151. Inkwa: Staten-Generaal. Ingezonden Stukken. EMIGRANTS WANTED. Middelbui vier paarden bespannen rijtuig en werd met daverend gejuich ontvangen. Na afloop van het concert begaven de gastheeren zich in de keurige danszaal, waar bijna alle beschikbare plaatsen langzamerhand waren ingenomen. Het orkest, achter bloemen en planten verscholen, was behan gen met al de aan den Hertog geschonken bloem kransen, zoodat de algemeene aanblik inderdaad verrassend mocht genoemd worden. Nadat het bal door den Hertog en zijne edelen was geopend, bleek de ruimte voor den dans bestemd, hoe groot ook van afmeting, nog te klein te zijn voor al de danslustige paren, waardoor veel van het aangename verloren ging. Gisteren werd eene feestwandeling naar het huis ten Deil gehouden. Het meisje, dat te Leeuwarden in den Prin sentuin door den nedergevallen stok van een vuur pijl in het hoofd werd getroffen, is aan de gevolgen overleden. Van deze treurige zaak is döor den commis saris van politie een proces-verbaal opgemaakt, en aan de justitie opgezondenterwijl voorts door dien ambtenaar daarvan een schriftelijk ver slag is uitgebracht aan het gemeentebestuur, met advies om het ontsteken van vuurpijlen voor het vervolg in die gemeente te verbieden. Het internationaal schaak-congres te Wies- baden begint den 3 Juli. Voor den wedstrijd hebben zich reeds verscheidene spelers aangemeld, waaronder wij ook een stadgenoot aantreffen, den heer P. W. v. d. Kamer uit Middelburg; voorts o. a. ook Schwartz, uit WeenenBlackburne, uit Londen enz. Ingevolge het verlangen des konings, zal de eerste provinciale schietwedstrijd vanwege het Nederlandsch Weerbaarheidsboncl plaats hebben in Noord-Brabant. De wedstrijd zal worden ge houden iu de Vughterbeide in de maand Augustus e. k., terwijl tot deelneming daaraan zullen wor den uitgenoodigd de dd. en rustende schutterijen in Noord-Brabant, het leger voor zoover het in de provincie garnizoen houdt, en wijders alle vereenigingen tot bevordering van 's lands weer baarheid, die leden zijn van het Kederl. IFeer- baarheidsbond. Z. M. de koning heeft voor den wedstrijd kostbare prijzen uitgeloofd. De rege ling van den wedstrijd is opgedragen aan het korps Koninklijke Scherpschutters van 's Hertogen bosch. De ex-keizerin Eugenie is in goeden wel stand uit het land der Zoeloes teruggekeerd en blijft tot morgen (Zaterdag) te Durban als de gast van kapitein Baytou. Vervolgens zal zij met de stoomboot Trojan de terugreis naar En geland aannemen. De 4Ge geboortedag van den heer Spurgeon, den bekenden Methodistischen predikant te Londen, is Dinsdag gevierd door het leggen van de eerste steenen voor vier nieuwe meisjes-weeshuizen, die te zamen 450 meisjes zullen bevatten. De kosten worden geraamd op f 133,200, waarvan 108,000 reeds bijeengebracht is. De Engelsche Fereeniging tot bescherming van dieren heeft zekeren mr. Whylie, rentmeester van den hertog van Leeds, en zeven zijner helpers doen vervolgen wegens het verminken der ooren van 50 stuks rundvee. Deze wreedaardige manier om de dieren te onderscheiden, is sedert onheu- gelyken tijd onder de Engelsche landbouwers in gebruik. Namens de Vereeniging werd aangetoond dat hetzelfde doel even goed op minder wreede manier te bereiken was. De beklaagden werden tot eene boete van ƒ108 veroordeeld. Van den 21en tot den 25en Juli a. zal te Brussel eeue internationale hondontentoonstelling gehouden worden, verdeeld in 75 klassen, waar voor 232 prijzen zijn uitgeloofd. is er twee of driemaal geweest; de huisbewaarster brengt haar 's ochtends wat gerstewater; van tijd tot tijd houdt eene vriendin haar een uurtje gezelschap. Dat is alles. Ik heb laten vragen of ik naar haar mocht komen hooren; zij heeft het mij geweigerd. Ik heb ten minste haar vogeltje bij mij willen hebben, omdat zij er niet meer voor kon zorgen. Het arme diertje was niets in zijn schik over die verhuizing; maar ik heb zoo goed voor hem gezorgd, ik heb zoovele klontjes suiker tussehen de tralies van zijn kooitje gestoken, dat hij nu uit al zijn macht zingt. Terwijl ik werk hoor ik zoo graag zijn toontjes rollen; zij doen mij denken aan mijn buurmeisje en zouden mij beletten haar te vergeten als ik het kon! VII. 