sïïitmlafd. Laatste berichten. Kunstn ieuws. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen, Gemeenteraad van Middelburg, Algemeen Overzicht. De luit. t/z. 2e kl. J. W. A. F. van Maren van den Berg en W. Voormolen worden, respec tievelijk, geplaatst aan boord van Zr. Ms. monitors Adder eD Haai. Z. M. schroefstoomscbip 4de klasse Madura, gebouwd aan de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werlctnigen, directie J. M. van der Made, te Amsterdam wordt 1 Juli in dienst gesteld. Tot kommandant is benoemd de lnit. t. z. 1ste kl. H. J. van de Mandele. De proeftocht op de gemeten mijl zal naar de reede van Texel ge schieden. Daarna keert het schip terug om de bemanning en de bewapening (6 achterlaad- kanonnen van 12 cent.) aan boord te nemen. De Madura, is voor den dienst in Indië bestemd. Het instructie-vaartuig Urania, komm. luit ter zee le kl. E. Simon van der Aa, vertrok Maandagmiddag naar de reede van Texel, zal den oefeningstocht in de Zuiderzee voortzetten en Zondag te Hoorn vertoeven. Het ramschip Stier, komm. kapt.-Iuit. ter zee T. C. Gobée, heeit het Nieuwediep verlaten tot het doen van oefeningen op de reede van Texel en in de Noordzee. Van de 20 jongelingen die bij de art. instr. comp. te Schoonhoven waren opgeroepen hebben 18 aan die oproeping voldaan, 2 zijn afgekeurd wegens lichaamsgebreken, 3 wegens onvoldoende wetenschappelijke ontwikkeling, zoodat 13 als volontair zijn geplaatst. Ook zijn weder 5 korpo raals-titulair naar de afdeelingen vertrokken. Verleden week is in het Crystal Palace te Londen het zevende driejaarlijksehe llandel-i'estival ge houden. Maandag werd de Messias, Woensdag een gemengd programma, Vrijdag Israël in Egypte ten gehoore gebracht. Als solisten werkten o. a. Adelina Fatti, mevr. Lommens-Sherrington, mevr. Trebelli en de bassist Santley mede. Het orkest bestond uit 340 strijk- en 84 blaas- en slag instrumenten, behalve het groote orgel. Het koor telde 727 sopranen, 782 alten, 692 tenoren en 700 bassen. In het geheel 3326 medewerkenden. Sir Michael Costa dirigeerde. Het aantal bezoekers bedroeg 70,643. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg van 29 Juni jl. zijn de navolgende personen veroordeeld J. L. S., te Middelburg, wegens het rijden met een voertuig, met een hond bespannen, onder de gemeente Oostkapello, in eene boete van 1 of een dag gevangenisstraf. W. A., te Serooskerke, wegens het doorrijden van een tolboom zonder het vereischte tolgeld te betalen, in eene boete van 10 of een dag gevan genisstraf. A. d. P., A. P., A. J. O., J. S-, M. C., alien te Middelburg, J. T., te Goes, en C. F., te Utrecht, wegens openbare dronkenschap te Middelburg, ieder in eene boete van ƒ1 of een dag gevange nisstraf. J. C. v. H., te Middelburg, wegens als voren, na binnen het jaar voor gelijke overtreding te zijn veroordeeld, in eene boete van 3 of drie dagen gevangenisstraf. M. C., vrouw van J. P. de V., te Middelburg, wegens het iemand toevoegen van scheldwoorden, zonder daartoe uitgetergd te zijn, in eene boete van 1 of een dag gevangenisstraf. A. B., te Souburg, wegens het in de maand April zoeken van eijeren van waterwild, op gronden aan een ander toebehoorende, zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar of recht hebbende, noch in diens gezelschap, in eene boete van 10 of twee dagen gevangenisseraf. J. W. Pz., en J. B., te Oostkapello, en J. de B., en K. K., te Zoutelande, wegens als voren, ieder in eene boete van 10 of eeu dag gevangenisstraf. J. A., en A. O.; te Zoutelande, wegens als voren, onder verzachtende omstandigheden gepleegd ieder in eene boete vau ƒ0,50 of een dag gevan genisstraf. P. M., te Oostkapelle, wegens het zich bevinden met wildstrikken in het veld, buiten openbare wegen eu voetpaden, in eene boete van 15 of drie dagen