1880. 2 Juli. N°. 154. ÏSS* Jaargang; Vrijdag De amnestie van Marius Bougeard. MIDDELRIIRGSCHE COURANT. Dit blad versohijnt dagelijks! met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 3/m. firanoo 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent! Advartentlen; 20 Gent per regel! Geboorte} Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg, 1 Juli. Sluis, 30 Juni. Naar wij vernemen is de "beslissing van het hooger bestuur ingeroepen aan gaande de bij de verkiezing van raadsleden alhier gebleken abuizen iu de kiezerslijsten. Op die van Heille ontbrak namelijk een kiesbevoegde, terwijl op die van Sluis een Diet-bevoegde voorkwam, die den leeftijd van 23 jaren nog niet bereikt had en van het hem toegestane recht ook gebruik heelt gemaakt. Met belangstelling wordt de uitspraak hier te gemoet gezien. Door ingezetenen van Hansweert wordt een adres gericht aan den minister van waterstaat, waarin aangedrongen wordt op het maken eener losplaats aan de westzijde van hot kanaal door Zuid-Beveland. De burgemeester en de raad van Kruiningen hebben tot het verkrijgen daarvan hun medewerking toegezegd en zijn reeds in ge- daehtenwisseling getreden met den ingenieur van den waterstaat te Goes. Het bezwaar is hieruit ontstaan, dat bij het nieuw ingevoerde politie- reglement op straf van boete verboden is goederen te lossen anders dan op de bestaande losplaatsen, welke alle op den oostelijken oever gelegen zijn, terwyl er geen brug naar Hansweert ligt. Schouiren-Duiveland, 30 Juni. In de consistoriekamer van de hervormde kerk te Brou wershaven vereenigden zich gisteren middag de kerkvoogden, de notabelen, de kerkeraad, de burgemeester, de secretaris en de raadsleden der gemeente, om getuige te zijn van het stellen van den koningsstijl voor de torenspits der kerk. De voorzitter van het college van kerkvoogden, de heer J. Van der Bent, schetste in 't kort de geschiedenis van de restauratie der kerk en bracht een woord van hulde aan allen, die haar tot dusver bevorderd en geleid hebben. De burgemeester betuigde zijn erkentelijkheid voor de moeiten en zorgen van het kerkbestuur, en de secretaris herdacht de gebeurtenis met een toepasselijk vers. Middelerwijl verkondigde de Nederlandsche vlag op de torenspits het welslagen en werd die ook op enkele huizen als blijk van belangstelling der ingezetenen uitgestoken. 's AvoDds vonden de werklieden, die met zoo veel toewijding de herstelling volbrengen, een gul onthaal, en werd de 29e Juni voor de kerk van Brouwershaven als een belangrijke dag geboekt. Naar wij vernemen hebben de zaken betrek- FBXJI3L.L.BT03ST. ii De heer Lesage had gelijk in alles wat hij vertelde van den heer Marsault, wien de omstan digheden tot een schurk gemaakt hadden. Ik zeg de omstandigheden, omdat hij van nature meer aanleg had om een fatsoenlijk dan een oneerlijk man te worden. Hij was ernstig, bedaard en bescheiden, op zijn gemak gesteld, hield niet van uitspattingen of van spelen, en had geen verkwistende liefhebberijen in schilderijen of oud porcelein; hij betaalde geregeld zijn belasting was geen 'winkelier iets schuldig en zou zich zijn heele leven onberispelijk gedragen, indien hij niet gekweld ware geweest door de zucht om rijk te worden. Een Fransch notaris bevindt zich in een bui tengewoon gunstige gelegenheid om met het geld van anderen te speculeeren. Hij is om zoo te zeggen gouvernements-ambtenaar, daar het aantal notarissen beperkt is en hunne aanstellingen door bet gouvernement bekrachtigd worden. Bij gevolg boezemt hij veel meer vertrouwen )u dan een Engelsch zaakwaarnemer bij voorbeeld. kelijk den verkoop der gasfabriek te Vlissingen dezer dagen reeds haar beslag gekregen en zal alzoo de lévering van gas van heden (30 Juni) af geschieden door the Imperial gaz-association company te