't Is vandaag de 15e; ik ging bij den eigenaar mijn huur betalen. Ik ontmoette daar den mooien jongeheer van laatst. „Mijnheer, zei hij tat M. Vautour, „mad"° Kose is ziek; ze heeft mij opgedragen u hare hnur te brengen." M. Vautour lachte onnoozel en gaf hem de quitantie. Ik had lust den fat to vermorzelen. Met welk recht compromitteert hij aldus mijn buurmeisje? Ik ben verzekerd dat zij hem niets hoegenaamd heeft opgedragen. Arm meisjeIn geen maand heeft zij kunnen In de Belgische feesten van Augustus a. bekleedt de nationale optocht een groote plaats. Hij zal gedeeltelijk op het verleden, gedeeltelijk op het tegenwoordige betrekking hebben. Tot het eerste behoort een wagen, voorstellende de gemeenten, een schitterende ruiterstoet uit het Bourgondisohe tijdvak, een groep van verschillende beroemde personen en eindelijk een groep uit het tijdvak van Maria Theresia. Het moderne gedeolte zal een wagen bevatten voorstellende de regeering van Leopold I. Verder een wagen van den landbouw, getrokken door 24 ossen, wagens van de nijverheid, de zeevaart, de spoorwegen, de kunsten, de drukpers en België. Alle muziekkorpsen van het leger en een aantal muziekgezelschappen zullen aan den stoet deel nemen. Alle muziekstukken en koren worden voor dit feest opzettelijk gemaakt. Evenals de optocht geopend wordt door eene voorstelling der oude gemeenten, zoo zal hij gesloten worden door de hedendaagsche arrondissementen. Een oud plan, de verbinding van den Atlantischen Oceaan met de Mlddellandsche Zee, door middei van een kanaal, wordt in Frankrijk weder ter hand genomen. Eene commissie bestaande uit den vice-admiraal Thomasset, den schout-bij nacht Allemand en den waterbouwkundige Bouquet de la Grye, zijn belast met het maken van een ontwerp voor een kanaal, loopende van Bordeaux naar Narbonne. Eenige Fransche koningsgezinden hebben zich de studenten-aardigheid veroorloofd om, in den nacht van Zaterdag op Zondag jl., de witte vlag met de leliën te hijschon aan den vlaggestok van het gebouw der prefectuur te Avignon. De portier verklaart plechtig dat hij er niets van gemerkt heeft. Eene partij die tot zulke grappen hare toevlucht neemt, schijnt niet zeer ernstig meer. Toeh neemt de regeering de zaak hoog op en heeft zij reeds drie „verdachten" gevangen laten nemen. De republikeinsche bladen geven zich ook de voldoening van bij deze gelegenheid de vlag van Hendrik V aan te duiden als „de beleliede lap." Men moest verstandiger zijn. Geneeskundige dienst bij de Landmacht. De memorie van antwoord is verschenen op het afdeelingsverslag der tweede kamer over het wetsontwerp tot regeling van de betrekkingen en rangen, de opleiding en de bevordering van het personeel van den geneeskundigen dienst bij de landmacht. De minister erkent, dat ter bereiking van een meer gewenschten toestand, ten opzichte van onderscheidene onderwerpen, rakende den genees kundigen dienst der landmacht, nadere regeling moet plaats hebben. Aan de regeling van som mige dezer onderwerpen is reeds een begin van uitvoering gegeventot het regelen van andere zullen de noodige voorstellen aan 's konings goedkeuring worden onderworpen, zoodra dit wetsvoorstel tot wet verheven zal zijn. De minister deelt daarover het volgende mede. Nog in den loop van dit jaar zullen de maat regelen in werking treden, waarbij het beheer over de zickeninrichtingen en het bevel over de compagnie hospitaalsoldaten, die thans nog in handen der intendance zijn, voor 't vervolg aan de officieren van gezondheid zullen worden toe vertrouwd. De min. wenseht do tegenwoordige indeeling van de officiereu van gezondheid bij de korpsen, die in tijd