bui te Laatste bericfatsa. émw$k Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Lani ibouw. Kunstnieuws. Weerkundige Verkoopingen en Algemeen De heer J. van der Baan, te Wolfaartsdijk, wijdt in de Landbouw Courant een opstel aan de nagedachtenis van Jacobus Faro, „een sieraad der Zeeuwsche landelijke bevolking," wegens zijne dichterlijke begaafdheid Hubert Kornelisz. Poot op zijde strevende, doch dezen in wetenschappe lijke kennis zeker overtreffende. Hij werd den 11 October 1763 te Waterlandkerkje geboren zijne ouders waren Izaak Faro en Katalijntje Luteijn, eenvoudige landlieden. Door eigen vlijt maakte hij zich echter vele wetenschappen eigen die, aan zijn bijzonderen aanleg gepaard, hem tot een prac- tisch en theoretisch kundig landbouwer maakten. Hij was sedert 1819 lid der Provinciale commissie voor den landbouwin 1813 mede-oprichter der Zeeuwsche Landbouw-maatschappij en overleed den 21 Januari 1817 te Schoondijke. Zijne Nagelaten Gedichten zijn in 1856 uitgegeven te Schoondijke bij A. J. Bronswijk. consuls. Opnieuw voor den tijd van vier jaren opgedragen de functiën van minister-resident en consul-generaal in China aan den heer J. H. Ferguson, Voor de examens aan de theologische school te Kampen hebben zich 49 studenten aangemeld, 23 voor het litterarisch 16, voor het theologisch examen A en 10 voor het theologisch examen B. De minister van koloniën heeft den hoofdonder wijzer W. van der Spek gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned. Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor den dienst daar te lande. De uitslag van de overgangsexamens van het 3e studiejaar der Koninklijke militaire academie is ais volgtVan de 42 cadets, die examen hebben afgelegd, zijn er 29 geslaagd en naar het 4e jaar overgegaan, terwijl 9 vakken mee naar huis krijgen om nader herexamen te doen en 4 andermaal de lessen van hetzelfde studiejaar zullen moeten volgen. De overgangsexamens der cadetten van het 2e en le studiejaar zullen den 26en Juni een aan vang nemen om den 14en Juli te eindigen. Gisteren morgen kwam do oefeningsdivisie, bestaande uit de schroefstoomschepen le klasse Van Galen en Zilveren Kruitte Nieuwediep aan, laatst komende van Curajao. De état-major bestaat uit de navolgende officieren: Aan boord Van Galendivisie-kommandant, kapt. ter zee J. W. Binkes, zijn adjudant, luit. ter zee le klasse A. G. Ellis; kommandant, kapt.-luit. ter zee A. J. Visserle officier, luit. ter zee le kl. J. A. Vening; luit. ter zee 2e kl. J.Luijtjes, K. J. Bal, L. C. Koster en C. A. Kraijenhoff van de Leuroff. van gez. le kl. W. Litteloff. van adm. le kl. F. F. A. Canneeladelborsten le kl. F. J. Stam, W. F. De Booij, J. B. Mulder, J. H. Commijs, L. J. Van der Mandele, E.E.Dullcman, G. Witsen Elias, jhr. H. L. Wichers en P. D. Holtzapflelkapt. der mariniers H. B. Stenfert. Aan board Zilveren Kruiskomm., kapt. ter zee W. F. H. Cramer; le officier, luit. ter zee le kl. H. J. K. Sutherlandluit. ter zee 2e kl. J. C. Van Wessem, J. D. Heijning en K. Betz; off. van gez. le kl. (J. J. Van Stockum; off. van adm. 2e kl. N. W. Lasonder; adelborsten le kl. H. Herman, G. L. tloedhart, S. Woldringb, J. Beeck- man, M. W. L. Olivier, B. Nierstrasz, J. J. Van Laar, G. C. D. ba ron Van Hardenbroek en H. T. Hoven. De officier v: tn gez. le kl. G. F. Kuchat wordt geplaatst a/b. van Zr. Ms. ramschip Guinea Tevens wordt de tbs rns a/b. van Zr. Ms. ramschip Stier dienende off. v an gez. le kl. W. T. Clous overgeplaatst in de rol van het opleidingschip Admiraal van Wassena er en gedetacheerd a/b. van de instructiebrik Ca slot Tholeai, 24 Juni. 