N°. 152, 1880. 133* Jaargang. Woensdag 30 Juni. Handel. Middelburg, 29 Juni. FEUILLETON. De amnestie van Marius Bougeard. Dit blad verschijnt dagelijks! met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 3/m. franoo 3,50, Afzonderlijke nommera zijn verkrijgbaar a 5 Cent! Advertentien: 20 Gent per regel! Geboorte^ Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat de gemeenteraad in zijne zitting van den 25 dezer, tot Makelaar in alle vakken alhier beeft benoemd den beer S. L. JACOBSOTT, ter ver vanging van den heer K. JACOBSON Sz., over leden. Middelburg, den 28 Juni 1880. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Ia de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg kwam ter tafel het verzoek der firma Wolterbeek Van Baggen en c°, om verlenging van de concessie der gasfabriek voor den tijd van twintig achter eenvolgende jaren, aldus tot 30 Juni 1902. Bij inwilliging van dat verzoek is genoemde firma bereid den prijs der gemeenteverlichting te brengen op een cent per uur en per gasvlam, hetgeen bij de tot nu toe gevolgde wijze van verlichting a 1800 uren 'sjaars, eene totale vermindering geeft van 2112 per jaar. Voorts om den prijs van het gas voor particu lieren te bepalen op elf cent per M', een en ander in werking tredende op den laatsfen dag der maand waarin de nieuwe overeenkomst wordt bekrachtigd; en eindelijk om den gasprijs voor particulieren, na ultimo Juli 1882, alzoo van den aanvang der verlengde concessie af, te verminderen tot 10 cent per stère. Het dagelijksch bestuur stelde voor: lo om burg. en weth. te machtigen met de reeds benoemde commissie en twee andere aan deze toe te voegen leden van den gemeenteraad, de voorwaarden vast te stellen waarop de levering zal worden uitbesteed; 2o om aan de firma Wolterbeek van Baggen en O aan te bieden hare concessie op die voor waarden voor 20 jaren te verlengen, tegen een nader door haar op te geven en door den gemeen teraad aannemelijk te achten prijs; 3o om voor het geval dat die firma die aan- bi eding binnen 10 dagen niet mocht aannemen of de prijs door den gemeenteraad niet aannemelijk mocht worden geacht, te besluiten tot openbare uitbesteding van de levering zoowel aan par ticulieren als aan de gemeente van gas, ver- i. Mr. Pascal Ledoux, advokaat te Ville-Anbry, Bat op zekeren morgen in zijn studeervertrek te deuken over alles wat de Voorzienigheid al zoo voor hem gedaan had. Hij was gezond, zag er goed uit ten minste geen meisje had hem nog ooit het tegendeel 1 aten merken hij had een knap figuur en wist zich met smaak te kleeden, hij had geld in de bank, een uitgebreide praktijk en was onlangs door zijne stadgenooten verkozen tot lid van den gemeenteraad. Om op dit alles de kroon te zetten was Pascal verloofd met Rosalie Marsanlt, het eenige kind van den rijksten notaris uit de stad een mooi meisje dat een bruidschat van driemaal honderd duizend franken zou krijgen, om niet te spreken van alles wat zij nog te wachten had. „Inderdaad! riep mijnheer Ledoux nit, ter- Wijl hij dit alles naging ik kan wel zeggen dat de fortuin mij toelacht!" Wanneer iemand zoo iets kan zeggen eer hij de reis des levens ten halve heeft afgelegd, heeft hij alle reden om te vreezen dat de tweede ^eltt van zijn pelgrimstocht niet zoo voorspoedig vaardigd in eene nieuwe fabriek, te stichten op een der drie bij het voorstel gevoegde kaarten aangewezen terreinen, ter keuze van den aannemer met een nieuwe buizenleiding en op de vastge stelde voorwaarden; 4o burg. en weth. te machtigen om alle zoodanige maatregelen te nemen als tot uitvoering van dit besluit znllen noodig zijn. Dit voorstel met 11 