van vredo meer in naam dan in de daad bestaat, ook voor de vredesformatie te be houden. Daar het zijn voornemen is, voor alle werken; hij zal door den concierge geweten hebben dat zij niets had om hare huur te betalen. Ellendige concierge 1 VIII. Mijn buurmeisje wordt boter; zij zette te 12 uren haar raam open; ze is, als 't kan, nog mooier met hare door de koorts verbleekte wangen en groote oogen. En hoe gretig ving zij een vroolijk zonnestraaltje op! Ik vroeg haar hoe het haar giug, ze scheen ontroerd en afgetrokken. Zij sprak mij niet van haar distelvink. Toeh heb ik haar het lieve vogeltje teruggezonden; zijn vroolijk gezang zal haar afleiding geven. Vaarwel, lieve deelgenoot mijner eenzaamheid, ga uwe jonge meesteres vroolijk maken 1 Zeg haar dat ik haar liefheb en moge zij u al de kussen rooven die ik u heb gegeven 1 IX. Sinds een week ben ik tot stervens toe be droefd. Dinsdag heeft de concierge een prachtig bouquet voor mad«» Kose gebracht. Woensdag heeft mijn buurmeisje het voor het venster gezet en tweemaal daags zorgvuldig gegoten. Donderdag klopte men aan hare deur en zij deed open. Vrijdag heb ik opgemerkt dat de vink treurig en verlaten zat geen versch zaad noch muur garnizoenen van meer dan een bataljon het bestuur over den militairen geneeskundigen dienst aan een niet bij de korpsen ingedeeld officier van ge zondheid op te dragen, stelt hij zich voor althans aan de regementen infanterie geen andere officieren van gezondheid toe te voegen dan alleen die, bij de bataljons ingedeeld. Ondoelmatig acht de min. 't, de vrije keus van den militairen geneeskundige aan den officier te ontnemen, overtuigd als hij is, dat de groote meerderheid der officieren van gezondheid zulks niet zou verlangen. Bij het vaststellen van de sterkte van het per soneel van den militairen geneeskundigen dienst zal op de behoefte van het leger, zoowel in vredes- als in oorlogstijd, worden gelet. Het voorhanden materiëel voor den geneeskun digen dienst is niet onbelangrijk. Tot vermeerdering van de hoeveelheid, zullen bij de aanstaande begrooting opnieuw gelden worden aangevraagd. Het materiëel voor de militaire ziekeninrichtingen en dat voor den geneeskundigen dienst bij de korpsen, verkeert in een zeer goeden staat. De verbeteringen door den vooruitgang der genees kundige wetenschap of de ervaring gebodem worden voortdurend aangebracht. De minister wenseht de traktementen van het personeel van den geneeskundigen dienst aldus te regelenofficieren van gezondheid 2e kl. 1600 of na 6 jaren dienst 1800 off. van gezondh. Ie kl. 2200 of 2400, f 2700 en f 3C00, resp. na 4, 8 of 12 jaren dienstdirigeerende off. van gezondheid 3e kl. f 3500, id. 2e kl. f 4000, id. Ie kl. 5000; inspecteur f 5500; militair apoth. 2e kl. f 1400, id. na 5 jaren dienst f 1600; milit. apoth. Ie kl. f 2000, id. na 5 jaren dienst f 2200, 10 jaren 2400, 15 jaren 2700dirigeerend militair apotheker, met rang van majoor f 3000, met rang van luit.- kol. f 3400; paardenarts 3e kl. 1400, id. na 8 jaren dienst 15002e kl. f 1600, id. na 15 jaren dienst 1700, id. na 20 jaren f 1900; paardenarts le kl. 2200, id. na 20 jaren dienst 2400, id. na 25 jaren f 2600, id. na 30 jaren 2800; dirigeerend paardenarts met rang van majoor f 3200, met rang van luit.- kol. t 3600. Deze sommen aeht de minister voldoende, vooral wanneer aan de off. van gezondheid onder zekere voorwaarden wordt toegelaten, tevens de burger praktijk uit te oefenen. De oudere officieren van gezondheid le kl. zullen eveneens de voordeelen genieten, die de nieuwe traktementsregeling ook voor hen zal medebrengen. De minister is, in 't belang vooral van een goede orde en discipline, op grond der ervaring daaromtrent in den Pruisischen oorlog in 1866 opgedaan, zeer voor het behoud van den militairen rang voor den militairen geneeskundige, en ook daarom hecht de minister aan een indeeling bij een militair korps, althans gedurende het