'tls deze week kermis te Stavenisse, dus tijd c 'm eens na te gaan hoe het met de veldgewassen i 'taat. Velen toch in deze st. 'eken volgen nog de aloude gewoonte om in dezi 'n rijd het „land eens door te rijden" en zich c P de kermis aan de uiterste zijde van ons eiland te verpoozon. Natuurlijk wordt er gewikt en gewogen, bere kend wat dit gemet zal opb. rengen en hoe dat zal tegenvallen, als het op een ,t'nijden" gaat. Waarover ook de meeningen op die tochten, zullen blijken te verschillen, ove. r t'en gewas zal men wel eenstemmig oordeelen. 't Is namelijk niet te denken dat het oordeel o\ 'er onze aard appelen anders dan gunstig wezen zr l'. Waar men ook komt, overal staat de plant welig en frisch, en van de „ziekte" verneemt ®en nog niets. Een groot verschil met verleden jaar, toi m men niets anders hoorde dan klaagliederen. Als een staaltje van buitengewone melkg ev'nS meldt men ons dat op Vlugtenburgonder i lost- Sonburg, voor eenige dagen een koe gekalft ht 'efti waarvan de z. g. n. „eerste trek," dat is de hoeveelheid geleverde melk op den eersten d aS na het kalven, ruim 32 liters bedroeg. De Pall Mall Gasette wijdt aan de laatste voor stellingen van het Rotterdamseho tooneelgezelschap te Londen een artikel, waarvan de slotsom is dat dit bezoek allerwaarschijnlijkst een besllssenden invloed zal hebben op het Engelsche tooneol, waar eenige hervormingen dringend noodig zijn. Beschouwd als een geheel, zegt de Pall Mall als werktuig tot opvoering eener zekere soort van tooneelstukken, mag het gezelschap op den hoogsten rang aanspraak maken. In de beste dagen der Comédie Trangaise, heeft deze te Londen niet zulke volmaakte voorstellingen gegeven. Ieder lid van den Rotterdamschen troep, hoe on dergeschikt zijne rol ook moge zijn, heeft eene zelfstandige opvatting aan welke hij getrouw blijft, zonder een oogenblik toe te geven aan de zucht om zijn persoon op den voorgrond te plaatsen. De groepen beBtaan dientengevolge uit zelfstandige, steeds herkenbare personen, die zich op ongedwongen en natuurlijke wijze vereenigen of uiteengaan. Ieder leett op zichzelf, zonder daarom de aandacht van 't geheel af te leiden. Sommige tafereelen waren in dit opzicht vooreen Engelsch publiek in den volsten zin des woords openbaringen. Om deze naar waarde te schatten is een publiek van zekere tooneelmatige ontwik keling noodig, doch het was daarom zooveel te verrassender dat men door Engelsche toeschouwers tooneelen zag toejuichen, in welke niets bijzonders viel op te merken als alleen de volmaakte over eenstemming van 't geheel. Na het samenspel, is de meest opmerkelijke eigenschap dezer kunstenaars hun natuurlijkheid. Geen enkele maal hebben wij een der spelers een oogenblik zien ophouden om toejuichingen af te wachtenja men kon, zoolang het spel duurde, aan de spelers niet bemerken dat zij zich van de aanwezigheid van toeschouwers bewust waren. Was zijne rol voor 't oogenblik afgeloopen, dan ging ieder van het tooneel at in de juiste houding welke de handeling vereischte, zonder om te zien of te wachten op het effect dat hij te weeg bracht. Iu dit opzicht hebben de Fransche zoo wel als de Engelsche spelers aller van de Rotter dammers te leeren. Tusschen de voorstellingen van het Hollandsche gezelschap en die van het Parijsche talais-Koyal, bestaat een onderscheid even groot als tusschen dit laatste en een Engel- schen potsenmakerstroep. Het punt waarin zij te kort schieten, is een zekere conventioneels eiseh van schoonheid cn verfijnden smaak. Er is wel schoonheid ener is wel goede smaak; maar de wegsleepende be- toovering, de frischheid van jeugd en bevalligheid, welke gevorderd zouden worden in stukken als Romeo and Juliet, Les Caprices