Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Kerknieuws. Kunstnieuws. Rechtszaken. kocht er vijf stuks van, die hij achtereenvolgens uitsiurpte. „Ik heb zelf zoo'n stuk suikergoed laten koopen, om mij van de waarheid te overtuigen, en bevon den, dat er een half glaasje sterken drank in besloten was, door de suiker verzoet, maar daardoor voor kinderen te meer begeerlijk. Het adres is mij bekend, en er zijn meer van die adressen." Door do internationale commissie voor de maten en gewichten te Parijs zijn de volgende verkorte aanduidingen van maten en gewichten vastgesteld, welke in de landen, welke in die commissie vertegenwoordigd zijn, van regeeriugswege worden afgekondigd en ten gebruike aanbevolen: Lengtematen: kilometer Km.meter m. decimeter dm.centimeter cm.millimeter mm. mikron p; Vlaktematen: vierkante kilometer Km'. hectare ha.; are a.vierkante meter m'.vier kante decimeter dm=.; vierkante centimeter cm'.; vierkante millimeter mm*. Inhoudsmaten: kubieke meter m'.stere s.; kubieke decimeter dm1.; kubieke centimeter cm3.; kubieke millimeter mm'.; hectoliter hl.; decaliter dal.; liter 1.; deciliter dl.; centiliter cl.; (Ie wicht en: ton t.; metriek quintaal q.; kilogram kg.; decigram dg.; centigram eg.; milligram mg. Het Leidsche academiefeest werd gisteren voort gezet met een „open hot" of receptie van „hertog Philips den Schoone." Het terrein bood een allervroolijkst tooneel aan. Onder de honderden dames en heeren, reünisten en andere bezoekers, mengden zich de gecostumeerden en gaven aan 't geheel een phan- tastisch aanzien. De Ruïne is een tuin, die door aanleg en versiering een aangenamen indruk maakt. Kolos sale bloemperken, met groote gewassen deels uit den Leidschen Bortut beelden en vazeD versierd keurige vijvertjes met springende fon teinen, tal van sierlijke tentjes, buffetten of geïmproviseerde winkels voor eau de cologne, gebak, sigaren, handschoenen enz., de fraaie muziektempel, die 't middelpunt vormt, alles geeft aan het met tafels en stoelen bezette feestterrein een vroolijk en recht landelijk aanzien. De feesttent zelf maakt een niet minder impo- santen indruk, uiterlijk door haar reusachtige afmetingen en eenvoudige versiering, met wimpels op 't tweevoudig dak en bronzen leeuwen en palmboomen aan den hoofdingang; van binnen nog meer. De reeds voor de bals gepolijste vloer wijst bet best aan welk een ruimte voor ons ligt. De zaal is bijna niet te overzien, en de hoogte van het gebouw is met de overige afmetiDgen r.iet geheel in harmonie. Overal op de wanden van 't wit geplafonneerd gebouw het plafond is met strikken en bloemen, bij wijze van capiton- neerwerk, opgenomen wapens en tropeeën. Tegenover den hoofdingang is de tribune voor bet orkest, met bloemen omgeven en met geïmi teerd Smyrnaasch tapijt en fluweel behangen. Een drietal kolossale gaskronen werpen een zee van licht door de bijna onafzienbare ruimte. In 't midden der zaal, onder de hoofdkroon, is een keurig bloemperk aangelegd; de hoeken van 't gebouw zijn met pyramides van groen gevuld. Na de receptie had hedenmiddag te 5 uren in de Stadsgehoorzaal 't reünie-diner plaats, dat een geheel huishoudelijk karakter droeg. De feestdag wordt besloten met een Café-Chantant in de „kroeg" beter gezegdde Sociëteit Minerva. (Vad.) Men Bchrijtt ons uit Den Haag: Dezer dagen werd mij door iemand een krant onder den neus geduwd, met bijvoeging der woorden„zie je wel dat de militairen te Am sterdam bij de voorstellingen „der Meiningers" hebben medegewerkt Ik had beweerd dat de plaatskommandant in de hoofdstad bij den aanvang van het winter seizoen de medewerking van onze etrijdknechten bij alle tooneelmatigo voorstellingen had verboden, en nu vermeldde gezegd blad de benoeming van een adjudant-onderoflicier tot ridder der Saksische