1880. Donderdag SCHELDE. erlijk 2 uren op mn&cakes, ■handenbenevens Koyal Podding in 'BSTBnsr. j Bitterwasser, per flesch, AiVH. B.D0CT0REN.I aud bij A. O. GREEP, Lange Delff, B 117. DEPOTHOCDERl N». 153 123* .Taaigang. JOUDEN MEDAILLE NSTELLING 1878. kregen tegen een centime het kilogram le machines, svsteem L PICTET C,e Breveté s. <7. d. ff. immont, Paris. dt gegarandeerd. ^AN DEN prospectus, ziin in werking en oyer •eid verspreid. te iliddelburg, STUWADOORS of goed vlak werk kun. wordt te 's Graven, nvoudige zindelijke HEID, en genegen huiswerk getuigen voorzien adres- ïco brieven onder letters ROP, Boek- en Papier- arkt, Den Haag. HEID gevraagd. Adres EN ZOON. iotdienst Rö EN ROTTERDAM. in Jnni en Jnli. van kotxebdak: Woensd.30 midd. 1,—a Donderd. linorg. 11,30, Vrijdag 2 11,30, Zaterd. 3 11,30 Maand. 5 midd. 1, Dinsdag 6 1, Woensd. 7 morg. 10, Donderd. 8 10, Vrijdag. 9 10,— Zaterd. 10 11,30, Maand. 12 midd. 1, Dinsd. 13 morg. 11,30 )EN Btus. ij. M. v. v. V. M. 1.15, 3.45 en 5.45. 1.45, 4.15 6.15. 1ANDAG, WOENSDAG ZATERDAG. 7.30 nam. 4.— 8.— 4.30 10.30 .- 11.- 6.— midd. 12.— 6.30 nam. 12.30 ig voor dien dag. «8. óae 6.37 6.38 4.45 5.59 *6.40 *7.57 9.6 10.25 *9.15 10.35 6.60 6.6 7.53 8.46 9.13 10.18 10.41 10.50 11 10.55 2.5 10.40 1.45 11.50 3.15 12 40 3.55 1.3 4.13 1.20 4.30 6.85 6.10 7.30 8.15 8.35 8.50 IIIDDELRIIRGSCHE COURANT. Dit blad versohijnt dagelijks} met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent! 1 Juli. Advertentiens 20 Cent per regeR Geboorte^ Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg, 30 Juni. Het spreekwoord dat de bergen somtijds muizen baren, is op de zitting van den Middelburgschen raad van gisteren zeker niet toepasselijk. Eene zaak, waarover de gemoederen der burgerij sedert maanden in spanning verkeerden, waarover de raad het noodig heeft geoordeeld zich van heinde en ver door deskundigen en commissiën te laten voorlichten, eene zaak waarmede de dagelijksche belangen der gemeenten en die van een aantal burgers op het nauwst betrokken zijn, in een zittingje van éen unr, zonder discussie nagenoeg, afgehandeld. Het doet ons leed het te moeten zeggen, maar naar onze overtuiging had de bur gerij van een dagelij ksch bestuur en een gemeen teraad, die zich doordrongen wilden toonen van de beginselen van zelfbestuur en openbaarheid, welke in onzen tijd de grondslagen zijn van het staats- en stadsbestuur, iets anders mogen ver wachten. Of wij dan discussie verlangd hadden, ook indien door de langdurige voorbereiding, alle stof voor gedachtenwisseling uitgeput bleek te zijn? Volstrekt niet, maar wij meenen dat het dage- lijksch bestuur verplicht ware geweest met zijn voorstellen niet uit de lucht te komen vallen, maar ze op een behoorlijken tijd te voren bekend te maken, zoodat de burgerij, wier medewerking men in het vraagstuk der openbare verlichting getoond heeft niet te versmaden en op prijs te stellen, er kennis van had kunnen nemen en er baar gevoelen over had kunnen uitspreken. Laat ons nagaan welke de loop der zaak geweest is. In de raadszitting van 2 Sept. 1879 komt het eerste adres van de firma Wolterbeek VanBaggen en C°. in, waarbij verlenging der concessie voor 20 jaren verzocht wordt, tegen een gasprijs van 1 cent per uur en per vlam voor de gemeente, en van 11 cent per M\ voor particulieren, een en ander ingaande met den laatsten dag der maand, •waarop