B IJ VOEGSEL N°. 150. 123® Jaargang. 1880- Maandag 28 Juni. JAARMARKT. N en BUIJS, Lam. kUX-ARTS. N OLIEVERF WATERVERF, bezichtigen E ABDIJ", 11 tot 'sna- 25 Cents. ED1ENST. «HELDE. •Lyk 2 uren op V A- 1ST DB Benoemingen en besluiten. FEUILLBTQ3N. De distelvink van mijn buurmeisje. Onderwijs. Kunstnieuws. Kerknieuws. rUmd)Uit. TBODË gevraagd. Boekhandelaar P. G. Gissingen. [tde MEID benoo- ER. ii puaerkzaam gemaakt 1LDERIJEN slechts erd zullen blijven. singen v. v. agent 9,15; nm. 1, 3,30, 7. 10 in plaats van 1 nnr. nm. 2,30, 5, 8. estdagen: 9.15, 11.30; nm. 1, 5.30, 7, 8.30. 1; nm. 1.30, 2.30, 4, .30. tdienst EN ROTTERDAM. Juni en Juli. VAN ROTTENDAM: aand. 28 midd. 1,n. nsd. 29 1, oensd.80 1, rnderd. lmorg. 11,30, 'ijdag 2 11,30 terd. 3 11,30, rnnd. 5 midd. 1, nsdag 6 1,— oensd. 7 morg. 10, nderd. 8 10, ijdag. 9 10,— terd. 10 11,30, 5.37 6.38 4.45 >5.59 6.40 >7.57 >9.6 9.15 10.25 10.35 6.50 6.5 7.52 8.45 9.12 10.18 10.41 10.50 11 ,M. V. M. TT. M. 15, 3.45 en 5.45. 15, 4.15 6.15. NDAG, WOENSDAG en ZATERDAG. 7.30 nam. 4.— 8.— 4.30 10.30 11.- 6.— midd. 12.— 6,30 nam. 12.30 voor dien dag. MIDDELBURGSCDE COURAIVT. GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt be kend, dat op Dinsdag den 25en Juni 1880, des namiddags te drie uur, een openbare zit ting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 26en Juni 1880. De burgemeester voornoemd, PICKÈ. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat de jaarmarkt in die gemeente, zoo geen buitengewone omstandigheden zulks verhinderen, dit jaar zal aanvangon den 26 Juli en eindigen den 7 Augustus daaraanvolgende, terwijl de loting voor standplaatsen zal geschieden Maandag den 19 Juli te voren, des voormiddags te 10 uren, waartoe de belanghebbenden zich bij den markt meester zullen moeten aanmelden. Aan straatmuziekanten zal eerst Maandag den 2 Augustus vergunning gegeven worden tot uitoefening van hun bedrijf. Middelburg, den 25 Juni 1880. De burgem. en weth. voornoemd P I C K De secretaris, G N. DE STOPPELAAR. 10.55 2.5 10.40 1.45 11.50 3.15 12 40 3.55 1.3 4.13 1.20 4.30 6.35 6.10 7.30 8.1& 8.36 8.50 leger. Op verzoek, eervol ontslag verleend uit den mil. dienst aan den le luit. der inf. op nonactiv. J. G. van dor Schaaff. polderbesturen. Benoemdin het bestuur van den Soeiekerkepolder tot dijkgraaf J. van Oeveren en tot gezworen P. K. van Daalentot dijkgraaf van den Nieuwepolder, annex Stavenisse J. A. Snijder; van den Muijepolder L. Groene- wege Lz.van den Clarapolder E. Thienpondt; van het waterschap St. Annaland, A. J. Bierens; van den Pierssenspolder J. de Feijter; van den Onrustpolder G. Leendertse; van den Adriaan- polder P. Verbnrg Sr.van den Stadspolder J. W. Vader; van het waterschap de vereenigde polders van Ossenisse P. de Waalvan den Houwerpolder M. G. van Stapelevan den Nieuw Olzendepolder M. van Stee; in het bestuur van het waterschap de Vrije Polders onder Tholen, tot dijkgraaf M. G. van Stapele en tot gezworene J. Kuyper tot dijkgraaf van den Nieuw- St. Jooslandpolder, P. Dingemanse; van het waterschap Groede en Baanst M. Mazuroin het bestuur van het water schap St. Maartensdijk, tot dijkgraaf J. Luijk en tot gezworenen J. Mol en D. de Wilde Cz., in Naar het Fransch. vah albert dermont. (le Voltaire). I. Ik wood heel hoog; aan mijn trap komt geen einde't ia een trap waartegen een achuldeischer zou opzien. Maar ia men eena hoven, dan vindt men t er verrukkelijk. Men is dertig meter boven de straathet straatrumoer komt niet tot u. Wat is 't daar heerlijk om te werkenen dan als ik mijn raam openzet, welk een prachtig uitzicht! Twintig duizend vierkante mijlen blauwe