ill Laatste berichten. t t BUITENLAND. Onderwijs. Kunstnieuws. 18Umtym Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. wzw zw zw zw Algemeen Overzicht. waterstaat en de Neflerlandsche spoorwegmaat schappijen, naar aanleiding van de voorgekomen branden nabij Apeldoorn, die door het vuur der locomotieven veroorzaakt moeten zijn. Alsdan zal de vraag worden ter sprake gebracht, om aan het algemeen reglement op de spoorweg diensten een bepaling toe te voegen, met het doel om grooter uitbreiding te geven aan het om spitten en kaalhouden van strooken grond ter wederzijde van den spoorweg en het bedekken van de overwegen met koolasch, voor zooverre de breedte der onteigende perceelen dit toelaat. In de zitting der kamer van koophandel te Rotterdam van gisteren was ingekomen een brief van de heeren C. Balguerie Zn. en een aantal voor name firma's aldaar, handel op Engeland drijvende, waarin de klacht voorkomt over herhaalde ver traging in het brievenverkeer met Engeland, via Vlissingen. Dat dit onder buitengewone omstan digheden des winters plaats heeft, kan worden verklaardmaar dit jaar doen zich de vertragingen ook in de zomermaanden herhaaldelijk voor, waaruit men zou moeten afleiden dat er gebreken zijn in de organisatie van den dienst. De heer Betz deelde mede, dat, door het aan schaffen van eene nieuwe boot, het materieel van de maatschappij wijziging heeft ondergaan waardoor vertraging, voor wat die maatschappij betreft, niet meer plaats zal hebben. De minister van waterstaat heett gedurende den winter onderzocht waarom er vertraging plaats had, en hem is toen bewezen dat er, o. a. door mist, dikwerf force majeure was. De verandering in de aansluiting door het wegvallen van den Grand, Central zal thans mede ten voordeele komen van het geregeld vervoer. De voorzitter zeide dat van den minister dan ook reeds een antwoord is ingekomen, waarin wordt gewezen op de omstandigheid dat de aanwezigheid van eene derde stoomboot der maat schappij Zeelandvertraging voortaan zal voor komen. De gemachtigden der Rijnoeverstaten zijn het eens geworden over eene conventie ter verbetering der zalmvisscherij. Nederland zal worden uitge- noodigd tot deze overeenkomst toe te treden. Het ontwerp dezer conventie sluit zich in hoofd zaak aan bij het Maunheimer tractaat van 18ti9| en bevat slechts eenige wijzigingen, die ten gevolge der ondervinding ten opzichte der visseherij noodig worden geacht. Volgens het gemeenteverslag van Soes over 1879 vermeerderde de bevolking in dat jaar met 56 mannen en 75 vrouwen en bedroeg zij op 31 December 11. 3063 m., 3336 vr., te zamen 6399 ingezetenen. Bij den keurmeester van het vleesch zijn in 1879 ter keuring aangegeven 374 stuks rundvee, 554 kalveren, 563 varkens, waarvan 300 vermoe delijk boven het jaar, 163 schapen en geiten, 2852 kilo versch vleesch en spek, 86800 kilo Ameri- kaansch spek en reuzel, 610 kilo gerookte hammen. Door hem werden afgekeurd en onder toezicht der politie begraven3 koeien, 1 kalf, 2 schapen en 1 varken, terwijl 1 koe en 1 varken, ofschoon niet bepaald afgekeurd, verboden werden in don handel te brengen, alles wegens de minder goede qualiteit. De toestand van het armwezen kan bevredi gend genoemd worden. De fondsen der diaconie van de Ned. Herv. ge meente laten haar niet toe hare zorg tot alle lidmaten uit te strekken. Zij moet meerderen van deze verwijzen naar het burgerlijk armbe stuur. Er is eene goede samenwerking tusschen ge meente-, burgerlijke- en kerkelijke