Erneslinisthe huisorde, omdat hij de manschappen bad aangevoerd bij genoemde voorstellingen. Moeilijk kon ik een en ander samen rijmen, daar er als kommandant geen persoonsverwisse ling had plaats gehad. Gaarne wilde ik weten hoe de vork in den steel zat; als mijn inlichtingen juist zijn dan is de toedracht der zaak deze: Het verzoek om militaire hulp werd ook den régisseur van den theater-lievenden hertog ge weigerd. Deze bevond zich toen te Rome. Van zekere zijde werd te kennen gegeven dat wanneor de vorst persoonlijk het verzoek deed, zulks niet kon geweigerd worden. De „sprekende draad" deed de boodschap en het verzoek werd uit Rome gedaan en toegestaan. Ontzaglijk beleefd. Mijns inziens deed echter de persoon, die het aangaat, beter met die medewerking, die tevens voor de manschappen een gelegenheid is om een paar uren zich fatsoenlijk bezig te houden, niet te verbieden. Het moot, dunkt me, voor den militairen oppasser vrij wat minder aangenaam zijn belast te zijn met kindertjes naar school te brengen, brandstoffen aan te dragen, huisvuil buiten de deur te zetten, een aardappel te jassen of een peen te krabben en wat niet al meer. Bij den optocht van „Philips de Schoone binnen Amsterdam op 13 Juni 1497" of liever bij de voorstelling daarvan binnen Leyden op 22 dezer, werkte het garnizoen ook mede. De paarden daarvan, geleid voor het meeren- deel door of vergezeld van hun gewone berijders, waren ten gebruike afgestaan aan de studenten die den optocht te paard mede maakten. Nu mogen sommigen beweren dat die militairen een minder passend flguur maakten bij de ruiters, het is daarentegen waar dat die paarden een vrij wat beter figuur maken dan de manege-knolletjes die men anders wel eens bij dergelijke gelegen heden bereed. De Leidsche studenten schijnen veel op te hebben met de familie van dien hertog van Bourgondië. Van den eersten gekostumeerden optocht (toen noemde men het nog zeer onjuist maskerade), gehouden 9 Februari 1835, waren 's mans schoon ouders Ferdinand en Isabella, onder wier regeering de inquisitie tot een ongekenden bloei kwam, de hoofdpersonen. Nu is het waar dat de wapen rustingen en kleedij uit dien tijd wel geschikt zijn tot een mengeling van schoone kleuren, tot flikkeren en blinken in zon en kunstlicht. Daar zittende, in afwachting van de dingen die daar komen zouden, doorbladerde ik het pro gramma en kwam tot de ontdekking dat men in Leiden iets schijnt te hebben tot nog toe, zoo ik meen, in Nederland nog onbekend en wel, voet- rollen. Er staat toch bl.9: „zij die voetrollen hebben." Aan do gekostumeerden te voet Jheb ik niets bijzonders kunnen ontdekken zooals de rolletjes onder de schaatsen. Men heeft zeker gemeend do personen die te voet aan den optocht deelnamen, die had men toch wel anders kunnen aanduiden. Evenals Zondag bij het in den waren zin des woords „waterfeest" was moeder [natuur weder spelbreekster. Door den meer dan mild ge vallen regen was het feestterrein voor het grootste gedeelte een herinnering aan den watersnood en geleek in miniatuur op een overstroomde provincie. De pachter of liever de pachters van de buffet ten, het zeker plicht rekenende om een historieblad van Leiden's geschiedenis in het leven te roepen, deden denken aan den 3 October 1572, den dag van Leiden's ontzet. Een uur lang heerschte op het feestterrein in waarheid hongersnood en kon men alleen krijgen wat men niet verlangde; wat meer is des avonds om zeven uren kon men noch thee noch kofiie als lafenis verkrijgen. Is zoo iets ooit meer vertoond? Er had nog maar aan ontbroken dat men geen „Beiersch" meer kon krijgen, doch daar wordt in het jaar Onzes Heeren 1880 wel voor gezorgd. Tegen acht uren kwam er uitkomst, wel niet in den vorm van „hutspot", maar in den vorm van brood en wat om het te