de nieuwe overeenkomst zou worden bekrachtigd. Tot onderzoek en advies betreffende dit verzoek worden de heeren Dronkers, Snijders en W. A. van Hoek in commissie benoemd. In de zitting van 19 Nov. 1879 wordt ontvangen een uitvoerig rapport, door eene commissie der Ver- eeniging van fabriek* en handwerksnijverheid uit eigen beweging over de openbare verlichting opgemaakt, waarvan de slotsom is dat oprichting eener gemeente-gasfabriek en exploitatie door de gemeente de voorkeur verdient, doch ten aanzien dier oprichting en exploitatie zelve niet in bij zon derheden getreden wordt. In de zitting van 28 April jl. wordt het rapport der straks genoemde raadscommissie uitgebracht, welke adviseert dat verlenging der concessie van de firma Wolterbeek Yan Baggen en C°. geen aanbeveling en een gemeen tela briek de voorkeur verdient; doch waarin omtrent de oprichting en exploitatie slechts, eenige algemeene gegevens worden overgelegd, tot welker onderzoek nog de speciale voorlichting van deskundigen en een rapport van burg. en weth. wordt noodig geacht. Tot dit onderzoek en rapport wordt besloten. Intusschen had de firma Wolterbeek Van Baggen en C° den llen Maart 1880 haar vroeger voorstel in dien zin gewijzigd, dat de gasprijs voor parti culieren tot het einde der tegenwoordige overeen komst (Juni 1882) op 11 cent en daarna gedu rende 20 jaren op 10 cent de kub. meter gesteld zou worden. Men stond dus, na de zitting van 28 April jl., voor dit vraagstuks gemeente-exploitatie door alle geraadpleegde commissiën en deskundigen wenschelijk geacht, doch omtrent alle bijzonder heden daarvan, het al of niet overnemen der tegenwoordige fabriek met buizennet, de. plaats waar de nieuwe fabriek gebouwd zou worden, de financieele maatregelen enz., geheele onzeker heid. De verschillende rapporten waren achter eenvolgens door de dagbladen ter algemeene kennis gebracht en men zag belangstellend uit naar hetgeen door burgemeester en wethouders, na deskundige voorlichting, voorgesteld zou worden. Eu zie, daar verschijnt op eens, nadat eenige 4agen geleden een langdurige zitting met geslo ten deuren is gehouden, op de agenda voor dé raadszitting de lakonieke mededeeling „behan deling van het adres der firma Wolterbeek Van Baggen en C° om verlenging der concessie voor de straatverlichting, en verdere daarmede in verband staande voorstellen." Men verneemt verder niets. In de raadszitting van gisteren blijkt eindelijk: dat burg. en weth., in strijd met al de ingewonnen adviezen, gestemd zijn voor het sluiten van een contract, op nieuwe, meer bindende voorwaarden, met de tegenwoor dige concessionarissen; en dat zij, bij verwerping daarvan, de voorkeur geven aan publieke uitbe steding. Met geen enkel woord vinden wij deze ziens wijze toegelicht of verdedigd. Ia de zitting van gisteren wordt, na eene onbeduidende discussie over het al of. niet voorlezen van een advies van een door ongesteldheid afwezig lid, la mort bijna sans plirase uitgesproken over het verzoek der firma Wolterbeek Van Baggen en C°, met 11 tegen 4 stemmen, en daarna, op dezelfde manier, over publieke uitbesteding, dus over het stelsel van particuliere exploitatie in 't algemeen, met 8 tegen 7 stemmen. Daarna bleet er niets over dan gemeente-exploitatie en tot dit laatste is dus zonder stemmen besloten, met uitnoodiging aan burg. en weth. „tot het nemen van zoodanige