N». 146 ÏHOT Cs., itus. Woensdag 23 Juni. Rijks-belastingen, nde KNECHTS DE LOUW, er, Glststraat. Ï88Ö. (AGHER ZIJNEN, srkeraadsenz )rM stedelijk te Middelburg sus 1880-1881, •SCHELDE. Middelburg, 22 Juni. FEUILLETON. Het rijkste bruidsgeschenk. IBDEKNECHT be- 1, St. Janshof. gevraagd eene HEIT. kan koken en huis- Idres VAN BENTHEM aars te Middelburg. (ÜT1IODE benoodigd, nende MEID benoo- IBOEE. van BENTHEM JUT- Igen op de brochure p .85. J. C. W. ALTORF- is tegen 20 cent ver- het Gymnasium: Col- leraren aan het Gymna- 1Programma van het nde klassen; Opgave der let toelatings-examen tot >otdienst RG EN ROTTERDAM. in Jnni en Jnli. van ROTTERDAM I Dinsdag 22 morg. 10,a I Woensd.23 10, 'Dondert.24 10, I Vrijdag. 25 10, Zaterd. 26 11,30, Maand. 28 midd. 1, 'jDiosd. 29 1, jWoensd.30 1, Oonderd, 1 morg. 11,30, [Vrijdag 2 11,30, I Zaterd. 3 11,30, j Maand. 5 midd. 1,—, PEN U. II- tj. II. M. ■1.15, 3.45 en 5.45. Il.45, 4.15 6.15. NDAG, WOENSPAG ZATERDAG. 7.30 nam. 4. 8.— 4.30 10.30 11— 6.midd. 12— 6,30 nam. 12.30 srlyk 2 uren op ig voor dien dag. 6.37 6.38 4.46 5.69 6.40 7.67 •9.6 •9.15 10.26 10.35 6.60 6.5 7.52 8.45 9.) 3 10.18 10.41 10.50 11 5 10.55 2.5 0 10.40 1.45 11.50 3.15 5 12 40 3.55 5 1.3 4.13 0 1.20 4.30 8. 6.85 6.10 7.30 8.16 8.35 8.50 IIIDDELBVRGSCHE COURANT. Dit blad vorsohijnt dagelyksj mot uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m, franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 6 Cent; Advertentien: 20 Cent per regel.1 Geboorte-; Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groots letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publieité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. BERICHT. Zij die zich vóór 1 Juli 1880 op deze courant aboniieeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nom mers gratis. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der dir. belastingen ter invordering is verzonden het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 18 Jnni 1880, invorderbaar verklaarde kohier der personeel© belasting no. 8 voor het dienstjaar 1880/81, met nitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevensdat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 21sn Jnni 1880. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. In de najaarszitting van de staten in November 1878 uitte jhr. mr. J. W. M. Schorer den wensch dat gedeputeerde staten eene herziening zouden voordragen van het Provinciaal reglement op de ■wegen en voetpaden in Zeeland dat, zooals de heer Schorer zeide, in vroeger tijd en onder andere omstandigheden gemaakt, niet meer voldoet aan de eischen die tegenwoordig gesteld worden. Gede puteerde staten hebben aan dat verzoek voldaan en stellen een geheel nieuw reglement voor, in de overtuiging dat eene regeling dezer aangele genheid bij de in artikel 191 der grondwet be doelde algemeene waterstaatswet in de eerste jaren nog niet te wachten is. Zoo blijft in 1880 de provinciale wetgever eene materie, regelen wier gelijkmatige regeling in het gansche rijk naar alle waarschijnlijkheid deel zal moeten uit maken eener door onze herziene staatsregeling van 1848 beloofde wet. Martha had een onvoldaan gevoel telkens ala ze aan den Vrijdag avond der vorige week dacht. Dat hinderde haar. Er was eigenlijk geen plaats in haar hart voor onvoldaanheid't was daar alles zonneschijn en vroolijkheid. Ze was te gelukkig om zich ook maar een oogenblik on aangenaam gestemd te gevoelen. Den volgenden dag zou zij de bruid worden, eti de wereld die, aanziende wat voor oogen is, haar als de bruid van mr. Henri van Berge een gelukskind noemde, had ditmaal recht geoordeeld. 