taaiste berichten* Weerkundige waarnemingen. Gemeenteraad van Goes, BUI TBI LAO. Algemeen Overzicht. Briefwisseling. Zeet ij dingen. Handelsberichten. Graanmarkten enz. Prijzen van Effecten. Turksche ministeriën gebruikte dezer dagen op •zijn manier het woord van Lodownk XV. Hg klaagde bitter over de slechte tijden, over de zeldzame gelegenheden om eens een voordeeltje te snappen. „Doet de kans zich nog eens voor, zei'to hij dan dient men er zoo rnim mogelijk gebrnik van te maken Son ptnayir ('t Is voor 't laatst Voor de tweede of derde maal reeds sedert ziine voltooiing heeft in den St. Gothard-tunnel eene instorting plaats gehad. T. lkens geschiedt dit op eene plaats waar het berggesteente bestaat uit eene zachte, witte steensoort. Na de vorige instorting had men er een granieten munr van twee meter dikte vóór gebouwd, doch nu is ook deze muur door de opdringende steenmassa ingestort. Een van de geologische adviseurs, dr. Stapf, is van gevoelen dat men het nu moet opgeven en de zachte steenmassa door een grooten omweg dient te ontwijken. Dit zou een arbeid van niet minder dan twee jaren vorderen Een Amerikaan, Piret geheeten, heeft in de Fransche provincie Daupbiné eene belangrijke ontdekking gedaan. Het is hem gebleken dat eene aldaar gelegene „vurige bron,'' van welke reeds Cesar meking maakt, een gasachtig mengsel bevat, waarin het koolzuurgas de overhand heeft. Hij wil dit gas door middel van een tunnel afleiden naar een gazometer en het dan voor verlichting en verwarming aanwenden. Hetzelfde wordt in Amerika reeds op verscheiden plaatsen gedaan. De heer Piret is verder door zijne waarnemingen tot de zekerheid gebracht dat ergens in de nabijheid der bron ten groot onder- aardsch petroleum-meer zich moet bevinden. De gezant van China bij het Kussische hof, dien men belachelijk genoeg met deu titel van Markies Tseng aanduidt, is te Petersburg aan gekomen. Hij heeft zich aldaar in een prachtig, nieuw gebouwd en gemeubeld hotel ingericht. Uit China zelf zijn niet alleen vele kostbare stoffen en voorwerpen aangevoerd, maar ook een groot aantal Cbiueesche lekkernijen en conserven. Onge lukkig bleken deze laatste, toen men ze open maakte, totaal bedorven te zijn. De gezant heeft voor al zijne ingevoerde fraaiigheden niet minder dan 2400 roebels inkomende rechten te betalen gehad. Amsterdam. De handelsvereeniging Am- sterdamopgericht in 1878, behaalde in 1879 met een kapitaal van f 1,250,000 eene winst van 233 506. Na alschrijving der oprichtingskosten ad 55250 en uitkeering van gratificatiën, reserve en tantiè mes ten bedrage van 65000, wordt 9 pet. divi dend aan de aandeelhouders uitgekeerd. Londen. Te Buenos Ayres is eene revolutie uitgebroken. De stad wordt belegerd eu de haven is ge blokkeerd. 's ftra venliage. De heer H. A. A. Collot d'Escnry is benoemd tot burgemeester van Hon- tenisse. De heer Schneiders van Greijffenswerth is benoemd tot tckoolopziener in het 2e school district van Zt-clanc. 22 Juni des morgens te 8 uren. HAMEN DEK PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind Toe stand lucht. Tem pera tuur. riebt. kracht Delfzijl 6.7 NNW 0 z. bew. 19 Groningen. 6.8 NW 0 betr. 16 Helder 6.4 NNW 0 betr. -I- 15 Viis8ingen 7,8 ZW 1 regen 16 Maastricht. 6.1 zzw 2 betr. 16 Sylt 4.4 O 3 1. bew 17 5.3 stil 0 mist. U Valentia. 6.6 ZW 3 betr. -t- 14 Hamburg 6.0 O 1 beider 19 Swinemunde. 2.0 ZO 1 beider 23 Leipzig 7.4 ZZW 1 betr. 18 Carisrulie 5.5 ZW 5 betr. 17 Grisnez 7.3 stil 0 regen 13 Parijs 8.3 ZW 3 betr. 14 St Mathieu 5.0 w 3 betr. 14 Biarritz 1.7 w 4 betr. -1- 16 Perpegnan. Christiaausund 0.2 NO 4 regen 12 Stockholm. 