maatregelen als kunnen strekken tot uitvoering van dit besluit." Wij zullen hier niet veel meer bijvoegen, daar de zaak genoeg voor zichzelve spreekt. Hoe burg. en weth. het erop durven laten aankomen, in eene zaak van dit belang, een voorstel te doen dat in strijd is met alle ingewonnen adviezen, zonder de redenen mede te deelen welke hen tot dit voorstel geleid hebben; hoe men een vraag stuk, dat in die mate de belangstelling der burgerij heeft gaande gemaakt, durft te laten be slissen met éen stem meerderheid zonder bekend te maken welke motieven er wellicht in den allerlaataten tijd gekomen kunnen zijn om aan het stekel van particuliere exploitatie zooveel voor standers te verschaffen, dat alles is ons een raadsel. Wij veronderstellen dat die redenen en motieven in de voorafgegane geheime zitting ter tafel zijn gebracht. Maar dan is het zooveel te erger. Want men staat dan ongewapend tegen over de, naar onze overtuiging ongegronde, doch niet te wederleggen verdenking, dat ze het dag licht niet mogen zien. Wij willen niet eindigen zonder te verklaren dat het genomen besluit ons genoegen doet, daar wij steeds in gemeente-exploitatie, op het voor beeld van zoovele andere gemeenten, het meeste heil gezien hebben. Maar ons genoegen zou grooter en vooral rechtmatiger geweest zijn, indien wij hadden mogen vernemen waarom burg. en weth. aan verlenging der concessie van de firma Wol terbeek Van Baggen en C° in de eerste plaats, en aan particuliere exploitatie vervolgens de voorkeur mee den te moeten geven. Wij hadden dun eene meer redelijke voldoening gesmaakt dan nu wij, cn met ons alle voorstanders van gemeente- exploitati onzen zin gekregen hebben tengevolge der mi stien door het toeval teweeggebrachte meerderheid \an écu enkele stem. Eet pio ramma vcor de uitvoering van liet muziekkorps der dd. schutterij, op Vrijdag den 2on Juli, des avonds te 7 uren, op het Molenwater alhier, is samengesteld als volgt: lo. Marsch 2o. IValsv. d. Bogaerde3. Festival OuvertureLeutner; 4. Souvcrmr de V Opera V Ombre} Flotow5. MazurkaAscber6. i*ïndc7ien} Schubert 7. Mosaique des Oyer as Verdi; 8 Marsh De gemeente-archivaris van Goes laat in zijn verslag over 1879 geen bemoedigenden toon hooren met het oog op de geringe belangstelling, die bet archief van de zijde van het publiek ondervindt. Het laat zich intusschen volgens den archivaris begrijpen, dat de opgewektheid om iets voor onze verzamelingen af te staan niet toegenomen is, sedert het door geheel het land met verbazing vernomen feit, dat de kostbaarste voorwerpen, eerwaardig door hunne historische beteekenis, illustratiëu van de schoonste bladzijden onzer geschiedenis, ten bate der gemeentekas werden vervreemd. Dientengevolge is ook de vrijmoedig heid, om bij voorkomende gelegenheden afstand van een of ander voor de verzamelingen te vragen, iiem benomen en werkt eene dnbbele oorzaak nadeelig voor de uitbreiding van een schat, die reeds eenige vermaardheid had verkregen. Het archief deed een niet onbelangrijke aanwinst in eene uitgebreide collectie van stukken, uit de nalatenschap van mr. C» de Witt Hamer, door zijne erven aangeboden. Voor zooverre de archi varis den inhoud daarvan heeft kunnen onder zoeken, behooren tot het belangrijkste verschillende aaDteekeniogen, notulen enz. uit den tijd der inlijving van ons land bij Frankrijk. Voorts eene uitgebreide verzameling van overloopers, reke ningen en andere bescheiden, betreffende onder scheidene polders in Z.