Laatste bi Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Landbouw. Kunstnieuws. Rechtszaken. Weerkundige w 11 Li eene gewenschto zaak blijft. Twee nieuwe eub- commissiën werden gevestigd, eene te Bergen op Zoom bestaande uit de heeren jhr. J. L. C. Pompe v. Meerdervoort, mr. C. J. Bottemanne en H. P. Schim van der Loeff, en eene te Goes bestaande uit de heeren dr. N. J. P. Verschoor, J. A. A. Fransen van de Putte eu mr. J. L. H. Liebert. In het laatst van Maart waren er ongeveer 120 jongens op de kweekschool; daarvan zijn er na voldoend examen 60 op de opleidingsschepen ge plaatst, zoodat de zomer-cursus met 60 leerlingen is aangevangen. De gezondheidstoestand van de leerlingen en het verder personeel liet niets te wenschen over. Vele geschenken, zoo in geld als van leermiddelen, boeken voor de bibliotheek en voorwerpen ter versiering der lokalen werden van verschillende belangstellenden ontvangen. In de voortdurende welwillendheid van den minister en de directeuren en kommandanten der marine mag de inrichting zich verheugen. De vereeniging heeft, na eene op de buitenge wone vergadering goedgekeurde wijziging der statuten, verlenging harer rechtspersoonlijkheid verkregen voor 29 jaren, ingegaan den len No vember 1879. Aan het verslag wordt verder het volgende ontleend, dat tot kenschetsing en waardeering der Kweelachool kan dienen en daarom van algemeen belang geacht kan worden. „Hoewel het onbegrijpelijk is, toont de statistiek dnidelijk aan, dat het getal knapen die zich aan melden gedurende de zomermaanden, aanmerkelijk grooter is dan tijdens den winter, al wordt er in den winter ook zooveel meer armoede geleden en is er in den zomer zooveel meer werk te vinden. Men heeft wel eens gefluisterd dat de ruime be deelingen in vele steden de voorname oorzaak van dit verschijnsel is, doch wij dnrven hier natuurlijk geen oordeel over vellen. „Dat de jongens het hier goed hebben, zal ieder opvallen die een blik slaat in de albums op de tafel in de directie-kamer. Daar toch vindt men eene photographie van eiken jongen zooals h'j er uitzag toen hij aankwam en treffend is gewoonlijk de verandering, die men opmerkt als dit portret na eenige maanden vergeleken wordt met den jeugdigen matroos in zijn nette vlugge uniform, die in eene flinke militaire houding voor u staat. Voorzeker hebben niet alleen de kleoren deze gelukkige verandering teweeggebracht, vooral de leefwijze, de gymnastische oefeningen, de exercities en niet te vergeten de goede voeding, hebben veel bijgedragen om dat wonder te bewerken. Enkele jongens zijn gedurende hun verblijf alhier meer dan 1.5 Eg. 's maands in gewicht toegenomen en tevens flink in de lengte opgeschoten, en hoewel dit cijfer te groot is om als gemiddeld aangenomen te worden, vertoont toch de staat, die bij het vertrek der jongens wordt ingediend, verrassende uitkomsten aangaande de lichamelijke ontwikkeling. „Niemand trouwens die om twaalf uur 's mid dags een kijkje komt nemen in de eetzalen en de knapen ziet aanvallen op capucyner.», snert of soep zal dit verwonderen, en menigeen zou jaloersch worden op zulk een eetlust. „Doch niet alleen worden de leerlingen alhier lichamelijk ontwikkeld, de staten van bekwaam heid die by hun vertrek aan de kommandanten der opleidingsschepen worden overgelegd en waarop hunne tegenwoordige kennis geplaatst is naast hunne bekwaamheid bij aankomst, toonen duidelijk aan dat bijna allen zeer goede vorderingen hebben gemaakt. „Terwyl bij aankomst: 6 pet. nimmer hadden school gegaan; 6 pet. niet veel meer dan de letters kenden; 