gevangenisstraf. J. v. F., te Middelburg, wegens het wateren op de openbare straat aldaar auders dan in de daartoe bestemde bakken, in eene boete van 1 of een dag gevangenisstraf. J. J. L., te Middelburg, wegens het klimmen in een boom, staande op gemeentegrond aldaar, in eene boete van 3 of een dag gevangenisstraf. De heer A. Schraver, opzichter van den wa terstaat le kl. te Vlissingen, herdenkt morgen, 1 Juli, zijne veertigjarige dienstvervulling. Den len Juli 1840 benoemd tot buitengewoon opzichter, werd hij negen jaren later benoemd tot vast opzichter, in welke betrekking hij onaf gebroken op verschillende plaatsen werkzaam bleef. Op den maskeradedag, 22 Juni, zijn in het geheel naar en van Leiden vervoerd 25,246 rei zigers. Eergisteren namiddag ontving de reeder A. den Duik, te Scheveningen, uit Peterhead van zijn schipper L. J. Keus, voerende de bomschuit De Unie, een telegram, luidende „Tien meoschen gered 25Junij (Funz) Zondag Peterhead binnen". Het tusschen twee haakjes geplaatste woord is een, misschien door de over seining, onduidelijk gemaakt woord of is door de visschers bij de aanbieding van het telegram reeds onduidelijk geschreven. Dll Door gedeputeerde staten van Utrecht is een nieuwe regeling der provinciale griffie ingevoerd, waardoor het personeel inzonderheid der hoofd ambtenaren is verminderd en met de aanstelling van een tweetal klerken tevens aan de overige ambtenaren belangrijke tractementsverhoogingen zijn toegekend. De heer Van der Keilen, directeur van het rijks-museum van oudheden, heeft last gegeven tot het aankoopen van eenige voorwerpen op de thans te Den Helder geopende tentoonstelling. Vermoedelijk is de pnjs ervan bescheiden genoeg gesteld om de grenzen der voor dit onderwerp beschikbaar gestelde gelden uit 's lands schatkist niet te boven te gaan. Gisteren zijn de decreten van 29 Maart in werking getreden, waardoor enkele in onbruik geraakte wetten in Frankrijk weder toepasselijk zijn verklaard op de geestelijke vereenigingen. Feitelijk komt de maatregel neer op het verdrijven dor jezuïeten de role longue althans; want die in gewone jassen raakt men met geen wetten kwijt. Dit is de 43e verdrijving der jezuieten welke de geschiedenis kent. De meest radicale maatregel tegen de orde nam paus Clemens XIV in 1773, toen hij bij de bul Dominus ae Itedemp- tor nosier de orde in alle landen der Christenheid ophief. De orde overleefde echter deu paus, zooals zij nog vele pausen en koningen en repu blieken zal overleven. Hare organisatie maakt haar buitengewoon taai. De wijze waarop Nederlandsche toestanden in het buitenland worden voorgesteld laat dikwerf wat te wenschen over, zelfs wanneer uit Neder land zelf berichten aan do dagbladen worden gezonden. Het Journal des Débats, een blad dat zich hoogo eischen stelt, bevat eene corresponden tie uit Botterdam, waarin gezegd wordt dat de Nederlandsche maatschappij van het Nut van Fal- gméen gesticht is in het begin der zestiende eeuw door den zachtmoedigen en zelfopoiferecden Simon Menno, den Btichter van de secte der Mennonieten, De maatschappij heeft echter reeds lang haar ka rakter van secte verloren Zij is het die door eene petitie aan den koning en de kamers de algemeene aandacht gevestigd heeft op de drankplaag welke het land teistert. De Konstantinopelsche Times-correspondent beschrijft den sultan als behebt met de monoma nie in iedere daad der mogendheden eene poging te zien tot vernietiging van zijn rijk tot de verdrij ving der Muzelmannen uit Europa en dat hij in zijn angst maar loopt te zoeken naar iemand die hem eeu plan aan de hand zal doen om zijn lot te ontgaan. Wij gelooven den correspondent gaarno; alleen zouden wij den angst des sultans in zijne opvatting van de bedoelingen der mogendheden niet zoo rechtstreeks aan heele ot halve