eerste gedeelte der militaire loopbaan. Verbonden met een behoorlijke bezoldiging, kan de militaire rang wel degelijk medewerken om het noodige getal geneeskundigen voor het leger te verkrijgen. Het ligt in de bedoeling om burgerartsen, die voor eigen rekening hebben gestudeerd en als off. van gezondheid bij het leger in dienst wensehen te treden, de gelegenheid daartoe open te laten, onder de (in art. 9) vermelde voorwaarden be trekkelijk den verplichten diensttijd. De „geleidelijke" opheffing der aan het garni zoenshospitaal te Amsterdam verbonden inrichting ter opleiding van militaire geneeskundigen en pharinaceuten zal in den zin, waarin de min. het bedoelt, plaats hebben wanneer, zooals reeds voor dit jaar begonnen is, geen nieuwe militaire stu denten ter opleiding bij die inrichting meer worden aangenomen en wanneer voorts aan de kruid het arme diertje zwijgt stil en vliegt niet meer door zijn kooi. Zaterdag is men teruggekomen. Ik hoorde hartelijk lachen en 't ging mij door do ziel. Zondag! mijn buurmeisje is gisteren avond niet teruggekeerd. Do huisbewaarster kwam van morgen bij mij. „Mad"° Kose," zei ze, „komt niet terug op hare kamer; zij heeft mij opgedragen u haar vink te brengen." Ik beken het, ik heb geschreid. Het vogeltje scheen ook wanhopighet schreeuwde droevig en stootte zich telkens tegen de wanden van zijn kooi. Ik zette het deurtje open. Het vloog weg naar de blauwe lucht. Nu is de kooi ledig mijn hart ook. EINDE, reeds toegelatenen de gelegenheid wordt geschon ken om op den nieuwen voet en onder de nieuw te stellen voorwaarden, hun studiën voort te zetten. Tot verder strekkende maatregelen in 't belang der ook door hem gewenschte spoedige opheffing van die inrichting zou de min. niet kunnen over gaan, want hij staat in deze voor een bilateraal contract tusschen het rijk en de ouders of voogden der ter opleiding aangenomen jongelieden, welk contract, uit den aard der zaak, niet dan met wederzijdsch goedvinden kan worden verbroken. De applicatieschool te Amsterdam is bestemd ter militaire voorbereiding van de rechtstreeks van de uuiversiteiten tot officier bij het personeel van den geneeskundigen dienst te benoemen jongelieden voor de reeds eenigen tijd gediend hebbende militaire geneeskundigen, die niet tot de reserve wensehen over te gaan eh derhalve blijven door dienen, met het vooruitzicht ook te eeniger tijd als dirigeerenden te kunnen optreden. Geen kostbare inrichting zal in 't leven worden ge roepen. Be school zal zeer eenvoudig worden ingericht en met minder personeel dan thans aan het hospitaal te Amsterdam verbonden is, aan hare bestemming kunnen beantwoorden. Examens zullen aan de cursussen niet worden verbonden. Het ligt ook niet in de bedoeling om de reserve-officieren van gezondheid, die nog niet gediend hebben, tot het bijwonen van die cursussen te verplichten. Het onderricht, aan de militaire apothekers te geveu, zal zich moeten bepalen tot de veldpharmacie, tot de kennis van de inrichting enz. van het materieel, tot den ambulancedienst en tot de militaire gezondheids leer. De uitgaven zullen zeker blijven beneden die voor de tegenwoordige opleidingsschool te Amsterdam. Do hoofdbeginselen van het ontwerp zijn on veranderd gebleven. In de onderdeelen zijn enkele wijzigingen gebracht. Mijnheer de redacteur. Nu onlangs ontving ik van een mijner vrienden, d'. A. Kriekaerd, predikant te Grand-Kapids in Noord-Amerika, eene uitnoodiging om met 300 a 400 menschen naar Noord-Carolina te komen, om eene Hollandsche kolonie te stichten. Als gij mij nu vraagt, of ik dit doen zal, is 't antwoord: „dat weet ik nog niet!" Ik hen uu twee en vijttig jaaren ik ken de menschen te goed, om op zulk een leeftijd, veel bewogen en ietwat rijk iu erva ring, doch eenigszins arm aan ondervonden liefde en dank, zulk een aantal in mijn schoot to gaan dragen. Maar deze kolonisatie helpen bevorderen, dat wil ik van harte; terwijl