1.4 ZZO 2 leider 18 Koppenhagen 2.1 O 2 leider 14 Portsmouth 2.2 5 leider Yarmouth 4.2 0 helder Grootsie verschil in Nederland: 's ochtends 8 uren: M. 1.7 V. des namiddags: Martha dacht aan dien Vrijdagavond, die haar nu zoo verwijtend voor den geest stond. Lang nadat mevrouw Reinouts vertrokken was zat Martha nog in gedachten verdiept op hare kamer voor het open venster, 't Was alles zoo stil en rustig om haar heen. Met de frissche avondkoelte woei haar de heerlijkste bloemengeur tegen en van beneden klonk haar als uit de verte het geluid van vroolijk praten en lachen in 't oor. Een gevoel van onuitsprekelijke kalmte en vrede vervulde haar en de woorden van Dickens „daar zijn dagen in ons leven die leven en ster ven ten volle waard zijn", weerklonken in haar hart. Wat had dat bezoek haar gelukkig gemaakt; 'tzou haar onvergetelijk zijn Was die stralenkrans om het hoofd van hem dien ze liefheeft, niet haar rijkste bruidsgeschenk? EINDE. Barometer tc Middelburg, Graanbeurs: (Com) 758 Thermometer 21Juni. 'sav. 11 u. 63 gr. 22 Juni. 's morg. 8 u. 62 gr. 's midd. 1 u. 62 gr« 's av. 5 u. 65 gr. Zitting van Zaterdag 19 Juni. Voorzitter rar. Hamer. Tegenwoordig 9 leden. Afwezig dr. Callenfels, Steketee, Den Boer en Van Asporen Vervenne. De voorzitter deelt mede dat van het wegens gebrek aan drinkwater uit Vlissiugen aangevoerde water weinig gebruik is gemaakt en de kosten later zullen opgegeven worden dat J. L. van der Pauwert is benoemd tot teller bij de brandweer, in plaats van J. B. van Calmthout, die vertrokken is deze mededeeliugen worden voor kennisgeving aangenomen. De rekening van het fonds der vereeniging van werklieden over 1879 wordt ingevolge het rapport der fin. commissie goedgekeurd met een batig saldo van f 11.09. Op verschillende aanvragen om remissie van aanslag in den hoofdelijken omslag, alsmede van de belasting op de honden, beide over 1879, wordt gunstig beschikt. Een voorstel van bnrg. en weth., strekkende om gelden door verkoop van eigendommen der gemeente vrijgekomen, te bestemmen tot schuld delging, wordt aangenomen, even als een voorstel tot overschrijving van posten op de begrooting voor 1879. Gelijk besluit wordt genomen op het voorstel om de zijwanden van de koopmansbeurs te ver huren voor 5 cent per vierk. decimeter tot het plaatsen van advertentien. Op verzoek wordt aan mevr. de wed. Vervenne Burger eervol ontslag verleend als regentes van het weeshuis en in hare plaats met algemeene stemmen benoemd mevr. A. W. A. vanCampen Booy, De rekening der gezondheidscommissie, ten bedrage van f 21.72, wordt goedgekeurd. De punten der agenda afgehandeld zijnde, vraagt de voorzitter of nog iemand hot woord verlangt. De heer Quist vraagt of het met het oog op de pokken-epidemie niet wenschelijk zoude zijn, dat burg. en-weth. een voorstel aan den raad deden om de kermis dit jaar niet te doen plaats hebben. De voorzitter herinnert dat de kermis eerst den laatsten Augustus aanvangt, maar voegt erbij dat zoo de epidemie zich mocht uitbreiden, het college zeer zeker een voorstel in dien geest zal indienen. Naar aanleiding van eene opmerking van dr. Van Rentergliem, dat men in de omstreken hoort van dolle honden en eene vraag of het niet wenschelijk is, dat de honden in deze gemeente gemuilband werden, doet de voorzitter toezegging de zaak in overweging te zullen nemen. De heer Masses beeft in het goedkeuren der rekening van het fonds der vereeniging van werklieden aanleiding gevonden om in overweging te geven, de vereeniging voortaan den zedelijken steun der gemeente te onthouden, daar hij van oordeel is dat zulk eene vereeniging geen reden van bestaan meer heeft. Na eenige bespreking is deze interpellatie afge loopen. De lieer Kakebeeke betoogt de wenschelijkheid iemand van gemeentewege (zonder bezwaar voor de gemeente), aan te stellen, die belast was tc zorgen