bedekken. Spoedig werd een buffet aangericht, eenige juffers daarin geplaatst om de boterhammen te besmeren en te bedekken en een drom van heeren en „jannen" vliegen erop aan om iets van het voedsel deelachtig te worden. ltesidentienieuws is er weinig, en wat er is, niet veel goeds. De vaccinatiewoede is bij het publiek wat bedaardde aanstellerij die sommige geneeBheeren op eigen gelegenheid er nu van maken, doet een oud spreekwoord waardeeren en zegt men nu: „met een ingeënt kalf is het goed sollen". De demping van de Prinsengracht begint op het werk van Penelopé te gelijken: wat de eene week wordt leeggepompt loopt de andere week weer vol. De houten loods op het Plein blijft staan, misschien wel zoo lang als eenmaal de houten hulpschouwburg in de hoofdstad. In de nieuwe passage ziet men niets dan afbraak Voor deelneming in de f 20,000 voor de Caeci- lia-jeeslen, is al zeer weinig animo, wat trouwens niet te verwonderen is. Men maakt van die dingen tegenwoordig veel te veel soep en bombarie. Al die dingen, zoo als harddraverij en tuinbouw tentoonstellingen, die hier tochalle jaren voorvallen, had men best buiten het programma kunnen laten; die weinig beteekende vuurwerken op Sc he- veningen worden met f 200 toch niet voel beter. Men had b. v. slechts twee dagen feestvierende, het liefst Zaterdag en Zondag, door deelneming en getrouwe opkomst genoeg kunnen toonen hoe men de verdiensten van dit zangersgezelschap op prijs stelt. Bij gelegenheid van de aanstaande te Brussel te houden nationale feesten zullen de retourbil jetten, welke door de stations der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen Den Bosch Boxtel, Deventer, Dordreoht, Middelburg, Rotter dam (SS.), Tilburg, Utrecht (SS.), Vlissingen (H. en St.) en Zutfen naar Brussel worden uit gegeven, gedurende de maanden Juli, Augustus, September en October zonder eenige prijsverhoo- ging, geldig zijn gedurende acht dagen in stede van 4 dagen. Zij die voornemens zijn de feesten te gaan bijwonen, hebben dus gelegenheid, zonder ver meerdering van reiskosten, langer te Brussel te vertoeven, dan in gewone omstandigheden het geval is. ondersoheidikoen. Toegekend de zilveren medaille aan de gezagvoerders van schepen in de groote vaart I. C. F. Looijen, R. Berkelbach van den Sprenkel en E. M. Chevalier, als erkenning voor de diensten, door hen aan de wetenschap der zeevaart bewezen, door het overleggen van uitmuntende scheepsjournalen, ten bohoevo van het Meteorologisch Instituut. muntwezen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van aide-essayeur bij 's rijks munt aan C. G. Sloot. Blijkens eeu bij het dep. van marine ontvangen bericht is Zr. Ms. schroetstoomschip Benlcoelen, onder bevel van den luit. t/z le kl. C. de Klopper, in den namiddag van den 10 dezer te Malta aangekomen. Ter aanvulling van ons bericht omtrent de gisteren alhier gehouden samenkomst betrekkelijk de vrije universiteit, ontleenen wij aan het Zuiden het volgendeEr waren 28 genoodigden opgekomen. Dr. Kuiper stelde de noodzakelijkheid eener vrije inrichting voor hooger onderwijs op wel sprekende wijze in het licht, met het oog op de behoeften der kranke Ned. Herv. kerk, of liever der noodlijdende gereformeerde gemeenten, en ook ais noodzakelijk gevolg der diep gevoelde behoefte aan echt Christelijk onderwijs, waaraan tot dusver slechts ten deele wordt voldaan door de stichting van lagere scholen, en eene enkele inrichting voor middelbaar onderwijs, het gymna sium te Zetten. Dr. Rutgers besprak daarna de organisatie der vereeniging voor hooger onderwijs, en vervolgens nader, met toetredenden tot die vereeniging, de indeeling der provincie Zeeland in districten. Tot provinciaal directeur werd gekozen dr. J. van der Beke Callenfel's te Vlissingen. Men schrijft ons van den 22"en uit