armbesturen tot stand gekomen. De afschaffing van het restitutiestelsel heeft geen merkbaren invloed op de tinancien van het burgerlijk armbestuur uitgeoefend. Toch kan die afschaffing als weldadig aangemerkt worden, dewijl de armen nu direct verzorgd worden door de besturen, die de kosten dragen. Als middelen tot leniging en vermindering van armoede wordt door de gemeente en het burgerlijk armbestuur in ruime mate gratis onderwijs verstrekt, terwijl als voorwaarde van bedeeling getrouw schoolbezoek der kinderen wordt gesteld. De fabrieken, die volgens den patentlegger op 31 December 1879 te Goes bestonden, waren de volgende Een bierbrouwerij, tevens azijnmakerij, met 6 knechts. Een gasfabriek met 1 directeur, 1 fitter, 1 helper, 2 stokers, 1 huipstoker en 3 lantaarn opstekers. Twee koren-, tevens pelmolens, elk met 2 knechts. Een meelfabriek met een atoomtoestel van 15 paardekracht en 10 knechts. Een meekrapfabriek met een toestel van 8 paardekracht, die niet gewerkt heeft. Twee meestoven elk met een stoomtoestel van 7 paardekracht, waarvan slechts éen nog eenigen tijd gewerkt heeft met 4 arbeiders. Een oliemolen, tevens patentoliefabriek, met 3 knechts. Een zaagmolen, met 4 knechts. Een scheepstimmerwerf, alleen voor reparation, met 3 knechts. Een schoen- en laarzenfabriek met p. m. 25 knechts. Volgens gehouden aanteekeningen zijn het sas ingevaren 835 schepen met een inhoud van 44,788 ton en 3 houtvlotten en uitgevaren 816 schepen met een inhoud van 45,949 ton. De scheepvaart was 86 dagen gestremd en wel 22 voor het maken eener brug in den Wilhelminapolder en 64 tenge volge van vorst. Bij kon. besluit is bepaald dat een rijks kweekschool voor onderwijzers zal worden gevestigd te Maastricht, en zijn, met ingang van 1 September 1880, bij die kweekschool benoemd: tot directeur H. A. L. Hagdorntot le onder wijzer Th. M. Smout; tot onderwijzer M. J. Koenen. (Zie Laatste berichten van gisteren.) Ofschoon de laatste voorstelling van het Rotterdamsch tooneelgezelschap te Londen tegen twee uren in den namiddag was aangekondigd, waren reeds een uur vroeger de geheele weg en alle straten die naar het grootste tooneel in Londen, Dury Laneleiden, met equipages en voetgangers gevuld, zoo groot was de begeerte om deze voorstelling bij te wonen. Reeds lang voor den bepaalden tijd was de zaal, die meer dan vijfduizend personen kan bevatten, stampvol. Bijna alle groote Engelsche tooneelspelers, zooals Irving, Tooie, Hare, Kendall, Arthur Cecil, Charles Warner, miss Ellen Terry, miss Madge Robertson, miss Modjeska, miss Genevieve Ward en vele acteurs van den Franschen troep, die in Londen speelt, waren tegenwoordig. De Ledige Wieg was het eerste stuk dat werd opgevoerd. Daverend was het handgeklap waar mede menigmaal de schouwspelers beloond werden en dat vooral mej. C. Beersmans en den heeren W. Van Zuylen en Rosier Faassen ten deel viel. Toen het stukje gedaan was, bewezen de warme toejuichingen en de tranen die op menige wang rolden, hoe diep een Engelsch publiek de schoon heid van deze comedie gevoelde. De tweede acte van De Kiescereeniging van Stellendijk werd uitmuntend gespeeld, maar vele zinspelingen, die echt Nederlandsch zijn, moesten voor de Engelschen verloren gaan. Nu kwam opnieuw mejuffrouw C. Beersmans voor in het zevende tooneel van Deborah, en toen het geëindigd was scheen het publiek geheel medege- sleept te zijn. Handgeklap was niet genoeg meer, een groot gedeelte van het publiek in loges en stalles