Laatste berichten* Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstnieuws. Waartoe een honderdtal leden waren opgekomen, geopend door den voorzitter der maatschappij, den heer mr. C. J. Pické, met een kernachtige en belangrijke rede, waarin de toeBtaud der ma?t- schappij werd geschetst en o. a. hulde werd gebracht aan de nagedachtenis van den ontsla pen Iman van den Bosch, den vader van den wetenschappelijke!] landbouw in Zeeland. Onder de aanwezigen merkte men op eene deputatie van heeren gedeputeerde staten bestaande uit de heeren Snouck Hurgronje en Bybau, en onzen volksvertegenwoordiger den heer mr. D. van Eek. Nadat de vergadering, waarin belangrijke discus- siën plaats hadden, te 12 uren was gesloten, stelde te half 2 uur de rijtoer zich in beweging. Dit was een waarlijk interessant gezicht.die 27 rijtuigen met flinke paarden bespannen, zich te zien scharen rond de Kingstraat, te midden der drukke beweging van de deelnemers aan den rijtoer en van versieringen en vlaggen allerwege aangebracht. De rijtoer voerde de leden onder het prachtigste weder naar het badhuis te Cadzand en keerde van daar over Znidzande en Oostburg terug naar Groede. Te 7 uren vereenigden zich een 50tal leden aan een gemeonschappelijken maaltijd, die een half officieel karakter droeg, daar de algemeene voorzitter de welwillendheid had het presidium op zich te nemen en ook heeren gedeputeerde staten en mr. van Eek aan den maaltijd deelnamen. Tal van toosten, waaronder vele tintelend van geest en getuigende van gloeiend enthousiasme kruidden den disch en hielden de aanwezigen tot laat in den nacht bijeen. Gisteren morgen stroomden ouder een helderen, prachtigen hemel, reeds te 6 uren het ingezonden vee en andere voorwerpen naar het terrein, dat, flink ingericht en versierd met vlaggen en wimpels, een allerfeestelijkst aanzien had. De aanwezigheid van meer dan 90 paarden en runderen, van tal van voorwerpen op het gebied v.in landbouw, veeteelt en zuivelbereiding, getuigde van groote deelneming en van het volslagen succes der ten toonstelling; wij meenen dat 109 inzendingen waren gedaan. Op het terrein waren een flinke bestuurstent, een tent voor tentoonstelling van kleine voorwerpen, zaden, meststoffen enz., een eenvoudige muziektempel en twee sierlijk met groen, bloemen en vlaggen versierde ververschings- tenteu opgericht. Nadat te 11 uren de bekro ningen hadden plaats gehad, stroomde het volk op het terrein, waar eene matinee musicale der Groe'sche fanfaren van 2 tot 4 uron het publiek aangenaam bezig hield. Te 3 uren bezocht de commissaris des konings in deze provincie de tentoonstelling en betuigde zijne hooge tevreden heid over inzendingen, inrichting enz. De ten toonstelling werd overigens door ongeveer 3000 personen bezocht. Te 5 uren vereenigden de leden zich weder aan een maaltijd, waarna te 8 uren op de markt een concert werd gegeven door meer gemelde fanfaren en do schitterende verlichting van het park rondom de tent werd ontstoken. Te tien uren werd op het expositieterrein een flink vuurwerk afgestoken, waarna op de markt een bal ehampêtre werd gehouden dat recht geanimeerd was. Onderwijl bewogen zich duizende meuschen jubelende langs de straten, waar versierde eere poorten en particuliere illuminatiën de aandacht trokken. De bewoners der Molen-, Schuitvlot,- Bleeker,- en Slijkstraten hadden gewedijverd in het aaubrengen van sierlijke eerepoorten met toepasselijke opschriften, terwijl onder de parti culiere versieringen, die aan de huizen van den voorzitter en vicevoorzitter der regelingscommissie de aandacht trokken. Tot laat in den nacht duurde het feest en gerust mogen wij zeggen da t waar ooit een