Londen: De Hollandsche tooneelvoorstellingen loopen ten einde, en binnen weinige dagen zullen de artisten Londen verlaten hebben. Succes hebben zij in hooge mate gehad, en niet alleen de couranten, maar ook bevoegde beoor deelaars en artisten als Toole, mej. Marie Litton en Genevieve Ward hebben het niet aan bewijzen van sympathie en waardeering laten ontbreken. Eerstgenoemde heeft een zeer vleiend schrijven aan de directie gericht, terwijl de beide dames hare groote bewondering voor de Nederl. artisten hebben getoond, eerstgenoemde door hen uit te noodigen Woensdag in Drury Lane op te treden; laatstgenoemde door arrangementen te maken voor eene opvoering van Anne Mie in het Engelscb, wel een bewijs dat dit echt nationale stuk indrnk op het publiek heeft gemaakt. Met leedwezen zien wij hen vertrekken, en betreuren wij het, dat het financicele resultaat zoo veel te wenschen heeft overgelaten. Het succes is volkomen geweest, en geeft den Hollandschen artisten voldoening voor hun loffe lijk strevenzij hebbeu een goeden naam gemaakt, en getoond wat ware kunst ook op het tooneel vermag, door de bewondering te wekken van een publiek, grootendeels onbekend met de taal, en de waardeeriDg van vele deskundigen; zij zijn nu bekend geworden, en bet zal niet moeielijk vallen om voor een volgend jaar zulke maatrege len te treffen, dat de Nederlandsche kunstenaars niet alleen eer inoogsten, maar dat hunne onder neming ook financieel goede vruchten afwerpt. (N. R. Ct.) Maandag morgen heeft de krijgsraad te Nieuwe- dicp het vonnis uitgesproken betreffende de machinisten O. L. en v. W., hen schuldig ver klarende, beide aan overtreding der krijgstucht door niet in uniform te verschijnen op 's konings verjaardag, en bij herhaling aan het uitdrukkelijk weigeren ot opzettelijk nalaten de'gegeven orders na te komen, en den eerste bovendien aan het beleedigen van zijn meerdere in rang, en hen veroordeeld: O. L. tot een militaire detentie van 14 maanden, v. W. tot een militaire detentie van 2 maanden, te ondergaan in eenzame opsluiting van 7 en 1 maand, en beide gedegradeerd tot machinist-leerling 2e kl. Door al de veroordeelde machinisten is tot hun verdediger in hooger beroep gekozen mr. Ph. A. Haas, advocaat te Amsterdam. Naar men ons mededeelt zal Zaterdag te Kleverskorke naar den ring gereden worden. Dinsdag avond omstreeks 8 uren was de Lange Gracht te 's Gravenhage het tooneel van een onbeschrijfelijke verwarring. Do gebroeders H., van Leiden komende, waren, niettegenstaande de conducteur van den tramwagen hen niet mede had willen nemen, omdat de wagen reeds overvol was, toch medegereden tot op de Lange Gracht, alwaar zij door koetsier en conducteur van den tram verwijderd werden. Terwijl de wagen doorreed, verzamelden zich de bewoners van de Lange Gracht en uit de omliggende straten om den conducteur en den voerman bij hun terugkomst eens onderhanden te nemen. Onder niet zeer vreedzame en luid- ruchtige gesprekken en uitroepingen wachtte de verzamelde menigte den tram af en toen deze kwam, drong de massa op om het doorgaan van den wagen te beletten. Ook de politie was echter vrij sterk vertegenwoordigd en toen men weigerde ruim baan te maken, werden de sabels getrokken en ging de tramwagen, duchtig geëscorteerd, door de straat. Niemand werd echter gewond en niemand werd gearresteerd, een vrouw viel van schrik flauw en werd weggedragen alleen duurde het geruimen tijd, eer de bewoners hun gewone kalmte hadden teruggekregen. Tad Burg. en weth. van Den Haag hebben den gemeenteraad voorgesteld om, ter eere van het 50jarig jubileum der koninkl. zangvereeniging Cecilia, te besluitenlo om op een der avonden gedurende het feest een vuurwerk te doen afsteken op het terras van het raadhuis en, ten einde daaraan meer dan gewonen luister bij