krankzin nigheid willen wijten. Londen. De Daily News meldt dat de Chineesche legers oostelijk Khohand bezet hebben; de Russen trekken terug op Osk. Parijs. Het jezuïetenklooster in de Rue de Sèvres is heden ontruimd; er waren weinig demonstratiesook te Donai en Rijssel zijn kapellen der jezuieten verzegeld. Brussel. De MonUeur Beige bevestigt heden de volkomen afbreking der betrekkingen tasschen België en het Vaticaan en bevat de diplomatieke stukken welke deze breuk motivee- ren. Daaronder trekt vooral de aandacht eene depêche van den heer Frère-Orban, waarin deze ronduit de Roomschc curie waarschuwde dat, indien Leo XIII niet tusschenbeide kwam bij de wederspannige geestelijkheid, om wijziging te brengen in een toestand welke de kiemen eener revolutie bevatte, de Belgische regeering zich genoodzaakt zou zien représailles uit te oefenen. Deze représailles zullen waarschijnlijk bestaan in de vervolging der delicten welke onder het bereik der strafwet vallen, waarvan de regeering zich tot heden heeft onthouden, en in eene be langrijke vermindering van de traktementen van geestelijken en bisschoppen, alsmede van de toe lagen voor den eeredienst. 50 Juni des morgens te 8 uren. NAMEN Ba- Wind Toe Tem- DES rom. stand pera- PLAATSEN. afwijk. rieht. kracht lucht. tnur. Delfzijl 4.0 WZW 1 z. bew. L 19 Groningen. 3.8 Z 1 z. bew. 18 Helder 3.9 zw 2 bew. 17 Vlissingen - 3.7 zw 1 bew. - 19 Maastricht. 2.9 zw 2 helder 2.8 zw 3 z. bew. b 16 6.6 WZW 2 betr. - 16 Vaientia. i.l w 3 betr. - 15 Hamburg 2.2 zw 3 z. bew - 18 Swinemunde. 2.9 WZW 2 betr. - 18 Leipzig 2.1 zzw 1 betr. - 20 Garlsrune 3.6 0 2 helder - 22 Grisnez 3.1 z 1 1. bew. - 16 Parijs 4.9 zo 0 helder - 19 St Mathieu 3.9 N 3 betr. - 13 Biarritz 2.5 w 5 betr - 17 Perpignau Christiaansuno Stockholm. 5.3 WZW 2 betr. - b 18 Koppenhagen - 3.1 w 2 betr. - 17 Portsmouth NW 2 betr. Yarmouth. WZW 2 1. bew. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: AI. 3 G. des namiddags M. 1.4 H. Barometer tc x\iiddelburg, Graanbeiirs: Corr Thermometer 29 Juni. 'sav. 11 u. 60 gr. 30 Juni. 's morg. 8 u. 67 gr. 's midd. 1 u. 79 gr. 'sav. 5 nu 74 err. Zitting van Dinsdag 29 Juni. Voorzitter de heer Pické. Afwezig de heeren Dobbelaer de Wind en Fok ker, beiden wegens ongesteldheid. Met het oog op don weinigen beschikbaren tijd, stelt de voorzitter voor de resumtie van de notulen aan te bonden, waartoe besloten wordt. Twee brieven van curatoren over het gymna sium, waarvan de eene inhoudt aanbeveling van don heer dr. G. Smit Siebenga tot conrector en de andere van don heer dr. D. G. Jelgersma tot definitief leeraar aan die inrichting, worden voor de leden ter visie gelegd. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming wordt vervolgens goedgekeurd het voorstel van burg. en weth. tot af- en overschrijving op de begrootiDg voor 1879. Alvorens over te gaan tot de behandeling der gasquaestie, deelt de voorzitter mede, dat hij van den heer Fokker eeu nota betreffende deze zaak heeft ontvaugen, met verzoek die aan de verga dering mede te deelen, en vraagt of daartegen al dan niet bezwaren bestaan. Den heer W. A. van Hoek komt het voor dat, hoewei het aan den oenen kant wenschelijk is dat ieder lid zijne opinie uitspreekt, er toch aan den anderen kant bezwaar tegen bestaat om brieven die niet aanwezige leden over de te be handelen onderwerpen sebrjjveo, te doen voorlezen. Voor een enkele maal ziet spreker daarin geeu bezwaar, wel echter wanneer het eene gewoonte werd. De heer Nagtglas deelt het gevoelen van den beer Van Hoek. 