de Marianne, Les beaux Messieurs de Bois-Doré worden gemist. Om nog een woord over de personen te zeggen, verdient mej. Beersmans het getuigenis dat zij een uitstekend talent, doch geen bijzonder groote veelzijdigheid bezit. Zij is beter thuis in tooneelen van gevoel dan in die van hartstocht. Het is waar dat zij in een tafereel van Marie Antoinette eene kracht ontwikkelt, welke als een electrieke schok op de toeschouwers werkt; maar toch is zij meer in haar element in de huiselijke tooneelen van Met ledige IViegje en Anne-hlie. In Mosenthal's Deborah was zij in den aanvang uitmuntend, maar later ontbrak het haar aan kracht, en ondanks haar bewonderenswaardig gebaren- en gelaatspel, bleef bet geheel toch beneden het ideaal. De heer W. van Zuylen is een veelzijdig tooneelspeler, met eene opmerkelijke bedrevenheid in de kunst van grimeeren en zijn stem onkenbaar te maken. Hij is het gelukkigst in tooneelen van mannelijke kracht en hartstocht, waarvoor zijn forsche lichaamsbouw hem ook het meest geschikt maakt; maar ook in karakter-rollen is hij ver dienstelijk. De gematigdheid van zijn spel te prijzen, zou eene onbillijkheid zijn tegenover zijne medespelers, die in gelijke mate daardoor uit munten. De beide hoeren Haspels zijn uitste kende spelers en de heer Rosier Faassen is een bewonderenswaardig oud man. Een stuk ge naamd The Election Committee (—waarschijnlijk De Kiesvereeniging van Stellendijkwaarin weinig handeliDg voorkomt en dat dientengevolge voor een Engelsch publiek onverstaanbaar is, gaf eenige tooneelen van zeldzame natuurlijkheid en waarheid te zien. Wij durven niet, zoo eindigt het artikel, in verdere bijzonderheden treden, daar wij, tengevolge van sommige vergissingen in de programma's, licht gevaar zouden loopen over het eene sujet iets te zeggen, wat voor een ander bedoeld was. Alleen willen wij nog aan eene der dames, mevrouw Van Offel Kley gelooven wij dat zij heet, het recht laten wedervaren van te verklaren dat zij do beste oude vrouw is, welke op het Londensche tooneel in den laatsten tijd te zien is geweest. Degenen die de voorstellingen vau het Rotter- damsche gezelschap hebben bijgewoond, zullen ze niet licht vergeten. Vekbeiekinq. In het bericht, voorkomende in ons nommer van 23 dézer, omtrent eene ontdekking van brandbaar gas in eene bron in de Fransche provincie Dauphiné, wordt gesproken van koolzuurgas. Dit is eene vergissing, daar koolzuurgas alle verbran ding tegenhoudt. Er werd bedoeld koolwaterstof gas. Met primo Augustus a. zal een nieuw regle ment op de wegen in de provincie Groningen in werking treden. Iu dit reglement wordt weder toegestaan met hondenkarren te rijden; de honden moeten echter onder de kar loopen. Verdacht van het plegen van den diefstal in de bank van leeuing te 's Hage is een ambtenaar dier inrichting in verzekerde bewaring genomen en naar de gevangenis overgebracht. Te Windesheim is eergisteren een onder wijzer, bij gelegenheid van het klokluiden te 12 uren, door den bliksem getroffen en ernstig verwondmen zegt, dat hij door den schrik van een trap of ladder zon zijn gevallen. De schoenmaker S. te Kampen, die ongeveer Ij jaar geleden zijne vrouw trachtte te vermoor den, door haar met een mes in den buik te steken, is na een jaar celstraf ondergaan te hebben, teruggekeerd en moest eergisteren door de politie in verzekerde bewaring genomen worden, aangezien bij zijne mislnkte poging nog eens wilde herhalen. Bij de voorloopige veiling van het park Tivoli en aankoorigheden te Utrecht is te zamen 156,650 geboden. Daar over 14 dagen de defi nitieve veiling plaats heeft, hoopt men, dat de commissie die voor het behoud van