- en N. -Beveland. Een alphabetieche lijst dezer laatsten is gereed. „Gemoedsbezwaren behoeven geen ernstige be- strij ding meer," schreef onlangs de Ned. Vereeniging tot bevordering der koepok-inenting(Zie M. Ct. van 24 dezer.) Tot staving van deze stelling is het niet onbe langrijk hier de uitspraken van bij uitnemendheid rechtzinnige mannen te herhalen, welke dezelfde Vereeniging reeds in 1874 in herinnering bracht. Groen van Prinsterer zegt: „De vaccine is eene openbaring Gods in Jenner, haier eersten ver spreider." Da Costa schreef: „Het staat alleen in de macht van Gocf plagen te zenden over de menschen, maar ook die plagen weder weg te nemen, en zoowel het een als het ander te doen hetzij onmiddellijk, hetzij (gelijk meestal Zijne wegen zijn) door tusschenkomende middelen, waarvoor het meest dan ook de mensch, met de hem geschonken ver mogens, dienstbaar en werkzaam is." „Zoo de vaccine een werk, niet van menschelijke wijsheid, maar van goddelijke aanwijzing is, dan moet het middel ook zonder gewetenszwarigheid zijne werking kunnen doen." H. de Cock, leeraar aan de theologische school te Kampen, verklaart: „En zie, na dit alles zag ik de mogelijkheid niet langer in, om met een goed geweten mij te onttrekken aan het oordeel van deskundigen en ie weigeren te doen of te laten doen, wat algemeen geacht wordt een voor behoedmiddel te zijn tegen de zoo vreeaelijke en thans zoo algemeen heerechende kinderziekte." J. H. Gunning, predikant te 's Hage, leert: „In den geloove vaccineeren is plichtmatig en goed." Te rekenen van 1 Juli, den dag van overgang van den spoorweg MoerdijkEsschen en Roosen daalBreda aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoonvegcn, zal het telegraafkantoor op het station te Etten dagelijks open zijn van 8 uren voor- tot 8 uien namiddags. Een vast bestelgeld van 25 cent is, bij vooruit betaling door den afzender, verschuldigd voor de bezorging der telegrammen van het station te Etten naar de gemeenten Etten en Leur. De afdeeling Arnhem der Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst heeft zich tot de staten van Gelderland gewend, met het verzoek om een jaarlijksch subsidie van minstens f 1000 uit de provinciale fondsen tot oprichting van een pare vaccinogbie le Arnhem. Thans beeft het licht gezien het rapport over de Amsterdamsche beursplannen. De commissie verklaarde zich voor beursbelasting en voor het verhuren van winkel-, kantoor- en andere lokalen, die annex aan het beursgebouw mochten gebouwd worden. Verder meent de commissie, dat de beurs het eigendom behoort te zijn der gemeente en van harentwege moet worden beheerd. Als de meest geschikte plaats werd aangewezen die van het plan van den heer A. L. Van Gendt (Plaatsing der beurs tusachen de Heeren- en Keizersgracht achter den Dam), of volgens een eigen plan der commissie in een aan te plempen gedeelte water voor de Tesselsche kade. De commissie verklaarde het béter te vinden uit de verschillende plannen geen keuze te doen. Zij wenschte alleen loffelijk' te vermelden de plannen van de hh. Van Gendt, N. N. Hoeufft, S. Wuijsken en De Kruijff, Van Beek, W. Wierda en De Greef en Springer. Als conclusie geeft de commissie als haar ge voelen, dat bet raadzaam is om, als men den bouw eener nieuwe beurs