't Geldt hier een beginsel, van de invoering waarvan geen heil te wachten is, te meer dewijl hetgeen eerst brieven waren, later wei memories kunnen worden. De heer Snijders zon het betreuren, wanneer de brief niet werd voorgelezen. Spreker heeit de overtuiging dat, als het den heer Fokker eenigszins mogelijk was geweest, hij de vergadering zou hebben bijgewoond; hij gelooft het ook zeer onheusch om het gevoelen van een der leden te smoren. In stemming gebracht, wordt met 9 tegen 6 stemmen tot niet-voorlezen van de nota besloten. Tegen stemden de heeren Snouek Hurgronje, J. A. van Hoek, Dronkers, Liebert, Tak, Van Teijlingen, W. A. van Hoek, Van der Harst en Nagtglas. Daarna geschiedt voorlezing van het voorstel van het dag. bestuur, luidende als volgt De firma Wolterbeek, Van Baggen en Co. heeft zich ten vorige jare tot den gemeenteraad ge wend met het verzoek om verlenging van hare concessie voor den tijd van 20 achtereenvolgende jaren. Dit verzoek is om advies gesteld in handen eener specialo commissie uit den gemeenteraad, die op den 28 April van dit jaar een ongunstig advies uitbracht. Burg. en weth. hebben, na verschillende des kundigen gehoord te hebben, de overtuiging ge kregen, dat het gansch niet onmogelijk is om een gascontraet te maken waardoor de gemeente gewaarborgd wordt tegenover den concessionaris, maar dat het zonder een d e r g e 1 ij k contract dat uit den aard der zaak streng moet zijn, niet raadzaam is de levering van gas, aan wien ook, uit te besteden en eigen exploitatie noodzakelijk is. Burg. en weth. zijn verder van oordeel, dat alvorens tot opeubare uitbesteding van gas over te gaan aan de firma Wolterbeek, Van Baggen en Co. kan aangeboden worden om hare concessie, mits op een nieuw en bindend contract, voor 20 jaren te verlengen. Op grond van deze overwegingen stellen burg. en weth. voor lo. burg. en weth. te machtigen, met de reeds benoemde commissie en twee andere aan deze toe te voegen leden van den gemeenteraad, de voor waarden vast te stellen waarop de levering zal worden uitbesteed; 2o aan de firma Wolterbeek van Baggen en Co. aan te bieden hare concessie op die voor waarden voor 20 jaren te verlengen, tegen een nader door haar op te geven cn door deu ge meenteraad aannemelijk te achten prijs; 3o voor het geval dat die firma die aanbieding binnen 10 dagen niet mocht aannemen of de prijs door den gemeenteraad niet aannemelijk mocht worden geacht, te besluiten tot openbare uitbe steding van de levering zoowel aan particulieren als aan de gemeente van gas, vervaardigd in eene nieuwe fabriek, te stichten op eeu der ter reinen op de drie, bij het voorstel gevoegde kaarten aangewezen, ter keuze van den aannemer, met eeu nieuwe buizenleiding en op de vastge stelde voorwaarden; 4o. burg. en weth. te machtigen om alle zoodanige maatregelen te nemen als tot uitvoering van dit besluit zulltu noodig zijn. De beraadslaging geopend zijnde, deelt de heer Nagtglas de motieven mede waarom hij het voorstel eener publieke aanbesteding zal onder steunen, in de hoop dat het bestuur erin slagen zal een goeden aannemer te vinden. Hoewel spreker erkent dat er omstandigheden zijn die de stiehtiDg en instandhouding eener gasfabriek door een gemeente noodig maken, acht hij het in den regel zeer bedenkelijk dat eene gemeente als industrieel optreedt. De ondervinding leert volgens spreker, dat men daarbij overal en vooral in eene kleine plaats, met groote bezwaren heeft te kampendat de gebruikers van een gemeente veel meer eischen dan van een tabrikant, dat de minste fout breed wordt uitgemeten en aanleiding geeft tot onte vredenheid en twist. Men wijst op de groote voordeeien die behaald worden. Spreker schijnt die dikwerf geprezen bron niet zoo heel zniver toe. Wanneer erdoor een gemeente duurder product wordt geleverd, dan noodig is tot instandhouding der fabriek en langzame aflossing der opgenomen kapitalen, dan ziet hij daarin een niet lofwaardig monopolie. Met de fabriek wordt dan een deel der ingezetenen ten bate van het geheel geëxploiteerd. Maar ook in dat