17 pet. een weinig konden lezen en schry ven415 pet. vrij goed lezen en schrijven, doch weinig rekenen; 22 pet. lezen, schrijven en rekenen; en slechts 7ipct. goed ontwikkeld mochten heeten, waren op eene enkele uitzondering na, allen De heeren gingen samen uit en hadden spoedig het huis van den notaris bereikt een groot steenen gebouw met een grooten tuin er achter. In een hoofdstad zou zulk een woning een paleis genoemd worden en de heer Marsault kon er zich op beroemen dat hij na den prefect het mooiste huis in Ville-Aubry bezat, hetgeen hem zulk een aangenaam gevoel scheen te geven, dat hij er steeds met opgeheven hoofd in rondwandelde. Hij bracht zijn aanstaanden schoonzoon in den tuin en riep zijne dochter, die bezig was hare bloemen te begieten, toe: „Zeg, Lili daar is Pascal die met ons komt ontbijten en alles wil doen wat gij verlangt." Rosalie zette den gieter neer en kwam lachend nader. Het was een mooi meisje met blond haar en blauwe oogen en zij begroette den advocaat hartelijk en zonder verlegenheid, alsof zij gewone oude vrienden waren. „Goeden morgen mijnheer Ledoux. Het is wel vriendelijk dat gij belang stelt in mijn pro tégé; maar ik zal u zijn portret laten zien dan zult gij zien welk een knap man hij moet geweest zijn. Hij heeft prachtig donker krulhaar en zwarte oogen en hot schijnt dat hij placht verzen te maken, te schilderen, te zingen en te dansen, alles in de prefectie." „Dat zegt zijn moeder ten minste" viel de notaris haar kortaf in de rede. „Maar! papa dat zegt iedereen. Iedereen zal u zeggen dat Marius .Bougeard een sieraad voor bij hun vertrek niet alleen in staat vrij goed te lezen, te schrijven en te rekenen, (optellen en aftrekken), doch hadden zy ook begrip van de aardrijkskunde en geschiedenis van Nederland eu kennis van vele andere vakken, die meer be paald op het zeemansbedrijf betrekking hebben. Natuurlijk zijn er uitzonderingen, want bij den besten wil der onderwijzers is het niet mogelijk een knaap, die sedert zijne eerste levensjaren verwaarloosd is en niets heeft geleerd, in eenige maanden zoover te ontwikkelen en zooveel kennis bij te brengen. Gelukkig zijn die voorbeelden van verwaarloozing weinig, doch dan ook zoo sterk dat het overdreven zoude genoemd wordenj wanneer men het hoorde vertellen zonder het feit te kunnen constateeren. Als een staaltje diene het volgende: een knaap van 15 jaren had tot zyne komst hier niets geleerd en was steeds gebruikt om de ketels der groote stoomschepen van binnen af te bikken. Hij had niet alleen geen denkbeeld van het bestaan van letters, doch was bovendien geheel onkundig van de waarde der muntstukken. Zijn verdienste was geweest 3 en 11 's weeks, doch wat die 3 en 11 waren, waarschijnlijk guldens en stuivers, wist hij niet. Men telde hem eenige muntstukken toe en de liefhebbende moeder zal wel op den uitkijk gestaan hebben om het geld van haar zoontje onmiddellijk in beslag te nemen. Is het geen zegen voor de maatschappij, dat door de oplei ding aan de Kweekschool zulk een knaap, en nog veie zijner makkers, voor een totalen ondergang behoed en misschien nog bruikbare menschen kunnen worden V Is het niet de ware philanthropic, armoede en ellende te voorkomen door jongelingen op te voeden en den weg te wijzen om tot eene fatsoenlijke en eervolle betrekking te komen?" bueoemeestebs. Benoemd tot van Rozenburg J. D. Monhemius en van de ge meente Hasselt J. C. Greven. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan G. Murman, als burgemeester van Geidermalsen. min. depaetementen. Eervol ontslagen en aangesteld tot bodeisde concierge bij het dep. van marine H. Thijssenaangesteld tot concierge, de bode G. C. Brenner. leger. Benoemd bij het wapen der artillerie tot lsten luit. bij de Vde afd. vest.-art., de 2de luit. H. L. van Oordt, van het korps; bij de VII afd. vest.-art., de 2de luit. L. J. Scheltema, van de Ilde afd. vest.-art. Benoemd bij het wapen der infanterie, bij het 4de reg., tot kap. 2de kl., de lste luit. M. Tissot van Patot, van het 7de reg; by het 5de reg., tot lsten luit., de 2de luit. C. G. A. Verweyde, van het korps. pensioenen. Op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, ten bedrage van f 1560 'sjaars de kapt. J. J. Roelants van het 4e. reg. inf. en hem den rang verleend van majoor. Blijkens een by het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Benkoelen, onder bevel van den luit. t. z. lste kl. C. do Klopper, in den avond van den 26sten dezer te Port Said aangekomen. Aan boord van dien bodem was alles wel. Op de gisteren fe Amsterdam gehouden verga dering van belangstellenden in dc aanstaande tentoonstelling van vee en zuivel te Londen, deelde de voorzitter, de heer Jongkindt Coninck, mede dat het benoodigde kapitaal van f 10,000 thans bijeen is en de aan de regeering gevraagde zijn geboortestad zou geworden zijn, indien zijne vijanden hem niet door kwaadwilligheid hadden doen wegvoeren. „Mejuffrouw ik beloof u dat ik mijn best zal doen om zulk een verdienstelijk man in vrij heid te doen stellen." „Dank u; ik zal u aan het ontbijt alles van hem vertellen 1" riep de notarisdochter uit. Gij zult zien hoe onrechtvaardig hij behandeld is." Pascal Ledoux wilde zóo gaarne overtuigd worden dat hij slechts met de helft van zijn gewoon gezond verstand luisterde naar do verkla ringen die Rosalie ten beBte gaf. Hij vond het wel zonderling dal Marius zich in het geheel met de commune had ingelaten en nog vreemder dat zijn vervolgers voor den krijgsraad hadden kunnen bewijzen dat hij zekere huizen geplunderd, verbrand had en gijzelaars laten doodschieten maar de geheele commune was nog zoo giheim- zinnig dat niemand kon uitmaken wat daarin billijk of onbillijk was. Pascal Ledoux was bereid het voor Bongeard op te nemen, vooreerst omdat Rosalie het gaarne wilde en ook omdat het pleiten voor een verongelijkt politiek mis dadiger hem waarschijnlijk in een goeden reuk zou brengen bij de liberale kiezers van Ville-Aubry. Het „amnestie vraagstuk" begon juist de staatkundige kringen te Parijs te beroeren wanneer Pascal dus een der voorvechters in de provincie werd, zou dat de beste aanbeveling voor hem zijn om den steun der radicalen bij de eerste verkiezing van het parlement te verwerven. som van f 5000 ook niet achterwege zal blijven; Vervolgens werd breedvoerig over de te nemen maatregelen van gedachten gewisseld. In begin sel was men 'teens dat alles wat voor de ten toonstelling bestemd is, vóór de inscheping ge keurd moet worden. Waar en op welke wijze dit geschieden zal, werd nog niet uitgemaakt, doch een reizende keurings commissie aanbevelens waardig geacht. Ook werd besloten dat op de tentoonstelling zelve het maken van Edammer kaas vertoond zal worden. In 's rijks museum op het Paviljoen te Haarlem is geplaatst de schilderij, genaamd Dubbel blank, van P. van der Velden, door de regeering onlangs aangekocht op de tentoonstelling van het genoot schap Picturate Groningen. De wedstrijd van zangvereenigingen, uitge schreven door de vereeniging Caecilia te 'sGra- venhage, zal den 14f" en 15ea Aug. a. plaats hebben. In de 1* afdeeling zullen 14, in de 2e zullen 11 liedertafels zich doen hooren, de 3e afdeeling telt 5 buitenlandsche vereenigingen, namelijk 1. Sooiétê des artisans lyriqy.es, uit St. Josse ter Noode (België). 