Laatste berichtesi. Staten-GeneraaL vervoerd 305,108 tonnen goederen, met eene meerdere opbrengst van 542,323. De uitgaven bedroegen f 2,464,375 tegen 2,227,984 in het jaar te voren. Na aftrek van de kosten der exploitatio bedroe gen do ontvangsten 3,849,583, zijnde 460,170 meer dan het vorige jaar. In verhouding tot de ontvangsten bedroegen de uitgaven 39.03 pCt. tegen 39.66 pCt. in 1878/79. De netto-winst heeft bedragen ƒ2,874,379. Aan do aandeelhou ders kan worden uitgekeerd f 10.35 per volgestort aandeel, ƒ4.14 per aandeel van f 96 en 1.55 per aandeel van 36, makende met de nitdeeling over de eerste helft van het boekjaar 19.45, 7.78 en 2.91J, zijnde ruim 8 pCt. De 4j pCt. geldleening van het jaar 1838, oorspronkelijk groot f 9,000,000, was laatstelijk teruggebracht op 2,093,000. Thans kan de maatschappij op elke obligatie van 1000 uitdee- len f 165.71, en 1000 obligatiën aflossen met 1040. De leening zal alsdan zijn teruggebracht op f 1,093,000. Onderwij s. Door mr. G. A. van Ilamel is de benoeming tot hoogleeraar in het strafrecht aan de universi teit te Amsterdam aangenomen. De gemeenteraad te Hoorn heelt besloten de H. B. S. met 3-jarigen cursus in eene met 5-jarigen cursus te veranderen en ook meisjes daarop toe te laten. Kerknieuws. Mgr. H. van Beek, bisschop van Breda, heeft den heer J. B. Lane benoemd tot pastoor te Philippine, tot kapelaan te Stoppeldijk den heer P. M. Wijtvliet (priester van 't seminarie), te Sas-van-Gent den heer J. A. Genet. Marine en leger. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Denkoelen, onder bevel van den luit. t/z. Ie kl. C. de Klopper, in den morgen van 29 dezer van Port Said ver trokken, ter voortzetting der reis naar Oost- Indië. Aan boord is alles wel. Landbouw. Het verzenden van zwarte bessen naar Engeland nit den Tielerwaard heeft een aanvang genomen. De prijs is 20 a 28 et. het kilo. Sedert enkele jaren legt men zich meer op het kweeken dezer vruchtsoort toe. Groote perceelen, soms van een bunder, brengen den eigenaars goede sommen op. Men berekent, dat iedere struik 1 kan opbrengen. Bij het aanleggen van appel- en pereboomgaarden beplanten velen den tusschenliggenden grond met bessenboompjes, die reeds spoedig goede rente leveren. Kunstnieuws. Onder onze advertentiën wordt eene muziek uitvoering aangekondigd welke bijzonder de aandacht van alle liefhebbers van degelijke muziek verdient, wij bedoelen het orgelconcert, door de gebroeders V. E. en W. van Thienen, uit Delft, Zaterdag in de Waalsche kerk alhier te geven. Over de verdiensten dezer organisten liet de heer W. F. G. Nicolaï zich in het muzikaal tijdschrift Caecilia bij herhaling zeer gunstig uil. Ook de heer F. Allan legde in de Haarlemsch» courant een vleiend getuigenis af van een concert, door de heeren Van Thienen den 12ïn Juni jl. op het beroemde orgel der groote kerk aldaar gegeven. Vooral bewon derde hij de zekerheid en den smaak, waarmede de beide kunstenaars onder de 72 regi sterknoppen van dit prachtige instrument altijd die wisten te kiezen, welke afwisselend of te zamen hun dien sten moesten bewijzen. sehrijving van de jeugd van den veroordeelde (nu en dan afgebroken door gesis en gefluit) en barstte toen los in edele verontwaardiging over de mcnschen die Bougeard zijn staatkundige rechten ontzeiden. „Ik verklaar riep hij nit dat die man, als hij terugkomt een sieraad onzer stad zal worden." „Het mocht wat! Gij zult blij zijn als hij weer heen gaat(dit kwam van de andere zijde) „Integendeel; mijn huis zal altijd voor hem openstaan." „Dan zal hij geld van u leenen en op uwe kosten eten." „Dat kan mij niet schelen, mijnheer." „Hij zal uw wijn opdrinken." „Dat mag hij doen, hoe meer hoe liever." „Hij zal u van uw zetel in den gemeenteraad verdringen, dat znlt gij zien." „Heeren, ik verklaar u dat ik niet eerzuchtig ben." „Nu dan zal hij u uw bmid met bruidschat en al ontrooven en met haar trouwen." Deze laatste zet bracht Pascal geheel van zijn stuk, daar iedereen er om lachte. Het publiek zag mejuffrouw Kosalie in de loge zitten en juichte haar