bijzonder geval zon hij niet gaarne zien dat hier een gasfabriek door de gemeente werd opgericht. Om een fabriek te bouwen zal een aanmerkelijk kapitaal moeten worden geleend. Dit kapitaal loopt de kansen van iedere nijverheidsonderne- ming. Wanneer de zaak mocht tegenslaan, zuilen de belastingen moeten worden verhoogd en spreker zou raeenen dat van de draagkracht der ingezetenen hier reeds meer dan genoeg gevergd wordt. Een ongunstige uitkomst acht hij niet onmo gelijk. De toekomst der gasverlichting schijnt weinig verzekerd. Spreker gelooft dat zij de beste dagen heeft gehad en zelfs de mode schijnt er geen vrede meer mede te hebben. Overal ziet men verlangend naar een andere lichtbron uit. Er is dunkt hem, geen twijfel aan ot binnen enkele jaren zal de electrieiteit het gaslicht kunnen vervangen. In de Vereenigde staten, spreker heeft aldaar goede information kunnen inwinnen, wordt niet getwijfeld aan het welBlagen van het electrisch licht en zijn dan ook de aandeeleD in gasfabrieken, een aldaar vroeger zeer gezochte geldbelegging, steeds dalende; spreker ondersteunt daarom het voorstel tot openbare uitbesteding in de hoop dat men slagen zal een fabriekant te vindeD, die ons voor een gesohikten prijs goed gas zal leveren. De heer Snijders geeft zijne verbazing over het voorstel van burg. en weth. te kennen. De commissie uit den raad, die de zaak heeft onder zocht, heeft zich zooveel mogelijk op een neutraal standpunt geplaatst en uit officieels stukken, door burg. en wetn. overgelegd, aangetoond hoe door de flma Wolterbeek Van Baggen en o°. gedurende een reeks van jaren is gehandeld, terwijl de commissie daarbij uitdrukkelijk verklaarde van officieuse klachten geen gebruik gemaakt te hebben, en nu komen burg. en weth., zonder de stukken der commissie te bestrijden, met een voorstel tot de vergadering om op nieuw aan die firma de concessie te vorleenen. Spreker bepaalt er zich dan ook toe enkel zijne verbazing uit te spreken, doch betreurt het tovens dat de werkzaamheden die de commissie zich getroost heeft, bij burg. en weth. zoo weinig weerklank hebben govonden. De heer Lambrechtsen verklaart er even als zijn mede-wethonder ver af te zijn eenigermate te kort te willen doen aan den arbeid der com missie die rapport heeft uitgebracht. Spreker beaamt het gezegde van deu heer Snijders wat betreft dat er in de officieels stukken ongunstige rapporten voorkomen, maar hoopt dat bedoeld lid hem zal ten goede houden dat het evenzeer een bewijs van onpartijdigheid is, wanneer hij verklaart dat ook gunstige rapporten gevonden worden. Terwijl de concessionarissen het enkele malen niet eens waren met den raad betrekkelijk de uitlegging van het contract, is dit in den laatsten tijd veel verbeterd en komt het spreker voor dat het aanhangige verzoek wel degelijk voor inwilliging vatbaar ia. De heer Van Eekelen voegt gaarne zijne stem bij die van den vorigen spreker en brengt hulde aan den ijver der commissie. Wat heeit echter de moraliteit der firma in deze te beteekenen? vraagt spreker. De klachten kwamen voort nit het vroeger contract, terwijl nu een nieuw, sterk bindend contract voorgesteld wordt. De beraadslaging alsnu gesloten zijnde, wordt het eerste voorstel van burgemeester en wethou ders in stemming gebracht en met 11 tegen 4 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Van Berlekom, Van Eekelen, Lambrechtsen en Tak. Vervolgens komt aan de orde het tweede voor stel van burg. en weth., luidende als volgthet verzoek der firma Wolterbeek Van Baggen en co. te wijzen van do hand en te besluiten tot open bare uitbesteding van de levering zoowel aan particulieren als aan de gemeente van gas, vervaardigd in eene nieuwe fabriek, te stichten op een der terreinen op de drie op bij het voorstel ge voegde kaarten aangewezen, ter