hemel en honderd drie en zestig sehoorsteenenPoëzij en werkelijkheid, gij overlaadt me Ik heb nog iets, een bekoorlijk bunrtje, een jong meisje van 18 jaren. Men noemt haar mad"= Rose, en ze heeft haar naam niet gestolen. Wat is 't aantrekkelijk, een jong meisje irisch als <le lente van voorheen, die blanketsel noch haarverf kent en zich niet inlaat met allerlei nieuwerwetsche dwaasheden en ijdele vermaken. het bestuur van het waterschap Poortvliet, tot dijkgraaf P. D. van Stapele en tot gezworene M. Bruijnzeel. Tot provinciaal secretaris der Vrije Universiteit is voor Zeeland benoemd de heer H. J. van der Meer te Vlissingen en voor Noord-Brabant de heer C. N. Tielemar. te Zevenbergen. De hoofdcommissie der Vereeniging voor Chr. Nat. schoolonderwijs heeft aan den minister van binnenlandsche zaken een adres gezonden naar aanleiding van het rapport der commissie tot voorlichting der regeering bij het ontwerpen van voorschriften omtrent de schoolgebouwen. Zij heeft vooral bezwaar tegen het voorgedragen art. 5. Daarin ligt eene voor het bijzonder onderwijs gevaarlijke strekking, daar aan den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht eene bijna onbegrensde macht wordt toegekend. Immers het wordt aan de meening van dien amb tenaar overgelaten, te bepalen in hoe verre de regelen voor de openbare school al of niet verplicht gesteld zullen worden voor de bijzondere school. Door het aanvaarden door de regeering van het genoemde art. 5 worden dus de belangen, de vrijheid en de rechten van de bijzondere school grootelijks bedreigd. De hoofdcommissie verzoekt daarom den minister zoodanige maatregelen te nemen, dat geene bepa lingen worden vastgesteld waarbij de vrijheid van onderwijs nog meer beperkt zou worden, dan dit reeds door de wet zelve geschiedt. Tot assistent voor de scheikunde aan de Polytechnische school te Delft is benoemd de heer G. J. Stam, technoloog. Aan de leden van het Rotterdamsche tooneel- gezelschap werd gisteren middag, in de beneden- ververschingszaal van den grooten schouwburg een bewijs van hulde gebracht door de burgerij van Rotterdam. De heer Jos. Jacobson, voorzitter van de af- deeling Rotterdam van het Nederlandsch Tooneel- verbondhad de leiding der demonstratie aanvaard en bracht den terugkeerenden in goed gekozen woorden lof voor hun streven en voor hun zege praal. Dat Faassen, die daarbij ook de eer van de Nederlandsche dramatische auteurs ophield, niet werd vergeten, ligt voor de hand. Na den heer Jacobson sprak de burgemeester, de heer Joost van Vollenhoven, een hartelijk woord, en toen was het de heer Burger, die, ook namens Mad»e Rose is eene weeszij begint 's morgens vroeg aan haar werk en 's avonds heel laat zie ik haar nog over haar borduurraam gebogen. Zij moet daarmêe ongeveer drie francs verdienen, terwijl haar 't zoo gemakkelijk zou vallen Maar zij is een braaf meisje, madlle Rose. Gij lacht; ik verzeker u dat er nog zijn. De eenige weelde van mijn Dnurmeisje is een distelvink, voor wien zij met de meeste teederheid zorgt. Eiken dag nieuw hennepzaad en versch muurkruid. Welk een wellusteling is die distel vink. „Ik wou dat ik een vogel was", zegt het liedje en ik ook. II. Eiken ochtend als ik mijn raam openzet ik weet niet hoe dat zoo komt is mad»e Rose bezig haar vinkje eten te geven. Ik roep haar toe: Goeden morgen, buurmeisje. Ze antwoordt mijGoeden morgen, buurman. De vink heft zijn mooiste liedje aan; daarna gaan zij en ik ieder aan ons werk. Ik geloof dat ik mijn buurmeisje begin lief te krijgen. Dat is heel dom; nu zal ik niet best kunnen werken. En waartoe zou het leiden Haar ten slotte