tegen 4 stemmen verworpen zijnde, werd door burg. en weth. voorgesteld het verzoek der firma Wolterbeek van Baggen en co. te wijzen van de hand en te besluiten tot open bare uitbesteding van de levering zoowel aan particulieren als aan de gemeente van gas, vervaardigd in eene nieuwe fabriek, te stichten op een der drie bij het voorstel gevoegde kaarten aangewezen terreinen, ter keuze van den aan nemer, met een nieuwe buizenleiding en volgens een nieuw contract en burg. en weth. te machtigen: a. om met de reeds benoemde gascommissie en 2 andere aan deze toe te voegen leden van den gemeenteraad, voorwaarden vast te stellen waarop de levering zal worden uitbesteedb. om alle zoodanige maatregelen te nemen als tot uitvoering van dit besluit zullen noodig zijn. Ook dit voorstel met 8 tegen 7 stemmen ver worpen zijnde is daardoor tot exploitatie der gasfabriek van gemeentewege besloten. Zonder hoofdelijke stemming noodigde de raad alsnu burg. en weth. uit zoodanige maatregelen te nemen als kunnen strekken tot uitvoering van dit besluit. In een volgend nommer geven wij het gewone verslag. Ter-IVenzen, 28 Juni. Tengevolge van het in werking komen van den stoomsleepdienst in de havens en op het kaaaal alhier, welke na tuurlijk ten nadeele werkt voor de sleepers met paardeu, zijn heden van hier een viertal dier lieden, welke hun hoofdbestaan vonden in dit beroep, met hunne paarden naar Hans weert ver trokken, om dienst te doen aan het kanaal door Zuid-Bevel and, alwaar thans, even als hier, een vrije jaagdienst bestaat. Een wetsontwerp is aan de tweede kamer ingediend tot bekrachtiging van den onderhand- schen verkoop aan den polder de Breede Watering bewesten Yerseke, van een bermsloot met een strook grond langs den rijksweg onder Yerseke en Wemeldinge. Het polderbestuur is voornemens, ingevolge een besluit van ingelanden, de bermsloot van den rijksweg te verbreeden en te verdiepen, tot ver betering der afwatering van den Yerseker oever. Daartoe dient de verkoop. zal zijn als de eerste; maar vriend Ledoux werd niet door dergelijken twijfel gekweld. Achterover in zijn leuningstoel liggende streek hij met de hand langs zijne gladgeschoren kin en dacht met welgevallen aan alles wat bij voorne mens was te doen, waarbij zijn open, rond gelaat straalde van inwendige voldoening. „Laat zien vervolgde hg de vingers van zijn rechterhand uitspreidende om daarop alles te tellen voor de eene honderd duizend van Rosalie's bruidschat zal ik een oudadellijk landgoed met een kasteel koopende tweede honderd duizend zal ik beleggen; maar met de derde zal ik mij politieken invloed verschaffen en mij tot lid van de kamer laten kiezen. Monsieur Pascal Ledoux, députédat zal heel goed staan op mijne brieven en later als ik veertig jaren ben, zal ik zien in den senaat te komen. Misschien word ik dan wel minister. Son Excellence Monsieur LedouxDat klinkt zeer mooi! Waarom zou ik geen minister worden terwijl zooveel andere onbeduidende ik zou zelfs wel president van de republiek kun nen worden. Ha, ha, hal Alles is mogelijk als de fortuin mij gunstig is!" De goede Pascal Ledoux lachte hartelijk over dit denkbeeld; maar met dit al was het hem ernst met zijne eerzuchtige plannen. Hg was altijd bemind geweest, zelfs als schooljongen en als student kreeg hij dagelijks nieuwe vrienden en nu had hij den leeftijd bereikt waarop men de waarde van overal goed gezien te zijn, leert k ennen, Ledoux dorstte naar populariteit, omdat Blijkens mededeeling van het geneeskundig staatstoezicht hebben zich in Mei jl. in de pro vincie Limburg 10 gevallen van pokziekte spo radisch voorgedaan. Met volkomen zekerheid