Laatste berichten, L Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Staten-Generaal. schoorsteenen der locomotieven, vooral op die wegen waar licht brand ontstaan kan, te voor zien van vonkenvangers, eene inrichting welke reeds vele jaren in Rusland bestaat. Znlk eene inrichting zon beter en gemakkelijker zijn, dan omspitten en kaalhonden van den naasten bodem en bedekken van sommige plaatsen. Tevens zou den schoorsteenen met vonkenvangers meer ze kerheid aanbieden, want hoe ver stuift soms een vonk in het warme droge zomerweer? en hoe weinig is er dan soms noodig om een hevigen brand te veroorzaken? koloniën. Op verzoek eervol, ontslag verleend uit 's lands dienst aan den O.-I. hoofdambtenaar K. W. van Gorkom, en aan den O.-I. ambte naar C. L. Illume, beiden met toekenning van pensioen. Bij de te Goes plaats gehad hebbende stemming in de klassikale vergadering zijn de confessionee- len met een kleine meerderheid meeBter geworden van het geheele terrein. De twee laatste, niet confessioneele elementen werden uitgeworpen. (Fad.) Axel, 1 Juli. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, is beroepen de heer C. P. N. Pikaar, predikant te Harmeien. De oil', van adm. 3e kl. J. P. van Goethem, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, is op nonactiviteit gesteld. De kapitein der mariniers H. B. Stenfert, belast met het bevel over het aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Van Galen ingescheepte detachement mariniers, wordt ter beschikking gesteld van den kommandant van het korps. De adelborsten le kl. L. A. van Asperen van der Velde en J. B. Mulder, respectievelijk dienende aan boord van Zr. Ms. monitors Adder en Baai, worden op nouactiviteit gesteld. De minister van oorlog heeft bepaald, dat van het te zamen komen der militie te land tot het bijwonen der herhalingsoefeningen moeten worden uitgesloten lo. de verlofgangers der militie, die woonach tig zijn in gemeenten, alwaar de pokken epide misch heerschende zijn verklaard, indien het korps» waartoe zij behooren, niet in hunne woonplaats n garnizoen ligt; 2o. de verlofgangers der militie, die behooren tot een korps, dat in garnizoen ligt in eene gemeente, alwaar de pokken epidemisch heerschende zijn verklaard, indien zij niet in die gemeente woonachtig zijn. Het schroefstoomschip 3de kl. Cornelia Dirlcs, kommandant de kapitein ter zee J. A. Baart de la Faille, komende van Curasao, is gisteren och tend te Hellevoetsluis aangekomen. De rechtbank te Amsterdam heeft vonnis ge wezen in de volgende zaak. De scheepstimmerliedenvereeniging Eendracht, die ten doel heeft het nut haror leden te bevor deren door een zieken- on begrafenisfonds, enz., administreert tevens een weerstandskas, waaruit, in geval van werkstaking, de werklieden kunnen worden ondersteund. Deze kas wordt gevormd uit wekelijksche bijdragen der leden. Nu gebeurde het in Juni 1878, dat aan de Clyde een werkstaking uitbrak onder de scheeps timmerlieden, terzelider tijd dat daar een Neder- landsch stoomschip in reparatie lag. Het gevolg daarvan was een oproeping van Amstordamsche patroons aan de Nederlanders om tegen hoog loon Pascal zijn bloed vergoten had, Marius Bougeard, was eindelijk te Ville-Aubry aangekomen. IV. Pascal was de eerste die zijn aankomst vernam. Hij zat voor het venster zijner slaapkamer in de schemering van den herfstavond, bekeek met deernis zijn misvormden neus in een spiegeltje, bij zich zelf overleggende of het ontbrekende stukje, niet grooter dan een vierde centimeter, er niet kunstmatig