toe; maar een der toehoorders was zoo lomp van te gaan fluiten. Het arme meisje werd rood van verlegenheid en wierp Pascal een smeekenden blik toe, dat bij de vergadering zou sluiten en Deze bewondering gaat in verbazing over wanneer men weet dat de beide broeders blind zijn. „Hoe leeren ze die werken vroeg dan ook een belangstellend toehoorder aan den heer Nicolaï. „Daar is een kunstenaar, was zijn antwoord, „die hen alle werken vóorspeelt, zoo lang tot zij die van buiten kennen. Die man is hun leermeester en vriend, de heer J. A. Klerk te Delft, als uitstekend orgelvirtuoos en pianist bekend." Even als de beide blinde virtuozen overal de meeste medewerking en belangstelling ontmoeten, zoo zullen ook hier een paar dilettanten tot op luistering der uitvoering van Zaterdag hunne gaven leenen. Onder hen bevindt zich mevrouw Wiedemann-Klotztijdelijk hier vertoevende, als sopraanzangeres bij vele onzer lezers uit den afgeloopen winter zeker nog gunstig bekend. Naar wij vernemen zullen de heeren Van Thienen ook in de voormiddag-godsdienstoefening op Zon dag? in de Nieuwe kerk het orgel bespelen. Op de Oranjezon, onder Vrouwepolder, had gisteren de vijfde algemeene vergadering van den zangersbond Walcheren plaats. Er waren minder vereenigingen vertegenwoordigd dan in andere jaren het geval was geweest en ook het aantal belangstellenden en bezoekers was kleiner. De bond heeft dit jaar ondervonden wat alle vereeni gingen nu en dan wedervaart, die op vrijwillige medewerking gegrond zijnde ijver en de lief hebberij schijnen hier en daar een weinig ver flauwd en het aantal medewerkende zanggezel schappen is dientengevolge eenigszins verminderd. Laat ons hopen dat het slechts tijdelijk moge zijn. Gelukkig is de bijeenkomst van gisteren wel in staat geweest om de sluimerende belangstelling weder aan te wakkeren. De natuur toonde een vriendelijk aangezicht; het schoonste weder be gunstigde de vergaderingonder het dichte lom- mor der boomen aan de Oranjezon zag het er, met de gereed staande tafels, recht gezellig uit toen de zangers en zangeressen, na het uitvoeren hunner eerste nommers, den inwendigen mensch kwamen versterken, en gedurende de pauze dool den vroolijke groepjes langs het strand, door de duinen en de bosschen, om daarna met nieuwen moed weder aan het eigenlijke doel der bijeenkomst te beginnen. Aan de uitvoering werd deel genomen door de zangvereenigingen Nut en bi/spanning, van Nieuw en St. Joosland, Nut en Vermaak, van St. Laurens, Eensgezindheid, van Grijpskerke, Harmonie, van Serooskerke, Crescendo, van Middelburg (Segeers- weg) en Eendracht maakt Macht, van Serooskerke, Ieder dezer gezelschappen droeg achtereenvolgens, voor en na de pauze, een of twee nommers, alle met oorspronkelijk Hollandschen of vertaalden tekst, voor. Bovendien werd de uitvoering geopend met eene Opwekking tot Gods Lof en besloten met twee verzen van Gezang 163 (harmonie van Derx), terwijl in de panze nog twee tusschenzangen uitgevoerd werden, alle door de verschillende vereenigingen gezamenlijk, onder leiding van den voorzitter van den zangersbond, den heer A. Wal- raven, van Nieuw- en St. Joosland. Evenmin als bij vroegere gelegenheden zullen wij in eene beoordeeling der voordrachten treden. Wij koesteren te veel sympathie voor de zaak om gevaar te willen loopen van door eene aan merking, of door de eene vereeniging boven de andere te prijzen, teleurstelling of naijver teweeg te brengen. Bovendien wordt het doel van den bond, bevordering van den smaak voor het volks gezang en samenwerking tot het gemeenschappelijk beoefenen daarvan, bereikt, zoo lang maar op de uitvoeringen blijkt van Ijver dor directeuren en van goeden wil der leden. En aan deze vereisch- ten gelooven wij dat het ook bij de samenkomst van gisteren niet ontbroken heeft. Wij hopen daarom dat het woord, door den schrijver van den bond, den heer J. Hogerland, jnist zou hij dit schoorvoetend doen want hij was nog in het volle vuur zijner redeneering toen er een onvoorzien voorval plaats greep. Eensklaps verscheen er een bode van het