Londen. (Fïws. cl.) Als een bewijs dat het aantal leden, dat de vergaderingen bijwoont, niet de maatstat is waar naar de sympathie voor eene of andere vereeni- ging te berekenen is, zou kunnen gelden dat de gisteren gehouden jaarvergadering van de veree- niging Uit het volkvoor liet volk alhier, behalve het bestuur, slechts vier personen zooveel belang had ingeboezemd dat zij zich ervoor naar het Schuttershof begaven. Het door den secretaris uitgebracht verslag over het afgeloopen jaar bevat weinig dat niet reeds in een of anderen vorm door ons werd mede gedeeld. Met rechtmatigen trots wordt gesproken over het buitengewoon succes dat aan de tentoonstelling van schilderijen van levende meesters'ten deel viel. De vrees die bij het bestuur bestond dat deze tentoonstelling een tékort zou opleveren, werd gelukkig beschaamd, zoodat voor het door het bestuur der ïeéken-academie toegezegd subsidie bedankt en bovendien een overschot van f 280 in de kas der vereeniging overgestort kon wor den. De rekening levert een goed slot van ongeveer f 500 op, waarbij echter niet uit het oog moet verloren worden dat in dezelfde mate als F lor alia vooruitgaat, ook de uitgaven daarvoor stijgen. Het bestuur is voornemens bij de eerstvol gende muziekuitvoering op Zondag programma's uit te geven en heeft ook den meermalen ter sprake gebrachten wensch, om rondom de muziektent zit plaatsen aan te brengen, overwogen. Naar aanleiding van de vraag of by den lang- durigen, strengen winter niet het denkbeeld is gerezen om eene hardrijderij op schaatsen te doen houden, deelde het bestuur mede dat het slechte ijs, de geldquaestie en de afwezigheid van vele bekende hardrijders oorzaken geweest zijn die het bestuur daarvan hebben teruggehouden. Ter voorziening der in het bestuur ontstaande vacatures door de periodieke aftreding van de heeren S. L. Woutersen en J. C. Altorffer, werden de heeren L. K. van der Harst en mr. W. Polman Kruseman benoemd. De minister van financien brengt, naar aanlei ding van art. 7 der wet van 23 April 1880 Stbl no. 66), in de St.-Ct. van heden, ter kennis van belanghebbenden, dat de kadastrale metingstukken betrekkelijk de gemeentelijke indeeling van de Westerschelde en van het Sloe aan de kantoren van bewaring der hypotheken en van het kadaster te Goes en te Middelburg goedgekeurd zijn inge- Hij is lid van een orde die zich uit esprit de corps gehouden acht, elk verlies dat door een der leden berokkend wordt, te vergoeden, zoodat een cliënt zeker is, wanneer zyn notaris hem besteelt, dat de kamer der notarissen hem alles zal terug geven wat hem toekomt. Zóo maakt de Fransch- man zijn notaris tot zijn vertrouwde; raadpleegt hem over zijn huwelijkgeeft hem de eigendoms- brieven zijner landerijen en zelfs al zijne spaar penningen en papieren van waarde in bewaring. Op die wfjze was mijnheer Marsault in het bezit gekomen van het geheele vermogen van den heer Benot en had er mede gespeculeerd even als met het geld "van andere cliënten, in de hoop van zich te verrijken zonder hen te benadeelen; maar ongelukkig waren die speculaties niet altijd goed uitgevallen, zoodat hij zich werkelijk genoopt voelde om al zyn invloed op den heer Benot uit te oefenen, teneinde te bewerken dat deze zijn geld aan Bougeard vermaakte, en niet aan den notaris Grugy, die hem Marsault spoedig in het nauw zou kunnen brengen, als hij de rekening ging nazien. Maar Bougeard was in een strafcolonie en hij moest niet alleen vergiffenis krygen en terugkeeren, maar men moest ook Benot van zijn onschuld kunnen overtuigen, voor dat deze zich zou laten overhalen om hem tot zyn erfgenaam te benoemen. Benot was een zachtaardig man, die rijk was geworden door den handel in konijnenvellen) komen, en dat dus de driemaandelijksche termijn, binnen welken de bij vermeld wetsartikel be doelde verklaringen en suppletoire borderellen aan de genoemde kantoren moeten zijn ingekomen, ingaat met de dagteekening der St.