dat het vee in de Poel niet uit de weide liep, op grond, dat het een groot ongerief was dat de politie dit toezicht is ontnomen. Na eenige bespreking zegt de voorzitter de zaak in overweging te zullen nemen. De vergadering is daarna gesloten. Omtrent de Berlijnsche conferentie zijn beden eenige berichten in omloop die, [daar ze óf op reeds gebeurde zaken betrekking hebben, óf van meer dan éen kant tegelijk bevestigd worden, eenig vertrouwen verdienen. De eerste bijeenkomst der gevolmachtigden ware bijna verhinderd geweest door de afwezig heid van den Russischen gedelegeerde, die te Petersburg vertoefde tot het ontvangen van nieuwe voorschriften. Hij had namelijk zijne eerste instructien gekregen toen prins Gortschakoff nog aan het hoofd der kanselarij van buitenlandsche zaken stond en het was het stellige voornemen van dezen staatsman, om van de na-conferentie gebruik te maken om Oostenrijk te beletten de bezetting der Herzegowina in eene feitelijke in lijving te doen overgaan. Ware aan deze ziens wijze vastgehouden, dan had Oostenrijk zich dadelijk teruggetrokken. De heer Saburoff ontving echter van den plaatsvervanger van prins Gort schakoff, den heer Voij Giers, mededceling dat zijne regeering zich van alles wenschte te ont houden dat de goede verstandhouding met Oostenrijk kon verstoren, en men Bosnië of de Herzegowina in 't geheel niet ter sprake wenschte te brengen. Eén uur vóór dat de conferentie bijeenkwam had de heer Saburoff gelegenheid dit aan prins Bismarck te doen weten. Dit achteraankomend nieuws over de wor dingsgeschiedenis der conferentie wordt bevestigd door eene verklaring, welke sir Charlis Dilke gisteren in 't Lagerhuis aflegde, dat de conferentie zich met niets anders bezig zal houden dan met de Turksch-Grieksche grensregeling. Op de vraag of Griekenland ook een deel der Turksche schuld op zich zal nemen, kon de onder-secretaris van staat geen stellig antwoord geven, daar dit een onderwerp van latere regeling moet uitmaken. Voor de fondsenhouders zal 'tniet veel verschil maken of ze de Turksche dan wel de Grieksche schatkist tot schuldenares hebben. Nevens de conferentie staat eene "commissie van „deskundigen," dat zijn ingenieurs, rechtsgeleerden, taal- en aardrijkskundigen, belast met het tech nische werk van de bepaling der grenslinie. Tot haar voorzitter heeft zij den Pruisischen overste Blume, afdeelings-chef in het ministerie van oor log, gekozen. Gisteren middag heeft nu de conferentie, door hare technische adviseurs aanvankelijk reeds voor gelicht, eene zitting gehouden, waarin vermoedelijk de grenslinie, voorgesteld door den Franschen minister Waddington, ter sprake is gebracht. Deze linie geeft aan de Grieken minder dan zij verlangen, want dit zou niet veel minder zijn dan het geheele villayet van Janina, dat is de gansche Epirus en Thessalië. De juiste richting der grens hopen wij op te geven wanneer die door de con ferentie aangenomen is; voor 'toogenblik zou alles zich tot gissingen bepalen. Den eisch van Griekenland kan men geenszins als grondslag aannemen, want de Grieken zijn van oudsher bekend geweest als van overvragen niet af keerig. De conferentie zou, dus wordt uit Berlijn geschreven, binnen hoogstens een dag of tien met haar werk gereed zijn. Ongelukkig komen er nu reeds berichten welke doen twijfelen of op dezen arbeid ooit het zegel der uitvoering gedrukt zal worden. Eene grenslijn op de kaart teekenen gaat gemakkelijk genoeg, maar reeds het bepalen daarvan op de plaats zelve heeft zijne bezwaren in een land, waar struikroovers en dweepzieke bergbewoners veel- vuldiger voorkomen dan politie of gewapende macht. Nu komt daarbij dat de Porte in haar, thans in zijn geheel bekend antwoord op de gemeenschappelijke