ik, met duizenden, den drukkenden last der Europeesche toestanden ge voel, met een steeds donkerder vooruitzicht voor hen, die arm aan geld, doch niet aan hart en geest en verstand zijn. En „ga met God 1" zoo roep ik hun toe; want go hebt daar nog een toekomst. Bij gebrek aan ruimte hier, is daar nog onbe bouwde grond in overvloed, en hij is tevens goed koop. Tachtig acres, altijd onder de voorwaarde, dat ge er gaat wonen en bouwen, kunt ge krijgen voor twee dollars per acre. Voor twee honderd gulden hebt ge dus lichten, eenigszins zaudachtigen grond voor eene hoeve, waarop ge, behalve alle Europeesche vruchten, en dat wel tweemaal per jaar, ook rijst kunt winnen. Om echter vooreerst te beginnen wil 't hooid der firma aan ieder emigrant eenige reeds be reide akkers voor éen jaar gratis afstaan, opdat hij voor 't eerste jaar, na zijne aankomst, den benoodigden leeftocht erlange. Kappe, ondernemende lieden, gedrukt door eene steeds rijzonde pacht en hooge belasting, terwijl ge vele monden moet voeden, wat wilt ge meer? Zes uur van de kolonie aan den spoorweg ge legen, vindt de landman te Newburn een markt voor zijn vruchten. Op dezelfde distantie vindt hij tevens om te verschepen te Beaufort een haven. Iets warmer en zeker vrij wat droger dan hier, is het klimaat er gezond; ook is er hout in over vloed en meer goed water dan jenever of bier om te drinken. En hoewel de arbeid beter dan hier wordt betaald, zijn er genoegzame handen. Ook voor kerk en school wordt gezorgd. Hoofden van huisgezinnen met kleine kapitalen, jongelingen met een krachtigen arm, fatsoenlijke en welopgevoede meisjes, die niet altijd met zus ter Anna naar de toekomst wilt uitzien, en wier ouders nog een klein kapitaaltje om te beginnen bezitten, spoedt u met uwe familie daarheen! Daar toch hebt ge nog een toekomst te wach ten. Hier echter niet meer. En gij gegoede en practische philantrophen in ons midden, helpt, door uw voorschot, tegen eene matige rente, de eerlijke en vlijtige armen op die wijze voort. 's Heerenhoek, U. IV. Brasdt, 24 Juni 1880. pred'. gedrukt bij de gebroeders aerahajis te middelburg. MI met Afzon Hoofdage BEH Zij die zich vo deze courant abort nog in dit kwartat mere gratis. VEEMARKT T Donderdag den voor middags 8 tot des De bur{ De burgemeester en v gelet op de artikelen kelijk de inkwartiering* 1866, (staatsbl. no. 138 brengen ter openbar inwoners, die voor bet en onderhoud het eerst aangeplakt dat die lijst van den den 12 Juli a., op de s* eeu ieder ter inzage is de bezwaren tegen di kunnen worden ïngediei met den 27 daaraanvol^ Burgemeester en wetl niet ongepast, de ingi met den inhoud van der hierboven aangehaa Art. 13. De vordei onderhoud geschiedt: voor het krijgsvolk, van gedeelten van huizei in de personeele belasti huurwaarde, welker bet middel, geen aanspras belasting voor de dienstpaard over gebouwen of getim baar tot stalling van pa plaatsen zijn. Art. 14. Huisgezinne vrouw of een lijk bevn ernstige ziekten lij de* inkwartiering vrijgeotell In buizen, waarin f beerscht mag geene inll Deze omstandigheden der biljetten aan de kvJ chementen aan de man| den burgemeester. De inwoner die desu gehouden de geïnkwarl woning, (mits daarin heerscbe), op te eigen rekening, in vesting en onderhoud! voorzien. Deze laatste verplichl gemis der bedoelde opa van den inwoner; in w| mededeeling der reden r meester een ander kwal] Huisgezinnen zonder j de 20 jaren worden nief Ontstaat eene reden I inkwartiering, dan worl na kennisneming daarvi] gewezen. Art. 16. De inkwartj worden by gelijke verdeeld, met dien krijgslieden, tot dezelfdJ escadron behoorende, z| beid van elkander en ingekwartierd. En is hiervan afkonol behoort, te Middelburg! De burgemeester en] G.l Ter Neuzen, 2d Keuzenpolder, ditmaal Koepel, heeft gistereu gehad, beloopende eel bij eene breedte van is doorgedrongen tot Jinitenberm,

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 6