'tWas tegen den avond; Martha was alleen op hare kamer. Hare broêrs en zusters hadden haar te kennen gegeven dat zij haar dien avond wei een paar uurtjes konden missenzij schenen het erg druk ouder elkaar te hebben met plannetjes voor de bruidsdagen. Ze. wachtte Henri met •den laatsten trein nit A. en vóór dien tijd zon ze een bezoek krijgen waarvan zij de reden en het doel niet kon gissen. Ze had dien morgen «en briefje van mevrouw Reinouts ontvangen, met het vriendelijk verzoek of zij Martha dien avond «en halt uurtje alleen zou mogen spreken. Daar zij plan had den volgenden dag weêr naar L., hare woonplaats, te vertrekken, zou een gunstig antwoord haar zeer welkom zijn, Martha kon zich niet herinneren die dame ooit Het ontwerp bevat in acht hoofdstukken 121 artikelen. De Algemeene bepalingen laten de vroegere onderscheiding van buurtwegen vervallen en verklaren het reglement toepasselijk op de ten dienste van het algemeen bestemde wegen en voetpaden, met uitzondering van de aan de rijkswetgeving onderworpen spoorwegen en de straten in de kom der gemeenten, voorworp van gemeentezorg, indien zij althans niet van uitge breider belang worden door hoofdverbinding tusschen twee andere gemeenten te zijn. In dit geval worden ook zij heheerseht door het pro vinciaal regiement. De wegen worden verdeeld in drie klassen hoofdtoegang van de eene ge meente tot de andere, of van het eene dorp tot het andere en van eene gemeente naar openbare middelen van vervoer in eene andere gemeente, eerste klasse; hoofdtoegang van eene buurt of gehucht naar eene andere bunrt of gehucht, of van zulk eene buurt naar eeu openbaar middel van vervoer, tweede klasse, en ten slotte alle andere wegen, derde klasse. De uitvoering van het reglement is opgedragen aan burgemeester en wethouders en aan gedeputeerde staten, aan welke laatste eene uitgebreide macht wordt ge geven. Zij doen recht op de beroepen door belanghebbenden gedaan van beslissingen van burgemeester en wethouders. Het tweede hoofdstuk bevat bepalingen omtrent den ligger, het samenstel van kaarten en registers, waarop elke weg volledig bepaald en omschreven wordt met aanwijzing van den tot onderhond van dien weg verplichte. Door een naar het schijnt zeer zorgvuldig gemaakt stel van bepalingen wordt gewaakt dat geen belang hebbende zich zal te beklagen hebben over de samenstelling van dien ligger, welke éen jaar na de afkondiging van bet reglement moet zijn opgemaakt. Voor nieuw aan te leggen wegen wordt in het volgende hoofdstuk, naar de klasse waarin zij behooren, eene kruinsbreedte voorgeschreven van 6, 5 en 4.7 meter en eene breedte der rijbaan van 3.50, 3 en 2.50 meter. Nieuwe voetpaden zullen 1 meter breed moeten zijn, wat des te eerder noodig schijnt omdat ze door slooten, greppels of heggen van de „langsliggende" landen zullen moeten afgescheiden zijn en bij mindere breedte de voetgangers gevaar zouden loopen elkander in die slooten, greppels of heggen te dringen. De regeliDg van het onderhoud der wegen en voetpaden schijnt in den boezem van gedeputeerde ontmoet te hebben, maar de naam kwam haar niet onbekend voor. Ala ze zich niet vergiste had Henri baar wel eens van eene mevrouw Reinhonts, de moeder van een zijner academie kennissen, gesproken, bij wie hij te L. ve6l vriendschap had genoten. En bij de gedachte aan dien tijd kwam haar weer die ongelukkige Vrijdag avond voor den geest. Wat was er toen gebeurd? Ze was met Henri op eene jongelui's partij geweest en had daar kennis gemaakt met eenige zijner voormalige academievrienden, 't Was een prettige, vroolijke avond menig aardig ol be langrijk avontuur uit den studententijd werd allersmakelijkst meegedeeld en bij die gelegenheid liet de verteller zich als held, bemiddelaar of reddende engel van e6ne zeer gunstige zijde zien. Martha hoopte dat ook Henri op zijne beurt oen of ander interessant voorval ter sprake zou bren gen, waarbij hij de hoofdrol, eeno schitterende natuurlijk, vervuld had. Doch tot hare groote teleurstelling kwam daarvan niets. Wei luisterde hg met veel belangstelling en sprak heel vroolijk cn geanimeerd mee, maar hij kwam toch naar haar zin niet voordeelig genoeg uit. Ze zou zoo graag gezien hebben dat men ook hem had bewonderd; hij kon zoo geestig en boeiend ver tellen 