kan worden medege deeld, dat op de zoogenaamde Kooiplaatseene afgelegen woning in Lemsterland, zich twee pokkenlijders bevinden, waarvan een in vrij ergen graad. Het bericht, als zouden het zoogenaamde waterpokken zQn, is niet juist. De geneeskundige inspecteur heeft de lijders bezocht en de besmet telijke ziekte geconstateerd. Men gist, dat de smetstof overgebracht is door voorbijtrekkende schippers, aan wie de beide kinderen (de twee pokkenlijders) dagelijks melk brachten. (N. v. d.D.) Het pokziektegeval te Breda, dat zich in het gezin van een schipper, die met zijn vaartuig in het dok lag, voordeed, heeft een doodelijken af loop gehad. Van nieuwe gevallen wordt aldaar niets vernomen. Uit eene nota, opgemaakt door den hoofdinge nieur van den waterstaat in Noord Brabant en ingediend aan de gedeputeerde staten, blijkt o. a. dat de rivierverbetering op de Waal en Merwede en Nieuwe Merwede thans zoover gevorderd is, dat met de uitvoering der volgende werken kan begonnen worden} als: 1° Heropening van het Oude Maasje2° ach tereenvolgende opheffing der overlaten3° voor ziening in de uitwatering der landen langs het Oude Maasje, van de lage polders op de Donge uitwate rende, gelegen in het inundatiegebied van de Dommel en de Aa bij 's Hertogenboscb. Het antwoord der regeering op het kamerver slag over het wetsontwerp der rentebelasting is bij de tweede kamer ingekomen. De geruchten omtrent een uitbreiding van dat ontwerp in dien zin, dat ook andere belastingen erbij zouden worden opgenomen, blijken onjuist te zijn. Het antwoord van den minister van financiën bepaalt zich tot de rentebelasting. De maatstaf en grond slag der belasting worden door den minister be houden. Enkele wijzigingen van beteekenis worden voorgesteld, o. a. eene betreffende het eigenlijk bedrgfskapitaal van de effectenmakelaars, bankiers enz., dat aan de belasting zal worden onderwor pen, waarbij echter rekening wordt gehouden met de patentbelasting. Ook wordt de macht der controleurs beperkt en de instelling van commis- siën voor controle voorgesteld. (Fad.) Door den minister van financien wordt bekend gemaakt dat het aantal surnumerairs der dir. hij de eerste proef ervan zoo aangenaam en versterkend gevonden had. Hij stond op, en ging voor den spiegel staan om te zien of hij het uiter lijk had van iemand die geboren is om iets te beteekenen in de wereld en hg vond het wèl. Hij strekte de hand uit en riep: „Messieurs les Senateurs!" alsof hij het woord voerde tot zijn aanstaande collega's en verheugde zich over het geluid van zijn eigen stem. Hij wilde juist zijn vingers in zijn haar steken om te zien welk soort van kapsel hem het best stond, toen er gescheld werd en zijn aanstaande schoonvader, de notaris Marsault, frisch en krachtig naar binnen stapte. „Mijn waarde Pascal begon de oude man, met de deur in huis vallende, „ik kom u een dienst verzoeken. Ik wilde dat gij uw invloed aan- wendet om vergiffenis te verkrijgen voor een gedeporteerden communist." „Voor een half dozijn, als ik er u pleizier mee doe" zei Pascal lachende, een stoel voor den notaris bij het vuur schuivende. „Neen, de hemel beware mij niet van een half dozijn! riep de notaris uit en veegde zijn gouden bril met de slip van zijn jas af. De man voor wien ik vergiffenis verlang werd, geloof ik, onschuldig veroordeeld; zijn naam is Marius Bogueard. Ik geef toe dat het een heel alledaagsche naam is, maar dat kan hij niet helpen. Hij werd beschuldigd van. brandstichting, moord, doodslag, enz. gedurende den burgeroorlog en bijna zonder verhoor gevonnisd. Hij was eerst ter dood veroordeeld; doch ontkwam aan de bel. en van het