keuze van den aan nemer, met een nieuwe buizenleiding en volgens eenn ieuw contract, en burg. en weth. te machtigen: om met de reeds benoemde gascommissie en 2 andere aan deze toe te voegen leden van den gemeenteraad, voorwaarden vast te stellen waarop de levering zal worden uitbesteed; 4. om alle zoodanige maatregelen te nemen als tot uitvoering van dit beslnit zullen noodig zijn. De beraadslaging over dit voorstel geopend zijnde, merkt de voorzitter op dat indien dit eveneens mocht verworpen worden, alleen eigen exploitatie overblijft. De heer Snijders zegt dat de commissie in haar rapport heeft getracht aan te toonen dat, zoo al mogelijk, het toch hoogst bezwarend is om voor de levering van gas een in alle opzichten vol doend contract, met wien ook, vast te stellen, en dat die commissie nog in haar gevoelen is ver sterkt door schriftelijk advies van een deskundige. Met betrekking tot het door den heer Nagtglas gesprokene over Amerika, geeft spreker den raad niet te veel aan Amerikaanschen humbug te hech ten, maar meer af te gaan op hetgeen geloof waardige mannen hier te lande verzekeren, en te vertrouwen op het rapport uitgebracht omtrent de tentoonstelling te Arnhem, waar ook voldin gend gebleken is dat de bezwaren, die tegen electrisch licht worden aangevoerd, niet zoo uit de lucht gegrepen zijn. Nadat het rapport van de commissie was overgelegd, is het spreker ook bekend geworden dat de petroleum werkelijk niet den lagen prijs van vroeger beeft behonden. Deze twee lichtbronnen kunnen dns geen vrees doen koesteren dat het geld voor eene fabriek uitge geven, weggeworpen zijn zal. Gaarne verklaart spreker in deze openbare zit ting dat na het onderzoek, in overleg met een gewenschten deskundige, voor hem alle bezwaren zijn weggenomen en hij met volle gerustheid zal stemmen tegen elke poging die exploitatie van gemeentewege in den weg staat. Het tweede voorstel, alsnn in stemming gebracht, wordt met 8 tegen 7 stemmen verworpen, zoodat tot gemeente-exploitatie besloten is. Tegen het voorstel van het dag. bestuur stemden de heeren Lnteijn, J. A. van Hoek, Dronkers, Liebert, W. A. van Hoek, Snijders, Jeras en Van der Harst. Eindelijk stelt de voorzitter voor om, nu het besluit gevallen is, bnrg. en wetb. op te dragen zoodanige maatregelen te nemen als kunnen strekken tot uitvoering van het genomen besluit. Nadat da gemeenteraad zich hiermede zonder hoofdelijke stemming heeft vereenigd, is de ver gadering gesloten. In de tweede lezing van het Pruisische kerke- lijk-staatkuudig wetsontwerp, zooals de technische benaming luidt, was artikel 4, het bisschopsartikel, aangenomen en in derde lezing is het verworpen met algemeene stemmen behalve die van de ministers en het kamerlid Tiedemann. Het schijnt niet verwonderlijk dat eene uitbarsting van vroo- lijkheid zich bij dit resultaat in den rijksdag deed hooren. Toch kwam de verwerping niet onver wachts. Op de tweede lezing volgt geeoe eind stemming, zoodat men daar nog kon trachten het vierde artikel te redden in de ijdel gebleken hoop dat de nationaal-liberalen nog zonden terug komen van hun besluit om wegens dit artikel alleen de gansche wet te verwerpen. Zoo echter ook bij derde lezing het vierde artikel ware aangenomen, was het niet meer daarnit te lichten geweest en was de wet zelve zonder eenigen twijfel met stevige meerderheid verworpen. Daar om hebben zelfs de ultra-conservatieven, dn vaste garde der regeering, om het meerdere te bekomen, het mindere laten varen en hebben de nationaal-liberalen eene zege der consequentie gevierd welke hun in langen tijd niet was te beurt gevallen. Trouwens het artikel bad reeds veel van zijne waarde voor de regeering verloren door de wijziging welke het in tweede lezing had

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2