2. Mannergesangverein Ger- maniauit Keulen. 3. VOrphéon Mary-le-Roi (depar tement Seine et Oise). 4. Société les Malmédiennes uit Malmédy. 5. Solinger Sang er bund, uit Solingen (Duitschland). In de eere-afdeeling zingen de volgende veree nigingen 1. Société Royale les Bardes de Hainaut (België)2. ütrechtsche Mannenzangvereeniging te Utrecht; 3. liedertafel Souvenir des Montag- nardste Tilburg. Naar den prijs van uitnemendheid dingen1. Vereeniging Amslels Mannenkooruit Amsterdam; 2. Société Royale VEmulation, Verviers; 3. Société Royale Euterpe Herstal. Door de rechtbank te Rotterdam is gisteren de vordering van mevr. Kerdijk tegen de curators in het faillissement van haren echtgenoot ontzegd. De rechtbank achtte den bedoelden verkoop niet onrechtmatig. De bepaling toeh in de huwelijk- sche voorwaarden, dat de eene echtgenoot niet voor de schulden des anderen aansprakelijk zou zijn, kon alleen effect hebben ten aanzien van die goederen, welke niet in de gemeenschap vielen, terwijl de verkochte meubilaire goederen daartoe juist behoorden, en ook bovendien volgens art. 880 W. van K. de vrouw alleen die goederen kan terugnemen, welke niet in de gemeenschap vallen. Geboeid en onder sterke bedekking van do justitie is heden morgen zekere H,, een berucht strooper uit Zeeuwsch-Vlaanderen, naar het huis van arrest alhier overgebracht. Ter Keuzen, 28 Juni. Heden middag viel een zoon van B. Elve alhier, oud 11 jaren, zich bezig houdende met visschen, in een zij-vak van het kanaal en werd weinige oogenblikken later levenloos opgehaald. Op de tentoonstelling van oudheden, die dezer dagen te Den Helder geopend werd, is uit het eiland Texel onder een aantal hoogst zeldzame voorwerpen een klein vertrek ten toon gesteld, voorstellende eene kamer, geheel ingericht en gemeubeleerd met oorspronkelijke meubelen uit de oudheid. Eergisteren heeft te 's Hage een kogel een ruit van een tramwagen, dienstdoende tusschen den Vijverberg en de Sumatrastraat, doorboord, gelukkig zonder een ongeluk te veroorzaken. De dader is niet bekend. De sluiswachter B. Siebesma, te Munnekezijl, Binnen de vier en twintig uren na het dejeuner bij Marsault had onze vriend dus reeds in tref fende bewoordingen „een verhaal opgesteld van do zaak" van Marius Bongeard en in den vorm van een brief aan den uitgever van de Trompetter, het liberale plaatselijke nieuwsblad, gezonden. Daarmede was het vuur geopend Da brief werd veel gelezen en besproken in de stad en na verloop van een paar dagen kreeg Pascal een bezoek van mijnbeer Lesage, de oudste -en knapste advocaat van het hof, die hoofdschud dend tot hem zei: „Mijn vriend, laat u niet in met dien Marius Bouggeard. Hij was een schurk, die zijn moeder al heel wat verdriet gedaan heeft, voor dat hij zich met de commune inliet en die verdiend had doodgeschoten te worden. Ik vrees dat gij het werktuig van eenige gauwdieven zyt geworden." „Gij vergist u zeer" antwoordde Pascal koel mijn aanstaande schoonvader, de. heer Marsault, heeft mij er toe aangespoord." „Luister dan naar mij en neem u in acht voor mijnheer Marsault zei mijnheer Lesage, hem de hand op den schouder leggende. Ja, gij moogt vrij schrikken en boos op mij worden, dat ik zoo over uw aanstaanden schoonvader durf spreken, maar het is beter dat gij de volle waarheid weet véor uw huwlijk als dat gij haar later ontdekt. Mijnheer Marsault is de zaakwaar nemer van een zeer