stond op en wuifde met zakdoeken en riep opnieuw en nogmaals bravo! bravo! Groote bou- quetten en manden vol bloemen werden op het tooneel geworpen om mej. C. Beersmans te huldi gen en vijf malen achter elkander moest zij op het tooneel verschijnen om de hulde van het Engelsche publiek te ontvangen. De voorstelling eindigde met Manus de Snorder en hier werd herhaalde malen het uitmuntende spel van mevr. Faassen en van den heer W. van Zuylen door luid handgeklap afgebroken. Do laatste werd ook vijf malen nadat het stuk geëin digd was teruggeroepen. (Roti. Nil.) Den 23en dezer hebben Adriaan Braber en Kaatje Novender, te Noordgouwe, hun 60en huwelijks-jaardag gevierd onder algemeene deel neming hunner dorpsgenooten, die hen tot 's avonds 11 uren in de met groen en bloemen versierde herberg trakteerden. De concessie, indertijd verleend aan den heer Joseph J. L. Van Poel voorde, voor een goederendionst tusschen Rotterdam, Dordrecht, Zierikzee, Middelburg, Vlissingen en Breskens, gaat over op den heer J. F. Koopman, expediteur te Rotterdam. Te Utrecht heeft in do Maliebaan de be proeving plaats gehad van een der stoomspuiten. De spuit was in 10 minuten vaardig om te werken, maar weldra bleek dat de inrichting der brandputten niet toelaat genoeg water voor de stoomspuit op te halen. Zoodra een halve meter opgepompt is, moet men ophouden, daar alsdan het zuigmandje der slang vrij komt. Men ging toen met de spuit naar den Singel, waar een welgeslaagde proef genomen werd met een nieuw koperen toestel (driespruit), die het water van een der persslangen van de stoomspuit over drie handspuiten kan verdeelen en zoo is ingericht, dat elk der drie kan afgesloten worden en de aanvoer naar evenredigheid kan worden getemperd. Die proef slaagde volkomen, terwijl ook de stoomspuit hierbij naar wensch werkte. Een gewijzigde aanjager is mede beproefd en voldeed zeer goed. Als toelichting op het gisteren door ons mede gedeelde Engelsche schrijfstelsel door middel van cijfers, geeft de Jrnh. cl. de volgende proeve van cijfer-Nederlandsch „2dr8 baart ver3t. Wie ge9 is zich zll te prijzen wordt nooit ge8 of ge4d en verwerft gl suc6." De commissie voor de refinie van oud studenten der Leidsche hoogeschool heeft aan de reünisten voorgesteld van het batig saldo, dat de rekening van het rcuniefeest zal opleveren, hoog stens f 500 beschikbaar te stellen voor het op te richten gedenkteeken van Lcidens ontzet. Met toejuiching werd dit voorstel aangenomen. Het programma voor het feest der Fransche republiek, op den li"> Juli a. te Parijs, is door de commissie welke door de regeering benoemd is, vastgesteld als volgt: Des avonds van den 13™ en des morgens van den 14™ salvo's met het geschut. Buitengewone uitdeelingen in de gestichten van liefdadigheid. Illuminatie des avonds der openbare gebouwen. Vier vuurwerken te 9 uren op de drc de Triomf he, op het Carrefour de VObservatoire, op de Place du Trone en in de straat Caulaincourt. Concert des morgens en des avonds in de tuinen van de Tui- leriën en het Luxembourg-paleis. Inwijding van het model voor een beeld der republiek op de Place de la République. Dit plein, dat der Bastille en dat du Trone, alsmede de boulevards Beaumar- chais, Filles du Calvaire, Richard Lenoir en Re- publique zullen met vlaggen en tropeëen versierd worden. Des avonds illuminatie mot gas, met electrisch licht, met witte en gekleurde glazen, met ballons en Bengaalsch vuur, der voornaamste straten en pleinen. Bovendien