ingezet zou kunnen worden, toen zijn knecht op eens de deur opengooide en met halve stem „Mijnheer Marius Bougeard" aandiende. Daar strompelde een smerige, ongewasschen ongeschoren, ongekamde, naar sterken drank rie-, kende man de kamer in, met vuile, gescheurde kleeren en linnengoed dat nooit gesteven scheen te zijn. Hij zag er zóo onoogelijk en viesch uit dat Pascal, die zich den communist als een Adonis had voorgesteld, hem met open mond bleef aanstaren en niet in staat was een woord uit te brengen. „Wat? zijt gij Marius Bougeard?" vroeg hij eindelijk. „Ja mijnheer; dat ben ik," jammerde de misdadiger. „Weet gij zeker dat gij degeen zijt die wij verwachtten? Misschien waren er tweeBongeards in Nieuw-Caledonië?" de Engelschen te vervangen. Rnim dertig werk lieden gaven aan die oproeping gehoor en daaronder 18 leden van de Eendracht. Toen nu uit de Times en andere Engelsche couranten bleek, dat de Engelsche werkstakers hun Nederlandsche broeders met zooveel vijande lijkheid hadden ontvangen, dat een sterke politie- bedekking noodig was geweest om hen naar de werkplaatsen te vergezellen, en die geruchten ook op andere wijze Amsterdam bereikten, werd er een buitengewone algemeene vergadering van de Eendracht bijeengeroepen en uit overweging, dat het uittartend gedrag der 18 uitgetogenen de vereeniging, als zelve oen weerstandskas heb bende, in den vreemde te schande maakte, werden zij met 216 tegen 11 stemmen ais leden geroieerd. Tegen deze daad kwamen de uitgeworpenen in rechten op. Zij ontkenden niet slechts hun vijandelijke ontvangst in Groot-Brittanië maar beweerden tevens, dat het roiement was een onrechtmatige daad, waardoor zij schade leden en dat de vereeniging verplicht was hun die schade te vergoeden. Boven de algemeene ver gadering toch stond de rechter, die bevoegd was de motieven der handeling te beoordeelen. De gedaagde vereeniging ontkende dit ten stelligste. Volgens haar gold het hier alleen de vraag, of de vereeniging de bepalingen harer goedgekeurde statuten had nageleefd. Stond dit vast, dan kon zij door gebruik te maken van hare wettelijke bevoegheid, welke ook de eischers hadden erkend, door de onderteekening der statuten, nimmer een onrechtmatige daad plegen en had de rechter allerminst te onderzoeken of de motieven van het op wettige wijze, overeen komstig de statuten, gevallen beslnit, dit al of niet rechtvaardigden. De Amsterdamsche rechtbank vereenigde zich bij hare beslissing met het stelsel der gedaagde en ontzegde den eischers de ingestelde vordering. Bij een brand, eergisteren voorgevallen in twee aangrenzende huizen in de gemeente Op- brakel, wilde een dertienjarig meisje, dochter van een der bewoners, haar kleeren redden en drong met baar zusje, zes maanden oud, in de brandende woningbeiden werden onder het puin begraven. Het gisteren te Gouda onthulde gedenkteeken ter eere van de gebroeders Houtman is ver vaardigd van blauwen hardsteen, doch loopt eenigermate naaldvormig toe. Uit de middelvak ken van het onderstuk steken halverwege vier bronzen scheepjes, blijkens het opschrift: de Amstelredam, Mauritius, Hollandia en Duijjken, die het eerste smaldeel uitmaakten, waarmede het broederpaar zijne tochten ondernam. Het monument maakt een zeer goeden indruk, en strekt den ontwerper, den heer Xav. Stracké, tot groote eer. De penningmeester van de Utrechtsche sigarenmakersvereeniging Onderling Hulpbetoon, die zich voor eenigen tijd met de gelden, die onder zijn beheer waren, verwijderde, is gearres teerd en naar de gevangenis