Tivoli als uitspanningsoord ijvert en op ƒ12,000 na het door de eigenaren gevraagde bedrag bijeen heeft, tot den koop zal kunnen beslniten. Gisteren morgen is te Zwolle een geweldig onweder losgebarsten, vergezeld van een hevigen plasregen. Omstreeks elf uren sloeg de bliksem in de Willemsschool, terwijl de kinderen en de onderwijzers allen aanwezig waren. Het vuur is langs den schoorsteen door het plafond gedrongen en heeft zich daarna door eea der muren een uitweg gebaand. De schrik en ontsteltenis waren algemeen, maar daarbij is bet gelukkig gebleven geen der aanwezigen bekwam eenig letsel. Ook de schade aan het gebouw is van weinig betee- kenis. De internationale tentoonstelling te Sydney is gesloten. Ziehier eene opgaaf van het aantal bezoekers dezer tentoonstellingen, welke sedert 30 jaren in verschillende groote steden gehouden zijn 1851. Londen. 6.170.000 1853. New-York. 600.000 1855. Parijs 4.533.464 1862. Londen. 6.211.103 1867. Parijs 9.300.000 1873. Weenen. 7.254.867 1876. Philadelphia 10.164.489 1878. Parijs 16.032.725 1880. Sydney. 818.653 Mag men de Voltaire gelooven, dan heeft eon rijk koopman te Marseille, Julien genaamd, van bewondering voor den dagbladschrijver en afgevaardigde Paul de Cassagnac vervuld dezen voor zijn kind een met banknoten gevoerde wieg ten geschenke gegeven, ter waarde van 250,000 frank en is bij de peet van het kind. geworden. Koningin Isabella van Spanje hield het met hem ten doop. Sir Garnet Wolseley heeft aan het jaarlijk- sche diner van het Newspaper Press Fund te Londen eene toespraak gehouden, waarin hij o. a. verklaarde, dat, naar zijne overtuiging, de speciale correspondenten der dagbladen in den Zuid-Afri kaanscben oorlog met uitstekenden ijver en groote eerlijkheid hun plicht hadden gedaan. Zij hadden gewezen op allerlei tekortkomingen in bet krijgs beleid en in de krijgstoernsting, en bij meende, dat het leger hun veel verschuldigd was. De weigering van het Engelsche Lagerhuis om den heer Bradlaugli als lid toe te laten, op grond dat hij niet aan God gelooft en een eed of „plechtige verklaring" voor hem dus eene andere beteekenis heett dan voor hen die wel aan het Opperwezen gelooven, is niet het eenige bewijs van onverdraagzaamheid dat in het Vereenigd Koninkrijk gegeven wordt. In Exeter-Hall, te Londen, werd in 't begin dezer week eene verga dering gehouden door de Protestant Tic!or motion Society ten einde van gedachten te wisselen over de benoeming van een katholiek, lord Ripon, tot gouverneuf-generaal van Britseh-Indië. De taal, daar gevoerd, doed denken aan die van Cromwell's psalmzingende Rondhoofden. Een spreker vroeg: „hoe het mogelijk zou zijn voort te gaan met het 'bekeeren en redden uit de rampzaligheid der afgoden-dienarij, van de millioenen inwoners van Indië, wanneer de vertegenwoordiger Harer Ma jesteit zelf voor een beeld de kniën boog Een lid van de Soyal Society stelde eene motie voor om tegen de benoeming op te komen, notabene op grond dat dio „in strijdwas met de burgerlijke en godsdienstige vrijheden des lands." De katholieko leden van 't parlement, die voor 'tmeerendeel tegen Bradlaugh's toelating stemden, knnnen hieruit leeren met welk een gevaarlijk wapen zij gespeeld hebben. De verkiezing van generaal Garfield tot candidaat dor republikeinen voor het president schap van de republiek der Vereenigde Staten, maakte aanvankelijk een gunstigen indruk. Men is algemeen met hem ingenomen als met een braaf en eerlijk man. Die goede indrnk is echter voor een groot deel te niet gedaan door de ver kiczing van zekeren beer Artbnr als Ciindidaat voor het vice-presidentschap. Men beschouwt deze verkiezing als het