't was jammer, dood jammerOnder het naar huis wandelen had ze hem gevraagd of hij zich dan niet èen merkwaardig teit nit zijn studentenleven wist te herinneren dat de moeite van 'tvertellen waard was? Eer hij daarop kon antwooiden had ze er bijgevoegd, dat ze't zoo heerlijk zou hebben gevonden als hij minder op den achtergrond was gebleven en het bewijs l staten een ernstig verschil van gevoelen te hebben uitgelokt. Zij was de reden dat de indiening van dit ontwerp aanmerkelijk is vertraagd. De be staande toestand is dat de wegen deels door de gemeenten, deels door de polders, deels door de eigenaars der aanliggend© landen worden onder houden, waarbij zich bij de polders eene neiging schijnt te openbarenom de wegen aan zich te trekken. De gemeenten adviseeren natuurlijk om dien last niet op hare Behouders te leggen, een last die inderdaad zwaar zou zijn wanneer er geene vergoeding voor betaald werd. Daaren boven zouden de grondeigenaren door dezen maatregel bevoordeeld worden, want de provin ciale wetgever beeft geene bevoegdheid om den onderhondsplicht om te zetten in eene geldelijke bijdrage. Het geval was lastig en gedeputeerde staten blijven in hun voorstel bij den bestaanden toestand, met de enkele wijziging dat de onder houdsplicht afkoopbaar gesteld wordt. Zij ont kennen echter niet dat het onderhoud door aanpalenden, zooals dit thans wordt uitgeoefend, tot vele moeilijkheden aanleiding geeit, maar vleien zich dal dit spoedig tot de uitzonderingen zal behooren. Ten aanzien van de voetpaden, waaraan niet zulk een groot financieel bezwaar is verbonden, nemen gedeputeerde staten het stelsel aan dat zij moeten onderhonden worden door de polders, voor zoover deze daartoe verplicht zijn en dat in alle andere gevallen het onderhoud ten laste der gemeente komt. Hier wordt dus de abnor maliteit vermeden dat werken van openbaar nut worden onderhouden door particulieren, terwijl het bezwaar van de bevoordeeling van den grond eigendom hier niet schijnt gegolden te hebben. Het toezicht op en de administratieve rechts pleging betreffende het onderhoud worden in een uitvoering stel bepalingen geregeld, terwijl in hetzelfde hoofdstuk ook eene uitvoerige omsohrij- ving hare plaats vindt van wat de wetgever onder behoorlijk onderhoud verstaat. Het vijfde hoofdstuk bevat politie-bepalingen op de tollen, het zesde op de wegen en voetpaden zelf, berekend op het voorkomen van schade aan het instandhouden der wegen. Men vindt daarin o. a. gehandhaafd met vrijheid echter aan ged. staten om ontheffing te verleenen het verbod om met den korten dissel op kunstwegen te rijden, eene bepaling welke vroeger in de staten reeds door leden nit het zuiden onzer provincie is bestreden. Het zevende hoofdstuk bevat uitvoerige bepa lingen ter verzekering van de veiligheid en de had geleverd, dat ook hij zich wel eens verdien stelijk bad gemaakt. Daarop had hij haar schertsend, ondeugend glimlachend, gevraagd, hoeveel pereent hij wel in hare achting was gedaald nu hij niets had hijger dragen tot die expositie van schitterende daden en het antwoord was zoo geruststellend geweest als hij van zijn aanstaand bruidje verwachten kon. Maar zou het ook beter zijn geweest, dacht ze later, als ze hem die vraag niet gedaan had? was het niet ijdel en kinderachtig van haar Ze werd in haar gepeins gestoord door de komst van mevrouw Reinouts, eene bejaarde dame met een zeer innemend gelaat. „Wat vind ik het lief", zei deze, nadat zij naast Martha op de causeuse had plaats genomen, „wat vind ik het lief van u, Martha, ik mag immers wel Martha zeggen? dat ge dezen avond een uurtje aan mij wilt afstaan. Ik waardeer dit te meer, omdat ge mij slechts hij name kent en mijn bezoek dus weinig aantrekkelijks voor u kan hebben." „Toch meer dan gij denkt, mevrouw, want gg zijt immers dezelfde mevrouw Reinouts bij wie Van Berge in zijn studententijd dikwijls aan huis kwam en veel vriendschap genoot? Daarom kan immers een