rijken ouden heer, Benot genaamd, en het is algemeen bekend dat hij sedert jaren al de papieren van dien cliënt onder heeft dezer dagen een zeldzaam zilveren jubileum gevierd; hij redde het 25e menschenleven. Aan het parc-vacdnogène der Vereeniging voor koepokinenting to Gravenhage, werden van 6—27 Juni jl. ruim 4300 personen ingeënt, waarvan bijna 2300 gratis. Omtrent den kegelwedstryd, Zondag te Utrecht gehouden, wordt gemeld Na afloop der Pic-Nic naar Zeist, waaraan door een groot aantal personen in ongeveer 30 rijtuigen werd deelgenomen, begon de wedstrijd, waaraan door 13 vereenigingen werd deelgenomen. De prijzen werden behaald als volgteerste korps- prijs door de Kegelvereeniging, uit Hilversum 2e prijs Gradatie, uit Amsterdam; 3e prijs door Links in die Gasse, uit Amsterdam. Het bestuur der Zuider Stoomtramviegmaat- schappij te Breda heeft vergunuing gevraagd tot het aanleggen van een stoomtram voor peisonen en goederen van Oosterhout over Den Hout en Oosteind naar Dongen, en verder aansluiting tot het station Ryen. De winkelvereenigingen hebben in Engeland eene enorme uitbreiding gekregen. De rijksamb tenaren van den burgerlijken dienst hebben in de Civil-Service-Storesen de militairen in de Army. and-Navy-Stores uitgebreide magazijnen van levens behoeften, waardoor de weg van voortbrenger naar verbruiker zoo kort en zoo goedkoop moge lijk wordt gemaakt. Eene deputatie van winke liers heeft zich dezer dagen by den minister Chamberlain vervoegd om eene vroeger over deze zaak bestaan hebbende commissie van enquête weer in het leven te roepen. De minister had niets daartegen, wijl het zeker een onderzoek waard is, wanneer eene groote klasse staatsbur gers in hunne nering bedreigd wordt. Minder gewillig was echter de minister op een paar andere vragen. De deputatie wilde bij de wet verboden zien dat winkelvereenigingen zich, zooals beide genoemde, den naam van een depar tement van openbaar bestuur zouden geven en dat gepensioneerde ambtenaren aan het bestuur dier vereenigingen deelnamen. Het eenige dat de heer Chamberlain wilde doen was ambtenaren in dienst te verbieden bestuurders der vereenigingen te zijneen maatregel die in het uitsluitend landsbelang is ie verdedigen. Of de heeren met die sobere toezegging tevreden zullen zijn schijnt te betwijfelen. Het moet echter erkend worden dat hunne eischen moeilijk te motiveeren zijn. Doch, zooals een Engelsch blad zeer juist doet opmerken, menschen die zuchten onder eene nieuwe, gevaarlijke concurrentie, moet men het vergeven ais zij niet altijd koele logica tot hunne beschikking hebben en als het oog van hun verstand wel eens door het gevoel wordt beneveld. Zaterdag werd te Cairo met zekere feeste lijkheid de eerste jaardag gevierd van de troons beklimming van Tefvik. Zoowel Egyptische als vreemde autoriteiten maakten hunne opwachting aan den jongen vorst met wiens komst aan de regeering inderdaad een betere tijd voor Egypte schijnt aangebroken te zijn. De drie laatste der veertiende Londenschc bruggen over de Theems, waar tol voor voet gangers en rijtuigen moest betaald worden, de Putney-, Hammersmith- en Wandsworth-bruggen, werden Zaterdag middag vrij verklaard. In een stoitregen reden de prins en de prinses van Wales met hunne beide zonen en het bestuur der openbare werken van Londen langs de bruggen in plechtigen optocht, die door duizenden werd Nordenskiöld is van plan in 1882 overland naar den mond van de Lena te gaan waar een schip voor eene nieuwe Poolreis wordt gebouwd. Hij zal deze reis wijden aan het in kaart brengen met