werk van de partij der intriganten en „politiekers." Arthur is, gelijk algemeen bekend is, niets dan een stroo man, een werktuig in de handen van den senator Conkling. Mochten nu de democraten met een flinken can didaat voor den dag komen, dan is er alle kans dat zij in November de zege zullen behalen. De kans voor generaal Grant om voor de derde tnaal president te worden, is voorgoed verkeken. Niet alleen in Duitschland en in ons land, maar ook in Engeland zijn de taalkundigen drnk bezig met hot beramen van plannen 'ot verbete ring der spelling. Sedert Januari jl. heeft het bes'uur van de Spelling Re/orm Association niet minder dan 46 ontwerpen ontvangen. In een blad, dat daarvoor uitgegeven zal worden, zal men van die verschillende stelsels achtereenvolgens proeven kunnen zien. Yele daarvan zijn op klank-naboot sing gegrond, andtre bcstran nit beeldschrift. Grappenmakers voorspellen al dat men voortaan jorlc aldus schrijven zal4 Een uur nadat do heer Gambetta zijne rede - voering over de amnestie uitgesproken had, bevond hij zieh op een bruilofts-diner. Daar stelde hij een feestdronk in, die in zijn soort niet min der wegsleepend schoon was dan zijne staatkundige rede. Omtrent deze laatste vertelt hij aan ieder die het gelooven wil, dat bij geheel onvoorbereid was om te spreken en alleen door de aantijgingen van Paal de Cassagnac ertoe gekomen is om het woord te nemen. Of hier niet eenige redenaars- ijdclheid in 't spel is, kan niemand weten maar zeker is het dat de rede, onvoorbereid of niet, als een van de beste voorbeelden van staatkundige welsprekendheid, welke de Fransche tribune ooit beleefd heeft, geroemd wordt. De beer Bradlaugh is, als een gevangen man, de gast geweest van kapitein Gossett, den Serjeant of Arms van het Britsche lagerhuis, die bekend staat als een royaal gastheer. De kosten van deze bewaring komen echter ten laste van den delinquent. Honderd jaren geleien had Woodfall, de uitgever van do Pubiic Advertiser, die gevangen genomen was wegens beleadiging van den president, voor zeventien dagen arre t f 353.40 te betalen, daar onder begrepen de kosten der arrestatie, al de fooien enz. Een ander misdadiger, de beer Bellamy, kreeg na zeventien dagen eene rekening van f 454. Deze had echter dagelijks een paar vrienden te gast, die goede sier met hem maakten. Goedkoop kan de gastvrijheid van het huis even wel niet genoemd worden. De kamers van den heer Bradlaugh bevonden zich in den Clock Tower, tegenover Westminster Bridge. Zijne dochters alsmede mevrouw Besant hebben hem daar dadelijk bezocht. Blijkens een later bericht is de gevangene gis teren in vrijheid gesteld. Er worden klachten aangeheven over de ondoelmatige inrichting van het Italiaanscbe par lementsgebouw, en wol nit een politiek oogpunt. De vorm van het gebouw is langwerpig rond en hierdoor is het moeilijk de rechter- van de linker zijde, of liever de beide centrums, van elkander te onderscheiden. In het midden, waar de vleu gels in elkaar loopen, gaan al de „dolende scha pen" zitten, zooals de Italianen hen noemen. „Daar, schrijft een politiek blad, vindt men de mannen van wankelende beginselen, die er geen eigen gevoelen op nahouden, die als een zwaard van Damocles door de omstandigheden van rechte naar links gesliage. d worden cn den natnnrlijken gang der gebeurtenissen tegenhouden." Ot men nu in ernst denkt daarin op deze wijze ver andering te brengen, weten wij nietmaar zeker is 't dat het voornemen bestaat om de vergaderzaal in een langwerpig vierkanten vorm te brengen. De bouwkundigen zijn reeds met het maken der ontwerpen bezig. Wie bet dan wagen durft „den hoek om te gaan", loopt