-Ct. waarin deze aankondiging is geplaatst. Een merkwaardig man en een in Nederland beroemd rechtsgeleerde, de oud-hoogleeraar mr. George Willem Vreede, is Dinsdag avond te 11 uren, na sedert geruimen tijd ernstig ongesteld te zijn ge weest, te Utrecht overleden. Hij was de zoon van den bekenden „patriot" Pieter Vreede, die laken fabrikant te Tilburg was, waar de nu overledene den 14en April 1809 geboren werd. Na te Gent en te Leuven gestudeerd te hebben, promoveerde hij iu 1831 te Leiden in de rechten, was tot 1841 advocaat te Gorinchem en daarna hoogleeraar in 't staats-, straf- en volkenrecht te Utrecht, uit welke betrekking hij in 1879 zijn emeritaat nam. Zijne werkzaamheid wordt slechts ten deele gekend uit de lange lijst zijner geschriften, waar onder zijne Inleiding tot eene Geschiedenis der Nederlandsche Diplomatiein zes deelen, van 1856 tot '65 te Utrecht verschenen, het meest bekende en uitvoerige is. Tot den arbeid zijner laatste levensjaren behoort de uitgave van Laurens Pieter van den Spiegel's werken, door Vreede voor het Zeeuwsch Genootschap bewerkt. Hij was als hoogleeraar een man van buitengewonen ijver, maar nam bovendien, met woord en pen, een levendig deel in den politieken strijd. Een gedeelte zijner staatkundige betoogen verzamelde hij in 1868 onder den titel Een twintigjarige Strijd. Bij alle belangrijke gebeurtenissen schreef hij stukken voor het Utr. Dblwelke de redactie van dit blad, ofschoon het er dikwijls niet mede eens zijnde, steeds als hoofdartikelen opnam, uit achting voor en oude betrekking tot den schrij ver, die ze met zijn naam onderteekende. Vreede was, tot het laatst* van zijn leven, een opgewonden en vurig man. Ook al was men 't nog zoo weinig met hem eens, dan nog trok die levendigheid, zoo ongewoon in den grijsaard en geleerde, gepaard aan de verbazende belezenheid, die bleek uit alles wat hij schreef, soms wat te hooi en te gras erbij gehaald, onwillekeurig aan. Niet onjuist lijkt ons deze karakterschets, door het Utr. Dbl. van den ouden medewerker gegeven „Hij schreef zelf dat zyn opstellen hem, „door wel of kwalijk begrepen plichtbesef waren afge perst, enkele na moeielijken strijd en niet zonder vrees voor de gevolgen." Hij handelde echter slechts naar de inspraak van 't hart; hij greep naar de pen, als hij oordeelde dat het verraad jegens het vaderland zou wezen langer het stil zwijgen te bewarenhy dacht dan hardop en het op papier gestelde, soms niet zonder zekere hef- maar op sommige punten was hij veel halstarriger dan menigeen die voor stijfhoofdig doorgaat en hij zou zich zeker nooit laten bewegen om zyn geld te vermaken aan een oproermaker, die wegens een misdaad veroordeeld was. Daarom had Marsault het zoo behendig aange legd om de zaak van Marius in goede handen te geven; en daarom drong hij er zoo op aan dat Pascal Ledoux met kracht zou optreden ten behoeve van den gewezen communist. Ongeveer een weck nadat Ledoux begonnen was met brieven te schrijven aan couranten en hooggeplaatste personen kwam hij op het denk beeld om een groote amnestie-meeting, in een publiek gebouw te houden. Hij moest daarvoor de toestemming van den burgemeester hebben en die werd hem eerst geweigerd uit vrees voor wanordelijkheden. Daarop wendde hij zich tot den minister van binnenlandsche zaken en na het wisselen van eenige brieven, die in de dag bladen gedrukt werden en er veel toe bijdroegen om zijn naam bekend te maken, kreeg hij de verlangde vergunning en kondigde de meeting door middel van roode aanplakbiljetten, in de volgende bewoordingen aan: AmnestieAmnestieAmnestie Een voordracht over de wreede onrechtvaar digheid, waaronder onze stadgenoot Marius Bougeard geleden