te Utrecht over gebracht. De eerste tramweglijn in Friesland, loopende van Dokknm naar Veenwonden, zal zonder onvoorzienen tegenspoed den len October a. geopend worden. In eene sterfte-statistiek van de Staats-cou- rant vindt men onder de rubriek Ziekten van 't Kraambed, Febris puerpuralls eene kolom voor vrouwen en eene voor mannen, 't Schijnt dus dat ook mannen aan die ziekte onderhevig zijn. (72. Nbl.) De gezagvoerder van het Nederlandsche schip Telanak, de heer J. R. Lusiuk, geelt in het Handelsblad eene beschrijving van de begrafenis plechtigheid van het stoffelijk overschot van wijlen den luitenant-kolonel Grooss, die gedurende bet verblijf van genoemden bodem te St. Helena „Neen mijnbeer, ik ben do eenigo geboren te Ville-Aubry; de patriot wiens in vrijheidstel ling door uw tusschenkomst verkregen word." „Nu, kom dan aan mijn hart!" riep de goéd- hartige Ledoux, die medelijden begon te krijgen met den treurigen toestand van den balling. „Vergun mij dat ik u broederlijk omhels. Mijn arme vriendWat moet gij veel geleden hebben Ga zitten en vertel mij alles! maar zeg mij eerst hoe het komt dat gij zoo onverwacht voor mij staat Wij hadden u een plechtige ontvangst willen bereiden en ik was bezig met een wel komstgroet gereed te maken." „Ik zou wel eerst wat willen gebruiken stamelde Bougeard want ik heb sedert gisteren bijna niets gegeten. Het gouvernement heeft mij leelijk behandeld." Do arme kerel zag er inderdaad uitgehongerd uit en Pascal, die hoe langer hoe meer medelijden met hem kreeg, trok aan do schel en liet in een restauratie een diner voor hem halenhij zette een flesch wijn op tafel en toen de communist een paar glazen gedronken had, kwam hij bij en voelde zich in staat om te vertellen hoe hij aan boord van een schip vol veroordeelden gepakt was, zonder te weten of hij vergiffenis had gekregen of niet en bij zijn aankomst te Tonlon naai de politie verwezen, die hem mededeelde dat hij geiimnestiëerd was, maar zich onthouden moest van het te weeg brengen van eenigc wanordelijk- aldaar overleden is. Bij die gelegenheid kwam het garnizoen der Britsche kolonie onder de wapenen om aan het lijk de laatste eer te be wijzen. Behalve de Nederlandsche consul, waren ook de gouverneur van het eiland met zijn secretaris, de havenmeester en andere overheden bij de landingplaats om het lijk te ontvangen, dat door den gezagvoerder en een der passagiers van de Telanak aan wal werd gebracht. Vele schepen lieten de vlag halfstoks waaien in vele woningen was de Britsche of de Nederlandsche vlag op dezelfde wijze uitgestokende voorbij gangers ontblootten het hoofd bij het passeeren van den stoet; de wachten salueerden en door het garnizoen werd een militair salvo gegeven. De lijkdienst had, volgens het formulier der En gelsche kerk, door den geestelijke Whitehead plaats. Na afloop der plechtigheid werden zij, die aan de begrafenis deel genomen hadden, door den gouverneur op Plantation-House ontvangen en verzocht deze den gezagvoerder, de tolk zijner deelneming te wezen bij de aan boord gebleven weduwe van den overledene. Naar waarheid wordt door den gezagvoerder geschreven dat zulk eene behandeling, als bij deze gelegenheid van de Britsche autoriteiten onder vonden is, waardeering en navolging verdient. Alle telegrammen naar Chili en die naar Peru en Bolivia over Chili worden door de Chi- lische regeering onderzocht en slechts dan door gezonden als ze haar onschuldig voorkomen. Voor niet doorgezonden telegrammen worden de on kosten niet vergoed. De naald van