nota der mogendheden, ver klaart dat zij met de besluiten der conferentie Slechts in zooverre genoegen kan nemen, als die het karakter hebben van bemiddeling, zoodanig dat de sultan geheel vrij blijft om erin toe te stemmen of ze af te wijzen. Dan wenscht de Porte ook nog dat de beslissing,, van verzoenenden aard" zij, dat wil natuurlijk zeggen dat zij aan den sultan bevallen moet. Dit alles zou nu van weinig beteekenis zijn, want de wil van den sultan is tegenwoordig op een punt gekomen, dat men er nagenoeg mee doen kan wat gewoonlijk met den wil van kleine kinderen gedaan wordt. Maar weder van twee kanten gelijk komt het betoog, dat niemand er eenige moeite voor over zal hebben om de beslui ten der conferentie te doen uitvoeren. Engeland, zegt de Standardzal zeker geen soldaten zenden om koning George aan zijn Turksche erfpcitie te helpen. Bismarck moet reeds ver klaard hebben dat de Grieksche grens evenmin bet leven van een enkelen Pruisischen soldaat waard is als vroeger de Bulgaarsche quaestie. Oostenrijk heeft het te druk in Bosnië en Herze gowina, Italië is te weinig voorbereiden Frankrijk te voorzichtig om zich ermee te bemoeien. Rusland wil wel de Slaven ondersteunen, maar niet de Grieken, en zeker niet om van Griekenland een staat te maken, macbfcig genoeg om voortaan onafhankelijk van, zoo niet in strijd met den Gzaar op te treden. Deze laatste bewering wordt bevestigd door de Russische bladen. „De Berlijn sche conferentie, zegt de Nowoje Wremjakan niet beter doen dan dadelijk na hare eerste zitting uiteengaan, want als de diplomaten van het Westen niet oppassen, zullen hun Oostersche ambtsbroeders hen weder niet weinig uitlachen." Ook de nog altijd invloedrijke Panslavistische pers laat zich in dezelfden zin uit. Wat dus uit den diplomatieken brouwketel te voorschijn zal komen blijft even twijfelachtig, als het besluit, dat de te Berlijn vergaderde landdag ten slotte betreffende de kerkelijke wet zal nemen. Gisteren was men tot het veel besproken artikel 4 genaderd, dat aan de regeering de macht zou toekennen om de afgezette bisschoppen in hun zetels te horsteilen. De heer Von Bennigsen ver klaarde namens de nationaal-liberalen hier in geen geval in te kunnen toestemmen. De ministers van eeredienst en van justitie hielden zich echter aan het artikel vast, dat zij als de hoofdzaak van het wetsontwerp beschouwden en waarvan zij geen nadeelige gevolgen vreesden. Namens de katholieken zeide de heer Windhorst dat het tegenwoordig votum slechts voorloopig was en het centrum eerst dan vrede met art. 4 kon hebben wanneer de bepaling, dat de benoeming van geestelijken onderworpen moet worden aan de goedkeuring der burgerlijke overheid, werd ge schrapt. Eindelijk dienden de conservatieven, bij monde van den heer Stengel, een amendement in houdende dat de benoeming van bisschoppen van staatswege bekrachtigd moest worden. Met deze wijziging werd het artikel met 252 tegen 150 stemmen in tweede lezing aangenomen, doch omtrent de eindstemming wordt hierdoor niets beslist. De Fransche kamer heeft, gelijk voorzien werd, het wetsontwerp op de amnestie aangenomon na eene korte discussie, met 333 tegen 140 stemmen. De minderheid was dus nog grooter dan verwacht werd. Het linker-centrum is onvermurwbaar ge bleven. Van de Bonapartisten hadden de ministers, natuurlijk bij monde van De Cassagnac, eene hatelijkheid te verduren over hun verandering van zienswijze. Het belangrijkste incident was echter dat de president Gambetta, voor 'teerst sedert hij zijne tegenwoordige waardigheid bekleedt, den voorzitterstoel verliet om eene redevoering te houden. Hij betoogde de wenschelijkheid der amnestie, met het oog vooral op de naderende verkiezingen. Alleen daardoor