wenacht, daarvoor als plaats aau te wijzen het terrein, gelegen tusschen de Heeren- en Keizersgracht of het terrein achter het Middon-stationseiland. Staat van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor te Middelburg gedurende de 2e helft der maand Mei 1880: Wed. Spijker, geb. Keyzer, Amsterdam; J. le Koy—Sturm, Amsterdam; C. Riemens, Kruinin- gen; Hazelzet en C°, te Rotterdam; Adolf, Schiedam; A. B. Barkey, Utrecht. Uit Oost-SouburgJ. Jobse, Domburg. BriefkaartenWed. Th. C. G. Rivière, Amster dam; Mej. Van Dyke, 's Gravenhage. Benoemingen en besluiten. geneeskundige dienst. Benoemd bij het per soneel van den geneeskundigen dienst van bet leger in O. I., tot off. van gezondh. 2e kl., de student voor genoemden dienst (arts) J. W. A. Doorenbos. legeb. Overgeplaatst in zijn rang en ouderdom in dien rang bij het wapen der inf. van hot leger in N. I. de 2e luitenant W. J. C. Creutz Lech- leitner, van het 4e reg. infanterie. 0 n der wijs. Het toelatingsexamen voor de rijkskweekschool van onderwijzers te Middelburg, waarvoor zich 43 aspiranten hebben aangemeld, zal gehouden worden te Middelburg in het schuttershof De Edele Handboogop Maandag den 12 Juli a. en volgende dagen. Door den minister van binnenl. zaken is benoemd tot hulponderwijzer bij de leerschool, verbonden aan 's rijkskweekschool voor onder wijzers te Middelburg, de heer A. J. P. de Beste aldaar. De gemeenteraad van Amsterdam benoemde tot hulponder w ijzer den heer W. Anker te Zierikzee. Het leervak „de geschiedenis der leer aan gaande God" aan de universiteit te Amsterdam, thans opgedragen aan den hoogleeraar dr. S. Hoekstra Bz,, zal met den aanvang van het studiejaar 1880/81 opgedragen zijn aan den hoog leeraar dr. P. D. Chantepie de la Saussaye. Benoemd tot leeraar in het handteekenen aan de scholen voor M. O. en die voor L. O. te Leiden, de heer A. J. Nieuwenhuis, te Leeu warden. Aan dr. Boerlage, docent in de plant- en dierkunde bij de middelb. scholen en aan het gymnasium te Dordrecht, is als zoodanig eervol ontslag verleend. Benoemd tot leerares in de geschiedenis en aardrijkskunde bij de middelb. meisjesschool to Dordrecht, mej. R. G. G. van Holthe, van Am sterdam. Kerknieuws. Op de heden in het CafêNeuf alhier gehouden 64e vergadering van het moderamen van de classis van Middelburg werd de heer J. H. Klomp, te Vlissingen, herbenoemd als primus gecommitteer den predikant bij het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, terwijl de heer J. H. Geselschap, te VJisBJDgen, tot secundus benoemd werd. Als praeses van het classicaal bestuur vau Middelburg werd herkozen de heer G. C. Boomer, te Ritthemals primus gecommitteerden predikant in dat bestuur werd benoemd dr. O. C. Schot, te Aagtekerkeals primus gecommitteerden ouder ling de heer dr. J. van der Beke Callenfels, te Vlissingenals secundus gecommitteerde predi kanten de heeren C. van Koetsveld, te Oostka- pelle, W. E. M. Eugelberts, te Nieuw- en St. Joosland, en J. van 't Hooft, te Koudekerke, en als secundus gecommitteerden ouderling de heer Jac. Dommisse, te Vlissingen. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Briels-Nieuwland, de heer W. van Elden, predikant te Breskens. Marine en leger. De luit. t/z. le kl. M. C. van Doorn, gedeta cheerd bij 's rijks eterrewaeht te Leiden, wordt op nonactiviteit gesteld.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1