telegraafkantoor op het tooneel en overhandigde Pascal een dépêche. Onder plechtige stilte scheur de hij het couvert open en riep „Victorie, vrienden Victorie! Het gouver nement heeft toegegeven. Luistert allen. De minister van binnenlandsche zaken deelt den heer Ledoux mede dat Marius Bougeard opgenomen is in de amnestie der twee honderd, welk de pre sident der republiek heden geteekend heeft." „Bravo! Leve de republiek!" riepen de meesten, medegesleept door deze onverwachte tijding. „Ik wensch de vergadering geluk met de zedelijke uitwerking harer demonstratie," juichte Pascal opgewonden. „Neen, neen het is alleen uw werk!" riepen allen in koor „Leve de republiek! Hoera voor den vriend der verdrukten! Hoera voor de commune De vergadering ging onder een buitengewone opschudding uiteen en Pascal haastte zich om Kosalie op te wachten toen zij den schouwburg verliet en hare gelnkwenscheh te ontvangen. Een blik uit hare door tranen verduisterde oogen, een druk van haar zachte hand, beloonden hem ruim schoots voor al zijne moeite. „Gij hebt edel gesproken, mijnheer Ledouz" gisteren tot afscheid gesproken, weerklank moge vinden. Wijzende op de hooge olmen, onder wier schaduw de bijeenkomst had plaats gehad, her innerde hij hoe deze boomen menigen storm te doorstaan hebben gehad en menigmaal gevaar hebben geloopen ontworteld te worden, alvorens, zoo als zij nu doen, het beeld op te leveren van wat door den tijd en door volharding tot stand gebracht kan worden. Dien raad gaf hij aan alle aanwezige gezelschappenvolhouden en zich niet laten ontmoedigen. De voorzitter van den bond, die onvermoeid zijn tijd en zijne krachten aan het goede werk wijdt, gaat hen daarbij allen voor. Een welgemeend „hoera voor dr. Walraven drukte het zegel op deze woorden. Op Zondag den 18 Juli a. s. zal de spoor boot Walsoorden-Vlake eene pleizierreis doen van Walsoorden naar Middelburg met de harmonie St Cecilia van Hontenisse, waartoe de boot door dit gezelschap is afgehuurd. Door Si Cecilia zal er een concert gegeven worden in het Schuttershof. Ylissfingen, 1 Juli. Heden werd alhier ter reede het lijk opgeviacht van een welgekleed man, dat door ontbinding onkenbaar was het droeg sporen van reeds eene visitatie te hebben onder gaan, door een of meer „landhaaien." Het lijk is door de zorg van de politie op de begraafplaats ter aarde besteld. De heer Gr. Krol van der Hoek te Goes, heeft met gunstig gevolg het examen als apothe kersbediende afgelegd. De Koninklijke handboogsociëteit Jacoba van Beijeren te Goes, heeft tegen Donderdag 15 Juli een wedstrijd met den handboog naar den lossen vogel uitgeschreven. Verschillende prijzen worden uitgeloofd. De groote provinciale schietwedstrijd, die dezen zomer van wege den Nederlandschen Weerbaarheids- bond op de Vughtsche heide zal plaats hebben, zal, naar men zegt, door Z. M. den koniog worden bijgewoond. Door de leden van het koninklijk huis zijn kostbare prijzen uitgeloofd. Dezer dagen werd te Gouda eene vrouw, die met zwavelstokken venten en bedelen den kost verdiende, ziek, en daar zij in hare armoedige woning niet voldoende kon verpleegd worden, moest zij naar het gasthuis worden overgebracht. Bij die gelegenheid werd bevonden, dat zij in bet bezit was van ongeveer f 5000 aan geld en geldswaardige papieren. Volgens den Haagschen correspondent der Zutf. 61. is de week der reuniefeesten voor de Leidsche studenten een vroolijke week geweest, maar ook een dure. Eene speciale korpsbelasting van f 60 per student is uitgeschreven, om de kosten te dekken. Voor de deelnemers aan de maskerade komt daarvoor gemiddeld f 200 by. Natuurlijk kunnen de hoofdpersonen van den optocht met dat bedrag lang niet toekomen. Aan Filips de Schoone kost de feest week stellig niet minder dan f 3000. Een mopshond uit Artis afkomstig en thans behoorende aan een Amsterdammer, is tijdens de hondententoonstelling te Haarlem uit zijn hok ontsnapt en naar den dierentuin, zijn geboorte plaats, teruggekeerd. Het hondje is thans weer thnis bij zijn baas. Op de buitenplaats van den heer Cnopius onder