feest succes had en getuigde van flinken geest en groote eensgezindheid, dit hier van toepassing was. Met beleid en bedaard voorwaarts streven kwam men alle eigenaardige bezwaren, ook aan dit feest verbonden, glansrijk bloempotten. Diana zat in een grooten armstoel. Het was voorwaar geen aangenaam bezoek voor Reginald Longstaff. Hij bleef op den drempel staan en zag de vrouw aan, die hij indertijd dat zonderlinge voorstel gedaan had; daarop trad hij bleek en ontdaan naar haar toe, blijkbaar verschrikt van den toestand waarin hij haar vond. Hij nam haar hand en bracht die aan zijne lippen. Zij vestigde hare oogen even op hem en glimlachte flauw. „Nu ben ik stervende," sprak zij, „en verlang iets van u nu vraag ik u wat gij mij gevraagd hebt." Hij ontsteldeeen donkere blos overtoog zijn gelaat. Hij aarzelde geruimen tijd, boog eindelijk toestemmend het hoofd en kuste haar opnieuw de band. „Kom morgen terug", zei zij, dat is al wat ik van u verlang." Hij zag haar nog een poos stilzwijgend aan, keerde zich eensklaps om en verliet haar. Zij ontbood een Engelsch geestelijke en zei hem dat zij stervende was en op haar sterfbed een huwe lijk wilde voltrokken zien. Die geestelijke keek ook zeer verbaasddoch stemde erin toe om aan zulk een romantischen gril gehoor te geven en bepaalde een uur voor den volgenden dag. Diana was zeer kalm. Zij zat roerloos, met gevouwen handen en gesloten oogen. Agatha liep af en aan om de bloemen te verschikken. Den volgenden morgen ontmoette zij Longstaff in een der voor- te boven en wij kunnen niet beter sluiten dan met de woorden die een der aanwezige afgevaar digden bij het heengaan sprak„Eere de regelingscommissie en de ingezetenen van Groede, die ons de dagen vau 15, IS, en 17 Juni 1880 onvergetelijk zullen doen blijven!" Bij beschikking van den minister van water staat enz. is bepaald, dat de navolgende ambte naren bij de administratie der posterijen hunne funetiën zullen uitoefenen de commiessen 2e kl,: W. E. Moll ten post- kantoro te ArasterdamW. E. Carp te Leiden de commiessen 3e kl.H. J. Greven te Gronin gen W. Hovens Greve te Arnhem de commiessen 4e kl.H. B. Nieuwenhuis te Utrecht; G. Strumperte'sHertogenbosch; J.J.W. Kolderman ten spoorwegpostkantore no. IIV. ten Cate te Amsterdam; N. J. W. Eichholtz te 's GravenhageC. H. Schipper te Maastricht H. A. Sypkens te Dordrecht; H. Coopmans te Sneek de surnumerairs: A. J. Verveer te Utrecht; A. W. Kymmel te AssenJ. F. Damsté te Gro ningen A. L. Haremaker te Den HelderU. P. van der Tuuk te Groningen; A. Wijchgel te GroningenE. W. M. Lagerwey te GoudaL. de Wit te EnkhuizenJ. J. Miedema te Leeuwarden F. M. van de Velde te BaarnG. J. Stellenboom te GorinchemC. M. Engelenburg te Arnhem A. Wychel van Schildwolde te GroningenW. C. Cailenfels te Middelburg; J. J. C. van Eelde te 's GravenhageW. van der Heide te Leeuwarden J. H. Faassen te DordrechtW. C. A. Feltzer te 's GravenhageF. H. H. Bosch te Driebergen. De audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 22 Juni en die van den minister van financien Donderdag den 24 dezer, niet plaats hebben. Bij min. beschikking is de directeur van het rijkstelegraafkantoor te Heerenveen T. C. G. ten Bokkel in gelijke betrekking geplaatst te Weesp, en hem tevens het beheer van het postkantoor aldaar opgedragen en de directeur van het vereenigd post- en telegraafkantoor te Weesp, H. C. van der Horst, in gelijke betrekking ge plaatst te Alphen. Het beheer van het rijkstele graafkantoor te Heerenveen is opgedragen aan C. J. van Uum, thans directeur van het rijkstele graafkantoor te Assen, van welk kantoor het beheer, met dat van het postkantoor aldaar vereenigd, zal worden gevoerd