opgave der diepte eu alle andere noodige zich heeft. Nu heeft Benot twee neven: de notaris Grugy, de mededinger en grootste vijand van Marsault en Marius Bougeard de balling. Wanneer men nu aanneemt, zoöals ik, dat Marsault wat heel vrij heeft omgesprongen met het geld van Benot „Mijnheer hoe durft gij zoo iets veronder stellen?" viel Pascal hem in de rede. „Op grond van feiten die mij ter oore zijn gekomen antwoordde Lesage kalm en ik voeg erbij dat hij er belang bij heeft om te bewerken dat Benot zijn geheel vermogen aan Maris Bougeard vermaakt en niet aan Grugy; want die zou hem wel eens naar afrekeningen kunnen vragen, die hij moeielijk geven kon, terwyl Bougeard, als hy zijn rijkdom aan de tus!.dienkomst van den heer Marsault te danken had, zeker zoo nauw niet zou kijken. „Begrijpt gij mij nu „Neen" antwoordde Pascal toornig. „Dan beklaag ik n zei mijnheer Lesage vriendelijk; „want ik zie u aan voor een jong mensch dat carrière zal maken en zou het betreuren indien ik u het hoofd in een wespennest zag steken." „Ik vind dat gij den heer Marsault schandelijk belasterd hebt, want hg is een fat soenlijk man," riep Pascal Ledoux. „Dan wensch ik u goeden morgen; maar gij zult zien dat ik gelijk heb gehad" antwoordde mijnheer Lesage. (Wordt t opgaven voor hetgeen der handelswegen van de Woensdag 16 Juni weesinrichting te Neerbosc Op de speelplaats meisjeshuis hadden de wee: opgeslagen, waarop zich i by afwisseling het muziek deden hooren. Te 11 ui pred. te Arnhem, in de redenaar op. Vervolgens heer J. van 't Lindenhout, hoe in het afgeloopen beweldadigd wasgeen steeds grooter wordend hl dan 600 personen bestaam hun het noodige had ontbr Behalve een groot aan allerlei levensmiddelen on giften voor onderhoud en terwijl buitendien de weez snelpersen werkende, een van 12,235.71. Geduren werden 107 weezen opgei inrichting, terwijl S door nomen thans bedraagt he weezen 536. Bij de groote aanvraag bestaat het voornemen t eene groote nieuwe woni: weezeukapel, tevens als vit kosten op circa 40,000 Na een wandeling en schingen, in het nieuwe in de weeshuizen en gebou f 2200 vloeiden als feest; Den volgenden dag weezen. In de middagure houden met allerlei spellet versnaperingen, waaronde 50 taarten, werden onthi de feestviering ook van bracht en met een dank besloten, waarbij tot slot begeleiding van muziekkor werd. Buenos-lyrcs. De tusschen de stad en de pn gen; men hoopt dat er zal komen. JLondcn. De Times mi betrekkingen tusschen Be stoel definitief afgebroken uitstel van de terugroep verkrijgen, waren vruehtel: 'Brussel. De Eioile heer Frère-Orban officieel heeft medegedeeld waarb Rome is teruggeroepen en het atikaan is opgehev tegelijkertijd werd kennis g regecring hem geen diplc toekent. Tweede kamer. D< zitting genomen. Behalve de reeds rond; zijn nog ingekomen die to oeelen te Zwaluwe en 's suppletoire begrootiug van De hernieuwde afdeeli van Delden, Rutgers, Tak en Blnssó tot leden noemd. 29 Juni des mor; namen dee plaatsen. Delfzijl Groningen Helder Vlissingen Maastricht. Sylt Shields Vaientia. Hamburg Swinemunde. Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansuna Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth 1.2 WZ-V Ba- rom. afwijk. 1.8 1.9 2.3 3.1 43 rich: W W ZW zw zw 1.0 1.3 2.2 1.2 2.7 3.2 3.4 3.9 6.3 2.3 7.3 2.4 0.3 W WZ! W WZ\ ZW ZW NO O OZ( WZ1 ZZ Yi W w NW Grootste verschil in Nedor 's ochtends 8 urenM. S des namiddags: M. 1.9 11 Barometer tc Middelburg, Thermometer, 2| 29 Juni. 'a morg. 8 u. 63 's av. 5 u. 69

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2