Ittersum zijn ontvreemd een geheel zilveren servies en zilveren lepels en vorken. De dieven, die men vermoedt dat door een raampje der bestekamer zijn binnengekomen, schijnen zeer op hun gemak te zijn geweest, daar zij een peper koek, een carbonade en een flesch wijn hebben gebruikt, waartoe zij zich behoorlijk van wijn glazen hebben bediend. De justitie uit Zwolle heeft een onderzoek ingesteld. De Vereeniging van gasfabrilcanten heeft beslo ten een maandwerk, aan de gasbelangen gewijd, als orgaan dier vereeniging uit te geven. De leden ontvangen het kosteloos. De intee- kenprijs voor niet-ieden bedraagt f 10 'sjaars". De leiding is opgedragen aan de heeren J. A. Francois, te Dordrecht, en C. T. Salomons, te Fijenoord. Te Groningen wordt weder moeite gedaan voor het verkrijgen van goede opera-voor- stellingen gedurende het aanstaande seizoen. Wanneer 1U0 personen voor de Kwade kansen willen instaan, hoopt men met een gezelschap eene overeenkomst te kunnen sluiten. Van dit getal zijn reeds 40 waarborgers gevonden. Heden wordt te Gouda het gedenkteeken voor de gebroeders Houtman in het Plantsoen onthuld. De minister van koloniën, de commis saris des konings en eenige andere autoriteiten zullen het feest bijwonen, dat met een vuurwerk eindigt. De nijverheidstentoonstelliog te Dusseldorf werd Dinsdag door ruim 22.000 menschen bezocht, het drukste bezoek op éen dag gedurende den duur der tentoonstelling. Men vertelde Maandag te St. Petersburg dat de een paar dagen vroeger met bestemming naar de Stille Zuidzee uitgeloopen gepantserde batterij Kreml in de Oostzee een Deenschen kaap vaarder had aangeloopen en aanmerkelijke schade aan den boeg nad oekomen. Van het lot van den Deen lezen wij nietsheel best zal hij er wel zei zij „en wanneer kan de arme jongen nu hier zijn?" „Over zes weken of twee maanden, denk ik." „Niet eerder eerst over zes wekenO wat een lange tijd!" „Maar zyt ge dan zoo verlangend om dien man te zien vroeg Ledoux verwonderd. „Ach, ik dacht slechts aan zijn arme moe der." antwoordde Rosalie stotterende en blozend, zoodat Pascal haar een zeer menschlievende dame vond en hij werd nog in die meening versterkt toen zij hem den volgenden dag een briefje van honderd franken in de hand stopte, met verzoek dit aan te nemen voor de inteekeningslijst, die men Het rondgaan, teneinde den ex-communist eenig reisgeld te verschaffen. {Wordt vervolgd niet afgekomen zijn, nu een ijzeren boeg gedeel telijk voor hem bezweken is. In zes districten van de Russische provincie Odessa komt een voor het graan schadelijke kever in zulke groote massa's voor, dat 14 compagnieën soldaten uitgerukt zijn om de kevers te bestrijden. In het zuidelijk Don-gebied is de oogst door sprinkhanen vernietigd. Ook begint in Rusland de veepest hevig te woedenzij vond haren weg reeds naar den dierentuin te Petersburg, waar twee herten, eene wilde geit en een lama als hare offers vielen. Het eerste theeschip uit China zou waar schijnlijk gisteren avond in de docks te Londen komen. Het is de Olencoe die tusschen de 3 en 4 millioen pond Moning-thee aanvoert. Zij maakte eene snelle reis, liep de haven van Hankow uit den 24 Mei, zoodat zij den afstand van 10.500 zeemijlen in iets meer dan vijf weken aflegde. Het is in Ierland nog niet rustig. Een deurwaarder, zekere David Teerick, die wanbe- taiende pachters uit hun bedrijf had gezet, werd eergisteren middag tusscheo vier en vijf uren, op klaarlichten dag dus, op den openbaren weg by Ball» doodgeschoten. Een Engelschman, de beer John Rivington, reed Vrijdag middag met zijn vrouw eu kinderen in twee rijtuigen over de Tête Noire naar Chamounix. Een eind voorbij het logement in den bergpas werd een paard van het voorste rijtuig schichtig, sprong buiten de strengen en deed het rijtuig in den afgrond storten, welke daar niet zeer diep is. Mevrouw Rivington was aanstonds dood en haar man was geheel gekneusd en brak beide polsen. Hunne kinderen die in het tweede rijtuig zaten bleven ongedeerd, wijl de paarden daarvan bet slechte voorbeeld van hun natuur genoot niet