bezoek van u mij niet anders dan welkom zijn?" „Heeft Van Berge u niets meer van mij verteld? Heeit hij u niet gezegd waarom ik hem mijn besten vriend noem?" „Neen, mevrouw," zei Martha, niet zonder eenige verwondering te toonen. „Dat wist ik welzóo is hijriep mevrouw Reinouts uit. „Maar dan kant ge ook niet weten vrijheid van verkeerhet achtste stelt de etraffen vast op overtreding van de bepalingen van het reglement, terwijl ten slotte eenige overgangsbe palingen in het negende hoofdstuk zijn vereenigd, waarin o. a. het in werking treden van het reglement wordt bepaald op 1 Mei 1881. Door de heeren mr. D. A. Berdenis van Berlekom, luitenant-kolonel-kommandant, mr. W. A. van Hoek en F. G. Sprenger, kapiteins der d. d. schutterij alhier, is eervol ontslag uit die betrek- Tengevolge van het heerschen der pokken, is door den burgemeester van St. Philipsland bepaald, dat aan liedjeszangers, straatmuziekanten en dergelijken, geene vergnnniug meer zal worden gegeven tot nitoefening van hun beroep in die gemeente. De werkzaamheden ten behoeve van de nieuw te maken zeltregistreerende peilschaal te Borssele zijn geschorst. De ontgraving moet zoover ge vorderd zijn dat de zeedijk, waar de inrichting zal geplaatst worden, van den oever tot dichtbij de kruin met behoud van eea dam is weggegraven tot op eenige meters diepte. Overvloedig wel water en de sterk verdedigde oever moeten de voorname oorzaken van tegenspoed zijn. (ff. cl.) De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag, 25 dezer, niet plaats hebben. De gemeente-beker van Franeker, een bekend antiek kunstwerk, is in gevaar. Er is 10.000 voor geboden, maar tot dusver houdt de burge meester zich goed. Mocht het bod echter tot f 20.000 klimmen, dan beeft hij verklaard den raad bijeen te zullen roepen. De kooplustige bieders hebben veertien dagen tijd van beraad verzocht. Gedeputeerde etaten van Zuid-Holland hebben aan de staten dier provincie voorgesteld op het verzoek der heeren Crans en oo., om subsidie voor den aanleg eener haven te Scheveningen met een kanaal over de Maas, te antwoorden dat alleen in geval de regeering over mocht willen gaan tot verwezenlijking van dit plan, er aanlei ding zou kunnen bestaan om het vroeger reeds, voor eene haven te Scheveningen, toegekende subsidie te verhoogen. Op 26, 27 en 28 Aug. a. zal te 's Hertogen waarom ik zooveel belang in hem stel en zoo verlangde u te ontmoeten. Toch heb ik zeer tegen dit bezoek opgezien; als ik u meer verteld heb zult ge dit wei begrijpen. Ik weet dat ge geen ijdel, lichtzinnig meisje zijt; al had ik zooveel goeds niet van n gehoord, zou ik daaraan toch nooit hebben getwijfeld. Het meisje van Van Berge kan niet anders dan lief, eenvoudig en degelijk zijn! Wat zijt ge gelukkig, Martha, welk eene heer lijke toekomst gaat gij te gemoet!" „O mevrouw, niemand weet hoe gelukkig ik ben!" „Ge moogt trotsch op hem zijn. Welk eene eervolle positie neemt hij in de maatschappij in Hebt ge er wel eens over nagedacht of ge ook trotech op hem kunt zijn om zijn verleden, ook om zijn gedrag als student „Ik heb hem eerst later leeren kennen, mevrouw, maar „Maar, wilt ge zeggen, en ge hebt gelijk, Martha, de uitkomst heeft voldoende bewezen h<je. hij zijn tijd aan de academie beeft doorgebracht en dat hg niet kan behoord hebben tot de niet-studeerende studenten. Men behoeft hem maar vijf minuten gesproken te hebben om to weten dat hij geen saaie „brave Hendrik" is geweest, niet waar? Maar ik kan u meer zeggen. Hij was als student alge meen gezien en stond allergunstigst bekendhij heeft uitgemunt door soliditeit en energie; hg was een sieraad van zijne club en behoorde tot do eersten en besten van zijn tijd. Daarenboven heb ik hem van zeer nabij leeren kennen als zoo'n edel, beminnelijk mensch, als iemand die zoo ten volle de liefde en bet vertrouwen van uw jong, rein hard waard is, dat de gedachte daaraan, al

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1