nog versieringen enz. in al do arrondissementen van Parijs. In de schouwburgen zullen verschillende gala- en gratis- voorstellingen gegeven worden. Een monarchaal Fransch blad is op den dwazen inval gekomen om op te merken dat het den 15™ Juli de naamdag i3 van den graaf van Chambord en dat (dus!) het republikeinschefeest op den 14™ zal dienen tot verheerlijking van den Bog, daar de etiquette medebrengt dat deze feesten den dag te voren gevierd worden. Gevat als altijd, antwoordt de Rappel dat de 15' ook de dag is waarop de termijnen van de huishuur eindigen. Men zal dus, des verkiezende ook kunnen aannemen dat het teest dient tot verheerlijking der huisbazen. De staathuishoudkundige G. de Molinari verhaalt in het Journal des Delals dat de vertaling van het voornaamste werk van den sociaal-demo craat Karl Marx, Das Kapital, gestaakt is moeten worden, wegens gebrek aan inteekenaars. Hij geeft verder eene bloemlezing uit de menigte commu nistische Parijsche blaadjes, Vengeur, Egalité, Pro- létaire, Pére Duchhie, Communard enz., die echter, naar hij beweert, meer vertooning in de dagblad- kiosken maken dan gelezen worden. De niet- politieke kleine bladen van een sou, met een opzienbarend feuilleton, doen hun te veel afbreuk. Overigens, zegt hij, heeft het communisme reeds uitgediend; het is vervangen door'tcollectivisme, dat alweder radicaler moet zijn. Hoe dit mogelijk is, verklaart De Molinari niet te vatten, want men kan den eigendom toch maar éénmaal op heffen. 't Verschil zal echter waarschijnlijk bestaan in de manier om hem weder onder elkander te verdeelen. Wie de leiders zijn der beweging, is moeilijk te gissen, want de een na den ander wordt als een „onzuivere broeder" uitgestooten. Dat is natuurlijk al lang het geval met Gambettamaar ook met den radicalen afgevaardigde Clémenceau, en nu weder met Talandier, die de onbeschaamd heid heeft gehad van te verklaren dat hij een communist is van het zuiverste water, maar de zegepraal zijner beginselen niet van 't geweld, maar van den geleidelijken vooruitgang tegemoet ziet. Daarvoor is hij nu door de Egalité plechtig en openlijk gedegradeerd tot den rang vau „re actionair communist." Eene bijzondere soort van socialisten vindt haar uitdrukking in le Vengeurzij noemen zich „socialistische-protectionisten." (Wij vragen ne derig verschooning voor de vele vreemde woorden die wij moeten gebruiken, maar onzo taal heeft geen verstaanbare uitdrukkingen voor al deze leerstellingen, als men ze dien naam geven wil.) „Het eerste beginsel der ware vaderlandslievende en maatschappelijke protectie is volgens den Vengeur, dat niet éen vreemdeling het kleinste stukje grond, noch andere onroerende goederen in Frankrijk in eigendom mag bezitten, noch ook in Fransche werkplaatsen mag arbeiden zoolang er Fransche arbeiders zonder werk zijn." Als men dat nu „collectivisme" noemt, dan be grijpen wij er niets van. Het is „exclusivisme" in zijn felsten vorm 1 Sedert vier weken heerscht in het Zuiden en Westen van Ierland eene koorts-epidemie, welke toegeschreven wordt aan den hongersnood en de ellende, doorgestaan in den jongsten winter. In 't begin beperkt tot de behoeftigen, maakt de ziekte thans ook onder de meergegoeden talrijke klachtoffers. Te Charlestown, in 't graafschap Mayo, te Swinford, Glengariff en Cloucen wordt de kwaal op 't hevigst. Sommige huizen zijn binnen weinige dagen uitgestorven, zoodat de begrafenis sen van gemeentewege plaats moesten hebben, daar er