door den directeur J. F. C. Roelants. exaheh-commi3sie». Benoemd tot lid en voor zitter der commissie die gedurende een jaar, met ingang van 1 Augustus 1880, belast zal zijn met hel afnemen van de examens, vermeld in art. 2 van Z. M. besluit van 12 Febr. 1879 (Sibl. n° 35), dr. D. de Loos, directeur der H. B. S. te Leiden tot lid en secretaris P. Werkman, leeraar aan de H. B. S. te Leiden tot ledendr. F. do Boer, leeraar aan de H. B. S. te Leiden; J. P. von Söhsten, leeraar aan het gymnasium te Delft; Th. Nolen, leeraar aan het gymnasium te 's Gravenhagedr. H. A. J. Valkema Blouw, leeraar aan het gymnasium te Haarlem J. J. A. A. Frantzen, leeraar aan het gymnasium te Leiden tot plaatsvervangende leden: dr. N. M. Kam, leeraar aan de H. B. S. te Schiedam; W. P. Wol- ters, leeraar aan de H. B. S. te Leiden; H. Du- vanel, leeraar aan de H. B. S. te Dordrecht; dr. C. E.1 Poser, leeraar aan de H. B. S. met öjarigen cursus te Amsterdam. vertrekken: hij was lang voor zijn tijd gekomen. Zij maakte bezwaar om hem reeds toe te laten, maar hij zei dat hij met opzet to vroeg gekomen wasdaar hij wenschte dit uur met zijn aanstaande vrouw door te brengen. Hij ging dus binnen en nam plaats voor het bed. Agatha verliet hen en heeft nooit geweten wat er toen gesproken is. Na verloop van een uur kwam de geestelijke. Hij las het formulier en sprak den zegen uit en Agatha stond erbij als getuige. Longstaff zette bij dit alles een strak, ondoordringbaar gelaat en Agatha, die hem gadesloeg, zei bij zich zelf dat hij nauw gezet alles deed wat de eer gebood. Toen de geestelijke vertrokken was vroeg Reginald aan Diana wanneer hij terug mocht komen. „Nooitsprak zij met een droeven glimlach. „Ik zal nu niet lang meer leven." Hij kuste haar gelaat, doch was genoodzaakt haar to verlaten. Hij zag Agatha aan, als wilde hij iets tot haar zeggenmaar zij deed alsof zij het niet begreep. Hij kwam echter den volgonden dag terug en drong erop aan om Agatha te spreken. „Waarom moot zij sterven?" vroeg hij. Ik verlang zoo dat zij blijft leven." „Hebt gij haar vergeven?" vroeg Ag'atha. „Zij heeft mij gered I" riep hij uit. Diana stemde erin toe om hem nog eens te zien en de beide doctoren die haar nu behandelden gaven ook hun toestemming. Hij knielde voor haar neder en smeekte haar te blijven leven. Maar zij schudde weemoedig het hoofd en zei: De klacht van een vader over het mishandelen v an zijn zoontje op de Parochiale armenschool te Rotterdam, in ons vorig nommer medegedeeld, schijnt eenigszins overdreven te zijn geweest. De geneeskundige verklaart, slechts „een belang rijke kneuzing aan de billen" bij den patient te hebben waargenomen. Desniettemin verzekert de hoofdonderwijzer der school, dat hij in 't geheel geen vriend van slaan is en in 't algemeen van ruwheid een afkeer heeft. De hulponderwijzer, die zich aan deze mishandeling heeft schuldig gemaakt, is echter dadelijk ontslagen. Een en ander is nog al moeilijk samen te rijmen. Vrouwepoldcr, 20 Juni. Aangenomen het beroep naar Wissekerke door dr. J. Koster, pred. te Vrouwepolder. Ter Keuzen, 20 Juni. De heer P. Dier- manse, predikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Apeldoorn. Tengevolge eener nieuwe instructie moet het werfdepot te Harderwijk voortaan 200 kolonialen sterk blijven, terwijl eerst daarna van het aantal daarboven, geregeld 50 man naar Indië vervoerd worden. De le luit. J. B. Prince van het 4e reg. inf. is overgeplaatst naar Vlissingen. De benoemde dirigeerende officier van gez. 2e kl. bij de zeemacht W. F. Meyboom wordt geplaatst in de maritieme directie te Hellevoetsluis. Blijkens een bij het dep. van marine ont vangen telegram is de oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee J. W. Binkes, en be staande uit Zr. Ms. schroefstoomschepen Van Galen en Zilvei en KruisZaterdag morgen te Falmouth aangekomen. Aan boord dier schepen is alles wel. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar zes jongelingen na afgelegd examen als scheepsklerk zullen kannen worden aangesteld. De jongelingen die tot dit examen, hetwelk in de maand Augustus zal plaats hebben, wenschen te worden toegelaten, moeten zijn Nederlanders, en op den len Januari 1880 den ouderdom van 15 jaren bereikt hebben, doch mogen hun 18e jaar nog niet zijn ingetreden. De kundigheden bij dit examen vereischt en verdere inlichtingen deelt de St. Ctvan heden mede. Het Botterdamsch Tooneelgezehchap zal een week langer te Londen blijveu dan eerst het plan was en den 28en te Rotterdam terugkomen. Het publiek bezoekt de voorstellingen thans beter dan in 't begin. Aan de Rotterdamsche tooneellisten zal bij hunne terugkomst uit Londen, die op 28 dezer is bepaald, een blijk van waardeering worden aan geboden voor de uitnemende wijze, waarop zij de eer van het vaderlandsch tooneel in den vreemde hebben opgehouden. Het bestuur vau de afdeeling Rotterdam van het Nederlandsch tooneelverbond is daartoe in overleg getreden met commissarissen van den Rotterdamschen schouw burg en met eene commissie van belangstellenden uit het publiek. UirDbl.) Veebeterins. De redding van een knaap uit het water, ver meld in ons vorig nommer, is, naar ons door den belanghebbende wordt opgemerkt, niet verricht door J. van Meercndonk, maar door A. van Meerendonk. Op het valsch gerucht, dat te Scheveningen alle leerlingen der gemeentescholen voor onver- mogenden zouden gerevaccineerd worden, des noods met geweld, verzamelden zich gisteren morgen, toen de schooltijd zon beginnen, aan een der scholen tal van bezorgde moeders, die haar kinderen terugeischten met zooveel misbaar, dat de hulp der politie moest worden ingeroepen. Op een der bewaarscholen ging het evenzoovan de 400 kinderen bleven er slechts 150 in de school. (Pod.) Het vorstelijk gezelschap op het huis De „Dat zon verkeerd van mij zijn." Toen hij nog eens terug kwam zei Agatha hem dat zij niet meer was. Hij hoorde haar met tranen in de oogen aan en zei „Ik begrijp het niet. Heeft zij mij bemind, of niet „Zij heeit u bemind," zei Agatha, „meer dan zij dacht dat gij haar nu zondt kunnen beminnen en zij vond dat de beste manier om u dit te toonen, was u vrij te laten, zoodra zij haar oogenblik van geluk gekend had." EINDE. Paauie, het buitengoed van prins Frederik, bij Den Haag, is sedert don 18en dezer vermeerderd met de groothertogin-weduwe van Mecklenburg Schwerin, die bij hare aankomst door den waar- nemenden Dnitschen gezant en haar gastheer, met de prinsessen Hendrik en Von Wied aan het station ontvangen werd. Id eene buitengewone vergadering van aan deelhouders in de Amaierdamsche Stoomvaartcer- eeniging te Amsterdam is het besluit genomen, de vaart op Londen voort te zetten. Het bestuur der scherpschutters-vereeniging Prins Frederik Hendrik te Hontenisse, heeft te- sloten het tienjarig bestaan der vereeniging feestelijk te vieren, door het houden van een tweedaagschen schietwedstrijd op 22 en 23 Au gustus a. De optocht, die Dinsdag te Leiden wordt gehouden, voorstellende den intocht van Philips den Schoone binnen Amsterdam op 27 Juni 1497, telt 231 personen. Voor de Holiandsche Spoorwegmaatschappij zijn eenige Amerikaansche waggons in de maak, welke gelegenheid geven om gedurende de reis eenige beweging te nemen. In Den Haag is gisteren nacht in het kan toor der hulpbank van Leening in de Lombard straat ingebroken, door