Cleopatra te Londen zal eerlang eene passende omgeving krijgen. Vier sphinxen zullen haar bewaken en de beschadigde plaatsen aan den voet der zuil zullen door ijzeren platen in Egyptischpn stijl bedekt worden, waar door tevens de zuil steviger zal staan. Zeker wel het beBte bewijs voor de rust in Rusland en het verstandig regeeringsbeleid van graaf Melikoff is dat wij in den laatsten tijd zoo weinig uit Rusland hooren. Eenige jaren lang was het de geliefkoosde bron van zenuwprikke- lende sensatie-berichten, maar deze tijd is voor- loopig ten einde. Hoort men nu wat, dan is het van geheel anderen aard. Zoo wordt officieel gemeld dat de behandeling der politieke processen onttrokken is aan de krijgsraden en opgedragen aan de civiele rechtbanken. Slechts in die zaken die reed3 in instructie zijn zal nog door den krijgsraad uitspraak worden gedaan. Men schrijft uit Egypte dat in spijt van den Europeeschen geest welke men in Egypte tracht in te voeren en van het schoone resultaat der Europeesche administratie dat in Maart alle ambtenaarstractementen ten volle zijn betaald, de reactie der Oosterache partij aan kracht wint. Al zegt men dat het land meer en meer Fran kisch Europeesch in het Oosten) wordt, toch ziet men den Muzulmanschen geest groeien en sterker worden in de verdrukking. Het aantal godsdienstige dwepers, dat bij de laatste Dóseh op don grond ging liggen om het paard van den sheikh over hunne lichamen te laten loopen, werd geschat op 800, en de tegenwoordige khedivedie een groot ijveraar is voor den Mohammedaanschen godsdienst, vond het heel aardig dat het getal zoo toenam. Het is een vreemd mengelmoes in dat land. Dezelfde kapel die op den Muzul manschen sabbath de eentoonige lijkdeunen des lands speelt, vergast op andere dagen het publiek op de wijsjes van Offenbach. Werklieden die er voor het oogen blik erg aan toe zijn, zijn de Engelsche spijkermakers te Rowley Regis. Eene vrouw die in vier dagen 12.000 draadnagels maakt, ontvangt voor dien arbeid nog geen f 2.40eene andere die, van 's ochtends acht uren tot 's avonds negen uren werkende, 54 pond ijzer tot schoenmakersspij kertjes verwerkt, krijgt in vier dagen f 1.80, en haar man die zes dagen in de week van des heid. Er werd hem eene kleine stad in Provence tot woonplaats aangewezen en hij kreeg bevel zich eens in de week bij het politiebureau aan te melden. In geval van verzet zou hij zonder vorm van proces weer opgepakt en naar Nieuw-Caledonië teruggevoerd worden. Toen hij zoo ver met zijn verhaal gevorderd was kwam het eten binnen en dat hield hem een gernimen tijd bezig. Maar -Pascal was verontwaardigd over alles wat hij vernomen had en liep met groote stappen door de kamer. „Zich bij de politie aanmelden, weer naar Nieuw-Caledonië gebracht wordenWie heeft ooit zoo iets gehoord riep hij door den neus sprekende uit; want dat was hem na zijn onge lukkige verwonding tot gewoonte geworden. „Wat heeft de politie met u te maken? Gij zijt geftm- nestiëerd en behoeft n niet bij haar aan te melden." „Dat dacht ik ook mijnbeer," bromde Marius met een vollen mond. „O maar wij zullen uwe rechten laten geldeu vervolgde Pascal op luider toon. „Wij zullen de openbare meening voor u laten spreken. Gij moet uw plechtige ontvangst niet misloopen. Er zou een feestmaal ter uwer eere gegeven worden met den burgemeester aan het hoofd." „Een feestmaal voor mij stamelde de ge wezen balling en zag den ander aan alsof hij hem voor krankzinnig hield, ochtends zes tot des avond elf uren nagels maakt» verdient nog