kan de strijd der partyen wat bedaard worden. Ook de mogend heden, meende hij, zullen dezen maatregel van verzoening niet ongaarne zien. Een voorstel van den heer Bart he, om de communards uit te sluiten die tevens schuldig zijn aan moord of brandstichting, werd door den minister van justitie bestreden en met 262 tegen 185 stemmen verworpen. Het is dus inderdaad een grdce plénière die verleend wordt. Het blijft nu de vraag wat de senaat zal doen. Geeft hij toe, dan kan bij de verdenking niet ontgaan van zich door den drang van buiten te laten beheerschen, want de tegenzin der meerder heid is niet twijfelachtig. Stemt hij af, dan zijn de gevolgen nog bedenkelijker. Aan de voortdurende aanvragen om exemplaren onzer nommers van 11 en 18 dezer (Machinisten- proces,) kan sinds lang niet meer voldaan worden wegens uitputting van den voorraad. Vllsslngen, 22 Junij. Heden zijn uit bet dok naar zee gestoomd, de voor de Indische Marine bestemde en alhier gebouwde stoomschepen Arend, gezagvoerder Dijker, en Falke, gez. Visser, naar Batavia. Goes, 22 Jnni. Tarwe 30 a 40 cent lager; anders onveranderd. Botterdam, 22 Juni. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd 1138 runderen; 230 vette, 37 nuchtere kalveren; 508 schapen; 292 varkens; 177 biggen; runderen 1" qual. 92 2' qual. 78 3° qual. 58 kalveren 1® qual. 100, 2e qual. 80, schapen 90 cent. Vlibsikgek, 22 Juni. Boter per kilogram f 1.05 a 1.—. Eieren f 3.40 a f per 104 stuks. Beeqen op Zoom, 22 Juni. Boter per stuk f 0.95halve 0.60 eieren per 26 stuks f 1,15. Amsterdam, 21 Juni 22 Jnni. STAATSLEENINGEN. Nederl. Cert. N. W. Sch. 2pet. 66* 66* dito dito dito. 3 78| 78* dito dito dito. 4 101** 102 dito Obl. 1878 f 1000 4 102* 102* Uelglë. Certificaten2* Frankrijk. Origin. InBehr. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 1205 dito Goudleenning 5 75| 75 dito dito fl 500 6 94* 93 A Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 62} 62$ dito Febr.-Aug. dito Jan.-Juli. 5 62* 62* dito April Oct.63 62* dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 77* Fortug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 51* 51* dito dito 1876. 6 100* 100* dito dito 6e Ser. 1878 100 6 100* Rusland. Obl. Hope 0. 1798/1815 5 98* Cert. Insehr. 5Serie 1854. 5 59} 59* dito dito 6® 1855. 5 83* 83* Obligation 1862 5 90} 89} dito 1864 f 10005 94* 94* dito 1864 1005 94 dito 1877 dito5 96 95* dito Oostersche 1" eerie. 5 59* 59* dito dito 2® 5 58* 58} dito dito 3® 5 59* 58** dito 1872 gecons. dito. 5 91* 91* dito 1873 gecons. dito5 91* 91* dito 1850 1® Leening dito. 4* 91* 91 dito 1860 2e Leening dito. 4* dito 1875 gecons. dito 4* 83** 83} Cert. Hope C° 1840 4 dito 2®, 3= 4® Leen. 1842/44. 4 63* Obligatie-Leening 1867/69. 4 78 77* dito dito 1859 3 r 67 67* Cert. van Bank-Assign. 6 39 38* Spanje. Obl. Bnit. 1867/75. 1 18** 19 dito dito 1876 2 41$ 41} dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 17* dito dito 1876 2 37* Turkije. Obl.Alg. Sch. 1865 5 9$ 8*| dito dito 1869 6 9 Kgyple. Obl. Leening 1876 6 61 60* Spoorw. dito 1876 5 89 88 Tereen. Staten. Obl. 1877 4 106* dito dito Obl. 1876 4* 108* dito dito 1871 5 dito dito 1861 6 Brazilië. Obl. Londen 1865 5 dito Leening 1875 5 94$ dito 1863 £10041 95* INDDSTRIEEEE EN EINANCIEELE ONDERNEMINGEN. Nederl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pet. Ned. Hand.-Maatsch. Aand. rescontre. 5 107** 107* Ned. Ind. Handelsb. Aand. 132* 133 Stoomvaartm. Java Obl. 5 dito Zeeland Aand48* 47* dito Obl5 dito gegarand. dito4} Dultschland. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam, Oostenrijk. Aand. Nat. B. 120* 119* SPOORWEG-LEENINGEN. Nederland. Holl. IJz. Spw. Obl. 1871pet. 107*

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 3