heeft; door mr. Pascal Ledoux en andere vrienden des vaderlands, in den tigheid, moest onmiddellijk worden openbaar gemaakt. „Juist dit spontane verhoogde in ons oog de waarde van Vreede's schrijven. Het waren opwellingen van een eerlijk gemoed, het was de uiting van een warm, echt Nederlandsch hart, het was de krachtige taal van een man, die door bekwaamheid en kennis, door verstand en belezenheid 't recht had, zich te doen hooien over alles, waai over hij zijne gedachten liet gaan." V oor eenige dagen openbaarden zich de pokken bij een gezin in de kom van het dorp Sassenheim. Dank zij de omstandigheid, dat de drie jeugdige patiënten gevaccineerd zijn, is de ziekte gewijzigd en bestaat er geen levensgevaar. HaarlCt.) Met het stoomschip der maatschappij Nederland hetwelk 3 Juli a. uit Amsterdam vertrekt, zal van daar rechtstreeks eene brievenmaal worden verzonden naar Atjeh. Voorts zal op Dinsdag 13 Juli e. k. met den trein van 7.15 's morgens uit Amsterdam naar Emmerik, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Napels, mede eene ver zending naar Atjeh geschieden. In de gisteren gehouden zitting van den ge meenteraad van Amsterdam richtte de heer Metelerkamp de volgende vraag tot bnrg. en weth. „Zyn B. en W. voornemens om, naar aanleiding van het votum der tweede kamer van 20 April jl. in het thans ingetreden belastingjaar uitvoering te geven aan art. 264 der gemeentewet overeenkom stig die uitspraak, en dus de publiciteit van de kohieren der plaatselijke belasting naar het in komen in te voeren De burgemeester ant woordde dat het votum der kamer voor den raad niet bindend is. Er volgde daarop een gedachtenwisseli ng, welke eindigde met het voorsel van den heer Metelerkamp om de kohieren van de plaatselijke directe belastingen publiek te doen zijn. Dit voorstel zal later worden behandeld. Met ingang van 1 Juli aanstaande zal het rijkstelegraafkantoor te Yerseke op werkdagen open zijn van 8 tot 111 a*en voor- en van 12* tot 3 en 5 tot 7 uren namiddags. De diensttijd op zon- en feestdagen blijft on veranderd. Gisteren had te Utrecht de algemeene verga dering'van aandeelhouders der Nederl. Rijnspoor wegmaatschappij plaats. Het met uit. April 11. geëindigde boekjaar heeft zeldzaam voordeelige uitkomsten opgeleverd. De ontvangsten bedroegen f 6,313,959, of f 696,561 meer dan het vorige jaar. De reizigers vermeer derden in aantal met 420,160 en in opbrengst met f 165,100. Meer dan ten vorigen jare werden schouwburg van Ville-Aubry. Zondag middag om 2 uur. Er zal aan de deur een collecte gehouden worden ten behoeve van den balling; en de entrèe van 10 cent per persoon zal ook te zijnen voordeele aangewend worden. StadgenootenKomt allen op als éen man Pascal Ledoux was verbaasd over de massa menschen die aan die uitnoodi^lng gehoor gaven maar hij merkte weldra dat de gevoelens van die menigte nog al uiteen liepen. Zoodra de deuren geopend werden, stormden zij holder de bolder den schouwburg binnen en be gonnen onmiddellijk te twisten over het vraag stuk of Marius Bougeard een martelaar of een boosdoener was. Yelen die hem gekend hadden, spraken over hem als een vagebond van de ergste soort en dit verhoogde natuurlijk de opgewonden heid van de andere partij zeer. Deze bleek de meerderheid uit te maken en Pascal Ledoux werd met daverende toejuichingen ontvangen, toen hij het tooneel betrad en in een zwarten rok en witte das zijn toespraak ging houden. Hij stond bij een klein tafeltje, met de leden der plaatselijke amnestie-commissie achter zich een onoogelijke troep terwijl hij in de eerste loge rechts zijne verloofde zag zitten, tusschen haar vader en den heer Benot. Dit was genoeg om al de snaren van zijne welsprekendheid te spannen. Hij begon met een aandoenlijke be«j

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1