niemand meer was om er zorg voor te dragen. De heer Parnell is door het uitvoerend bestuur van de Bomerulers-partij uitgenoodigd opnieuw een crediet van 100,000 ponden sterling aan het parlement te vragen, tot ondersteuning der be hoeftigen. De eerste gemeenteraadsverkiezing te Rome aan welke de clericalen deel genomen hebben, is voor hen eene schitterende overwinning geweest. Zij hebben zich met de conservatieven verbonden om de liberalen te doen vallen en dit is hun vol komen gelukt. De hertog Salviati, het hoofd der clericalen, is verkozen tegenover prins Ruspoli, burgemeester van Rome. Bovendien zijn nog vier clericalen gekozen, terwijl zij daarentegen vrij eonparig de acht conservatieve candidaton hebben doen kiezen; De liberalen waren onderling zeer verdeeld, wat natuurlijk hun nederlaag bevorderde. De conservatieven worden echter door vele hunner geestverwanten over dit bondgenootschap sterk gelaakt. De strijd is geenszins uit. De burgemeester moet zijn ontslag nemen, de meer derheid van den gemeenteraad zal hem volgen en bij de daarna plaats hebbende verkiezingen, zal het te bezien staan of de verbondenen van thans het ook verder samen zullen kunnen vinden en tevens of de verdeelde liberalen, door het gemeen schappelijk gevaar, niet tot eendracht genoopt zullen worden. Intusschen heeft de paus, wiens verlangen het vooral was dat zijne aanhangers hunne tot hiertoe gevolgde onthouding zouden laten varen, alle eer van zijn werk. Hij heeft dan ook aan den hertog Salviati en diens partij zijne hooge tevre denheid en zijn herderlijken zegen doen overbrengen' Vervolg zie het Bijvoegsel.) 's Kravenhagc. Heden werd alhier de algemeene vergadering van Eigen Hulp onder lei ding van mr. A. A. de Pinto gehouden. De toestand der onderlinge levensverzekeringmaat schappij blijkt zeer gunstig te zijn. Het aantal leden van Eigen Buig bedraagt thans ongeveer 5000. De heer J. Kuijper Hz. werd, als een blijk van bijzondere hulde, herbenoemd als lid van bet bestuur. Verder werden de heeren Van Lilaar, Van Thiel en Elias tot leden en Eijsefeld tot buitengewoon lid van 't bestuur benoemd. Nog werd besloten voor 1881 de uitgave van bet orgaan der vereeniging als proel voort te zetten. De exploitatie daarvr.n heeft een nadeelig saldo van 1250 opgeleverd, op eene uitgaaf van f 2500. De volgende jaarvergadering zal te 'sGravenhage gehouden worden. Parijs, 25 Juni. Mej. Sarah Bernhardt is door de rechtbank te Parijs (kamer van burgerlijke zaken) veroordeeld tot het betalen van 100.000 franken schadevergoeding aan de Comédie l'rangaise. Berlijn. De regeering blijft vasthouden aan het wetsontwerp tot wijziging der kerkelijke Meiwetten, zooals dit door haar is ingediend. Londen. De koning van AbysaiuiB heeft met Egypte vrede gesloten. Gisteren werd te Serooskerke in het openbaar te koop aangeboden 1 ha. 6 a. 90 ca. bouwland en sprink aldaar, verkocht voor 1590; 47 a. 95 ca. bouwland en sprink aldaar, ver kocht voor f 762; 25 a. 66 ca. bouwland en sprink aldaar, verkocht voor f 402 48 a. 20 ca. bouwland aldaar, verkocht voor f 815.75; 44 a. 10 ca. bouwland aldaar, verkocht voor /701; 33 a. 50 ca. bouwland aldaar, verkocht voor f 550; 50 a. 77 ca. bouwland en sprink aldaar, verkocht voor 710.30; 71 a. 33 ca. bouwland en sprink aldaar, verkocht voor f 961.67. 26 Juni des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen Maastricht. Bylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Oarlsrube Grisuez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan C'hristiaausund Stockholm. Koppen hagen Portsmouth Yarmouth. 