wilde; maar het gevolg daarvan was dat hij de eerste maal dat hij zich daarna bij Rosalie aanmeldde» belet kreeg, ofschoon hij met ontzetting de over jas en parapluie van zijn mededinger Marius in den gang gewaar werd. Zoodra mijnheer Marsault zijn stem hoorde, kwam hij naar buiten en ver zocht hem in de studeerkamer te komen. Daar had een scène plaats. „Het spijt mij voor u dat gij volhoudt om mijne dochter te dwarsboomenwant dit doet haar natuurlijk twijfelen aan de oprechtheid uwer gevoelens." „Dus kan ik haar alleen mijn liefde bewijzen door op alle manieren voor mijn mededinger te wijken, die op dit oogenblik zeker bezig is mij het hart van mejuffoiiw Rosalie te ontstelen!" zei Pascal bitter. „Wanneer gij de liefde mijner dochter ver liest is het uw eigen schuld, want gij weet hoe veel belang zij in dien armen jongen stelt, die zooveel geleden heeft." „En keurt gij die belangstelling goed Misschien wenscht gij wel dat Marius Bougeard uw schoonzoon wordt, mijnheer Marsault. Weet gij wel zeker dat gij niet met mij wenscht te zonder dat de heer Sasse bevoegd is tot uitoefe ning der geneeskunde, daar hij zijn doctorsdiploma (niet in de geneeskunde, maar in de wijsbegeerte) aan eene buitenlandsche universiteit gekocht heeft. De redactie betuigt haar leedwezen, dat haar blad aldus onbewust medeplichtig is gemaakt aan prak tijken, waartegen de heer Sasse zelf meer dan eens gewaarschuwd heeft. Zij wijst erop, dat do rubriek, waarvan de bewerking aan den heer Sasse was toevertrouwd, in het vervolg niet zal ontbreken. onderwijs. Benoemd tot curator der rijks universiteit te Leiden L. M. de Laat de Kanter, burgemeester dier gemeente. onderscheidingen. Toegekend als blijk van Z. M. goedkeuring en tevredenheid de zilveren medaille alsmede een loffelijk getuigschrift aan B. Geurs te Amsterdam, wegens het herhaaldelijk redden van drenkelingende bronzen medaille, met loffelijk getuigschrift, aan J. M. Steenbergen te Amsterdam, wegens de reddiDg van een dren keling; L. J. Laleber te Amsterdam, wegens de redding van een drenkeling uit het Westerdok; J. Advocaat te Molenaarsgraaf, wegens de redding van twee kinderen nit den GraafstroomH. PoeJak te Amsterdam, wegens de redding van een dren keling uit de Lijnbaangracht; den djoeroe- moedie Laloean, dienende aan boord van Zr. Ms. stoomschip Amboina, wegens het redden van den lichtmatroos W. van der Star, ter reede Pedir. burgemeesters. Goedgekeurd de benoeming van mr. P. J. Teding van Berkhout, burgemeester van Eemnes, tot secretaris dier gemeente. onderwijs. Op verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de K. U. B. S. te Warffum aan L. M. de Hollander. polderbesturen. Benoemd tot dijkgraaf van den Oostpolder, J. Wabeke Jzn.van den Mog- gersffilpolder, H. Elenbaas Jz.tot gezworen van den Willem Leopoldpolder, J. Verhage; tot dijkgraaf van den Catspolder, J. W. Markusse tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Galand- polder, L. Ongenae; tot dijkgraaf van den Reigersbergsehen polder, P. Bruynzeel Jzn.; tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Bastiaan de Langepolder, L. Ongenaetot dijkgraaf van den Visartpolder, J. F. Goethalsvan den Melopolder, P. Verhaege, tot gezworen van den Jacobapolder, L. Wisse. visscherij. Opnieuw benoemd tot leden van het college voor de zeevisscherijen mr. E. N. Itahnsen, A. P. van Stolk, en mr. D. van Menrs. marine. Door den minister van marine, zijn in alpha betische orde gerangschikt, benoemd tot adelborst 3de kl. bij bet kon. instituut voor de marine te Willemsoord a. voor den zeedienstZ. Th. de Jongh van ArkelJ. J. C. C. BennikC. D. W. Boissevain M. F. Braakman; A. J. M. A. van der Does de Bye; E. J. Oastendijk; W. A. J. van Diggelen; J. S. F. Gallay; F. J. Goedkoop; J. M. Groen; L. E. A. T. ter Haar; H. M. van Haften; A.H. G. Heijdeman J. F. HosangJ. H. HummelC. Kastelijn; H. J. Knottnerus; J. H. van Leent; A. van den Driessen MareeuwJ. C. MatthesS. P. Naber; H.J. Pak; E. W.PfeifferJ.F.Graadt breken omdat gij n niet in staat voelt, de drie ton te betalen, die gij mij op den trouwdag beloofd hebt!" „Mijnheer Ledoux, indien gij mijn dochter alleen om haar geld neemt, zijt gij niet de man, waar ik n voor hield. Ik wensch n goeden morgen." Gedurende de eerstvolgende dagen was de arme Ledonx de ongelukkigste man in heel Frankrijk. Hij beminde Rosalie werkelijk, ondanks hare nnkken en hij had zóóveel luehtkasteelen gebouwd op den bruidschat dien zij mede zou brengen! Het was alsof al zijne voornitzichten in duigen vielen. Wat moest er van zijne eerzuchtige droomen worden, nu hij op eens, zonder vrouw, zonder bruidschat, zonder neus en zonder zetel in het parlement stond Hij zon weer hard moeten gaan werken by de rechtbank, vervelende processen voeren en kleine honorariums innen. Het was hard na al zijn zelfverloochening en ijverig partij trekken voor den misdadiger, en als hij er goed over nadacht begon hij bijna te schreien. j Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1