trouwen Wat zou mijne trotsche familie er wel van zeggen, die mij al om mijne letterkundige carrière vervloekt heeft? Haar huwen voor de grap? Zij zou niet willen en ik ook niet. zijn mede-commissarissen van den schouwburg, een woord van gelukwensch en sympathie uitsprak. Bij het bestuur van de afdeeling van het Tooneelverbond en bij commissarissen van den Rotterdamschen schouwburg hadden zich aange sloten eeu commissie van belangstellenden uit de burgerij, en uit hen vormde zich eene commissie van uitvoering, bestaande uit de heeren: Jos. Jacobson, Hendrik J. J. Bos en Santilhano. Het den artisten aangeboden huldeblijk bestaat in een photographic van den schouwburg waar zij hun lauweren behaalden. Een grooter exemplaar daarvan is bestemd voor het foyer: verder een Gedenkboek aan den tocht der Hollanders naar Londen, bevattende de woorden, waarin de Engel- sche critici over Hollandsche kunst en kunstenaars spraken. Natuurlijk, dat aan de dames, toen zij de smaakvol versierde zaal binnentraden, bou- quetten werden aangeboden. Hartelijke woorden van innigen dank werden gesproken. In een schrijven had het hoofdbestuur van het Neder landsch Tooneelverbond zijn sympathie betuigd met deze overwinning door Nederlandsche tooneelspelers behaald. Moge deze demonstratie de aanvang zijn van een voortdurende harmonie in de Rotterdamsche kunstwereld. (N. v. dD.) De jaarlijksche vergadering van de afgevaardigden der Waalsche gemeenten in Nederland is te Arn hem geopend met eene openbare godsdienstoefe ning, geleid door den heer F. Daubanton, predikant te Groningen, die tot tekst zijner rede gekozen had Luk. IX51—56. De vergadering wordt bijgewoond, behalve door de afgevaardigden uit verschillende gemeenten, door de commissie tot de zaken der Waalsche kerken bestaande uit de heeren J. H. Gerlachj pred. te Middelburg, presidentJ. J. L. Luti, pred. te Middelburg, secretarisC. G. Chavannes, pred. te Leiden, vice-president; J. L. Roulet, pred. te 's UertogenboschH. Valès, pred. te Amsterdam; R. van Boneval Faure, oud-ouderling \e Leiden en J. F. C. Kronenberg, ouderling te Arnhem. Sclierpeiiisse, 25 Juni. Heden werd bij de Herv. gemeente alhier beroepen de heer J. van den Bergen, predikant te Kethel. Naar aanleiding van het bezoek door een aantal leden van de soiiéte internationale des tou- ristes den 13 dezer aan Middelburg gebracht, zijn in l'Excursion, het orgaan dier vereeniging, uit- III. Gisteren toen ik thuis kwam zag ik een dandy die mad"» Rose volgde. Zij verhaastte haar tred en scheen hem te willen ontwijken. Voor onze deur gekomen keek de saletjonker naar het nommer van 't huis. Van ochtend zag ik hem praten met den concierge; hij had iets indringerigs over zich dat mij zeer tegenstond; toen hij heenging stopte hij onzen wachter een goudstuk in de hand. Ge zult mij niet willen geloovende dwaas gaf het hem niet terng. Wat wil toch die intrigant Ik heb wel lust mijn buurmeisje te waarschuwen. Maar wel bezien, met welk recht zou ik mij met hare zaken bemoeien IV. Toen ik de trap afliep kwam ik de huisbe waarster tegen, die een brief aan mijn buurmeisje brachthet scheen mij toe dat die op een mooi gekleurd velletje geschreven was en het schrift er sierlijk uitzag. Ik wil wedden dat het geen brief van hare familie is. Maar waarom zou het geene bestelling van een harer klanten kunnen zijn? God geve dat het niet de jonge heer van gisteren is die haar een billet-doux zendt! Togen vier uren hoorde ik een mannenstap op treksels opgenomen van hetgeen door de Belgische en Zeenwsehe bladen omtrent den tocht werd medegedeeld. Alle Belgische bladen spreken