2.9 2.9 2.7 4.0 3.6 3.6 0.5 0.5 3.2 5.6 3.! 5.7 3.5 5.2 5.1 6.0 Wind richt, kracht NNW NW NW NO Z WNW N NNW NNO stil N WZW WZW NW NW OZO Toe stand lucht. z. bew. betr. I. bew. z. bew. bew. betr. mist. bew. betr. betr. betr. betr. 1. bew. betr. helder bew. bew. betr. bew. bew. Tem pera tuur. 4- 15 -- 14 -- 14 17 -- 17 13 -- 16 16 14 14 -- 15 17 14 14 13 14 Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: G. 1.1 V. des namiddags: Barometer tc Middelburg,Graanbeurs: {Corr )760 Thermometer 25 Juni. 'sav. 11 u. 58 gr. 26 Juni. 's morg. 8 u. gr. 7s midd. 1 u. 71 gr. 'sav. 5 u„ 64 gr. Heden over drie dagen, den 29en, is de laatste dag van den termijn vooi creten van 29 Maart jl„ toegelaten geestelijke vere bodem opgeheven zijn waarmede de natie df bezorgt aan de Jezuieten Zij trachten die te bema op de justitie en, wannee gelijk mocht stellen, op Zonderlinger beroep i gedaan. Want wanneer hooren laat, waar wil mei elders vernemen In den senaat ia de 2 't laatst bepleit door twe de hertogen De Broglie en zulks naar aanleiding adressen. Het debat is, op dit terrein komt, sch maar heeft niet veel iic hertogen konden niet 01 waar de decreten op rust zij aanvoerden kon dus personen, vervuld van syno en de zoodanigen vindt vele. De minister-preaid slotte alleen te verklaren de gematigdheid in act staatsman betaamt, maar zou laten vallen van 1 Na deze verklaring geh( de senaat met 143 tegen gelijk voorstel om de onderzoek en beantwoord ring te stellen en ging orde van den dag. Het verzet tegen de nog in het door enkele genomen ontslag, teneind dier maatregelen te ontt de procureurs-generaal Grenoble en te Douai e te Versailles met zijne b< beteekenis heeft ook de: en zij geeft alleen aa: wapen in handen om te ring" in republikeinschj der rechterlijke macht heeft ondergaan, nog lanl is en er nog vrij wat| kooi der justitie gevom waar, dat deze klagers v< zouden zijn voordat de ge) was. En die kleur soort niet zoo heel geïnd Wij veranderen van pl. werp, door een oog tc een voor eenige dagen laire van den minister V| te weeg brengt. Dit de internationale onder] Marocco gevoerd worde! godsdienstvrijheid voor medaansehe land. Op bijzonders gelegen en reeds vijf weken oud. publicatie echter zooveel men er, naar op zeer goedi niets anders in zien d: 't adres van graaf Taafft land, dat de rijksregeerii wanneer de Cisleithanisc] clericale neigingen moch| lijk optreden der Tyrol wonden de vaan der zaamheid omhoog gehevJ hebben dat in Tyrol, di katholicisme, geen and| worden, heeft tot deze aanleiding gegeven. Zij den graaf Taaffe, die ee) is, misschien wat „formulier van eenij „alles terecht komt," - geven. Daartoe dient mene waarschuwing. Een minder verbitten tiën tusschen kerk en s| het constitutioneel terreii ook haie moeilijkheden MCt. van 15 dezer) geschil, tusschen den Noo| koning van Zweden ger< staatsraden (ministers) de zittingen der volks wonen. Tot driemaal t| tweede kamer), die vr; beantwoord en reeds daartegen zijn veto ingel gold niet van uitvoerig der grondwet, welke di kon doen plaats heb] derde votum der kaar koning een besluit doei het vroegere standpunt rechtelijk betoog gehani kamer in strijd met de De zaak blijft dus hai bij vroegere gelegen he< nings, ook in eonstitutio] voorbehoud erkend hi met in de zaak te ben het volk zich ermede voorzitter van het Sfai

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2