te zetten, eene som van f 200 beschikbaar te stellen2o een gouden medaille, voorzien van den stempeg der gemeente, aan de feestcommissie te doen toekomen. Een beeld der grachten in Nederlands hoofd stad „Geur en kleur van het water bijzonder van het Rokin en de Burgwallen openbaren zich op alleronaangenaamste wijze. Begrijpelijk is, met het oog op de omstandigheid dat in de laatste jaren de stadsgrachten niet alle op genoegzame diepte werden gehouden, dat de havenstoombootdienst tegenwoordig in het Rokin eene verre van reuke- looze beroering verwekt. Evenzeer kon de langzame baggering in de N. Z. Voorburgwal toegepast, nu deze gracht op verschillende punten reeds van vuil verstopt was geraakt, niet anders dan storend werken op de zuiverheid van lucht en water in den omtrek." Het Nieuws van den Dag, dat dit tafereel van stank en vuilnis ophangt, hoopt op het thans beproefde stoomgemaal aan Zeeburg om hierin verbetering te brengen. Men is thans bezig de oude grafsteenen, ten vorigen jare uit de voormalige Hof-Kapel op het Binnenhof te 's Hage opgegraven, te plaatsen in den vloer van de benedenverdieping dier Kapel, bestemd tot bewaarplaats voor de archieven van het departement van waterstaat. De heer mr. J.P. Amersfoordt heeft, na eene wandeling in den Haarlemmerbout, aan den ge meenteraad van Haarlem een brief geschreven, waarin hij wijst op de onoordeelkundige behan deling van het geboomte in die wandelplaats. Verder schrijft hij „Het heeft almede mijn aandacht getrokken^ dat het gedenkteeken van Laurens Janszoon Coster, door vorige regeerders van Haarlem in den Hout opgericht, sedert eenigen tijd ten prooi is aan de schennis van verwaten weetnieten. „Het gedenkteeken toch is bedekt met allerlei geschriften, duidelijk bestemd om de oude regee ring uwer stad wegens deze oprichting te smaden en te verguizen. „Ik wensch mij niet te mengen in den strijd of Coster al dan niet de eerste uitvinder der boekdrukkunst geweest zijmoge omtrent het doen der uitvinding door Coster onzekerheid be staan, het komt mij voor, dat de oude regeering uwer stad, door dit gedenkteeken, hulde heeft willen brengen aan hen, die in hare veste, reeds in overouden tijd, door de drukkunst licht en be schaving onder het volk hebben verspreid. „Noch die oude boekdrukkers, noch die oude regeerders verdienen den spot of de verguizing van de smeerders dezer kladderijen; ja, de spel ling zelfs der smaadwoorden toont aan hoe onbe voegd deze straatschenders waren om achtbare personen te berispen, en het komt mij voor dat de politie, die vergeet tegen dergelijke schennis te waken, haren plicht verzuimt." Gedurende meer dan twee etmalen trokken op 17, 18 en 19 jl. eenige milliarden insecten (viervleugelig, veel gelijkende op zoogenaamde glazenmakers, doch 4 a 5 maal zoo groot) boven IJmuiden langs. De richting der dieren, die ziel) nergens ophielden, maar zich statig voortbewogen; nu bij den grond en dan hooger, was van hei noorden naar het zuidente Beverwijk, d. i. in de nabijheid op een uur gaans afstand, zijn ze echter niet gezien. Door de onlangs opgerichte Barddraverij- Vereeniging is besloten voortaan, op de manier van Longchamps of Epsom, in Nederland op eene vaste plaats wedrennen te houden. De plaats waar deze wedrennen zullen gehouden worden is de hei in de nabijheid van Laren en Bussum, aan den spoorweg gelegen. Daarop zal een langwerpig rond renperk worden aangelegd van 1600 M. lengte bij een baanbreedto van 20 M. In het middengedeelte van dit perk zal de pi»»" zijn voor de rijtuigen en toeschouwers, terwijl voor de leden der vereeniging op eene hoogte eene tribune gebouwd wordt. In de tweede helft van Augustus wordt gew kend dat op dit terrein de eerste wedrennen zullen plaats hebbeu.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2