eenstemmig zoowel over de reis als over het verblijf te Middelburg hunne tevredenheid uit. Dezelfde vereeniging zal de „excursie" van 13 Juni op den 4 Juli o. herhalen voor de inwoners van Verviers, Luik, Leuven, Meehelen en Brussel. Te Utrecht wordt Zondag een internationaal kegel-concours gehouden, uitgeschreven door de sociëteit De Vereeniging aldaar. Aan genoemd concours zullen 16 kegel-gezel schappen deelnemen, waaronder een nit Keulen- De volgende prijzen zijn uitgeloofd le korpsprljs een diploma en f 1002e korpsprijseen diploma en f 50; 3e korpsprijs: een diploma en /30. Zondag ochtend te 9 uren begint men met een Pic nie naar Zeist, waartoe alle aanwezige gezel schappen worden uitgenoodigd. Des namiddags te 12j uur loting der volgorde der korpsen, die deelnemen aan den wedstrijd. Te 1 uur aanvang van den korpswedstrijd en daarna heeft de wed strijd voor de personeele prijzen plaats. Te Zwolle is eene kermis meeting gehouden. Dr. Lubach, de geneeskundige inspecteur, had het gemeentebestuur geadviseerd tot verdaging der kermis, wegens de pokken-epidemie. De anti- jeneverwetmannen, de kerinisienthouders, tal van kermislustigen en nieuwsgierigen kwamen bijeen, om hunne belangen kenbaar te maken. Het was een ware poolsche landdagdie het meeste praats had, werd het meest aangehoord. Onder het gebrnik van menigen lustigen dronk werd ten slotte voor goed verklaard het denkbeeld dat een viertal belanghebbenden uit de vergadering in commissie naar den burgemeester zonde gaan, om op 't doorgaan der kermis aan te dringen. Ot het gemeentebestuur dr. Lubach dan wel de jenever-commissie zal gelijk geven, zal te bezien staan. (U. D.) Te Groningen is men begonnen met het leggen van het paardenspoor. Over het geheel beerscht aldaar oen ongekende drukte op het gebied van openbare werkengrachten worden gedempt en overgebleven vestingwallen wegge ruimd ook de waterleiding gaat goed vooruit terwijl er door particulieren meer wordt gebouwd dan vroeger. Hoewel de lucht Donderdag gedurende den namiddag somber en dreigend was geworden, was het vauxball en bal, door de sociëteit Minerva op het feestterrein te Leiden gegeven, zeer levendig. De fraai aangelegde tuin, met zijn feestelijke ver lichting, leverde een aangenaam schouwspel op. De Parkkapel, onder leiding van den heer Stumpff, bracht een uitgezocht programma ten gehoore. Tegen elf uren kwam de hoofdpersoon in zijn met den overloop. Men heeft aan de denr van mijn buurmeisje geklopt. Zij heeft niet geantwoord. Ik ben wel gelukkig. V. Dezen morgen heeft men aan mijne deur ge klopt. Ik dacht dat het mijn kleermaker zou zijn en daar ik niets bij hom heb besteld, maar zijne rekening vrij hoog is, haastte ik mij niet hem binnen te laten. 't Was het fatje van den vorigen dag, gefriseerd, geparfumeerd, tiré d guatre épingles. „Wat is er van uw dienst?" vroeg ik norsch. „Ik kom u vragen," antwoordde hij, „of gij mij uwe kamer wilt afstaan. Ze kost n drie honderd francs per jaarhier is een biljet van duizend." „Welk belang hebt ge er bij, mij dit cadeau aan te bieden?" „Dat is mijne zaak en gaat u niet aan." „Als go het zóo neemt, dan is daar de deur." En toen hij wilde gaan zitten zei ik „Ik ken slechts twee middelen, mijnheer, om van hier te komen: de deur ol het raam. Ik waarschuw u dat wij op de vijfde verdieping en de straatsteenen hard zijn." Het jonkertje begreep dat hij niet moest aanhouden en snelde de 127 trappen af die tusschen mij en het trottoir liggen. VI. Mijn mooi buurmeisje is ziekeen leelijke koorts, die sinds drie weken aanhoudt. De dokter

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 5