drie afslnitingen heen. Meer dan duizend gulden moet aan geldswaarde ontvreemd zijn, doch de beleende goederen hebben de dieven, als te lastig om mede te nemen, on aangeroerd gelaten. Het merkwaardigste is dat in de onmiddellijke nabijheid een politiewacht geBtationneerd is. Men behoeft dus niet naar Soerabaija te gaan om van „toenemende onveiligheid" te kunnen spreken. Bij de aangiften ten bureele van den burger lijken stand te Amsterdam, deed zich deze week het bedroevend geval voor, dat van een kind, bniten huwelijk geboren, de moeder nog slechts den ouderdom van veertien jaren bereikt had. In plaats van wijlen den heer P. Harting, conservator aan het museum voor onderwijs en kunst van de heeren Van der Hoeven en Buys, te Rotterdam, zijn benoemdvoor het theoretisch of onderwijzend gedeelte de heer J.Gerrits, bewer ker van „onze hedendaagsche leermiddelen," en voor het praktisch gedeelte de heer H. Schippers, die 13 jaren als amanuensis der polytechnische school te Delft is werkzaam geweest. De Fransche regeering heeft besloten het feest, dat bij besluit van 1 Juni 1851 was inge steld om den 14en Juni van ieder jsar te Algiers gevierd te worden tot herinnering aan de inne ming dier kolonie, te beginnen met dit jaar af te schaffen. Het beslnit is hierop gegrond dat znlk een herinneringsfeest na eene halve eeuw geen reden van bestaan meer heeft en slechts dienen kan om het werk van vrede en beschaving, dat het dool der regeering is, te belemmeren. Voor het feest der Fransche republiek op den 14en Juli worden reeds vele toebereidselen gemaakt. Het stedelijk bestuur van Parijs heeft een crediet van 200,000 franken toegestaan. Op het Bastille-plein is men bezig het terrein af te bakenen waar de onde forteres van het koning schap, van welke thans geen spoor meer overge bleven is, zich eenmaal op verhief. De zijde tegenover de rue St. Antoine iB in haar geheel reeds aangewezen. Te Brussel is Zaterdag middag op het terrein der nationale tentoonstelling, de tentoon stelling van fokdieren voor den landbouw door den koning geopend. De dieren, onder welke zich niet alleen prachtig vee, maar ook eene menigte gevogelte bevindt, blijven tot den 25en dezer in hunne voor zon en regen gedekte hokken ten toon gesteld. In het rechtsgeding van de Comédie Fran- gaise tegen mej. Sarah Bernardt, pleit een der eerste Parijsehe advocaten, mr. Allou, voor de Comédie. In zijne pleitrede heeft hij zich late» ontvallen dat men de gevierde maar grillige „ster" best missen kan, want dat het publies haar opvolgster, mej. Bertel, reeds even want toejuicht. Deze bewering is in ieder geval eene onhandigheid, want indien het waar is dat mei Sarah zoo goed missen kan, dan is de eisch va» 300,000 franken schadevergoeding dubbel over dreven en hatelijk. De waarheid is echter dat men in la. maiso» de Molière op de beroemde kunstenares evei afgunstig is als indertijd op Rachel. Het duurt' jaren lang eer men aan deze een salaris verkor' te geven, dat geëvenredigd was niet aan haar talent, maar aan de sommen die zij in de ka? deed vloeien. Tot op het laatst van haar lever hielden hare maie-sociétaires niet op haar zoovee- zij konden terug te zetten en te benadeelen. De verdediger van Sarah heeft niet getracbi hare schuld te ontkennen of als kleiner voor stellenmaar zich bepaald tot het bestrijden den overdreven eisch der Comédie. Honstantinopel. Op den groot-sherif va» Mekka is een moordaanslag gepleegd, die echter geen gevolg heeft gehad. Te Diarbekir onlusten uitgebroken. Kome. Gisteren zijn weder in verschillend6 steden meetings tot aanbeveling van het algeine® stemrecht gehouden.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2