kadaster, te benoemen volgens bet vergelijkend examen, aangekondigd in de St. Ct. van 10 en 20 Maart, 15 en 30 April 1880 nader op vier bepaald is. Een beknopt overzicht der verrichtingen van de permanente militaire spoorwegcommissie gedu rende het jaar 1879 is in de Staatscourant opge- Iu de vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap te 's Gravenhage gehouden, deelde de voorzitter, prof. Veth, mede, dat naar aanlei ding van een artikel over de Sumatraexpeditie in de N. Bott. Couranteene dame hem eene gift van duizend gulden had toegezegd als bijdrage tot de som, die het genootschap zou behoeven, om den heer Van Hasselt nog een jaar aan het werk te kunnen houden. Aanstonds werd ook in de vergadering voor f 500 geteekend. In afwachting dat ook de Franeker-beker ons land gaat verlaten, volgt hier eene beschrijving van dit kunststuk. De kelk en het deksel vormen een globe, waarop de wereldkaart uitvoerig is gegraveerd. De voet is versierd met gedreven cartoucheskoppen en fruit-ornement, de baluster van den voet is door vier vrouwenkopjes omgeven. De top van het deksel wordt gevormd door een beeldje, voor stellende een naakt krijgsman, die een lans in de eene en een schild in de andere hand houdt; op dit laatste zijn de wapens van Saksen, Friesland en Franeker gegraveerd. De onderrand yan het deksel draagt het volgende omschrift: Vt campana sonat tva sic Franekera virtvs Saxoniae vt perhibent te exhibvisse duci. Pro qva terra tibi haec dona est concessa; coloni Nos svmvs, et omnes haec tibi dona feivnt. Het jaar van vervaardiging van dezen beker wordt op 1607 gesteld. Tot deze tijdbepaling is men waarschijnlijk gekomen door de laatste vijf woorden als een tijdvers te beschonwen. Als vervaardiger van den beker wordt Pitro Gualteri Leovardenis vermeld. Als een klok zoo klinkt, Franeker, uwe ïen beweert, dat gij u tegenover den hertog van Saxen hebt gedragen, waarvoor n deze grond als geschenk is toegestaan de bouwlieden zijn wij. Zie, allen brengen u dit geschenk. Uit het verslag der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden over 1879 blijkt dat deze vereeniging thans 280 leden telt en in gunstigen toestand verkeert, hoewel toetreding van meer leden voor eene philanthropische inrichting als deze steeds terechtstelling doordat hij omstreeks den tijd die er voor bepaald was de geelzucht kreeg. Ik geloof dat er zelfs nog sprake van is geweest om hem ondanks de geelzucht dood te schieten." „Zulke wreedheden maken iemands bloed aan het koken" riep Ledoux, die een zeer gevoelig hart bezat, uit. „Nu weet ik niet of de maatschappij er veel bij verloren zou hebben als hij "doodgeschoten was merkte de notaris aan; maar daar hij nog leeft en meer dan zes jaar in ballingschap heeft gezucht, vind ik dat het tijd wordt om zijn onschuld aan het licht te brengen» Dat is althans het gevoelen van Rosalie, die zeer veel belang in het geval stelt." „Dus is het mejuffrouw Rosalie, die. „Ja mijn dochter heeft die geschiedenis vernomen van de moeder van Bougeard, een oude vrouw die een kantwinkel heeft. Deze heeft haar zooveel van haar zoon verteld dat Rosalie er door getroffen is en van morgen tot mij zeide „Papa, als mijnheer Pascal mij een bruidsgeschenk wil geven laat het dan de vergiffenis van Marius Bougeard zijn. Er is niets dat ik liever zou wenschen." „Die edelmoedigheid strekt mejuffrouw Rosalie tot eerzei Pascal Ledoux en pinkte een traan weg. „Kom mode naar huis zei de notaris opstaande dan zult gij het verhaal uit haar eigen mond hooren. Ik moet bekennen dat ik er zelf niet veel van begrijp.".

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1