niet ten volle f 6.60. En dat zwaar verdiende loon wordt betaald, niet in geld, maar in Amerikaansch spek en Canadasche kaas, be rekend tegen Engelsche prijzen. Men voorziet nog verdere daling dezer loonen. De harem van den oud-khodive is eindelijk ouder dak. Op aandringen van den Italiaanschen gezant, graaf Corti, heeft de sultan verlof gegeven dat deze belangwekkende verzameling hare tenten te Smyrna zoude opslaan. De dames, die nog in een schip in de Turksche wateren drijven, zijn gehoorzamer dan menige Europeesche vrouw. Zij hebben den Italiaanschen consul gezegd dat zij niet zullen vertrekken naar Smyrna, vóór zij daartoe van Ismail pacha den last hebben ont vangen. Sara Bernhardt komt den 15en dezer maand in Brussel spelen. Renz komt er waarschijnlijk niet, wijl hij weigert het voor hem gebouwde paardenspel van den aannemer te aanvaarden. Hg vindt het niet sterk genoeg gebouwd. Men weet dat verreweg de meeste, zooniet alle, postzegels welke aan verzamelaars in winkels verkocht worden, nagemaakt zijn, en de zonder linge liefhebberij van het postzegel bewaren gaat zoover, dat te Leipzig gegalvaniseerde stempels van verschillende postzegels in den handel gebracht zijn, waarmede men ze zelf kan namaken. Zoolang dit slechts gedaan wordt om ze in een boek op te plakken, blijft de liefhebberij hoogst onschuldig, maar men schijnt die stempels ook voor minder goede doeleinden te bezigen. Althans de Duitsche postadministratie heeft hare ambtenaren aange schreven om goed op te letten dat de met deze stempels gemaakte postzegels hnnne aandacht niet ontsnappen als ze op brieven geplakt zijn. Amsterdam. Het stoomschip Prinses Amalia, van de stoomvaartmaatschappij Neder land, heeft in de Roode Zee assistentie verleend aan het stoomschip Venetia der Peninsular Orien tal company, en de mail van Bombay benevens de passagiers gisteren te Aden ontscheept. Tweede kamer. Tot rapporteurs voor de Indische bijdrage-wet zijn benoemd de heeren Van Deideu, Mees, Mirandolle, Van Leeuwen en Vening Meinesz. Maandag te 1 uur discussie ever de kanaalwetten. Naar aanleiding eener vraag van den heer De Meijier, heeft de voor zitter geantwoord dat de kamer niet uiteen zal gaan voor dat de behandeling van het welsontwerp tot uitvoering der schoolwet afgeloopen is. Londen. Het voorstel van den heer Glad stone, om aan de nieuwe parlementsleden vrijheid te geven, in plaats van den eed eene verklaring af te leggen, is aangenomen, na verwerping van een amendement in tegenovergesteiden zin van sir Stafford Northcote en van een voorstel van den Ierschen heer Sullivan om aan de reso lutie, door den heer Gladstone voorgesteld, hare terugwerkende kracht te ontnemen. Brussel. De besturen der katholieke socië teiten en vereenigingen zijn bijeengeroepen. Het doel dezer vergadering is het kiezen en naar den paus zenden van een gezant der katholieke Belgen bij bet Vaticaan. De aangewezen candidaat is het lid van den senaat voor Mechelen, Cannard d'Hamale. Brussel. De nuntius zal Brussel aanstaan den Vrijdag verlaten. De gemeenteraad van Ant werpen heeft de tegen Zondag ontworpen clericale manifestatie, tot vie ring van de overwinning der clericalen bij de verkiezing voor de kamer aldaar, verboden, wijl uit den vorm dezer demonstratie bleek dat zij het karakter van bedreiging en uitdaging tegen de liberalen zou dragen. RENTEWET. Na het reeds medegedeelde wat de voornaamste punten aangaat, ontleenen wij aan de memorie van antwoord nog het volgende. De invoering van do schoolwet zoolang zij wettig