onmiddellijk in 'toog. Een oud-oom van den Fransehen minister Jules Ferry, den „Jezuïeten-vervolger" zooals men hem noemt, was zelf voor Jezuïet opgeleid. Hij studeerde aan bet college dier orde te Vesoul en toen de sociëteit van Jezus in 1763 door den paus werd opgeheven, ging hij naar een ander seminarium over. Als priester behoorde hij tot degenen die weigerden den eed van trouw aan de republiek at te leggen en stierf als zoodanig in 1793 onder de guillotine te Lyon. Vóór zijn dood bad hij een zijner broeders, die te Monaco een herberg hield, overgehaald om zich in Frank rijk te vestigen. Deze broeder was de grootvader van den tegenwoordigen minister van onderwijs. 's Graven Page Met 1 Sept. wordt te Maas tricht een rijkskweekschool voor onderwijzers gevestigd. Met 1 Juli wordt de spoorweg van de Belgische grenzen-Zeveiihergcn en RozendaalBred.'. door de Exploit. M>j geëxploiteerd. De dienst Zeven bergen—Moerdijk zal alsdan gestaakt worden. Parijs. In het antwoord der Porte betreffende Montenegro, wijst zij alle verwijt van de hand en verklaart zij zich bereid voorstellen te over wegen om zonder bloedvergieten de moeilijkbeden uit den weg te ruimen. 's Grnvenliage. Heden had op de begraaf plaats Eik en Duinen do onthulling van Dnnkler 's grnfteokon plaats. Het officierskorps van bet regiment grenadiers en jagers, de koninklijke kapel, de zangvereeniging Caecilia, liet Rotterdam-* sche en vele belangstellenden De heer Nicolai hield dit monument een getu noemde aan mannen wijden aan de algemeene ook op 't gebied der kunst,, muziekstuk Cn Rève doo^ Het monument is van j en heeft den vorm van Aan weerszijden vant gepolijste steencn zuil, kapiteelen en voetstukkei voorzijde vertoont bet een zinnebeeld der too waarop Dunkier 's voord staan. Dit wordt omg| enz. Aan den voet ziet waarboven eene lier, m< een rouwsjerp omhangen Aan F. Dunkier, sijne Kuit benevens het geboorte- e| 25 Juni des moi| namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk, rictl Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Oarlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansunü Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. Grootste verschil in Nede| 'sochtends 8 uren: M. des namiddags: M. 1.5 I Barometer tc Middelburg® Thermometer 25 Juni. 's morg. 8 u. 62 j 's av. 5 u. 65 j 5.6 WN 5.7 4.6 4.8 ZV 2.9 ZV 5.5 3.6 st 4.6 O 5.2 wz 6.4 wz 4.4 ZV 2.7 z\ 3.8 wz 2.2 NV 4.6 zz 3.9 O 6.0 ZV 6.3 5.7 ZV NV Nb Heden werd aan het geil bestuur alhier aanbesteed het maken van steena vendam te Breskens, ba werkon in de provincie Zeel Ingeschreven werd dooa P. J. Visser, te Hans! van den Hoek, te Midde( D. Bolier, te Sliedrecht,1 te Rilland-Bath, voor f 1 don Brink, te Krabben! Monjè, te Breskens, voorl ring, te Brninisse, vooij Remortel te Hontenisse,1 te Hoek, voor 15380on| voor f 15200. Do indruk, door Gan 't buitenland te weeg geb te openbaren. Het hoeft de Kölnische Ztg. getrokke kamer gedaan heeft wat scheen te willen doen vraag wat Europa, niet maar over den geheelen denkt. Gambetta acht gekomen waarop de repu weder in de Europeesehe Verleden jaar was zijne keinsch ambtenaren-peri keinscho politiek. De tot deze zuivering niet k wilde leeneD, moest val cinet, vroeger een onderg in zijne plaats komen. Iemel-Lacour zit nn als gez gezant is er die niet van afhankelijk is. Men zai in de buitenlandsche poli Tegelijk hoort men vei Freycinet op 'tpunt ataa te maken, niet voor G heer Brisson, een lid d der budget-commissie. Wa juist ïb, laat zieh niet he echter dadelijk opmerkz rede van den president wijdere strekking had hot amnestie-ontwerp,

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2