volgden. Amsterdam. Het stoomschip Voorwaarts, gezagv. Aukes, kwam gisteren avond uit Oost- Indië te Ymuiden en heden morgen te 8 uren alhier binnen. Parijs De uitvoering der decreten heelt nergens rustverstoring verooizaakt. Petersburg. De EngelsChe berichten over gevechten tusschen Kussische en Chineesche troepen worden door niets bevestigd. Zij zijn feiteiijk geheel ongegrond. Brussel. Het gerncht loopt dat de bis schoppen zullen weigeren hunne medewerking aan het feest op 20 Augustus te verleenen en dat zij het te deum, dat op het programma voor komt, niet zullen zingen. Keutebelastiug. De memorie van antwoord op het verslag der tweede kamer over het wetsontwerp tot heffing van een rentebelasting, heeft thans het licht gezien. In den inhoud van dat ontwerp heeft do minister „meer of minder belangrijke veranderingen" aan gebracht, door welke, naar hij zich vleit, geop perde bezwaren kannen worden uit den weg geruimd, voor zooverre de handhaving van de beginselen der voordracht dat gedoogt. De voor naamste dezer wijzigingen zijn o. In art. 3 (nieuw) van het ontwerp is ge formuleerd wat onder inkomen uit effecten moet worden verstaan, ook ingeval zij zijn overgedragen met of zonder bijpassing van rente (geldswaarde van betaalbaar gestelde coupons en dividend bewijzen en bij overdracht van effecten de ont vangen loopcnde rente.) Het inkomen, uit een effect, zonder bijpassing van loopende rente ver kregen, wordt, voor zoover daarvan het dividend of de rente niet ten volle genoten is, berekend naar den maatstaf van 5 pet. per jaar van de nominale waarde. Indien er het jaar, waarover het belastbaar inkomen moet worden berekend, geen coupon of dividend-bewijs is betaalbaar geBteld en het effect vóór het begin van dat jaar is uitgegeven, komt voor dat jaar geen loopende rente of inkomen als belastbaar inkomen in aan merking). b. De vrijstelling van kooplieden wegens het inkomen uit effeoten en schuldvorderingen, be hoorende tot hun bedrijfkapitaal, is opgeheven. Daarentegen is aan bankiers, kassiers, makelaars en commissionairs in effecten bevoegdheid gegeven om hun inkomen uit effecten en schuldvorderingen te verminderen met de renten die zij aan hnnne crediteuren in depótrekening of rekening-courant nitkeeren, terwijl bovendien hun aanslag in het patentrecht in mindering komt van hun aanslag in de rentebelasting. c. De belasting zal voor elk jaar worden geregeld naar de inkomsten in datzelfde jaar genoten, doch daar deze veelal eerst bij het einde van het jaar met zekerheid zijn te bepalen, zal eerst dan opgaat van de inkomsten gevraagd worden (art. 7). d. Voor de toepassing van vrijstelling en ver mindering, zijn instellingen van weldadigheid, bedoeld in art. 1 der armenwet, met physieke personen gelijk gesteld (art. 11). e. Aan den controleur is voor de beoordeeling van die aangiften, aan welker juistheid hij twijfelt, een commissie van bijstand toegevoegd, die waarborgen geeft, van den eeaen kant tegen willekeur bij het opleggen van den eed, van den anderen kant tegen onjuiste opgaven (arrt. 3137). De invoering der wet op 1 Juli 1880 en de invordering van de helft der belasting reeds in den loop van dit jaar is vervallen. Deze laatste wijziging is gebaseerd op de inkomst, reeds over 1880, van de 2 millioen bij de Indische bijdrage-wet geraamd. Omtrent de verdere belastingplannen hoopt de minister te kunnen voldoen aan spoedige indiening van de wetsvoordraeht betrekkelijk de bedrijfsbe lasting ter vervanging van de patentwet, en deelt hij mede, dat voorstellen betreffende het recht van zegel en het recht van registratie, eerlang de kamer zullen kunnen bereiken, nadat zij van den raad van state zullen zijn terugontvangen, zoodat zij reeds in Januari zouden kunnen worden ia werking gebracht. Dat inmiddels versterking van 's rijks middelen noodig is, wijst de min. hieruit aanlo. dat be houdens de 2 millioen Indische bijdrage, het tekort op de gewone middelen over 1880 op 4 milllioen kan worden gesteld; 2" dat voor 1881 en volgende

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2