bestaat, is onafhankelijk van de goedkeuring van deze of van elke andere belastingwet. Werd alzoo, ter wille van de schoolwet, de rentewet verworpen, de wetgever zou in dat geval andere middelen hebben aan te wijzen om in de nit de schoolwet voortvloeiende uitgaven te voorzien. En wat de vertegenwoordiging betreft, die in het verslag werd gezegd de stemming der natie niet uit te drukken, de regeering kent geen andere vertegenwoordiging dan die, welke volgens de voorschriften der grondwet bestaat. Ging die redeneering op, zij zou allen wetgevenden arbeid zonder onderscheid moeten gelden. „Ja een feestmaal met toosten, een echte republikeinsche demonstratie. En gij zult het hebben, dat beloof ik u. Intusschen moest gij hier maar overnachten. Wil ik een boodschap aan uw moeder zenden dat gij aangekomen zijt „Neen, neen; dat heeit nog tijd tot morgen," antwoordde Marius eenigszins levendig. „Ja, misschien is het beter. Morgen, als gij genoegzaam nitgernst zijt, zal ik u een barbier en een kleermaker zendendan zijt gij in eens een ander mensch. Daar drink nog een glas wijn en dan wilt gij zeker wel een kop koffie en een cigaar voor dat gij naar bed gaat." (Wordt vervolgd),, Voor de gewone staati thans niet meer worden bijdragen. Deze zijn daa denkwijze der regeering quaestie is nedergeh betrekkelijk de Indische Ten aanzien der vraa rijksmiddelen moet word indirecte belastingen meet theoretische beschouwing de school te huis behoorl zich reeds bij het ontwer klaard voor het heffen v op het roerend vermog meent de regeering zich ook De opbrengst van al de kl in het verslag opgei als het onzeker is of die mate zou opwegen tegen en de telkens wederkeerend publiek ervan zou hebben ook volkomen in met de verslag tegen het heffen koffiebelasting zijn aangt van den bieraccijns zc resultaten opleveren, miss stijging van de opbreng: houden. Verhooging vai mogelijk zoolang het Frankrijk bestaat. Dooi tractaat, van Frankrijks echter in dit opzicht ten vrij krijgen, tenzij vöor niouw handelsverdrag ii staande mocht tot stand Wat de rentebelasting van de gemeentebesture heffen, zal, evenals op i personeel, aan zekere opdat hier geen eenzijd ontsta en alzoo het gev vermogende personen de te zware belasting te ont Voor de eer dat m< heeft aangehaald, is de wanneer de minister ieti den hoogleeraar niet werd men dat het iets anders lijk werk objectief de zaak in 't licht te steil practische leven te mt gegeven omstandigheden bovendien moet men na zijn oordeel te bepalen, door den min, voorgedi onderscheiden van de re; hoogleeraar afgekeurddt die het voorwerp (de brieven) treft onverschill bevindt. De min. heeft d en hij zou haar nimm rentebelasting is een pers aan ingezetenen opgelegd zijn van rentegevende scl sche of vreemde, bijzon dt tieke of onderhandsche. werkelijk niet anders da van een algemeene inko: heeft dan ook het begit partieele inkomstenbelas van de werkelijk gent kapitalen, die door in; anders dan in gebouwt domuien of in ondernemi verheid. Aan dat begin: zijn geblevenwerkelijk g getroffengeen onders toegerekende op grond v» van winstrekening of waar tegenover evenvec volkomen ondergang van worden. De minister meent vermoedelijke opbrengst tigheid te hebben opgenL getracht, zekere grondslag berekening, die haar tot f gissing konden maken, kan hier den uitslag gevti CD "O CD O s_ O <D <D O <D hO s— CO CO CD CD CO CD bO co I— CD CD Gemidd. 2 2 eS .2 pq o a fH 3 ®-S«> 03 1 O O g 9 T3 H to t— -2 bi a SP 03 S -n 3

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2